BUITENLAND. De Vredesonderhandelingen BINNENLAND. DE DOCHTER VAN DEN BEELDHOUWER. W)jt blad vcrBchijut eiken dag, uïtgez. Zon- en Feeatd, 'tv Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, zj Leiden 17 ct. p. week, f2.£5 p. kwartaal; bij 1 agenten 18 ct. p. we^k, f 2.40 p. kwartaal. Franco nst f2 70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- 5 is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling n °5ct. p. kwartaal,bij vooruitbetaling. Afzonderlijke Vanimers5 ct., niet Geïllustreerd Zondagsblad S cent. 10e Jaargang. Bureau: STEEK SCHUUR MAANDAG 4 AUGUSTUS 1919. 15 - LEIDEN. Interc. Teleloon 935. Dc Advertentieprijs bedraagt 17V2 cent p<ft regel voor Handelsadvertentiën; Zaterdags 25 cent per regel. 221/2 cent per regel voor gewone advertentiën; Zater dags 30 cent per regel. Voor ingezonden m'ededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen* worde» aangeboden of gevraagd, huur en verbuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdag^ 75 cents, van 30woorden f* Film-keuring. Er is al langen tijd beroering in de we reld der bioscoop-ondernemers, van wie de Westen met de plaatselijke bioscoop-com missies in een niet zeer aangename ver standing staan. Zij klagen over willekeurigheid en ver anderlijkheid bij het al of niet geschikt verklaren van films voor personen beneden leen bepaalden leeftijd. (Voor volwassenen acht nicn in onzen tijd voor opgeplakte cultuur en geestelijke onrijpheid niets te felecht; voor hen is natuurlijk!! geen filmkeuring noodig.) Wat een bioscoop- fomnrissie in de eene gemeente goedkeurt, Haar spreekt haar zuster-collega in een an dere plaats het „veto" over uit. Erger nog. Terwijl in een bepaalde stad in een Bioscoop een sub-commissie een film ^inge schikt verklaart voor jeugdige personen, keurt in een andere bioscoop dierzelfde itad een andere sub-commissie een film yan eenzelfde strekking en inhoud goed. Als er zóó ontevredenheid wordt gewekt lo de kringen der bioscoop-ondernemers, tan men er zich niet over verwonderen. En gegrond is dan ook alleszins het ver langen en het streven naar een 1 a n d e 1 ij lt p bioscoop-keuring. In verband hiermede willen wij wat !we ook reeds eerder deden de aandacht vestigen op een passage uit het praeadvies Inzake staatsmonopolies door den tegen- nvoordigen minister van Arbeid, mr. Aal- teese, uitgebracht voor de Ver. voor de staatshuishoudkunde en de statistiek. Op lilz. 61 en 62 van bedoeld in druk versche nen praeadvies lezen we: „Er is één monopolie, waaraan, voor zoover mij bekend, nog niet werd gedacht, maar waarop de aandacht te vestigen ware. Ik bedoel: een f i 1 m-v erhuu r-m 0 n o- olie, met verbod van'filmverkoop. Dat ware allereerst op te vatten als een sociaal-politiek monopolie. Ik ben over tuigd, 'dat het 't éénige afdoende mid- 3el is tot bestrijding der nefaste gevolgen, welke het sterk- ontwikkelde bioscoop- wezen heeft op de bevolking,'oud en jong. Alle controle, hoe ook inge richt, is onvoldoende. (Wij spati eeren. Red.) Treedt echter de staat op als tenig filmverhuurder, dan heeft hij ook ■ens het middel in handen om alle ver keerde uit welk oogpunt ook verkeerde - films uit bioscopen te houden. De organisatie van zulk een centrale zou geen onoverkomelijke moeilijkheden ople veren, ter.wijl hij goede exploitatie de winst poot zou zijn. Wordt dit sociaal-politieke monopolie te ens als fiscaal monopolie gebruikt, dan :oit deze belasting zonder eenige formaliteit