buitenland. De Vredesonderhandelingen Uit de Omgeving. j)it blad verschijnt eiken dag, uïrgez. Zon- en rïeeatüf. De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, fcoor Leiden 17 ct. p. weck, f2.£5 p. kwartaal; bq icze agenten 18 ct. p. weck, f 2.40 p. kwartaal.Franco post f2,70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- ,l'ad is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling ran 25 ct.p. kwartaal,bjj vooruitbetaling. Afzonderlijke uunmcrs 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. löe Jaargang. VftS JDAG 4 JULI 19*9. Bureau STEENSCMUUR 15 LEIDEN. Inierc. Telefoon 935. No. 2953 Postbus II. De Advertentieprijs bedraagt 17ty# cent per rege* voor Haodclsadvertentiën; Zaterdags 25 cent per regel 221/2 cent per regel voor gewone advertentiën; Zater dags 30 cent per regel. Voor ingezonden mededeclingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verhaar, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 80woorden Over 'n benoeming. •Hoe brutaal men een Katholiek o m ijn katholiciteit durft achterstel en, is gisteren weer eens gebleken bij de liscuss'ïès in.den Leidschen gemeenteraad. Daar K\vam a"an de orde een aanbeve- ing van drie personen voor een benoe- lüng van leerares voor de meisjes H. B. S. er wijl niet een plaats op dezo aanbe ve ilig was waardig gekeurd een, sollicitante, Lie boven de drie aanbevolenen vóór liad, lat zij is gepromoveerd en, behalve ge schiedenis, ook aardrijkskunde kan docee- ■en, gelijk bij de oproeping gewenscht n'erd. Deze sollicitante, Jmej. A. Langezaal, leerares aan de Rijks H. B. S. te Helmond, vas echter... katholiek. Een der katholieke Raadsleden zei de, lat. naar zijn meening, deze k a t h o 1 i- 11 e i t oorzaak was, dat do alleszins roortreffelijke candidate geheel en al was jenegeerd'. Een protesteerend rumoer ging er toen >p uit de Raadszaal... Dit verdofte echter tot stilte, toen bo- ioelcl Raadslid mededeelde, dat iemand, die zèèr veel invloed had op de aanbeve ling, de verklaring had gedaan: mej. L. niet geschikt te achten om de geschiedenis te doceeren, daar zij kat h olie k is!! Deze even brutale als onverstandige ver- C klaring had de directrice van de 1 meisjes H. B. S. durven geven! Zoowel de voorzitter yan den Raad als ïe voorzitter van de commissi© van toe- richt op het middelbaar onderwijs, zeiden, fez© meening van de directrice der school af te keuren, en beweerden, dat flaardoo» üo aanbeveling niet was beïnvloed. Intusschen werd niet s dan goeds Vernomen omtrent het 1 arakter van de sollicitante en hare wetenschappelijke be kwaamheid alleen kon gewezen worden öp het feit, dat zij voorheen, toen zij pas begon les te geven on nog exarriin.ee- ren moest, eenigszins nerveus was geweest. Geen onkel feit weersprak echter, dat zij momenteel een uitstekende -docente is. En de „men", die misschien wel veron derstellen, .dat er in de csheime zitting, welke do voorzitter wenschte, iets ten r.a- Heele! van de koholicke sollicitante is me degedeeld, zij gewezen bp het feit, dat zij na die zitting niet minder dan 8 stemmen bekwam een beteekenend feit, als men bedenkt, dat no. 2 en no. 3 op de aanbe veling geen enkele stem verwierven, en er, behalve de wethouder, slechts 4 katholieke Raadsleden meestemden. Vaststaat, dat de burgemeester en het College Van B. en W. in z ij te geheel zich niet bij de aanbeveling bewust heeft 'laten leiden door anti-katholieke ge