BUITENLAND. De Vredesonderhandelingen BINNENLAND. DE DOCHTER VAN DEN BEELDHOUWER. J)jt Mad verschijnt eiken dag, nitgez. Zon- en Fcestd, Dc Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, •oor Leiden 17 ct. p. week, f2.25 p. kwartaal; bij onze agenten IS ct. p. we^k, f2.40 p. kwartaal.Franco post f2.70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- biad is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling van 25ct.p. kwartaal,bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct.,met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. !0e Jaargang. MAANDAG 14 JULI 1919. Bureau STEENSCMUUR t5 - LEIDEN. Inlere. Telefoon 935. No. 296| Postbus 11. Dc Advertentieprijs bedraagt 171/2 cent per regel voor Handelsadverlentiën; Zaterdags 25 cent per regeL ,221/2 cent per regel voor gewone advertentiën; Zater dags 30 cent per regel. Voor ingezonden mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worde» aangeboden of gevraagd? huur en verhuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 30woorden Een Roomsch initiatief. Wat de bekende hoefijzer-correspondent van het „Hbld." schrijft naar aanleiding van de aanneming van Aalberse's Arbeids wet, is een van liberale zijde zeer waar derend getuigenis. De Tweede Kamer is geen lieder taf el" en het is te hopen, dat geen ge bruik wordt om een rei (met tegen rei; te doen hooren, telkens wanneer een partij een belangrijk succes meent te hebben behaald. De aardigheid zou er dan trouwens af gaan. Maar met dit voorbehoud moeten wij zeggen: het was een aardig cn ook een mooi oogenblik, toen de socialisten in de Kamer, na het aannemen van de achturenwet, hun „achlurenlied" aan hieven. Zeker was het thans geen speci fiek socialistische overwinning geweest; de aanneming heeft zeer weinig strijd gekost (ook de Minister heeft een ge makkelijk, zij 't ook door zijn knappe verdediging alleszins verdiend, succes behaald) en wanneer men maar even kijkt naar het resultaat van de stem ming 69 tegen 3 dan begrijpt iedereen, dat deze wet op zichzelve beschouwd geen resultaat kan zijn van harden en langen strijd". Kr is bijvoorbeeld over de Taima-wetten waarlijk heel wat langer en harder ge,- streden; over de Invaliditeitswet is on geveer evenveel weken gevochten als er thans over de Achturenwet isge keuveld, want felle strijd was er nau welijks, behalve dan tusschen de socia listen onderling. Ook mag men gerust de verklaring van Minister Aalberse aannemen, vol gens welke deze wet geen gevclg is van de November-gebeurtenissen. 's Minis ters betoog, dat hij met zijn initiatief moest wachten tot gebleken was of de Kamer het ontwerp-Schaper zou be handelen, is volkomen logisch en aan nemelijk. En zoo is deze wet een Roomsch initiatief. De achturenwet een Roomsch i n i- t i a t i e f... Dat is 't naar waarheid, wat ook de poeialisten mogen beweren. En typeerend voor deze kleinzielige af gunst en tevens voor hun 0 0 v c r a h t- 0 r d e 1 ij k e politiek is, dat B. en W. van Zaandam daags na de aanneming van Öeachture n-wet bij den Raad een voor stel hebben ingediend tot invoering van her» z e s u r i g e n-arbeidsdag in het fcontanubedrijf der gasfabriek. Zulks is toch wel een teeken van inzinking hller moraliteitsbesef in de roode politieke actie! Oe toestand in Frankrijk. De volks stemming in Qost-Duitschland. Groote verandering in Hongarije? OVERZICHT. In Frankrijk willen de arbeiders een al- gemeene staking op touw zetten, waar door de toestand allicht