Je Leifaie Gerat". Twee'de Blad. Maandag 19 Mei 1919 ""binnenland. DE SCHELDE. -ïn de „World" is, naar het Ned. Tel. Alg. meldt, een telegram verschenen, vol gens hetwelk Wilson zijn plan om over jïelg'ië terug te keeren en van Antwerpen uit te vertrekken, zou hebben opgegeven, Ijaar de Schelde in zoo'n slechten toestand yerkeert, dat do George Washington die rivier niet kan opvaren. Dit zou, volgens dit blad, aan de Bel gen een sterk argument in de hand geven om hun eisoh van eigen controle ove* den Scheldemond te ondersteunen vermits het nu blijkt, dat de Nederlanders niet goed zorgen voor de rivier. (De „George Wastington is een schip fan 32.500 ton: die kunnnen nu eenmaal niet langs de Schelde varen; goede zorg, zelfs goede Belgische zorg, had daar niets aan kunnen veranderen. Het geval van de,,George Washington" bewijst dus niets. Dat Nederland wel goed gezorgd heelt voor de Scheldebed- ding blijkt daarentegen uit" het feit, dat Antwerpen direct na den wapenstilstand, vlootbasis voor een deel der geallieerde legers geworden is.) Een nieuw trekkingsplan der Staats loterij. Dezer dagen kwam cfns ter oore, dat yermoedelijk van regeeringswege, door het aanbrengen van een -wijziging in het ïieuwe trekkingsplan -voor de Staats loterij. welke 21 Juli a.s. begint te spelen, jetracht zou worden een eind te maken aan het werk der particuliere, clandestiene loterijen, welke spelen op de basis van tot trekkingsplan der Staatsloterij. vandaag kregen wij inzage van het jiieuwe plan der Staatsloterij, dat inder- aaad afwijkt van de jprige. Zooals men weet, worden door de Staatsloterij, voor ieder plan, dat een trekkingsperiode van ongeveer drie maan den heeft, telkens 21.000 loten uitgegeven, waarvan do eerste .helit, dus 10.500, door gefourneerd is en de tweede helft zooge naamd classicaal. In het nieuwe plan nu tijn er ook 10.500 doorgefourneerde loten, doch de nummers daarvaji loopen nu van 1 tot 11.500 met duizend weggevallen num mers, welke natuurlijk niet aan de parti- tiftiere maatschappijen bekend zijn. De classicale nummers loopen van 11.500 tot &.000. Dom1 deze wijziging in het R$an der Staatsloterij zullen de particuliere loterij en, naar ons van-deskundige zijde verze kerd wordt, vermoedelijk niet kunnen spe len, tenzij zij in haar loterij-plan 1000 vol komen waardelooze nummers zullen in- htsschen. „Tel." De directeur der Nederlandsche Staats loterij bevestigt in een communiqué het aan de „Tel." ontleende bericht, betref fende een nieuw trekkingsplan der Staats loterij. Bij informatie te bevoegder plaatse werd aan het Corr. Bur. bevestigd, dat de wij ziging in het trekkingsplan der Staatslote rij inderdaad is aangebracht, om het „trek ken op de Staatsloterij" van particuliere loterijen onmogelijk te maken. Vrijwillige landstorm en burgerwacht. Naar wij vernemen komen volgens de beginselen door de regeering vastgesteld, bij voorkeur in aanmerking: a. Voor aansluiting bij den Vrijwilligen Landstorm de dienstplichtigen tot en met den 30-jarigen leeftijd. b. Voor aansluiüng bij de .Burgerwach ten de dienstplichtigen boven den 30-jari- gen leeftijd. Verlofspersoneel, ongeacht zijn leeftijd, kan dienst doen bij den Vrijwilligen Land storm of Burgerwachten. Bij do burgerwachten kunnen blijven de dienstplichtigen van alle lichtingen, die een rang bij de burgerwachten bekleeden. Voor nieuwe kaderleden ter vervanging van degenen, die de burgerwachteg ver laten, mogen geen dienstplichtigen