Js Ltitt tmt. Tweede Blad. Vrijdag 4 Juli 1919 „Katholicisme en Vaderlandsliefde" kunnen niet samengaan. De Katholieken zijn geen goede Nederlanders. Ze erkennen «en ander, vreemd Opperhoofd, den Paus van Rome, wien zij onvoorwaardelijk ge hoorzamen." Deze en dergelijke verwijten krijgen de Katholieken niet zelden te hooren en wel gewoonlijk juist van hen, voor wie vader land en vaderlandsliefde slechts holle klanken zijn. Als die verwijten ook maar eenigen schijn van waarheid hadden, hoe dan te verklaren, dat ook Katholieken zoo sterk verlangen naar hun eigen land terug te fleren, als zij zich in het buitenland be vinden? De plaats en omgeving, waar ze zijn, mogen nog zoo prachtig, de men- schen, waarmee ze omgaan, nog zoo goed zijn, toch bevredigen die pracht en die goedheid niet ten volle. Het land is an ders, de zeden en gewoonten zijn anders, en geen vreemde taal klinkt zoo zoet' en aangenaam, als de eigen moedertaal, en geen land is zoo bekoorlijk en aantrekke lijk en dierbaar als het eigen land. Vanwaar die plotselinge, aJgemeene en onweerstaanbare beweging van alle recht geaarde Nederlanders, toen in Augustus 1914 ook ons land gevaar liep, in den Europeeschen oorlog te worden meege sleept? Vanwaar toen die geestdrift, om in eenzelfde krachtsinspanning huisgezin, Kerk en Vaderland tegen vreemde indrin gers te verdedigen desnoods met opoffe ring van goed, bloed en leven? Vanwaar die algemeene verontwaardi ging in den lande toen een nabuur een begeerig oog sloeg op Zuid-Limburg en Zeeuwsch-Vlaanderen? Vanwaar ook die algemeene vreugde, toen onzen minister van Buitenlandsche Zaken den 7en Juni in de Eerste en Twee de Kamer had verklaard, dat die twee ge westen Nederlandsch en al onze souverei- nite its rechten op land- en watergebied on geschonden blijven? En vanwaar nog steeds die voortduren de waak- on werkzaamheid van'alle ware vaderlanders en die vorming van burger wachten en vrij willigen landstorm, kort om, die paraatheid van alle standen nu de revolutie ook in Nederland Troon en Altaar dreigt omver te werpen en het volk te dompelen in een bloedige zee van name- looze rampen en ellenden? Neen, Vaderland en Vaderlandsliefde zijn geen holle klanken. Nederland is ons va derland: het land, waar we geboren en opgegroeid zijn. leven en werken en waar we met onze medeburgers onder leiding der rechtmatige Overheid en volgens de zelfde wetten ons gedrongen en verplicht gevoelen, naar vermogen meete werken tot het algemeen welzijn. En die drang, welke allen voortstuwt in eenzelfde bezie ling voor hetzelfde doel: het heil van land en volk, is Vaderlandsiefde, dat heilig ge voel, onverwoestbaar zelfs door de op ruiende taal der wereldburgerlijke volks menners. die anders middellijk oi onmid dellijk heel wat kunnen verwoesten met hun woord. En gelijk de lielde tot onze ouders en het ouderlijk huis niet aange leerd wordt, maar wortelt in de natuur, zoo is ook de Vaderlandsliefde een gave <der natuur. En wijl de natuur van God komt is die liefde opo heilige zaak, een deugd, welke ieder Katholiek, in geweten verplicht is te beoefenen. Zii is de grond slag van eenheid en orde, vrijheid en on afhankelijkheid, welvaart