niet beter zal wor den, tenzij de bedreiging de regeering er toe brengt om doortastender tegen de wan toestanden op te treden. Die staking moet Öen 21cn plaats hebben en een etmaal du- reh. Zij zal, naar enkele leiders hebben verklaard, een verbeterde betooging van 1 Mei worden. Ku weet men, hoe het op 1 Mei toege gaan is en hoe het er gespannen heeft. Het had er toen veel van, of er een om: Sventeling in Parijs zou uitbreken. En nu zal liet nog erger zijn! De regeering wil piet honderd duizend man alle troebelen Hogen gaan; d. w. z.: straatgevechten, doo- 'den en gewonden. De ambtenaren van post, telegraaf en te lefoon en het spoorwegpersoneel! hebban ook reeds een waarschuwing gekregen on der bedreiging van strenge straffen, indien zij. den openbaren dienst st-ake.n. Intusschen zijn de Parijsche kellnèrs Teeds in staking gegaan. Eer. van hun eischen, waaraan wel tegemoet te komen «ou zijn, is, dat zij voortaan een snor wil len dragen. Zware eischen! De vredesconferentie heeft uitgemaakt. dat de ratificatie door de nationale verga dering etn de handteekening van Ebcrt voldoende waarborgen bevatten en dat niet Pruisen en Beieren nog eens afzonderlijk het vredësveixlrag moeten goedkeuren. En nadat men dit overeengekomen is, heeft men dientengevolge de blokkade van Duitschland opgeheven. Een Engelsch bericht meldt, dat de En- gelsche consulaire dienst in Duitschland spoedig hervat zal worden. Zoo mag mem verwachten, dat weldra een eenigszins normaal handelsverkeer voor Duitschland hersteld wordt, wat ook altijd het beste middel is om de scherpe kanten af te slij ten, die de oorlog tusschen de volken heeft laten ontstaan. Ook zijn reeds maatregelen genomen voor het terugzenden der Duit- sche gevangenen. Verdeeldheid der Fransche socialisten. Het Socialistisch Partijbestuur heeft Zon dagochtend zijn werkzaamheden aangevan gen, die twee dagen zullen duren. De voor naamste kwestie vormt het Vredesverdrag. Er zal over drie rapporten worden beraad slaagd: 1. over de territoriale en koloniale kwesties, 2. over de economische en finan- cieele kwesties, 3. over militaire aangele genheden en den Volkenhond. Men verwacht, dat de meerderheid van het Partijbestuur zich tegen het Vredes verdrag zal verklaren, en dat aan dc socia listische Kamerleden machtiging zal wor den verleend om in 't parlement tegen de ratificatie te stemmen. Men voorziet echter een krachtige oppo sitie van een deel der leden, die overigens vóór het vredesverdrag zullen stemmen, hoe ook het besluit van het Partijbestuur moge uitvallen. Duitschland. Wilhelm II particulier persoon. De correspondent van de Chicago Tri bune" te Berlijn bespreekt de houding der Duitsclie regeering ten aanzien van het proces tegen Wilhelm II. In Duitsche re- geeringskringen wordt verklaard, dat men zich daar zal houden aan het vredesver drag, hetwelk Duitschland niet verplicht, de behulpzame hand te bieden bij de uitle vering of de berechting van den keizer. De regeering beschouwt Wilhelm von Hoherizollern als een particulier burger, die Duitschland verlaten heeft, en zich thans niet onder zijn jurisdictie bevindt. Toenadering centrum en sociaal-democratie De aartsbisschop van Freiburg in Ba den, dr. Nörder, heeft, tijdens zijn opont houd te Karlsruhe, een bezoek gebracht aan den socialistischen staatsminister Geig. De ,,Sozial-democratische Volksfreund" te Karlsruhe legt er den nadruk op, dat dit bezoek meer dan enkele beleefdheid is. Men heeft veeleer de overtuiging, dat