S)e£cicbeJie 0oit#a/rif BUITENLAND. BINNENLAND. Uit de Omgeving. lilblad verschijnt eiken dag, uitgez. Zon- en iecaid. De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, Voor Leiden 17 ct. p. week, f2.S5 p. kwartaal; bij «n°e agenten IS ct. p. weJc, f2.40 p. kwartaal.Franco post f2.70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling v,n 25 ct.p.kwartaal,bij vooruitbetaling. Afzonderlijke 'ummCrs5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 10e Jaargang. VRIJDAG 25 JULI 19Ï9. Bureau STEENSCHUUR 15 LEÏDEN. Inierc. Teieieon 935. NO. 2972 Postbus 11- De Advertentieprijs bedraagt 17tya cent per regel voor Handelsadverteniien; Zaterdags 25 cent per regel. 221/2 cent per regel voor gewone advertentiën; Zater dags 30 cent per regel. Voor ingezonden mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertei. ♦icn, waarin betrekkingen wordea aangeboden of gevraagd, buur en verhudr. koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 30woorden ,Uit nummer bestaat uit twee bladen. MORI NI. Concurrentie, mits ze eerlijk wordt ge dreven, zal door niemand worden onder drukt. Er is niets tegen, dat wanneer een Hieuw artikel in den handel wordt ge bracht, een concurrent opstaat, die een dergelijk artikel in verbeterden vorm op de jljarkt 'brengt. Zoo gaat het momenteel ook met het ac- Jueele artikel, dat telepathie heet. Eenige fevcken geleden kwam de Oostenrijker, lïugcn de Rubini. en verbaasde het kleine Holland met zijn geheimzinnige experi menten. Ook in Leiden heeft men zich vergaapt aan de wonderlijke staaltjes van telepathie, hypnose.e-n suggestie, en een rwr gewaardeerde bijdrage van den-heer H. J. A. Walenkamp, arts te Warmond, lichtte onzen lezers nader in over het ge heimzinnige, dat als een waas boven de toeschouwers hing. Na Rubini is opgestaan Morini, die even eens verbazing wekt met zijn telepathische experimenten. Voegen we er onmiddellijk aan toe en dit pleit voor de eerlijkheid Van Morini dat hij Rubini prijst om de introductie der populaire telepathie binnen ons land. Maar en nu spreken we uit teigon ervaring Morini, die als tweede kwam, is telepaalh in beteren zin. Onze lezers wetenreeds, dat Morini Maandagavond voor een séance is genoo- 'digd in de Stadsgehoorzaal te Leiden, on- 'der exploitatie 'van de heeren De Regt en Pc Jong. Deze heeren hadden de vriende lijkheid, ons gisteren te inviteeren, een voorstelling van Morini bij te wonen. Dies (ogen we naar het Cabaret Artistique in Scheveningen, waar we tijdens de matinee persoonlijk hebben ervaren het weten en kunnen van Morini. Nog bekend met wat Rubini óns praes- teerde, gingen we er heen met zeker seepti- tisme, omdat we meenden niets beters te tullen zien óp het gebied der telepathie. Maar nu komt onze bekentenis, eerlijk als eenmaal die van Troelstra: We hebben ons vergist. Met de groote bladen durven we rnd verklaren, dat Morini vlugger en secuurder werkt dan Rubini, en daarbij ge blinddoekt. Een groote attractie bij hem iels wat Rubini niet praèstèerde waren tic fakir-experimentenhet priemen van een naald door de wangen van diverse personen. We hadden na afloop der zeer geslaagde fceance, een onderhoud met Morini, en vroegen" hem een en ander over het onver klaarbare, dat hij verricht. Reeds lange Ijareb gevoelde Morini in Indië (bij is cr geboren) den drang in zich, te ontwikkelen ieen zintuig, dat hij het zesde zou willen iioemen. Dit zintuig bedoelt de overbren ging van gedachten in volkomen passieven toestand. Door studie vooral van occultis me is het telepathisch