®e£dGbclie (Boma/nt Weerbaar. De Nederlandsche Vereeniging ,,Ons leger", de Koninklijke Nederlandsche Ver eeniging „Onze Vloot" en de Vereeniging Volksweerbaarheid" hebben het voorne men een tweedaagsch nationaal congres te ganiseeren voor de weerkracht van het Nederlandsche volk. Voorloopig zijn daar door bestemd 19 en 20 September 1919. De grondslag van dit congres zal zijn de gedachte dat Nederland zijn nationaal en Onafhankelijk volksbestaan moet en ook wil Olijven handhaven en dat daartoe noodig 5s een behoorlijk uitgeruste en geoefende lireermacht, in de overtuiging dat dit vraag- glulc niet slechts het leger en de marine aangaat, doch dat het een aangelegenheid Oetreft, van groot belang voor het geheele Nederlandsche volk, daarbij inbegrepen de bevolking der koloniën. ,Tot zoover een communiqué aan de pers. •Wij meenen, dat het Nederlandsche volk Sicli weei-baar dient te maken tegenover oze weerbaarheidszorg! Weerbaar opdat het, dank zij de zorg- H'oor zijn weerbaarheid, niet financieel en ^economisch worde doodgedrukt! Als wij zoo hoören spreken van een e li o o r 1 ij k uitgeruste en geoefende Weermacht" en een krachtterm ais „natio naal en onafhankelijk volksbestaan", komt Me noodzakelijk daarvan dik onderstree- f»en, dan neemt dat woord „behoorlijk" I-oor onze verbeelding onbehoorlijke afrne- lingen aan. En geen wonder; want we Jóinnen het duidelijk gadeslaan het m i- litairisrae is niet dood, het slaapt galleen 'n weinig! Wij moeten weerbaar zijn tegen het uur {fan zijn ontwaken, hetwelk zéér nabij fel lijnt! Door het Katholieke kiezerscorps is zulks reeds vele maanden geleden beseft, en ver leden jaar is op een vergadering .van den Mgem. Bond van R. K. Kiesvereenigingen besloten tot instelling van een commissie, )rn het defensie-vraagst.uk te bestudeeren. En een veelzijdig-saamgestelde commis sie is toen benoemd mannen met knappe toppen en rijke kennis hebben er zitting in gnomen. Maar op het resultaat daarvan, >p. een rapport wachten we nog; Dat hét nu spoedig moge verschij- len, wantwij moeten weerbaar Staan Dgenover een ons dreigende militaristische reorbaarheidszorg. pitblad verschijnt eiken dftg, nitgez, 2on- en Feestci, pc Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, •oor Leiden 17 ct. p. week, f2.25 p. kwartaal; bij tnze agenten 18 ct. p. we>_k, f2.40 p. kwartaal.Franco p0et f2,70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- Tjifld is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling fan £5ct. p. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 10e Jaargang.' 28 JUL! J919. Bureau STEEKSGHUUR !5 LEIBEN. Interc. Telefoon 935. No. 2974 Postbus 11. BUITENLAND. Onthullingen van Erzberger. De be- siiuldigingen door Ludendorff teruggewe- mi. Bemiddeling van Z. H. den Paus ISSChen EMCola««l o« OVERZICHT. 'Graaf Wedel, de Duitsche gezant in Wee- len, heeft destijds Erzberger in een Ham- turgsch blad er van beschuldigd, dat hij sn geheim rapport van den Oostenrijk- ichen minister Czernin aan Frankrijk heeft uitgeleverd. In dat rapport stond, dat Oos tenrijk den strijd niet langer kon volhou- (dat. was Maart 1917) en vrede sluiten noest, ook en vooral om het revolutiege- aar. Erzberger heeft in de Nationale Vergade ring van Vrijdag op die beschuldiging met ten togenbeschuldiging geantwoord. Hij beschuldigde op zijn beurt, graaf Wedel, lat hij óver Czernin's rapport niets anders leeft gemeld, dan dat het in het hoofd kwartier niet den gewenschten indruk had gemaakt. Maar Erzberger. is nog