te heffen door een ver- looging van den film-verhuurprijs, geen indere uitwerking hebben, als iedere an- lere te heffen belasting op openbare ver makelijkheden, zonder de gewone lastige i kostbare controle-maatregelen." Wij vertrouwen, dat de Minister van Ar beid zelf naar dit citaat uit zijn praeadvies, 6iechts een tweetal jaren geleden uitge bracht, zijn collega van Financiën wel met ïriistigen aandrang zal verwijzen! In het bovenstaande citaat hebben wij gespatieerd de meening, dat alle film-con trole, hoe ook .ingericht, onvoldoende zou zijn. onvoldoendheid echter- eener k'euring, zooals-die verleden week hier terstede heeft plaats gehad, lijkt ons wel een buiten gewoon frappant staaltje naar we ho pen, haast een unicum in de bioscoop wereld. Wij achten het nuttig en noodig, daarop lens te wijzen. Door twee dames en heereri van de plaat- lelijke bioscoop-commissie is Vrijdag in het Lusor-theater goedgekeurd dus geschikt (Verklaard voor kinderen heneden de 16 jaar - de film: „Veritas Vincit". Nu is in deze film reeds de strekking 'alleen ons lang niet sympathiek.' Dat in de twee eerste acten een leugen voor de be trokkene de ergste gevolgen heeft, terwijl «n de derde acte een misdrijf tegen de ze- •n aan degenen, die het gepleegd hebben, 'Senschijnlijk schoone resultaten brengt is uit. paedagogiseh oogpunt een beslist liet goed te keuren voorstelling. Doch, waar deze strekking wellicht tot opporvlakkigen toeschouwer niét Ipreekt, zeker maken indruk op den kinder- geest wulp scha tafereelen van hei- öensche bacchanalen, die in genoemde film worden uitgespreid. En ondanks dit alles keurden de vier aanwezige leden van de sub-commissie dezen film zonder eenige coupu re goed! In Rotterdam is deze film voor kinder voorstellingen niet goedgekeurd, dan nadat er niet minder dan zes belangrijke cou- coupures in waren aangebracht!! Een oordeel als door, bedoelde vier per sonen Vrijdag is uitgesproken naar wij meenen, zelfs zonder eenig ernstige ge- dachtenwisseling met elkaar toont gemis aan paedagogiseh inzicht, waar men voor de taak der film-keuring gesteld is. Wij welen niet, of de sub-cómmissie Vrijdag voltallig was. Een Katholiek man of vrouw of iemand van een der rechtsche partijen was er niet bij tegenwoordig. Dat deze verzuimd zouden hebben, de keuring bij te wonen, mogen wij niet aannemen. En 't is toch in ieder geval wenschelijk, dat de subsidie-commissies zóó worden samenge steld, dat in ieder dezer ook personen van Christelijke bëginselen zitting hebben, die bij ontstentenis een plaatsvervanger kun nen aanwijzen. Een beslissing, als Vrijdag- is uitgespro ken, besmeurt de reputatie der bioscoop commissie, baalt de waaide harer uit spraken naar beneden. Moge de commissie in haar geheel nog gelegenheid vinden de uitspraak van de sub-commissie van j.l. Vrijdag af te keuren. Het belang der zaak, het vertrouwen, haar door den burgemeester dezer gemeente ge schonken, moge haar daarvoor niet doen terugdeinzen, al zouden persoonlijke ge voeligheden wellicht moeten worden ge kwetst. De Hongaarsche raden-regeering afge treden. De nieuwe regeering wil vrede met de Entente. De val van Bela Kun. Onlusten fti Straatsburg. OVERZICHT. Do kans om met Hongarije vrede te ma ken, is aanzienlijk gestegen. De regeering v-an Bela Kun heeft het veld geruimd voor een regeering van socialistische arheiders. De val der. Radenregeering is nog onver wachts gekomen. Wel was de toestand door de voortduring