vermogen bij Morini fiterk ontwikkeld. •Aanvankelijk heeft Morini zich weinig toet de openbare praktijk der telepathie ingelaten. Maar toen een andere telepaath bpstond, achtte ook hij zich geroepen, zijn teldzame gave te experimenteeren. Niet Slechts om deze reden, ook: pecuniae caus.a, Dra wille der financiën. In tegenstelling met Rubini, toont Morini niet de minste vermoeidheid, voelt oogen- Wikkelijk de gedachte van zijn opdracht gever; we durven beweren: hij loopt de ge dachten vooruit, schiet, zoodia hij contact beeft, onmiddellijk, met vasten tred op het doel af. Een opdrachtgever verklaarde ons, 'dat hij bij Morini de gedachten niet zoo Werk behoefde te concentreeren als bii Ru bini. Persoonlijk hebben we de resultaten van Morini's passiefbewustzijn ervaren, en óns verbaasd, hoe de wisselwerking optrad. Op on/e vraag hiernaar, gaf Morini een gelijksoortig antwoord als Rubini aan dr. Maienkamp (zie ,,de Leidsche Courant" nan Zaterdag 19 Juli art. Ie blad). Ook bij Morini schijnen physisch-chemlsehe pro- bessen te worden opgewekt, die ether-tril lingen ten gevolge hebben, en worden op gevangen door middel van een fijngevoelig lenuwgestel. In hypnose en suggestie toonde Morini Ons sterk sprekende staaltjes, evenals gelijk gezegd met de z.g. fakir-experi- jnenten, welke hij in Indië bij de Fakirs beeft bestudeerd. Wanneer hij iemand een Jaald door de wang heeft gestoken, en ze daarna weer verwijderd, heeft het object Tolstrekt geen pijn gevoeld of gebloed, zelfs geen enkel spoor van verwonding is achter gebleven. Nu we Morini persoonlijk hebben meege maakt, moeten we het zeer prijzen in de beeren de Regt en de Jong, dezen telepaath bok voor Leiden te engageeren. Het publiek «al zich tijdens de seance zeer spoedig Muis gevoelen. Morini wekt het volste ver trouwen, ondanks zijn jeugdige persoon lijkheid. Hij is sympathiek en ongekun steld; spreekt vlot Hollandsch,* iets wat het Publiek het volgen der seance gemakkelij ker maakt. Maandag zal Morini Leiden komen ver bazen, en reeds 's namiddags in 't publiek aarschijnlijk op straat een bijzonderen JParacht uitvoeren. Bevoegde personen, «ooals hoogleeraren, doctoren, ambtenaren <jer rechterlijke macht, journalisten en an- *tere intellectueelen, kunnen zich tevoren, *oor eventueele proefnemingen in verbin ding stellen met de directie van het Luxor- tneater, aan den Stationsweg 19. Spmma summarum: we hebben in kort bestek willen uiten het enthousiasme, dat Morini bij ons gewekt heeft f Geen wapenstilstand tusschen Rusland en Roemenië. Aanval der Hongaren. Oneenigheid tusschen Kroaten en Serviërs. De vrede met Bulgarije. OVERZICHT. In het Zuiden zou dezer dagen een wa penstilstand tusschen Russische Sovjet troepen en Roemeniërs gesloten zijn, waar bij Bessarabië aan de laat sten werd over gelaten. Dat wordt echter van Russischen kant ontkend. De Roemeniërs •zullen dus de handen niet vrij krijgen om het offen sief van het roode Hongaarscbe leger te kóp roii Voorloopig trekken zij dus maar De Entente zou misschien wel graag de Zuid-Slaven op Bela Kun afsturen, maar blijkbaar is het Servisch-Sloveensch-Kroa- tisch koninkrijk ook al een huis. dat tegen zichzelf is verdeeld. Er komen althans van eenige zijden berichten over oneenigheden tusschen Kroaten en Serviërs en de leus: Los van Servië, schijnt onder eerstge- noemden opgeld te doen. Venizelos dreigt intusschen met een nieu wen oorlog, als Griekenland oostelijk Thra- cië niet krijgt. Men weet, dat Engeland en Frankrijk daar wefl voor te vinden zijn