voelens. Ook veronderstellen wij zulks niet bij de Commissie van Toezicht in haar e h e e 1. Doch of deze personen en licha men er niet onbewust de dupe van ei ju geworden?... Het anti-Roomsch ageeren der directrice fran de meisjes H. B. S., haar bekrompen heid en benepenheid zijn gisteren in den Raad aan de kaak gesteld; o. a. voelde zich daartoe gedrongen en genoodzaakt de voorzitter van de Commissie van Toezicht, de heer Reimeringer. Dat zulks eens onomwonden is geschied, ïs, naar het ons wil voorkomen, niet zon der goed resultaat voor de publieke opinie, terwijl daarbij de onverdeeld goede faam der betrokkene sollicitante ongerept is ge bleven. Lloyd George over het vredesverdrag. De stakingsweede in Duilschand. De regeering van Bela Kun. De Paus over den vredo. OVERZICHT. Uit een rede van Lloyd Gerorge in het Engelsche Lagerhuis ontvangen we de .verrassende mededeeling, dat de inter nationale rechtbank, die over den keizer moet obrdeelen, haar zetel te Londen zal hebben. Wij vermoeden, dat 'deze mede deeling gretig is aangehoord, daar de En- gelschen blijkbaar voorstellen de vernede ring en rechting van den Hohenzollern. Dei premier zal aan het Lagerhuis ver zoeken het vredesverdrag te ratificeeren. Dit is op zichzelf iets nieuws, daar de re geering en de kroon, volgens de Engelsche wet het recht hebben een verdrag te slui ten, zonder daarvoor eerst, de goedkeuring van de volksvertegenwoordiging to er langen. Lloyd George licht du3 in het Lagerhuis het vredesverdrag en het verdrag met Frankrijk nader toe en dient twee wetten te, die noodig zijn om de verschillende be palingen, in bedoelde verdragen vervat, ten uitvoer te kunnen brengen. Het zal ver moedelijk hij de tweede lezing dezer wet ten zijn, dat het algemeen debat over de beide verdragen geopend wordt en dat er gestemd zal worden oveir de ratificatie. Te Berlijn is de verkeersstaking afgeloö- pen. in Frankfort breekt ze net uit. Men heeft daar meer ontzag voor de ge laden der Entente-overheden dan voor die Öpc oigen regeering, zooals blijkt "uit het «f*. dat het verkeer met het bezette gebied gehandhaafd wordt. vlYV'aiineer het nu te Frankfort uit is, «pmt <or elders wel wear een staking. Het ^eteer naar uit, of de regeering tegen dien Stekingshacil een serum heeft. Haar ulti matum heeft wel in Berlijn uitwerking gehad, doch schijnt geen invloed op Frank fort te hebben, Volgens berichten uit. Weenen en Parijs loopt het met de raderiregeering van Boe dapest thans ten einde, omdat de Entente en ook het Hongaarsche volk eindelijk ge noeg hebben gekregen van Bela Kun en de zijnen. Want dezen moeten na den misluk ten staatsgreep der contrarevolutionnai- ren, een waar schrikbewind hebben inge voerd en bovendien handigheidjes en streekjes toepassen, die niet door den beu gel kunnen. Zoo beweert een Parijsch bericht, dat de Hongaren Slowakije in het geheel niet ontruimd hebben, doch de Hongaarsche troepen er eenvoudig zijn achtergebleven onder den naam van roode Slovaaksch leger. Wij. moeten echter niet vergeten, dat in Slowakije-inderdaad een radenre- geering schijnt uitgeroepen, eoodat de vermeende Hongaarsche roode troepen wel eens heusche Slovaksche konden zijn. Zondag ratificeering te Weimar. Naar de „Westph. Anzeiger" uit Wei- mar verneemt, zal de Nationale Vergade ring, zooais men in de wandelgangen van het Nationaal Theater in Weimar hoorde, reeds Zondag tot de ratificatie van het vredesverdrag