BUITENLAND. De Vredesonderhandelingen Brandstoffen-Commissie, district Leiden. Dil blad verschijnt eiken dag, uitgez. i-on- en Fecfitd, j)c Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, -oor Leiden 17 ct. p. week, f2.25 p. kwartaal; bij onze agenten-IS ct. p. weJs, f2.40 p. kwartaal.Franco p poef f2.70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling ran 25ct.p. kwartaal,bij-vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 10e Jaargang. WOENSDAG 23 JUL8 1919. Bureau STEEN SCHUUR 15 LEIDEN. Inferc. Telefoon 935. NO. 2970 Postbus 11. De Advertentieprijs bedraagt l?i/2 cent per regel, voor Handelsadvertonliën; Zaterdags 25 cent per regel, 221/2 cent per regel voor gewone ad verten tiën; Zater dags SO cent per regel. Voor ingezonden mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkipgen worde* aangeboden of gevraagd, huur en veahuutf koop en verkoop 50 centZaterdags 75 cents, van 30 woorden f Middenstand en nieuwe tijd. Binnen Leiden's grijze vesten is heden de bondsvergadering gehouden yan de diocesane Hanze. Bij die plechtigheid hield de voorzitter, 'de bekende strijder voor de Middenslands belangen, de heer C. J. G. Struycken uit den Haag, een rede, waarin hij den Katho lieken Middenstanders, niet ontzag, hen te wijzen op de vele en groote ver plichtingen, welke hun worden opgelegd, nu een nieuwe tijd van organisatie aan breekt. Uitvoerig vindt men de wijze raad gevingen vermeld in ons tweede blad. Maar ook bracht de heer Struycken ter sprake het egoïsme, dat bij vele Midden standers voorzit. Hij zeide o. a.. dat er nog zoovelen zijn, die, als zij een zaak begin nen of wel een zaak drijven alleen maar Üenken aan hun eigen ik: „Hoe zal ik het beste er bij varen, hoe zal ik het meeste geld verdienen?" zonder te denken aan hun bersten grooten plicht: vervul ik als mid denstander mijn taak aldus, dat ook ik het algemeen welzijn dien? Zoo is het inderdaad! De middenstander inoet het algemeen welzijn dienen, niet nvanneer het zoo toevallig eens uitkomt, maar ook, en zeker niet 'minder, wanneer dit algemeen belang gaat boven het par ticulier welzijn. De middenstander moet dus dienen, en ïiiet slechts heerschen, zooals we het zagen in oorlogstijd bij zoovelen, die O.W. maak ten, niet enkele procenten, maar winst, grooter dan het geheele, soms wel het drie dubbele bedrag van inkoop. We vertrouwen, dat de rage van oorlogs winst voorbij is. Natuurlijk komt den mid denstander een behoorlijke winst toe. Dat is zijn recht, vooral in dezen tijd, nu hij belaagt, wordt, door coöperatie, enz. Maar de winst mag het behoorlijke niet voorbij streven, niet zijn een extra schatting, die de afnemer betalen moet. Als dan de middenstander door een be hoorlijke niet overdreven winst er raar streeft, het algemeen welzijn te die ren, dan zal bewaarheid worden, wat ook Ue heer Struycken vertrouwde aan het slot van zijn voortreffelijke rede, dat deze drie factoren, n.l. arbeid, kapitaal en vernuft f of elkander zullen worden gebracht. .Wederzijdsch vertrouwen moet er zijn! De enorme vredesvoorwaarden aan Duiisch-Oosienrijk. Het verdrag met Duitschland in Engeland bekrachtigd. De stemming in de Fransche Kamer. iWilson en het vredesverdrag. Zal China feekenen? OVERZICHT. De lasten, die Duitsch-Oostenrijk door het Vredesverdrag worden opgelegd, zullen fiiorm zijn. Men leze bijv. de bepalingen or maar eens op na. En toch getuigen die, als.men de bepalingen voor Duitschland in aanmerking neemt, nog van zekere te gemoetkoming. In Weenen is men er minder over ge- Btieiït, maar het eind van het liedje zal ook hier. wel zijn, dat de voorwaarden worden aanvaard. Zoo zal de wereld langzamer hand naar den vredestoestand terugkeeren. Het vredesverdrag met Duitschland is nu door het Engelsclie Lagerhuis goedge keurd. De Engelsche regeering zal het dus nu kun'nen ratificeeren. Ook bij de berechting van den keizer te Londen hebben de parlementsleden