SDeÊöidéek& ©oma/rit BUITENLAND. De Vredesonderhandelingen BINNENLAND. DE DOCHTER VAN DEN BEELDHOUWER. Dit blad verschijnt eiken dag, ultgez. Zon- en Feestd. Dc Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, Toor Leiden 17 ct'. p. week, f 2.25 p. kwartaal; bij onze agcDten 18 ct. p. weck, f2.40 p. kwartaal. Franco p. poet f2.70 p. kwartaal. Het GeïllustreerdZondags- bl'ad is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling Tan 25 ct. p. kwartaal,bij vooruitbetaling. Afzonderlijke pummersö ct.,met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. !0e Jaargang. DONSERD&S 17 JULI 1919. Bureau: STEEKSCHUUft 15 - LODEN. InSere. Telefoon 935. No. 2964 PosSkus 19. De Advertentieprijs bedraagt 17Va CeQt Per regef voor Handelsadvertentiën; Zaterdags 25 cent per regeh 22ty2 ceilt per regel voor gewone advertentiën; Zater dags 80 cent per regel. Voor ingezonden mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen woTdaa aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop eo verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van SOwoorde» Nog immer strijd tegert het bolsjewisme. Gespannen verhouding tusschen Parij9 en Boedapest. De erkenning van Kolt- sjak. Nieuwe waarschuwing aan Polen. Ernstige toestand in Riga. Het Spaan- 6clie ministerie afgetreden. BVSRZISHT. De vredesconferentie 'schijnt opnieuw het besluit genomen te hebben, de bolsjewiki eens flink aan te pakken? Kan ze liaar plannen verwezenlijken, dan zullen de Russen en Hongaren er danig van lusten. Maar dat is nu juist de vraag: zullen ze die plannen in daden kunnen omzetten? De verhouding tusschen Parijs en Boeda pest is weer zeer gespannen en men over laadt elkander met verwijten, Bela Kun zegt, dat de Geallieerden (den wapenstil stand niet nagekomen zijn; Clemenceau beweert namens de vredesconferentie pre- icies het tegenovergestelde en wie gelijk •heeft valt niet uit te maken. Bij de heerschende verwarring in het Dosten zou het niet verwonderlijk zijn, in dien zoowel Parijs als Boedapest niet pre cies wisten wat er aan Donau en Theiss js voorgevallen,. Nu overweegt men weer Koltsjak te er kennen, om Denikin zekere havens van de Zwarte Zee te- laten blokkeeren en ook blokkademaatregelen tegei). Hongarije te nemen. Of het al wat haten zal? Men mag eenigzins sceptisch zijn en be- 'denken, dat met al dit gewelddadig optre den tegen de bolsjewiki de ontevredenheid onder de arbeiders in ,de Entente-landen slechts groofer wordt en liet) bolsjewisme jer van den weeromstuit veld wint. Het heeft er soms veel van of al dit ge- (welcl tegen het bolsjewisme, het zenden fvan Ententelegers, het erkennen van reac- tionnairen als Koltsjak enz., slechts de uit- (ivei'king hebben van averechtsche propa ganda De opneming van DuHschland in den Volkenbond. Pichön verklaarde voor de vredescom- tnissio, dat de eventueele toelating van Duitschland tot den Volkenbond niet zal beletten, dat de beperkingen van rnilitai- Jren aard, door het vredesverdrag aan .Duitschland opgelegd, verplichtend zullen blijven. Nieuwe waarschuwing aan Polen. Uit Parijs wordt aan de „Narodni Listy" medegedeeld, dat Clemenceau op 10 Juli 'den Raad van Vijf onder het oog bracht, 'dat de Polen in hun offensief tegen de Dekrainiërs de grenslijn hadden ovefschre- iden, welke hun door den Raad van Vijf was aangewezen. Op last van den Raad seinde maarschalk Focli aan Paderewsky, dat Pilsoudsky het ioffensief moest staken en terugtrekken tiaar de Poolsche grens. In het tegenover gestelde geval zou de