BUITENLAND. BINNENLAND. Dit blad verschijnt eiken dag, uïtgez. Zon- en Feestd. De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, voor Leiden 17 ct. p. week, f2.25 p. kwartaal; bg onze agenten 18 ct. p. we^k, f2.40 p. kwartaal.Franc* p. post" f 2.70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad is voor de Abonné's verenigbaar tegen betaling van 25 ct. p. kwartaal,bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct.,met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 10e Jaargang. DINSDAG 1 JUL! 1919. Bureau STEENSCHUUR 15 - LEIDEN. Intere. Telefoon 935. No. 2950 Postbus 1?. De Advertentieprijs bedraagt 17*/* cent por rogel voor Handelsadvertentiën; Zaterdags 25 cent per regel. 221/2 cent per regel voor gewone advertentiën; Zater dags 30 cent per regel. Voor ingezonden mededeeÜDgen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen vrorde» aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop ea verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 30 woorden Onlusten in Duitschland. Gisting in de Oostelijke landen. Het onbewogen Brussel. OVERZICHT. Dc vre.desteekening is aanleiding ge weest voor Duitse lil and, oin nog meer onlusten te verwekken. De spoorwegsta king heette bezworen, doch schijnt toch weer te zullen uitbreken. In Hamburg, Dusseldorp en Brcslau is de; slaat van be leg afgekondigd. In het Oosten komen tel kens botsingen met de Polen voor, vreest men ernstige conflicten, wanneer straks zekere landstreken, overeenkomstig het vredesverdrag, van Duitsch in Poolsch ge zag zullen overgaan. J11 geheel Duitschland hcerscht een onrust die zeer bedenkelijk is, nu de aanvaarde offers zullen moeten worden gebracht en 'cle volkvertegenwoordiging het vredesver drag zal moeten ratificeeren. Immers is er in den laatslen tijd van verschillende zijden aangedrongen op nieu we verkiezingen voor de nationale verga dering, daar men deze niet. meer de "zui vere vertegenwoordigster van dein volks wil acht en in dién de huidige vergade ring den vrede ratifceert, kan dit tot nieuwe ontevredenheid en tot heviger verzet aanleiding geven. 9 Het gist niet alleen in Duitschland. Want het vredesverdrag mag den vrede in West-Europa gebracht hebben, in het Oosten duurt de oorlog voort. Oekrajie- ners, sovjet-troepen, de legers van Denikin en IColtsjak, Polen, Roemeniërs, Hongaren en Tsjecho-Slovaken bestrijden elkander en het heeft er niet den schijn van of de conferentie te Parijs aan dezen warwinkel een, einde zal kunnen maken. Er is daar een Balkan ontstaan, erger dan de werke lijke. en nok daarmede heeft men nog niet afgerekend. De Turken kunnen voor loop ig weer naar huis gaan. De Montene- grijnen schijnen tegen de Serviërs in op- starrtl te zijn gekomen, Grieken en Turken bestrijden elkander in Smyrna. In Hongarije -is de toestand 'al mede zeer onzeker en do pogingen een tegen omwenteling te veroorzaken, moet voor het bewind van Garbai en Bela Kun zeer hachelijk geweest zijn. Anderzijds moet, volgens Weensche berichten, de Hongaar- sche rad en regeer i ng voornemens zijn het sovjetbewind ook tot Weenen uit te brei den. Lloyd George kon met recht wijzen op de vele vraagstukken en belangen, die met het vredesverdrag waren gemoeid- De Vredesonderhandelingen De Rand van Vieren. Alvorens uiteen te gaan aldus een N. T. A.