en ook Italië schijnt tot dat standpunt be keerd, maar Amerika voelt er niet veel voor, Bulgarije van de Egeische zee af te sluiten. Het is eigenaardig, dat de geallieerde en geassocieerde mogendheden het nog niet eens zijn over de afbakening van Bulga- rije's grenzen, terwijl de Builgaarsche ge delegeerden al naar Parijs op weg zijn om de vredesvoorwaarden in ontvangst te ne men. Maar hetzij Griekenland al of niet de vensters van Bulgarije aan den kant der Egeische zee mag afsluiten, in hun schik zullen de Bulgaren met de voorwaarden, die bun zuillen worden gesteld, wel niet zijn Zij verheugen zich zeker in niet meer sympathie te- Parijs dan de Duitsch- Oosten rij kers. De Vredesonderhandelingen Renner over het verdrag met Oostenrijk. De bladen publiceeren een telegram uit St. Germain met de volgende verklaring van staatskanselier Renner: De bepalingen, van bet verdrag zijn ver zacht, doch alleen met het gevolg, dat het vonnis'verandert in vrij willigen zelfmoord. Veel harde eischen zijn uitgesteld, doch wat baat dit den schuldeischer en den schulde naar, daar de laatste dit uitstel economisch niet zal overleven? Wij hebben meer dan twee vijfde van het Duitsch-Oostenrijksche volk verloren, maar 'ongeveer acht-negende van ons economisch gebied. Na den wapen stilstand stonden zeven vroegere strijdge- nooten als vijanden tegenover ons. Honga rije heeft ons door zijn revolutie vele mil- liarden gekost. De Duitsch-Oostenrijksche delegatie kan niet anders doen dan nogmaals bewijzen, dat'waarden'worden verdeeld, die niet be staan. Wij willen op ons nemen wat wij kunnen dragen, maar daar .wij onze belof ten willen nakomen, willen wij niets on derteekenen, waarvan wij vooruit weten dat wij het niet kunnen nakomen. Wij zullen daarom voortgaan met onze pogingen om een vrede te verkrijgen, die wij kunnen naleven. De voorgelegde voor waarden voldoen helaas nog altijd niet aan dezen eisch. Nota's aan Oostenrijk. Een nieuwe Oostenrijksche 'nota vraagt om de instelling van een speciale commis sie, ter bestudeering en oplossing van de wettelijke; economische en financieele vraagstukken, bestaande tuschen de erf- staten der vroegere Oostenrijk-Hongaar- sche monarchie. Aan de Oostenrijksche delegatie is een nota overhandigd waarin wordt te kennen gegeven, dat de commissie van herstel, Oostenrijk van voedsel en ruw materiaal zal voorzien, indien de Oostenrijksche re geering tegen door de Sjecho-Slowaken to leveren kolen, dezen wil voorzien van wa penen en ammunitie. Automobielongeluk. Reuter seint uit Nieuwpoort, dat een vrachtauto met 45 arbeiders in het kanaal van Nieuwpoort is gereden, 's Avonds om 8 uur waren er 12 dooden uit gehaald. Kardinaal Mercier gehuldigd. Bij zijn bezoek aan kardinaal Mercier, deelde president Poincaré 'mede, dat de re geering der Fransche republiek besloten had, den kardinaal het oorlogskruis te verleenen. Toen de president daarop het kruis op den purperen kardinaalsmantel hechtte, brak onder de aanwezigen een on beschrijflijke geestdrift los. De kardinaal dankte verrast en bewogen, nogmaals zijn liefde voor Frankrijk betuigend. Duitschland. Standrecht in Münch8n opgeheven. Naar uit München gemeld wordt, beeft het Beiersche kabinet besloten met ingang van 1 Augustus het standrecht op te heifen. Erzberger óver den toestand. Naar het ,,Berl. Tageblatt" mededeelt, zou gistermiddag te Weimar een kabinets zitting gehouden zijn, waarin Erzberger uitvoerige verklaringen over den toestand heeft afgelegd. Rusland. Geen vrede met Roemenië. Tsjitsjerin