RECHTSZAKEN. tie lichters meerite, sprongeh uo mare chaussees aan boord en sommeerden de inmiddels toegestroomde schippers het eerste schip te verlaten. De schippers wei gerden dit. Een ander gedeelte kwam met stokken en vaarboomen aanzetten, met het kennelijke doel de schepen zóó maar niet prijs te geven. Waarop de marechaus sees de sabel en revolver trokken en de schippers ten slotte naar den tweeden lichter dreven. Een luid geschreeuw barstte los. Een ©chipper was in de Jacobsladder van een vaartuig geklommen en schold de gewa- pende macht van uc zc hooge- plek uit voor alles wat leelijk was. Terstond werden de revolvers op dezen man gericht, waarop hij de touwladder ,vcr)iet, en naar beneden klauterde. De pontonniers. ,dic meegekomen waren om de kabels los te snijden en op wier solidariteit door de schippers een drin gend beroep werd gedaan, weigerden ech ter aan het bevel van hun officier gevolg te geven, daar ze bang waren, dat de schippers tot krassere maatregelen zouden 'overgaan. De marechaussees werden toen weer te ruggeroepen naar de boot van den torpedo- dienst. waaraan ze slechts mopperende ge volg gaven. Toen de marechausees weer op de boot waren, dromden de, schippers weer op de lichters samen. Ten slotte werdc-n twee gerequireerde lichters weggesleept. Een beschonkene beroofd. Te Tilburg is Van Lieshout, terwijl hij in beschonken toe-stand op een eenzamen weg huiswaarts ging, beroofd van f 2000 aan bankbiljetten. Do vermoedelijke dader, een Belg, is voortvluchtig. Smokkelaar een officieel beroep. Voor tie rechtbank te Middelburg stond een man uit Aardenburg terecht-, wiens beroep .volgens de dagvaarding was... smokkelaar. Schandelijk! Een der lezers van de y,NCL" deelde mede, dat hij gisteravond toen hij per tram van Den Haag naar Scheveningen reed, op de Nieuwe Park laan, een man op den straatweg zag lig gen. Hij waarschuwde den trambestuurder, die onmiddellijk stopte. Met behulp van het trampersoneel nam men den man op, die bleek door een auto, waarin een dame was gezeten/ te- zijn overreden. Do ongelukkige had zich op den weg be vonden met een tweewielig handwagentje, waarop eenige tonnen, hij schijnt toen door de hem achterop komende auto te zijn gegrepen. Zijn wagentje was verbrijzeld, de wielen lagen aan beide zijden van den weg. Het ergerlijkste is, dat de autobestuurder doorreed zonder naar den ongelukkige om te zien. Men legde-den man nu in het gras neer, riep een agent en verzocht dezen een huur auto, welke passeerde, te gelasten, het slachtoffer te vervoeren; de chauffeur van dezen auto maakte zich echter ook uit de. voeten. Intusschen was het reeds laat geworden. Om O uur lag: de overledene nog in het gras; nu dood. zonder dat hulp was ko men opdagen. De Groene Week f""Naar men ver- ncomt, is de uitgave van het weekblad ,,De Groene Week" gestaakt. Het laatste num mer is j.l. Maandag verschenen. In hel ge heel kwamen 34 nummers uit.' Gelukkig voor het mondaine blad. Slakkengang. Een hartig woordje over den -slakkengang, die bij het verkeer ten onzent soms valt te constateere-n, spreekt een inzender in de „N. R. Ct.". Onder dag- teekening van 21 Juli schrijft hij: Vanochtend om 8.23 vertrokken wij uit Nijmegen en reeds om kwart over drie wa ren wij aan het Maasstation te Rotterdam het traject werd dus nog enkele minu ten binnen 7 uren afgelegd. Wordt het nu toch niet al te mal? Tn den oorlog zet men een generaal af, die geen 9ueees heeft, a1 is liet soms een fout van zijn ondergeschikten of van zijn kanonnen. Zou het hier niet beter worden als de bo venste vette baantjes eens gevaar liepen? We leven in moeilijke tijden, doch waar particulier initiatief veie moeilijkheden kan overwinnen, mogen we van hen, die in onze publieke