-bericht draadloos uit Lyon heeft de Raad van Vieren nog onderhandeld over de economische voorwaarden in het verdrag met Oosten t ijk. De Raad van Vijf in de piaafs van den Raad van Vier. liet onderteekenen van den vrede met Duitschland laat nog een aantal belang rijke vragen open, die, ondanks het ver trek van Wilson en Lloyd George, opge lost zullen worden. Van gisteren af zat de oude Raad, die sedert drie maanden verdwenen was om plaats te maken voor den Raad van Vier, zijn werkzaamheden hervatten en o. m,. de kwesties oplossen van het ten uitvoer leggen van den vrede inet Duitschland en het vaststellen der vredesvoorwaarden,, Hie aan Oostenrijk, Turkije en Bulgarije zullen worden opge- jëgth Van gistern af zal de Raad van Vijf i?s volgt zijn samengesteld: Frankrijk, Clemenceau; Amerika: Lansing; Engeland: Balfour; Italië: Tittoni (die Zondagmid- lag 'te Parijs verwacht werd) Japan: Ma rino. De rectificatie van het vredesverdrag. Clemenceau heeft onder applaus de ra- jificatie van het vredesverdrag in de Ka- ner voorgesteld. Het Rijnland. Clemenceau heeft in antwoord op de Duitsche nota van 27 Juni over het Rijn land een nieuwe nota aan Von llaniel ge zonden, waarin )iij laat weten, dat de ge allieerde en geassocieerde regeeringen geen bezwaar hebben tegen do instelling van een Rijnland-commissie, die de be zettingsproblemen in het voordeel van al de betrokken partijen zal trachten op te lossen. De Turken. Clemencau heeft zoo meldt Reuter een brief aan de Turksehe delegatie ge schreven, waarin hij den dank der con ferentie uitspreekt voor het door haar toe gezonden rapport. Dit rapport is zorgvul dig onderzocht, doch er worden internatio nale kwesties in aangeroerd, die niet on middellijk kunnen worden opgelost. Alle verdere besprekingen te. Parijs op dit oogenblik zouden dan ook overbodig zijn. De geallieerden en geassocieerden zullen ephter de betrekking weer direct aanknoo- pen, wanneer er eenig resultaat van nieu we onderhandelingen te verwachten is. Roemenië en hel vredesverdrag. Het voorbeeld van China, dat niet heeft willen teekenen, daar het zegt het slacht offer te zijn eener onrechtvaardigheid in zake Shantoeng, zou wel eens hij de on- derteekening van het vredesverdrag met Oostenrijk'door Roemenië gevolgd kunnen worden, dat evenmin tevreden is met de voorwaarden, welke het zijn aangeboden. België. Het onbewogen Brussel. Indien men ons twee jaar geleden had gezegd, zoo schrijft de ..Etoile Beige", dat de dag, waarop de vrede, en zegevierende vrede, zou worden gèteeke-nd, Brussel zon der vreugdekoorts, zonder muziek, zonder kreten zou zijn, dan zou men ons van me delijden hebben doen glimlachen. Omdat wij ons ongetwijfeld op dat tijdstip niet konden verbeelden dat de vrede zoo tot ons zou komen als hij thans tot ons komt, na het geharrewar, de aarzeling en de moeilijkheden, welke hij heeft teweegge bracht. Het ds niet de kalme vrede onder een opgoklaarden hemel, men krijgt den indruk van een compromis; en' de poli tieke hemel is zwaar van onweer. Hot blad schrijft dan evenals „Het Laat ste Nieuws", een paar dagen geleden, hoe er alleen in het centrum der stad werd gevlagd. De autoriteiten hadden niets ge daan om de bevolking tot betoogen op te wekken; geen procamatic, geen plakkaat, geen officieele mededeeling heeft nadruk gelegd op den historischen dag van 28 Juni 1919. In de ministeries is het officieele be richt. per telegram uil Parijs overgebracht; daarop ,is automatisch do Mag Van de balcons der ministerieels gehouwen ont plooid. Dc volksbuurten hebben zich niet meer ingespannen. Tegen 9 uur des avonds