zich ten slotte neergelegd, nadat Lloyd George ^verzekerd had, dat niemand eigenlijk moet 1 hegeeren, ooit voor een anderen dan een ■Engelschen rechter terecht te staan. Ook het verdedigend verdrag met Frank rijk is er in het Lagerhuis doorgegaan. De leien hebben hun ontevredenheid met het •regeeringsbeleid aan den dag gelegd, door ■hoofdelijke stemming over het vredesver drag te verlangen, wat de aanneming na- natuurlijk niet heeft verhinderd. Evenmin zal de ontevredenheid van vele Fransche Kamerleden met het beleid hun ner regeering ten slotte de ratificatie van «het vredesverdrag beletten. Maar Clemen- ceau zal er toch niet zonder kleerscheuren Afkomen. De campagne, die Wilson in zijn land ten gunste van het vredesverdrag voerde, js onderbroken door zijn ziekte. De bespre kingen met de republikeinsche senatoren, die hij hoopte te overreden het in den hui- digen vorm te aanvaarden, zijn daardoor geslaakt. Eindelijk "schijnt men te verwachten, dat Etiina ten slotte toch nog het vredesverdrag 2al teekenen, daar Japan geneigd schijnt een bindende belofte over de teruggave van Sjantoeng aan China, zij het dan belast juet een aanzienlijke economische hypo theek ten voordeele van Japan, af te leggen. Het buitenkansje, dat Japan in den schoot werd geworpen ten koste van het «eraelsche rijk, was ook een van de rede nen van verzet in sommige Amerikaansche «ringen tegen het vredesverdrag. De Ame rikaansche vlootdemonstratie in den Stillen Dceaan zal in deze kringen wel als een Welkom machtsvertoon tegenover Japan Worden opgevat. Renner wil het vredesverdrag niet teekenen ^stskap^elieE Renner heeft Parijs ver laten. Hij gaat naar Feldkirch op de Zwit- sersche grens, waar hij een onderhoud met Bauer zal hebben en komt Zondag te St. Germain terug. In een interview zei Renner, dat hij dit verdrag, dat Oostenrijk vernietigt, niet zal onderteekenen. Wij zullen, zei hij, geen voorwaarden onderteekenen, die wij weten niet te kunnen nakomen en zullen trachten aan de entente onzen grooten ribod bloot te leggen en een vede te verkrijgen, waarvan de voorwaarden voor ons land dragelijk zullen wezen. Renner heeft verzocht om den termijn van antwoord met twee weken te verlen gen. Het lot van Jeruzalem. Tn Jeruzalem zal een commissie der ge allieerde mogendheden aankomen, om de wenschen der inwoners te vernemen. De gouverneur van Jerusalem heeft in verband daarmede een mededeeling gepu bliceerd. waarin bekend gemaakt wordt, dat de bevolking vergaderingen houden en hare verlangens aan den volkerenbond ken baar maken kan. Verder wordt er in ge zegd, dat het mandaat aan die mogendheid zal overgedragen worden, welke de meeste stemmen heeft en daardoor geroepen is deze taak op zich te nemen. België. Militaire revue. Havas seint uit Brussel, dat een groote menigte, niettegenstaande het regenachtige weder, de straten vulde, waar de revue der overwinning is langs gekomen. De koning, maarschalk Focli en prins Leopold, verge zeld van een schitterenden staf, reden de troepen langs. De geestdrift was geweldig. Een hoogeschodl voor vrouwen. Volgens de Brusselsche .Standaard" zal er in October in Antwerpen een faculteit- voor lettehen en wijsbegeerte voor vrouwen worden opgericht. De hoogeschool zal in religieuzen zin werkzaam zijn, daar haar doel wordt om schreven als ,,een algemeen hoogere vor ming van den geest onder de hoede van liet geloof, zich aanpassend aan de érnstige eischen van dgp dag".. Ontevredenheid onder do arbeiders. Naar het H. N. uit Berlijn verneemt, melden berichten, die via Nederland uit België zijn ontvangen, dat onder de Belgi sche arbeiders een heftige beweging gaan de is tegen de hulp van de Duitsche arbei ders bij het werk van herstel. De voor naamste tegenstand gaat uit van Belgische arbeiders ih de bouwvakken, die besloten de Duitsche arbeiders niet-toe te laten in de werkplaatsen en een hevjg protest tot de regeering richtten. Poging tot