met een nieuwe beschuldiging gekomen aan het adres van ik nationalisten en de militaire autoritei ten, die nog voel belangrijker is. Hij ver- lelt, dat de pauselijke nuntius te Munchen bp 30 Augustus 1917 den rijkskanselier Mi- fchaelis een Engelscli verzoek heeft over gebracht (gesteund door Frankrijk) om een duidelijke verklaring af te leggen aangaan de de plannen met België (zijn volledige bnafhankelijkheid en de schadeloosstelling). Op dien brief heeft de rijkskanselier eerst September en dan nog- ontwijkend ge antwoord. Daardoor is de vrecïesvoelhoren, 'dien Engeland had uitgestoken, terugge lezen. Lüdendorff wijst alvast de beschuldiging terug;, dat hij ervan geweten heeft. Hij beeft alleen in het algemeen gehoord, dat er van Duitschland een verklaring aan gaande België werd verlangd en hij heeft zich tegen het afleggen van zulk een ver klaring niet verzet. Op den 11 September gehouden kroon raad is er zelfs een formule aangaande Bel gië opgesteld. De rijkskanselier jheeft daar op voorgesteld de openbare meening in het land en aan het front op concessies ten aanzien van België voor te bereiden, doch toen Lüdendorff eenigen tijd later aan den rijkskanselier of Von Kühlmann vroeg, wat er van deni zoogenaamden Engelsohen voelhoorn geworden was, kreeg'hij slechts een ontwijkend antwoord. Helder is het dus nog niet, wat er eigen lijk gebeurd is. De Vredesonderhandelingen Twee nieuwe Duitsche nota's. De Opperste Raad heeft Vrijdag twee nieuwe Duitsche nota's ontvangen, waar van de eene betrekking heeft "op de Duit sche bezittingen in de geallieerde landen en do andere op de bezetting door de geallieer de troepen van de streken, waar een volks stemming zal worden gehouden. Duitsch land vraagt hoe te werk zal worden gegaan bij het terugtrekken van de Duitsche troe pen en hij de bezetting door de geallieerde troepen. Wilhelm en Bethmann Hollweg. Ter aanvulling van Giet bericht van Reu ter, dat. de Opperste Raad der geallieerden heeft besloten het aanbod van Bethmann Hollweg om in de plaats van den ex-Keizer terecht te staan van de hand te wijzen, seint een Londensche berichtgever nog dat de vredesconferentie een antwoord aan Bethmann heeft opgesteld. Daarin wordt gezegd dat de conferentie den geest van zelfopoffering erkent, welke den I voormali- gen rijkskanselier bezielt, doch dat de zaak des Keizers een dusdanige is, dat 'niemand anders zijn plaats kan innemen. Wilhelm \an Holienzoïlern zal door vijf rechters, die de vijf groote mogendheden vertegenwoordigen, worden berecht, terwijl de andere beklaagden van dezelfde catego rie als Bethmann Hollweg, voor verschil lende geallieerde rechtbanken zullen te rechtstaan. De w/reedheden in Macedonië. De iritergeallieerde commissie, die be noemd is om een onderzoek in te stellen naar-de Bulgaarsche wreedheden*in Oost- Macedonië, heeft haar rapport uitgebracht, waarin geconstateerd wordt, dat Bulgarije een vooropgezet plan heeft Igevolgd om alle Grieken te doen verdwijnen door uithonge ring of deportatie. Op het. oogenblik van ÖiT "gè^aT is"*thans tot 225,000 gedaald. 3200 Macedoniërs stierven in hun land en 12,000 iin Bulgarije. 