BUITENLAND. DE DOCHTER VAN DEN BEELDHOUWER, Dilblad verschijnt eYkcn dag, uitgez. Zon- en Yeestd. :wj)C abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling; '*6or Leiden 17 ct. p. week, f2.25 p. kwartaal; bij "onze ageDten IS ct. p. weik, f2.40 p. kwartaal.Franco L post f2.70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling «an 25 ct.p. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlek® fumniersö ct.,met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 10e Jaargang. DOMOERD&G 31 JULI 1919. Bureau STEENSCKUUR 15 - LEIDEN. Interc. Teleioon 935. No. 2977 Postbus 11. De Advertentieprijs bedraagt 17i/a cont por regel voor Handelsadverlenticn; Zaterdags 25 ceni por regel. 221/2 cent per regel voor gewone advertentiën; Zater dags 30 cent per regel. Voor ingezonden mededeelingeu wordt het dubbele van bet tarief berekend. Kleine Advertentiën, jvaarïn betrekkingen worde® aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 30 woorden Sm Een schande! L'histoire se repète. De geschiedenis fierhaalt zich, de oude geschiedenis van het Uitsluiten der Katholieken op invloedrijke posten. In Leiden zagen we kort geleden nog, dat, Hank zij de benepen opvatting van de directrice der meisjes H. B. S., een be- Jjvvame sollicitante naar het leeraarschap Ün de geschiedenis werd uitgesloten, omdat Katholiek is.. Bii Wat zich nu weer m Amsterdam heeft (afgespeeld, is nog veel ergerlijker. Daar was voor het hoogleeraarschap aan. ide Gemeentelijke "Universiteit door curato ren en door B. en W. voorgedragen pater yr. Van Ginneken S.J. Een patereen fezuïet, 't was meer dan genoeg, om de bekrompenheid uit haar schuilhoeken in enti-paapsche hersenen te voorschijn te I roepen. boor een paar Israëlietische Raadsleden, 8e heeren Kleerekoper en Van Deen, werd een anti-semitisch relletje verwekt: dr. Van ]Ginneken zou een anti-semiet zijn! Anderen deden daar graag met mee. En 'de grenzelooze benepenheid van sommige [„universeele" geesten heeft getriumpheerd: gisteren heeft de Amslerdamsche Raad be noemd dr. Stoett en niet dr. Van Ginneken. „Het Centrum" wij hebben 't gisteren ihèdegedeeld had tal van niet-katholieke getuigenissen over de genialiteit van den taalkenner dr. Van Ginneken. „De Telegraaf" die zich wonderlijk Veel voor een benoeming' van dr. Van Gin- ïieken heeft geïnteresseerd! heeft ver scheidene kolommen afgedrukt met oor deelvellingen van binnen- en buitenlandsche taalkundigen over de verdiensten van pater j3r. J. van Ginneken S.J. Allen prijzen om 6frljd*de wetenschappelijke verdiensten van tfaji Ginneken die een man van Europee- Ëche vermaardheid wordt geacht. En deze geleerde van een inderdaad Europeesche beroemdheid is een hoog- jteeraarschap aan de Amslerdamsche Ge meentelijke Universiteit niet waardig ge keurd, omdat hij is Roomsch-Katholiek, (omdat hij is een pater Jezuïet. Het Nederlandsche volk heeft zich te Icliamen voor deze schande! Duitschland's verantwoordelijke persoon fcij den vrede van Versailles. De quaestie betreffende België. Ernstig spoorwegon geluk in Rusland. OVERZICHT. In Duitschland rijst, de vraag, wie voor den vrede van Versailles verantwoordelijk moet worden geacht. In de eerste plaats is het de vraag, of er van een eigenlijk vredesaanbod van Enge land in 1917 sprake is geweest. Maar de Öemocraten verzuimen aan te toonen, dat het algeheel afstand doen door Duitschland in 1917 van België den vrede zou hebben gebracht en dat die vrede dan draaglijker kou zijn geweest dan de thans geslotene. In