de beide, vertegenwoordigers der groote'cul tuur-bewegingen, Christendom en Sociaal democratie, pogingen hebben aangewend om nader tot elkander te komen. Het hoofdorgaan van het Centrum, de „Badische Beobachter", geeft een hoofd artikel waarin wordt aangedrongen op een samenwerking der partij met de sociaal democraten. Dit is te opvallender waar vooral in Baden, maar ook elders deze beid;- groe pen elkander met alle wapenen .pleegden te bestrijden. Hel optimisme der Polen en de volk33temming in het Oosten. De voorbereidingen voor het plebisciet in de Oostmark zijn in vollen gang. Duitschers en Polen maken zich op voor den verkie zingsstrijd. De Polen zijn zeker van een overwinning. De Poolsche bladen vermel den, dat vele Duitschers vóór Polen stem men, omdat zij door de Duitsche regecring in hunne verwachtingen teleurgesteld zijn. Ook hopen zij als Poolsche burgers niet zulke hooge belastingen en in het bijzonder niet zulk een hooge vermogensbelasting, verschuldigd te zijn en beter van voedsel voorzien te worden. De „Oberprasident" van West-Pruisen bereisde dezer dagen de streek, waar de 'stemming gehouden zal worden en pleegde overleg met de verschillende Duitsche lei ders. Hij hoorde hun wenschen aan en- be loofde die naar Bei'lijn door te zenden. De Berlijnscho staking. De hoop, dat de Berlijnsche verkeerssta- king Zondag of op zijn laatst heden zou zijn geëindigd, is niet in vervulling ge gaan. De vergaderingen, die op de verschil lende stations werden gehouden, hebben besloten de beslissing over te laten aan een centrale vergadering, die lieden zou wor den bijeengeroepen. De stemming op deze vergadering zal geheim "blijven,. Een mislukte „putsch". Gisteren is een goed Voorbereide poging voor een „putsch" tegen de te Kempten liggende regeeringstroepen gedaan. Hier bij waren ook een aantal z.g. matrozen be trokken. De troepen werden op verschil lende punten in de stad beschoten, doch ten slotte slaagden de troepen er in den toestand meester ie worden. Er hadden ettelijke arrestaties plaats. Noodlottig schapenvleesch. Te- Ueberruhr zijn niet minder dan 2000 personen ziek geworden tengevolge van het gebruik van schapenvleesch, door het stadsbestuur ter beschikking van de bevol king gesteld. Yej'schillende personen zijn reeds oveileden. Hsiligschennende kerkdiefstallen. De correspondent van „De Tijd" te Aken meldt: Een dezer nachten heeft in de Sint Lucia-kerk te Stolberg een diefstal plaats gehad, die de bevolking van de parochie en van verren omtrek met diepe veront waardiging vervult. Door middel van dynamiet hebben de dieven het tabernakel laten springen; de deur sprong uit hare hengsels en werd ver in de kerk geslingerd. De heilige hos ties lagen als gezaaid op den grond. Gesto len werden drie kelken, drie altaardoeken en twee communiebankdoeken. De heilig- schennende dieven zijn onbekend. De justi tie vraagt hun opsporing en aanhouding. In Biesdorf drongen dieven des nachts in de R. K. kerk en stalen de altaardoeken, kostbare kazuivels ën andere misgewaden, benevens een monstrans Diefstallen met dynamiet. Op de mijn Reserve te Echweller, in het Wurmrevier, is het dieven gelukt des nachis uit de brandkast, bevattende het wekelijkscli loon der mijnwerkers, te ste len. Met dynamiet werd,de brandkast uit elkaar geslagen. De deur wórd zes M. ver weg geslingerd. De ontploffing was zóó hevig, dat de knal in de gemeente en ver daarbuiten gehoord werd.' Op de mijn zelf heeft men niets van den. diefstal vernomen. 