buitenland. binnenland. •j)ilbl3cl verschijnt eiken dag, uitgez. Zon- en i-'eeatd. Pe Abonnementsprijs bedraagt, by vooruitbetaling .«nr Leiden 17 ct. p. week, f2.£5 p. kwartaal; bij e agenten IS ct. p. we».k, f 2.40 p. kwartaal.Franco •"ff 2.-70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondaga- lT,j j js voor de Abonné's verKrijgbaar tegen betaling an 25 ct. p. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke miners u ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 10e Jaargang. DINSDAG 5 AUGUSTUS 1919. Bureau STEENSCKUUR 15 - LEIDEN. Interc. Telefoon 935. No. 298! Postbus 11. Dc Advertentieprijs bedraagt 171/? cent per regel voor Handelsadvertenliën; Zaterdags 25 cent per regel. 22i/o cent per regel voor gewone advertentiën; Zater dags 30 cent per regel. -Voor ingezonden mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Adverteptiën, waarin betrekkingen wordea aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 80woorden Bela Kun en de Hongaarsche Raden- regeering. Het Roemeensehe leger voor Boedapest. De chaos in Hongarije. OVERZICHT. Het uitblijven der wereldrevolutie, de trage opmarsch der Russische legers en de weinige offervaardigheid van het Hongaar sche proletariaat zelf hebben volgens Bela Kun den val der Raden regeering in Hon garije bewerkstelligd. Hij hoop evenwel, dat er een hetere tijd fa[ aanbreken en dan zal hij zich weder jèr besechikking stellen. Voorloopig echter js hij door de Duitsch-Oostenrijksche re dering, welker gastvrijheid hij heeft ge acht, geïnterneerd. Het gebeurde in Hongarije zal de positie 0er Russische sovjetregeering niet ver ben. Toen het Hongaarsche roode tgev in het gezicht van den vijand in het jroot droste en de stemming in de lande ioor het voortduren der blokkade al slech- er werd, hebben de arbeiders-raden naar pen weet een nieuwe regeering ingesteld het land tot een volksrepubliek ver leven. De nieuwe lieeren schermen bijzonder pet hun democratische beginselen. De Entente echter, die er weinig mee op zal lebben, dat vier volkscommissarissen van Kun in de nieuwe regeering opge- lomen zijn, verlangt eerst daden. Laten wij vrede sluiten, geeft het Roe- leenschc leger bevel zich weer achter de fieiss terug te trekken enz endt ons voed- el, vraagt de regeering van Julius Peidel. óch de Raad der Geallieerden antwoordt, at de Hongaren zelf moeten beginnen iet de voorwaarden van den wapenstil- land, o.a. wat betreft de demobilisatie, a te komen. iHet Romeensche leger zal dan verzocht lorden in de tegenwoordige stellingen blijven staan. En als dan een regeering evormd zal zijn, die blijkbaar het land ihter zich heeft, kan er van opheffing der okakde sprake zijn. In afwachting van dat verzoek aan de oemeensche troepen zijn deze intusschen leds tot voor de poorten van Boedapest (gerukt en bij wijze van gasten zijn er wat Roemeensehe troepen de stad nnengetrokken, waar twee kazernes te pnner beschikking zijn gesteld. Misschien zal de huidige regeering dezen op der gebeurtenissen niet lang overle- n. Hoe aan den chaos in Hongarije weer n einde moet worden gemaakt, zal een zzle zijn. Er is heel wat gesocialiseerd, a. zijn de huizen in. Boedapest onder de 'olking gerantsoeneerd" en heeft de nkbiljeltenpers al voor 7 milliard kronen wereld ingezonden, zonder dat daar ituui'lijk eenige dekking voor aanwezig 't Is fraai! België. Kardinaal Mercïer, Het Belgische staatsblad van 2 Augustus wat een koninklijk besluit, waarbij aan ardinaal Mercier het