Tweede Blad. BINNENLAND. Zaterdag 5 Juli 1919 Groeten. 'Aan de Juli-aflevering van het lezens waardige Franciscaansche tijdschrift ,,St. Antonins" onllecnen we de volgende zeer praotische beschouwing. De geschiedenis der verschijningen van <ie Onbevlekte Moeder Gods aan het meisje Bernardette Souliiroux is buitengewoon schoon en edel. Doch een van de lieflijkste trekjes, dunkt mij, is wel het verhaal van 'dat wondermooie kruisteeken, waarmede het bevoorrechte kind haar h'emclsche Moeder bij haar komst en henengaan be groettei Zóó mooi en zóó beteekenisvol wist die lieveling des hemels het teeken de3 gcloofs te maken, dat een van haar eerste levensbeschrijvers het telkens ver meldt met de eigenaardige uitdrukking: „Haar wonderbaar Kruisteeken". En dat aar» die verrichting meer dan. een alle- daagsche beteeken is dient gehecht, bewijst wel het feit, dat de goede God heeft ge wild, dat de laatste beweging, die Ber- nadette maakte/ in dit leven, haar ,,won- ,do^baar^ïruisteeken,, was. Wat een wereld van gedachten, welk een deugd kan er dus spreken uit een eenvoudige beweging van ons lichaam! Doch niet 'alleen kunnen wij door een be weging onzo gevoelens uiten, we kunnen 'ook -bijzondere gevoelens bij anderen op wekken. Sint Jan verhaalt ons ir. zijn H. Evange lie de volgende gebeurtenis: ,,In den avond dan van dicnzelfden dag, de eerste der week (Paasrhzondag), terwijl de deuren, 'daar waar de leerlingen zich samen be vonden, uit vrees voor de Joden geèlotcn waven, kwam Jezus en plaatste zich in het midden en zeide hun Vrede zij u! Eri na 'deze woorden toonde Hij hun Zijne zijde. En de leerlingen verheugden zich tij hel aanschouwen des Heercn." (70 20.) Welk een heerlijk toonbeeld van hartelijke lief de geeft dc Goddelijke Meester ons in deze gebeurtenis! Rustig plaatste Hij zich in Jmn midden en weldoend dringen de zach~ te woorden in de zielen Zijner vrienden: T\fc vobis, Vrede zij UI Welk een welwil lendheid, goedhartigheid en hoffelijkheid 'drukt Jezus uit. Wat is Zijn wensch kort on treffend. De vrede zij U: dat is hot hoogste geluk dal wij ons denkan kunnen, de rust, de algehceie rust onzer ziel, 'o'm 'dat allc.9 goed met haar is en niemand haar iets verwijt, de goede God niet, haar naaste niet, haar geweten niet. Vrede zij E: daar ligf geen herinnering in deze (woorden aan de vroegere zwakheden der apostelen; Jezus weet niet inner van de eerzucht van Sint Jacobus en Sint Johan nes of van de wankelmoedigheid van Sint Petrus: Hij wenscht hun allen den heili gen vrede, en om te tooncn dat Hij het zrif is. die Zijn lichaam gaf om to voldoen voor de zenden Zijner broeders, strekt Hij Zijn heilige handen uit en zij bespeuren ide glorie-gloeiende wonden. Geen wonder dan ook, dat na zonveeJ uitwendige liefde, na zoo groote tastbare bewijzen der hartelijke genegenheid huns Meesters, de evangelist noodzakelijk hi oost bijvoegen, dat de leerlingen zich poch zoo verheugden, nu zij Hem zagen. Denk er eens in, mot hoeveel bevallig heid ,cn innige goedheid Jezus daar kwam ernder de Zijnen. Zouden wij van ons God delijk voorbeeld niet veel kunnen loeren ook in dit opzicht? Wij hebben vroeger al eens gesproken over minzame woorden het algemeen, maar heden wilden we Jiwe aandacht eens voornamelijk vestigen 'op het liefdewoord bij uitnemendheid: op den groot. Een der schoonste groetemisson is wel llie. welke bfj uitstek ,,de christelijke groot" genoemd wordt: Geloofd zij Jezus Christus. Er bestaan landstreken, waar de menschen elkander altijd met deze (woorden groeten: bij on§ echter worden zr voornamelijk gebruikt bij de opening ,van Katholieke bijeankomsten. Bevorder, bid ik u, dit gebruik zooveel mogelijk: het heeft zoo'n diepon zin. Want aJs al de ver gaderden maar van harte den Christus loven, dun doen zij dat hierom, wijl Hij door Zijn kostbaar bleed heeft vrijgekocht ieder hunner, en zij dus te zamen gemeen- FEUILLETON. EEN EDEL HART. 230) Mevr. Vallauris boog liaar hoofd, en 'durfde niet aandringen. Wat Diane betreft, deze woonde met Inès te Boulogne. Zij vertrouwde mijnheer ide Rhodes niet; zij achtte hem, nu Inès het echtelijk dak ontvlucht was, tot alles in staat. Daagde er onraad op, zij kon ge makkelijk de zee oversteken, en in Enge land een veilig heenkomen zoeken. Zekeren dag ontving Diane een briefje van Laure, die haar verwittigde dat mijn heer de Rhodes eene aanklacht tegen haar had ingediend: mevrouw Vallauris wilde, kost wat kost, vermijden dat de pleegmoe der barer schoondochter in volle publiek .vertoond en gevonnisd werd. Ik! ben verloren, mompelde zij, zich" met verdwaasde oogen en bevende lippen in een en zetel latende vallen, ik ben red deloos verloren! En Inès sleepte ik mede »n den afgrond der schande! Zoodra hare angst wat over was, begaf e'j zich tot Inès, en wist haar over te ha len naar Londen te vertrekken. De koffers waren vlug ingepakt en nog denzelfden dag landden zij pak en zak .op de Engelsche kust aan. schap hebben in dat verlossende Bloed des Ileilanfls. Als allen Christus loven, dan zullen de vergaderden voelen, dat zij broeders en zusters zijn, verbonden door dei liefde des ecnen Maesters. Als allen Christus loven, dan zal men er aan deu ken, cTat alle liefdeloosheid op zulk een bijeenkomst verre moet zijn, omdat zij gc- meonschap hebben in het breken des Broods, want daardoor worden goede Christenen jfüón van hart en ziel (Hande lingen 2). Wil echter de christelijke groet des voor zitters dien gewenschten indruk maken, dan moet deze den groet ook zób uitspre ken, dat er de overtuiging en zuivere mee ning des harten duidelijk uit spreken; elan moet er iets in klinken van den vrede, dien onze goede Meester op den avond Zijner glorieuze verrijzenis den Apostelen wensch te. Dit uiterlijke is hier absoluut noodzakelijk en zal trouwens een zeker gevolg zijn van inwendige goede bedoe ling. Buitenmate heerlijk klinkt, ook in het Sagelijksch levon, de vredegroet van on zen Heer} lVader Franciscus droeg hem steeds op de lippen, en schreef aan zijn kinderen voor, dat ze zouden zeggen als zij ergens een woning binnentreden- ..Vre de zij dezen huize". O, het „Pax Vobis", het-*,,vrede zij u", vinde een plaals aan het hoofd uwer intieme brieven, een plaats 'op uw lippen, een plaats in het bodoelcn van uw hart. Maar ook het simpel: „goeden dag" of „gegroet" zij meer voor u, dan een aan geleerde. werktuigelijke gewoonte. Dit kleine woord kan zooveel edels en liefde rijks bevatten. Meent u, dat de Engel Gabriël zich niet zal hebben uitgeput on» liet hartelijkste en- liefelijkste woord te vinden on» onze Moeder Maria te begroe ten? En toch zeide de Godsgezant niets anders dan: Ave Maria, wees gegroet JVIaria! Veredel zoo uw dagelijksclie gebruiken, doe uw lippen getuigen van innige chris telijke liefde en zeg mij, of gij niet ziet achter uw kleine alledaagscbc handelin gen. vergezichten in een eeuwige Schoon heid NEDERLAND EN FRANKRIJK. Een c r e d i e t. van 25 m i 11 i o e n? Als gevolg van de zending van. de com missie Van Vollenhoven èn orn den arbeid, begonnen door den heer Heldring, \oort te zeiten, is, als onderafdeeling van het Nederlar.dsch gezantschap te Parijs, een economisch bureau gesticht. Aan het hoofd hiervan staat de lieer A. J. van Maasdijk, oud-directeur van het Spaanach- Nederlandsch comité. Na een vrij moeilijke aanvang speribde wordt de arbeid