bene den den 30-jarigen leeftijd aangenomen worden. In Amsterdam en Rotterdam zullen geen, FEUiLLETON. EEN EDEL HART. 195) Moet hij die woning waarlij\c vinden? Zoeken ja, maar huren, of zelfs vin den, dat niet. Goed, 't zal gobeuren. Ik moet u nog vertellen dat. ook Inés haren man dezelfde ■vragen gesteld heeft welke de markiezin m'j stelde. Heeft Maurice geantwoord? - Neen. Zal hij antwoorden? Zoo ge het mij veroorlooft hem te ttggen dat het uw verlangen is dat wij liet spreken, moet gij niet vreezen dat hij *ijnen mond openen zal. Kent hij dan de afkomst zijner zuster? Neen, geen woord. Maaibij weet dat gij dikwijls met haar spreekt, sinds hij u fens toevallig ontmoette, en dat zij veel voor u overheeft. Wie heeft hem dat gezegd? Het openbaar gerucht, vooreerst. Vervolgens zij zalf, want hij heeft haar daarover ondervraagd. Wat heeft zij hem verteld? Alles, behalve de laatste' gebeurtenis- fn, waar hij niet 't minste erg in heeft. pogingen aangewend worden, om reeds bij de burgerwachten aangesloten dienstplich tigen, ongeacht van welke lichting, bij den vrijwilligen landstorm te doen overgaan. K emehntecaadsvork f erin gen, R o 11 e r da m. Bij nadere berekening is gebleken, dat er zijn gekozen: 8 katho lieken in plaats van 7 en 1 Unie-lib. in plaats van 2. II o o r n. Aantal kiezers 2693. Uitge bracht 2356 geldige stemmen. Liberale Unie verkreeg 321 st., du S.D.A.P. 613, de neutralen 387, anti-rev. 88, vrijz.-dem. 66, Christ.-hist. 70, r.-kathol. 611 stemmen. Gekozen 2 unie-liberalen, 4 S.D.A.P.'ers, <4 kath., 4 neutralen; 1 anti-rev. De huidige Raad bestaat uit. 7 liberalen, 1 vrijz.-dem., 1 neutrale, 3 soc.-dem.. 2 kath. en 1 anti-rev. V o 1 s e n. Aantal kiezers 5509. Uitge bracht 4736 stemmen, waarvan geldig 4492 stemmen. Raadszetels 17. 1. Chr. Soc. 70. 2. Chr. Ilist. Unie 455. 3. A-.-R. Partij (Pro- testeandidaten) 182. 4. Socialistische Par tij Of-. 5. S. D. A. P. 1314. 6. Unionisten Loge cc Lib. Unie (verbonden.) 77. 7. R.- K. Staatspartij 1104. 8. R.-K. Staatspartij (protcstcandidaten) 52, 9. A.-R. Partij 354. 10. V.-D, 457 en 11. Econ. Bond 359. Oude samenstelling: 5 S.D.A.P., 4 R.-K., 4 V.-D., &C.-H., 2 A.-R., 2 V.-D., 2 E B. Nieuwer: 5 S.D.A.P., 4 R.-K., 2 V.-D., 2 E.R., 2 C.-H. en 2 A.-R. Voorburg. De uitslag van de ge houden stemming voor den gemeenteraad is als volgt: 4 R.-K. (L. C. Kordes, A. M. van der Vriendt, C. G. Meeuwisse en G. T. Nederpelt); 3 Unie-liberalen (H. A. Tromp, C. v. d. Berg en G. P. P. Klum- per); 2 christ.-bistorïschen (H. van Boe ven en H. J. Kranenburg); 1 soc.-democraat (C. van Dijk) en 1 anti revolutionair (P. de Wit). Jh. mr. Wiftert van Hoogland. Jhr. rnr. E. B. F. F. Wittert van Hoog land heeft wegens zijn benoeming tot voor zitter van den Raad van Arbeid te 's Gra- venhage, ontslag aangevraagd als com mies-griffier van de Eerste Kamer der Staten -Generaal. Naar Parijs. Met defi minister van Buitenlandsche Zaken zijn naar Parijs vertrokken de heeren Van Heekeren, chef der afdeeling politieke zaken van s Ministers departe ment, Carsten en Van Haersma de Wit, ambtenaren. De uitlevering van don Duitschen Keizer. Een persdreigement. Uit New-York wordt, naar het „Hbld." meldt, aan de „Daily Telegraph" geseind: In de „New-York Times" is een krach tig gesteld hoofdartikel opgenomen, dat een beschouwing bevat over de houding van de Nederl. regeering in betrekking tot den gewezen keizer en waarin beweerd wordt dat aan Nederland, ingeval