£cidAche (2ou/ïatit BUITENLAND. BINNENLAND. pit Mad verschijnt eiken dag, nïtgez. Zon- en Feeatd. Pc Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, Toor Leiden 17 ct. p. week, f2.25 p. kwartaal; bij onze agenten 18 ct. p. weck.f 2.40 p. kwartaal.Franco p. post f2.70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad is voor de Abonné's.verkrijgbaar tegen betaling van 25 ct. p. kwartaal,bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct.,met Geïllustreerd Zondagsblad S cent. !0e Jaargang. WOENSDAG 9 JÜLI 1959. Bureau STElëKSCHUUR J5 LEIDEN. Mere. Telefoon 935. No. 2957 Postbus t!» De Advertentieprijs bedraagt 17ty9 cent per regel voor Handelsadvertentiën; Zaterdags 25 cent per regel. 22cent per regel voor gewone advertentiën; Zater dags 30 cent per regel. Voor ingezonden mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen woTde» aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 30 woorden Dit nummer bestaat uit twee bladen. Congres van den R. K. Centralen Raad van Bedrijven. Het „Eerste Congres van den R.K. Raad van Bedrijven",' hetwelk vandaag en mor gen te 's Gravenhage wordt gehouden, heeft voor de toekomst een niet in enkele woorden te omlijnen Beteekenis. We herinneren er aan, dat op Paasch- Zaterdag, 19 April j.l., een Manifest ver scheen van de R.K. Vakbeweging in Ne derland, benevens de oproep van de Alge- meene R.K. Werkgeversvereniging aan de katholieke werkgevers in Nederland. En in deze belangrijke stukken, die in de sociaal-economische geschiedenis van ons land op de eerste bladzijden zullen prijken van een geheel nieuw hoofdstuk, werd dit. Congres aangekondigd als de eerste daad, waarmede wij de nieuwe toekomst zullen tegemoet treden. Het Congres is gewijd aan de bespre king der grondslagenvan de collectieve Arbeidsovereenkomst in dezen tijd. Het ontwerp is belicht in een twaalftal conclusies. Na de openingsrede van prof. nar. J. A. Veraart, voorzitter van het congres, wer den vandaag de volgende, 'conclusies be handeld: 1. Geen werknemer kan zonder geldige reden uit zijn dienstbetrekking worden ontslagen. II. De geldigheid van reden van een ontslag cn alle geschillen tusschen werk gever en werknemer worden "uitsluitend behandeld door rechtscolleges in het be drijf gevormd, in welke rechtscolleges evenveel werkgevers als werknemers zit ting hebben. III. De werknemer beeft recht op arbeid ■in dien zin, dat geen werknemer mag worden ontslagen voor dat de wcVlcne- iners, korter dan hij in dienstbetrekking, zijn ontslagen. IV. De organisaties de'r werknemers worden geraadpleegd ten aanzien van de prijsregelingen en de overige bed rijf spul i-, 'tiek in verband met de; arbeidsvoorwaar den. Inleider voor deze vier conclusies was de heer F. J. A. M. Wierdels. In de tweede zitting van het Congres, hedenmiddag, werden behandeld de vol gende conclusies: V. In de collectieve arbeidsovereenkomst wordt het minimumloon voor de volsla gen werknemers geregeld. 5. De' bedrijfsraden doeri' voorstellen Voor bepaalde minimumloonen voor de volslagen werknemers aan het bestuur van 'don Centralen Raad. •3. Dit bestuur leidt daaruit af een alge meen minimumloon, dat tot maatstaf kan 'dienen bij de onderscheidene collectieve arbeidsovereenkomsten, daarbij rekening houdénde met de uiteènloopende economi sche toestanden van verschillende gedeel ten des lands. 