verkeersmiddelen de la kens uitderfen, toch ook wel wat meer push verwachten. In Den Haag vroeg ik in Juni 1917 een telefoon-aansluiting aan thans, ruim twee jaar later, wacht ik nog! Op deze wijze zou ik een boekje vol kun nen schrijven. Laten we eens ontwaken uit onzen winterslaap en wanneer de groote lieeren niet van plan zijn zich moe te ma ken, dan moet er een gezamenlijke actie op touw gezet worden om meer vooruit strevende menschen in hun plaats te zetten. Een goed georganiseerd comité van actie tegen de onverschilligheid die op het oogen blik heerscht., zou onzen Neder! andschen handel groote diensten kunnen bewijzen. Eer. wonderlijk taaltje. Te Koedum (Fr.) spreken de bewoners onderling een eigenaardig taaltje, waarvan men de her komst niet kan aanwijzen. Als men zaken bespreekt, welke men voor vreemdelingen niet wil openleggen, wordt deze taal, ge woonlijk gebruikt. De taal zelf wordt hoofd zakelijk gevormd door het verplaatsen van medeklinkers en overigens door een voor- of achtervoeging van oe en a. Zoo zegt men voor schipper b.v. oeprecha en voor hot woord paal oelpa. De mc-esten kunnen er zeer vlug mee te recht en verstaan elkaar uitstekend. Twee broers. In de Maandagavond ge houden raadsvergadering te Hengelo wer den de geloofsbrieven der nieuwgekozen raadsleden onderzocht. Allen werden toe gelaten, behalve de tribunist Nijhuis, die niet toegelaten kon worden, omdat een broer van hem, de S.D.A.P.er B. Nijhuis, eveneens gekozen en ouder in jaren is. Mijnongeluk. In Staatsmijn Wilhelmi- na had Dinsdag een dynamiet-ontploffing plaats, .Waardoor do mijnwerker F. ge huwd, wonende te Simp'elyeld, yolsJagon hhöd iVQiil gemaakt^ Een pleizïerigë bruilof!. Op eeri Fruï- lofstfeest te Kerkrade kregen familieleden twist, uitgelokt door een dronken broer der bruid. 'De nieuwe schoonvader kreeg een aantal messteken en werd levensge vaarlijk gewond. Doodelijk ongeluk. Te Vierlingsbeek is de bakker K., die zicli vandaar per stoomfiets naar Horst begaf, bij een krom ming van den weg tegen een boom opge reden. De man kwam te vallen en was 'onmiddellijk dood. De ongelukkige laat een vrouw na met vier jeugdige kinderen. Moordaanslag. Te Groenlo is een moordaanslag gepleegd op den arbeider Reinders, die toen hij tegen 11 uur des avonds naar zijn woning terugkeerde, door den arbeider B., werkzaam op een steen fabriek, werd opgewacht. B. stak Rein ders met een vlijmscherp dolkmes in het lichaam, zoodat de ingewanden doorboord werden. Levensgevaarlijk getroffen is Reinders in het gasthuis ópgenomen. De dader is een uur later in zijn woning door de politie gearresteerd. Hij bekende Rein ders gestoken te hebben. De oorzaak,schijnt esen oude veete over een geldkwestie te zijn. Een gevaarlijk speler. Te Purmerend kreeg Dinsdagavond bij een voetbalwed strijd tusschen ,,Purmcrsteijn" 'en een mili tair elftal van een der forten in de Beem- sler. een der militaire spelers een schop tegen zijn onderbuik, waardoor hij bewusr teloos neerviel. Op advies van twee ontboden genees- heeien is hij per brancard naar het fort gebracht- Een dolle rit. Een bewoner van de Linnaeusstraat te Amsterdam die gister avond in een koffiehuis aan het Leidsche plein vertoefde, zou doör een zijner be kenden, die toevallig ook iri het café was, Biet een rijtuigje thuisgebracht worden. Aangezien echter het tweewielig voertuig, waarop beiden zaten, geen brandende lan taarns droeg, gaven twee agenten-te fiets het bevel stil te houden. Hieraan werd niet voldaan. Nu volgde een wilde jacht, waarbij de beide agenten die het karretje volgden, er niet in konden slagen, den overtreder der lieht-voorschriften in te halen. Zoo ging het in dolle vaart door de stad, naar de Lin naeusstraat em verder de Meer