en geluk, de band, welke alle burgers van hetzelfde land samensnoert tot een 'groot en machtig leger, dat met alle geoorloofde middelen te hulp snelt, als binnen- of buitenland- sche vijanden bet bestaan en welzijn van land en volk met ondergang ledreigen. De maatschappelijke orde en het alge meen welzijn berusten op de juiste ver houding, de eendrachtige samenwerking tusschen overheid en onderdanen, en de liefde tusschen de burgers onderling. Waar die scmenwerking en die liefde heer- schen, ƒ1 aar zal het volk de gewenschte burgerlijke vrijheid binnen de grenzen FEUILLETON. EEN EDEL HART. S29) Dikke tranen rolden over zijn gelaat. En ■toen hij in 't gebergte aangekomen was, vooraleer zich naar Argelles te begeven, ging hij neerknielen in de grafkapel, waar bij zoo dikwijls, wanhopig en ontmoedigd, gedacht had aan hetgeen hiji verloren had. Ik heb u zoo vurig liefgehad, stotter de hij als radeloos, en mijne hand stiet u in de eeuwigheid. Ben ik dan vervloekt?... Maar eensklaps scheen het hem, dat zachte stemmen hem antwoordden: Waart gij vervloekt, zoudt ge dan onze Souriquette weergevonden hebben, in ■wie onze zielen wonen, en die u bemint eeoalg wij zei ven u beminnen? Wees kloek, om harentwilleStil uwe smartZij ®al u al uw Lijden vergelden. Deze gedachte gaf hem gedeeltelijk den moed terug. Van uit Bordeaux had hij Ma- thieu Puyloo verwittigd. Deze wachtte hem op 't kasteel Astarac. Neem uw metselaarsgereedschaip op, zeicfe ihïjTiem; ik heb uw diensten noodig. Langs binnenpaden bereikten beiden weldra Argelles. Er diende bij den bewa ker niet lang aangedrongen om vrijen toeg&ug te verkrijgen üi het huis. Overal der Staaiswetxen genieten, welvarend, te vreden en gelukkig zijn. Die verhouding tusschen overheid en onderdanen en die onderlinge liefde zijn in den Jaatsten tijd in vele landen sterk geschokt, om niet 1e zeggen verdwenen. Ten gevolge van de democratische stroo- mingen is overal een geweldige drang ont staan naar terugellooze vrijheid en volks- regeering. En komt hier dan nog bij gods dienstloosheid, die van geen God en geen goddelijke wetten wil weten, geen verant woordelijkheid van doen en laten aan God erkent, dan is het volk rijp voor de re volutie. De Godsdienst nu. en in 't hijzonder de Roomseh-Kathnlieke. alleen kan land en volk voor dat vreeseüjk onheil behoeden. Hij gebiedt gehoorzaamheid aan het wet tig Staatsgezag en onderlinge liefde. Christus zelf gehoorzaamde reeds als kind aan het Romeinsrhe gezag en zijn wetten. Hij liet toe, dat zijn geboorte als die van elk gewoon menschenkind in de registers van den burgerlijken stand werd opgeteekend. Toen de Joden Hem eens met een ver keerde bedoeling vroegen, of het geoor loofd was. aan den keizer belasting te be talen, antwoordde Hij„Geeft den keizer, wat den keizer, en aan God, wat God toe komt," en leerde daarrne'e uitdrukkelijk de getrouwe vervulling der burgerplich te.n. Hij predikte niet alleen gehoorzaam heid aan de rechtmatige overheid, maar heeft zelf ook gehoorzaamd, zelfs aan de wettige machten, die Hem onrechtvaardig ter dood brachten. Ook de Apostelen hebben steeds diezelf de gehoorzaamheid geleerd en beoefend. De H. Paulus