42,000 werden gedeporteerd, 12,000 emigreerden. In het rapport wordt gezegd dat de Bul gaarsche regeering en het opperbevel hier van alle verantwoordelijkheid dragen. België. Een ernstig incident te Luik. Tengevolge van een incident, waarvan de oorzaken nog niet nauwkeurig zijn vast gesteld, is er te Luik voor het Hotel Schil ler een waar oproer uitgebarsten. Een kell- ner uit een café, een Fransch gedemobili seerd soldaat, moet door den zoon van den eigenaar van genoemd hotel zijn afgeran seld, waarop burgers, vergezeld van solda ten, het hotel totaal hebben geplunderd. Al de meubelen werden op straat gesmeten en in brand gestoken. De politie stond er machteloos tegenover. Het gerucht gaat, dat de Fransche kellner reeds bezweken zou zijn aai* de gevolgen van de mishandeling. Cavalerie moest, tus- schenbeide komen om de straat vrij te maken. De hotel-eigenaar loste'revolverschoten ep.de gendarmes schoten eveneens hun karabijnen af. Er zijn verscheidene gewon den. Het geheeleï hotel is overhoop gehaald. De kelder werd geplunderd. Den geheelen nacht duurde de opwinding voort. Duitschland. ONTHULLINGEN VAN ERZBERGER. Erzberger hield in de Nat. Vergadering een redevoering waarin hij verklaarde, dat Duitschland een republiek zal blijven. Hij Dc Advertentieprijs bedraagt 17i/2 cent por regel voor Handelsadvertentiën; Zaterdags 25 cent per regel. 22i/o cent per regel voor gewone advertentiën; Zafer- dags 30 cent per regel. Voor ingezonden mededeelin°en wordt het dubbele van het tarief berekend. Advertentiën, waarin betrekkingen worde* aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 30woorden zeide verder dat het een ongeluk voor het land geweest is, dat de militairen over- heerschten en het verstand niet aan het woord kon komen. Minstens tweemaal had een eervolle vrede tot stand kunnen komen,' doch de rechterzijde en de militairen heb ben dit samen verhinderd. Het Belgische vraagstuk was het groote beletsel. Wilson wilde in 1916 met alle kracht vrede tot stand brengen, dóch het vredeswerk werd gesaboteerd door de al- kondiging van den duikboot-oorlog. Ook het bemiddelingswerk van Czernin werd tegengegaan, waarover binnenkort een ieder zal kunnen oordeelen. Verder besprók Erzbei'ger de gebeurte nissen in Juli 1917 en de rede van den rijkskanselier op l' Augustus 1917. Op 30 Aug. echter ontving deze door bemiddeling van den nuntius een aanbod van Engeland waarbij Frankrijk zich had aangesloten, met verzoek om een verklaring' betreffen de de zelfstandigheid van België. Een ant woord in verzoenenden geest ware toen aan den vrede zeer bevorderlijk geweest, Aan den Paus is reeds verlof tot openhaar- making gevraagd, doch antwoord werd nog niet ontvangen. Wat* geschiedde toen echter te Berlijn? Vier weken lang werd geen antwoord gege ven. Eerst 24 September werd geweigerd de gevraagde verklaring af te leggen. Daar mee was het aanbod van Engeland door bemiddeling van den H. Stoel van de baan. Onder zulke omstandigheden kan men niet zwijgen, doch moet aan het. Duitsche volk gezegd worden, hoe ihet twee jaren lang om den tuin is geleidIndien het volk op de hoogte was geweest zou het. den vrede hebben afgedwongen. Thans is Duitschland met. 'opentcrogen den dood in de armen ge sneld. Duitschland's ineenstorting was niet het gevolg van de revolutie doch van de voort durende vervalschingen door de militaire kaste gepleegd en van gebrek aan politiek inzicht hij de conservatieven en de legerlei ding zoowel in binnen* als in buitenland- sche aangelegenheden. Wij hebben thans den geweldvrede moe ten aannemen omdat ons/ geen anderen uit weg overbleef, de verantwoordélijklieid moeten aanvaarden voor hetgeen anderen misdreven. Wie echter heeft den\oor.log ver loren? Zij, die in hun dommen trotschen verblinden misdadiger hoogmoed de mo gelijkheid van een eei vollen vrede vergooid hebben. Zij kunnen