BUITENLAND. De Vredesonderhandelingen BINNENLAND. Uitblad verecliijnt eiken dag, nïtgez. Zon- en Fccstd. Te Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, •oor Leiden 17 ct. p. week, f2.25 p. kwartaal; bij rnze agenten 18 ct. p. wevk, f 2.40 p. kwartaal.Franco v post f2.70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling van 25 ct.p. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke jüimmers 5 ct.,met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. ÏOe Jaargang. Bureau STEENSCHUUR 15 - - ,DAG JULI 1919. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Dc Advertentieprijs bedraagt 171/2.Cent per regel voor Haudelsadverlcnliën; Zaterdags 25 cent per regel. 22Vo cent per regel voor gewone advertentiën; Zater dags 80 cent per regel. Voor ingezonden mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huift en verhuur, koop ea verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 30woorden f Zorg voor liet groote gezin, iDe wereld zoekt naar oplossing van Velerlei vraagstukken, die verband houden rnet de alg'emeene volkswelvaart. Men zoekt...... maar schouwt als in den spiegel. Men zoekt... en zucht: los mij op het raad sel des levens. j Men zoekt o.a. den zorg voor het groote gezin. Doch een oplossing is niet gevonden. Slechts is men. ten prooi van allerlei gis tingen en verwarde denkbeeldeft, die verre ptaan van de Christelijke opvatting. Daarom" moet een anderen", weg bewan- aelcl, als door het Ilaagschë congres van ICalh. bedrijfsraden aangegeven. Men wil p.I. door bijdragen van allen in hetzelfde bedrijf werkzaam zijnde patroons en werk lieden, een fonds vormen, waaruit een bij lslag op het loon aan de kinderrijke werk lieden kan worden uitgekeerd. Dit denkbeeld dat algemeen worde toe gejuicht zal pader worden uitgewerkt len spoedig is daarover een rapport- te ver dachten. Men gaat hier uit van het denk beeld dat het fonds alleen zal gelden voor Katholiek georganiseerde patroons en Ka- Jlioliek georganiseerde werklieden. Met trots mogen we er op wijzen, dat deze &.s. hulpverleening aan groote gezinnen leen daad is van Katholieke zijde, met jreclil: eenig in Nederland, als voorbeeld yoor de geheele wereld. Gesteund door de hulp, welke biedt de ïl.K. hond van groote gezinnen, om de kin derrijke gezinnen te steunen, zal het boven bedoelde fonds, dat onze Kath. bedrijfsra- Ideri zullen stichten, zijn als'een dam tegen Öen wassenden,vloed, als een rem voor de Bijchf naar kinderbeperking, die voor den fctaat de ondergang zoude aankondigen. Lof daarom voor dit heerlijke, Roomsche Streven! De stakingen van heden beloven geen jifoorgang te hebben. Het vredesontwerp Hiel Duitsch-Oostenrijk bijna gereed. OVERZICHT. Mag men de buitenlandsche berichten Vertrouwen, dan '«zal er vandaag niet - hoogstens in enkele gevallen gestaakt Bvorden. Men zal zich herinneren, dat talrijke ar beidersgroepen, zooals b.v. in Italië en En geland, besloten hadden met de protestbe- ïooging mee te doen. Ook in Buitschland, Zweden," Tsjecho-Slovakije en Zwitserland Eijn op arbeidersvergaderingen besluiten In dien geest genomen., En nu... de heeren danken voor de sta- ïcingseer. Wanneer men de berichten zoo leest, krijgt men onwillekeurig den indruk yan een elegante uitvlucht. Immers bleek uit de berichten uit Parijs dat talrijke ar beidersgroepen niet van zins waren aan de proteststaking deel te nemen, zoodat men gen fiasco verwachtte. We wachten af, hoe het er intusschen is toegegaan. Want evenmin zal iemand dur- tven beweren, dat er algemeen gewerkt zal ftvorden. .Er wordt al zooveel gestaakt, en .