C.H.DE BOER Vrij Zand aien Advertentiën. Uitsluitend massieve Gouden Trouw- en Verlovingsringen. H. J. MA ARTEMSE, Botermarkt II Scheurleer Zoonen's Bank HAZERSWOUDE, Kiezers van Zoeterwoude. Aanbesteding 2® BAZAR -s „DE KROON H.H. Landbouwers. Bekendmaking. •»i gen aardige instrumentale begeleiding. 'Ma afloop van dit nummer speelde do Ga melan Langen-Gito, of wel het lied va.n •vreugde. ■Daai werd uitgevoerd een solo-dans Ka- lang-Kinantang, die vertolkte den forsclien trek in het optreden van twee broeders uit het oudere tooncel-repertoire. Overeen komstig daarmede was de begeleidende mu7.iek, forsch in tempo en rythme. De Gamelan speelde na dit nummer Oelók- Oelók, dit zijn: welkomstuitingen. Een andere solo-dans was de Tjantrik, waarin vertolkt werden jeugdige dartel heid, guitigheid en ootmoed van een leer ling tegenover zijn wijsgeer. Vooral deze dans had een krachtig applaus. Na de pauze werd het Wayang of Schim menspel gedemonstreerd. Het midden van het plan was de plaats van handeling, en werd verlicht door den z.g. wayang- lamp. Links en rechts van die plaats van handeling waren in het halfduister wayang-poppen opgesteld en wel in gelei delijk toenemende grootte, met den mg naar het midden gekeerd. Bij het begin van het spel of van een bedrijf stond in het midden de bergvormi- go figuur (goenoengan) die tevens kan dienen tot illustratie van een plaatselijke beschrijving of van een gemoedsbeweging. De gemoedsbeweging, die door de ge- dachtenwrijving is ontstaan, beroert „he mel en aarde", en men geeft dit op het rythme der muziek door trillende bewe gingen van de goenoegan weer. De vertooning van verscheidene typen tiit de dramatis personae vanaf het grove en het bruut-demonische -tot het statig- forsche en het fijn-zinnige gingen hieraan vooraf. De gamelan speelde Kinanti, d.i. leniging van harteleed. Ten slotte volgde nog 'de Perang Rem bang, een strijddans, en de Kiprah, een nitbundfge dans, die beide de groote bei- langstelling der aanwezigen hadden. Ongetwijfeld is het gezelschap er in ge slaagd, te Leiden eenige sympathie te verwerven voor de Javaansche kunst, wel ke hier nog zoo onbekend is. Gemengde Berichten. Misdaad? Vrijdag is in een doodloo pend water, uitkomende op het Oostzaan derkanaal achter het oude Entos-terrein, het lijk gevonden van den 13-jaiigen D.v. L., gewoond hebbende in de Vrolikstraat te Amsterdam, die sedert Zaterdag 10 de zer werd vermist. Vermoed wordt, dat hij op dien dag tusschen 3 en 5 uur te water is geraakt, en waarschijnlijk moet hier aan misdrijf gedacht worden. De jongen had op dien dag omstreeks halfelf een kwitantie geïnd, naar hij later aan kameraden meedeelde, voor twee hee- ren, die hem uitnoodigden, om 3 uur op iden Dam te komen om een kantoor te gaan zien, waar hij een goede betrekking zou krijgen. Deze kwitantie was valsch, groot ruim f 760 en is geïnd aan de Amsterdam- eche Handelsbank. Een aanslag. Volgens de „Tel." is te Amsterdam een aanslag gepleegd op de bekende tooneelspeelster mevrouw Poldi de Vriendt Sorel. Een man heeft haar met een stuk hout geslagen, waarna hij vlucht te. In de keuken werden eenige kleeding- stukken gevonden. De dienstbode heeft be kend met den man in relatie te staan. Woningnood. —Nadat bekend was dat het Rijk een woning te Meppel had ge kocht ten behoeve