overgaan. net Vatlcaan en de vrede. De Osservatoire" zegt,- dat de berichten van ftaliaansche en buitenlandsche bladen betreffende de zending van ipgr. Cerretti te Parijs onjuist zijn, zooals door de aan staand* publicaties dienaangaande zal trot uen aangetoond. Da Engelsche regeering zal naar de ,lv V." meldt, de besluiten van da vredes conferentie door een bijzondere nota aan deft H. Stoel mededeelcn. Deze nota is door Balfour uitgewerkt en zal door mid del van den Engelschen gezant graaf Salis aan den Paus worden overhandigd. Ouitschland. Gisting onder de officieren. In de wandelhal der Leipziger universi teiten hebben de studenten een vergade ring gehouden, waarbij een officier ver klaarde, dat de istudenten sn officieren, het kabinet-Bauer niet kunnen steunen. De officier maakte erop opmerkzaam, dat van de zijde der officieren binnen veertien dagen beslissende stappen zullen worden "ondernomen en rie,p de officieren tot daad werkelijken steun op. De vernietiging der Schepen. Wolff, komt op tegen de bewering, dat de vernietiging der Duitscne schepen een overtreding is va'n de Engelsche krijgswet, welke met den dood kan worden gestraft. Het betreft, hier Duitsch oorlogsmateriaal, aldus Wolff, welks vernietiging, onafhan kelijk van de wapenstilstand ^bepalingen, don Duttschers te allen tijde vrijstond, voor zoover zij dit tegenover bun eigen land konden verantwoorden. Oostenrijk. Bauer over den toestand. Volgens de bladen heeft staatssecretaris dr. .Bauer in de nationale vergadering zich zeer pessimistisch over den buitenlarid- 6chen toestand uitgelaten. In kringen der afgevaardigden v< rluidt, dat het behoud van Duitsch Zuid-Tirol ewenmin te verwachten is als mond dingo onderhandelingen te St. Germain, lfet slui ten van den vrede zal wel lang op zich lafen wachten en de staatssecretaris acht den toestand ernstig. Een schuld die zich wreekt. Naar de .Times" uit Weenen verneemt, zijn de Oosteniïjksclie autoriteiten hevig verontrust door don diefstal uit de ïegee- ringsmagazijnen van verscheidene groote kisten ontploffingsmiddelen, in den vorm van suikergoed, dat door Oostenlijksche vliegers boven de Ilaliaansche linies werd uitgestrooid. Deze bonbons ontploffen met ontzettende kracht., wanneer men ze in den mond steekt. De tdieven hebben ze blijkbaar voor echte chocolade aangezien, die |in Weenen erg duur is. Protest van katholieke geestelijken. In tegenwoordigheid van minister dr. Hurba'n hebben 500 Tsjecho-Slowakische katholieke geestelijken gisteren een verga dering gehouden. De vertegenwoordigers der regeering deelden op dezo vergadering mede, dat het ministerie in den herfst een enquête-commissie, beslaande uit 24 leden, zal bijeenroepen, om over de scheiding van Kerk on Staat rapport uit te brengen. Met algemoene stemmen werd een reso lutiö aa» genomen, waarin onvoorwaarde lijke trouw aan den staat wordt betuigd en waarin de Tsjecho-Slowakische katho lieke geestelijkheid protesteert legen de af schaffing van het godsdienstonderricht, de opheffing van confessioneels bijzondere scholen, de echtscheiding, de inbeslagne ming der kerkelijke vermogens en de ver nietiging van godsdienstige monumenten. Hongarije. De regeering te Boedapest. Generaal d'F.spéry heeft voor zijn ver trek naar Arad, waar de Hongaarsche te- genregeering zetelt, verklaard, dat de re geering te Boedapest niet rechtmatig is en waarschijnlijk zelfs zal aftreden om plaats