Öaarom kan deze dag weer den stoot tot Uitbreidingen géven. De Raad van Vijf legt ml dan toch de (Werkelijk allerlaatste hand aan het gewij zigd vredesontwerp met Duitsch-Oostenrijk. Het zal dezer dagen wel loskomen, en is er Éindelijk weer wat .schot te verwachten in moeilijk en langdurig vredeswerk. 't Zou tijd worden. De heeren maken Hch nioti druk, ofschoon men weet-, dat Duitsch-Oostenrijk spoedist het lot zal vernemen. Of het. evenzoo knellend zal zijri éls voor Duitschland? Het verdrag met Oostenrijk. Volgens een telegram van een Parijsch berichtgever zijn in het Oostenrijksche 'vre desverdrag, dat Dinsdag wordt overhan digd, nog- steeds niet opgenomen de poli tieke bepalingen, die betrekking hebben op Italië, De bezetting van RijnOand, De vredesconferentie zal heden in tegen woordigheid van Foch het vraagstuk in be handeling nemen betreffende de vaststel ling van het effectief van het bezettingsle ger in de Rijnstreken en de verdeeling der contingenten onder de geallieerden. Men zegt, dat het effectief, benoodigd voor de bezetting van den linkeroever, niet veel meer dan 100,000 man zal bedragen. Het garantieverdrag zal waardeloos zijn, indien Duitschland er zich geen reken schap van geeft, dat het vier groote mili taire organisaties samenbindt.; De Raad van Vijf. De Opperste Raad der Geallieerden heeft de provincie Oost-Galicië aan Polen toege wezen. De Raad heeft thans het definitieve vre desverdrag met Oostenrijk gereed gemaakt, hetwelk Dinsdag door de Oostenrijksche vredesgedelegeerden te St. Germain in ont vangst zal worden genomen. De Raad zal Dinsdag de plannen vast stellen betreffende de bezetting van den linker Rijnoever en den terugkeer regelen van de geallieerde troepen. België. De talenkwestie. Twee schoolcommissies te Gent, welke den wil der ouders wilden leeren kennen aangaande de keuze van taal voor hunne kinderen, hebben hun een vragenlijstje ge zonden. Van de 420 aangeschreven ouders hebben er 390 geantwoord. En op 15 na hebben zij allen onderwijs in.de beide landstalen ge- eischt. Duitschland. Weimar vrij. Tot nu toe moest men oen bijzondere machtiging hebben om te Weimar te mo gen komen. Deze bepaling is opgeheven. De houding der arbeiders. De kwestie, in hoeverre de Duitsche ar beiders aan de wereldstaking op heden zullen deelnemen, is nog steeds niet opge helderd. Van vele zijden komen berichten vol gens welke de geneigdheid om een dag overaj te staken begint te verminderen. Aan den anderen kant bestaat vooral in de •groote. steden de besliste neiging in breede kringen der arbeiders, om den arbeid op dien dag neder te leggen. De ,,Hamb. Nachz." verneemt uit Leipzig dat de meerderheidssocialisten hunne par- tijgènooten dringend' aangemaand hebben heclen, aan den arbeid te blijven,aangezien de staking zich slechts tegen .de arbeiders zeiven richt. Ook de Leipziger Qnafh anke lijken zijn'tegen staking; zij hebben slechts een namiddagmeéting- uitgeschreven. Te Maagdenburg heeft het partijbestuur de arbeiders verzocht heden niet te staken. De Saksische regeering wil geen moeilijk heden in den weg leggen aan de voor he den uitgeschreven staking, waarin vooral tegen den staat van beleg zal geprotesteerd worden. Eëm bisdom Aken? De te Keulen verschijnende ,,Rhcinische Zeitung" zou van een zeer vooraanstaand Centrumsman vernomen hebben dat, voor geval een Rijnsche