van den directeur der Rijks H. B. S. aldaar, hebben leeraren aan de R. H. B. scholen te Zwolle, Helmond, Leeuwarden, Hoorh, Utrecht en Roermond zich tot den minister van Onderwijs Kun sten en Wetenschappen gewend met de mededeeling dat ook zij de dupe zijn van den tegenwoordigen woningnood, dat zij in voormelden koop een poging ineenen te zien om aan bovenbedoelden toestand voor het leerarencorps tegemoet te komen en derhalve den minister verzoeken ook hen op die manier te helpen. Ernstig ongeluk. Bij de overbrenging- van een gedeelte der brigade, grenadiers en jagers naar het kamp te Waalsdorp, waarmede deze week een aanvang is ge maakt, Is een ernstig ongeluk gebeurd. Een der militairen, die boven op een mili taire vrachtauto zat werd bij het vervoer in do nabijheid van het kamp door eenige boomtakken gegrepen, en van de auto ge trokken met het gevolg dat hij onder de zware auto terecht kwam, waarbij hij zeer ernstig werd gekneusd en gewond. In zorg- vollen toestand werd hij naar 't militaire ziekenhuis overgebracht. Doodelijk ongeluk. Tengevolge van een bedrijfsongeval in do staatsmijn Emma bij Heerlen, is Zaterdag de mijnwerker F. om het levc-n gekomen. Ongeluk. Op de Maas voor Rotterdam tegenover de fabriek Feyenoord, is een zeilboot, waarin zich 4 mannen en een jon gen bevonden, aangevaren door een sleep boot. De zeilboot, sloeg om en alle inzitten den raakten te water. Drie der mannen en het kind werden gered, de vierde, een ko- Inwerker, wonende aan de Westvarken- oordsche weg, verdronk. Duitsche officier aangehouden. Vrij dag is een officier van de Duitsche grens wacht te Etten door Hollandsche kommie zen aangehouden, toen hij trachtte ver schillende voorwerpen, waaronder een paar kunstbeenen, over de grens te bren gen. Belgische militairen als smokkelaars. Een paar commies-soldaten zagen te Bel- feld aan de grens vier personen naderen. Toen zij ze aanhielden, bleken liet twee Duitsche jongens te zijn, welke een zak met pakjes sigaretten droegen, terwijl twee Belgische militairen van het bezettings leger in Duitschland als voorloopers fun geerden. De Belgische militairen waren met geweren gewapend en dreigden op brutalen toon, de Hollandsche soldaten te zullen neerschieten. Onze jongens hielden echter de Belgische praatjesmakers met hun revolvers in bedwang en arresteerden alle vier. De sigaretten werden in beslag genomen en do smokkelaars naar Roer mond overgebracht. SPORT. VOETBAL, NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. De uitslagen. Kampioenschap van Nederland. Amsterdam: Ajax—Go-ahead 0—0 Breda: N.A.C.—A.F.C. 0—1 Westelijke a fd eellng. 2e klasse A. Leiden: A. S. C.Kampong 01 Door dezen uitslag is A. S. C. gedoemd het volgende seizoen in de derde klasse uit te komen. Zelfs gelijk spel zou dit resul taat hebben opgeleverd. LAWNTENNIS. Leidsche L. T. C. De banen van de Leidsche L. T. C., de bekende banen op Posthof, waar jaren achtereen zooveel goede wedstrijden ge houden werden, zijn zoo verwaarloosd, dat zij afgekeurd zijn door een der bestuurs leden die met de keuring is belast. De nog te spelen competitite-wedstrijden van den Leidschen L. T. C. zullen nu op de nieuwe banen te Noordwijk worden afge speeld. Land- en Tuinbouw. i> 1 d S S SSSgS. ma ■g" SgKsS llispgs -n 'ëj c? si Uit de Boerengoudmijn. Voor ons