vaii dit bureau thans met succes bekroond. Als vertegenwoordiger van de commissie Van Vollcnhoyon duet het bureau alles wat in zijn vermogen is voor deri wederopbouw van Noord Frank rijk. Tegelijkertijd* het werk van Jen heer Heldring voortzettend, tracht hef bureau op handels- en industriegebied betrekkin gen aan te knoopen, daarbij in Nederland geholpen door de Maatschappij van Nij verheid, vooral door den president, den heer Vlaanderen. Om de werkzaamheid van het bureau voor den wederopbouw van Noord-Frank rijk te vergemakkelijken, liecft de parle mentaire groep uit de bevrijde streken, onder voorzitterschap van senator Haver, rnel de heeren Van Maasdijk en dr. Van Rijn onderhandeld. De groep besloot met aandacht, de kwestie in de bevrijde stre ken te volgen, hierbij geholpen door de Nederlandsche commissie en benoemde daartoe een .permanente delegatie, waar van deel uitmaken de senatoren Haver, Boudenot, Pasqual en Basley. Heden zouden twee-en-tvvintig Fransche landbouwers naar Nederland vertrekken, om den Nederlandschen landbouw te be- studeeren. Deze delegatie zal gedurende haar verblijf in Nederland de gast zijn van de Nederlandsclie Vereenig ing tot ver spreiding van kennis omtrent Nederland in den vreemde, onder leiding van dr. De Hartog. Zij zal officieel wórden ontvangen door de Ncdcrlandsche regeering. Men kan zich een oordeel vormen om trent de pogingen van Nederland om den herbouw van Noord-Frankrijk te bevorde ren uit het feit, dat er een c red iet van vijf en twintig millioen gulden voor toegestaan zal worden. Dit crediet is tot nu toe ruim voldoende voor de aankoopen, die de be vrijde streken in Nederland hebben ge daan. Men vermoedt dat de Nederlandsclie' Geen vier en twintig uren waren ver- loopen, wanneer de politie-commissaris van Boulogne zich aanbood in de woning der markiezin d'Argelles. Hij had een be vel tot inhechtenisneming bij zich tegen Diane, maar hij vond het nest ledig, en de vogels gevlogen. Intusschen zette Jacques de taak Voort wèlike hem .zoo nauw aan 't harte lag. Ge zien de bewijzen welke hij kon overleggen en de verschillende getuigenissen welke hij voortbracht, duurde het onderzoek niet lang De zaak werd opgeroépen in den eer sten tijd van het Assisenhof, en vond veel belangstelling. Nochtans, ondanks al de pogingen der Fransche, en de opsporingen der Engelsche politie, bjeef Diane onvindbaar, zoowel in Frankrijk als in Engeland. Het Hof vond haar plichtig, en veroordeelde haar bij ver stek tot 20 jaar dwangarbeid. En zoo kwam Souriquette eindelijk in 't bezit van hare geboorteacte en zij die zoolang den naam Vallauris gedragen had, heette voor taan voor iedereen: Blanche en Jacqueline- Henriette-Inès d'Argelles,- wettige dochter van Fabien d'Argelles en Marguerite de Rhodes. Eons het proces geëindigd, wilde Hen- riette te Astarac gaan uitrusten van den last en <le ontroeringen, welke trouwens heel de familie uitgestaan had. Zeker, al- regoering. bereid zou zijn, om liet crediel uit te breiden, wanneer do aankoopen 'die som zouden tc boven gaan. Bovendien bevindt zich thans een com missie in Nederland, die belast is met den aankoop van vijftienduizend koeien. Deze koeien hebben een aanzienlijke waarde voor de bevrijde sreken, "waar een volko men gebrek is aan melk, daar de Duit- schers er rncer dan een millioen koeien hebben opgeëischt. Waarschijnlijk zal het aantal koeien, dat men uit Nederland naar Frankrijk zal zenden, meer dan vijf tienduizend bedragen. De Fransche boeren stellen de Nederlandsche koeien boven alle andere. Voorts heeft de Nederlandsche regeering ter beschikking van de Fransche regeering twee bekwame Nederlandsche ingenieurs gesteld, die