bijv vermaande de Romei nen onderdanigheid aan de wereldlijke overheden .en in de zaken, welke het bur- geilijk leven betreffen, ..want er is geene macht dan van God en de bestaande Mach ten zijn door God verordendWeest daarom onderdanig niet enkel uit vrees voor straf, maar ook uit gewetensplicht Geeft aan allen, wat gij schuldig zijt: be lasting, aan wien gij belasting, tol, wien gij tol, ontzag, wibn gij ontzag, eerbied, wien gij eerbied schuldig zijt* De R.K. Kerk heeft eveneens altijd en overal diezelfde gehoorzaamheid geleerd en hen, die het tegendeel beweerden, be streden en weerlegd. Alleen als de wereldlijke overheid iets zor.digs zou bevelen, moet mén God en Zijn Kerk meer gehoorzamen dan de inen- schen Geen enkel afdoend bewijs kan geleverd worden, dat de R.K. Kerk ooit de gehoor zaamheid aan het wettig gezag en de na leving van rechtvaardige wetten zou heb ben afgekeurd, verhinderd of verboden. Integendeel, altijd en overal heeft zij hare leden, die»zich voor het Vaderland ver dienstelijk maakten, op hijzendere wijze geprezen en geëerd, zoo bijv. den H. Hen- ricus, keizer van Duitschland, -don H. Lo- dowijk IX, koning van Frankrijk en den H. Stephanus. koning van Hongarije. Met gehoorzaamheid aan de wettige Overheid moot samengaan de liefde onder do burgers onderling. En wie nu leert juist in eiker, medemcnsch een evenbeeld van God, een broeder in Christus-to zier.? Wie vordert onderlinge liefde en vrede en verbiedt haat en tweedracht? Wie eisent, dat wo zeüfs onze vijanden moeten be minnen? De R.K. Kerk. Een goed Katholiek eer biedigt en gehoorzaamt het wettig Staats gezag en bevordert de onderlinge liefde. Een goed Katholiek is tevens een goed va-de rl ander. „Ik. houd veel van de Roomsch-Katho- lieke Kerk onder politiek opzicht. Daar is orde, oniergeschikiheid, gezag, wat over al elders aan de kerken heden ontbreekt. Als men haar niet besnoei lijkt, heeft men aan haar een goeden steun." Zoo ver zekerde Koning Willem II. En onze ge ëerbiedigde Koningin Wilhelmina is er meermalen en vooral in den laatsten tijd getuige van geweest, dat haar katholieke onderdanen in vaderlandsliefde voor an dersdenkenden niet onderdoen en de ka tholieke soldaten tot de troepen behooren, op wier trouw de regeerng kan rekenen. Is het ook niet herhaaldelijk in den Euro peeschen oorlog erkend, dat de katholieke soldaten in moed en zelfopoffering uit blonken. En dit zal den geloovige niet verwonde ren. Wie aan God geeft, wat aan God toe komt, zal ook aan het Vaderland geven, waarop het Vaderland recht heeft, er niet voor terugschrikken, orp in tijden van nood en gevaar zijn beste krachten, zell's filoed en leven voor land en volk te offe ren. Voor den waren Katholiek is Vader landsliefde een detigd en een goddelijk waar Jacques zich aanbood, wist hij zich als meester te doven aanvaarden. Hij had zelfs niet noodig de toelating van Laure, destijds aan Michel medegegeven, te ver- toonen. Indien gij eenig gerucht verneemt, zéide hij tot den bewaker, slaat er geen acht op. De heer graaf zij gerust, antwoordde de man al buigende; al wat gij doet, is wel gedaan. Puyloo 'betastte goed den muur tusschen den schoorsteen en het vensterraam, en op de plaats welke Pater Honoré had aange duid,, klonk hij hol. 