der blokkade voor Bela Kun onhoudbaar geworden en moest hij met dc bezetting van Boedapest in de naaste toekomst gaan rekenen, doch Za terdag werd nóg geméld, dat hij den cen- tralen uitvoerenden raad eerst 5 Augustus wilde laten beslissen over de voorwaarden, waarop Hongarije tot een' schikking met de Entente zou kunnen komen en nog Vrijdag zond hij zijn protest tegen het voortduren van de blokkade, die hij voor den jammerlijken toestand in Hongarije verantwoordelijk achtte, de wereld in. De voorwaarden, evenbedoeld, omvatten het aftreden der Raden-regeering, en haar vervanging door een gematigd socialistisch ministerie, waartegenover de Entente dan de blokkade zou opheffen en Boedapest van levensmiddelen voorzien. Tevens zou den de Roemeniërs hun opmarscli staken. De vredesconferentie in Parijs zou de verdere ^voorwaarden in een ontwerp-vre- desverdrag opstellen en de nieuw te vormen Hongaarsche regeering zou dat verdrag door haar gedelegeerden te Parijs in ont vangst doen nemen. De centrale uitvoerende raact heeft niet tot 5 Augustus gewacht en reeds Zaterdag besloten het bewind uit handen van Bela Kun en de zijnen te stellen in dat van arbeiders-ministers, met Beidel aan het hoofd. Een van de eerste daden der nieuwe re geering is geweest het particulier eigen domsrecht weder in te stellen en te kennen te geven, dat zij met de Entente vrede wil sluiten. De orde schijnt niet verstoord te zijn. Het zal nu van belang zijn te vernemen, of de uit Stockholm komende berichten, dat de bolsjewiki in Rosland op een coa litie-regeering met de andere socialistische partijen aansturen, waarheid bevat. Zoo ja, dan mag men zeggen, dat de commu nistische zon aardig aan het tanen is. In ieder geval, zal het succes van Deni- kin in Zuid-Rusland, al is het misschien ook wat grooter voorgesteld dan het inder daad is, de positie van Lenin en Trotsky niet verstevigen. Het verdrag met Bulgarije. De opperste raad, aldus wordt uit Parijs gemeld, heeft de zitting voortgezet. Zij hield zich bezig met het Bulgaarsche ver drag en heeft definitief bekrachtigd de mi- litair-financieele en economische bepalin gen, voorts de bepalingen omtrent herstel der havens en waterwegen en betreffende de krijgsgevangenen. De Matin zegt, dat nu alleen nog het hoofdstuk vande territoriale bepalingen overblijft, dat geheel en al is opgesteld door een bevoegde commissie. De „Petit Parisian" zegt, dat over de Thracische grenzen waarschijnlijk beslist zal worden ten gunste van de Grieken. De mogendheid, die tot nu toe heftige oppositie voerde tegen de Grjeksche opvat tingen en die geen Europeesche mogend heid is, heeft deze oppositie niet voort gezet. België. Ter herinnering van een historisch feit. Ter herinnering aan de ontvangst van het Duitsche ultimatum, zullen voortaan jaarlijks, op 2 Augustus de stormklokken door geheel België worden geluld. Duitschland. De Erzberger-hetze. Op welke wijze de conservatieve pers tegen een barer gevaarlijkste vijanden, den huidigen minister van financiën'en onder voorzitter van den ministerraad Erzberger stemming poogt te maken, kan uit het vol gend citaat uit de „Deutsche Tagesztg." blijken. Het blad schrijft: Met zijn nooit, feilend instinkt voor po pulate verlangens is Erzberger in den laatsten tijd herhaaldelijk tegen de oor- logswinstmakers in het strijdperk getreden en met zijn belastingontwerp een succes te mogen boeken. Zonder twijfel is Erzberger buitengewoon geschikt om - den staf over de O.