betaald worden door de Ne derlandsche regeering. Hiertoe zijn aan gewezen de ingenieurs D. A. van Hcyst te 's-Gravenhage en J. F. Schönfeld te Vlis- singen. Een hunner zal zich te Rijssel ves tigen, om het herstel der wegen te verzor gen on de andere in het' departement „ras de Calais", ten einde tc 'werken aan het herstel der waterwegen. De Nederlandsche regeering heeft in de vierde plaats aan de Fransche regeering de vhichtelingenbarakken aangebodan, te weten die van Nun speet, en Uden. Daarin kunnen 8500 personen eeti onderdak vinden Deze barakken zullen worden verzonden rnet den inventaris, bestaande uit tafels, banken, bedden met tocbehoorcn Zij worden ingericht op kosten van de Neder landsche regeering onder toezicht van een ingenieur in „de buurt van Bethune. Het vervoer" zal tot Duinkerken over zee ge schieden. Ten slotte heeft de Nederlandsche regee ring ter beschikking van het „comité re tour au foyer" gesteld eeu hoeveelheid lin nen en katoenen stoffen, ter waarde van 75,000 francs. Dc pogingen, om economische betrekkin gen met de bevrijde tetroken aan te knoo pen, zijn ondernomen door de vroegere Nederlandsclie commissie, die tijdens den oorlog verschillende steden in Noord- Frankrijk van levensmiddelen heeft voor zien. Deze pogingen hebben ook reeds succes. Als bewijs daarvan kan worden medege deeld, dat de bevrijde streken in Neder land reeds een millioen ploegen hebben besteld. Schending van ambtsgeheim. Naar „Het Volk" verneemt, is in vor- band niet de zaak van don telegrafist, die verdacht wordt afschrift van telegrammen aan derden te hebben verstrekt, Troelstra door den rechter van instructie gehoord. Jhr. Graafland in België gevangen genomen. Havas-Reuler seint uit Brussel d.d. -1 Juli: De „Nation Beige" bericht, dat de Hol- .landsche officier luitenant Graafland uit Maastricht in uniform .;s ^-arre.stoerd <loor Belgische soldaten, daar hij anti-Belg isphe pamfletten bij zich had: Hij werd later weer vrijgelaten. Huldiging majoor Padberg. Het plan bestaat den majoor Padberg. Aalmoezenier van de 2e divisie, te huldi gen voor het vole werk, dat hij in dc mo bilisatie Ten bate dor Katholieke militairen heeft verricht. Een eere-comité zal worden gevormd, waarin o. a.. zitting zullen nemen do ge neraals Pop en, Burgers. Het uitvoerend comité bestaat uit: ma joor Lavaleyo voorzitter, luitenant. Dekker en maj.aalirt. Uy tor waal secretarissen, en mevr. Fievez, Zutphcn, penningmoeste- resso. In verschillende plaatsen zullen, ter voor bereiding van de huldiging, kringen wor den gevormd. Robert Lansing. Tot de Amerikanen, die uit Nederland schen stam zijn voortgekomen, behoort ook de heer Robert Lansing, de Amerikaan- sche minister van Buitenlandsche Zaken. De heer Lansing heeft eenigen tijd ge leden aan het gemeentebestuur van Zut- phen, ,het verzoek gericht, in do archieven te willen nazien, of daar nadere bijzonder heden te vinden zouden zijn aangaande een van zijn voorvaderen, die uit Zutphen afkomstig moet zijn geweest. Inderdaad is toen gebleken, dat in"dc hoofdstad van de Graafschap een geslacht van Lansings heeft gewoond, in een huis in de Roodetorenstraat, en dat uit dat ge slacht een der leden naar Amerika is ge gaan. Dit is de Nederlandsche voorvader les wat er rond het- proces gezegd werd was te hunner eere en te hunnen voordee- le, maar toch was het Laure zeer pijnlijk gevallen zoo het mikpunt te zijn der algo- rneene nieuwsgierigheid. Maar de onwrik bare wil van Maurice had alle toegeving of overeenkomst verworpen. Eerst en vooral het belang van Hen- riette, had hij gezegd. Moeten wij er door lijden, des tc erger voor ons. Wij hebben zelfs niet het recht het vast