trok er een stoet door de wijk van het Volks huis, voorafgegaan door twee harmonica's twee dozijn op zijn Zondags uitgedoste arbeiders en arbeidsters. In do verte kon men denken aan het geroes een er betoo ging; dichtbij bleek het een gewone trouw partij te zijn. De krantenverlcoopers schreeuwden zich tevergeefs heesch om hun bloden niet hot groöte nieuws aan den man te brengen. Duitschland. De conservatieve pers in rouw. De nationale en conservatieve bladen, „Deutsche Tageszeitung", „Kreuzzeitung" „Tagliche Rundschau" en „Post", zijn Zondagmorgen naar aanleiding van de 011- derteekening van het vredesverdrag met een grooten rouwrand omgeven, versche nen. Ook de „Hann. Koerier" verscheen in eenzelfde gewaad. Het blad wijdt nog maals een fel artikel tegen de-zen vrede van geweld. Een treurdag in Oost-Pruisen. De algemeeine kerkeraad der Evangeli sche gemeente heeft aan de geestelijken en plaatselijke - kerker ad en in de oude Pruisische provincies verzocht Zondag 6 Juli als een algemeenen treurdag te be schouwen en die.n dag aan het einde dor godsdienstoefeningen cle klokken te laten luiden ten teeken van rouw. De onlusten. 'Generaal Von. Let tow Vorbeck heeift te Hamburg bekend gemaakt, dat met de af kondiging van den verscherpten staat van .beleg de macht op hem is overgegaan. Iedere poging tot tegenstand zal zonder ge nade worden onderdrukt. Het burgerlijk bestuur en de gemeentelijke autoriteiten leggen hun functies neer. Van tien uur 's avonds tot tien uur 's morgens is alle verkeer op straat verbo den evenals allo openbare vergaderingen, optochten en dergelijke. De troepen zijn in- tusschen door de aankomst van gepant serde treinen, gepantserde auto's on tanks aanzienlijk versterkt. De beweging van oproer dreigt ook naar het Rijmsch-Wiestfaalsche. industriegebied! "over te slaan. In Dusseldorp werd na af loop van een arbeidersvergadering 'n troep soldaten, die toevallig dien weg uit kwam, overvallen en ernstig mishandeld. Daarop heeft de militaire opperbevelhebber den staat van beleg verscherpt. In Breslau is de verscherpte staat van belog afgekondigd, daar Zondagochtend een nieuwe po-ging tot een. .5traat-revolutie op het stationsplein is gedaan. Een offi cier, die een. -afdeeling aanvoerde, maande de staikingsposten aan uit. elkaar te gaan- en toen de menigte aan die aanmaning geen gehoor gaf,'liet hij eenige schoten afgeven. Het plein werd nu ontruimd. Gistermiddag verzamelden zich circa 50 personen, deels opgeschoten jongens, deels arbeiders, voor de posten 'en drongen de manschappen terug. Daar de menigte een. dreigende houding aannam, werd met scherp geschoten, waarbij eenige personen zijn gewond. Oo-k in Bromberg i.? het Zondag tot po gingen om een straat revolutie te maken gakomen. Opgeschoten jongens, die op uit tartend© wijze het Pootsche insigne 'droe gen, gingen tot handtastelijkheden over te gen militaire posten. Versclieidenen solda ten werden de wapenen afgenomen, waar bij burgers ook in de tramwagens binnen drongen. Officieren der veiligheids weer werden van de wagens der tram gerankt, van hun schouderstukken beroofd en geslagen. Ook politiebeambten werden ernstig mishan deld. Daar de oploopen steeds grooter werden 011 do politie machteloos was, zijn militairen ontboden, tot herstel van do orde •en rust. Aan het snelle ingrijpen is het gelukt de overval in de 'kieni te verstikken en de orde te herstellen. De spoorwegstaking. .Vaa\ bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat de staking der spoorwegarbeiders reeds een storing teweeg bracht in de le- vensmidde-lenverzending. Het transport van melk is eens bemoeilijkt en vooral liet zenden van aardappelenwagons werd be let, hoewel de vertegenwoordigers der ar beidersorganisaties en andere in aanmer king komende personen van den beginne af uitdrukkelijk hot standpunt innamen, dat de toevoer van levensmiddelen door de staking in geen geval bemoeilijkt mocht worden. Op de betrokkenen is een beroep gedaan om hierin in ieder geval te voor- Vereenigde Staten. Wiison onderscheiden. Wilson is tot doctor in de rechtsgeleerd heid honoris causa benoemd aan de uni versiteit te Gcaiève. De yredestijding in New-York. Draadloos wordt, uit New-York gemeld, dat do .tijding van de onderteekening van het vredesverdrag met het gieren der sire nen op de schepen in de havens is ontvan gen, zooals dit hij groote gebeurtenissen gewoonte is. Gedeeltelijke uitvoer van vroege aardappelen. Het Rijikakantocvr voor Groenten en Fruit heeft aan de besturen der veilings- vereeniglngten de volgende circulaire ge zonden: „Ingevolge de beslissing van Zijne Excellentie den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, zullen bij eventu eel en uitvoer van vroege aardappelen al leen die vroege aardappelen mogen wor den uitgevoerd, welke op een daartoe door het Rijkskantoor voor Groenten en Fruit .ingeschreven veiling voor export geveild zijn. In verband hiermede verzoeken wij u ons vóór 28 Juni 1919 te berichten of u wenscht, dat uw veiling door ons als 'CxpoTtveLlinig van vro-ege aardappelen wordt ingeschreven". Bloem en meel. De Minister van Landbouw heeft be paald. dat rnet 3 Juli e.k. zal worden ver slaan: -ender Regeeringsbloem, sen menghel van 50 Amerikaansche bloem en 50 bloem verkregen door uitmalLng op 76 van een mengsel van Si buitenlandse be tarwe en 16 inlandsche tarwe; eu onder Regeerigsmeel: een mengsel van 75 buitenlandsche, tarwe 15 maïs meel en 10 gedroogde aardappelen. Kali. De kab-ini port eursver een igi ng te '&-Gra- vc-nhage deelt mede, dat thans de nieuwe (verlaagde) prijzen voor kali zooi ten zijn vastgesteld. De nieuwe prijzien zijn ook geldig voor de 20.000 tem kali, die in Mei werdén gecontracteerd en medio Juni reeds waren geleverd. Het kalisyndicaat ist- hans bezig met de levering van ruim 50 000 ton kiniet. en kaLLzout 20 terwijl verdere groote hoeveelheden zullen volgen'. De belastingplannen van minister De Vries. Volgens „Het Volk" zou minister De Vries zijn plan om een belasting van 30 pet. te heffen van de verniogensvermeer- dering' tusschen 1 Mei*1916 en 1 Mei 1919, hebben opgegeven en zou de minister thans van plan zijn -oen voorstel in de richting van een heffing in eens in te die nen. Steunregeling lichting 1918. Naar wij vernemen heeft de regeering besloten, voor de dienstplichtigen van de lichting 1918, die op 1 Augustus en waar schijnlijk op 1 October a s. met verlof zul len gaan, een steunregeling te treffen. Be kendmaking van deze regeling is binnen kort te verwachten. Gasprijs te 's Gravenhage. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft gisteren besloten den gasprijs te verlioogen en té stellen op 1G cent per M3. De Keizer. Men seint uit Ameror.gen aan het Itbld.l „Er gaan geruchten in Amerongen, dat de koteer zal vertrekken. Er is een onge wone stemming op het kasteel". Naar wij vernemen is hiervan ter be- vocgdcr plaatse niets bekend. Paderswski en de keizer. Als het bericht van het Hollandsch Nieuwsbureau uit Parijs juist is en Pade- rewski, de Pool sche minister-president, een nota aan do Nederlandsche regeering zal zenden om haar uit te noodigen de bewa king van den keizer te verscherpen, zou onze regeering een ongezochte gelegen heid hebben om aan het verzoek van Ne derlandsche Joden te voldoen en de nota te beantwoorden met de vraag, of het nu niet eens mot. die pogroms in Polen kan ophouden. Of heeft misschien onze regee ring al een stap tem bate van do Joden in Polen gedaan en zal die nota van Pade- rewski daarop het antwoord zijn? journalistiek. Sedert den loten Januari 1913 heeft de R.K. Persvereemiging „De Gooi sche en Stlchtsche Post" de exploitatie geleid van „De Gooiiisch'0 Post", „De Sticht sche Post" en „Het Nieuwsblad voor Bussum, Naar- den, Wieesp an, Muitten". Om deze exploi tatie uit te breiden en om te geraken tot stichting ceiner eigen drukkerij' is thans op gericht de N.V. tot Courant- on Drukkerij- exploitatie „Gooi- en Sticht", gevestigd te IIilversum( aan wie het. eigendoms recht der drie bovengenoemde bladen ia overgedragen. Ala Directeur, tevens belast met de lei ding der redactie, treedt op de hoer C. M. Brandstoffencommissie district Leiden In verband mot onze publicatie d.d. 24 Juni inaake het vrijgeven van* "turf etn de verstrekking van brandstoffen, op turf- •kaart en aanvullingskaarten wordt alsnog, overeenkomstig nadere berichten van dé Rijkskolendistributie ieder in eigen belang •aangeraden de uitgereikte kaart en zorg vuldig te bewaren. Remplaceering van kaarten kan niet plaats hebben,, wan neer mocht blijken, dat bij een veranderde! kolenpositie toch op deze kaarten brand stoffen -zouden moeten worden gedistri bueerd. 7025 De Directeur van het Brand- stoffenbureau. M. KRAMER, Leiden, 1 Juli 1919. J. Aleven, die gedurende zes jaar als re dacteur-administrateur aan deze bladen is verbonden geweest. Der nieuwe onderneming onze geluk- wenschl Bestrijding van den groentijd. De Vereeniging tot bestrijding van het Groenwezen hield j.I. Zaterdag haar jaarlijksehe algemeenc vergadering onder ovorzitterschap van jhr. jnr. A. F. do San vornin Lobman, minister van Slaat. Do voorzitter constateerde dat de werk zaamheden der vereeniging bij vorotdu- ring vrucht blijkt te dragen en stccda meerderen het zedelijk gevaar beginnen in te zien, waaraan zij zich blootstellen, die zich, om welke redenen dan ook, aan de ruwe en walgelijke groentijdsrnisbrui- ken onderwerpen. Ook naar aanleiding 'van de uit L'lrecnt bekend geworden scsandalen zijft ettelijke nieuwe leden tot de vereeniging toege* treden. Met aJgmeeno stemmen, werd boslbteni voort te gaan de betrokkenen opmerkzaam te maken op de onwaardige praktijken en toestanden, die uit den groentijd deer student?rkorpsen voortkomen, en hen er op te blijven wijzen dat liet lidmaatschap van korpsen, die zulke instellingen hul digen, in den togenwoordigen tijd aller minst noodzakelijk is ter verkrijging van gezellige n on kameraadschappelijke» om gang onder akademisrho jpugd. Verbetering (Ier zoden, zoo merkte dé voorzitter tenslotte op, is bet doel, waarop ook in dezen gewerkt moot worden.. Gemengde Berichien. De ex-kroonprjns krijgl bezoek. Za terdagavond kwam te Enkhuizen van Am sterdam liet motorjacht „Diana" met aan boord een achttal Duitsche dames en hee* ren, vergezeld van den heer C. H. Cremcr, Duitsche consul te Amsterdam. Het gezel schap bracht den nacht