hun nota aan Wilson hadden de Geal lieerden in het begin van 1917 hun oorlogs doel bekend gemaakt. Wat Duitschland Tie treft werd daarin geëischt teruggave van Elzas-Lotharingen en afstand van het Pool- «he gebied in het Oosten. Mag men dan aannemen, dat het afstand doen van Bel gië in Augustus d.a.v. alléén in staat zou zi.in geweest den vrede tot stand te bren gen? De Duitsche legers stonden toen nog bveral ver in het vijandelijk land. Het was 'dus al een vrij ver gaande tegemoetkoming van. liet legerbestuur, dat het België, met Uitzondering van Luik en het Maasgebied Avilde prijsgeven. Zelfs de admiraliteit., die ivool hechtte aan het behoud van de Belgi sche kust, bleek ten slotte tegen compen-' saties bereid die kust af te staan. Van democratische zijde wil men nu aan- 'oonen, dat dat afstand doen van België rooar een schijnheilige vertooning was. was er niet een economische toenadering tot Duitschland aan vastgemaakt en kwam hot plan van die toenadering, niet een in lijving nabij? jHet. „Acht Uhr Abendblatt" noemt als fcschen, die nog in Januari 1918 onder ver antwoordelijkheid van Helfferich worden Inlijving van België in het Duitsche tol- stelsel; rechtskracht van alle tegenwoordige en toekomstige rijksbelasting en monopo- liewetten in België; verdeeling van de tol- en belastinginkomsten; verdragen te slui ten betreffende de gelijkstelling van inwo ners van beide landen; inruiming van plaats aan Duitsche schepen aan de Schel- dekade in Antwerpen; overneming van de Duitsche munt- en bankpapierwetgeving; invoering van de mark als munteenheid in België; annuleering van alle eischen tot schadeloosstelling van België; vorming van een onder Duitsch kapitaal-overwicht staande Naamlooze Vennootschap tot over neming van de Belgische spoorwegen. Inderdaad bewijzen dergelijke onthullin gen wel, dat men er in de kringen der regëering en van het legerbestuur nog niet aan dacht, België los te laten. En zeker kan dit dien kringen in verhand met de bekende Rijksdagmotie zwaar /worden aan gerekend. Duitschland. De vlag vastgesteld. De Nationale Vergadering heeft het voor stel om voor de rijkskleuren zwart-wit- goud en voor de handelsvlag zwart-wit- rood met gouden wimpel vast te stellen, in derde lezing aangenomen.- Fransche vlag verbrand. De van de villa Stoch te Oestrich a. Rh. hangende vlag, werd des nachts met zout zuur gedrenkt en verbrand. De'Fransche bezettings-commandant heeft de gemeente veroordeeld tot het bétalen van 10,000 mark boete en het geven van een nieuwen vlag, voor het geval de dader niet gepakt wordt. Wie den dader bekend maakt, krijgt 10,000 mark belopning. Hindenburg over het keïzerproce3. De „Times" verneemt uit New-York, dat Karl-van Wiegand uit Hannover een lang verslag van een interview met Hindenburg aan de New-York Sun" heeft gezonden. Allereerst verklaarde Hindenburg, dat de geallieerden, wanneer zij hij hun eisch blij ven tot 1 berechting van den ex-keizer en van de aanvoerders en andere officieren van het Duitsche leger, niet alleen de grondbeginselen van het - internationaal recht schenden, maar ook het oud Romein- •sche precedent weer in 't leven roepen, vol gens hetwelk de patriotisehe plichtsvervul ling en de verdediging van het land een misdaad is voor hen, die in den oorlog zijn verslagen. Lloyd George, zoo ging Hindenburg voort, denkt als de oude Romeinsche kei zers, maar ik kan niet gelooven, dat Foch, Haig en Pershing, die ik respecteer, zich kunnen vereenTgen met een dergelijk pro ces. Als