te stellen. En Laure, achtende dat hij gelijk had, had haar hoofd gebogen, zorgende dat Ro- selin hetzelfde deed, terwijl Maurice, met heldhaftigen moed, graaf de Rhodes ter zijde stond. En als iedereen den weg naar het ge bergte insloeg, was het vonnis geveld en de zaak afgeloopen; nog enkel moest Wn de verbreking van het huweijlk bekomen. Roselin zou stappen doen, opdat die zaak spoedig haar beslag zou krijgen; hij zou trouwens nog eenigen tijd ie Parijs Mij1- ven om de personen op de hoogte te 'bren gen, die zijne fabriek en zijn handelshut9 aan zeer voordceligen prijs hadden over genomen. 4 HOOFDSTUK XIL De straf. De maanden verliepen in rust en vrede. Maurice had ondertusschen tijding ont- van 'den Amerikaanschen staatsman ge weest De lieer Lansing heeft bericht, dat hij vóór zijn terugkeer uit Parijs naar Ame rika tijd hoopt te vinden een bezoek aan Zutphen te bréngen. Groentijd. De Senaat yan het Delftsclï Studenten corps heeft de volgende bepalingen vast gesteld voor de eerste-jaarstudenten ge durende den a.s. groentijd: 1. De leden van het eerste jaar zijn ver plicht den Senaat op de hoogte te brengen waar zij zich des avonds zullen ophouden met de candidaat-lcden. 2. Groepen van minimum 4 leden van liet eerste jaar, welke oen koffietafel ar- rangeeren, zijn verplicht dit ter kennis yan den Senaat le brengen. Telkenmale als liet adres, van de koffie tafel verandert, geve men daarvan kennis. Hot niet nakomen van d'ezo bepalingen zal gestraft worden. Federatie van R. K. Vrouwenbonden in Nederland. Op 30 Juni werd te 's Hertogcnboscli de eerste vergadering gehouden van het Wet gevend Lichaam der Federatie van de R. K. Vrouwenbond in Nederland, onder leiding van mevrouw F. Stccnberghe— Engeringli. O. m. word besproken: Dc organisatie van de R. K. dienstboden. Medegedeeld werd, dat ingevolge het besluit van het Doorluchtig Episcopaat deze organisatie (uitsluitend fnoét geschieden door den R. K. Vrouwenbond, en dan alleen wan neer zij noodzakelijk wordt geacht. De in richting van de organisatie zal aan de goedkeuring van Z. I). II. den Bisschop van ieder diocees moeten worden onder worpen. De begroeting over het jaar 1910 werd goedgekeurd. Inkomsten on uitgaven wer den geraamd op f 615.70. Tot secretaresse van de Federatie der R. K. Vrouwenbonden werd benoemd mej. M. Kleipool, Tuinlaan, Schiedam. liet be stuur (is- "nu aldus samengesteld: mevr. F. SfeenbergheEngeringh voorzitster; freule A. d. v. der Schueren, vice-voor- zitster; mej. M. Kleipool secretaresse; mej. M. Bonnikc, Heerengracht 118, Amster dam. p erui ïrtgmee store s sa. Het concept huishoudelijk reglement werd met oonige kleine wijzigingen goedge keurd. Besloten werd zoo spoedig mogelijk een R. K. Vrouwenblad uit te geven als or gaan van do R K. Vrouwenbonden. Een commissie van vijf leden (een afgevaardig de van iederen Dioccsanon Vrouwenbond) zal met dc verschillende uitgevers onder handelen en zoo spoedig mogelijk hare voorstellen bij het bestuur indienen. Een prijsvraag werd uitgeschreven voor de teekening van een insigne voor de leden van den R. K. Vrouwenbond. Eor> noodzakelijke hervorming. Het „Weekbl. v. h.'Recht" schrijft: „Mr. Kappevu''1 van de CoppoUo brak onlangs een lans voor wetswijzigingen, welke, gedragen door do algemeene in stemming, zonder veel bezwaar zouden kunnen worden tot stand gebracht. Op eene, o. i. dringend gevorderd, veroorlo ven wij ons nog een* met allen nadruk de aandacht to vestigen. Reeds in 1902 sprak de Juristen-Verga- dering met algemeene stemmen als haar gevoelen uit, dat aari den langstlevenden echtgehoot een erfrecht behoort te worden toegekend. Dc overtuiging van de rechts geleerden