't'Kostte den rentmeester niet veel moeite om het metselwerk uit te breken, waar Fabien zijn geheim achter verborgen had. 't Was een soort ingemaakte kast, welke toegemetseld was. Op een schap, in het midden, lag een groote couvert, met dit op schrift: „Aan den heer graaf de Rhodes". Jacques, met kloppend harte, opende haar. Zij bevatte twee .papieren.' Het eer ste was een kort opstel, aldus luidende: „Ik, Fabien d'Argelles, gevoelende dat ik niet lang meer te leven heb, maar gezond van geest en in volle bezit mijner verstan delijke vermogens, verklaar dat de doch ter, mij geschonken door mijne eerste vrouw, Marguerite de Rhodes, het kind is dat Clémenoe Fouten, winkelierste, rue gebod, waaraan hij trouw blijft in vuor- en tegenspoed, in oorlog en vrede, in lij den en verblijden. Katholicisme en Vader landsliefde gaan niet alleen uitstekend sa min, maar steunen en stevigen elkaar. En de Paus van Rome is daarvoor geen beletsel, integendeel. Hij is het Hoofd der internationale R.K. Kerk en wenscht uit drukkelijk, dat alle Katholieken over de gèheelc wereld hun vaderlandsliefde met terdaad zullen toonen overeenkomstig de wetten van het land. waartoe -zij behooren. En alle ware Katholieken zullen dat blij ven doen door trouwe vervulling hunner vaderlandsche plichten. En het bewustzijn van die plichtsvervulling schenkt een vol doening, welke niet gestoord kan worden door de verwijten, verdachtmakingen en lasteringen van hun tegenstanders. Manresa, Venlo. P. REIJS S. J. Uit de Pers. EEN TAAK VAN ONZE KATH/OLIEKEN. De Nieuwe Eeuw schrijft: „De verzoening der volken zal niet ver wezenlijkt worden door tractateh, het zijn de volken zelf die de handen ineen moe ten leggen, en dé Katholieken zijn de eerst- geroepenen Hef. werk is uiterst moeilijk, maar zijn wij katholieken en neutralen niet vrijwel de eenigen, die althans de schakel-kunnen vormen tusschen de „vij anden". En zoude het niet mogelijk zijn, althans een bescheiden poging te wagen, bijvoorbeeld door sociale en politieke lei ders van de verschillende landen bijeen te verzoeken op onzen eersten Katholieken dag?" Mggarr "JgMBBgms—n—n— Sociale Berichten. SAMENWERKENDE VAKCENTRALEN. Men meldt ons: Dezer dagen circuleerde in de Iste'dör- landsche pers een bericht, waaruit blijken kan, dat er samenwerking i3 tot stand gekomen tusschen het Neutraal Vakver bond, het N. V. V. en het N. A. S. Medegedeeld wordt in bedoeld bericht, dat overeenstemming werd verkregen no pens den grondslag van toekomstige sa menwerking en verklaarden ook de ver tegenwoordigers van het Neutraal Ver bond van Vakvereenigingen de demonstra tieve staking te aanvaarden." Wanneer men bij dit laatste rekening houdt, dat de Vak-Centralen door het Neu traal Vakverbond waren uitgenoodigd om te spreken over: a. invoering en toepassing varrden acht- urigen werkdag voor alle groepen van werknemers; b. herziening ongevallen- en arbeidswet, wettelijke regeling van werkloosheids-, in- validiteits-, ziekte- en ouderdomsvoorzie ning; c. onmiddellijke voorziening in den wo ningnood; zal het duidelijk zijn, in welke richting