4-. I-Iet minimum-loon voor de niet-vol slag'en jverknemers worclt in verband met het minimum-loon voor de volslagen werk nemers op gelijke wijze .geregeld, VI. Het minimumloon van den volslagen werknemer - wordt, genóten door de werk nemers, die naar 't oorde-el van den be- drijfsraad als volslagen moeten worden aangemerkt, en in ieder geval door de werknemers van vijf-en-twin tig-j arigen leeftijd. VII. Ten. nadeele van het loon rnag niet tvor-den afgeweken van het bepaalde in de artt. 1638c en d van het Burgerlijk Wet boek. (Wet op het Arbeidscontract). Inleider van deze conclusie was de heer mr. L. G. Kortcnhorst.. f Op den tweeden dag, morgen, komen aan de orde de volgende conclusies., VIII. Er wordt een regeling 'getroffen, Waarbij door de gezamenlijke werkgevers aan de werknemers met grootse gezinnen a 'een toeslag op .het minimumloon wordt ..verzekerd. 2. Elke bedrijfsraad doet voorstellen om trent. do uitwerking van dit beginsel in da bij zondere arbeidsovereenkomst. IX. De bepaling van het verplicht 'lid maatschap der vakvereeniging wordt op genomen, tenzij het aantal georganiseerden te gering is om de ongeorganiseerden tot het. lidmaatschap te noodzaken. Inleider van deze conclusies is de leereerw. heer prof. L. van Aken. In de vierde zitting van 't Congres, mor genmiddag, zullen, na een rede van jlir. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, minister »,van Bihnenilandsche Zaken, de volgende conclusies worden behandeld: X. De arbeid der gehuwde vrouw in fa brieken en werkplaatsen wordt verboden. Xit. In de collectieve arbeidsovereenkom sten, die hiervoor in aanmerking komen, worden regelingen vastgesteld voor een billijke, praestatie van de volslagen werk nemers. XII. Elke collectieve arbeidsovereen komst, die .hiervoor in aanmerking komt, bevat een leerling-regeling, waarbij een goede vakopleiding gewaarborgd wordt. Inleider van deze drie conclusies is de heer A. IC. de Bruyn. Ten slotte zal aan het bestuur opdracht worden gegeven tot het ontwerpen van statuten en huishoudelijk reglement voor 'den R.K. Centralen' Raad van Bedrijven en tot het ontwerpen yan een programma van werkzaamheden. Dit programma zal ö.a. moeten bevat ten: een model-collectieve arbeidsovereen komst; een model-regeling arbeidsrecht- opraak; een moclel leerling-regeling; een uitgewerkt plan voor het geven van toe slag op het loon voor groote gezinnen; een verzekering tegen de geldelijke gevolgen aan de naleving van de bepalingen van art. lG38c en d B. W. verbonden; ontwer pen voor werkloosheids- en ziekt-euitkee- ring; voor een fonds tot pensioneering van invaliede en oude werklieden, hun weduwen et weezen. Wij, Katholieken, wij stellen morgen en overmorgen een resultaat vast van onfc sociale werken in eenige tientallen jaren. Niet heel de middeleeuwsche maatschap pij wenschen wij terug, maar wij willen herstellen de .sociale beginselen, waarop die maatschappij was gegrond. In onze maatschappij moet herleven de solid arite'its-ged ach t e der midden eeuwen, welke door de inwerking der libe rale beginselen verdwenen was, zoowel in de wereld der werkgevers als in die der werknemers. Onder de leuze: Minder rijkdom, doch meer w elvaar t, gaan wij de toe komst in, clie behooren moet aan ons, Ka tholieken, in wier leer omtrent den mensch als individu en als sociaal wezen heel de maatschappij een bevredigend geluk kan vinden! Van het Ï-Iaagsche Congres heden cn