burgerlijk kruis le |asse van de Leopoldsorde wordt verleend iet deze vermelding: Hii gebruikte zijn hooge waardigheid in Prins der Kerk en Primaat van Bel le om boter zijn vaderland te dienen; zoo- Is de vijanden zelf verklaarden, was hij le verpersoonlijking van bezet België. Door woord en daad predikte hij van en eersten tot den laatsten oorlogsdag va- Bilandsliefde en geduld en bij zijn roep »n vermaard denker en verheven bis hop, verwierf hij dien van groot burger. "Volgens de Libertzal kardinaal Mer- ier voor zijn vertrek naar Amerika in De- Sbber, een bezoek brengen aan Parijs. De kardinaal zal dan de leden van de Académie des sciences morales et politi cs* officieel dank komen zeggen voor zijn erkiezing lot. buitenlandsch lid van dit ge- Ootschap. Duitschland. Von Kühlmann's verklaring, Naar de Badensche pers uit Munchen ïrneemtheeft Von Kühlmann, de vroege- l minister van buitenlandsche zaken, ver- (aard, dat de verklaringen van Erzber- er en van de andere Duitsche ministers over de gebeurtenissen van 1917 minstens onnauwkeurig waren. Een beslist Engelsch en Fransch vredesaanbod had de rijksre- geering nooit ontvangen. Hindenburg en Ludendorff. Von Hindenburg springt wegens de aan vallen op Ludendorff voor dezen in de bres en verklaart dat Ludendorff steeds in over eenstemming met hémzelf heeft gehandeld. Kardinaal Van Rossum aan Kardinaal Von Hartmann. Kardinaal van Rossum, prefect der hei lige Congregatie de propaganda fide, heeft aan kardinaal von Hartmann het volgende schrijven gericht, aldus de „Msbd.": Bij de andere smarten, die den H. Va der bij het besturen der Kerk treffen, is waarlijk niet als de geringste nog gekomen het feit, dat de missies waarin de Duitsche missionarissen met liefdevollen ijver werk ten, als het ware door den verwoestenden oorlog ten gronde zijn gericht, En wij, die onze gedachten en werken geheel naar de woorden van Christus richtten: „Gaat en onderwijst alle volkeren", gevoelen dezelfde smart, wanneer wij zien, hoe de haat de werken der liefde achtervolgt en vernietigt en wanneer wij moeten hooren, dat veel van den arbeid, die met' zulke groote en vele moeilijkheden tot stand gebracht was, thans tot ondergang gedoemd is. De droefheid, welke uit uw schrijven spreekt, heeft ons diep getroffen en onze droefheid hernieuwd. Alles, wat wij vermo gen, zullen wij doen om den huidigen, drin genden nood te lenigen en daarbij verlie zen wij het herstel van de missies, die u verlangt, in de toekomst niet uit liet oog. Want de roep om rechtvaardigheid, die, zooals Uwe Eminentie deed uitkomen, niet overstemd mag worden en het door u aan geduide gevaar, dath et uitzicht op behoud en uitbreiding der missies zou verdwijnen, wanneer eenmaal de missies niet meer door bijdragen uit Duitschland en door Duitsche missionarissen gesteund worden zullen wij steeds gedenken. Dat de H. Vader met onvergelijkelijke energie en op iedere mogelijke wijze de wcnschen van Uwe Eminentie der overige bisschoppen van Duitschland heeft trachten te verwezenlijken, dat deze Heilige Con gregatie tot verbreiding van het geloof met den grootsten ijver den H. Vader hierin nagevolgd heeft en dat ook reeds eenige resultaten zijn verkregen, zal Uwe Emi nentie niet onbekend^zijn. Wij koesteren het vaste vertrouwen, dat nog grootere voordeelen zullen worden be reikt, daar de thans nog gloeiende toorn ten slotte toch gedoofd zal worden. Eén ding wli ik Uwe Eminentie mededeelcn. Wat. 