zich. neutraal noemende vakbonden laten leiden. Het Neutraal Vakverbond verklaarde zich bij do besprekingen bereid „de demonstratieve staking te aanvaar den voor economische doeleinden." In de uitnoodiging tot een bespreking van het Neutraal Vakverbond aan de ove rige Vak-Central en heet het: „Ons bestuur meent, dat het, vooral in dezen tijd van snelle ontwikkeling der so ciale wetgeving, meer dan gewenscht is, door vooroverleg met de hoofdstroomingen in de Vakbeweging te komen tot de juiste en meest bevredigende -formuleering van deze inzichten, waardoor èn de Regeering èn de Volksvertegenwoordiging beter en sneller kunnen werken." In dit licht bezien, zal men de verkla ring van het Neutraal Vakverbond, be treffende de demonstratieve staking, waar door de samenwerking met het soc.-dem. N. V. V. en het syndicalistisch N. A. S. werd verkregen, naar de juiste waarde weten te schatten. Verder wordt in het krantenbericht over de 3 Vak-Centralen nog medegedeeld: „Van het R. K. Vakbureau en het Chris telijk Nationaal Vakverbond, welke zich beiden bereid verklaard hadden aan deze bespreking deel te nemen, waren geen af gevaardigden aanwezig."- Uit de uitnoodiging van het Neutraal Vakverbond was zeker niet af te leiden, dat de besprekingen zouden gevoerd wor den over „de demonstratieve staking voor economische doeleinden". Het R. TC. Vakbureau kon nu niet aan wezig zijn, omdat de bedoelde vergadering slechts twee dagen te -voren werd aange- Fcxntaine-au-Roi, te Parijs, grootgebracht, en dat sedert het overlijden dier vrouw, opgenomen werd door de echtelingen Val- lauris, gehuisvest in de rue Cldgnancourt, 192, te Parijs. „Dit meisje, Marie Foulon genaamd, is mijne wettige dochter: Blanche-Jacqueline- Henriette-Inès d'Argelles; drie maanden na zijn geboorte verwisselde het Diane de Candales, mijn huidige vrouw, voor een vreemd kind, welks ouders ik niet ken en dat geboren werd in de omstreken van Agen. Ik ben die misdaad toevallig te we ten gekomen. Doch mijn schuldige zwak heid tegenover Diane heeft mij belet mijnen plicht te vervullen. „Ik schrijf dezen brief, opdat mijnheer de Rhodes er naar believen mee handele, zoodra Gods gerechtigheid hem in zijn handen doet vallen. „Ik schrijf insgelijks een omstandige be lijdenis mijns levens. Ook dit schrift is voor mijnheer de Rhodes bestemd. „Gedaan ten kasteele d'Argelles, den 187...". „Fabien d'Argelles." Naast, dien eersten brief lag, inderdaad, een tamelijk dik schrijfboek, waarin Fa bien zijne ellendige levensgeschiedenis ver haalde, in al hare bijzonderheden. kondigÜ: het moet echter buitengesloten geacht worden, dat door het R. K. Vak verbond zou zijn deelgenomen aan de be sprekingen, wanneer was medegedeeld* dat het gaan zou over de demonstratieve staking voor economische doeleinden. Letteren en Kunst. G. H. Koopman. Koopman, de vroegere directeur der Ned. Opera, vertrekt Zaterdag met de „Tobora" naar Ned.