dat mocht weigeren den vluchteling uit te le veren, door de geallieerde mogendheden zeer duidelijk zou moeten worden te ken nen gegeven dat de Hollandsche orders voor kolen en ruwe grondstoffen niet r«*er stipt door de V.S. en Engeland zou den kunnen worden uitgevoerd. De aanvoer van levensmiddelen. Er schijnt, naar het „Hbld." meldt, een oogenblik stagnatie te zijn geweest in den uitvoer van in geassocieerde rijken aan gekochte levensmiddelen voor Duitsch- land. Deze is inmiddels opgeheven en de export wordt thans weder voortgezet op de aangenomen basis. De Duitschc regeering heeft tot dusver in de gcaa9ocieerdc landen voor omstreeks 500 millioen gulden levensmiddelen ge kocht, in het bijzonder in Amerika, en wel in hoofdzaak ongeveer 500.000 ton graan en peulvruchten en 180.000 ton vleeseh en vetten. De helft van deze hoe veelheden is thans via Rotterdam en Duit- sche havens, in Duitschlan'd aangekomen. Het vervoer is hoofdzakelijk over de Ne derlandsche haven geleid. De betalings moeilijkheden zijn thans uit de wereld. Geen aardappetpoeder in de bloem. Naar wij vernemen zal van 15 Juli af de bloem voor de broodbereiding niet meer met aardappelpoeder worden ver mengd. De Rijkskleeding. Naar V. D. verneemt., heeft de regeering voor ongeveer'8,000,000 mark aan manu facturen verkocht aan verschillende Duit- scho steden. De betaling zal geschieden door storting van dit bedrag op e&n Duty- scbe bankinstelling. Wat beeft hij op Souriquette's mede deel ingeri geantwoord? Gij. zijt gelukkiger dan ik; had hij ge wild, ik zou hem ook wel gaarne gezien hebben. Jacques was meer ontroerd dan hij wil de laten blijken; glimlachende mompelde hij: Dit zal voor later zijn. En de stem verheffende, voegde hij er aan toe: Zeg Maurice, dat ik verlang dat hij zwijge. Zeg hem nog dat ik hem dezer da gen hoop te ontmoeten aan 't Sanatorium. Wat zal hij blij wezen! Kan ik zijne moeder en zijne zuster beminnen zooals ik u beiden bemin, zon der ook hem lief te hebben?: Waf zijt ge toch goed! Ha! lag het enkel aan mij, wat zou den wij allen gelukkig zijn! Laure durfde niet aandringen. Noch tans een onbestemde vrees beving haar weer tegenover dien man, zoo sterk en zacht voor hen die hij beminde, maar die schrikkelijk moest wezen voor hen die hij verfoeide. Gij moet ook den zoon van Maurice liefhebben heer graaf, mompelde zij. Hij antwoordde'niet, maar gaf het ge sprek een andere wending: Mocht bij geval mevr. d'Argelle.s aan stalten makers om op reis te gaan, sprak En die kleeding waa zoo best!! Spiritus uit rijst. Het- Kamerlid Rutgers heeft de navol gende vragen tot den minister van Kolo niën gericht: Wordt op Java meer dan vroeger spiri tus uit rijst gestookt, en,in welke mate? Zoo ja, is dan deze uitbreiding der indus trie te beschouwen als een oorlogsver schijnsel, of is te verwachten dat zij blij vend zal zijn? Zijn maatregelen te dezer zake geno men in verband met de voedselvoorzie ning? Is in ons land in den laatsten tijd meer dan voorheen Java-spiritus ingevoerd als grondstof voor productie van sterken drank, en in hoever? wijzigen, dat 2 cent per lid-zal worden be taald. 'Na «Ie rondvraag werd de vergadering gesloten. KERKNIEUWS. Mgr. Cailier. Z. D. H. Mgr. A. J. Caliper zal op He melvaartsdag. 29 Mei a.s., zijn zeventig sten verjaardag vieren. Nieuwo kerken. Op Maandag 23 Juni zal de vergroote kerk van Anna*-Paulowna-Polder door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem worden geconsacreerd. utrecht een vergadering uitgeschreven vah R.