morgen, hetwelk die toekomst zal in leiden, zullen wij niet een dor verslag ge ven, doch onzen lezers het totaal-resultaat mededeelen. Ciernenceau en de bezetting van Rijn- land. De quaestie met Fiume. De ra tificatie van het vredesverdrag. OVERZICHT. Dat Ciernenceau geneigd is óm nog eens met een Duitsche delegatie te spreken over de bezetting van het Rijnland, toont dat men nu de vrede eenmaal geteekend is ook voor mogelijke verzachtingen van zijn voorwaarden te vinden is. Onlangs hebben wij in een Entente-blad de opmerking gelezen, dat indien Duitschland maar minder protesteerde en ruiterlijk zich aan de aanvaarde verplich tingen 'hield het van zelf meer van- de Geallieerden gedaan zou krijgen. Nu heeft ook-Hermann Müller nog eens uitdrukke lijk verklaard, dat Duitschland zich geheel zal houden aan zijn verplichtingen., omdat hij eerlijkheid de beste politiek acht. ïn Fiume schijnen de botsingen- tusschen de bevolking em.de bezettingstroepen een ernstig karakter te hebben aangenomen-. Vooral de Franschen hebben' zich, naar het schijnt, zeer gehaat gemaakt, Van rellptjes tegen de Italianen hoort men niet en daar om is het verklaarbaar, dat Italianen en Franschen op zeer gespannen voet zijn ge raakt. Wij hebben reeds gemeld, hoe in zake Fiume en het Adriatische vraagstuk een diepgaand verschil tusschen Parijs en Rome bestaat, en hoe de Italianen te Fiu me den Franschen verwijten, dat dezen over de haven oorlogsmateriaal naar Zuid- Slavië invoeren, waarvan Italië mettertijd den last wel eens. zou kunnen ondervinden. Deze 'gespannen .toestand, schijnt met den dag erger te worden. a Waar nog gevochten wordt. „Common Sense" deelt-de lijst mede der streken waar nog oorlog.gevoerd wordt: 1. In Georgië vechten de Georgiërs tegen Denjikin en dezen tegen de Georgiërs. 2. Engelsehen vechten in Turkestan en hebben onlangs Merv ontruimd. 3. De vechtpartijen in Afghanistan duren voort. 4. Kolonel Ward en het regiment van Middlesex zijn in Siberië, hun gehechtheid verkondigend aan Koltsjak.' 5. De Engelsche expedities die Archangel en Moermansk voor basis hebben, bevech ten in verscheidene streken Noordelijk Rus land. 6. De Roemenen vechten tegen Bela Kun onder aansporing der verbondenen.' 10. De Duitsche troepen bevechten de Hongaren. 8. De Polen bevechten de Oekrajieners. 9. De Oekrajieners bevechten de Honga ren;. 10. De Duitsche troepen bevehten de Letten. 11. De Eshten bevechten de Duifséhérs. 12. De Duitschers bevechten de Bolsje- vviki. 13. De Tjecho-Slowaken bevechten de BoLsjewiki. 14. De Finnen bevechten de Russen. 15. Koltsjak bevecht met medehulp der verbondenen de Bolsjewikï in het Oosten. 16. Generaal Dejichin bevecht met mede hulp der verbondenen de Bolsjewisten In het Zuid-Oosten. 17. De Engelsche vloot bombardeert Kroonstad in de Baltische Zee. 18. De Engelsche vloot van de Zwarte Zee bevecht de bolsje wilei. Deze lijst moet volledig worden door den strijd die tegen de Bolsjewisten gevoerd wordt in Ressarabië, in Oekranië, in Gal- licië, in EitEauen en in het witte Rusland. De Vredesonderhandelingen De ratificatie van het vredesverdrag. Het wetsontwerp tot ratificatie van den vrede zal slechts twee artikelen hebben. Art. 1 zegt, dat de volksvertegenwoordiging het eens is met de onderteekening van den vrede, van het daarbij hoorende protocol en van de militaire overeenkomst betreffende de bezetting der