Vredesconferentie maatregelen tegen de Polen nemen. Het verdrag met Burgerij®, Men gelooft niet meer, dat het verdrag inet Bulgarije den 25stea Juli gereed zal zijn, wanneer de Bulgaarsclie gedelegeer den zullen aankomen. Het verdrag stelt feen aantal uiterst ingewikkelde vraagstuk ken aan de orde en heropent om zoo te zeggen, het geheele Balkan-probleem. De Grieken, Setrviers en Raememiërs zullen moeten worden gehoord,alvorens definitie ve' hesluiten kunnen worden genomen. Intusschen heeft Venizelos Thracië op- geëischt, doch de opperste raad wil.het rapport afwachten, hetwelk Tittoni voor leggen zal. Men doet opmerken, dat de keuze van dezen rapporteur zonderlinge Vergezichten opent, wanneer men zich de !ope;nlijk voor Italië te kennen gegeven sym- 4>athiën voor de Bulgaren herinnert. Duitschland. Een nieuwe .republiek, De afscheiding van het Vorstendom Bir- kenfeld van Oldenburg is gisteren door het uitroepen van de zelfstandige republiek Voltrokken. Ter bescherming van den ex-keizer. Het centraal bureau van den ,,Bond van Duitsche mannen en vrouwen ter bescher ming van de persoonlijke vrijheid en het leven van keizer Wilhelm II" heeft een te legram aan den Paus gezonden, waarin het uit naam van eem miilioen leden vraagt dat Zijne Heiligheid den zegenrijken in vloed der apostolische waardigheid zou willen laten gelden om van de entente-re geeringen gedaan te krijgen den ex-keizer niet voor de schuld van anderen ter ver antwoording te roepen. Ook aan den koning van Spanje werd een dergelijk telegram gezonden. De incidenten in Berlijn. Alle bladen wijzen op den ernst van den treurigen aanslag, waarvan Fran "che sol daten in Berlijn het slachtoffer waren. Deze incidenten vormen een herhaling, maar. ditmaal werd een man gedood. De bladen vinden dat de Fransclie regcoiing niet alleen de bestraffing der schuldigen moet eischen met een waarborg dat zoc: iets niet meer voorkomt, maar ook schade loosstelling van 100,000 frs. en boete van 1 miilioen. Het blijkt uit verschillende Duitsche getuigenissen,- dat de Franse he soldaten slachtoffer van een aanval waren, door geen voorwendsel te rechtvaardigen. Arbeiders voor N.-Frankrijk. Het in de „Vossïsehe Zeitung" genoemde getal van 50,000 Duitsche arbeiders voor den herbouw van cle verwoeste streken /an Noord-Frankrijk, is onjuist. Plet gaat, naar het blad nu zelf zegt, slechts om 20.000 Duitsche arbeiders, die in groepen van 500 a 1000 man getransporteerd zullen worden. Ook met betrekking tot de Duitsche vee leveringen wordt op snelle nakoming van de verdichtingen gestaan. Deriig pfennig belasting per sigaret van 60 pfennig! Uit Weiinar wordt aan de „Mü.nster Anz.gemeld: De commissie der Nationale Vergadering- voor de indirecte belastingen besloot bij de tabaksfabricatie de trapsgewijze verhoo ging der sigaretten-belasting verder op te drijven, s, dan het wetsontwerp aangeeft. Het regeerings-ontwerp maakte halt bij de sigaretten van meer dan 25 pf. per stuk. De commissie nu isgegaan tot 50 pf. en hooger, en wel met aanzienlijke heffingen', tot 300 Mk. per 1000 stuks. Eveneens werd het invoerrecht per 100 pond sigarettehtabak van 4500 Mk. (regee- ringsvoorstel) tot 7500 Mk. verhoogd. Met 16 tegen 10 stemmen werd tot. een banderole-belasting op sigaren besloten. Een müllioenen-daefstah Een 1 brutale millioene-ix-rliefstal werd Dinsdag in Rijnland eoolecgd. De arbei der Neuhausi van de Vussërasche fabriek in Mühlheim, sprong op de lijn Mühlheirn- Essen op een zich in volle vaart bevinden den trein, sprong in