-K. Détailhandelaren In. brandstoffen. De vergadering was goed bezocht; vrij wel alle streken van het land waren ver tegenwoordigd, terwijl ook schriftelijke in- stemmingsbeluiéingen met hot duel der bijeenkomst waren ingekomen. De heer Chris, M. lansen, directeur van het Hanzehiireau te Amsterdam, die de lei ding der vergadering op zich had geno menherinnerde aan de voorgeschiedenis van deze bijeenkomst en betoogde voorts do mogelijkheid en noodzakelijkheid der stichting van een Nat. R.-K. Bond. De in leider baseerde zich daarbij o. rn. op het concentratie-proces in het bedrijfsleven, de toekomstige richting in het bedrijfsleven en de economische onafhankelijkheid van diverse patroonsgroope-n, terwijl hij met een verwijzing naar de kracht van het ka tholiek beginsel in de R.-K. vakbeweging zooals deze nog zeer onlangs in hot be kende concept-manifest der R.-K. vakbeu weging tot uiting kwam, aanspoorde tot bet, aanvaarden van het beginsel van R.-K. organisatie. Uit de vergadering werden een aantal vragen en bedenkingen in het midden ge bracht die ten genoegen der vergadering werden beantwoord. Alvorens nu tot de stichting van dort Bond over te gaan ontwikkelde de heer Jansen de noodzakelijkheid van een forsch' contributiestelsel en verdedigde de stan daard-contributie van f 25 per jaar, waar van f 5 voor Nat. Hanzebureau. de cen trale der R.-K. middenstandsvakbonden. De vergadering stemde met het voorop zetten van een fHnk contributiestelsel in, doch sprak zich tévens voor evenredige contributieheffing met een behoorlijk mi nimum als uitgangspunt. Bij hoofdelijke stemming gaven zich ver volgens ruim 70 aanwezigen onmiddellijk als lid van den R.-K. Rojid op, waarvan verschillende bestaande plaatselijke of ge westelijke R.-K. vereenigingen vertegen woordigden, die zioh vermoedelijk na rug gespraak met hun vertegenwoordigers en bloc zullen aansluiten. In het voorloopig bestuur werden geko zen de heeren J. C. Rademaker, BiKhoven; A. v. d. Klooster, Bussum; J. Schriek, Am sterdam; J .L. C. Perquin, Leiden; W .v. d. Kar, Steenbergen; Koopmans, Hoeven; H. Schippers en Loosbroek, 's Hertogen bosch. Twee vertegenwoordigers uit Lim burg zullen hieraan nog worden toege voegd. De vergadering droeg het voorloopig be stuur op onmiddellijk statuten te ontwer pen en de stichting van een kolenbureau voor te bereiden. Binnen zes weken zat ter nadere bespre king en vaststelling van een en ander een nieuwe algemeene vergadering te Utrecht werden uitgeschreven. R.-K. Brandstof- fenliandelaren in Nederland kunnen zich omtrent lidmaatschap enz. verstaan mek den heer W. v. d. Kar té Steenbergen, die als secretaris optreedt. Nadat de heer J. Schriek den heer Jan sen dank had gebracht voor de leiding de zer vergadering, werden de besprekingen met een on wekkend slotwoord en den chr. groet gesloten. R.-K. Bakkersgezellen. De Ned. R K Bond van Bakkers en Cacao-, Chocolade- en Suikerbewerkers is in het afgeloopen boekjaar met 662 leden vooruitgegaan. Telde deze Bond vorig jaar 1538 leden, per 1 Mei 1.1. telde hij ruim' 2200 leden. Letteren en Kunst. Javaansche kunstavond. Tot afscheid van Rd. Ms. S. Surya Ningrat en echtgenoote, werd gisteren in den Leidschen Schouwburg een Javaaiv scho kunstavond gegeven door het Indo nesisch Kunstgeselschap „Langen-Driyo' of „de Vreugde des Harten" te 's-Graven- hage. Do uitvoering geschiedde door be middeling