soldaat tot een soldaat heb ik een schrijven aan Foch gezonden, maar hij heeft zich tot dusver mie t verwaardigd mij de ontvangst van mijn schrijven te be richt em. Keizer Wilhelm heeft den oorlog niet ge wild. Hij is en blijft mijn keizer. - Toein Wiegand het gesprek bracht op do verwoestingen, die bij Hindenburg's terug tocht van St. Quentin waren aangericht, noemde Hindenburg deze verwoestingen betreurenswaardige militaire noodzake lijkheid en voegde daaraan toe: Wat zou uw volk van het Noorden er van hebben gedacht, wanneer de Zuidelij ken in den burgeroorlog hadden overwon nen en de confederatie verantwoording /had geëischt van Sherman voor zijn ver woestingen tijdens den befaamden marsc-h naar cle zee. Toen de mishandelingen van geallieerde soldaten ter sprake kwamen, verklaarde Hindenburg, dat ook sommige Duitsche krijsgevangenen op onmenschelijke wijze waren mishandeld en daarom zou ook daarnaar een onderzoek moeten worden ingesteld, indien er nog steeds over de mishandeling van geallieerde krijgsge vangenen zou worden geklaagd. Toen Hindenburg zeide: Gij, Amerika nen, zult spoedig in de gelegenheid zijn om te toonen, welke groote vredesengelen gij zijt, antwoordde Wiegand- Gij gelooft niet, dat dit de laatste oorlog is? Daarop barstte Hindenburg in lachen uit en zeide: Slechts droomers gelooven dat. Zoolang de nienschheid bestaat zullen er oorlogen zijn, maar geen enkel, groot volk zal ooit kwesties van nationale eer en nationaal bestaansrecht aan een tribunaal van an dere volken onderwerpen; of een onrecht vaardig, door belangen of macht gedic teerd, oordeel aanvaarden, zonder getui genis van zijn kracht te hebben afgelegd. Deze vrede geeft ongetwijfeld weinig voed sel aan de hoop, dat er geen oorlogen meer zuilen zijn. Zal Duitschland zich' ooit herstellen? Het Duitscffe volk zal weer opstaan, antwoordde de veldmaarschalk op over tuigden toon, maar dat zal ik niet meer beleven, doch mijn zoon en hierbij keer de hij zich tot kapitein Hindenburg van den generaleri staf, die zwijgend had toe geluisterd zal het meemaken. Ofschoon hij gedurende den geiheelen oorlog tot dé aanvalstroepen heeft behoord, heeft God hem voor mij bespaard, misschien opdat hij zal mogen zien, wat mij werd ontzegd. Duitschland zal weer opstaan, hevhaaïde Hindenburg. Tusschen het Romaansche volk aan de eene en het Slavische aan de andere zijde heeft Duitschland een taak in de wereld te vervullen. Hongarije. De besprekingen te Weenen. De Hongaarsche gezant Böhm en de ar beidersleider Weltner, die te Weenen met de Entente onderhandelden, zijn volgens de ,,Zeit' telefonisch door de raden-regeering naar Boedapest opgeroepen voor. belang rijke conferenties. Rusland. Bolsjewistische waanzin. Wij vermeldden dezer dagen het bericht dat de Sovjet van*de stad Tambof besloten zou hebben een standbeeld op te richten voorJudas Iskarioth, den „zoon des verderfs". De Sovjet kan niet aan - alles tegelijk denken, maar in chronologische volgorde had zij toch dienen te beginnen met het stichten van een monument voor Kaïn, den eersten broedermoordenaar. Als de Sovjet van Tambof ook een zangvereni ging rijk is, behoeft men niet te vragen welk nummer deze bij de onthulling van dit Judas-beeld ten gehoore zal brengen on getwijfeld de „hymne aan Satan' van Carducci. Ernstig spoorwegongeluk^ Volgens via Helsingfors ontvangen be richten moet in Rusland een groote spoor wegramp hebben plaats gehad. Een trein, loopend tusschen Moskou en Kief, ont spoorde en geraakte