heeft aan Bela Kun, naar het Korr. Bur. uit Boedapest meldt, een draad loos telegram gericht, waarin hij verklaart, dat het bericht van het Roemeensche pers bureau als zou Lenin aan de Roemeensche regeering den vrede-hebben aangeboden en Bessarabië aan Roemenië hebben afge staan, een schandelijke leugen is. Tsjitsjerin verklaart, dat de Bessarabi- sche sovjet-regeering ten nauwste met de radenregeering van Moskou verbonden is en dat zij de vrijheid van Bessarabië wel dra heroverd zal hebben. De macht der Roemeensche bojaren ligt in duigen en Roemenië staat voor een groote revolutie. De roode troepen van Bessarabië strijden met goed gevolg verder verbonden met die van sovjet-Rusland en van Oekrajina.. Een rede van Lenin. De ,,Köln. Zeitung" meldt uit Stockholm, dat Lenin een rede heeft gehouden in het Al-Russische Radencongres. Hij zeide o.m., dat men allen arbeiders en boeren de oogen moest openen voor den ernstigen militairen toestand der sovjetregeerihg. Italië. Stakingen geëindigd. De ..Vossisclie Ztg." verneemt uit Rome: De staking van twee dagen te Rome is zonder rustverstoringen verloopen. Zij is met een groot fiasco geëindigd. De arbei ders hebben het werk hervat; de winkels zijn weer geopend. Berichten uit andere plaatsen, waar eveneens gestaakt is, zeg gen, dat de stakers nergens hun doel be reikt hebben en dat hunne denkbeelden nergens wortel hebben geschoten. Naar den ouden Driebond? De „Tribuna", liet te Rome verschijnende blad, komt op voor een totstandkoming van een verdrag tusschen Italië, Duitsch land en Duitsch-Oostenrijk, ter bescher ming tegen het groot Slavisch gevaar. Van het Vaticaan. Een brief van Kardinaal Gasparri. De ,,Croix" bevatte dezer dagen een brief van Z.Em. Kardinaal Gasparri, aan Eugène Duthoit, die als voorzitter der al- gemeene commissie van sociale weken in Frankrijk, Henri Lorin is opgevolgd. Z.Em. meldt hem daarin, hoe het den Heiligen Vader niet. bevreemd had, dat hij dien voornamen en verantwoordelijken post durfde te aanvaarden, daar hij juist ge toond had, de voetstappen van zijn onver- getelijken vriend te *a- Men dr "aan ue vóelen van Z. H. namens alle ver- eenigingen, de bewijzen van kinderlijke liefde en aanhankelijkheid te hebben neer gelegd. Vervolgens schrijft Z.Em,, dat hij wel met dankbaarheid zal hebben kennis geno men van de meening des Pausen over de hooge waarde, juist in deze dagen, van de Encycliek ..Rerum Novarum", waarbij Z. Ent. eraan herinnert, dat Z. H. Benedictus XV er uitdrukkelijk op heeft gewezen, hoe de encycliek niet uitsluitend spreekt van de rechten der patroons'en de plichten der arbeiders, maar dat ook tot de patroons is gezegd, dat zij mèt hun rechten ook plich ten hebben, die rechtens binden en tot de arbeiders ook gezegd is, dat zij het vervul len der plichten van hun staat, niet moeten beschouwen als een ontmoediging, alsof zij geen rechten hadden. Z.Em. vervolgt, dat het streven en wer ken der sociale weken door den Heiligen Vader beschouwd wordt als een deel van het groote plan, hetwelk de liefde tot Chris tus hem dringt te vervullen het „Misereor super turbam". Engeland en de H. Stoei. Een afgevaardigde van het Britsche Par lement vroeg den minister-president wan neer Groot-Brit annie zijne gezanten bij den H. Stoel zou terugroepen. Harmsworth ant woordde hierop, dat deze 'quaestie door de regeering ernstig onder de oogen werd ge zien. I-Tet is bekend, dat het Engelsche ge zantschap bij het Vaticaan, slechts voor den duur der oorlogsjaren, en alleen voor politieke doeleinden