ligt het verslag van de Rijks landbouwproefvelden in Zuid-Holl. over 1918, uit liet ambtsgebied van den Rijks- landbouwleeraar, den heer 3. A. van Riel. De proeven waren ook hier van onder scheiden aard: bemestingsproevon op hooiland), vergelijkende, ibcmestingsproe- ven met phosphorzuur en met kalihou dende meststoffen, variëteitsproeven met granen, en met knol-, bol- en wortelgc- wasssei). er. nog enkele andere. De proe ven, over tenige jaren genomen, zijn na tuurlijk voor ons het belangrijkst: één pioef is géén proef, zegt terecht het spreekwoord. Wij vermelden dan ook al lereerst de conclusiën. waai toe men kwam na een elfjarige proef te Ter Aar op zwarten zwavelgrond waar men op ge woon hooiland phosphorzuurhoudende meststoffen vergeleek. In alle proefjaren werd gehooid en daarna geweid. Negen jaren achtereen wendde men verschillen de meststoffen aan; in 1917 en 1918 liet men deze weg. Wij treden niet in bijzon derheden. In de beide laatste jaren toon de superphosphaat cle grootste nawer king, dan beendermeel, dat dit jaar maar weinig minder nawerking gaf te zien dan Thomasphosphoat.' Algiersphosphaat ver toonde in beide jaren nog .vrij goede na werking, maar Agriculluurphosphaat liet het ook thans zitten. Onderstaand lijstje laat zien de bemes ting gedurende 9 jaren, de geldelijke op brengst en de winst of het verlies over al de elf jaren tezamen: i JÜ s E g c g,'&> -L Sc-, - H 3 5 <u to m< c ■s"lggg§i Dc groote behoefte van dezen grond aar phesphorruur kwam ten duidelijkste uit Men constateerde ze niet alleen in dc omgeving van het proefveld, maar in de meeste droogmakingen. 'Waarschijnlijk moet dö oorzaak gezocht worden in den vroeger sterk gedreven graanbouw en za- denteelt, en in den lateren weiclebouw. In beide gevallen toch werd van de boer derij meer phosphorzuur afgevoerd, dan door den beschikbaren stalmest kan aan gevuld worden, vooral in vrpeger tijd toen nog -geringe hoeveelheden kraent- voer weiden aangekocht. Tot aanvulling van dit phosphorzuur-tekort olijkt super phosphaat, zoowel in zijn directe werking als in zijn nawerking, het beste té vol doen. Thomasrneel en beendermeel liepen gedurende den gehcelen proeftijd weinig uiteen en zijn dus in dit geval als gelijk waardig te beschouwen. Algiersphosphaat blijft bij de-reeds genoemde meststoffen ver ten achter, zooals uit de winst- en verlieskolom hierboven te zien is. Ver bovenuit steekt het winstcijfer van de su per: ruim f 820. Thomasrneel en beender meel die gelijk staan (374 en 375) konden het rog niet tot de helft van dat cijfer brengen. Algiersphosphaat leverde slechts een winstje van f63 en beteekende dus weinig Het Agricultuurphosphaat heeft abso luut gefaald"; over al de proefjaren gaf dc meststof een verlies van f 442. Varieteitsproeven met granen. Te Goedereede gaf wederom de orig. Williel- mina-tsrwe hooger opbrengst van dezelf de variëteit eerste nabouw. Dc eerste gaf 4029 /K.G. Ie kw. 117 K G. 2e kvv. zaad en 6017 K.G. stroo; de tweede 3700 K.G. Ie kw., 83 K.G. 2e kw. en 5725 K.G. stroo. Op een ander proefveld aldaar leverde van 5 variëteiten de Origineele Wilhel- mina ook de hoogste opbrengst, een derde veld, aangelegd als 't eerste, gaf dezelfde uitkomst, en bij 'n 4e proef spande de ori gineele van 4 variëteiten eveneens de kroon. Variëteitsproeven met