in. Toen de voerman zich veilig waande, keerde hij terug, maar e"èn Watergraafsmeersch po litieagent loste een schot op de vluchte lingen, zonder evenwel te raken. Bij do brug over de Ringvaart stond de Amster- damsche politie gereed. Deze agent hief zijn sabel op en sloeg er mee naar den voerman, doch ook deze „hindernis" werd „genomen", en weer vloog het karretje verder. Degene die „even thuisgebracht" zou worden, vond het nu echter mooi genoeg sprong' Van het voertuig en werd later door de fietsende agenten aangehouden. Ongeluk. Te Etersheim wilde de vrouw van den veehouder S. op een hooischuit stappen, doch stapte mis en kwam met haar hoofd op den kant van de schuit en vervolgens in het water terecht. Hoewel zij spoedig uit- het water werd gehaald, is de vrouw aan de gevolgen overleden. „Wilhelmus" met z'n hoed op! „Onze Courant" vertelt de volgende vermakelijke historie: Zooa's een ieder weet, hebben ook een tweetal leden der S.D.A.P., zonder nu be paald arbeiders te zijn, deel uitgemaakt van de feestcommissie uit Hoora's burgerij voor de ontvangst van het garnizoen bin nen de wallen en poorten van de- West- Fricschc metropool. En het gebeurde op den bewusten mid- 'dag van Dinsdag 15 Juli, dat, toen op liet Stationsplein de troepen waren opgesteld, door het Hoomsche muziekkoips het oude „Wilhelmus" werd ingezet. Nauwelijks weerklonken de eerste tonc-n v&n dit lied over het plein en daverde het in het rond, of, floep! daar gingen alle hooge hoeden van de autoriteiten en com missieleden naar omlaag. Alle hoeden af, behalve éen. Die hoed moest het hoofd blijven bescher men van een lid der S.D.A.P.. die zich erover geneerde, dat hij haren heeft in de oranje-roode kleur van een goud-vos. Ende zoo hield hij dus z'n hoed op, om geen kleur te bekennen, of misschien nog meer. omdat hij zichzelf niet bewust is, of hij voor oranje of rood is. Maar er was nog een ander lid der S.D.A.P. Reeds was het lied tot over de helft af gespeeld, toen die andere feestende com missarisgedelegeerde van de S.D.A.P., om zag naar zijn dito en bemerkte, dat deze z'n hoed ophield. 4,Alle roode duiïvell$" da's waar ook, dat hij zich nou zoo vergissen kon, en zoo fcmbewust kon handelen; krek z'n baas, mr. Pieter Jelles- Maar Nu moest hij zich toch geneeren en daar bij z'n fatsoen houden. Een kleine list was spoedig uitgedacht. Hoewel er geen onweer aan de lucht was, geen druppeltje water uit de lucht viel, en er zelfs geen verkoelend windeken was „streelende langs zijn haar, „of het de hand van een kindeken „een spelend kindeken waar" toch voedde hij nattigheid; hij begreep "dat er een donderbui onder de partijge- nooten óver hem zou losbarsten, dat hij den wind van voren zou krijgen, en daar om maakte hij met beide «ijn handen een beweging over het ongedekte hoofd en... zette toen z'n hoed op. Daar hebben we nü „Wilhelmus" met z'n hoed 'óp! Hij heit z'n hoed op, enz. Ben je daar kwaad om, dal ik het weef. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Speelkaartenbelasting. Blük£n§ bét Vfitfiftg yfij) £st Afdeeljpgs- onderzoek van liet wetsontwerp tot Ifieffing eener belasting op speelkaarten verklaar den onderscheidene leden dat zij gaarne zouden gezien hebben dat de belasting wer kelijk -hooger was gesteld dan thans het geval is. Ook werd betreurd dat voor de heffing geen rekening is gehouden met den prijs der speelkaarten. De vraag werd gedaan of het niet wen- schelijk was het vervaardigen van speel kaarten tot een staatsmonopolie te maken. Anderen verklaarden zich hiertegen. Wijziging Posterijenbegrooting. Bij het afdeelingsonderzoek van dit ont werp werd opnieuw er op aangedrongen dat bij den postchèque- en girodienst de chèques op naam zouden gesteld kunnen worden. Ook