Rijnprovincie. Alt. 2 meldt slechts dat het wetsontwerp op den dag van de afkondiging in kracht treedt.: België. Een standbeeld voor Kardinaal Mercier. Volgens een mededeeling van burge meester Max zal de stad Brussel een stand beeld van Kardinaal Mercier doen op richten.. Duitschland. Brockdorff Rantzau. Volgens de „Vossische Zeitung" houdt men rekening met de mogelijkheid, dat graaf Brockd'orff Rantzau als opvolger van graaf Wedel tot Duit'sch gezant' te W'eenen wordt benoemd. Mijnwerkerssteking. In hét Rybniker steenkolenbekken slui ten zich verschillende, groepen arbeiders bij de staking aan. Hun eischen zijn van politieken aard. Het staat ongetwijfeld vast, dat Poolschï elementen hier werk zaam zijn. Gebrek aan kolen. Officieel wordt- medegedeeld, dat het treinverkeer tusschen Oost-Pruisen en Ber lijn wegens gebrek aan kolen is gestaakt. Hongarije. Bela Kun's propaganda. Bela Kun heeft in een interview met een Engelschen journalist erkend, dat hij 4 milliard kronen heeft uitgegeven voor pro paganda in het buitenland. Frankrijk Dure liefhebberij. Op 14 Juli zal er, zooals men weet, te Parijs eem algemeen défilé van alle geal lieerde troepen plaats hebben. Die stoet zaï ook langs de boulevards trekken en de daar gevestigde-hoteliers willen er een stuivertje aan verdienen. De voorkamers dier hotels zullen dien dfig voor 5000 Tres. verhuurd worden. De hoteliers zulle# daarvan echter 80 aan oorlogswinst-belasting moeten af staan, zoo dat zij zelf nog'slechts 1000 fres, per kamer zullen overhouden^ Vereenigtle Staten. 26 miiliqcn Katholieken. In de Ver. Staten zijn statistieken gepu bliceerd, die aaptooneu, dat in. het afge- loopen jaar het .aantal katholieken aldaar met 133,021 is toegenomen. In de 48 staten der Unie telt inen 17,549,'324. katholieken, 14 aartsbisschoppen, 97 bisschop.pen, iö,460 kerken met kape laans en 5537 missies met kérken. In het gelieele gebied waar de Ameri- kaansche vlag waait, -daarbij inbegrepen, buiten de Ver. Staten, Alazia, de zone van het Panama-kanaal, de bezittingen van Samoa, de Kail ai-eilanden, Porto-Rico .en de Philippijnën bedraagt het totaal der katholieke bevolking 26,332.650. lp de staat New-York'zijn de meeste ka tholieken, n.l. 3,089,266, waarvan 2 milüoén in de stad New-York. Rantsoenen, De minister van Landbouw heeft bepaald dat in het tijdvak van 16 Juli tot 12 Aug. geen hooger rantsoen zal mogen worden verstrekt dan: van suiker 1.4 K.G. en van kindermeel: kinderen tot jaar-0.6 K.G.;- idem van y2 tot 2 jaar 1.2 K.G. per hoofd. Uitvoer van aardappelen. Vanaf 19 Juli is door het Rijkskantoor voor groenten en fruit de uitvoer van vroe ge aardappelen toegestaan, onder voor waarde, dat eerst voor binnenland is aam gebodeh. Wannéér de prijs daalt beneden 8 cent per kilo, mag overgeveild worden voor .export. Awerikaansch spek. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft met ingang van 15 dezer ingetrokken zijne beschikking waarbij ge zouten Amerikaansoh buikspek werd toege voegd aan de artikelen, aangewezen inge volge art. 1 der distributie wet 1916 en waarvoor maximumprijzen werden vast gesteld. Uitvoer melk- en fok vee. Uit Berlijn wordt aan het Persbureau Aga gemeld: Naar aanleiding van verschillende cou ranten-berichten, welke de ronde hebben gedaan, kunnen wij uit de beste bron ver zekeren, dat er nog niet de minste overeen stemming is verkregen omtrent den uit