brandstichting. De Schelde" meldt, dat'toen de dienst doende politiebeambte Donderdagochtend voor het Paleis van Justitie te Namen de ronde' deed, hii een begin van brand ont dekte. Hij deed onmiddellijk de deuren openen, en begaf zich, vergezeld door den portier, naar de griffie, waar de brand ont staan was. Verscheiden dossiers vlamden, doch het gelukte n.og al gemakkelijk het vuur te dooven. Men stelde daarop vast, dat kwaadwilligen in een der vensters een gat geboord hadden, waarlangs zij rraphta in bet vertrek hadden gespoten en dit ver volgens hadden aangestoken. Men vond tor plaatse de werktuigen, die daartoe gediend hadden. Onmiddellijk werd oen onderzoek inge steld. Men onderstelt dat iemand, die er belang bij heeft dossiers en documenten te zien verdwijnen, welke zijn schuld bewij zen, dit middel heeft aangewend om aan het gerecht te ontsnappen. Een interview met Kardinaal Mercier. De Duitscliers hebben gepoogd het leven van België te vernietigen door de midde len, die het land in staat stelden te leven, te vernielen. Geen ian Belgiê's leiders, schrijft de bijzondere correspondent van de Morning Post", heeft mij dit duidelijker gezegd dan kardinaal Mercier, de heldhaf tigste priester die, met den koning der Bel gen, vooraan stond in den strijd tegen de Duitsche barbaarschheid. Z. Em. ontving mij in zijn paleis te Mechelen, in de schaduw van de Kathe draal welke, van zijn prachtige ramen be roofd en door granaten beschadigd, een der vele monumenten is van de haat der Duit- schers tegen godsdienst en schoonheid. Een liefderijk figuur, die edele Herder van zijn volk, zooals hij daar stond in zijn kardinaalssoutane om zijn bezoeker te ont vangen. Dit machtige ascetengelaat heeft niets dat naar stuurschheid zweemt, want het is vol zachtheid. Vriendelijk, maar be slist weigerde hij iets uit te laten over de groote diensten die hij zelf sedert Augustus 1914 aan het Christendom en de beschaving heeft bewezen. Hij verklaarde slechts zijn plicht te hebben gedaan. Veeleer kwam eer en lof toe aan degenen, die hadden meegestreden en hun leven voor het vader land hadden gegeven. Kardinaal Mercier weigerde eveneens zich uit te laten over hetgeen hij tijdens de Duitsche bezetting had meegemaakt. Dat behoorde tot het verleden. Alleen met de toekomst moeten zich thans onze geslach ten bezig houden. Niet een woord van af keuring kwam over zijn lippen. ,,Aan Engeland", zoo vervolgde de kardi naal, zijn wij grooten dank verschuldigd. Het Engelsche volk heeft zich elke opoffe-r ring voor ons getroost. Ook thans verwach ten wij van u hulp. Wij zullen ons land kunnen herstellen, wanneer wij de sympa thie onzer vrienden hebben. Het is heel natuurlijk, dat ons volk ón- gediüdig is. De menschelijke geest ziet niet duidelijk in, dat zegeningen van den vrede eerst komen na geduldigen arbeid. Het klinkt in hun ooren paradoxaal, dat de ge volgen niet onmiddellijk- verdwijnen, wan neer de oorzaak is weggenomen. Neen, het paradijs kon niet onmiddellijk met den vrede komen. Wij kunnen echter niet van ons volk verwachten dat allen philosofen zijn. De bevolking wil haar best doen, maar zij begrijpt den toestand niet." Vervolgens kwam de kardipaal te spre ken over zijn boodschap aan de vrienden van België.^ „Geeft ons middelen om te werken. Gij kunt kleeren, schoenen, enz. naar België zenden, dat is alles zeer goed, maar dat is niet genoeg, indien gij werkelijk een dienst wilt bewijzen. Al deze afgewerkte produc ten helpen de armen, maar zij helpen ons niet aan werk. Werkloosheid is thans de vijand, die België bedreigt. België heeft thans grondstoffen en machines noodig, teneinde zijn industrieën te kunnen her stellen. Ten slotte verklaarde kardinaal Mercier, dat hij binnen het jaar een bezoek aan Engeland hoopte te brengen, zulks in ver band met het p'an van de universiteit van Oxford en die van Cambridge, welke hem het eere-doctoraat wilden verleenen en