van die schuld niet loskomen, nocli voor ons, noch-voor de ge schiedenis, nocli, voor hun eigen geweten. Oostenrijk. Minister Bauer iieeml ontslag. BanerJt.5jig&t.rfirc££jJaris v:ut Ir President Seitz heeft zulks in de gehou den vergadering van de hoofdcommissie der nationale vergadering "meegedeeld en oen brief van Bauer voorgelezen, waarin dezA uitvoerig de beweegredenen van zijn besluit om af te treden uiteenzet. Hij ver klaart dat de toekomstige politiek van het. kabinet, die in de conferentie te Feldkirch tusschen den president, den staatskanselier, den vice-kanselier en hemzelf is vastge steld, ook naar zijn (Bauer's) meening noodzakelijk is. Hij acht- zich echter niet de aangewezen man, om die politiek uit te voeren. De voorzitter stelde voor, staatskanselier Renner met de leiding van Bauer's depar tement te belasten en betuigde leedwezen over Bauer's aftreden. De hoofdcommissie vereenigde zich met dit voorstel. Op verzoek van den voorzitter en van de hoofdcommissie bracht Bauer daarna nog rapport uit over de vredesvoorwaarden en over de opdrachten die de vredesdelegatie te St. Germain in de conferentie te Feld kirch voor de nota van antwoord op de vredesvoorwaarden heeft ontvangen. Hongarije. Graaf Karolyi gearresteerd. Naar de „Vossische Zeitung" verneemt, is defcvoormalige Hongaarsche minister-pre sident graaf Karolyi met zijn echtgcnoote naar Praag vertrokken, De komst van den graaf was aangekondigd en de Tsjechische militaire politie liet hem aan de grens in hechtenis nemen. Er zal thans worden onderzocht, welk doel de graaf met zijn reis naar Praag beoogde. Rusland. Het terugtrekken der Engelsohe troepen. Tusschen de geallieerden Aebben bespre kingen plaats betreffende den toestand in Noord-Rusland. De laatste gebeurtenissen hebben de Regeering in geenfenkel opzicht van politiek doen veranderen wat betreft het terugtrekken der troepen, alleen is)het mogelijk dat dit, terugtrekken bespoedigd zal worden.. Finland. Prof. Stahlberg tot president gekozen. Het blad „Politiken" neemt een particu lier telegram van het Stockholmsche blad „Dagens Uyheter" uit Helsingfors over, volgens hetwelk de FinscheiLanddag prof, Stahlberg gisteren met 143 tegen 50 stem men (die op Mannerjieim waren uitge bracht) tot president van Finland heeft ge kozen, Denemarken. Gramofoons in plaats van stenografen. In de beide huizen van den Deenschen Rijksdag zullen de stenografen door gra mofoons worden vervangen, die nauwkeu rig alle redevoeringen opnemen. Op deze wijze denkt men een bedrag van ongeveer 100,000 kronen per jaar te kunnen bespa ren. Scheepsramp, Het Noorsche post- en passagiersschip „Skagen" raakte -door de mist den koers kwijt en strandde nabij kaap Skagen. Alle pogingen om het schip vlot te brengen mis lukten. Men treft voorbereidingen om de opvarenden en de post aan land te brengen, daar men vreest, dat het schip bij woelige zee verloren zal gaan. Frankrijk De zaak-Caillaux. De instructie tegen Joseph Caillaux is ge sloten. Maar men verwacht dat het hoog gerechtshof, gevormd uit den Senaat, niet zal zitten vóór eind October. BINNENLAND. KONINGINNEDAG. Door den Commissaris der Koningin is aan de Burgemeesters in Zuid-Holland het volgende bericht: Aangezien 31 Aug. dit jaar op Zondag valt, zal Hare Majesteits verjaardag ge vierd worden op 1 September. Het ligt in het c v qo r n e me nj e Regeer in^ de Kerkge- ^en^?ier$en&$ffecia?'ecierïancïrÊuite*n den oorlog bleef. Feestelijkheden in verhand met het sluiten van den vrede zullen