wederom in 1914 was ingesteld, zooals uit de verklaring van den foenmaligen minister Grey blijkt. De „Os- servatore Romano" heeft bekend gemaakt, dat het Vaticaan er niet aan denkt, in Lon den een nuntiatuur op te richten. Broodkaart 104e tijdvak. De 'directeur van het Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel maakt bekend, dat de broodkaart van het 104de tijdvak loopt van 27 Juli tot en met 4 Aug. Bons van deze kaart zullen evenwel op 2<J dezer geldig zijn. Uitvoer van oesters en mosselen. Bij Kon. besluit is bepaald dat met in gang van 22 Juli de uitvoer van oesters en mosselen is vrijgesteld. Dure appelen te wachten. Nadat Engeland in de Betuwe 40 millioen K.G. bessen had opgekocht, is nu reeds het grootste deel van het rijke gewas van appe len voor dat land bestemd. Bond van veehandelaren. (Vervolg van bijblad.) In de voortgezette algemeene vergadering werd besloten het rapport der Staatscom missie, in zake het mond- en klauwzeer, af te wachten, alvorens door den Bond een Qf andere actie in dezen op touw zal worden gezet. Naar aanleiding van klachten over de handelingen van commissies uit het buiten land, in zake den uitvoer, deelde dr. Ter Sande mede, deze kwestie bij het betrokken departement aanhangig te zullen maken. Vervolgens werden nog eenige wenschen geuit, in zake billijke verdeeling van de uitvoervergunningen, enz. Aan het hoofdbestuur was verzocht op nieuw een actie le beginnen, om den vrijen handel zoo spoedig mogelijk ook met be trekking tot den uitvoer weder te ver krijgen. Het hoofdbestuur verklaarde, dat het reeds eenige maanden daartoe werkzaam is, doch aan het Departement van Land bouw meent men daartoe nog niet te kun nen overgaan. Vervolgens werd door mr. De Grooth, uit Rotterdam, adviseur van den Bond, de wenschelijkheid betoogd om een commissie van arbitrage voor den veehandel in te stellen. Besloten werd een commissie in le stel len, die samenwerking zal zoeken met het Ned. Landbouw Comité om tot de invoe ring van arbitrage te komen. In de middagzitting werd de voorgestelde statutenwijziging behandeld. De schipperskwestie. Men meldt aan het „Vad." uit Gorkum: Stakende schippers bemoeilijken en dreigen de werkwilligen met vuurwapenen op de Waal en Merwede. Sleephooten, voorzien van machinegewe ren en bezet met torpedisten. kruisen dag en nacht op die rivieren en sleepen ook de schepen naar de los- en ladingsplaatsen. Stakende schippers te Arnhem trachtten een niet-staker het varen te beletten. Onder politie-geleide naar de Schippersbeurs ge bracht, bleef de werkwillige bij zijn besluit aan varen en werd daarom per marine vaartuig naar zijn schip gebracht, waarop de veldwachters met het geweer in aanslag hadden postgevat ter beveiliging van het vaartuig en den schipper. De dreigende toestand maakte uitgebreide politiemaat regelen noodig. De Alg. Bond van R.K. Kieskringen in Nederland. Door den „Bond van R.K. Kiesverenigin gen in den Rijkskieskring Utrecht" zijn op het Concept-Reglement van den „Alge meenen Bond" de volgende amendementen ingediend: De naam \an den Bond worde gelezen: „Algemeene Bond van R.K. Rijkskies- ■salies—iJL Nederland". III. Ingèlascht worde oen nieuw artikel luidende: „Doel. De Bond'stelt zich ten doel, dat zoowel de Katholieke kiezers als de door hen gekozenen zich op politiek ge bied laten leiden door de Katholieke begin selen". V. (Oud) Art. 3 luide: „Leden van den Algemeenen Bond kunnen worden alle R.K. Rijkskieskring-organisaties, welke een re glement hebber., het Katholiek program