-W.'ers te breken. Tot bewijs hiervan diene het volgende: Sedert lang bevindt zich zijn familie in Zwitserland en wel te St. Moritz. Daar is in het vreemdelingen- boek te lezen: Surelta-House. Mevr. Erzberger met hin deren en een gouvernante, te zamen 7 per sonen. Dagelijlcsche pensïoenprijs onge veer 2250 fr. Dat is bij de huidige valuta maandelijksch rond 20,000 mark. Wie in staat is om met zijn oorlogswinst zulke uit gaven te bestrijden, ipoct stellig een goe den kijk op de schaduwzijden van het O.- W.'ersschap hebben en hij is de uitverko ren man om de belangen van het proleta riaat tegen het kapitaal te verdedigen. De regecring naar Berlijn. De rijksregeering zal in het begin dezer week naar Berlijn terugkeeren. Minister-president Bauer heeft tegen Woensdag de vertegenwoordigers de drie organisaties van mijnwerkers bijeengroe pen om te beraadslagen over de rnaatrege- len, die genomen moeten worden om de kolenproductie te verhoogen. Frankrijk Onlusten in Straatsburg. Dc „Abend" verneemt uit Karlsruhe: Vol gens betrouwbare berichten uit Straats burg zijn daar opnieuw onlusten uitgebro ken. Op het stationsplein werden betoogin gen gehouden, die een revolutionair ka rakter hadden. Een groot'aantal F-ransche soldaten en verscheidene officieren werden gedood, eenige van hen in de 111 geworpen. De gouverneur heeft gedreigd, den staat van beleg af te kondigen. Engeland. Een aanklacht van Egypte, Sead Gagoel pasja, de president van de Egyptische onafhankelijkheidsdelegatie, Wells, de vice-president van de Egyptische Kamer, en de kanselier van de Egyptische universiteit, bevinden zich te Parijs, waar zij strijden voor de onafhankelijkheid van het Egyptische v.olk, dat door den Engei- schcn slaat is uitgebuit. Italië. Een Mont-Blanc-tunnel? Naar uit Lugano aan de „Vossische Zei- tung" gemeld wordt, hebben tusschen het Italiaansche verkeersministerie en verte genwoordigers van een Fransche financiee- le groep onderhandelingen plaats over een doorboring van den Mont Blanc, waardoor een 80 K.M. lange spoorweg tusschen Chaumounix en Aosta zal kunnen worden aangelegd. De Mont-Blanc-tunnel zou '15 K.M. lang worden., Sonnino. Naar de „Gezetadel Popoio" verneemt, zal baron Sonnino zich bij de komende Italiaaftsche verkiezingen niet meer can- didaat stellen en denkt de gewezen minis ter zich uit het politieke leven terug te trekken,: Oostenrijk. De val van Bela Kun. De „Neue Berliner Zeitung" verneemt uit Weenen: Bela Kun, Wondner, opperbe velhebber van het leger der Hongaarsche raden-republiek, en eenige andere gewezen regeeringsprsonen uit Hongarije, zijn te Weenen aangekomen. Om onbegrijpelijke redenen, heeft de Duitscti-Oostenrijksche regeering n.l. op verzoek der Hongaren, aan deze voormalige volkscommissarissen niet alleen vrijgeleide verleend, maar ook asyl-recht in Duitsch-Oostenrijk. Zij zullen in Rosendorff, in Neder-Oostenrijk, ge ïnterneerd worden. Dit voorval wekt des te meer opzien, daar de Duitsch-Oostenrijksche regeering nog slechts enkele dagen geleden een ver ordening heeft uitgevaardigd, volgens welk Hongaarsche vluchtelingen, ook contra- revolutionnairen, van het geheel van Duitsch-Oostenrijk geweerd zullen worden. Men vraagt zich af, waarom juist aan Bela Kun en zijn commissarissen, die zooveel onheil over Hongarije en Duitsch-Oosten rijk hebben gebracht, asyirecht moet wor den verleend. Naar de correspondent van de „Neue Berliner Zeitung" van bijzondere zijde