dat hij beloofd had in .September of October van dit jaar Amerika te bezoeken^ Duitschland. Tegen het lijden der hinderen. De Duitsche Bond tot kinderbescherming hoeft een oproep aan de vereenigingen voor kinderbescherming in de oude en nieuwe wereld gericht, waarin zij onder verwijzing naar liet ontstaan van de vereenigingen tot kinderbescherming uit de „Vereeniging ter voorkoming van wreedheid tegenover kin deren" in Amerika, verzoekt om liet lijden der kinderen door de gruwelijkheid der blokkade te verminderen en de bescher ming niet slechts over eenige kinderen, maar ook over de duizenden en nog eens duizenden kinderen uit te strekken, die in Duitschland door de blokkade te gronde werden gericht. Ook na de opheffing van de blokkade is de nood nog niet voorbij. Want er is ge brek aan de noodigste voedingsmiddelen, in het bijzonder aan melk. Snelle hulp is noodzakelijk, willen niet de Duitsche kin deren ellendig omkomen. De vertegenwoor digers van dc Duitsche vereenigingen tot kinderbescherming willen geen middel on beproefd laten om aan het vreeselijke ster ven en smartelijk wegkwijnen der kinderen een einde te maken. Verder wordt er in gezegd: Zooals wij niet vroegen of een kind, dat bedreigd werd en dat, wij hielpen van Fran- schcn, Engelschen of Amerikaanschen oor sprong was, zoo moeten nu alle vereenigin gen tot kinderbescherming in dc wereld de zaak der Duitsche kinderen tot de hare maken. Richt daarom allen, onder welken naam gij ook voor dc rechten van het kind moogt opkomen, vertoogen ter bcvoegder plaatse en redt de onschuldige slachtoffers die niet welen, waarom zij moeten honge ren en lijden. Komt er voor op, dat ten minste tot voeding van de kinderen de noodzakelijke levensmiddelen zoo spoedig mogelijk in voldoende hoeveelheid naar Duitschland worden gezonden. Een coöperatieve kunstenaars-vereeniging. De werkelooze beeldende kunstenaars te Berlijn hebben een coöperatieve productie- vereen iging opgericht, welke handel zal drijven in schilderijen, beelden, platen, boekversiering, enz. De vereenigifig zal tentoonstellingen en kunstavonden op touw zetten, ten einde voor haar waar reclame te maken. De opbrengst van de verkochte schilde rijen, enz. zal gelijkelijk over de leden verdeeld worden, zoodat de maker van een voor goeden prijs verkocht werk van den betaalden prijs niet meer-zal genieten dan zijn in nood verkeerende collega's. Hongarije. Geen ultimatum. In een onderhoud met een berichtgever van do „Daily News", verklaarde Bela Kun dat Hongarije, in weerwil van de talrijke desbetreffende geruchten, nimmer een ultimatum van de Entente heeft ontvangen. Mevr. Bela Kun. In een interview met een correspondent van de „Daily News" heeft Bela Kun naar het Horig. Korr. Bur. meldt het in de heele wereld verspreide gerucht over de fijne toiletten zijner vrouw tegengespro ken. Mijn vrouw en ik, verklaarde de volks commissaris, leven beiden als gewone ar beiders; ons spaargeld is hoogstens toerei kend om ons toe te staan nog een maand toe le komen, nadat ik mijn huidige ambt zou verloren hebben. Engeland. Een Duitscher beloond. Het Britsche departement voor lucht vaart deelt mede: Een Britsch vliegtuig sloeg te pletter en vatte vuur in het vlieg kamp van Wiltshire, waar eenige Duit sche krijgsgevangenen werkten. De be stuurder was in het brandende wrak ge vangen en verkeerde in groot gevaar le vend te verbranden. Een der krijgsgevan genen, de soldaat L. Bruckmann, van het 9de reserve-regiment infanterie van het Duitsche leger, schoot den officier te hulp en wist hem met groot gevaar voor zich zelf, te bevrijden. Besloten is dat JJuck- mann uit de gevangenschap zal worden ontslagen, en vrijen overtocht naar zijn woonplaats zal hebben. Hij krijgt ook een bedrag aan gold en een zilver horloge met de inscriptie als erkenning van zijn dap- De Directeur van het Brandstoffenbureaü maakt bekend, dat met ingang van heden worden geldig