werd de wensch uitgesproken dat voor het gebruikmaken van den post chèque- en girodienst met één boekje zoude kunnen worden volstaan. Aangedrongen werd op bespoediging der werkzaamheden voor liet tot stand brongen der radiotelegrafische gemeenschap tus schen Nederland en Oost-Indië. Suppletoire Ondorwijsbegrooting voor 1919. Blijkens het afdeelingsverslag betuigden eenige leden hunne voldoening dat de mi nister thans ook voorziet in het onderwijs in de tropische geneeskunde te Leiden. Anderen achtten dit 'echter niet noodzake lijk daar te Amsterdam deze tak van on derwijs behoorlijk is ingericht. Enkélen betuigden hun instemming met de voornemens van d^-n minister inzake de regeling van de tandheelkundige opleiding en hoopte dat de minister aan de overige uitgesproken wenschen zoude tegemoetko men. Het strooien met subsidiën voor orkesten achtte men niet aanbevelenswaardig in deze tijden, nu de uiterste zuinigheid be hoort te worden toegepast. Een andere grief betrof de f 25,000 voor het Nederiahd- sclie Kunstpaviljoen te Venetië. Drinkwaterleidingen. Blijkens het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp tot beschikbaarstelling van gelden voor den aanleg van drinkwater leidingen werd het geven van Rijkssteun voor de totstandkoming van waterleiding- ondernemingen algemeen wenschelijk ge acht en de wijze waarop die steun thans wordt verleend en in de toekomst zal wor den verstrekt, vond instemming. Aan de andere zijde meende men dat de vooruitzichten van op den duur rendabele waterleiding-ondernemingen in den laat- sten tijd veel ongunstiger zijn geworden, nu vooral de aanlegkosten in zoo hooge mate zijn gestegen. Omtrent de ontworpen centrale drink watervoorziening van groote deelen van Zuid- en Noord-Holland en Utrecht werd de hoop uitgesproken, dat deze zaak spoe dig tot stand mocht komen, omdat daar aan groote behoefte beèlaat en daarvan uit nemende -verwachtingen worden gekoes terd. Anderzijds werd gewezen 'op het gevaar, dat er schuilt in de centraliscering der drinkwatervoorziening. Gehcele landstreken worden daarbij afhankelijk van een en de zelfde prise d'eau. Gebeurt hiermede een ramp, dan zoudeh uitgestrekte landstreken van drinkwater zijn verstoken. Men zag hierin een reden tegen al te groote cen- tralisatiel Keuring van waren. Algemeen werd toegejuicht dat eindelijk door het centraal gezag iets zal gesehieden tot wering van minder deugdelijke en voor de gezondheid schadelijke waren. Evenwel werden verschillende bezwaren tegen bet. ontwerp geopperd. In de eerste plaats, dat- eene in de hoofdgcmëente, waar de keuringsdienst gevestigd is, vastgestelde verordening tot regeling van den dienst, ook in alle andere gemeenten behoorende tot den kring van gemeenten waarvoor de dienst geldtt van kracht zal zijn. Dit zou zijn in strijd met het staatsrechtelijk be ginsel dat gemeenteverordeningen niet kun nen werken buiten de gemeentegrenzen. Anderzijds werd bezwaar gemaakt tegen de bepaling waarin het moeilijke werk van het maken van verordeningen omtrent het weren van waren die voor de gezondheid en het leven gevaarlijk kunnen zijn, of on deugdelijk zijn van samenstelling dan wel in ondeugdelijken toestand verkeeren, wordt opgedragen aan de gemeenteraden, zelfs van de kleinste plattelandsgemeenten. Enkele leden vroegen waarom juist de helft der kósten alleen voor rekening komt der gemeente waarin de keuringsdienst ge vestigd is en deze niet, evenals in het le lid van hetzelfde artikel voor de exploitatie kosten is voorgeschreven, over alle gemeen ten van den kring wordt omgeslagen. "Omtrent art. 19 eerste lid werd gewezen op de bezwaren dat een heirleger van hoo- gere en lagere ambtenaren bevoegd zullen worden alle plaatsen binnen te