'u mij schreef en als een 'voldongen feit beschouwde betreffende de z.g. „Dor- mitio" behoeft Uwe Eminentie niet te ver ontrusten. Ik betreur het, dat Uwe Emi nentie, daaromtrent inlichtingen zijn ge geven, die niet met de waarheid stroken. Prins Heinrich aan Koning George. De „Hamburger Naehrichten" bevat een brief van prins Heinrich van Pruisen aan den koning van Engeland, waarin o.a. wordt gezegd. Daar de eischen in de pers der Entente betreffende de uitlevering van keizer Wil helm' II niet willen ophouden, dicht ik den volgenden brief aan Uwe Majesteit, in aansluiting aan mijn tot dusver onbe antwoord gebleven telegram van 7 Juli, terwijl ik nogmaals op de rechtvaardigheid Uwer Majesteit en haar verantwoordelijke raadgevers die inderdaad nog in het duister verkeeren omtrent de oorzaken en de schuld aan den wereldoorlog, een be roep doe, en verzoek haar te bedenken, dat de aanwezige documenten, alsmede de feiten zelf, onloochenbaar aantoone, dat het alleen de Engelsche regeerïng is geweest, die sedert jaren den wereldoorlog voorbereidde om Duitschland als lastige concurrent uit te schakelen, en aldus alle schuld voor- het ontstaan van den oorlog en de gevolgen er van draagt. Ik zou nog willen herinneren aan de ont moeting van Uwe Majesteit met Sassonof in September 1912 in Balmoral en aan de uitlatingen Uwer Majesteit bij die gelegen heid over het feit, dat de Duitsche handels- en oorlogsmarine was toebedeeld. Draagt aldus Engeland de hoofdschuld aan het uitlokken n uitbarsten van den oorlog, zoo zijn alle naties, die zich met Engeland als verbonden beschouwen, mede schuldig. Indien men in den absurden eisch, tot uitlevering van een souverein den wensch zou willen zien om de waarheid over de oorzaken van den oorlog teachterhalen, ik kan zulks geenszins erkennen. Men zou dan de consequentie moeten trekken dat ook- degenen voor de rechtbank moeten worden gebracht, die in de eerste plaats sterk verdacht worden aan den oorlog schuldig te zijn. Daartoe behooren de lei dende Staatslieden der Britsche regeering, zoowel als die der met Engeland verbon den staten. De rantsoeneering. Opheffing van de levensmiddelenrantsoe- neering is voorloopig onmogelijk, meldt het II. N. Met name blijven vleesch, boter en melk streng gerantsoeneerd. Het week- rantsoen van meel en brood wordt 1 Octo ber verhoogd. Duitsch-Oostenrijk. Tragische dood. De Oostenrijk-Hongaarsche consul-gene raal te Zurich von Maurig en zijn vrouw, een gravin Servy, hebben zelfmoord ge pleegd en brieven achtergelaten, waarin zij verklaren, dat zij de ramp van het Oosten- rijk-Hongaaische rijk niet kunnen over leven. Frankrijk De censuur op filmen. Het staatsblad bevat een besluit, dat in houdt, dat er geen enkele bioscoop-film, met uitzondering van filmen, welke actu- eele feiten of gebeurtenissen weergeven, in het openbaar mag worden vertoond, indien deze film en zijn titel niet van het visum van den minister van openbaar onderwijs ën schoone kunsten is voorzien. Het visum kan slechts worden verleend na het advies van een commissie van dertig leden, die de minister voor den duui van drie jaren' heeft benoemd. Italië. Een noodlottig ongeluk. De „Voss. Zeitung" verneemt uit Lugano: Zondagmorgen verliet een Capront-vlieg- tuig met 3 motoren van 200 P.K., dat kort geleden een passagiersvlucht MilaanTu rijn en terug maakte, het Vliegterrein bij Milaan om met 15 personen, onder wie een aantal journalisten, naar Venetië en terug te vliegen. Het doel werd zonder in cidenten bereikt, maar