onderschrijven en door het Bondsbestuur worden aangenomen. Zij melden zich daar toe bij het Bondsbestuur aan en leggen haar reglement, onderteekend door haar bestuur, over. Van de beslissing van het Bondsbestuur staat beroep open op de Algem. Vergadering". VII. (Oud) Art 5 luide: „Aan het hoofd van den Bond staat een bestuur, dat wordt gekozen als volgt: De voorzitter wordt als zoodanig in een algemeene vergadering door de afgevaardigden der Kieskringorga nisaties uit of buiten het bestuur gekozen". VIII. Van (oud) Art. 7 worde gelezen: „De voorzitter, onder-voorzitter, le en 2e secretaris en penningmeester vormen het Dagelijksch Bestuur, enz. XI. In (oud) Art. 10 luide de derde alinea: „De oproepingsbrieven voor de algemeene vergadering worden één maand te voren verzonden en bevatten, behalve de voorstel len van het bestuur, die, welke door de aangesloten Kieskringorganisaties ter be handeling zijn opgegeven." XII. In (oud). Art. 11 luide de eerste zin: „Het stemrecht op de algemeene vergade ring 'wordt uitgeoefend door afgevaardig den, aangewezen door de aangesloten kies kringorganisaties". In de tweede alinea vervallen de woorden: „naar deze ver gadering". XIV. In (oud) Art. 14 worde de eerste alinea gelezen: „Elk kieskringbestuur draagt jaarlijks in de maand Februari on der opgaaf van het getal der binnen den kieskring R.K. georganiseerde kiezers aan den Bondspenningmeester af een bedrag van 2 cent per georganiseerde." Aan dit artikel worde toegevoegd een derde alinea, luidende: „Kieskringorgani saties, welke genoemde opgaaf niet ver strekken, zullen echter nimmer meer dan één afgevaardigde naar de vergaderingen, bedoeld in de (oude) artt. 9 en 10 kunnen zonden en ook nimmer meer dan éen lid in hot Bondsbestuur kunnen aanwijzen". XV. Aan (oud) Art. 15 worde toegevoegd een alinea, luidende: ..Door een algemeene vergadering van 'den Bond wordt een regle ment vastgesteld, regelende de werkwijze van het. bureau en de positie van den directeur". Door denzelfden Bond is voorgesteld, in de constitueerende vergadering van den nieuwen „Algemeenen Bond" nog niet tot de keuze van een definitieven voorzitter over te gaan. en dus punt 4 van de agenda voor deze vergadering te doen vervallen. ALPHËH AAN DEN RIJN. Gemeenteraad. De gemeenteraad kwam gisteravond in spoedeischende vergadering bijeen onder voorzitterschap van den heer Vlasman. Aanwezig 12, afwezig 2 leden, een vaca ture. Onder de ingekomen stukken was da winst- en verliesrekening van het levens- middelenbedrijf over het le kwartaal 1919, sluitende met een verliessaldo, groot f 28,164.85. Aan de orde komt een verzoek van A. Barreveld om eervol ontslag als kantoor houder van het hulptelegraafkantoor te 's Molenaarsbuurt, met ingang van 1 Sep tember 1919. Besloten wordt adressant als zoodanig eervol ontslag te verleenen. Eveneens wordt eervol ontslag verleend aan J. Goedhart, op diens .verzoek af 3 doodgraver van de begraafplaats aan den Oudshoornschenweg, met ingang van 1 October 1919. Hierna had de benoeming plaats van 2 leden van het algemeen armbestuur we gens periodieke aftreding van de hoeren H. Laros en D. v. Leeuwen Rz., welke bei den resp. met 12 en 11 stemmen en 1 stem blanco werden herkozen. Benoeming van een onderwijzer met hoofdacte aan de openbare lagere school aan de Schoolstraat. Voorgedragen wer den de heeren L. G. Eggink te Amster dam, J. M. A. H. Legro te Hilversum en J. C. Dammeijer te Arnhem. Met alge meene stemmen werd als zoodanig be noemd no. 1 der voordracht de heer L. G. Eggink