in verband daarmede ook op 31 Aug. en 1 Sept. worden gehouden. Ten einde drankmisbruik in die dagen te voorkomen, heb ik de eer u namens den Minister van Arbeid dringend uit te noodi- gen daartegen zooveel mogelijk maatrege len te nemen. Voor wat den aard der te nemen maatregelen betreft, heb ik de eer u namens den Minister te verwijzen naar een vroeger gezonden circulaire. Nederland en België. De commissie voor de herziening van de tractaten van 1839 is thans volledig en sa mengesteld als volgt: Nederland: jhr. mr, de Ma rees van Swin- deren, gevolmachtigd minister, gezant van Nederland te Londen, en -professor Struyc- ken, lid van den Raad van State. België: Orts* gevolmachtigd minister, se cretaris-generaal* aan het ministerie van buitenlandsche zaken; Segers, minister. Amerika: dr. Manley Hudson. Engeland: generaal Mance, Charles Tuf- ton. v Frankrijk: Laroche, gevolmachtigd'mini ster; Tirman, staatsraad. Italië: Ricci Busatti, gevolmachtigd mini ster; Marchetti Ferranti, gezantschaps- raad. Japan: professor Taclii; kolonel Sato. Nederlandsche hulp voor Weenen. De Weensche bladen wijzen met groote dankbaarheid op de nieuwe omvangrijke hulp van Nederland voor Weenen. De Ne derlandsche ambulance te Amsterdam heeft een grooten voorraad 'levensmiddelen voor, de Weensche kinderziekenhuizen gezonden en tevens geld. De bladen spreken het ge voel van diepe ^dankbaarheid uit, dat Wee nen jegens Nederland bezielt'en zij noemen het een troost in al het ongeluk, dat er ten minste in Nederland 'en Zwitserland mede gevoel met het onzegbare* lijden van de Weensche bevolking bestaat. BOLSJEWISTISCHE RELLETJES TE ZAANDAM. Een lid van de Provincial^ Staten gearresteerd. De „Tel." meldt: Te Zaandam kwam Zaterdagavond de politie in botsing met een aantal commu nisten, volgelingen van den bekenden com munist A. Brommert, gemeenteraadslid van Uitgeest en lid van de Provinciale Staten' van Noord-Holland. De aanleiding daartoe bestond in het venten van brochures op de markt, waarbij Brommert en een zijner Zaandamsche partijgenooten hun geschrif ten op dusdanige wijze aanbevolen, dat de politie daarin het voeren van communisti sche propaganda zag. Toen de politie Brommert daarop op merkzaam maakte en hem aanmaande daarmede 'op te houden, gaf deze daaraan niet onmiddellijk gevolg, doch gaf te ken nen, wel eens uitgemaakt te willen zien of hij al dan niet het recht had tot zijn optreden. De politie wilde hem daarop arresteeren, waarop de partijgangers en een deel van het publiek zoodanig opdrongen, dat de politie zich genoodzaakt zag van de wapen stok gebruik te maken en de revolver te trekken. Eerst* daarna kon de arrestatie ten uit voer worden gelegd. Daarna werden een paar maal -charges uitgevoerd. Te 11 uur keerde de rust terug. Behalve Brommert werden nog -twee per sonen ter zake van het zich niet op bevel uit de volksverzameling verwijderen, in arrest gesteld. Tegen Brommert werden vier processen- verbaal opgemaakt: lo. wegens 't zonder vergunning houden van een toespraak op den openbaren weg; 2o. wegens het luid keels bekendmaken van den inhoud van gedrukte stukken; 3o. wegens het innemen van een standplaats op de markt, zonder vergunning van den marktmeester en 4o. wegens de wijze van aanbeveling zijner brochures, waarvan ordeverstoring het ge volg kan zijn. Anti-pogromdag. De Joodsche bevolking van Amsterdam heeft gisteren uiting - gegeven aan haar groms' in Uosi-umrupa. In de verschillende synagogen hadden rouwdiensten plaats. De