verneemt, zou minister-president Seitz ge handeld hebben onder pressie van den soldatenraad. Bela Kun en consorten kwamen in twee auto's te Weenen aan. "Zij zagen er zeer vervallen uit en waren zichtbaar opgewon den. Zij werden onmiddellijk naar de po litie gebracht om aan een verhoor te wor den onderworpen. Naar de correspondent verder uit Enten te-kringen verneemt, is het de bedoeling der Entente de voormalige Hongaarsche volkscommissarissen genadig te behande len, daar zij zich slechts aan politieke ver grijpen schuldig hebben gemaakt! Hongarije. Gelukkige vrijheid! Het Boedapester revolutionnaire gerechts hof veroordeelde den leeraar Hoppe tot twintig jaar dwangarbeid, omdat hij on der zijn leerlingen vlugschriften van anti- revolutionnaire strekking verspreidde. De Raden-regeering afgetreden. De revolutionnaire raden-regeering is af getreden. Een socialistisch kabinet is ge vormd; minister-president is Beidel. Vereenigde Staten. Een zeldzame talenkenner. Bisschop Koudelka van Wisconsin, die in BoTiemen werd geboren, en vele jaren ge leden reeds naar de Vér. Staren ging, is de grootste linguist in de Katholieke Kerk van Amerika. De Bisschop spreekt 6 mo derne Europeesche talen, en is bovendien nog goed vertrouwd met de taal der Chip pewa uit Indië. Op H. Sacramentsdag 1.1. bezocht de Bisschop de Indische nederzet ting in Wisconsin fn sprak in de Chippe- wataal tot een vergadering van honderden Indianen van dien stam. Spoorwegstaking. Ongeveer 100,000 spoorwegarbeiders in het district Chicago staken. Volgens be richten uit Atlanta en Georgia hebben 3000 arbeiders in de Zuidelijke en Oostel lijke staten eveneens het werk neergelegd. Aan belangrijke kruispunten, als Philadel phia, Boston en Denver wordt niet ge-i werkt. .Wilson heeft het congres verzocht een commissie van onderzoek voor de loon- eischen der spoorwegmannen te benoemen, Zwitserland. Stakingen. Het verkeer óver de middelste Rijnbrug, aldus meldt V. D. uit Bazel, is in verband met de stakingen versperd. Naar gemeld wordt, zullen de Zwitsersche spoorwegar beiders beslissen, of zij aan de staking zul len deelnemen of niet. Uit Zurich wordt geseind: Volgens een bericht van het Zwitsersche Telegraaf Agentschap verklaren de vakvereenigingen in een oproep tot de algemeene staking, dat een protest geldt tegen de ongehoorde prijsstijging der levensmiddelen Van het Vaticaan. Pau9 Benedictu9 XV tegen de Vrijmetselarij. Paus Benedictus XV heeft door den kar dinaal-staatssecretaris een schrijven ge richt aan Mgr. 'Jonin te Parijs, die zijn nieuw werk „La guerre magonniqué" aan Z. H. had opgedragen. „Met recht liebb gij" 'aldus zegt Z. H. 0. a. „ïn dit) werk al uw zorg er aan besteed, om door verschillende acten en onwederlegbare be wijzen, de verderfelijke en beslist anti-ka tholieke leer der vrijmetselarij in het licht) te stellen als aene uit het Deïsme ontspro ten en uit een incarnatie geboren, die on heilspellend op de verloochening van God zelf uitloopt." Z. H. wenseht den _prelaat geluk met zijn arbeid, 'die, door de geloóvigen paraat ta maken en hen in den strijd te steunen, zegenrijk zal werken. JOURNALISTIEK. Door de N. V. Drukkerij en Uitgevers- Vennootschap „Futura" is aangekocht het drie maal 's weeks verschijnende blad „Da Grondwet" te Roosendaal. Mcu is voornemens met 1 October a.s. dit blad oip te zetten in een dagblad. Wij wenschcn „Futura" geluk met dit voornemen. Van Katholiek-journalistiek oogjpunt be schouwd