bij de terugreis geraakten de motoren in brand, zoodat het vliegtuig neerstortte. Alle inzittenden von den'den dood, onder wie tiipriano, redac teur van de „Corriere delta Sera" en Zan- gliieri, van de „Secoio". Aanslag op een spoorweg. Op de spoorlijn Tarent-Cosenza werd volgens de „Secoio" een hoeveelheid ont plofbare stoffen Jiergelegd. Toen de trein deze plaats genaderd was, ontploften deze, met het gevolg, dat eenige waggons van den trein vernield werden. Er zijn 9 doo- den en vele gewonden. Portugal. Revolutionnaire beweging? Uit Lissabon wordt gemeld, dat, daar een revolutionnaire beweging werd ver wacht, het kabinet 's nachts heeft verga derd en zekere defensieve maatregelen heeft genomen. 30 Juli is het station van Campolid aangevallen en zijn verschillen de aanhangers van den vorigen president gearresteerd, onder wie kapitein Cameirae, die beschuldigd wordt van het organisee- ren van'een militaire rebellie. Een extra- trein met 300 soldaten, die te Mafra had den gepiuit, is naar Elvas vertrokken. Rusland. Vertrouwen in Koltsjak. Een professor in de wijsbegeerte aan 3e universiteit in Columbia, vroeger officier van den militairen inlichtingsdienst in Siberië, waar hij bijna 12 maanden ver toefde, heeft te New-Yorlc in een rede voor den Russischen economischen bond ver klaard, dat de redding van Rusland en van bet geheele verscheurde Europa van Siberië zal komen, waar het proces van economisch en sociaal-politiek herstel thans aan den gang is. De regeering van Omsk," zeide hij, verdient den steun van alle be schaafde regeeringen in haar worsteling tegen het bolsjewisme. Zwitserland. De Volkenbond. De Zwitsersche Bondsraad zal binnen kort beraadslagen' over de toetreding tot den Volkenbond. De enkele leden, die er tegen waren, hebben hun bezwaren opge geven, zoodat het besluit tot toetreding een parig zal worden genomen. Tegen de duurte. Het Zwitsersche nieuwsbureau meldt uit Olten, dat er in het land een algemeene beweging tegen de duurte van het leven wordt voorbereid. De vakbonden zullen hun eischen aan den Bondsraad voorleggen en alle middelen aanwenden om die eischen te doen aanvaarden. Te Bern geen algemeene staking. De algemeene arbeidersbond te Bern heeft besloten, dat er niet zal gestaakt worden. De vakbonden hebben dit besluit goedgekeurd. Vereenigde Staten. Het suikertekort der wereld. R. v. Keiler verklaart in een schrijven aan de „New-York Tribune", dat het wel tien jaren duren zal, alvorens de wereld het suikertekort te boven is. Hij beval daar om opnieuw de rantsoeneering van suiker in Amerika aan.- China. Gevechten te Sjantoeng. De „New-York Sun" heeft een telegram uit Washington, dat meldt, dat volgens telegrammen uit Peking, welke vertraagd zijn, in Sjantoeng reeds gevochten wordt en dat generaal Wu Pei Fu de comman dant van de Chineesche regeeringstroepen in Hunan, der regeering verzocht heeft om toestemming om aan de invasie der Japan ners tegenstand te bieden. De anti-Japan- sche gevoelens verspreiden zich zeer en er is geen controle meer op te houden. Van het Vaticaan. Servië en de H. Stoel, Tegenover de bezwaren, die door de Zuid- Slavische regeering en pers worden ge maakt tegen de keuze van Mgr. Ausumo- witsch tot bisschop van Djakovar, meldt men van het Vaticaan, dat de benoeming nog geenszins heeft plaats gevonden. De IJ.' Stoel behoudt zich voor de keuzo van den nieuwen bisschop volledige vrijheid voor, daar Hij aan geen enkele overeen komst gebonden is en met den