door ih het hotel De Oranjezaal. Zondagmorgen werd een loods aan boord genomen en koers gezet naar Wielingen, waar men van het voor genomen bezoek op do hoogte scheen. Er, stond althans een auto aan de haven ge reed, die het gezelschap naar de kroon prinselijke woning bracht. Do ex-kroon prins kwam met het gezelschap terug en vertoefde later nog plm. 4 uur aan boord van het vaartuig. Hoewel aanvankelijk het voornemen bestond naar Stavoren te stevenen, zette men dit met het oog op de hoogci zee uit het hoofd en zocht men de haven van Enkhuizen weer op, waan het jacht te ruim halfacht met de Duit sche vlag achterop binnenliep. Behalve een paar hoeren, die reeds van Wieringeni overland Waren teruggekeerd, ham het géheele gezelschap in den afgeloopen nacht weer zijn intrek in De Oranjezaal. Diefstal van broodkaarten. Te Brakcl zijn alle broodkaarten voor de komende periode uit het gemeentehuis gestolen. Ia het geheel waren het 8000 stuks. Viede-stemming Op dc Hoogerc Bur gerscholen bedenkt de wiskunde lceraaf, zijn leerlingen nuttig en aangenaam bezig te houden met een moeilijke berekening van een kogelbaan. Maar er stijgt protest uit de klas, en eert maakt zich tot aller tolk: FEUILLETON. EEN EDEL HART. 2C) HOOFDSTUK XI. De laatste bewijzen. Toen Maurice markiezin d'ArgeTles ver liet zat zij", met haar gelaat weggestopt in do kussens vain een ziekenstoel, snik kende te weeneoa, niét. berouw hebbende pvea' bet verleden,, evenmin over de toe komst die meer dan duister geworden, was looi* de onnoembare daad van Inès, maar vel over haar eigen nederlaag, over dé mul olijke zegepraal van Jacques de Rbo- ies, haar ouden vijand, ALdus, 't was ge- 9aan... Al hetgeen zij in haar leven opge- hmiruerd had, lag in puin! En aan herop bouwen viel niet meer te denken!... Om door Jacques bij het paiket van darijs niet aangeklaagd te worden' als plftmiengster, had ®ij zich plicht ig ver klaard 'aan onderschuiving van kinderen, 31 dié verklaring onderteekendmaar dat cboekende niets en werd een 'onnuttig rapen ini do handen des graafs, zoolang nes de vrouw bleef van Maurice Vallauris nderdaad. Laure beminde den kleine'zoo innig, en, van den, anderen kant, Henrietta zou door een vuur geloop en hébben voor hare pleegmoeder en die twee gevoel ens zouden Jacques voor immer belet hebben to spreken, den burgerlijken stand zijner kleindochter te eischen, het is te zeggen, eeniigerliea schandaal te maken om den naam van Maurice en zijn zoon. Maar nu was Inès vertrekken, en door hare vlucht had: zij, zelve de banden losge maakt welke mijnheer de Rhodes gekne veld Mélden. Wie zou hem nu nog weer houden?Alles was onherroepelijk ver- toren!..,... "Wat wreede foltering voor Diane, die thans ondervond dat or geen waar geluk' te vinden wa-s buiten dén rechten weg. Eni dan, wat vernedering". Zooveel heersdh- zucht gekoesterd te hebben.; zoo dorstig geweest zijn naar -eerbetuigingen, naar hulde; zuKken hoogmoed aan den diag ge legd te hebben, on dan zich verlaagd zien tot een gewone gelukaoekster zonder dak, zonder .middelen van bestaan, heel en gansoh in de macht- van eerten vijand die haar ieder oogenblik van haar bestaan in den afgrond slingeren, kon! Diane had een gewaarwording als zou haar hoofd barsten... En hoe dit alles vermeden?Welke kruiperijen uiige vond en?... Welke strik ken gespannen?.... Wlaar raad of hulp ge zocht?Welken domkop bedrogen, ver blind'?... Niets, niets, niets!