verklaard de hierna te noemen bons en dat op de kaarten genoemde handelaar gemachtigd is op de gewone en nader op de kaarten omschreven wijze,, de navolgende aflevering te doen; BRANDSTOFFENKAART VOOR HET ZOMERRANTSOEN. (voor perceeleD, die niet aan de gasleiding zijn aangesloten) op bon 3 (3a en 3b) 1 eenheid giascoikiés. MINIMUM-RANTSOENKAART. ,c (voor alle ingezetenen) Sop ban Afro'od B rood (11a on lllb) 1 eenhci'd ainthracieb 1 (la em lb) 3 (2a en 2b) 3 (3a en 3b) 4 (4a en 4b) 5 (5a en 5b) 6 (6a en 6b) 7 (7a en 7b) 8 (8a en 8b) 9 (9a en 9b) 10 (10a en 10b) eierkolen gascokes dat de beschikbaarstelling van alle eenheden op het minimum-rantsoen geschiedt tot nader order, waardoor de geldigverklaring van de bons 1—10 bij nadere beschik king steeds kan worden ingetrokken, dat op een hooger genummerde bon slechts brandstoffen mogen worden betrokken, wanneer op de lager genummerde bon de beschikbaar gestelde brandstof is afgeno. men, zoodat b.v. op bon 2 slechts brandstoffen mogen worden afgeleverd, indien op bon 1 brandstof is gekocht, dat bon Arood Brood 11 (11a en 11b) van dë minimum-rantsoenkaart uitsluitend geldig is tot uiterlijk 30 September a.s. en dat derhalve op deze bon, ongezien of op lager genummerde bons brandstof wordt afgenomen door den handel kan worden afgeleverd, 'dat bestellingen uitsluitend magen geschieden <op (de hij de br arids to ffe nlc a a r t e n VerfitTokte beste'lbi'ljettew, .w*eHike ook bij afhaJiriig in heit bezit d'cr afhalers moetien eijn en doo:r den handelaar moeten worden voorzien van dien datum vajn afhaling., dat de maximum-prijzen zijn: afgehaald 1 eerihjeid (1 H.L.) anthraciet f 3.55 1 (1 H.L.) eierkolen f 2.95 1 (2 H.L.) gascokes f4. alles met inachtneming van de verhoogdngem voor meenten op de max'lmum-prijislij-st aangegeven. de thiiSsbefcoirgd f3.65 t 3.05 f4.20 verschillende bu/itcnige- De Directeur v.n KRAMER. Leiden, 23 Juli 1919. pere daad. De .Daily Chronicle" zegt deze moedige gevangene zal huiswaarts koeren in het bewustzijn dat weinigen van zijn landgenooten meer dan hij hebben gedaan voor het herstel tueschen Duitscliers en Engelschen van den band der gewone men- schclijklieid. Misdadig vernielingswerk. De correspondent van de „Times" te Sheffield telefoneerde, dat uit een in Zuid- Yorkshire ingesteld onderzoek blijkt, dat drie kolenmijnen ondergeloopen zijn; in andere mijnen stroomt een groote hoeveel heid water binnen. In een mijn bij Shef field stroomen 20.000 gallons (1 gallon is ongeveer 4.51 Liter) per minuut. Er wordt voortdurend gepompt. De beambten der mijnen vervangen de stakende arbeiders door de pompen in wer king te houden. Men vreest, dat morgen ook de laatste machinisten der kranen in staking zullen gaan, waardoor de kwestie der ventilatie een ernstig aanzien krijgt en het weder openstellen der mijnen moeilijk wordt. Een mijneigenaar vreesde, dat, indien de overstrooming van eenige kolenmijnen een grooten omvang aanneemt, zij geheel ge sloten zullen blijven, en aldus een groot verlies voor de gemeenschap zullen opleve ren, afgezien van de verliezen der mijnbe- zitters. Wat den mijnwerkers betreft, be- teekent een staking van 200.000 man, die gemiddeld 41/3 pond verdiénen, een verlies van ongeveer 1 millioen aan loonen per week. Rusland. De tsaar in een klooster? In Rusland blijven de geruchten aanhou den, dat de tsaar nog steed^ in leven zou zijn. In verband mei verhalen, dat hij zich zou ophouden te Valama in het z.g.n. „dui zend monniken klooster", begaf de Russi sche correspondent van „Svenska Dagbla- det", Henry Hielsen, zich daarheen, ten einde een onderzoek naar de waarheid van die verhalen in te stellen. Dit onderzoek leverde echter niets op. Wanneer de tsaar zifh werkelijk daar be vindt, schrijft de correspondent, dan is hij zoo goed verkleed en gelijkt hij in uiterlijk en optreden zoo op de andere monniken, dat hij geen vrees voor ontdekking behoeft te