gebouweri- waren stampvol en een groote schare luisterde naar de schilderingen van de gruwelen'in Congres Polen en Galicië. De actie van rijksambtenaren. De volgende circulaire zal worden ge richt tot de hoofden van takken van rijks dienst: In de'laatste weken wordt een actie voor salarisverhooging van de rijksambtenaren gevoerd, waarbij voornamelijk van de zijde van een gedeelte van liet personeel der posterijen en telegrafie in meer of minder bedekte termen wordt gedreigd* met werk staking, wanneer niet aan alle rijksamb tenaren van 1 Juli j.l. af een salarisverhoo ging wordt gegeven. Dit verlangen is voor verwezenlijking niet vatbaar, omdat de salariscommissie met het ontwerpen der regeling 'voor de ambtenaren in het algemeen niet gereed is. De regeering ziet zich verplicht er met den meesten nadruk pp te wijzen, dat van amb tenaren in het algemeen'en van die, werk zaam in een dienst van openbaar verkeer in het bijzonder, het bevorderen van of deelnemen aan een staking bij een lak van rijksdienst niet anders kan worden opge vat dan als een Vergrijp tegen het algemeen belang Dit belang eisclit altijd, doch thans on getwijfeld in bijzondere mate, dat land bouw, handel en nijverheid zich onge stoord kunnen ontwikkelen en zich kun nen -herstellen van de schade, die daaraan door den oorlog is toegebracht.' Dientenge volge. doen zich de eischen van de nieuw FEUILLETON. DE DOCHTER VAN DEN BEELDHOUWER. IS) De zes "soldaten, die den' toren bewaak- zouden zeer zeker ook toe komen loo- Pen; tijdens hun afwezigheid zou Barthol do Lionel bevrijden. ,0m aan de vragen en "de nieuwsgierig heid van de door hem gebruikte schooiers ik ontkomen had hij zich voorgedaan als ton armen werkman, tlie mishandeld was door een rijken burger uit de rue de la C'é d'Argent. Om zich te wreken wilde hij ?n den nacht voor zijn deur dat lawaai la ten maken. he bedelaars geloofden van deze geschie denis, wat zij ervan wilden gelooven, maar daar men niets verdachts van hen eischte fen daar zij zich niet verder wilden wikke en in een zaak, die haar ontknooping wel tons aan de galg kon vinden, vroegen zij Jdet verder en zeiden, dat Bartholdo op ten kon rekenen. Toen de nacht was gevallen verborg de kapitein zich dus in een der hoeken van «en toren. Collinet stond op wacht. Bartholdo toonde Lionel dadelijk zijn Aanwezigheid. Maugréant, riep hij op gedempten toon door het venster. Pro Bono! antwoordde de dwerg hem. Let op. Ik zaag de staven door, ver volgde de kapitein; daarna zullen we een touw naar binnen werpen; klim vlug naar boven en volg ons naar dokter Hippocrate Codex, die ons zal verbergen. Begrepen? Ja. En de avonturier zette zich aan 't. werk. Een voor een bezweken de vier staven. Bartholdo had verstand van dat soort kar wijfjes. De zes mannen van de wacht sliepen den slaap des rechtvaardigen; zelfs hun hoofd man zat te knikkebollen. Daar dreigde dus géén gevaar. Barthol do was veel meer beangst voor de boog schutters van de wacht, die nu en dan de ronde om den toren deden. Om de wacht .van het Marktplein af te honden had Bar tholdo de bedelaars aangenomen. Op het bepaalde uur was het venstergat vrij. Lionel klom koortsachtig vanuit de diepte op tegen het touw en het lawaai brak los in de rue de 1a Clé-d'Argent. Moord! brulden de bedelaars.' Brand! de vijand! Eenige verschrikte burgers schoten op goed geluk af in de straat. Een arme duivel Werd gewond en sleepte zich hinkend yoort, een bloedig spoor achterlatend. De wacht kwam toesnellen. Het bevel van