van de Leidsche Kunstvereeni- ging en de vereeniging „Oost en West". t Programma was voor de meeste be zoekers iets ifteuws, ongetwijfeld vermel dende de hoogste Javaansche kunst, doch voor het gros merkwaardig en vreemd. Inzonderheid betrof dit de Gamelan- of orchest-bespeling, op eenige instrumenten, die allerlei dissonanten gelijktijdig aan gaven, maar toch in rhythme gelijk ble ven. Middelerwijl hoorde men dan het hoogo geluid der Javanen er tusschendoor. Het toonecl stelde voor een open voor huis (pemdoppo), waarin we het, eerst te zien kregen een fragment uit het hisrfco- risch-romanlïsch dichtwerk Pandji-Woö- long, dat word voorgezongen nv de Mijnheer de ^aaf!mompeJ.de zij, achteruit deinzende. Jacques scheen die beweging niet te bemerken; hij vatte de hand der oude vrouw, en trok haar zachtjes buiten. Hij bracht haar tot ecri houten bank, in de schaduw der hooge boomen, welke het kerkje omringden. Annette, begon hij, ik heb daar eeneo brief van Michel ontvangen. Hier is hij^ Lees hem eens. Zij doorliep hem langzaam, en herla* hem verscheidene malen. Toen zij haar gelaat weer oplichtte, was het nat van tranen. Kunt gij iets doM voc rmjnen jon gen, heer graaf? vroeg trzéfondflt want zij giste wel wat er voider ging ga- beuren. Ik wil, zooale altijd, uwen zoon hal pen in de mate mijner krachten. Dus Ik zal hem de noodige «om Ieena* Dank aan mij, is hij een eerlijk, mitttp en rechtschapen man geworden; hij w«Q nu een gelukkige echtgenoot, on goe4| huisvader, zijne kinderen oneiU® zooals jrij hem beimind hebt! O. mijnheer Jacques!mijnheer M ques!'t Is waarlijk te veel, ja, 'l te veel! (Wordt vervolgd! STADSNIEUWS. Het Groene Kruis. In de Vrijdagavond gehouden vergade ring van de Z.ii. Vereeniging „Het Groe ne Kruis", afd. Leiden, voorgezeten -door dr, A. Schreuder, werd door de waar nemende secretaresse, mej. v. Rhijn, ver slag uitgebracht over de werkzaamheden der afd. over het afgeloopen vereenigings- juar. De toestand der vereeniging mag als vrij gunstig worden beschouwd. Het aan tal leden steeg tot bijna 1300. Aan contri- butlen werd ontvangen f 2099.50. De reke ning sluit in ontvangst en Uitgaaf met In de Zilk onder Hillegom (parochie Vogelenzang) is met den bouw eeper defi nitieve kerk voor de daar op te richten parochie begonnen. Men hoopt met Pa- soben 1920 het kerkgebouw in gebruik te hebben. „St. Bavó". RECHTSZAKEN. Verboden processie. Voor de tweede maal heeft gediend de zaak tegen den zeereerw. heer A. J. K., pastoor te Beugen. Den eersten keer heeft de Hooge Raad de veroordeeling van den pastoor wegens het houden van een ver en van den magazijnmeester waren niet onbelangrijk verhoogd. De 654 voorwerpen, bestemd tot zieken verpleging, welke in het magazijn aanwe zig waren, werden niet minder dan 1877 malen uitgeleend. - Door de nog steeds voortdurende ongun stige tijdsomstandigheden en de stijging der prijzen van alle verband- en verple- gingsvoorwerpen had het bestuur zich ge noodzaakt gezien in het tarief voor kleine veiplegingsdic-nsten ten behoeve der le den wijziging te brengen en dit vast te stellen als volgt: voor één bezoek daags le kl. f 1, 2e kl. f 0.75, 3e kl. f 0.50, 4e kl. f 0.15; voor twee bezoeken daags opvolgend f 1.50, f 1.20, f 0.75, f 0.25. De prijzen der Weekkaarten werden gebracht voor één bezoek daags in deS verschillende klassen op f5, f 3.50, f 2.50 en f 0.75 en voor twee bezoeken op f 7.50, f5, f4 en f 1. De contributie voor het lidmaatschap voor nieuwe legden werd verhoogd tot f 2.50. Tot secretaris der vereeniging werd ter vervanging van mej. G. B. C. van Rhijn .benoemd de heer jhr. C. C. Röell, die de benoeming aanvaardde. Tot leden der commissie van kasopne- ming werden aangewezen de heeren iRciell voornoemd en J. Graf. Met de gebruikelijke plichtplegingen werd de bijeenkomst gesloten. Vrijdagavond vergaderde in het gebouw „Prediker" het Ondersteuningsfonds bij ziekte, onderafd van de afd. Leiden van den Ned. R.