te maken voor .een nieuwe volksregcering. Een toezetting van Hongarije tot definitie ve regeling van deze kwestie is onvermij delijk. Het bestuursstelbel. Het is waarschijnlijk, d;»t indien Bela Kun voorgaat aan het relief-werk in Hon garije moeilijkheden in den Weg te leggen, een klein contingent geallieerde troepen r.aar Hoiigarije zal worden, gezonden om de relief-commissie bij te staan. Frankrijk. Do mijnstaking. In verschillende mijnen duurt de sta king der mijnwerkers voort. De arbeiders eischen. ioonsverhooging voor allen arbeid onder den grond. Tot nu toe hebben de onderhandelingen met do regeermg inog geen resultaat gehad. Engeland. Het proces tegen cüen ex-keizer, Lloyd George maakte in het Lagerhuis bekend, dat het gerechtshof, waarvoor de ex-keizer zal verschijnen, te Londen zitting zal houden. Rusland. Bolsjevrislische dreigementen. Do sovjei regeering heelt een nota ge zonden aan do Ainerikaansche regeering, waarin gedreigd wordt met repressailles tegenover'Amerikaansche burgers, die in Rusland verblijven indien de bolsjewist Martens eenig leed of nadeel ondervindt. Trotzky aan hef wcord. De Amerikaansche bladen bevatten naar uit Londen wordt geseind, het verslag van een interview met Trotzky, waarin deze heeft gezegd: Wij zullen doorvechten totdat wij met rust worden gelaten. Dij verklaarde dat Koltsjak geheel onbedui dend zou zijn zonder hulp van de imperia listen in Engeland, Frankrijk en Ame rika. Het Amerikaansche regiment, dat in Archangel gemuit heeft, bevindt zich thans in het kamp van Merritt. De troepen wjlden weten, waarom zij strijden, doch de Britsche censuur onderschepte alle litteratuur,, zpodat den soldaten slechts de bolsjewistische propaganda overbleef. Zonderlinge verhouding tot Polen. Een merkwaardige opvatting blijkt uit een draadloos' bericht uit Moskou, dat dezer dagen meldde:. Officieel is de Russische regeering tegen een oorlog met Polen. Intusschen zal zij •eiken aanval tegen Polen met alle kracht ondersteunen. Italië. Duurïe-onlusten in da steden. Uit Milaan wordt aan de Tim es" go- mcld: Er hebben gisteren te Forli en andere groote plaatsen ernstige onlusten plaats gegrepen, voortvloeiend uit straatlletoogin- gen tegen de duurte. Vele winkels werden Veeggopl<uruderd en vernield; terwijl er druk van de revolver werd gebruik ge maakt. Vele winkels zijn ge-sloten, èn op de deu ren zijn briefjes geplakt met het opschrift: ,,Dc sleutels zijn aan de vertegenwoordi gers van het volk overhandigd." De plaatselijke arbeidsraad keurt dezo Jactie af. Griekenland. Het bestuurstelset. Uit Athene wordt aan do .Times" ge meld: De ..Heslia" verneemt uit Parijs, dat Venizelos een plan tot reorganisatie van het landsbestuur van Griekenland over weegt en dat. er reeds besloten is. een bij zondere missie naar Cyprus te zenden, teneinde het daar geldende bestnur3stelsel te gaan bestudeeren, -dat als een voortref felijk voöiheeld wordt beschouwd. Van het Vatlcaan. HET GEHEIME CONSISTORIE. De Paus over den vrede. Z. H. de Paus hield gistermorgen een geheim Consistorie. Zeventien kardinalen waren tegenwoordig. Ter gelegenheid van het Consistorie hield Z. H. de Paus een toespraak, waarin Hij, na woorden van lof te hebben gewijd aan den nieuwen patriarch van Antio- chië, aldus vervolgde: Het lot der Katholieke missles, om niet te spreken van talrijke Andere aangelegen heden, welke niet enkel de Kerk, maar de geheel Christenheid