gaat hier zeker met de rechts overtuiging van het volk in gelijke rich ting. Wie de practijk van het leven kent, komt herhaaldelijk onder den indruk van het grievende onrecht, gelegen in de ont houding van erfrecht aan cle overlevende echtgenoote. Ook dan, wanneer welwil lende bloedverwanten dat onrecht willen goedmaken, blijft liet niettemin bestaan, en wordt door man of vrouw ah zoodanig gevoeld. In het ontwerp-Trcub zijn bepalingen op genomen, waarbij aan den langstlevenden echtgenoot erfrecht en een legitieme wor den verzekerd. Intusschen, in dat ontwerp is het staatserfrecht hoofdzaak; het lot van het ontwerp is hoogst onzeker. De invoering van een erfrecht voor den over levenden echtgenoot mag daar niet mede verbonden -blijven. Het is een eisch des rechts, dat die in voering geschiedde met bekwamen spoed. De minister van Justitie vind hier eene niet te moeilijke taak, waarvan de vervul ling aan alle partijen welkom moet zijn." Een Nederlander over liet Bolsjewisme. Dezer dagen is te Amsterdam uil Riga vangen en uit Parijs, en uit Rome, dat zjjn huwelijk met Inès, dè pleegdochter van Diane, nietig en verbroken, en hij weer ge heel vrij was. Hij scheen er noch blijde, noch treurig om. Zekeren dag kwam ct op 't kasteel d'Ar- tarac een brief, gericht tot Souriquette. Zij begon geweldig te beven, toen zij het ge schrift van Diane erkende. Wat overkomt u? vroeg Jacques, die haar geen oogenblik meer verliet. Niets, zei Henrietta ontsteld. Van wie komt die brief? Laat mij hem eerst lezen, dan zal ik hem u geven. Zij brak de couvert open en doorliep het geschrift. „Gij fcijt nu gelukkig, sohreef markiezin d'Argelles. „In naam van dit geluk, durf ik beroep doen op uwe oneindige edelmoedigheid en onuitputbare goedheid: iki smeek u om ge nade* en medelijden voor een ongelukkig kind, dat een oogenblik gedwaald heeft., en dat heden sterft van eïlende en wanhoop Zij koestert nog eenen wensch: vergiffenis te bekomen van hqm dien zij zoo bloedig beleedigd heeft, cn, vooraleer den geest tc geven, nog eens haar zoontje te omhelzen, Zult gij haar die uiterste vertroosting wei geren? teruggekomen de lieer C. Beogend ijk, Nederlander, die jarenlang iti Rusland beeft vertoefd. Dit was een aanleiding om den lieer Hoogerrüijk te verzoeken in het openbaar mededeeling tc doen van zijn ervaringen yi het bolsjewistisch Rusland* De heer Hoogendijk zeide blijde te zijn weer in een Christelijk land te "zijn terug? gekeerd, om daar wear eens vrij te kun nen spreken over datgene wat de bolsjewi ki willen en wat zij bereiken. De bourgeoisie is in Rusland volkomen uitgeroeid. Wel bestaat er nog de socialis tische bourgeoisie, maar het geheele Rus sische volk uit alle slanden verkeert iö knechtschap, met uitzondering van 't sd- cialistisch staatscordon, dat gevormd is door tot de tanden gewapende handlan gers. De bolsjewiki zijn volslagen meesters in de organisatie van die misdaad, hetgeen blijkt uit de afschuwelijke wijze waarop des nachts de slachtoffers worden aCge' maakt. Het tribunaal heeft de handen vol daar de doodvonnissen met den dag toe nemen. Zoolang de socialisten, die spr. op één lijn stelde met de bolsjewiki, nog buiten de regeering stonden, kon geen enkele daad der z.g. bourgeois-regeerders hun goed keuring wegdragen. Nu, dat ze evenwel in Rusland zelf, aan het roer zijn, verkon digen zij, dat de regeering onaantastbaar, heilig is. Allen die het niet met de bolsjewistische regeering eens zijn, worden beschouwd als contra-revolutionairen en worden met niets ontziende middelen bestreden. Deze strijd wordt gevoerd tegen de gevloekte geestelijkheid zooals tegen de gevloekte bourgeoisie, groote en kleine grondbezit