den postwagen, roof- .de 7 postzakken, waarin zich aangétee-" kende brieven en poststukken voor de krijgsgevangenen bevonden. Verder waren- in de zakken juweelen ter waarde van ruim één miilioen mark. Toen sprong de dief weer van den rijdenden trein af. Bij zijn poging om de juweelen te verkoopen, werd hij gearresteerd. De gestolen juwee len waren klaarblijkelijk van Holland naar Duitschland binnengesmokkeld. Hongarije. Da vijandelijkheden tegen Roemenië. Naar aanleiding van rle hervatting der vijandelijkheden door de bolsjewistische Magvaren tegen Roemenië, heeft de op perste raad der geallieerden besloten, aan Bela Kun mede te doelen, dat, zoolang de Hongaarsche sovjet-regeering voortgaat met de voorwaarden van den wapenstil stand niet na te komen, de regeeringen der geallieerde en geassocieerde mogend heden, geen enkele relatie met haar kun nen hebben. Het ,,8-Uhr BI." meldt, dat ondanks 't ver zet van de Entente, op directe aanwijzing van Bela Kun alle in de banken te Boeda pest gevonden papieren naar Weenen zijn gebracht. De agenten in Weenen doen hun best om deze aandeelen te verkoopen aan particulieren en aan bankiers. Ook En- gelsch en Fransch papier is uit Boedapest weggehaald en dit zou in Zwitserland en Nederland geplaatst worden. Rusland. Tegen hel bolsjewisme. Hen Congres van vertegenwoordigers der verschillende organisaties in Siberië, om een anti-bolsjewistisch bolwerk te vormen, is hier heden geopend. Met Koltsjak waren er vertegenwoordigers van de geallieerde regeeringen en delegaties van handelsver- eenigingen, gemeenten en zemstwo's. De toestand ie Riga. Volgens berichten van den correspon dent te Stockholm der :,,Kölnische Ztg." heerscht er te Riga een onbeschrijfelijke toestand van verwarring en ellende. De artsen zijn machteloos in den strijd tegen de epidemieën pokken en vlektyphus. Er is gebrek aan geneesmiddelen en desinfee- tiestoffen. De vervuiling is ongehoord; ge wonden worden verbonden met linnen, dat maar alleen in het water der rivier is om gespoeld. Ten gevolge; van bet gebrek aan transportmiddelen zijn er 600 lijders aan pokken, die in hun woning zijn blijven lig gen. Bij de beschieting der stad had men eerst de waterleiding afgesneden om het blusschen der branden te verhinderen. De strijd tegen de bolsjewiki. (Officieel.) Ten zuidwesten van het Onegarneer hebben 500 bolsjewiki een aan val op het Britsche garnizoen gedaan. 7ij werden met aanzienlijke verliezen afge slagen en trokkenzuidwaarts af, de brug gen achter zich in brand stekend., Oekrajina. Onder Roemeensshe bezetting. Hot Oekrajiensehe persbureau alhier meldt: De Roemenen hebben-drie klassen onder de wapenen geroepen. -In het Oekrajien sehe gedeelte van het land heeft de bevol king zich tegen dezen onrecht vaardigen maatregel verzet; bij ae monstering ver scheen niemand. De Roemenen maakten jacht op de dienstplichtigen; deze vlucht ten de. bosschen in. De ouders der dienst plichtigen worden nu gevangen genomen en op schandelijke wijze mishandeld. Af deelingen van Roemeensche bezet tingsleger in het Oekrajiensehe-gedeelte der Boekowina en Oost-Galicië .zijn aan het. muiten geslagen; de manschappen werden ontwapend en naar het binnenland van Roemenië gezonden. Turkije. De oude leiders veroordeeld. Uit'Konstantinopel wórdt aan de Engel- sche bladen geseind, dat de Turk.sche krijgsraad, die te oordeelcn had over de voornaamste leden -vaat;het oude regime, uitspraak heeft gedaan. Talaafc, Enver en Djemal zijn bij verstek ter dood veroor deeld, terwijl