is het toe te juichen, dat er door heel het iand gewestelijke Katholieke dag bladen worden gelezen naast de groote Ka tholieke bladen. Een gezond-commercieel gedreven, goed- joürhalistïék en overtuigd-Katholiek gere digeerde gewestelijke katholieke pers maakt ons inziens het Katholieke „volksdagblad", waaraan behoefte zou worden gevoeld, grootendeels of geheel overbodig. En zulk een Katholieke gewestelijke pers k a n er bestaan, als alom "onder de Ka tholieken diep gegrond is de overtuiging, dat haar bestaan zoozeer gewenscht is! Moge om dit te bereiken de a.s. Neder- landsche Katholiekendag van' zeer groo^en invloed blijken te zijn! „HET SCHILD". Reeds eerder hebben wij met een enkel woord aangekondigd de verschijning van „Het Schild". Er zijn nu een tweetal nummers van dit apologetisch - maandblad ver schenen en in de opgewekte verwachting zijn wij niet teleurgesteld geworden. Wij wenschen dit maandblad van „Pe trus Canisius" de ruimste verspreiding toe, onder Katholieken en niet-KathoIieken. Katholieken kunhen er eerstens zelf veel uit leeren, wat hen bekwaamt om hun ge loof te verdedigen, en het dan ook anders denkenden ter lezing geven. Waar de abonnemensprïjs slechts drie |ulden per geheel jaar bedraagt, zijn wij er van overtuigd, dat velen zich dit leer rijke maandblad zullen aanschaffen en zich als abonné zullen opgeven bij de admi nistratie: Groot-Seminarie Rijsenburg, Drie bergen. DE DUURTE DER LEVENSMIDDELEN. Men schrijft aan de „Tel.": Dezer dagen had ik een onderhóud met een'Vertegenwoordiger van een onzer groot- FEUILLETON. Ja, zeg dat wel, arm kind! antwoordde weester Pierre. De idioot was binnengetreden. Alain was hem tegemoet gegaan en druk- e he® aan zijn borst. Avy liet hem zijn pig gaan, maar hij scheen niemand te Erkennen. Slechts tegen etenstijd kwam hij thuis, en heelen dag liep hij de stad rond, steeds 'ngend en met onbestemden blik. Alain omarmde hem, zijn tranen afve- jnl De ongelukkige idioot trok zich terug een h°ek van de kamer en hurkte daar 8er. Hij scheen te denken over het verle- eu en niets te hooren van hetgeen naast zijn broer en de beeldhouwer over ®eni zeiden. Alain, begon meester Pierre, er is iets wii ^aar juist niet gesproken en. Jij noch Michel hebt mij gevraagd die Jude Coquinois was. iii P7ilde *n z'ïn Doek. De naam, dien 1 Had gehoord van Clarence Warwick in -a molen „De Genade Gods", scheen uit zijn onverschilligheid op te wek- Hij luisterde koortsachtig toe. Noch Pier re Sedanne, noch zijn leerjongen bemerk ten deze plotselinge verandering. Wat komt die naam er op aan, ant woordde Alain, daar u noch ik dengene ken, die hem draagt! Daar vergis je je in, Alain, ik ken dien man. Hij bedoelt 't goed met ons. Hij stelt belang in Huguenette, ongetwijfeld in ruil voor hetgeen ik voor je broer en voor jou gedaan heb, want die man is Avy was overeind gesprongen. Alain wachtte angstig af. Die man is je vader, mijn zoon. Achter in de kamer werd een luide kreet gehoord. Avy l'Angel stond vlak achter hen. Zijn oogen hadden niet meer die on bestemde uitdrukking. Men zou geloofd hebben, dat hij zijn verstand had terugge kregen. Op kalmen, koelen toon, vroeg hij aan meester Pierre: Is Jude Coquinois onze vader? Maar je bent niet gek meer, arme Avy, riep Alain hevig ontsteld uit. Zonder zich om zijn broer te hekomme ren, herhaalde Avy zijn vraag: Is Jude Coquinois onze vader? Ja, mijn zoon, antwoordde Pierre Se danne. Je vader, jullie vader heet'Judé