treden, waar waren of andere artikelen, hierbe- doeld worden bewaard of vervaardigd. Hierdoor zal weinig van het fabrieksge heim overblijven' Gewenscht werd dat be doelde bevoegdheid zou worden, beperkt. Leger en Vloot. Militielichtingen 1918-1919. Door den Minister van Oorlog is aan de burgemeesters der gemeenten door mid del van den Commissaris der Koningin het volgende medegedeeld. Van de ingeschrevenen voor de militie- lichtingen 1918 en 1919, aan wie indertijd tijdelijk vrijstelling wegens kostwinner schap werd verleend, zou het meerendcel in normale omstandigheden in de termen hebben verkeerd om voor de volgende lich ting opnieuw voor de militie te worden in geschreven. Dit is toen achterwege geble ven in hoofdzaak omdat de vrijstelling ieferst zou ingaan, op een nader te bepalen tijdstip. Nu dat tijdstip onlangs is bepaald op 20 Maart. 1919 is de vraag gerezen of die in schrijving dit jaar moet geschieden. Het is mijn meening dat deze vraag ontkennend ffifiej wordep beantwoord en fcsdoêldfi Ë£fr s'onen dus niet opnieuw móeten worden in geschreven. Het is toch niet twijfelachtig, dat art. 19 2e C der militie wet slechts heit oog heeft óp personen die vermeld zijn in het laatstelijk gesloten inschrijvingsre gister en dit" is met. de personen over wie het hier gaat niet het geval. Bovendien blijkt uit den onderlinge® samenhang van verschillende bepalingen, dat dé wetgever heeft willen buitensluiten, dat iemand voor meer dan éen lichting dienstplichtig zou kunnen worden. Dit geval zou men juist doen ontstaan indien tot het op nieuw inschrijven van de bewuste per sei nen werd overgegaan. Wenschen deze per sonen opnieuw vrijstelling aan te vragen, dan zal naar zijn ineening de Koningin op de aanvragen beh'ooren te beslissen. Het aanvragen van de vrijstelling behoort dan te gesshieden in de maand op een na voorafgaande aan die waarin de thans loopen.de vrijstellingstermijn eindigt, der halve in Januari 1920, SPORT. Internationale wedstrijden te Noordwïjk aan Zee. Het slechte weer was oorzaak, dat gis teren slechts enkele partijen Lawtennis zijn gosjceeld. De Duitsebe spelers zijn allen aangekomen; jhr. van Lennep, de Neder- landsche' kampioen, heeft bericht, dat hij ook zal uitkomen, doch alleen in het en kelspel. De uitslagen zijn: Heeren-enkelspeJJ. Ruys slaat II. H. Geul, 61, 6—3w L Rehkel slaat L. Roell, 7—6, 62, E. J. Bruiiris slaat M. Binnen dijk, 6—2. 6-2 Dames-enkelspel: mej. A. de Vries slaat mej-, T. Schillernans 6—4. Zijn broertje vermoord. Voor de Vakantiekamer der Amsterdam- sche rechtbank diénde de zaak tegen den 16 jarigen A. V. te 's-Gravenland. Hij werd beschuldigd op 22 Maart j.l. zijn 6-jarig broertje te hebben vermoord. In worband met de minderjarigheid van bekl. werd de zaak met gesloten deuren behandeld. a Het O. M mr. van Heajnshergen, eischte ter beschikking stelling van.de regeering- tot meerderjarigheid van bekl. en daarna 1 jaar en zes maanden gevangenisstraf Agenda der vergaderingen van bij het Plaatselijk Comité der K.S.A. te Leiden aangesloten vereenigingen. Transportarbeidersbond. Donderdag. 24 Juli, 8 uur in Prediker. DONDERDAG. Leiden. 8 uur vergade ring Prop.Club „Dr. Ariëns" bij v. d. Berg, Beestenmarkt. STADSNIEUWS. BONDSVERGADERING VAN DE HANZE. (Vervolg.) Over het principe betreffende de uitvoe ring van het werkprogram had een aan gename discussie plaats, waarbij vele afge vaardigden zich uitten tegen vergoeding van reis- en verblijfkosten. Wel wil men geld voteer en, voor 't bijeenroepen van ver gadering voon dagelijksclie besturen der afdeelingen. Sommige afgevaardigden trok ken de waarde van een centrale jaarverga dering in twijfel. De, bezwaren werden weerlegd door den heer Jansen en geaccep teerd door de