-Indië. Hij gaat een reis om de wereld maken. Gemengde Berichten. Een oude brandstichter. Bij Roode- schuur brandde onder verdachte omstan digheden een huis van de; weduwe Jager af. Als verdacht van brandstichting is de bijna 7ö-jarige arbeider Veenstra in hech tenis genomen. Verdronken. De voerman M. van den M. te Stroobos, die Dinsdag zijn paard uit het kanaal aldaar wilde helpen, is zelf verdronken. Het paard werd gered. Roerende neutraliteit! Op de kinder zanguitvoering te Deventer, welke een der hoofdnummers zal zijn voor het te houden vierdaagsch vredesfeest, zal vanwege de „neutraliteit' geen enkel vaderlandsch lied mogen worden gezongen, dus geen „Wil helmus", geen „Wien Neerlandsch Bloed" einz. Dat eischt de neutraliteit van de man nen van den Bond van Ned. Onderwijzers. 't Is fraai! Het ongeval bij Waalsdorp. Omtrent de bij het ongeval bij Waalsdorp verwon den vernemen wij, dat kapitein van Vóorst, wiens linkerhand deerlijk verwond is, geen pijn meer heeft en dr. van der Kooi weder bij kennis is gekomen. Naar men mededeelt, is dr. van der Kooi bij den rit met de motorfiets niet gevallen doordat de fiets een te scherpen draai maakte, doch doordat de duozitting, waarop hij achter den bestuurder .plaats had genomen, plotseling afknapte nadat het voertuig den overweg van de electri- sch'e spoor was gepasseerd. Splenitis? In de Theresiastraat te 's-Gravenhage werd gisteren een wande laar staande gehouden door een heer, die hem, in zeer correct en vorm naderend, verklaring verzocht „waarom bij zijn huis bespiedde." De aangesprokene, die in de Johannes Camphuisstraat naar 'n adres bordje zocht van iemand dien hij niet pre cies wist te wonen, gaf zijn bevreemding over de vraag te kennen en vroeg met wien hij de eer had. De heer vond 't niet noodig ziek nader -te verklaren, en verwijderde zich met een: „u bespiedt mijn huis, dat kan ik héél weinig dulden". Wandelaar kijkt den vreemden gast verbaasd na. Om een praatje verlegen of misschien een kwaad geweten? Een bioscoop uitgebrand. Te Kerkrade is de „Hollandia"^bioscoop geheel uitge brand. Tijdens de voorstelling geraakte een film in brand. Onder het publiek ont stond een paniek, doch allen konden zich redden. De brandspuit was spoedig aanwezig en wist het vuur tot de bioscoop te beperken. In de onmiddellijke nabijheid der bioscoop loggen de kerk, het klooster, de pastorie en de school. De schade wordt door ver zekering gedekt. De „Zuid-Limburger" verneemt, dat er 27 films verbrand zijn ter waarde van f 150.000. Personen welke zich te Leiden hebben gevestigd. Mej. W. M. Bijleveld, Clarensteeg 2. J. van Muiden, onderwijzer, Lange Mare 9. Mej. D. Lagewaardt, verpleegster, Acad. Ziekenhuis. E. F. J. P. Heef, etaleur, Oostdwarsgracht 11a. A. Zwa nenburg, verpleger, Hendrikstraat. 18. Mej. N. M. Sna.ams, Lammermarkt 36. Mej. Wed. P. RaadsenVan Wijk en ge zin, Hooge Rijndijk 14. H. L. J. Koenen, Zijlsfingel 47a. Mej. J. W. P. Maswiel Heidoorn, Kraaierstraat 3a. G. H. G. Harloff, Varkenmarkt 8. Mej. J. E. Vinck, Magd. Mooristraat 40a. J. J. Boekkooi, Noordeinde 41a. M. D. Leef- lang, kapper, Oude Vest 85a. -»■ Mej. A. M. C. Maas, Hooigracht 40. T. Renters, grondwerker, Kraaierst.raat 2a. Mej. S. Bonta—v. d. Zee, Rijndijkstraat 43. D. L. de Heiden, kettingsmid, P, de ila Court- straat 13. J. G. v- d: Stel en gezin, rijks veldwachter, O. Varkensmarkt 10a. Mej. Maar noch het vreeselijke lijden dat uit die regels sprak, noch de wanhoop van dien mensch, gestorven tengevolge zijner karakterloosheid, noch het berouw dat ieder woord veropenbaarde, niets, niets vermurwde Jacques. Toornig keerde hij terug naar Astarac, mompelende: Die laffe kerel was niet waard dat ik hem weldeed!... Hoe heeft hij mij die gene genheid en die weldaden vergolden? 