3000 Mark beloónin&'I wórden uitgeloofd aan hen, die inlichtingen verstrekken, wel ke de aanhouding der daders tot gevolg hebben. Gestolen Amerikaanschal legervoorraden. Uit Koblenz wordt aan de „Times" ge- riieldt, dat de Amerikanen een grondig on derzoek hebben ingesteld inzake het zenden van gestólen legervoorraden naar het bin nenland van Duitschland. Het is thans •bekend ge worden,'dat er 70 waggons spek, welke de Amerikanen aan de Fransche re geering hadden verkocht voor het Fransche volk, naar Duitschland zijn verhuisd. Deze verkoop van gestolen voorraden blijkt reeds sedert April zijn gang te gaan. Duitsch-OostenrijlT Aanslag, Aan de „Berl. Lok. Anz." wordt uit Wee- nen gemeld: In het Weensche arsenaal poogden 5 personen, 0. w. 3 Tsjechische officieren, den arbeidersraad, die het arse naal beheerde, onder aanbieding van 100,000 kr. te be wegens wapens Af te geven. Toen de leden van den arbeidersraad de kamer afzetten, schoten de officieren en doodden 2 leden van den ai'beidei'sraad. Daarop namen zij door het venster de vlucht. Hongarije. CrOote verandering? Volgensberichten aan de „Hamb. Ku- rier" kan men in Hongarije een bestuurs- verandering verwachten. Men spreekt ervan, dat graal Albert Ap- ponyi het ministerie van Buitenlandsche Zaken op zich zal nemen. Onder de in het kabinet op te nemen ■sociaal-democraten noemt men den vroege- ren minister van Handel, Garant. Deze bestuurswisseling moet men opvat ten als een concessie aan de wenschen der Entente.. Een actie tegen Hongarije? Volgens berichten uit Boekarest zoü aan den leider der Fransche Balkanlegers, ge neraal Francliet, de meest uitgebreide vol macht om tegen de Hongaarsche Sovjet- regeering op te treden verleend zijn. Franchet dEspérey zou van plan zijn aan de radenregeering een laatste aanma ning te richten, waarin hij haar aftreden eischte om voor een vrij-gekozen regeering plaats te maken. Deze nota geeft slechts een korter ant- woordtijd aan. Wanneer'dit antwoord niet bevredigend is, zal de militaire actie tegen Hongarije oogenblikkelijk worden begon nen. (In verhand met andere berichten om trent interventie der geallieerden, die in de verschillende betreffende landen veel tegenstand ondervindt, moet rnen deze be richten met alle voorzichtigheid aanvaar den.) Het conflict tusschen Oostenrijk en Hongarije opgelost. De Hongaarsche volkscommissaris Agoston heeft zich naar Weenen begeven, om den, op verzoek der Oostenrijksche re geering teruggeroepen sovjet-gezant Zobel, te vervangen. Het resultaat zijner bemoeiingen is de oplossing van het tusschen Weenen en Boedapest gerezen conflict. Zooals men weet, had de Oostenrijksche minister Bauer zich bij de Hongaarsche regeering beklaagd over de inmenging van Zobel die in Weenen daadwerkelijke bolsjewistische propaganda voerde in binnenlandsche aangelegenheden der Duitsch-Oostenrijksche republiek.. België, Een spoorwegongeluk. Zaterdagmiddag is bij Lembeek op de lijn BèrgenBrussel een trein ontspoord. Kaar verluidt, zijn er slachtoffers gevallen. Hieromtrent meldt de „Tel." verder: Hóe ernstig ook, blijkt liet spoorwegonge val bij Ha 11e dan toch niet zoo verschrik kelijk, als de eerste geruchten deden ver moeden. Men sprak gisteravond te Brussel van 40 dooden. Er zijn veertien dooden te be treuren. Een middagtrein voor Bergen, die ook tjokvol was, liep ev-en voorbij.het station Lembeek op een verkeerd spoor, doch niet alle rijtuigen volgden de locomotief. Wat is er toen