Co quinois. Oh, riep het ongelukkige kind, 'óp smarlelijken loon yit, en'viel weenend aan de borst van zijn broeder, in wiens armen hij eenigen tijd snikkend bleef 'liggen. De beeldhouwer en Alain keken elkaar smartelijk aan: Avy's zinnen waren weer verbijsterd. Avy begreep dezen blik. Neen, ik ben niet gek zeide hij. Onze vader wil je dooden, Alain, zonder je te kennen, en hij wil Huguenette en Jeanne ontvoeren, niet voor zichzelf, maar voor Collinet Collerne. Maar wat doet onze vader? Wie is hij? vroeg Alain angstig. Hij is Plots hield Avy op. De mededeeling die hij ging doen verstikte zijn stem. De beken tenis kwam niet van zijn lippen. Twee dik ke tranen welden uit zijne oogen en zonder iets te zeggen, rukte hij zich los uit de, armen van Alain en liep met groote pas sen weg. Pierre Sedanne maakte een beweging van teleurstelling. Avy had zijn verstand niet teruggekre gen. Hij was gek, ongeneeslijk gek! Alain weende zachtjes. De een noch de ander zochten het ge heim op te lossen, want het scheen hun onmogelijk toe er in door te dringen. Jude Coquinois was tegelijkertijd'hun vij and en redder. Hoe waren deze ongerijmd heden met elkaar in overeenstemming te brengen." Meester Pierre verbrak het eerst de stilte. Hoe 't ook zij mijn zoon, het is niet voldoende dat je alleen Huguenette be waakt. Je moet ook op je zelf passen. Ik zal wel voor Avy zorgen. Ik heb reeds met meester Hippocrate Codex gesproken; ik zal vanavond weer naar hem toe gaan. Ik zal probeeren je broer mee naar hem toe te nemen.- Meester, zei Alain, nog een enkel woordje, voordat ik u verlaat; is er iets waar van de beschuldiging van Michel? Stel je gerust, mijn zoon, Michel heeft zich door den hartstocht laten meesleepen. Ik zal nog wel eens met hem spreken, en jullie zult nog samen vrede sluiten, dat be loof ik je. Alain vertrok. Maar de goede woorden van den beeldhouwer hadden den vrede niet in zijn hart gebracht. Hij had teveel reden om zich ongerust te maken. Michel, Avy* Huguenette, Jude Coquinois verander den of vermeerderden beurt om beurt zijn bezorgdheid. Hij ging naar de kerk, óm aan de voeten van zijn pas voltooid Madonna-beeld zijn gemoed wat tot kalmte te brengen. 's Middags kwam Avy thuis om te eten. Meester Pierre vertelde hem zijn plan, om meester Hippocrate Codex op te gaan zoe ken. De idioot scheen hem niet te begrij pen; Hij verkeerde in een'soort van gevoel loosheid. Hij was bereid alles te doen wat men van hem vergde en de beeldhouwer was blij dat hij geen verdere moeilijkheden had ontmoet. Tegen den 'avond ging hij dus met Avy naar de PauwenstraatDe dokter in persoon deed hen open. En? vroeg hij aan meester Pierre, en hoe is het gegaan met het geneesmiddel, dat ik voorgeschreven had? Heeft heelemaal niet de uitwerking ge had die wij er van verwachtten. Goed, goed, dan zullen wij 't op een andere manier probeeren, antwoordde Hip pocrate. Maar 't consult zal een tijdje du ren. Kom binnen, meester. En de dokter voerde hem in een zonder ling gemeubileerde wachtkamer. In vreemd gevormde flesschen bevonden zich vloei stoffen van de meest verschillende kleuren. Opgezette dieren schenen op de loer te lig gen in de hoeken, gereed om zich op den bezoeker te werpen. Verscheidene slangen, die afhingen van balken aan het plafoml slingerden zich in de ruimte en de scheme ring. De geneesheer schoof Pierre Sedanne een zwaren gebeeldhouwden stoel toe. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1