Zuid-Slavi- schen staat nog geen betrekkingen onder houdt. De Servische regeering geeft nu den wensch te kennen, met het Vaticaan een overeenkomst te treffen, over de ker kelijke aangelegenheden. Nederland en België. Men meldt uit Brussel, dat Braun, de burgemeester van Gent, te Parijs aan de gevolmachtigden der vijf groote mogendhè- den en aan de Belgische onderhandelaars in de commissie tot herziening van de trac- taten van 1839 een adres heeft aangebo den van den Genlschen gemeenteraad, waarin de Belgische eischen in het bijzon der als een Gentsch belang verdedigd wor den. Het Comité de politique nationale te Brussel zou, naar Havas seinde, gister bij gelegenheid van den verjaardag van den 4en Augustus, een adres zenden aan ko ning Albert, een adres aan de commissie te Parijs en een adres aan de Belgische gedelegeerden aldaar, waarin de billijk heid van de eischen van België inzake, de herziening van het tractaat van 1839 ver dedigd wordt. Een Belgisch gezind Kamerlid. Op vragen van het Kamerlid Bongaerts, betreffende het propaganda maken in Bel gië voor het houden van een volksstem: ming in Nederlandsch-Limburg, door een lid der Nederlandsche Tweede Kamer, vol gens een aldus luidend dagbladbericht: „Volgens stellige geruchten, welke ons toroore kwamen, zou een lid der Nederland- sche Tweede Kamer gedurende de laatstQ dagen in België, speciaal te Brussel, pro paganda maken voor het houden van een volksstemming in Nederlandsch-Limburg. Zou de Neder!andsche regeering geen aanleiding kunnen vinden, de waarheid dezer ernstige gehuchten te onderzoeken? luidt het antwoord van den minister van Buitenlandsche Zaken: „In antwoord op de bovenbedoelde vraag heeft de minister van Buitenlandsche Za ken de een mede te deelen, dat de inhoud der ter zake van liet gezantschap te Briïs- sel ontvangen vertrouwelijke rapporten, hem niet veroorlooft, de geruchten, om trent bedoelde propaganda als uit de lucht gegrepen te beschouwen." Afscheid Van Vollenhoven. Met eenige sympathie neemt de Belgi sche pers afscheid van den heer Van Vol lenhoven, niet echter zonder even eenstem mig haar spijt te kennen te gevn over heb besluit der Nederlandsche regeering, dat hem tot heengaan noopt. Vele bladen schrijven dit besluit openlijk aan de sympathie der regeering in Den Haag voor de Vlaamsche activisten toe en betreuren het dubbel op dit oogenblik, nu iedere demonstratie van Nederlandsche zij de tegen de Belgische staatseenheid met verdubbelde angstvalligheid had moeten worden vermeden. De ontstemming over het geval Van Vollenhoven aldus de „Ter.'' is echter tot een storm van verontwaardiging aan gegroeid bij het vernemen der benoeming tot bibliothecaris van Rotterdam van den gevluchten leeraar aan de Duitsche Hooge- school te Gent, Willem de Vreese. Vooral de persoonlijke tusschenkomst van burge meester Zimmermann ten voordeele van dezen candidaat, wordt uiterst scherp ge hekeld. Zoo schrijft de „Echo du Soir" bijvoorbeeld: „De heer Zimmermann is' een autoriteit' in Holland. Door dezen activist uit de mod der te trekken, wënscht hij te beduiden, dat de activisten na in loondienst van de Duitschers geweest te zijn, in den loon dienst van de Hollanders overgaan. Hij wil 'hem tot een held, tot een martelaar van de Belgische ondankbaarheid maken. Het is zonder voorbeeld, dat een burge meester zich op deze manier openlijk mengt in de binnenlandsche politiek van een na burig land, door duidelijk stelling t.e ne men voor onze vijanden en tegen