te Amsterdam. Bij de rondvraag verzocht de heer II00- gendijk B. en W\, ter bevordering van een betere aansluiting van liet reizigersver keer, stappen te willen doen bij de directie der spoorwegen, dat meerdere treinen to Woerden zouden stoppen. Eveneens wordt door den heer Van Dijk de wenschelijkheid bepleit van een lateren trein des avonds uit de richting Leiden. Niets meer aan de orde zijnde wordt do vergadering gesloten. KATWIJK AAN DEN RIJN Te water. De heer D. M. alhier viel, terwijl hij met zijn groentenschuit voer, to water. Rappe handen wisten hem 9poedig te grijpen. Gelukkig voor M, die niet zwem men kan en zeker vanuit het midden van den Rijn den kant niet zou bereikt hebben. Nooit een einde. Onze plaats schijnt tegenwoordig een „Eldorado" voor rijwiel- dieven. Bij de gevallen die we den laatsten !luaen,Tnnmpn- we-nog een geval voegen. Van "den koopman J. de K. le Rijnsburg nam men gisteren het rijwiel mee hetwelk hij bij het veilingterrein der Tuinbouwvereeniging had geplaatst. Da ders, zooals gewoonlijk, onbekend. Serenade. Het muziekcorps van Kat wijk aan Zee bracht gisterenavond een se renade aan den burgemeester, den heer J. H. de Waal Malefijt, uit erkentelijkheid voor den daadwerkelijken steun van Z.Ed. Achtb. ondervonden bij den aankoop van nieuwe instrumenten. Hierna ging men voor hetzelfde doel naar de woningen der beide wethouders en naar den heer N. P. Prijsschieten. Einde Augustus zal de burgerwacht, afd. Katwijk aan den Rijn. een wedstrijd houden in het schieten op le lange baan. Hieraan mogen deelnemen die genen die geregeld de oefeningen bijwonen. Twee groepen zullen gevormd worden: die als militair gediend hebben en diegenen die zulks niet deden. OEGSTGEEST. Geitenkeuring. Vanwege de Gcitenfok- vereeniging ,,St. Willibrordus" werd giste ren een geitenkeuring gehouden op het ter rein der Pór. School. Als keurmeesters fungeerden de heeren P. A. Clemens en J. van Nooit. De prijzen weiden als volgt toegekend: voor witte ongehoornde geiten: le prijs M. Esseveld, 2e pr. Th. den Hollander, 3e pr. P. Schroder; voor witte ongehoorndc jonge geiten: le_ prijs P. Beijersbergen, 2e pr. G. Hooger- vorst Jr., 3e pr. H. van der Hoeven; voor Hollandsc.he geiten: le prijs N. van Égmond, 2e pr. P. Slootweg, 3e pr. M Es seveld; voor jonge Hollandsehc geilen: te prijs N. van Egmond, 2e pr. W. Walraven; voor gulste, geiten: le prijs M. Essevell, 2e pr. J. Molenkamp. 3e pr. P. v. d. Mee-, Van de aangevoerde witte ongehoonvle geiten werden er 10 ingeschreven in heb stamboek en van de aangevoerde jonge :»t gehoornde geiten werden er 10 ingeschreven in het Jongvee-Register. In het geheel waren er een 50-tnl geiten aangevoerd. Er was veel belangstelling en na afloop van de keuring 'vcri nogal, eenige handel gedreven. WOUBRUGGE. Oudheidsverzameling. Onze oudheid- verzamelaar ontving dezer dagen door, vriendenhand weder zeldzame g:Mci. Ten eerste een keurige vlag uit 1813, waarin in een fijn bewerkten lauwerkrans, de» woorden prijken: „Het is gekeerd, Want God regeerd." Bizonder in deze dagen ook van toepas sing. Ten andere van een vriend uit Hoog- made ontving hij een aarden pol, o )k uit de oudheid, welke van den bodem van „De wijde Aa" alhier was opgehaald, en, op merkelijk, juist voor oen der monden of uitwatering van de voormalige Lutteke- Rijn. De pot met zeldzame ooren, is groen grijs van kleur en is nog geheel gaaf. De Woubrugsche verzameling zal langs dien weg nog een klein museum worden*

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1