in brand. Alle passa giers werden gedood. Men schat het aan tal slachtoffers op 1009, waai'van G00 levend zijn verbrand. Men schrijft de ramp toe' aan spoorweg- bandieten, die den trein hebben laten ont sporen. Bulgarije. Bolsjewisme, Te Weenen ontvangen telegrammen uit Sofia melden, dat de laatste dagen in Bul garije groote onrust heerscht en in ver scheidene steden bloedige botsingen zijn geweest, waarbij de uitvoering van de Ra denrepubliek is geëischt. Spanje. Moeilijkheden in Marokko. De „Times' verneemt uit Tanger: De strijdkrachten van Raisoeli vallen voortdu rend Spaansche convooien aan, waardoor zij de approviandeering der militaire pos ten ten zeerste bemoeilijken. De troepen moeten steeds op hun hoede zijn tegen in boorlingen, die uit verborgen plaatsen de kampen bestormen, soms zoo hevig, dat de Spanjaarden van artillerie moeten gebruik maken. Vaak konden de convooien hun be stemming eerst bereiken door gordijnvuur af te geven in alle richtingen. De hevige gevechten, die geleverd zijn van 10 tot 13 Juli, hebben in 't algemeen den eerbied voor den moed der Spaansche oficieren en manschappen, onder moeilijke, vaak tragische omstandigheden, doen toe nemen. Vereenigde Staten. Het gevaarlijke negerelement. Volgens een draadloos telegram uit New- York hebben de Amerikaansche regeer ings- autoriteiten bewijzen in handen, waaruit blijkt, dat bolsjewistische propaganda on der de negers oorzaak was van de onlusten tusschen negers en blanken die onlangs plaats hadden. Te New-York juichten gisteren 2000 ne gers luide een neger-predikant toe, toen deze zeide dat één millioen negers zullen vechten, en zoo noodig sterven, om hun rechten te verwerven. Volgens het politierapport zijn vanaf Zondag 24 personen bij de neger-relletjes gedood. Ter conferentie te Parijs hebben ook de Belgen zich gehouden aan het besluit van 4 Juni, waarbij een overdracht van grond gebied of van souvereine rechten is uitge sloten. De vrije Zaterdagmiddag is met ingang van 1 September ingevoerd voor ALLE vrouwen en jeugdige personen. NEDERLAND EN 3ELGIE. De e e r s te zitting. De Parijsche correspondent van 't ,,Hbl." seint: De Belgische gedelegeerde Sogers sprak bij den aanvang een rede uit ter inleiding van een gedetailleerde nota van de Belgi sche delegatie, omvattende alle desiderata van de Belgische -regeering ten opzichte van de herziening. Deze nota zal Maandag a s. in de tweede zitting der commissie worden gdlezen. Ik verneem uit zeer góede bron dat er voor de Nederlandsche delegatie redenen zijn tot tevredenheid over deze eerste zit ting. want men heeft nadukkelijk vastge steld dat alle besluiten moeten blijven bin nen de beperkingen van het voorbehoud, gelijk dat is vastgesteld door de besluiten van 4 Juni, waarin elke overdracht van grondgebied of van souvereine rechten is buitengesloten. Deze quaestie, welke van het allergroot- ste belang is en het punt van uitgang "vormt- tot de onderhandelingen, is in de commissie op geen enkel verzet gestuit, ook niet van de zijde der Belgische dele gatie, die niet het minste protest heeft doen hoörëri tegen de resoluties van 5 Juni. Ik kan er aan toevoegen dat de debatten zijn gehouden in een zeer vriendschappe- lijken toon en dat de gedelegeerden zich be ijveren 0111 op dezen weg voort te gaan. Van deze eerste zitting maakten de af gevaardigden gebruik om kennis met el kaar te maken, en de lange tusschenpauze, welke moet vcrlóopen tot de volgende hij- eenkomst, zal eeliigen hunner tijd en ge'e- genheid