koesteren. Onder de monniken, vervolgt Hielsen, zijn vele „levende dooden": ge compromitteerde hovelingen, generaals, die nederlagen leden bij den veldtocht in Mandsjoerijo en in ongenade vielen, vor sten, die hun familievermogen in Monte Carlo verspeelden, ambtenaren, die zich vergrepen aan de hun toevertrouwde gel denen nihilisten. Misschien knielt "op het oogenblik de witte tsaar zijde aan zijde met den armen student, die een tiental jaren geleden een complot smeedde tegen zijn leven. Toestanden in Petrograd. Uit Petrograd komt het bericht, dat de stad in staat van beleg is verklaard. Petro grad gaf den bolsjewisten de gelegenheid vreeselijk geweld te plegen. Een aantal vreemdelingen, vooral vele Engelschen, worden gèTusilleerd, de heele delegatie van het Deensche Roode Kruis werd gearres teerd. Officieren van de witte garde werden ge vangen genomen en gemarteld. Men slaat spijkers door hun epauletten tot in het vleesch. Alle levensmiddelenkaarten wor den hun ontroofd en de mindere bevolking neemt maaltijden in communistische eet zalen, Door den staat van beleg zijn de rantsoenen tot het minste beperkt, alles ten voordeele van het roode leger. Roemenië. Hongaarsch complot. De bladen van Boekarest deelen mede, dat de Roemeensche politie te Boekarest een groot complot heeft ontdekt van de Hongaarsche communisten. Er zijn 42 per sonen gearresteerd. Zweden. Het bolsjewistisch gevaar. Uit Ilelsingfors wordt aan de r.Tirnes" gemeld: Er is hier niet weinig opzien verwekt door het bericht van het aftreden van alle officieren aan de passen-afdeeling van den Finschen generalen staf, gemeenlijk „Derde Sectie" geheeten, en die inderdaad geheime politie was. De reden wordt er niet bij gemeld. Dezelfde correspondent meldt dat er 100 arrestaties hebben plaats gehad in verband met het jongste complot der Rooden, het welk o. a. een aanval op de Witte Garde le Iborg omvatte. Deze zou het sein heb ben moeten geven tot een opstand van 10,000 Rooden, die zich bij de Russische bolsjewiki zouden voegen. Voorts is er een correspondentie met de Zweedsche bolsje wiki in beslag genomen. Noorwegen. Staking uitgebroken. Volgens een te Kopenhagen ontvangen telegram uit Christiania is daar gisteren de algemecne staking uitgebroken. Het spoorwegverkeer staat geheel stil, evenals het scheepvaartverkeer in de havens. De arbeiders verlangen hervatting der diplo matieke betrekkingen met de sovjetregee- ring en onmiddellijke invoering van een rechtvaardig kiesrecht met algemeen stem recht; verder erkenning der soldatenraden en geleidelijke ontbinding van het. leger en socialiscering der gewichtigste bedrijven. Vereenigde Staten. Trouwlustige Amerikanen. De correspondent der „New-York Tri bune" te Coblenz meldt, dat er geen offi cieel goedgekeurde Duitsch-Amerikaansche huwelijken in Rijnland zullen zijn of iets van dien aard, voordat de Senaat het vre desverdrag heeft goedgekeurd. In het hoofdkwartier is consternatie verwekt door de officieele mededeeling voor alle man schappen, die in Duitschland leven, dat zulk een gemengd huwelijk onwettig is tot dat de Senaat het vredesverdrag ratificeert. Daar van de 2 divisies veteranen, welke nog in het Rijnland staan, de laatste begin September vertrekken, zullen zij dus allen zonder vrouw naar huis terugkeeren. De zaak is aan het rollen gebracht doordat een Amerikaan, die zich van geen kwaad bewust was, zijn meerdere meedeelde, dat hij getrouwd was en nu informeerde naeup de beste wijze om zijn vrouw mee naar huis te nemen. Oppositie tegen Wilson. Senator Morris heeft een iiitimodiging 1 van Wilson om een vertrouwelijk bespre king te houden geweigerd met de motivee- ring, dat Wilson aan het geheele land moet mededeclen, waarom het noodig is het vre desverdrag aan te nemen zooals het is. Luchtschip verongelukt. V. D. meldt uit Chicago: Maandag is een groot luqhtschip, in

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1