gebeurd'? Het onderzoek, door het parket, van Brussel aangevangen, heeft het nog niet uitgewezen. De trein, waarin minstens vijfhonderd soldaten en ook veel burgers waren, wrong zich, de locomotief viel om, rijtuigen schoven krakend over elkaar, stukken hout en ijzer vlogen de lucht in, en hulpgeroep klonk. Een afschuwelijk gezicht! Terwijl de on gedeerde of niet zwaar gekwetste passa giers wegloopen, liggen er andere onder het puin. dood of stervend, steunen, en deerniswekkend om hulp roepend. Het sta- lionspersoneel en het personeel van den trein bewezen de eerste hulp.- Dêze daagde met buitengewone snelheid op. Er kwamen locomotieven, ziekenauto's met geneeslieeren, verplegers en verband- kisten. Vreeselijke tooneelen speelden zich af. Een soldaat huilde: „Snijdt mijn beenen af, ik sterf!" maar men kon liern niet be vrijden, want zijn onderste ledematen wa ren onder houtblokken geklemd. Men steunde hem zooveel mogelijk, een kussen werd onder zijn hoofd geduwd, een touw onder de schouders gebracht om hem de houding te vergemakkelijken. Hij houdt zich krampachtig vast aan een ijzeren bout. Hij is doodsbleek, en drinkt af en toe een teugje wijn. Een uur later was hij bevrijd, maar ziin beide beenen waren vermorzeld. Hoeveel dergelijke bijzonderheden konden wij rne- dedeelen! Zwaar gewonden werden in het klooster van Lembeek of in het hospitaal van Halle verzorgd en andere gekwetsten naar Brussel gevoerd. Gelukkig waren er zeer spoedig tal van dokters aanwezig. Hoe tragisch, de aanblik der doode solda ten, waarvan de meesten frontstrepen op de mouw hebben, als een getuigenis dat ze den oorlog hebben meegemaakt, en nu om gekomen zijn op hun weg naar huis, mis schien bij hun „afzwaaiing", want het ia volop demobilisatie! Er zijn een veertig gewonden en men vreest nog voor het hv. .ven van enkelen hunner. Frankrijk De Parijsche café-staking geëindigd. Zaterdagavond weid tijdens een ondetfc houd tusschen de gedelegeerden der werk gevers en der stakers op het ministerie van Arbeid besloten, den arbeid in de café's en restaurants te hervatten. Het acht uren-vraagstuk werd in dezer voege op gelost: Twaalf uren arbeid per dag, waarvan twee uren rust en twee uren voor den maaltijd. De andere eischen zullen heb onderwerp van latere besprekingen vor men. Maarschalk Foch gehuldigd. De president van de republiek presideer de Zaterdagmiddag in de Galerie des Ba- tailles van het Kasteel te Versailles, een plechtigheid, georganiseerd ter gelegenheid van de overhandiging van een eere-palm aan maarschalk Foch, aangeboden door een comité namens de bewoners van heb departement Seine en Oise. Na de over handiging van den eerepalm hield Poin- caré een rede, die door Foch met een korte toespraak werd beantwoord. Engeland. De reis van de R. 34. De R 34*is Zaterdag, na een voorspoedige reis, weder in Engeland geland. De thuis reis werd tengevolge van den gunstiger* wind,volbracht in slechts 75 uur 3 min., terwijl de uitreis 108 uren duurde. Zooals reeds verwacht werd, hebben de Londcnaars de kans gemist om "het lucht schip over de wereldstad te zien vliegen. Door de ongunstige weersomstandigheden is het luchtschip, in plaats van te landen op de plaats, vanwaar het vertrok voor zijn reis, n.I. East Fortune, in Norfolk geland na een vlucht van 75 uur en 3 minuten. Amerika. Een storm op de Chileensche kust. Naar bericht wordt, hebben een aantal schepen schipbreuk geleden en is er groote schade aangericht op de Chileensche kust door oen