geven om zich van de zaken op de hoogte te stellen. De Nederlandsche delegatie zal op de Bel gische nota moeten wachten alvorens zij een overzicht, of een antwoord kan samen stellen. Het feit dat Laroche fs gekozen tot pre sident is eenvoudig een beleefdheid en is hoegenaamd geen aanwijzing van een spe ciale richting. Eenige Fransche bladen puhliceeren het adres van de Antwerpsche afdeeling van het Comité de Politique Nationale-oan den president der commissie. De Italiaansche gedelegeerde Busassi is vervangen door prof. Dionisio Artzilotti en de Japansclie gedelegeerde Tachi door prof. Havash i. ANTWERPEN STEUNT DE BELGISCHE GEDELEGEERDEN. Wij lezen -in het „Hbl. v.-Antw." o.m.T De Antwerpsche afdeeling van het Co mi te it van Nationale Politiek heeft... op stads muren een plakbrief laten verschijnen, waarin het volgende wordt gezc-gd: Medeburgers, ,.I-Iet lot van Antwerpen hangt af van de vrijheid der Schakle. Een stroom is slechts vrij, wanneer zijn water toebehoort aan hen die er van moeten leven, wanneer zijn scheepvaart, de betonning, het loodswezen, de toegang ar van niet afhangen van een vreemde natie. Sedert 1648 zijn 'onze Schelde en onze voorspoed afhankelijk van Holland, Van daag, 29 Juli, beginnen te Parijs de onder handelingen om aan de Schelde haar vol ledige vrijheid en Antwerpen zijn volledigs ontwikkeling te verzekeren. Het oogenblik is ernstig; over ons leven of onzen dood -wórdt beslist. Medeburgers steunt onze gevolmachtig den; drukt krachtdadig uwen wil uit,, ein delijk de Schelde vrij en onze stad levend en voorspoedig te zien." „De Antwerpsche afdeeling van liet Comiteat van Nationale Politiek". De burgemeeter heeft volgend telegram aan den heer Paul Segers, Staat^ninister, te Parijs, gestuurd: Het gemeentebestuur van Antwerpen steunt uit al zijn macht uw streven tot de herziening van het tractaat van 1839, waar van de bespreking eerstdaags gaat begin nen. Het dringt er ten zeerste op aan, dab de vrijheid der Schelde verwezenlijkt wordt en betuigt den Belgischen, afgevaardigden, de va-derlandsche sympathie der bevolking die de vurigste wenschen vormt om haar goed recht te zien zegepralen. {Get.) J. DE VOS, Burgemeester. Munitiebureau. Door de Ministers van Oorlog en Marine is met ingang van 15 Juli 1919 de voorzit ter van het Munitiebureau, prof. L. A. van Boven, op zijn verzoek eervol ontheven van de dagelijksche leiding van de zaken van het Munitiebureau. Het Munitiebureau is op genoemden da tum verklaard te zijn in staat van liquida tie. Als liquidateur is aangesteld de gep kolonel der artillerie W. F. van Hoogstra ten, onder eervolle ontheffing uit zijn func tie van algemeen secretaris van het Muni tiebureau. In beginsel is door do genoemde minis ters besloten tot de oprichting van een inkoopbureau voor de Departementen van Oorlog en Marine, dat zich uit het Munitie bureau in liquidatie zal ontwikkelen en zelfstandig zal optreden als het Munitie- bureau in liquidatie zal ophouden te be staan. Bedrag der premie bij de Invaliditeitswet. Het wetsontwerp, houdende wijziging der Invaliditeitswet houdt in, dat wordt voorgesteld de premiën met te vermeer deren en deze zullen derhalve op 3 Dec. a.s. bedragen: loonklasse 1 25 cent; loori- klasse 2 30 cent. loonklasse 3 40 cent loon klasse 4 50 cent; loonklasse 5 60 cent. Vraag naar meer rollend materiaal. Het Tweede Kamerlid, de heer Ter Half, heeft tot de ministers van Oorlog en Wa terstaat, cnderstaar.de vragen gericht: Is het juist, dat nog immer