republiek mocht worden opgericht, het voornemen bestaat, ook een nieuw bisdom Aken te. stichten. De doodgestoken Fransche sergeant. Met, betrekking tot het geval van den ver moorden Franschen sergeant Manheim herinnert de Duitsche pers aan artikel 50 der Haagsche regeling betreffende den oor log te land van 18 October 1907, volgens welke geen straf mag worden opgelegd aan een geheele bevolking wegens handelingen van enkelingen, waarvoor de bevolking niet als mede-verantwoordelijk kan worden aangezien. Als Fransche soldaten 'om middernacht en nog wel in uniform in de straten van Berlijn gaan wandelen kan de Berlijnschc bevolking niet verantwoordelijk zijn voor de gevolgen en niet verantwoordelijk ge steld worden. Bovendien geldt artikel 50 slechts in bezettingsgebieden. Hongarije. De toestand in Boedapest. Aangaande den toestand in Boedapest verneemt het „Hbld.", dat er- reeds eèn zwenking naar rechts is ingetreden. Bela Kun zou zijn afgezet en in zijn plaats zou Samuelies zijn gekomen. Den opperbevel- hebber der stad Boedapest is verzocht zijn ambt neer te leggen. De toestand der voedselvoorziening in Boedapest is onbeschrijfelijk slecht. De boe ren houden den oogst op het veld, opdat hij den bolsjewiki niet in handen valt. Antisemitische gezindheid. Het Boedapestercorrespondentie-bureau meldt uit Szegedin, dat, toen een der mi nisters der tegenregeering in een café be- leedigende uitdrukkingen over de Joden bezigde, een daar aanwezige luitenant op den minister toetrad en verklaarde, dat ook •hij een Jood was. De officier maakte vermelding van de diensten, die liij in den oorlog bewezen had en gaf ten slotte den minister een slag in het gelaat. Duitsch-Oostenrijk. In Weenen wordt gestaakt. Er is besloten, dat heden een algemeene staking zal worden gehouden te Weenen als bewijs van solidariteit met de inter nationale ai'beiders. Frankrijk De regeering in de minderheid. In de Kamer lieeft men de interpellatie over het dure leven besproken. Een motie Augagneur, waarin de econo mische politiek der regeering afgekeurd wordt, is met 227 tegen 213 stemmen aan genomen. (De Kamer telt 602 leden). Geen algemeene staking, De Confederation Generale du Travail" heeft besloten heden de algemeene staking uit te stellen. Zij verklaart de regeerings- maatregelen betreffende -de duurte te" ver werpen, maar rekening te houden met de heden aangehouden stemming in de Ka mer. Zij keurt de economische politiek der regeering niet goed. Engeland. Proces tegen de „Daily Mail". De rechtbank te Londen deed uitspraak in de zaak van lord Newton, die vroeger aan het, hoofd stond vap het departement voor krijgsgevangenen aan het. ministerie van buitenlandsche zaken, en die een aan klacht ingediend had tegen de Daily Mail", die hem van harteloosheid tegenover- de Britsche krijgsgevangenen had beschut- digd. De rechtbank heeft aan Newton een scha deloosstelling toegewezen' van 50,000 pond sterling. Italië. Geen staking. Ofschoon er tot dusverre nog geen enkel tegenbevel in zake de proteststaking bekend is geworden, loopen te Rome alle trams en zijn alle winkels van levensmiddelen, alle bars, café's en restaurants, zooals gewoon lijk, geopend. De stad is versierd wegens het patronaatsfeést van de koningin-moe der. De treinen rijden normaal in geheel Italië. Berichten uit de provincie melden, dat de trams bijna overal rijden. De steden vev- toónen hun gewone Zondags-uiterlijk. Tot dusverre' hebben nog nergens incidenten