betreffen, heeft Ons den laatsten tijd groote ongerustheid ge baard. Vernomen hebbende, dat ter vredescon ferentie te Parijs beslissingen genomen werden, welke een aanslag schenen te zijn op de toekomst der rechten van de Evan gelische geloofsverkondiging, hebben Wij Óns met vertrouwen gewend tot de leden dier conferentie, hun verzoekend hun aan dacht aan dit punt te willen schenken. En Wij zonden ter verdediging van ge noemde rechten, een voortreffelijken pre laat der Romeinsche Curie naar Parijs. Het verheugt Ons, te kunnen mededee- len, dat de vredesafgevaardigden 'met rechtvaardigheid Onze verzoeken hebben behandeld en ze grootendeels inwilligden. Wij durven de hoop koesteren, dat die personen denzelfden rechtvaardigheidszin zullen toonen bij de ten uitvoer legging van hetgeen werd vastgesteld. Het geldt hier enkel een belang van den Katholieken godsdienst, maar van de geheele be schaving. En nu, eindelijk, de vijandelijkheden gestaakt zijn, smeeken Wij de goddelijke Goedheid en vormen Wij wenschen, dat de blokkade, waardoor zoo talrijke onge- lukkigen honger en de grootste ontberin gen lijden, worde opgeheven; dat zij, die nog gevangenen zijn, de vrijheid erlangen; dat menschen en volkeren, die tot nu toe elkander vijandig waren, zich opnieuw verbroederen in die christelijke liefde, die Wij niet ophouden den volkeren te leera ren, en zonder welke ieder vredesverdrag vruchteloos zoude zijn» De Paus-medaille. De Mstorische iPaus-medaille, die elk jaar ter gelegenheid van den feestdag der H.H. Apostelen Petrus en Paulus door den II. Vader aan hooggeplaaiste perso nal uit zijn onmiddellijke omgeving ge geven wordt, stelt dit jaar voor: aan de keerzijde den Goddelijken Verlosser, de armen uitstrekkend, naar een groep voor Hem verzamelde slachtoffers van den oor log, waaronder het opschrift: ,,Misereor super turbam". Ik heb medelijden met do schare. De toonzijde bevat de woorden: ,,Benedixtus XV, Pont. Max. Anno V" Benedictus XV, Paus, in het vijfde jaar zijner regeering. Engeland en de H. Stoel. De ..Osservatoire Romano" zegt in een artikel naar aanleiding van de geruchten betreffende onderhandelingen tussehen het Vaticaan en Engeland om een nuntiatuur te Londen te vestigen, dat deze geruchten louter op fantasie berusten. BINNENLAND. Wittebroodkaarten. Het Rij ksg ra anb ure au deelt aan het Correspondentiebureau nogmaals mee, dat de wittebroodkaarten voorloopig nog niet zullen worden afgeschafte De beurtregeling blijft gehandhaafd. In verband met bet bericht betreffende 'de nieuwe fcinnenscheepvaartregeling ver nemen wij thans, dat alle schippersorga- nisaties in den lande besloten hebben om de beurtregeling te blijven handhaven, terwijl het vrachttarief onderling door hen zal worden bepaald. De Koningin op een schokker. II. M. de Koningin heeft zich hedenoch tend te 9 uur, met don chef,van Haar Mi litair Huis, den vice-admiraal Bauduin, en een hofdame, in de Schevenlngsche haven aan boord begeven van den schokker Sch. 12, om op dat visschersvaartuig een zee tochtje mede te maken. Tijdens het zeereisje bleef 'de motorred dingboot „jhr.