onze re geering." De zeer invloedrijke „Matin" "schrijft: „Zoo maakt Holland zich openlijk tob medeplichtige van de ellendelingen, die er van gedroomd hebben ons vaderland te ver nietigen. Het gebaar is voor zijn minst, zon derling op het oogenblik dat de ITolland- sche afgevaardigden te Parijs zooveel moeite doen om onze e-ischen te bestrij den." We laten dit geschrijf voor wat het is. Vredesfeesten. Het ligt in het voornemen van de re geering de kerkgenootschappen uit te noo- digen op 31 Augustus in de openbare gods dienstoefeningen te doen herdenken, dat Nederland buiten den oorlog bleef. Feeste lijkheden in verband met het sluiten van den vrede zullen in verband daarmede ook op 31 Augustus en 1 September worden 'gehouden. Teneinde drankmisbruik op die dagen te voorkomen, worden de burgemeesters drin gend uitgenoodigd, daartegen zooveel mo gelijk maatregelen te nemen. Verkeer met Engeland. Gistermorgen 11 uur is het eerste passa gierschip der Harwichlijn, het s.s. „Ar changel Ex St. Petersburg" weer aangeko men met 174 passagiers aan boord. Mr. D. Fock naar Zeeuwsch-Vlaanderen. De voorzitter der Tweède Kamer, mr. Fock, zal heden, naar de „Md. Ct." meldt,- in verband met. de annexionistische bewe ging een bezoek brengen aan Zeeuwsch- Vlaanderen. Hij reist daarbij .achtereen volgens langs Groede, Nieuwvliet, Cadzand, Retranehement, Sluis, Aardenburg en Schoondijke terug naar Breskens. FEUILLETON. DE DOCHTER VAN DEN BEELDHOUWER. Heb een oogenblik geduld, zei hij. Ik 10et Avy even met me meenemen. De 'eratie, die ik ga probeeren, is beslist on- jVaarlijk. Zij zal zeker een. krachtige uit- erking hebben. Als 't u te lang duurt, hnt ge Ik zal wachten, antwoordde de beeld- ouwer. He dokter vatte Avy, die zich gewillig leiden, bij den arm en ging met hem Cf zi'n geheimzinnig laboratorium, tori meester Hippocrate met hem Hij.hoopte er in 't. geheel niet op den ar il-11 gek te genezen en al zijn beloften TO pure kwakzalverij; maar hij dacht AvJ' een goed en stilzwijgend voorwerp !meifen °m 6r Z^n dvvaze Proeven °P te J" zijn laboratorium gekomen, begon -'er Codex met de deur stevig te gren- ,en ®n. zich van de goede werking van letl ik 'e overt'i'gen, dat zich onder de en van eiken bezoeker moest openen. a':na deed hij Avy neerzitten* De jongeling scheen wakker te worden en keek met gretige oogen rond. Men zou gezegd hebben, dat hij de La- tij nsche opschriften wilde ontcijferen, die verkort in de lokalen waren gegrift. Ilij belcéek de distilleerketels, de flesschen, het uitgedoofde fornuis, de glazen kolven en de andere voorwerpen, met een gezicht, waar op eerder pleizier dan vrees stond uitge drukt. Meester Hippocrate zeide niets. Plotseling, op het oogenblik waarop Avy er het minst op verdacht was en juist het hoofd naar den anderen kant draaide, brak de dokter vlak voor zijn gezicht een glazen .kolf door. Avy sprong op van zijn stoel; maar het uit de kolf stroomende gas bedwelmde hem, hij wankelde op zijn bee- nen en viel slapend terug in zijn stoel. Om zelf ook niet in slaap te vallen zette de alchimist de deur open. Toen hij zag, dat Avy geheel bedwelmd was, naderde hij hem. Zijn oogen glinsterden van voldoe ning. Eindelijk kon hij zich dus in de veilig heid van zijn laboratorium ovrgeven aan de proeven waarvan hij zoo lang gedroomd had. Hij voorzag zich van een operatiemes en Avy's mouw opstroopend ontblootte hij diens arm, waaronder hij een bronzen sc haal pi aa tstju Met een van ontroering bevende