's Anderendaags vertrok de graaf naar Parijs, vergezeld van zijn ouden rentmees ter. Hij bezat nu het laatste stuk dat hem ontbrak om 't bewijs te leveren, van 't ver wisselen der kinderen door Diane de Can dales, en hij hoopte nu wel zijn kleindoch ter wettelijk terug te vinden gelijk hij ze reeds zededijk weergevonden had. Rij zijne aankomst te Parijs, was zijn eerste werk een advocaat te gaan raadple gen. 't Zal gemakkelijk van stapel loopen, luidde het advies van den rechtsgeleerde. Begeef u eenvoudig naar het Parket van Parijs, leg tegen mevr. d'Argelles een klacht neer wegens het verduisteren uwer kleindochter, en, dank de stukken welke gij in handen hebt, zal het onderzoek ge makkelijk zijn en spoedig afloopen. Mijnheer do Rhodes aarzelde geen oogen- bllK meer. WleJiswaar had hij zijne klein dochter beloofd Diane niet aan te klagen A. Boerboom, Haarl.straat 36. P. v. d. Heuvel', K. Agnietenstr. 8. Mej. A. Jua> gerius, dienstbode, Oegstgeesterlaan 37. Mej. K. van Drunen, dienstbode, Plant soen 9a. Mej. J. C. de Mei}, dienstbode, Zoeterw. Singel 4. Mej. C. P. Snijder, Hugo de Grootstr. 16. Mej. P. Bernard, Zijdgracht 9. J. van Ben ten, Rijn en Schiekade 53. G. Schouten en gezin, pia nostemmer, PieterSkerkchoorsteeg 16. Mej. Wed. A. J. FaasDe Groot en gezin, Heerengracht 98. M. Nasveld, dienstbo de, Rijndijkstraat 105. Mej. H. Florijn— v. Manen en gezin, Oranjegracht 60. Mej. W. Boender, Poelgeetstr. 12a. W. Imrnink en gezin, Haarl.straat 9. L. H. J. Luxemburg, bioscoop-operateur, Jan Vv Houtkade 19. Mej. M. E. J. Princes, liefdezuster, R. K. Liefdegesticht. Mej. A. van Doren, Botermarkt 19. Mej. Wed. C. Juli ensZwaai, a&s. fröbel-onderwijs, K. Rapenburg 16. H. Staphorst en ge zin, tuinder, Dwars Bolwerkstr. 9. W. Prins en B. H. Jonker, sigarenmakers, Pres. Steijnstr. 14a. Mej. T. M. Verhoe ven, Zijdgracht 12. Mej. C. D. v. d. Meij- den, dienstbode, Nieuwe Rijn 23. Mej. Th. de Sitter, Noordeindsplein 2b. G. Aret en gezin „brugwachter S.S., Blokhuis S.S., Nieuwe Rijn en Schiekanaal. J. Zwerus en gezin, directeur, Minnehuis. J.'L. Barkey, Heerengracht 74. Mej. C. T. van Brink, Morschweg 26a. Personen welke uit Leiden zijn vertrokken. F. van Deursen .Schiedam, Overschie- schestr. 90. mej. A. J. M. Backer, Kat wijk aan zee, Elleboogsteeg 3. W. Ocm- sen* Princenhage, Mark tb rug. M. da Jong. Den Haag, Chasséstr. 82. D. Bak ker, Ambt Doetinchem, Wilh.str. L. L. Oostveen, Den Haag, Nieuwe Schoalstr. 79 C. Ursum, Hoorn, Paardesteeg 2. A. Colpa, ^Rotterdam, Langedijkstr. 2óa. J. G. Gerlach, Schiedam, Grietostr. 4b. mej. H. H. v. d. Kamp, Strijp, Liefdege sticht. J. Frappee. Noordwijk. mej. M. Duitz, Amsterdam, Ruijschstr. 9. H. M. de Vries, Den Haag, Laan v. Meerder- voort 45. W. van Iterson, Rhenen, Sta tionsweg 4. Joh. Zwarts, Alphen a. d. Rijn, 'Lage Waard. J. Voorbrood, Lei derdorp, Verl. Mauritsstr. 