plaats gehad, noch te Rome noch elders. Spanje. De kabinetscrisis. Welke omstandigheden het mogelijk maakten, dat. liet kabinet-Maura door een schijnbaar zoo onbeduidend parlementair incident tot aftreden werd gedwongen, blijkt uit een telegram van den Madrilecn- schen correspondent der „Morning Post", Deze correspondent seint: Een beweging tegen het schandelijk schouwspel, dat .de Kamer biedt, do.or aan al den arbeid der regeering afbreuk te doen, begint zich door he,el Spanje te openbaren en tal van protestvergaderingen worden gehouden. De gedragswijze der oppositie kan als volgt verklaard worden. De republikeinen en socialisten weten, dat Maura de premier,' en La Cierva, de minister van Financiën, niet alleen de krachtigste verdedigers -zijn van de sociale orde, doch waarschijnlijk ook de twee eenige mannen, die in staat zijn den nationalen wederopbouw, waaraan Spanje behoefte heeft en dien het eisclit, ter hand te nemen. Tot eiken prijs pogen zij dus dien wederopbouw, die hun revolu- tionnaire plannen in de war stuiirt, tegen te gaan. De liberalen, die met 'de revolntionnaircn hecht verbonden zijn, voeren eveneens ob structie, daar zij vreezen, dat, indien deze regeering haar plannen ten uitvoer brengt, het lang zal duren, alvorens de vrijzinni gen, wier bewind op een. mislukking was uitgeloopen, weder aan de macht zullen komen. Het gedrag der liberalen, en voor al hun parlementair samengaan met de re- volulionnairen, haart overal verwondering en wrevel, ook in militaire kringen, en zoo zij hun houding niet geheel wijzigen, zal het hun zeer moeilijk vallen, weder aan de macht te komen. Japan. Japan en China. Volgens de „Tribune" zou de Japansche legatie verklaard'hebben, dat Sjantoeng binnen zes maanden of hoogstens één jaar aan China zou worden teruggegeven. De „Tribune" herinhert er dan aan hoe Japan eerst rechten van China verkreeg, en hoe het vervolgens ter Vredesconferentie werkte rnet het dreigement zich niet bij den Vol kenbond, te zullen aansluiten. Het is echter moeilijk te begrijpen waarom de clausüle betreffende den Sjantoeng-spoorwcg aan de overeenkomst werd toegevoegd, als slechts een tijdelijke bezetting de bedoeling was. Japan heeft niet zoo'n geringe mee ning over het verstand van de wereld, dat het niet begrijpt dat men er zich'van be wust is, dat de eigendom van den Sjan- toeng-spoorweg eën economische inbezitne ming van de gansche provincie beduidt. De gewezen keizer. Volgens den Londenschen correspondent der „Secoio" heeft de keizer van Japan zich uitgesproken tegen de vervolging van den vroegeren Duitschen keizer. De Prins in Zwitserland. In het „Journal de Geneve" wordt om trent het bezoek van den Prins der Neder landen te Bern aan den Zwitserschen Bondspresident nog aangetroffen, dat de Prins vergezeld was door den Nederland sehen gezant en door jhr. van Riemsdijk In den loop van hot onderhoud heeft de Prins geconstateerd, dat er tusschen Zwit serland en Nederland steeds vriendschap pelijke (betrekkingen hebben, bestaan en zijn levendig verlangen te kennen gegeven dat deze banden steeds nauwer zullen wor den aangehaald, ten hate van de gemeen schappelijke belangen van beide landen. De Nederlandsche gezant en mevrouw Panhuys hebben Zaterdag 12 dezer ter eere van den Prins een diner gegeven, waaraan onder meer aanzaten de heeren Motto, vice-president van den Federalen Raad, het lid van dien raad Scliulthess, kolonel Bohny, le geneesheer van het Zwit- sersclie Roode