hevigen sneeuw- en hagelstorm, die het Zuidelijk déél van Zuid-Amérika geteisterd heeft. Feestviering op 3t Augustus, In antwoord op een vraag omtrent even- tueele feestviering op 31 Augustus a.s. heeft de Oranjevereeniging te Apeldoorn een schrijven ontvangen van den particu lier-secretaris van H. M. de Koningin, lui dend als volgt: „Het is mij niet mogelijk, uwe vraag de finitief te beantwoorden. In de gegeven omstandigheden is het vieren van feesten zeer zeker allerminst in den geest van H. M. de Koningin. Maar mij dunkt, dat dit door het geheele land op dezelfde wijze zal moeten geschieden en deze kwestie is in overweging bij de regeering, die ongetwij feld te zijner lijd het standpunt in deza aangelegenheid bekend zal maken. Zooals u uit mijn bericht in de dagbla den hebt gezien, wenscht de Koningin in elk geval zelf 31 Augustus zonder feestbe toon en ontvangst door te brengen." De ex-keizer. De correspondent te Londen van de „Temps" meldt, Al at volgens daar ontvan gen inlichtingen, dc ex-kcizer voornemens zou zijn aan de geallieerden te vragen niet zijn berechting te gul as ten. maar goed to vinden, dat hij vrijwillig buiten Europa in ballingschap gaat. Er wordt aan toege voegd. dot hij Nederlandsch-Indië zoü voorstellen als oord van ballingschap. De L'ondensche correspondent van de .N. R. Ct." seint. Het „Law Journal" verklaart, dat heb zoogenaamde proces tegen den gewezen FEUILLETON. EERSTE DEEL. De idioot. HOOFDSTUK,L De vesper is geëindigd. Op 't kerkplein Vatten de kaatsspelers hun partij weer op. De burgers en dorpelingen, die geen haast hebben om thuis te komen, scharen zich 'om de spelers en juichen de mooiste wor pen toe. De domheeren gaan met .afgemeten stap pen heen, liun dik getijdenboek onder den aim. In troepjes trekken de hellebaardiers door de straten en laten hun hellebaard op de straat kletteren. De zon schijnt helder. Op de nok van de puntige gevels zitten zwaluwen in het zwoele windje, dat'de lente aankondigt. 't Is Zondag 18 Maart 1431. De goede stad Troyos-en-Ckampagne sluimert, zor geloos en 'vredig. Plotseling vormt zich ginds in de rue Clé-d'Argent een oploop, „die steeds aangroeit en dichterbij komt; -trompetgeschal weerklinkt, tbegeleid door .jdoffe tamboerijn-slagen. Temidden van de menigte verschijnt een reusachtig personnage, gehuld in een op zichtig gekleurden mantel en het hoofd bedekt met een kolossale berenmuts. Hij steekt boven al de omstanders een heel hoofd uit; met zijn eene hand trekt hij aan een stevig touw, twee groote beren achter zich aan, die grommend meesjok ken, met de andere brengt hij een trompet aan den mond, welks oorverdoovende to nen de ingedommelde stad hebben wakker geschud.'Slenteraars, kinderen, keukenjon gens, soldaten en boeren gaan op de tee- nen staan, om beier te kunnen zien, be- geerig naar het schouwspel, dat hun de komst van'den berenleider belooft. Deze is niet de eenige, die de karavaan begeleidt. Een oude gebochelde, geelkleurige, gerim pelde dwerg, slaat hard met zijn magere handen op het schelklinkende yel van een tamboerijn. Omstanders, beren en geleiders komen weldra op den viersprong van den Saint- Jean-ou-Marché, tegenover den toren, waarin de Marie-la-Bourgeoisie-klok hangt, „die wel dertig duizend kilo weegt. De twee beren zetten zicl> op eenigen af stand van'elkaar neer. Zij schijnen niet te sympathiseeren, vooral de eene slaat grommend en hoogmoedig met zijn poot naar zijn makker, die kalm terugslaat. De menigte schaart