knol-, bol- en wortelgewassen. Op een proefveld te 's Gravenzande, waar een 4-tal aardap pelvariëteiten waren uitgezet, is, evenals in 1917, gebleken dat Ideaal een mooien, vroegen exportaardappel levert. Van Po mona kon hetzelfde gezegd worden. Beide variëteiten) blijken mooie 'aanwinsten te zijn, die, ook wat opbrengst betreft boven de bekende Schoolmeester uitblinken. Ziehier de oogstcijfers: Variëteit 1. Pomona. Herkomst Velt huis 1917. Opbrengst aardappelen 30275 K.G. Poters 5690 K.G. Variëteit 2. Ideaal. Herkomst Vcenhui- zen 1917. Opbrengst aardappelen 33735 K.G, Poters 5730 K.G. Variëteit 3. Present. Herkomst Veenhui- zen 1917. Opbrengst aardappelen 25604 K.G. Poters 5903 K.G. Variëteit 4. \Sclioolmeesters. Herkomst nieuw pootgoed uit Groningen. Opbrengst' aardappelen 25-431 K.G. Poters 5720 K.G. Bestrijding onkruid. Op een proefveld te Maasland ter bestrijding van herrnoes (unjer,- kwadenaard, paardestaarl) .in grasland (zwaren grond) bleek de goede nawerking van 20000 K.G. schuimaarde, welke het vorige jaar was aangewend. Selectieproef met aardappelen. In 1915 werd venwege de Vereeniging van Oud- Leerlingen der Landbouwwintercursussen in de Hoeksche Waard besloten selectie- proeven te nemen met aardappelen. Het doel was na te gaan in hoever het hier door mogelijk:zou zijn soort-echt en ge zond pootgoed te behouden of te verkrij gen. Men wilde de proef 5 jaar voortzet ten, door elk jaar een halve H.L. uit te poten, afkomstig van het door selectie zoo zuiver mogelijk gehouden proefveld van het vorige jaar. ïn 1918 was er van de oorspronkelijke proefnemers niet één overgebleven. De laatste bij wien de proef in goede richting verliep, moest onder dienst; de anderen hadden gestaakt, om dat het aardappelgewqs in den loop der proefjaren vrij sterk was achteruitgegaan. Het Verslag zegt hieromtrent: Dit nu valt niet te verwonderen. Door bijna alle •proefnemers zijn uit het veld dc sterkaf- wijkende en zieke planten verwijderd en is van de rest pootgoed genomen. Zeer ze ker is deze methode, heter dan het nemen van pootgoed uit den greoten hoop zonder eenigerlei schifting tijdens dé"groei.- Veel afdoender is liet echter de sterk zieke en afwijkende plnnlcn van het veld te verwijderen, zooals was geschied, maar dan tevens stokjes hij de beste stoeien te zetten en van deze uitsluitend pootgoed te nemen. Zelfs dient bij deze laatste be-1 oördeeling nog gelet te worden op even tueel aanwezige mozaik (lopbont), zieke nabuurplcnten in veiband met het hevige besmettingsgevaar. Vereeniging „Schoolkindervoeding". Algemeene Ledenvergadering op WOENSDAG 21 MEi, des avonds te 9 uur, ïn het „Kuisgebouw". AGENDA: a. Notulen. b. Jaarverslag van de Secre taresse. c. Rekening en verantwoor ding van den Penning meester. d. Bespreking der wensche- lijkheid van het verschaffen der maaltijden op meerdere scholen, naar aanleiding van ingekomen brieven van Schoolhoofden. Bestuursverkiezing. Aftredend zijn: Mejuffrouw Woud en de HoerScniLT- huizen (herkiesbaar). Er zyn nog eenige vacature's waarin voorzien moet worden, f. Rondvraag. 