Kruis, alsmede de heer Turschecr, gezantschapssecretaris, die den Bondsraad had vertegenwoordigd bij ,de aankomst van den Prins aan de Zwitser- sche grens. Omtrent de Zwltsersche reis van den Prins wordt ons nog medegedeeld, dat Z.K.H. een tocht door het gebergte van Arolla-Sion naar Zermatt heeft gemaakt. Vaderiandsch Historisch Volksfeest. Naar we -vernemen, is het eere-cömité voor het te Arnhem te houden Vaderiandsch Historisch Volksfeest als Volgt samenge steld: Jlir. mr. Ch'. J. M. Ruys de Beeren- brouck, minister van Binnenlandsehe Za ken, eere-voorzitter; mr. Th. Heemskerk, minister van justitie; mr. S. de Vries, mi nister van financiën; jlir. G. A. A. Alting von Geusau, minister van oorlog; A. A. H. W. Könïg, minister van Waterstaat; H. A. van IJselsteijn, minister van landbouw, handel en nijverheid; prof. mr. P. J. M. Aalberse minister van arbeid; dr. J. Th. de Visser, minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen; de commissarissen der Koningin in de provincies; mr. 'dr. W. F. /an Leeuwen, vice-president van den Raad van State; J. J. G.-baron van Voorst tot Voorst, voorzitter van de Eerste Kamer; mr. D. Fock, voorzitter van de Tweede Kamer; W. F. Pop, waarnemend opperbe-" velhebber van land- en zeemacht; mr. G;- Vissering, president van de Nederlandsche Bank. Nederland en België. Een Reuter-telegram uit Brussel d.d. gis teren meldt, dat koning Albert, de diensten wenschende te erkennen, die geduïènde de bezetting zijn bewezen en de pogingen, die gedaan zijn om het Belgische lijden",te ver zachten, het officierskruis van de Kroon orde verleend heeft aan ridder Huyssen van Kattendycke, secretaris der Nederlandsche legatie aldaar; het ridderkruis der Kroon orde aan de heeren Verbrugge van 's-Ga- vendeel, Schellens, Van den Berkhof, Al- bert de Kuyper, graaf Van Recliteren Lim burg en De Bruyn, attaché's aan de Neder landsche legatie, en het ridderkruis van de I^eopoldsorde aan den heer Gelder, kanse- 1 lier aan dje legatie. Verdér heeft de Koning als betuiging van zijn hooge welwillendheid liet. grootkruis van de Kroonorde verleend aan jhr. Van Weede, gezant van Nederland, die de Bel gische regeering naar Havre gevolgd is. Men seint uit Brussel aan de „Msbd.": Ook de „Nation Beige" zegt dat de Nej derlandschBelgische onderhandelingen geenszins zullen gebaseerd zijn op bet Fransche besluit vefn Juni. Het blad ver neemt dat het besluit genomen werd na eon vermoeiende zitting, en door den heer Lou don aan staatssecretaris Lansing werd in gegeven. Door alle diplomaten wordt het besluit thans van geen waarde beschouwd, zelfs.niet door de Amerikanen. öp de hoogte gebracht van de behoeften van ons nationaal leven willen zij niet toe staan dat een besluit in dien 2in onze rech- - ten zou kunnen bemerken zegt liet blad.; Alleen het besluit van Maart is het ware.- Daarbij wordt- bepaald een algeheele .her- kiening van de verdragen van 1839 ook' 'van de territoriale artikelen. Ten slotte spoort het blad den Belgen aan vol le hou den en aan de wereld te toonen, dat wij weten wat wij willen, dat wij liét. vaste be sluit liebben genomen om tot ons doel le geraken. Aan minister Hymans vraagt het blad dat hij zich door geen enkele vreemde overweging zal.laten beïnvloeden. De wolf in schaapskleederen. Naar aanleiding van ons artikeltje onder* bovenslaanden kruiskop, zendt de redactie van het R. K. „Zelandia" ons.nog dc vol gende mededeelingen 'over zekeren lieer Vierhout, die het Brabantsche