-... Zij. gevoelde zich geheel onmachtig...:.. hare rol was uitgespeeldEn Inès! Dom, koppig, ik-auchtig, voor niets goed, tenzij om gedurig nieuwe verwikkelingen in het leven te roepen. De tijd vloog voorbij. De dag enttrok Diane aan haar zoo smartelijke bekom mernissen, en 't was haar alsof zij krank zinnig zou worden. Maar haar hoogmoed, haar girenzelooze hoogmoed hield haar nog recht. Ik" wil die lieden niet wederzien, over woog zij.. Ik moet hier weg met den eer sten tredn naar Boulogne vertrekken, waar Inês mij verbeidt. Zij richtte- zich op. Maar Diane was aan zulke hevige aandoeningen ten prooi ge weest, dat hare knieën onder haar knik ten. En toch, het moet!... sprak ze, haar eigen geweld aan doemde. Het moet! Ik wil het! En zoo geducht was nog haar wil, dat mevrouw d'Argelles er toe kwam tto ver moeienis te overwinnen, welke haar als gebroken had. Zij raadpleegde den reis gids: een sneltrein vertrok om acht uur uit de Noordstatie. Inderhaast verzamelde zij het kostbaar ste wat zij beaat: hare ju woeien, dé prach tige jtuweelen van Marguerite de Rhodes zij dacht er niet eens aan dat het haar plicht was die terug te geven aan cle doch ter der doode oen partij oude kant Zij voegde er het geld en de waarde bij die onder haar bereik lagen, alsook den che que vaai vijftigduizend frank; dan vulde zij een groote koffer met linnengoed en kleederem, en schelde hare kamermeid. H!aa?t u, zoide zij haar, weer volko men koelbloedig, haal' mo een rijtuig. Diane schreef een brieifje gericht tot Laurc; zij verzocht haar allés rin te pak ken wat haar en 'hare pleegdochter toebe hoorde, zooals Maurioe voorgesteld had, en het te bewaren totdat mevrouw d'Argel- lés een nieuw adres zou opgeven. Dan giing zij naar beneden, gevolgd door de dienstboden die hairo pakken en reis dekens droegen. Maar ondanks de macht, die zij op haar zelve had, gevoelde Diano zoowel dat zij dein voet zette op de eerste trede van het zedelijk verval en de onver mijdelijke ellende, dat het werkvolk, welk haai* zag vertrekken, verschrikt was door hare verwrongen gelaatstrekken enj haar zonderlingen oogslag. Vallauris was reeds vroeg uitgegaan voor een dringende boodschap. Laure vond hem dus niet, toen zij hém op de hoogte wilde brengen van hetgeen in den afgeloopen uaclit gobqurd was. Maar bij zijnen terugkeer in de fabriek vertelde zijn meesterknecht hom wat men zoo al zeïdo over hét vertrek der markiezin R osei in vermoedde een nieuw geheim, en zonder zijnon ondergeschikten 1 reel et maal te laten uitspreken, gimg hij zijné vrouw opzoeken!. Daar hiji 00 nergens vond, begiaif hij1 zich naar de kamer van Souri- quette. Luare was inderdaad bij hare dochter teruggekeerd. Ook Jacques was er. Hif zag er nu heel kalm uit-, want hij had dé gevraagde offers gebracht met dé rand1- borstigheid ham eigen.. Maar hij zat in eenen zetel met zijnen rug naar dé deur gekeerd, en Roselin zag hem aan voor den geneesheer die Soumiquette gadesloegu De plechtige stilte welke in hiet vertrek heersebte, deed den armen mam geloovdni 'dat zijn {dochter \zi^ker ^worden, mis schien wel dood was, en een snik»weldé 'op uit zijn borst. —Groote God! zuchtte hij terzelfder tijd* Bij 't hoor en van dten gedempten kreek sprong Laure recht; mijnheer de RhbdeOr' •keerde zich heftig om. Roselin herkende den graaf; hij had homi dikwijls genoeg ontmoet in de omstreken! van Argéües. Vat deed die hier in rijb huis? [Wordt vervolgd.l

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1