rollend ma teriaal van.de verschillende spoorweg maatschappijen aan het publiek verkeer is onttrokken ten dienste van militaire doeleinden? Is heti niet mogelijk, nu het drukke rei zigersverkeer en uitgebreid goederenver voer iederen dag groote stagnatie moet ondervinden, daarin verbetering aan te brengen door in gebruik nemen van boven bedoeld materiaal te bespoedigen? De Belgische grens niet geopend. Met beslistheid wordt het. bericht tegen gesproken. als zou de Belgische grens ge opend zijn. Broodkaarten. De minister van Landbouw heeft tot de burgemeesters de volgende circulaire ge richt: Ik heb de eer u te berichten, dat van heden af slechts aan hen een bruin- of roggebroodkaart mag worden verstrekt, die thans in het bezit van een dergelijke kaart zijn of reeds een aanvrage tot het bekomen van een zoodanige kaart hebben ingediend en dat voortaan niet meer bruin en roggebroodkaavten aan de gemeenten zullen worden geleverd dan laatstelijk wer den ontvangen. Tevens zal van heden af geen ruiling van wittebroódkaarten voor bruin of r.ogg°- broodkaarten mogen plaats hébben, dan ten behoeve van degenen, die reeds een zoo danige ruiling hebben aangevraagd, Ten overvloede breng ik onder uwe ann- dacht, dat het aan personen, die in het be zit zijn van een bruin- of roggebroodkaart, wel vrij staat in de plaats hiervan een wit- tebroodkaart aan te vragen, terwijl perso nen, die zich hier te lande komen vestigen, voor de eerste maal vrij zullen zijn in de FEUILLETON. 16) Deze gastvrijheid had de dokter zoo maar ®'ct op staanderi voet verleend; hij had «ngen Lijd geweigerd, maar de lokkende «lel, dien de Bourgondiërs hem beloofden, «ad al zijn bezwaren uit den weg geruimd. Overtuigd dat een bekentenis nutteloos zijn en hem zelfs de zekerheid zou ont- «ehien, gewroken te worden, had Bartholdo J'oor zijn dood niets verraden. Meester Hip pocrate Codex kon dus veilig den eenig Overgeblevene van het drietal: Jean des Roches, herbergen. Deze kwam slechts' 's nachts te voorschijn ■Je dagen schenen hem ontzettend lang toe, to'ant hij had weinig ruimte in de kamer, Jjaarin meester Codex hem had opgesloten, "et was hem beslist verboden, in bepaalde gedeelten van het huis te komen. Vergeefs had de hoofdman zijn kamer len vei'laten. Stevige, massieve, goed- gegrendelde eikenhouten deuren hadden Paal en perk gesteld aan zijn nieuwsgierig- Pfid en 't geheim van den alchimist trouw Pbvaard. Jean des Roches verveelde zich dus doo- delijk! Nauwelijks kwam nu en dan een der saam gezworenen met hem spreken om zijn be velen te ontvangen. Deze bezoeken waren echter zoo zeldzaam dat men niet bevreesd behoefde te zijn achterdocht op te wekken. Langzaam maar zeker kroop de tijd voort. Het was nu al Woensdag. Nog vier dagen geduld en dan... Nu, kwam er op zekeren dagf aan de deur een bezoeker, of liever bezoekster, een vrouw uit het volk, wier hoofd en gezicht bijna geheel bedekt waren door een lap grof goed, die haar gedeeltelijk als sluier en als hoofddeksel dffende. Niemand ver wonderde zich over dit bezoek, want men wist, dat de dokter gaarne arme menschen hielp. Meester Hippocrate öntving haar dade lijk in zijn sombere woning. Zoodra de deur achter haar dichtviel richtte de vrouw zich op, wierp haar sluier af en onze oude bekende Collinet Collerne verscheen. Ik heb u reeds geconsulteerd, zei de metselaar, over den afloop van mijn onder neming. Gij hebt mij beloofd, vandaag ant woord te zullen geven... Zult gij dit nu doen? Ik wachtte u, antwoordde de