de vroegere Sjeik ul Islam, Moesa. Kiazirn, en de oud-minister van fi nanciën Dj avid bey tot 15 jaren gevange nisstraf zijn veroordeeld. Rifaat bey, de ex-president van den Senaat en Hachirn bey, de oud-minister van posterijen, zijn vrijgesproken. Zwitserland. Bolsjewisme. De middenraad der'socialistische partij heeft met 20 stemmen tegen 10 een motie aangenomen, waarin aan het algemeene partijcongres, dat binnenkort zal plaats hebban, de aansluiting bij de derde inter nationale die van Moskou wordt aan bevolen. Verscheidene leden van den middeiiraad waren echter afwezig. In dezelfde vergadering werd ook rug met algemeene stemmen een motie aange nomen, waarin Zwitserland "wordt aangi- maand zich niet bij den volkenbond aan te sluiten. Denemarken. De Denen en Sleeswijk. Te Kopenhagen heeft de 'Deenschc minis ter-president Zahle in een rede over de in lijving van Noord-Sleeswijk bij Denemar ken gezegd: Wij Denen, moeten hopen en wenschen dat de op grond van de stem ming vastgestelde grenzen met de natio nale grens tusschen Duitschers en Denen zal samenvallen, opdat het zelfbestem- mingsrecht der volken hier kan worden cfangevvend in zijn ware beteekenis. Spanje. Het kabinet afgetreden. Te middernacht is de regeering afgetre den, tengevolge van een stemming der Kamer betreffende de verkiezingsmisbrjii- ken, Maura zal morgen den Koning zijn ont slag indienen, wanneer deze uit Santander zal zijn teruggekeerd. Amerika. Een orkaan. Naar uit Valparaiso wordt gemeld, heeft in de haven aldaar Zaterdag en Zondag een hevige orkaan gewoed. Er zijn min stens 87 dooden, 40 groote en meer dan 100 kleine schepen zijn gezonken. Er zijn geweldige massa's waren verloren gegaan. De matericele schade wordi geschat op 200 miilioen pesos. De Koningin-Moeder naar Soestdijk. H. M. de Koningin-Moeder vertrok he den per Staatsspoor van 12 uur 34 min. naar Soestdijk, tot het vestigen van haar zomerverblijf aldaar* Oe keizers-kwestië. Dr, J. Geijl, correspondent van de ,,N. R. Crt." te Londen, heeft in do ..Manches ter Guardian" zijn meening over de keizers- kwestie uiteengezet. Volgens hem zal Nederland zich zeer stellig aan recht en tractaten houden en dus in geen geval den Keizer uitleveren. Zij die meenen dat het hier om iets meer gaat dan om positief reeht, n.I. om de internationale moraal, vergeten dat Ne derland na vijf jaren neutraliteit de En tente niet in eens als de eenige vertegen woordigster dier moraal erkennen kan en dat overigens in Engeland zelf én, naar cle berichten ts oordeelen nog meer in Ame rika en in Frankrijk, de openbare meening iu zake het keizer-proces ten zeerste ver deeld is. Nederland zal dus al heeft het dan ook volstrekt geen sympathie noch voor den mensch nog voor den staatsman Wilhelm, niet vrijwillig tot de uitlevering overgaan. Natuurlijk zou het gemakkelijk zijn het kleine land te "dwingen door militaire of maritieme maatregelen, maar dit zou zeer zeker geer, mooi begin zijn voor de nieuwe periode der volkengemeenschap, welke nu, haar men beweert, gaat beginnen.. Nederland en België. Uit Parijs wordt d.d, 16 Juli geseind: Dé'RSTtd' vSTi'Vijf heeft gisteren besloten, dat de commissie, die belast is met de re geling van de hangende vraagstukken tus schen Nederland en België den 29sten Juli bijeenkomen zal. De ,,Echo de Paris" meent te weten, dat er eerst een belangrijke quaestie moet worden geregeld, n.I. of de commissie be voegd zal zijn over territoriale wijzigingen te beslissen. Alhoewel de Raad van Vier deze vraag ontkennend heeft