ters, landbouwers, enz. De inleider schetste op welke afschuwe lijke wijze met de "vrouwen werd omge sprongen. Het geheele systeem is niet alleen eer strijd tegen God en religie, maar ook te gen natuur en .recht, en spr. was dan ook van plan zijn landgenooten te waarschu wen tegen het stelsel dor bolsjewiki, op dat zij weten wat ons te wachten staat bij een revolutie in Nederland. De uitbarsting van den Kloet. Aan de thans aangekomen Indische bla den onleenen wij dc volgende bijzonder heden omtrent de Kloet-eruptic. Aan het „Soer. Handelsblad" wordt ge meld: De eruptie had tusschon 1 en 2 uur .plaats. De lava kwam twintig minuten nadat ze gesignaleerd was op do stad. Het was noodig, alle gevangenen los to laten, aangezien de -lava dwars door de gevange nis heenjoeg. De regeering ontving bericht van den telegraafdienst, dat dc lijnonleggcrs te Blitar'aangekomen zijn. Het hulptelegraaf- toestel is in dc Sociëteit opgesteld. Aan beide zijden van Blitar wordt gewerkt aan het herstel van de lijn, zoodat over een paar dagen weer telegrafische gemeen schap. met Blitar mogelijk is. Van het te legraafpersoneel, dat tc Blitar gevestigd is, werden 'enkelen vermist. De speciale verslaggever van de ,,N. Soer. Ct." seint dat Blitar voor negen tienden verwoest is. Een geheel gedeelte is totaal vernield. De modderstroom sloeg door dikke muren heen. Groote verwarring ontstond or.der de inwoners, die totaal ver rast werden. Vele wonderbaarlijke reddin gen hadden plaats. Mevrouw Hamacher werd door den modderstroom meegevoerd en gered, doch zwaar gewond. De gevangenen zijn opgesloten in de lagere school. Vele inwoners vluchtten in nachtkleeding naar het station en de mis- sigit. De spoorwagens zijn stampvol. Er is groote behoefte aan medische hulp. Dok ter Leber van Malang werkt onvermoeid des machts voort. Overal bewegen zich de lijkstoeten langs dc straten. Gemengde Berichten. Het zoereisje van de Koningin. Om trent het zeereisje, dat de Koningin heeft gemaakt, wordt nader gemeld: A!s een loopmd vuurtje venpreidde zich het gerucht door liet visschersdorp Sclie- veningen, dat de Koningin, die vergezeld was van den chef van haar militair huis. vice-admiraal Bauduin, en de hofdame, freulo Van- Swindc'ren. omstreeks 9 uur was scheepgcgaan op den schokker Sch. 12, schipper en eigenaar G. den Ileyer Velen trokken naar den boulevard, van waar het scheepje aan den horizon zicht baar was. Het doel van II. M. was, op dezen tocht hot visschcrsbcdriji in yolle werkelijkheid te ziien cn het leven van de visscheramenschen, aan boord met eigon „O! ik smeek u, wees goed als altijd Dit zal u en de uwen geluk aanbrengen. „Ik zit aan de sponde van het bed op welk mijn pleegdochter ligt te zieltogen, en ik liever u het goheim mijner vrijheid; want ik ben veroordeeld en word in hech tenis genomen, z>oo de politie mijne aan wezigheid maar vermoedde. Maar ik ben er gerust in: gij zult mij niet verraden. Gij, immers, weet niet eens wat kwaad, wat verraad is Een wanhopige. Diane de Condoles". „P.S. Zoo gij er in toestemt to komen, zult gij te Parijs op het postkantoor eenen brief kunnen afhalen welke mijn adres ba- vat." AVanneer Henrietto gedaan had met 1b- zen, zag ze zoo wit als een lelie. Maa/r wat is er dan toch gaande? drong graaf de Rhodes aan, ongerust ovefl de groote onsteltenis wolke zijn kleindochi* ter Lad aangegrepen. Zonder een woord te sprei -rikte Hl hem den brief toe van mark ie? - eUa* Ha! wat wil die gevloei... ,u noop riep hij uit. Diane's geschrift herkennfnflp Vergiffenis voor hare stervende dochter. Neen, clat is eeji nieuwe comectie. yerlangt geld.

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 7