oppositie. Gemeld wordt, dat ter verga,dering aan wezig zijn 74, afdeelingen met 168 afge vaardigden, vertegenwoordigende 7400 le den van de 9880. - Van den Bisschop van Haarlem is het navolgende telegram ingekomen: Dank baar voor de aangeboden hulde, verleenen wij gaarne onzen hisschoppelijken zegen, en wenscliein wij de Hanze in ons Bisdom wederom een vruchtbaar jaar toe. De beg rooting van het Centraal Bureau wordt vastgesteld op f 22,800, voor het. bondsorgaan op f 26,190 en de begrooting van den bond op f 36,040. De contributie wordt aangenomen óp f 4. Momenteel is ze f 2.10. In 't vervolg zal slechts aan één afgevaardigde ter bonds vergadering reis- en verblijfkosten worden vergoed. De voorzitter deelt mede, dat in Novem ber het 12^-jarig bestaan van den bond-zal worden gevierd. Dan zal een extra-vergade ring worden gehouden en vermoedelijk het vaandel worden ingewijd. Tevens zullen dan voorstellen worden gedaan, tot statu tenwijziging. De aftredende bestuursleden, "de heer en C. G. J. Struycken en E. J. M. Stumpel, worden bij acclamatie herkozen^. Als plaats der volgende jaarvergadering wordt aangewezen Rotterdam. Hierna zijn aan de orde de voorstellen van hoofdbestuur en afdeelingen. Eén be- stuurs-voorstel van huishoudelijken aard wordt aangenomen-na eenige discussie. Aangenomen worden de volgende alinea's: Hanzeleden, wien na desbetreffend ver zoek het lidmaatschap van eenige plaatse lijk of gewestelijk vakgilde mocht worden geweigerd, kunnen van deze uitspraak in hooger beroep komen bij het Bondsbestuur, dat zonder opgaaf van redenen het besluit bekrachtigt dan wel vernietigt. Béide par tijen kunnen daarna in hooger beroep komen bij den Bondsadvieeur, wiens hit- spraak beslissend is. Waneer er een Nationale Vakbond be staat, zijn de Plaatselijke Vakgilden ver plicht zich daarbij aan te sluiten, behou dens dispensatie van het Hoofdbestuur. 1. Voorstel afdeeling Haarlem: De Centrale Raad overwegende: le. de noodzakeüijkbeid voor iAderen Katholiek zicTTöp principieel en grondslag te argaB5^r§pj -v x 2e. de onmogelijkheid vóór vele midden, standers dit te doen, doordat yoor hun groep geen organisatie bestaat; 8e. dat deze middenstanders vole belan. gen met handeldrijvende en industriec-]0 Middenstanders gemeen .hebben, zoom onderwijs, huisvesting, enz. besluit ernstig te floen onderzoeken, of het al dan niet wenschelijk is bovengc. noemde standgenooten als leden van de Hanze toe te laten. Het Hoofdbestuur meent, dat het vraag, punt door de afd. Haarlem gesteld, in na. tionaal verband moet worden opgelost Het stelt daarom voor aan het Federatie, bestuur ie verzoeken eene Commissie sa. men te stellen uTT~de vertegenwoordigers der vijf Diocesen ter voorbereiding van ft beslissing over deze aangelegenheid. Wordt aangenomen. Voorstel van de afdeeling Purmerend, De Centrale Raad draagt het Hoofdbe- stuur op. zich te wenden tot de Federatie der Hanzebonden, opdati deze onverwijld aandrang uitoefenen op_de regeering, ten. einde de Huurcommissiewet, die het be staan van zooveel middenstanders be dreigt, zoo spoedig mogelijk op te heffen Toelichting. Toen in 1917 het faar van den oorlog door de Regeering de noodza kelijkheid werd ingezien om een Huurop. zeggingswét 'in het leven te roepen, bleek het dat het goed was ingezien om derge- lijke maatregelen te nemen vooral voor ft minderbedeelden onder onze bevolking, Zij die reeds in de meeste zorgen waren gedompeld moesten worden beschermd, dat door het opdrijven van huishuur dit zorgen niét zwaarder werden. Niettegen- staande dat, was de practijk van de Huur. opzeggingswet van dien aard, dat er velt werdén gevonden die groote nadeelen heb ben ondervonden en nog ondervinden. Bovendien kunnen vele eigenaren