beantwoord, merkt het blad op, dat België deze uit spraak niet schijnt te hebben aanvaard en dat de aangelegenheid opnieuw zal moeten worden onderzocht. Japan en onze koloniën. De Janansche legatie te s-Gravenhage deelt het volgende mede: De dagbladen hebben tendentieuse ge ruchten verspreid, door middel van een telegram waarin beweerd-werd dat Duitsch land tijdens den oorlog bij de regeering van Japan verschillende pogingen had aan gewend ten einde dit land los te maken van de geallieerden. Duitschland zou, onder anderen, Japan de vrije hand hebben aan geboden ten opzichte der Nederlandsche koloniën. De Japansche legatie is gemachtigd tot besliste tegenspraak dezer geruchten, die van allen grond ontbloot zijn. De liquidailie van de N. O. T. In verband met de aanstaande liquidatie van cle N. O. T. is een plaatsingbureau op gericht ten behoeve van het vrijkomend personeel der N. O. T., waarbij reeds ruim 200 personen zijn ingeschreven. Broodkaart. De directeur van het Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel maakK bekend, dat de broodkaart van het 103de: tijdvak loopt van 18 tot en met 26 Juli.: Uitvoer van gedistilleerd. De minister van Landbouw, gezien dé Kon. besluiten van 1 dezer, waarbij de uit voer van gedistilleerd voor dadelijk men- schelijk gebruik geschikt, van likeuren en van reukstoffen werd vrijgesteld, maakt bekend: dat onder gedistilleerd ook moeten worden gerekend te vallen alle essences, cognac, whisky, arak, jenever en derge lijke, 'ongeacht het alcoholgehalte, terwijl onder reukstoffen ook moet worden gere kend te vallen reuk- en toiletwater, even eens ongeacht het alcoholgehalte. Prov. Staten van Zuid-Holland. In de Statenzitting van gisteren was m. aan de orde de toekenning van een subsidie aan de Vereeniging tot Christelijk Hulpbetoon aan tuberculoselijders te Am sterdam, ten behoeve van haar sanatorium „Sonnevanck" te Harderwijk. De heer Visser (communist) vond het in- treurig dat Rijk, provincie en gemeente nog niet de helft bijdragen in de kosten der bestrijding van deze vreeselijke ziekte, maar dit grootendeels overlaten aan par ticulieren. Hij diende daarom het volgende voor stel in: De Staten dringen er bij de regeering op aan onmiddellijk over te gaan tot inbe slagname van alle villa's in het park Zorg vliet, om deze in te richten tot sanatoria voor tuberculoselijders. Het voorstel werd verworpen met" 71 te gen 3 stemmen, na een rede van den heer Schaper. Vóór stemden de heeren Visser, Colthof en Bergmeijer. De heer Schaper wees er op, dat cle heer De Visser terecht heeft gezegd, dat men de tuberculose té lang laat voortwoekeren. De heer Visser legde te veel nadruk op het genezen van de ziekte, daar toch het voor naamste is om haar te voorkomen en dat. kan cloor goede woningtoestanden, goede loonen en gezonde arbeidsvoorwaarden. De conclusie van den heer De Visser achtte hij een mooi oratorisch vuurwerk, oen mooie reclame voor zijn communisti sche beginselen, maar wat hebben de tu berculose lijders daaraan? Spr. zeide voorts: gelooft hij werkelijk, dat deze klasseregeering in dezen geest iets zal doen: meent hij dit, dan is hij een onverbeterlijke utopist. Zoo'n plan moet bovendien economisch onderzocht worden- Zou het park Zorgvliet daar nu werkelijk geschikt voor.zijn? Maar waarom moeten de Staten voor dit voorstel gebruikt wor den? De Kamer moet hier toch beslissen en nu hebben wij in de Kameir toch een Com munistische fractie of is die al" zoo verwa terd, dat deze een dergelijk voorstel niofc