Bartholdo opvolgend vluchtten de bedelaars door de Eenhoorn- straat naar de Tempelbuurt. De soldaten achtervolgden hen. Ondertussclien bleven de soldaten van den toren maar doorslapen. Een burger wekte hen. Dadelijk gingen zij. met de wapens in de hand, op het lawaai af. Hierop had Bartholdo gewacht, en hij trok nu met behulp van Collinet Collerne Lionel Bouchencoeur naar buiten, waarbij de bochel van het groote kereltje heel wat last veroorzaakte, zoodat hij 't bijna uit schreeuwde van pijn. Maar Bartholdo drukte zijn breeden hand op den mond van den ongelukkige, dien Collinet bij zijn ar men naar buiten trok. Dat is toch altijd nóg beter dan de galg, kameraad, spotte meedoogenloos de kapitein aan het oor van den dwerg. Eindelijk was hij door dat laatste ven stergat heen. Collinet hielp hem op de been en Bartholdo wreef hem de schouders. Vlug, 'laten we maken, dat we wegko men, zeidc de kapitein; de oogenblikken zijn geteld. De drie mannen gingen er haastig van door, vlak langs de huizen loopend, om niet over de kettingen, die de straten ver sperden, te vallen. Het lawaai was langzamerhand ver flauwd. De bedelaars hadden zich ver spreid en de .wacht vond slechts den armen gewonde, die bewusteloos in elkaar was ge zakt. Hij vertelde een vreeselijke geschiede nis van eén nachtelijken aanval, waarvan hij het slachtoffer was geweest, toen hij zijn woning binnen wilde gaan. 't Was een arme drommel, en men stuur de hem eenigen tijd naar het hospitaal, waar hij geheel genas;- daarna stelde men hein weer in vrijheid, toen de gebeurtenis sen waren opgehelderd en men de finesses wist van al dat geheimzinnig gedoe. De wacht keerde1 dus terug en stelde de burgers gerust, die angstig met toortsen naar buiten waren gekomen. Bartholdo, Lionel en Collinet liepen op den hoek van de straat een dier brave Troyers tegen 't lijf, die op informatie uit gingen., Zij wierpen hem legen den grond, doof den zijn fakkel uit en gingen uit alle macht aan den haal. Ongelukkig voor hen kwam juist de wacht van de poort de Paris aansnellen, daar zij gehoord had, dat de poort de Croncels aangevallen werd. De soldaten bemerkten de vluchtelingen, en, na hen gesommeerd te hebben stil te blij ven staan, hetgeen zonder gevolg bleef, losten zij een geweersalvo op hen. Lionel viel zonder te kikken. Eén kogel had hem den schedel verbrijzeld. Bartholdo wilde hem mceslecpen, maar terwijl hij stilstond werd zijn been ver morzeld. Nu spande Collinet alle krachten in ora zijn makker op zijn schouder te nembn. Red je zelf, zei Bartholdo tegen hem. Vlucht jij tenminste... om ons te wreken... Waarschuw Warwick op den molen „Dei Genade Gods". Het zaakje, dat je ons hebti voorgesteld, moet doorgaan, te meer daan die vervloekte Troyers ons ongeluk zullen betalen. Vlucht, vlucht. Collinet wilde volharden, maar de solda ten naderden. Hij had nog juist den tijd,- den gewonde los te laten. Hij rende een bochtig straatje in, sloeg hoek na hoek om, maar nog steeds hoorde hij de soldaten hem achtervolgen, tot hem plotseling de Made^ leine-kerk te binnenschoot. Men werkte toen aan den ingang van het kerkhof. Het was kinderwerk voor Collinet' om in den hoogsten balk te klimmen, waar hij af bleef wachten. Spoedig zag hij de soldaten voorbij draven en hun weg ver volgen. Toen zij een eind verder waren klom Collinet weer naar beneden en ging daar na naar huis, meer dan ooit het ongeluk vervloekend, dat hem vervolgde. 1 {Wordt vervolgd.1

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1