27. R. Frij- ling, Kampen, Oude straat 90. A. van Geenhuizen, Den Haag, v. Brueghelstr. 7 wel. v. d. BerghRegenbogen, Voor burg, Prinses Maiiannelaan, 30. A. P. Treffers, Rotterdam, Schietbaanlaan 79a. E. M. B. Antenne, Den Haag, Marisstr. 42. E. G. Vorsselman, Weesp, Roskamstr. 18a. J. M. de Vogel, Rotterdam, Tuindorp Maasland 5b. mej. M. A. W. Roodeniijs, Voorburg, Groen van Prinsterenlaan 16. H. Ch. A. de Block, Den Haag, Javastr. 2f. C. Couzijnse, Lisse, Stationsweg "70b. mej. M. S. Groos, Den Haag Javastr. 2f. A. van Waveren, Don Haag, Z.O. Bui tensingel 233. C. van Brakel, Rijswijk Leeuwendaallaan 34. E. A. Zeilinga, Groningen, Hoornsche dijk 16a. W. 'Zeil- stra, Rotterdam, Lust.hofstr. 37. J. W. van Vlaardingen, Schiedam, Hoofdt-sr. 89. H. W. Lovink, Den Haag, Celebesstr. 91. J. W. J. van Zwol, Stad Doetinchem, Hoppelscheweg. wed. SmitKool, Den Haag, Paulus Potterstr. 185a. B. C. W. v. d. Elskamp, Uithoorn, Amstelstr. C. H. Smoreniburg, Alkmaar, Schoutenstraat Huis van Zessen. mej. M. v. d. Fluis, Rijnsburg, bij dr. de Wolf, E v. Frank, Amsterdam, bij J. van Gelderen N.dijk 71. fmej. M. C. v. d. Kolf Utrecht, Emmar laan 1. Stoomvaartberichten. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. BANKA (thuisreis) passeerde 1 Juli Gi braltar. «OTTERDAMSCHE LLOYD. TABANAN (thuisreiis) vertrok 17 Juni van Padang. WILIS arriveerde 3 Juli nam. van Ba tavia te Rotterdam. GAROET arriveerde 30 Juni van Rotter dam te Hampton Roads. KON.WEST.-IND. MAILDIENST. STELLA van Curacao naar Amsterdam, arriveerde 27 Juni te Havre. KON HOLL. LLOYD. HOLLANDIA vertrok 2 Juli van Amster dam naar Buenos Ayros. MAASLAND vertrok 3 JuK van Amster dam naar Buenos Ayres.- HOLLAND AMERIKA LIJN. MAASDIJK arriveerde 2 Juli van New- Orleans te Rotterdam (verb.). STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. SARPF.DON van Amsterdam naar Java, passeerde 30 Juni Lizard. KOM NED. STGQMB. MIJ. ORESTES vertrok 3 Juli van Amsterdam naar Barry. wegens poging tot vergiftiging; maar nu dat Inès baren man verlaten had, en vrij willig, om zoo te zeggen, een vreemdelinge geworden was voor de familie Vallauris, nu wilde hij niet langer machteloos tegen over markiezin d'Argelles blijven. Ging zij nu voor het assisenhof gedaagd worden, om zich te verantwoorden over 't stelen van 't kind van Marguerite de Rhodes, des te erger voor haarl Nog .donzelfden avond bracht Jacqueg dé familie Vallauris van dit alles op de hoog te. En zrich in 't bijzonder tot Maurice wen- dende, voegde hij er bij: Zoodra 't vonnis tegen mevrouw d.'Ar gelles geveld is, zflJ uw huweijk met baar pleegdochter verbroken worden, zoowel hier als te Rome, omdat uw vrouw den burgerlijken stand niet bezat welke zij opgaf. Zij 13 onder een vaischen naam getrouwd Laure kwam .tegen die woorden op. Het kind... Wel ja, altijd en eeuwig dit kind!... Doch Maurice gaf mijnheer de Rhodes den tijd niet te nptwvrrdcn ;:,v móé der, en sprak: W5j mogen toch niet gedurig aan ons zeiven denken. Onze eer en de gerechtig heid eischen dat mijnheer de Rhodes de zaak doordrijve zooais bij het goedvindt. (Wordt vervolgd,

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 3