-K. Volksbond. Door den voor zitter, den heer C. Heijkoop, werd den tal rijk opgekomen leden 't welkom toegeroe pen. Een zeer duidelijk jaarverslag werd door den len secretaris, den heer W. Lut, uitgebracht, waarvoor hij den dank der vergadering inoogstte. Door den penning meester den heer Th. Goosens werd het jaarverslag uitgebracht. Saldo vorig boek jaar f 4Y5.72J: saldo einde boekjaar fl Mei 1919) f 250.844; jaarverslag weduwenfonds: f 409.73 vorig boekjaar; f 398.924 (saldo 1 Mei 1919). Bij monde van den heer de Groot werd namens de kasnazieners den penningmees ter dank gebracht voor diens beheer. Thans was aan de orde de bestuursver kiezing .aftredend waren de heeren C. Heij koop, Th. Goosens, J. v. Ovost, terwijl er éen vacature was). Do aftr. waren op nieuw candidaat. gesteld, terwijl voor de vacature gecandideerd was d^heer J. J. Barent. Daar geen tegen-candidaten waren ingekomen, waren deze gekozen. De vice- voorzitter J. Ouwerkerk vroeg de vergade ring of zij het kon goedkeuren, dat ook de voorzitter weer voor twee jaar als zooda nig werd herbenoemd, wat met applaus werd goedgekeurd. Allen gekozenen na men hun functie aan. Vervolgens word het 25-jarig bestaan be sproken. Voorgesteld werd met een feest- vergadering dit, jubilé te vieren. Het. be stuursvoorstel, om de tijdelijk verhoogde contributie, die thans vervallen kan, te blijven doorbetalen voor deze- feestviering werd met 37 tegen 17 stemmen aangenome-n Toegevende aan de oppositie van de min derheid werd bpsloten, het voorstel zoo te W Uil 11 W/CijolC VCI 11 1 I I '_L, vIllUu t I I U11 den bekl., maar op het O. M. de bewijslast rustte. Dit had te bewijzen, dat de open bare godsdienstoefening in 1848 te Beugen niet gebruikelijk was. De Hooge Raad had de zaak verwezen naar het gerechtshof te Arnhem. Dit hof had verklaard, dat bekl. had gehandeld in strijd met de wet, op grond van een erkentenis van den bekl., dat hij niets had gevonden, waaruit bleek, dat de openbare godsdienstoefening te Beugen geoorloofd was, en van de verkla- ring van 2 tachtig-jarige getuigen, die zich van zoo iets te Beugen niets herin nerden. Nadat raadsheer Visser verslag had uit gebracht, lichtte mr. R. J. H. van Schaik, advocaat te Arnhem, het cassatieberoep t.oe. Pleiter betoogde, dat geen der bewijs middelen in 's hofs arrest iets inhield om trent het gebruikelijke van de openbare godsdienstoefening. Te Beugen kon b.v. gebruikelijk geweest zijn de buitengewone processie, welke het kerkelijk wetboek kent pn welko veelal met groote tusschenruim ten wordt gehouden. Daaromtrent bevat 's hofs arrest niets. Wijders had het hof moeten onderzoeken, of in 1822 te Beugen processies gebruikelijk waren. De feitelijke toestand toch van 1822 was tot rechtstoe stand verheven en deze rechtstoestand was in 1848 bestendigd. Naar den feitelij ken toestand van 1822 had het hof dus een onderzoek moeten instellen. Ten slotte had het hof ook uit het bewijsmateriaal niets kunnen