niet) meer aan hunne huizen laten doen, door dat de onderhoudskosten, rente, grondbe lasting en assurantle"fe groot zijn, wal zeker ten nadeele Is van hun zelf, maar vooral voor de Middenstanders, die in hunne bedrijven den terugslag er van on dervinden. Het gevolg van dezen toestand is dat et werkeloosheid ontstaat onder patroons en arbeiders. Bovendien is 'de Regeering bereid os aan die noodzakelijkheid een einde te ma- ken. gezien de maatregelen die reeft worden genomen tot opheffing van hel Koninklijk Nationaal Steuncomité. Praeadvies van het Hoofdbestuur. Het voorstel laat aan duidelijkheid te wen schen over, aangezien over de huuropzeg- gingswet gesproken wordt en tevens de Huurcommissiewet bedoeld wordt. Beide wetten zijn noodwetten en worden opgeheven, nadat de oorlogstoestand is be- eindigd. Op dit oogenblik -is 'dit nog niet het ge val, aangezien het vredesverdrag nog dooi! de parlementen moet worden geratificeerd, Het Hoofdbestuur stelt voor, deze zaak, te onderzoeken. Aldus wordt besloten. S. Voorstel van de afdeeling Veiser oord, Het Hoofdbestuur van den Ned. B K; Middenstandsbond stelle een insigne vooi den geheelen R.K. Middenstandsbond vast Het Hoofdbestuur kan zich met dit voor stel vereenigen, 't Wordt door de vergade ring aangenomen. Wegens het vergevorderde uur wordt be sloten, de rondvraag schriftelijk bij het bestuur in te dienen. Dan zullen de vragen ook schriftelijk worden beantwoord. Te half zeven wordt de Bondsvergadering met de gebruikelijke plichtplegingen geslo ten, waarna velen der afgevaardigden ziel) in „Zomerzorg" aan een diner vereenigen, «■Het gezellige gedeelte van de vergadering werd eveneens in Zomer zorg gehouden. Terwijl zij, die aan het diner deeünameH wederzijdsch toespraken hielden, zalen andere leden in den tuin, om te genieten vain het keurige concert, dat gegeven weid door het Leidéëjh Muziekkorps. Na afloop van het diner werd door dl aanwezigen in den tuin een zeer amusant* polonaise gehouden, waarbij het muziek korps stemmige marschmuziek speelde. Tegen halfelf werd de zaal ontruimd begonnen de heeren van Wei het eersli nummer der muziek, die speciaal'voor een gezellige bijeenkomst was gereserveerd. Menigeen deed een dansje mede, totdat het aantal der aanwezigen, dunde, door de af gevaardigden, die met den laatsten trein nog naar elders moesten vertrekken. Voor het M.U.L.O.-examen zijn te Bot terdam geslaagd voor diploma A: T. van Beukering en A. H. M. Trel, alhier. Voor het eindexamen H.B.S. 5 j. c. zijn te 's-Gravenhage geslaagd A. M. den Haai), E. H. G. Hammes, A. van Zanten, W< Fontein, A. M. van Deventer, D. J. Hout hoff en W. M. Jongenburger, allen van df H.B.S. te L e i d e n; J. E. de Groot, H Coorengel, W. Westerman, exlranea M. D. C. Kolkmeyer, van de bijz. H.B.S te Voorschoten. Hier ter stede, ten huize van den heer J Maastricht, Aloëlaan 2, is een abnormal» teit geboren op hondengebied. 't Levens licht zagen twee fox-terriers, waarvan eet "de mooiste toevallig beide voorpootei mist. Zaterdag 26 Juli zal in de Hartebrug» kerk te half acht een H. Mis worden op godragen voor de kinderen der St. Ann* vereeniging. Het bestuur der vereeniging vraagt ons, er wel melding van te willet maken, dat ouders en kinderen dien mof men, zoo eenigszins mogelijk, tot de H. Tafel naderen. Als jaarlijksch feest zal) ditmaal een bioscoopvoorstelling worden gegeven in bet Luxor-theater öp Woensdag 30 Juli, njfli half drie. Deze voorstelling is echter uw sluitend voor kinderen van 6 tot 12 jaM Den kinderen zafl aldaar tevens een verras sing worden aangeboden.. Onder exploitatie van de beeren de Red en de Jong, eigenaars van het Luxoi lh£jï)sr, ïal Maaa4^sftïond in

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 2