5585 Jïamens het Bestuur: M. M. WOUD. Secretaresse. Openbare VERKOOPING op Woensdag den 21slen Mei 1919 des n.m. half drie uur, door dan Deurwaarder H. VAN DER WOUDE, te Leiden, op een terrein bij de Staatsspoor, bij de Pieter van Twistlaan aldaar, a contant, van zoo goed als nieuwe Planken, Deelen, Palen Schotten, Latten, Vlecht - draad, IJzerdraad, Ko° lenschuif, rollen nieuw Pakpapier :'i plm. IOO kilo per rol, Bascules, Ge wichten, Lampen, Wok ken Stroo, Rijwiel, enz. Te zienDinsdag 20 Mei 1919, van 10—4 uur en Woens dag vóór den verkoop.. 544'J GORINCHEM LEIDEN Verricht alie Bankiers- en Kassierszaken. Safe-Deposit. sm De BURGEMEESTER van maakt bekend dat de verbouwers van aardap pelen, die in aanmerking wensohen te komen voor de door het Rijk voor dit gewas, oogst 1919, gé- stelde garantieprijzen, formulieren kunnen aan vragen aan het Distributiekantoor Rijndijk. Deze formulieren moeten uiterlijk op 31 Mei 1919, behoorlijk ingevuld en onderteekend bij voornoemd kantoor weder worden ingeleverd. De BURGEMEESTER voornoemd, J. VAN DER MEULEN. 55" stemt Dinsdag 20 ftlei,op den Heer No. 1 der Roomsche lijsi. Lei op de voorletters. De Roomsche lijst is: A L' 7 Het Bestuur der R.K. Kiesvereeniging „O.R.V C. P. Paardekooper, 2e Voorzitter. JAC. VAN LEEUWEN Adr.z., Secretaris. Op IBondes'rïag 22 Mei 1319, des voormiddags te Huur,zijn Burgemeester en Wethouders van Sassenheim voornemens in hét Raadhuis aldaar AAN TE BESTEDEN: Het bouwen van vier woningen met bijbe- hocrende werken, op een terrein aan het einde van de Kerklaan te SASSENHEIM. Bestek en teekeningad f 1.50 per stel, franco per post ad fl.55, zijn vanaf heden ver krijgbaar ten kantore van onder- geteekende, Hoofdstraat 5SS te Sassenheim. Aanwijzing volgens Bestek, Verlangde inlichtingen wor den inmiddels verstrekt door A. L. VERHOOG, 5093 Architect Doet Uwe inkoopen bij hen, die in dit blad adverteeren. Laat StEBEH uw stem geltlen en besluit allen EEN^ARSSS wij knopen ALLEEN in Haarl.straat 257, hoek Pelikaanstraat, want dat is JE ADRES. 5557 SST Zie de spotprijzen in de Etalages. Ondergeteekende maakt bekend, dat de Advertentie van den Heer SPRUIT, niets te maken heeti met mijn vertrek en dat ik hier majne cüëntèle getrouw zal blijven bedisnen evenals voorheen. Achtend, KUPPENS Co., Castreurs, Zegwaarf-ZoeSermeer. 5411 Zanclsloot Lisserbrug invaren, losplaats rasters. VAM MEEUWEN TEGELAAR Lisse. 0m in aanmerking te kun nen komen voor liét ontvan gen van de garantieprijzen, welke door het Rijk voor den oogst 1919 voor tarwe, spelt, rogge, gerst, boekweit, kool zaad, boterzaad, dederzaad, raapzaad zijn gesteld, moet iedere verbouwer van een of meer der bovengenoemde gewassen een of meer Rij ks- graanverzamelingform u lie ren oogst 1919 invullen er, onderteekenen. Deze formulieren worden vanaf 10 Mei op een door den Burgemeester bekend te ma ken plaats verkrijgbaar ge steld. Inlichtingen over de invul-» ling en het aantal der in te vullen formulieren worden door den Bnrgemeesier of door de Landbouw-Commis- sie verstrekt. De formulieren moeten uiterlijk 31 ME11919, behoor lijk ingevuld en onderteekend op een door den Burgemees ter bekend te maken plaats worden ingeleverd, terwijl voor ieder ingevuld en og- derteekend formulier een onivangbewije tlocr den Bur gemeester werdt afgegeven. LANDBOUW-COMMISSIE ZOtTERMEER enZEGWAART De Secretaris. F. SOUPART LEIDEN. RIJNKADE 6. SPECIALITEIT IM: Grafzerken, Kruisen i verder Marmer Ver kei Adverteeren doei verkcopen.

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 4