- Rutgers van Rozenburg", waarvan zich aan boord bevonden de heer Bakker Schut, directeur van den Ge meentelijken Havendienst, en de hoofdin specteur van politie, de lieer Thomas, in de nabijheid van den schokker. Beslissingen op beroep tegen Ged. Staten. Blijkens bij den Raad van State, afdee- ling voor de geschillen van bestuur, inge komen koninklijke besluiten is-de volgende beslissing genomen: Inzake hot geschil tussehen Ged. Staten van Noord-Holland eo Zuid Holland om trent de toepasselijkheid, van art. 22 dor wet» van 10 Nov. 1900 (Staatsblad no. 176) op een besluit van de vereenigde vergade ring van het hoogheemraadschap van Rijn land betreffende den aanslag van den staat in Rijnlands bundergeld. is beslist dat>art. 12 der wet van 9 Mei 1902 (Stbl. no. .54) .niet in den weg staat aan de toe passing van art. 22 der gemelde wet van 1900 indien daartoe oveiigens termen be staan. De collegea van Gedeputeerde Staten. Limburg. In de eergisteren gehouden zitting wer den gekozen tot leden van Ged. Staten: in de vacature van Aefferden: jhr. mr. E. van Aefferden, Roermond, met 33 van de •55 stommen, in de vacature Everts, de beer P. H. Everts, Senum, met 27 van de 45 stemmen, in de vacature Merckelbach, de lieer H J. L. Merckelbach. Wittem, met 26 van de 45 stemmen; in de vacature Verb eggen, J T. Verheggen, Ruggenum, met 32 van de 45 stemmen; in de vacature aftr. lid Regmit mr. M. J. H. Paulussen, Maastricht met 30 van de 45 stemmen; in de vacature aftr. lid Gorten: de heer P. M. F. H. Brouwers, Meerssen, bij 3de stemming met 23 van de 45 stemmen. Gekozen werd tot lid der Staten, bedoeld bij art. 89 der Provinciale wet de heer J. M. H. Quaedvlieg, te Maastricht. Een Belgische beschuldiging. In een ..Limburgsche Kronijk" in ,,Het Vaderland" (van Brussel) zoo gesteld, dat ze den indruk moet wekken door een Ne derlander te zijn geschreven, komt een ernstige beschuldiging voor aan het adres der officieren van de grenswacht. Daar wordt beweerd, dat .met passen door de Duitschers (tijdens de bezetting) in de Kempen afgegeven Hollanders dagelijks vrij in en uit gingen om de Duitschers in hun 'oorlogsoperaties behulpzaam te zijn .terwijl" de Duitschers .Hollandsche offi cieren aan de grens dwongen die passen geldig te aanzien ook in Holland of anders maar de handen voor de oogen te houden als een probaat middel om niets te zien van wat zij zien moesten." ,,Het Vaderland" beweert een officieel Duitsch document te bezitten „dat deze da- gelijksche schennissen van Hollands onzij digheid onomstootbaar bewijst." Moot, doze beschuldiging een nieuwe le gende helpen vr.rmen? vraagt de ,,N. Crt." Belasting op vermogensaanwa©. Het bericht van „Het Volk", dat minis* ter De Vries zijn voornemen tot indiening van het ontwerp tot heffing van eon belas ting van den vermogensaanwas in de laat ste jaren, zou hebben laten varen, blijkt onjuist. 5Vlel schijnt het in 's ministers bedoeling te liggen, het voorloopige ont werp, dat naar den Raad van State is ge zonden, eenige ingrijpende wijzigingen tc doen ondergaan, maar aan het denkbeeld blijft de minister vasthouden. Een nieuwe Zondagswet. In antwoord op eenige schriftelijke vra gen van den heer Duymaer van Twist deelt de minister van Binnenlandsche Za ken het volgende rnëtT: Een wet als de Zondagswet, die rec-ds een levensduur van meer dan een eeuw achter zich heeft, is begrijpelijkerwijze verouderd en voegt zich niet meer aan be staande toestanden. De regeering heeft reeds de noodige stappen gedaan om de voorbereiding van een nieuwe Zondagswet ter hand te ne men. Subsidie aan de Luchtverheertentoon- stelling. De minister van Waterstaat heeft voor gesteld een subsidie van f 75,000 te ver-< Heenen ten behoeve van de Eerste Lucht- verkeerténtoonstelling te Amsterdam (E.L. T.A.), welke in Augustus van dit jaar woz'dt gehouden. De K/oel-ramp. Bij den Wetgevenden Raad der Straits Settlements weid een voorstel ingediend om tien duizend dollars (ca. f 14,000) toe te staan ten behoeve van de slachtoffers vara de Kloet-ramp. Dit voorstel teekent wel weer de goede betrekkingen, die steeds tussehen Ned.