Volksdag blad met Fransch kapitaal zou in elkaar timmeren: Wij achten den tijd nog niet gekomen om' tot volledige onthullingen over te gaan vau de handelingen van „mijnheer Vierhout", die onder den naam yan Muller ook zijn slachtoffers trachtte te maken voor eene propaganda ten gunste der Belgische an nexatieplannen door middel van een eer lang te Breda op te richten dagblad „de Telefoon", dat geheel en al gesteund wordt met buitenlandsch kapitaal en waaraan men tracht een Katholieken glimp tè ver- leenen door aar ie redactie daarvan te ver binden iemand «viens naam eertijds in de Katholieke partij een goeden klank liad, doch wiens houding na het uitbreken van den oorlog zoodanig is geweest, dat men hem niet meen ^'kent als belioorende tot de Katholieke partij. Ook meenen wij redenen te hebben dat „mijnheer Vierhout", niet geheel en al on kundig is aan eene advertentie, waarbij correspondenten werden gevraagd voor een courant, die voor hunne medewerking schitterend zouden worden beloond, indien zij een aandeel namen van f 1000. Het aanbod om tegen het nemen van aandeden van f 1000 op een ruim bezoldig de wijze correspondent te worden, vvei'd niet alleen gedaan per advertentie maar ook per brief en bij een persoonlijk bezoek. Ook in Limburg is de. heer Vierhout „aan het werk geweest". Daar zou worden opgericht eeri dagblad „de Grenswacht". Duurtebijslag voor crisis-ambtenaren. De quaestie van de duurtebijsl'agen" voor de risis-ambtcnaren dreigt langademig te zullen worden. Het is bekend, dat ondanks de gerectifi ceerde verklaringen van den minister van FEUILLETON. DE DOCHTER VAN DEN BEELDHOUWER. pi Ja! zeker! en 't zou volkomen nutteloos beste man, hen achterna te gaaij. O! die monsters hebben ook een mooien jon geling meegesleurd! 1 Avy l'Angel! riepen verscheidene sol- ■öalen. Ja, goede heerenDat God de ziel oebbe van het lieve kind! De soldaten beefden. 1 'l Is goed! viel de hoofdman in de *ede. We zullen morgen zien, wat we van 01 je verhaaltjes kunnen gelooven. We Suilen je in handen stellen van Monseig neur onzen bisschop, die over ie lot zal beslissen. En de troep ging op weg.. Guillemïn juichte, vroolijk en lustig. Hij ■'ad niets gezien. Alles wat hij wist was, 'kit de bende hem dicht bij Bréviandes had Aangevallen, en „dat hij als een ham was ^P-gehangen" dat woord had hem nog jpVfeeder toegeschenen dan de handeling M dat de roovers er vandoor waren ge daan, bijtijds gewaarschuwd en een jon- man met zich meevoerend, ficn vroeg den braven spekslager, of de boodschapper, die de boeven voor het ge vaar haclden^gewaarschuwd, Lionel Bou- cheneoeur was. O! hoe zou ik tusschen hemel en aarde iets hebben kunnen zien! Mijn handen de den me veel te veel pijn! En de waardige man zuchtte. Dat was alles wat men van hem te weten kon ko men. Maar Mgr. Léguisé had er zich niet al leen mee tevreden gesteld, soldaten naar het hospitaal Sint-Abraharn te sturen, maar hij had ook maatregelen genomen om in Troyes zelf handelend op te treden. Na de inlichtingen van Avy had hij getracht, Collinet Collerne te laten nagaan, maar de metselaar was nergen te vinden. 't Was moeilijk, hem te beletten de stad te verlaten, daar deze niet lieelemaal door muren omgeven was. Naar den kant van Notre Dame en l'Isle verdedigden eenvou dige palissaden den toegang tot. de stad. Wel had men er „belletjes laten ophan gen" (1), maar dat middel was niet vol doende "om ontsnapping te beletten.. Mgr. 