voer op groote schaal van melk- en fokvee uit Nederland naar Duitschland. Wel heeft de Duitsche regeering aan de eerst be langhebbende kringen de verzekering ge geven, dat. alles in het werk zal worden ge steld, den veestapel te bevorderen, maar eenige positieve toezeggingen van dien kant konden nog niet worden gedaan. Zijn wij'wel ingelicht, dan moet Neder land bereid zijn, Duitschland in elk' opzicht tegemoet te komen, in zake den uitvoer van melk- en fokvee. In kringen, die het weten kunnen, wordt gesproken over vijfhonderd stuks per maand. Dit zou slechts een voor- loopige toezegging zijn. Paarden naar Duitschland. Naar wij vernemen, is de uitvoer van paarden naar Duitschland weer toegestaan. Gisteren zijn van Groningen via Nieuwe- schans 100 paarden en 30 runderen naar Duitschland vervoerd. „N. R. Ct." EERSTE KAMER-VERKIEZINGEN. N o o r d-11 oT 1 a n d. Herkozen: de he eren prof. dr. D. v. Embden, H. P. Staal en W. H. Vliegen. Utrecht. II e r k o z e n: de heer G. C. D. d'Aumale baron van Hardenbroek van Hardenbroek, met 22 van de 40 uitgebrachte stemmen. Verder werden uitgebracht op dr. J. van Leeuwen (S.D.A.P.) 8 stemmen, dr. A. Plate (lib.) 4 stemmen, mr. E.. van Lier (lib.) 1 st-eni, mr. W. H. M. Werker (vrij- dein.) 1 stem, mr. L. van Lier (lib.) 1 stem en 3 stemmen in blanco. Friesland. Herkozen de 'heer II. H. van Kol, soc.-dem., met 26 van de 49 stemmen. Noor dB r a b a n t. Herkozen zijn' de beeren mr. W. M. van Lanschot en R. J. H. Diepen. Gekozen in de vacature Brcssers de heer dr. A. J. J. M. van Loon, burgemees ter van Steenbergen. Limbur g. Herkozen de heer jlir. A. H. J. H. Michiejls van ïvessenich met 24 van de 32 uitgebrachte stemmen. Gelderland. Herkozen de hé eren mr. W. H. J. Th'.-van Basten Batenburg, r.-kath., met 33 en II. Colijn, anti-rev., eveneens niet 33 stemmen. De heer F. M. Wibaut kreeg 11 stemmen. Groningen. Gekozen de heer mr. M. „Mendels, oud-lid der Tweede Kamer te Amsterdam (soc.-dem.) met 21 stemmen. Op de heeren L. de Vries Hzn. )ehr.-hist.) waren 12, op J. Bs. Westerdijk (aftr. vrijz.-dem.) 5 en op prof. dr. Slotenmaker de Bruine te Utrecht 3 stemmen uitgebracht, terwijl 2 blanco briefjes inkwamen. Dr ente. Gekozen mr. H. Srneenge (Unielib.) bij herstemming, met 23 stemmen, tegen het aftredend lid jhr. mr. II. G. van Holthe tot Echten; dié 12 stemmen kreeg. Over ij s e 1. Gekozen de heer dr. H. Franssen (anti-rev.) met 25 van de 44 stemmen. De Eerste Kamer blijft bestaan uit 30 rechts en 20 links. In Groningen is een so'ca-democraat in plaats van een vrijz.-de mocraat gekozen. Verder is de verhouding ongewijzigd gebleven. Mr. V. H. Rutgers. O ml at beide ambten' onvereenigbaar zijn', heeft i/tv. V. H. Rutgers, die de vorige week tot ltd van -Ged. Staten van Zuid- Holland werd gekozen, volgens ,,De Stan daard" als burgemeester van- Boskoop ontslag aangevraagd. Maandagmiddag 3 uur. had een gemeenteraadszitting plaats, waarin hij van den gemeenteraad af scheid nam. VOOR DE ARME, ONGELUKKIGE BE- VOLKING TE WEENEN. Vorige opgave f 1.— F. K. 2.