- Indië en de naburige Engelsche kolonie hebben bestaan, vanwaar ook onmiddellijk na de ramp een betuiging van deelneming werd ontvangen. Nederlandsen als ambtsdul Neeriandia maakt er met een woord van hulde melding van. dat de consul van Japan te Batavia, de heer Matsuraoto, zijhi aan de Ind. Regeering gerichte brieven in het Nederlandsch stelt. „Eon dioevig figuur maakt daartegen over de tc Batavia gevestigde consul-gene raal van België, die, hoewel hij het Neder landsch zeer goed meester is en liij een land vertegenwoordigt met een bevolking, die voor do grootste helft Nederlandsch spreekt, «ijn ambtelijke brieven aar» de Indische regeering in het Frahsch stelt." *Aldus Neorlandiai. Maar is het blad te genover den Belg niet wat hard? Men zou het ve|rschil ook zoo ikunnen verklaren, dat de Belg zijn Pappenheimers kent, en de Japanner niet. Onze regeering kent in haar verkeer rnet het tweetalige België al leen Fransch, wat zal nu die Belg Neder- landscher dan de Nederlander zelf zijn? BODEGRAVEN. Op hol. Gistermorgen geraakte het paard, gespannen voor den wagen dei» ..Automaat", wederom op hoi in Buiten kerk. In wilden vaart ging het door Kerk en Brugstraat, wonder boven wonder wa gens en auto's zonder ongelukken passee- rend. Bij bet postkantoor kwam het te val len, doch vloog overeind en holde in woeste vaart door de Wiltemstraat. In de Moorstraat kwam het wederom te vallen, thans kwam het blijkbaar heviger aan, aangezien het voor dood bleef liggen. Spoedig was thans personeel der firma T. aanwezig, hetwelk het dier knevelde en voortgaan verhinderde. De materieele schade was aanzienlijk, terwijl het paard eenige ontvelliugen beliep. Een wonder mag het heeten, dat in genoemde drukke straten geen persoonlijke ongelukken voorkwamen. HILLEGOM. De Beurs. Gisteren werd de Bloem» hollenbeurs alhier officieel geopend, 't Aan tal bezoekers was nog gering, Er werd weinig handel gedaan, daar de kweekers nog. niet met Itun arbeid gereed zijn. NOORDEN. Posterijen. Vanaf 9 Juli zal de post dienst aan het hulppostkantoor alhier een belangrijke wijziging ondergaan Met in gang van dien datum 2al de eerste bus lichting in plaats van te 8 30 reeds te 6 uur (nieuwe tijd) des voormiddags plaata hebben, iret uitzondering va.n de Vrijda gen en Zondagen. Op Vrijdag geschiedt dit reeds te 5 20 en des Zondags te 9.15. Des namiddags wordt de bus gelicht om 5.15 dus 20 minuten later dan thans. Het publiek diene van deze vernndering goede nota te nemen en er aan te denken <lat het kantoor niet vóór 8 uur geopend is en dus postzaken voor de eerste verzen ding den vorigen dag moeten zijn afgo- daan. NIEUWKOOP. Hoofdelijke Omslag. Het percentage van den Hoofd. Omslag in deze gemeente zal in 1919 zijn 3.83, tegen 2.27 in 1918 en 1.97 in 1917. Deze belasting moet dit jaar opbrengen f 20,932.95£ tegen f 12,357.80^ in 1918 cn f 10,976.80V2 in 1917. Inderdaad eon aanmerkelijke stijging, waaruit blijkt dftf) ook de gemeente onder den druk en aö duurte der tijden gebukt gaat.

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1