afleiden omtrent het gebrui kelijke in 1818. Wat de pastoor niet go- vonden had, deed niet ter zake. De ge hoorde getuigen ^aren niet menschen, die noodzakelijkerwijs aan een processie ware zij gehouden hadden moeten deel nemen. Dit bewijs was derhalve onvol doende. Het O. M. zal 30 dezer conclusie nemen. VRAGEMBUS. Vraag JW. B. te Hoogmade. Antwoord: Neen; ge zoudt daarop alleen recht hebben gehad indien ge nog in dienst zijnde werkelijk met ver lof waart gegaan. Vraag: (Vrijstelling zesde zoon, lich ting 1920) Antwoord: Ja, de zesde zoon moet dienen en in 1920 opkomen, doch wfcnneer is niet te zeggen, aangezien men niet weet bij welk wapen hij zal worden ingedeeld. Vraag: (W. B. te Hoogmade). Antwoord: Ja, daarop kunt ge aan spraak maken en als ge werkeloos blijft kunt ge u vervoegen bij het steuncomité; daar zal men u vermoedelijk wel verder voorthelpen. Sociale Berichten. Nationale Hanzebond van Détail, handelaren in brandstoffen. Op initiatief van den R.-K. Midden standsbond werd Donderdag 15 Mei j.l. te hij, verwittig mij dadelijk, al ware 't te midden van den nacht. Don volgenden morgen ontving de graaf een brief uit Bordeaux. Michel Castarède, de zoon van Annette, schreef hem om een dienst waar zijn levensgeluk van afhing. Toen Jacques de. Rhodes zijn reederij verkocht, bad hij Miohel een anderen pa troon bczorg'd, zekeren mijnheer Eugène Bonne Mettertijd was de jonge man dol verliefd geraakt op de dochter des huizes. Michel was een brave jongen, werk zaam en rechtgeaard, zeer bedreven in den handel, want Jacques zelf was zijn opleider geaveest. Tot nu had hij zeer stil en afgezonderd geleefd, slechts denkende aan zijn werk. Dit was nu geheel vei an derd. En juffrouw Suzanne beantwoordde zijne liefde. De heef Bonne maakte geen bezwaar tegen de lage afkomst van zijnen bedien de. hij gaf slechts acht op zijne waarde. Maar hij stelde ééne onverbiddelijke voor waarde: do bruidegom moest- een zekere som geld in de zaak des schoonvaders kunnen steken. De rederij beleefde (gen slechten tijd, en de heer Bonné behoefde een grooter kapitaal dan hetgeen waar hij over beschikte, om zijne zaak bloei te kunnen verzekeren. Bij Jacques de Rhodes had Castarède no ril vat spaargeld vergaard; maar alles bijeengenomen was 't nog niet het vierde van hetgeen de heer Bonne vroeg. Michel smeekte dus zijn gewezen patroon en wel doener hem 't ontbrekende te willen lee- nen. „Gij hebt alles voor mij gedaan, schreef hij in zijnen brief, ik ben u verschuldigd het weinige dat ik ken; voltooi uw werk." Jacques overwoog ernstig de zaak. Tot nu toe, peinsde hij, heeft Annette geweigerd iets te openbaren; zal zij nog volharden als ik haar dit voorleg?... Wij zullen eens zien, mompelde hij, den om slag in zijne brieventasch bergende. Eenige oogenbli'kken later was hij op weg naar Argelles. De zon rees nauwe lijks aan de kimnie. Zij zal nog in de kerk zijn, peinsde Jacques, ik zal dus gelegenheid hebben om haar tusschen vier oogen te spreken. Do achturen-Mie was juist ten einde, toen mijnheer de Rhodes den drempel der kerk overschreed. Een vrouw, gehuld in den langen, en- gen, zwarten kapmantel, welke behoort tot, de gewone kleederdracht der boerinnen van 't Zuid-Westen van Frankrijk, zat nog neergeknield niet ver van het altaar, 't Was de voedster van Diane. Mijnheer de Rhodes wachtte totdat zij opstond en wilde heengaan; dan naderde bij haar.

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 3