— Gemengde Berichten. Schuldeischers van den Staat. ïn een van de dagbladen in het Noorden des lands worden schuldeischers van den Staat der Nederlanden opgeroepen tot een conferen tie voor een gemeenschappelijke actie. De steller(s) der advertentie schijnen reeds langen tijd te vergeefs op betaling hunner vorderingen te wachten. Gemeenteraadsverkiezing. Te Brakel doet zich het eigenaardige geval voor, dat al de bij de laatste raadsverkiezing op éen lijst gekozenen en hun plaatsvervangers bedankt hebben voor het lidmaatschap van den Raad. Scheepsramp? Men maakt zich te Bot terdam ongerust óver het motorschip „Vïéjon ban", dat half Juni uit Rotterdam naar Engeland vertrok en waarvan men sinds niets heeft vernomen. Weer aan den gang. De sigarenfabriek van de firma Bijdendijk en ten Ilove te De venter, die sinds geruimen tijd stilstond, heeft haar bedrijf hervat- Van een paard gevallen. Ta Purme- rend had Zendag da 13-jarige Corn. Kobus het ongeluk van een paard te vallen. Het gevolg was, dat de jongen ernstig •door het paard werd verwond, aan welke gevolgen hij is overleden. Brand. Te Zaandam is gisternacht on geveer te 1 uur, tengevolge van een ont- polffing van hout-meel, brand uitgebroken in de fabriek ,.De Haan", van de heeren gebr. Groot, en staande aan den Hemmes. Door de kracht van. de onploffing wer den een deur een eind weg de Zaan in ge slingerd en twee groote gaten in den muur geslagen. Door het optreden van de brandweer, die met 4 motorspuiten, waarvan 1 uit* Zaan dijk en 2 handspuiten eveneens uit die gemeente, werkte, bleef het grootste deel van de fabriek behouden. De schade wordt door verzekering gedekt Inbraak. In den nacht van Maandag op Dinsdag is ingebroken in het kantoor van het tramstation te Steenwijk. Twee honderd gulden aan bankpapier werd uit een geldkistje, staande in een gesloten les senaar, gestolen. Door een vallende pijp tabak. Te Til burg heeft gistermiddag de 80-jarige Van Morkhoven hevige brandwonden opgeloo- pen. Bij het rooken van zijn tabakspijp viel brandende tabak op zijn kleeding; hij stond in weinig tijds in lichtelaaie. In hoogst zorgvvekkenden toestand werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. Mollenvangers. Een bende z.g. Zigeu ners, die de paardenmarkt te Deventer zou bezoeken, had zich Maandag met drie woonwagens gelegerd in de de buurtschap Loo, aan den straatweg van Almelo naar Deventer. Zeven van die mannen wilden mollen vangen in de weide van den land bouwer A. Klein Horsman, die daarop ech ter niet gesteld was en hun gebood zijn weide te verlaten. Hierover werd het ze vental zóó kwaad, dat het Horsman te lijf ging. Deze verdedigde zich zoo goed moge lijk met een stuk rikking, totdat zijn zoon te hulp snelde. Toen werd het een 'formeele vechtpartij, waarbij gevoelige slagen wer den uitgedeeld. Horsman werd aan het hoofd een ernstige wonde toegebracht, waar het bloed uitgutste, zoodat hij zich onmiddellijk onder geneeskundige behan deling moest stellen. Toen meerdere hulp kwam opdagen, vertrok de bende in de richting van Deventer. De rijks- en ge-- meentepolitie, die spoedig ter plaatse was, heeft de zaak in onderzoek. Vreeselijk Gngeluk. Toen Zondagavond de R. K. Jongensbond uit Groenlo van een uitstapje per tram huiswaarts keer de, had zekere S. het ongeluk even buiten de kom der gemeente van het achterórJoon te -vallen. Hij bleef met den voet aan den in vollen vaart zijnde tram hangen, zoodat hij óver een aanzienlijken afstand werd meege sleurd, met het treurig gevolg, dat hem het hoofd totaal verbrijzeld werd. De ongelukkige was onmiddellijk dood. Droevig ongeluk. In Ziewent had gis termiddag een droevig ongeluk plaats. De landbouwer S. was met een kameraal op, jacht, toen plotseling het geweer van den laatste afging en S. doodelijk trof. De engelukkige was onmiddellijk c.