dokter eenvoudig. Kom, gij zult weldra weten, welke toekomst gij en uwe werken tege moet gaat. En de twee mannen gingen door lange; donkere gangen, slecht verlichte vertrek ken en langs wendeitrappen, en kwamen eindelijk in een lage zaal, het geheimzin nige heiligdom, waar meester Hippocrate slechts heel zelden iemand liet binnentreden De zware, iïiet -groote spijkers beslagen deur ging knarsend open. Collinet Collerne kon een rilling van af grijzen niet onderdrukken. Het vertrek of liever de kelder had geen enkel venster en was slechts verlicht door een groenachtige vlam, die flikkerde op een in den muur ge metseld fornuis. In het schrikwekkende schijnsel van dezen satanischen oven kon Collinet vaag zonderlinge, vreemd gevorm de voorwerpen onderscheiden, die met bij zondere kleuren prijkten. Hij had overigens geen'tijd zich nauwkeuriger rekenschap te geven van hetgeen hem omringde. Plots ging de vlam uit. Een hevige ont ploffing weerklonk, igevolgd door een diepe stilte; daarna schreef een hand in vurige letters deze woorden op den muur: „Hij dieIhoopt, zal succes hebben... de dood dreigt hem, die ongeduldig is... Moed en vertrouwen...".: De voorspellende zin scheen te leven. De woorden flikkerden met een bleeken licht glans, terwijl zich een zure reuk door het lugubere laboratorium verspreidde. Langzamerhand verdwenen de letters. Eensklaps omringde een hel-roode vlam het fornuis en stond de ongelukkige Collinet meer dood dan levend in een kring van vuur. Toen hij weer een beetje tot zichzelf kwam stond hii niet meer in het helsche heiligdom. Meester Hippocrate keek hem met bezield gelaat aan. Zijt gij tevreden, vroeg hij. Een duivelsche lach deed het lichaam van den ongelukkige schudden. Ik kan nu verder gaan met datgene, waarmee ik ben begonnen, antwoordde hij den geleerde, want ik ben nu zeker van het succes, waaraan ik eerst twijfelde. En op overtuigenden toon besloot hij: Hilguenette is mij! Meester Hippocrate liet zijn vreemden bezoeker uit. Collinet hulde zich weer in zijn vermomming en vertrok. Terwijl hij in de verte verdween lachte de dokter in zichzelf om de goede poets die hij zooeven gebakken had. Collinet geloofde inderdaad vast en ze ker, dat hij een duidelijke en zekere waar schuwing voor de toekomst uit de andere wereld had gekregen. Inderdaad was hij echter het slachtoffer geweest van een reus achtige zinsbegoocheling. Hot geheimzinni ge raadsel zou in onzen tijd spoedig opge lost zijn. Een handje vol aangestoken krul len, ziedaar de vlam, die uit den grond op steeg! Een stukje phosphorus een toen tertijd nog onbekende zelfstandigheid, die alleen door het toeval aan enkele alchimis ten bekend was, die hun geheim zorgvuldig voor zichzelf bewaarden en ziedaar de lichtende letters!? Wat de waarschuwende hand betreft, welke was 't anders geweest) dan die van meester Codex? De dokterkeerde na het vertrek van, Collinet met een ernstig gezicht térug naar zijn laboratorium. Het uur van schertsen: was voorbij. Hij dacht nu aan ernstiger dingen, aan het werk, waaraan hij, zooals iedere goede alchimist, zijn leven gewijd had, aan het zoeken naar den steen der wijzen. Onze lezers weten, en ^at is ook alleg wat zij over een dergelijk onderwerp be» hoeven te weten, dat voor hen, die in zijn bestaan en in de mogelijkheid van de onU dekking eTvan geloofden de steen der wij zen een merkwaardige stof was, waarv&ni de, aanraking alleen alle metalen in goud zou veranderen. Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1