zich in een kring. Een paar hengels zijn op de steenen pa len geklommen, waaraan men 's nachts de kettingen vastmaakt, anderen klauteren op de uitstekende balken der huizen. Een kwajongen zit op de galg van het marktplein, vanwaar hij door een piekenier met spiessteken wordt verjaagd. Het volk is uitgelaten vroolijk en lacht om de lompheid der dieren, om de boos aardigheid van den een, om de kalmte van den ander. Edele burgers, goede dames van deze doorluchtige stad, God neme u in Zijn be scherming,-begon met een licht zuidelijk accent de kolossos met den rooden mantel. Wij, uw dienaar, kapitein Bartholdo en mijn knecht, mijnheer!Lionel Bouchencoeur de dwerg boog hebben de eer u een geleerden beer voor te stéllen, een buiten gewoon geleerden beer, het geleerdste beest dat op het oogenblik in Europa en in de heele wereld is. Dit edele dier luistert naar den naam van Probono. Toen de kapitein den laatsten zin uit sprak verhief hij zijn stem. Bij den naam Probono 'voer een nauw merkbare en snel bedwongen siddering door de menigte. Bartholdo wierp een blik in 't rond op de nieuwsgierigen, 'die hem omringden. Hier en daar zag hij onrustige blikken die hem schenen te ondervragen. Hij ging voort; Probono hij drukte weer op dit woord heeft de eer gehad fte werken voor zijn heiligheid Paus Martinus V, God hebbe zijne ziel.'Hij werd toegejuicht door zijne Majesteit den koning van Engeland... Een gemompel brak los.'Nauwelijks twee jaar geleden had de stad Jeanne d'Arc bin nen haar muren ontvangen en had zij zich aan haar wettigen koning Karei VII onderworpen, aldus trachtend de schande van het beruchte verdrag van 1420 uit te wisscheh. De'partijgenooten van den koning van Frankrijk, die toen in de stad woonden, waren verontwaardigd over de stoutmoe digheid van Bartholdo, die liun slaafsc-h verleden weer op durfde halen. De kapi tein bleef onbewogen. Hij keek de onte vredenen spottend aan en scheen de ge zichten van hen, die 'niet geprotesteerd hadden, in zijn geheugen te griffen. Toen vervolgde hij onverstoorbaar: Zijn Hoogheid de hertog van Bour gogne gaf ons openlijk i zijn tevredenheid te kennen.... Philips de Goede wasde bondgenoot der Engelschen. Het gemompel begon weer.... En eindelijk, vervolgde de hoofdman, verwaardigt onze edele koning Karei VII zich ons te feliciteeren. Wij komen regel recht van Parijs cn wij zullen u zonder; dralen laten zien, dat wij op het toppunt van onzen roem staan „Hier, Probomo." Het dier stond langzaam op. Zijp mak ker gaf hem een haal met zijn poot en liet een woedend gebrom hooren. Edele dames, let op de uitwerking van de jaloezie, spotte Bartholdo. Maugréant, die met zijn lompheid geen enkel kunststukje van zijn broertje na kan doen, laat zijn slecht humeur merken. Maurgréant gromde harder. Bartholdo hief dreigend een stok, dien hij in den gordel droeg, tegen het dier "op, waarop dit zweeg. Probono begon met ziin kunstjes. Hij sprong, grootte rnet het hoofd, rolde om en om, maakte bokkesprongen. De menigte applaudisseerde. Hij kon nog niet zoo heel weinig kunstjes. Hij las cijfers 'door met den poot op den grond te slaan, hij bracht de muts van zijn meester terug, die deze tusschen de menig te had gegooid, en hij schreef zelfs met grove hoofdletters in het zand een Leve d§ Koning. Ondertussclien ging Lionel Böucheiv coeur, de dwerg, mat een tinnen beker rond om de giften der. toeschouwers op ta halen. {Wordt vervolgdj

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1