-m lijk. Broedermoord. Zondagavond hoeft ie Doesburg de 24-jarige militair V., zijn 21- jarigen broeder bij een twist doodgescho ten. De dader van dezen gruwelijken moord, heeft een. volledige bekentenis afgelegd. Hij is zwaar geboeid naar het politiebu reau vervoerd om naar Arnhem te worden getransporteerd Het lijk van den verslagen broeder is naar het. Ziekenhuis gebracht tot nader onderzoek. Hooge loonen. In de omstreken van Schagen ontvangen de grasmaaiers niet minder dan f 7 loon per dag. Slecht bouwen. Prof. Van der Kloes schrijft in „Bouwstoffen": Terwijl deambachtslieden overmatig loon ontvangen, het- bouwen duurder' dan ooit is, huur- en koopprijzen tot in liet on zinnige worden opgevoerd, schijnt het am bacht meer en meer in* verval te geraken en wordt in speculatiebouw het ongeloof lijke bereikt. In een blok woningen aan de Piet Hein- straat in den Wippolder te Delft zag ik buitendeuren met paneelen van triplcx- hoiit, terwijl toch geen timmerman, hij zij baas of knecht, zoo onkundig kan zijn, dat hij niet weet, dat opgelijmd fineer in de wisseling van regen en brandende zonne stralen geen stand kan houden. Niets dan gemak- en geldzucht! Men meent den rommel wel verkocht te hebben eer het be drog aan het licht komt. In dit geval heeft het omgekeerde plaats. Wie nog eerbied heeft voor het ambacht, helpe mij de knoei ers op de kaak te stellen. In hetzelfde pand zag ik een drijfstéenen scheidingswand op een planken vloer staan niet met een balie er onder, neen, midden tusschen twee balken in. De planken wa ren doorgebogen en een wijde scheur loopt ongeveer -evenwijdig aan de zoldering. De achteruitbouwsels had men afgedekt met gewapend beton, boven en ónder bloot Eerst nadat het neerslagwater in zoodanige hoeveelheid bleek af te druppelen; dat het vertrek onbewoonbaar werd, ging men tot. het aanbrengen van plafonds over. 2 maal 1/2 steens spouwmuren ontbreken er niet. Zij scheuren dat het een... lust, neen een verdriet' is. De vloeren der benedenwoningen zijn na 3 jaren hier en daar reeds zob verrot, dat de bewoners hun ledikanten moeten verplaatsen, uit vrees dat ze 's morgens wakker zulTén worden op 'n een meter la ger gfelegen vlak (het oorspronkelijk maai veld, let wel!) Hier en daar staan de mar meren schoorsteenmantels •'ank zij de zor gen der bouwers en van de werklieden die- hen zgn. „stelden, zoo scheef en los, dat men het is geen overdrijving na het ■stofafnemen door de huisvrouw, de pila sters en neuten weer „netjes Vecht moet zetten". De geheele rij menschenkooien is roet een doorgaand plat bedekt. Ik ben daar niet op geweest, doch een huurder vertelde mij dat er mastiek op ligt. en ook de dak goten daarmede zijn bekleed. Liefhebbers van vreemde woorden zullen dat wellicht 'semi-permanent bouwen noe men;, maar dat is het niet, het is imper manent en' impertinent. Zegt het voort. KERKNIEUWS. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot Rector aan het Rijks opvoedingsgesticht voor jongens te Amers foort den weleerw, heer B. H. de Groot; tót kapelaan te Arnhem (H. Martinus) den weleerw. heer A. M. J. Vink; tot kapelaap te Hengelo O. (H. Ludgers) den weleerw* heer A. W. van Rossum; tot kapelacvp Oud-Zevenaar, den jveleerw. heer B.. Av

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1