'Dégrrisé wilde zichi meester ma ken van Bartholdo en zijn beren. 's Avonds om tien uur omringde een af- deeling boogschutters de herberg. 1) Historisch'. Tevergeefs echter: Bartholdo en Lionel Bouchencoeur waren verdwenen! De herbergier verklaarde desgevraagd dat deze brave lieden hem koninklijk had den betaald, en dat zij dadelijk na aan komst weer waren vertrokken, zeggend, dat zij weldra zouden terugkomen. Hij had zich niet ongerust gemaakt over hun terug komst, want hij vond, dat zij er lieelemaal niet als schelmen uitzagen. Trouwens, hun beesten- stonden nog in den stal. Men ging hiernaar kijken. Voorzichtig opende een boogschutter de deur. Bij het zien van het licht stond Mau- gréant grommend op. Hij was volstrekt niet vastgelegd. Hij stapte op den soldaat af, die schreeu wend op de vlucht ging. De boogschutters dachten, dat de dieren waren losgebroken. De schrik sloeg hen öm 't hart en met hun fakkels zwaaiend, gingen zij op de vlucht. De herbergier snelde de gelagkamer bin nen en verschanste zich daar. Toen Maugréant. voelde, dat. hij in vrij heid was, begon hij te rennen. De soldaten liepen uit alle macht voor hem, schreeu wende: Een beer! Een" beer! Eenige burgers werden wakker door bet lawaai en keken voorzichtig door het ven ster. Daar dé straten in 't minst niet ver licht. waren liepen de vluchtelingen tegen de kettingen, die gespannen werden om dieven en nachtelijke aanvallers te weren, en sloegen zwaar tegen de puntige straat- steenen. Het was in de nauwe straten een fanta stische wedloop! Eindelijk kwam de nachtwacht opdagen. Bij het schijnsel der toortsen begon de jacht. De beer werd in een slop gedreven en daar door een tiental slagen met hartsvangers neergeveld. Maar de orde was nog niet hersteld; Pro- bono moest nog worden teruggevondenè De beer had het voorbeeld van zijn mak ker gevolgd, en was niet meer in den stal! Men zocht echter- tevergeefs in alle hoeken en gaten der oude stad. Probono was - verdwenen en niemand kon zeggen, wat er van hem geworden wasl HOOFDSTUK IV, De Engelschen hadden een jaar 'of tien geleden den prachtigen molen „De Genade Gods", op zes kilometer afstands van Troyes, aan een der armen van de Seine, niet ver van Courteranges gelegen, in brand gesloken.; In de nabijgelegen hutten vertelde n\en een verschrikkelijke geschiedenis over het einde van Jacob Saillard, den laalsten mo lenaar. Hij had met zijn knechts langen tijd weerstand geboden. Hij had het zelfs zoo lang uitgehouden een heelen dag dat hij gehoopt had de gevraagde liulp van Troyes bijtijds te zien opdagen. Maar de koninklijke boogschutters wa ren te laat. gekomen! De moord en de brandstichting hadden reeds plaats ge had, toen zij bij de „Genade Gods" kwa men. De knechts waren gewurgd, de vrouw en haar echtgenoot waren beiden in den wel put van den molen geworpen, waarin men den volgenden morgen hun lichamen vond, Sedert had niemand de ruïne willen bewo nen. En nu strekte het groote gebouw zijn daklooze muren ten hemel, geblakerd als ze waren door de vlammen, verweerd door, 'den' regen en geschud door den wind. De soldaten van Clarence Warwick had den deze bouwvallen als veilige schuil plaats gekozen voor hun tochten. De bijgeloovige vrees, "die de molen in boezemde, verdedigde hen beter dan iedere andere voorzorg. Bovendien hadden zij on der de ruïnes prachtige kelders ontdekt, waarin alles" wat zij wilden verbergen bë-i waard werd. {Wordt vervolgd.]

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1