zou willen indienen? Het- betoog van den heer De Visser ge tuigde volgens spr. dan ook van weinig ernst. Een amendement-De Visser om de toe lage voor Sonnevanck" te brengen op 50 ct. per persoon, werd verworpen met 71 tegen 3 stemmen. Verder werden nog verscheidene andere subsidie-aanvragen behandeld. Hierna kwam aan de orde het voorstel van Ged. Staten onj. liet verpleeg geld in het krankzinnigengesticht voor katholieke mannen St. Bavo te Noordwijkerhout tij- lijk te verhoogen van f 445 tot. f 500, het welk z. li. st. werd goedgekeurd. Aan de orde was de motie door den heer Ter Laan en eenige andere heeren in del vorige zitting ingediend, welke luidde aLa volgt: ,,De Staten, met instemming kennis ne mende van de in en buiten de Tweede» Kamer uitgesproken wenscheli ikheid om zoo spoedig mogelijk tot invoering van dert achturigen arbeidsdag te komen; van oordeel, dat het in de eerste plaats op den weg der Overheid ligt om dit strer ven daadwerkelijk te steunen; noodigen Ged. Staten uit om. voor heb personeel in dienst, der' Provincie, dat nog een langen werkdag heeft, met ingang van 1 Jan. 1919 of zoo spoedig mogelijk in den loop van dit jaar den achtmigen arbeids dag in te voeren; Spr. dient een nader voorstel in om den 8-urigen arbeidsdag of 45-urige werkweek als regel in te voeren en voor het personeel met nachtdiensten een 10-urigen arbeids- FEUILLETON. Weldra had Avy den top van zijn obser vatorium bereikt. Eerst inspecteerde hij Üen bovenkant van den muur, die een twintigtal meters lang was. Hij zette zich op het hoogste doel neer. Een jong boom pje, dat. daar bij toeval was terecht geko men, beschutte hem. De knoppen begonnen pa's uit te loopen, maar de klimop, die zich 'om de takken slingerde, verving de afwezi ge blaadjes. Avy ging op zijn gemak zitten, haalde 'oen appel uit zijn zak en begon er lang zaan! aan te knabbelen. De wind speelde "floor zijn haren terwijl hij zat te mijmeren. f Hij zag een bruin gelokt, hoofd in een jdeftige kamer, bezig met haken. Hij dacht, pdat hij een goede kleine vrijer was, dat Ijneester Auclerc zijn nicht een flinken ^Bruidschat meegaf, dat deze een lief meisje £^'as, en dat het erg stoutmoedig van hem dwas, zijn liefde zoo hoog te hebben gezocht. zat hij langen tijd, zijn appel op bobbelend en peinzend. Daarna trachtte Ahij weer aan zijn Latijnsch gedicht te be- >ginnep; toen het uur begon te naderen, dacht hij aan lïet gevaar^ dat hij liep, en èen koude rilling liep over zijn rug. De hemel was betrokken en de sterren schenen zich in cle oneindigheid te verlie zen. Avy vroeg zich af, wat er met" hem ging gebeuren en wat voor een verschrikkelijke of komische vergadering hij zou hij wonen. Maar als het onderhoud nu eens niets met* een samenzwering te maken had. Als het mysterie eens alleen in de opgewonden verbeelding van den jongeling bestond. Hoe belachelijk zou zijn handelwijze dan voor den bisschop zijn, en wat zou het dan ver velend zijn den nacht daar boven op den muur door te brengen óm niets te hooren dan de wind, die door het mos tusschen de steenen speelde. Lang duurde zijn ongerustheid echter- niet. Een geluid van vertrapte takken deed zich onder het kleine hoschje hooren. Een man kwam zoo zachtjes mogelijk nader. Avy ging plat op den bovenkant van den muur liggen en spitste de ooren. Een zwarte gestalte bewoog zich beneden tusschen de puinhoopen van de kapel. Weldra klonken van den anderen kant ook stappen; toen kwam na een oogenblik een derde, een vierde schaduw, tot twee-en- twintig