hand sneed hij toe, maar hij mistte en maakte slechts een lange snee in het vleesch. Avy was niet voldoende bedwelmd. Plot seling maakte de pijn hem wakker. Op het gezicht van den dokter, wiens oogen glinsterden en die over hem heen stond gebogen, op het gezicht vooral van een sti'aal bloed, die uit zijn arm spoot, werd hij volkomen razend. Hij stiet een rauwen kreet uit en voor dat meester Hip pocrate er verdacht >op was, sprong hij hem naar de keel en wierp hem achterover. De twee mannen rolden temidden van het lawaai van brekend glaswerk over den grond. Een der vallende buizen was gevuld met een grijze stof, die door don schok in vlam vloog en een hevige ontploffing weer klonk. De razernij en de vrees verdubbelden Avy's krachten. De grijsaard bood hem slechts geringen tegenstand; toch had hij nog juist den tijd om hulp te roepen en in dit vreeselijke oogenblik dacht hij- aan zijn gast, den Bourgondischen kapitein. Jean des Roches, schreeuwde hij uit alle macht. Deze naam scheen in te werken op de gedachten van den idioot. Zijn handen, die den strot van meester Hippocrate vast omsloten, ontspanden zich. De uitgeputte dokter kon vyesr adem ha len. Avy, die zag, dat de dokter beweging loos neerlag, richtte zich op. Daarna begon hij rechts en links het la boratorium te doorsnuffelen. Jean des Roches was op het geluid van de ontploffing komen toesfiellen. Het scheen hem toe, dat men zijn naam geroepen had, maar eenige passen voor de geheimzinnige deur bleef hij staan. Uit vrees van op het varradelijke luik te stappen, dat onder hem zou wegzinken, durfde hij niet verder gaan. Meester Hippocrate was lie^t slachtoffer van zijn eigen voorzorgen, die'beletten, dat men hem te hulp kwam. Ook meester Sedanne had het onderaard- sche geschreeuw gehoord en hij snelde door onbekende zalen, door eindelooze gangen tot hij niet in 't laboratorium van meester Hippocrate kwam, maar in de kamer van Jean des Roches, die deze zoo juist verla ten had, fle deur in zijn haast half achter zich open latend. Het eerste wat het oog van meester Se danne trof was de wapenrusting van den Bourgondiër. De beeldhouwer kon een beweging van verrassing niet weerhouden. De omstandig heden brachten hem plotseling op het spoor van de samenzwering, waarvan iedereen sprak zonder er aan te gelooven. Op een tafel lagen eenige velletjes be schreven perkament. Door een onweer staanbare nieuwsgierigheid gedreven las meester Pierre ze en wat er instond vev- vulde hem met verbazing. Kapitein Jean des Roches wa.s in dit huis, in deze kamer verborgen. De détails van de samenzwering warert in korte, maar duidelijke termen beschre ven. De lijst der samenzweerders vormde, een heele kolom, waarvan een der eersta namen die van Michel dc Bregelaigne was. Niettegenstaande dc ontroering, die deze, onverwachte ontdekking bij hem teweeg bracht, begreep de beeldhouwer toch dada* lijk, dat de ontploffing niet hier had kun-» nen plaats hebben. Gedreven door de zucht om dit raadsel waarvan hij pas het begin had, tot hel eind te kennen, vervolgde hij zijn toch! door de duistere gangen. Het toeval leidde hem naar den ingang van het onderaardsche gedeelte. Hier onfc moette hij een onbekende, dien hij ver moedde Jean des Roches te zijn. Mees|eji Pierre wilde doorloopen, maar de vreem-? deling hield hem tegen. Ga niet verder, zei hij, die gaija zqjd onder je voeten weg en gij zóudt Tn cB beek storten. (Wordf vervolgdfy,

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1