toe. Zoover Avy hen kon onderscheiden wa ren deze mannen soldaten. Zachtjes pra tend zaten zij op de steenblokken. Zij ge hoorzaamden aan iemand, die nu eens bij het eene, dan weer bij het andere der vier groepjes stond te praten. Zij staken geen licht aan, maar voerden hun gesprekken in liet donker. Avy ving slechts nu en dan iets op. De vent zal niet komen. De stoutmoedigheid van dien Jean des Roches is ongelooflijk. Op zoo'n manier een stad binnen te durven trekken. Loop heen. Hoofdman Bartholdo is een slimme gast. De graaf van Bourgondië zal er geen spijt van hebben, dat hij ons in ziin dienst heeft genomen. Maar je weet, dat wij óp het oogenblik niet voor hem werken. Wij zetten een on derneming op touw, waarmee de doorluch tige graaf niets heeft te maken. Wij ne men de stad in met de Bourgondiërs, dat spreekt vanzelf, maar we zullen eerst voor ons eigen zaakje zorgen. Dat is nogal duidebjk, vervloekte kletskous, bromde de aanvoerder. Hou maar liever een beetje je mond. Menschen, die veel praten, voeren zelden veel uit. Nou, maak je maar niet kwaad, Cla rence Warwick, hernam de rnan. Je zult zien, dat een goede tong dikwijls de mak ker is van een dapper zwaard. Deze uitlatingen maakten Avy tegelijk nadenkend en vrooiijk. Hij had niet één, maar twee samenzweringen ontdekt! De werkelijkheid overtrof zijn verwach tingen. Die man had gezegd, hetgeen Phi lips hertog van Bourgondië van plan was. Hij wilde' zijn goede stad Troyes weer innemen, die de Maagd van hem had afge nomen. Avy kon zich echter geen reken schap geven van de persoonlijke plannen van deze schurken. In ieder geval kende hij nu den aard van deze vreemde soldaten. Ongetwijfeld was hij in de nabijheid van een bende roovers, zooals er toen in alle hoeken van Frankrijk waren, avonturiers, die de boerderijen plunderden, de akkers verwoestten, die arme en vooral rijke men schen, die in hun handen vielen, beroofden. En daarenboven waren 't beulen zonder medelijden, die niet alleen met den buit tevreden waren, doch dezen smakeloos vonden, als hij niet met eenige martelin gen gekruid was* Avy rilde. Zijn bangheid was nog grooter geweest, als de duisternis hem niet belet had een zwarte massa te zien, die op een hoop steenen lag. Deze massa was niemand minder dan dé heer Guillemin Andouillect, spekslager van de goede stad, dien de struikroovers in de buurt van Bréviandes hadden gevangen genomen, toen hij met paard en wagen naar de stad terugkeerde; zij hadden hem zijn beur§ afgenomen, en hem meegesleept om hem te vermoorden. De arme man stond doodsangsten uit, maar hij zeide niets, daar hij wist, hoe ge vaarlijk en nutteloos zijn klachten zouden zijn. Avy, die niet meer dan de helft van hun gesprekken verstond, probeerde in een dakgoot te kruipen, die over hun hoofden heen stak. Het was een geit met puntigen baard, kromme horens met holle oogen en kop, waaruit het water wegliep. Zij was aan den muur blijven zitten door haar achter- pooten en haar twee rechte en stijve voor- pooten. Met groote behoedzaamheid kroop Avy als een slang langzaam voort langs heb dier, dat hij met zijn twee armen omvatte.; Daarna drukte hij zijn oor tegen het bin nenste van den kop aan, waarvan het ver lengstuk een hoorn vormde, die de klan ken opving en versterkt weergaf.- In deze gevaarlijke houding raakte er een steen van den bouwvalligen muur Iqs, hetgeen beneden een hevig lawaai maakte* Een nachtvogel, zeide de aanvoerdèfi Clarence Warwick onbezorgd* IWordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1