weede Blad. BINNENLAND. :n edel hart. LÉcbe tarnt". [oensdag 14 Mei 1919 Katholieke gemeente politiek. oen enkele dagen is 't in de meeste jnten verkiezing van een geheel ren Raad. holiefee kiezers kent uw taak! rt er voor, dat en zooveel mogelijk en worden uitgebracht op de lijs- ir rechtsche partijen, rt er voor, dat alle Katholieken enkele uitgezonderd hun stem ogen op de Katholieke lijst, is aller Katholieken beginsel-plicht. iageert de Katholieke lijst om ons liek gemeenteprogram. Het Katho- emeenteprogram is te omvangrijk in onze kolommen op te némen, dit staat vast, naar aller oordeel, niet betwijfeld worden: Katholiek gemeenteprogram opent erlijk perspectief van vruchtdragen- icialen arbeid, welke door de Katholieke gemeenteraadsleden naaste toekomst zal |i worden verricht. 'Katholiek gemeenteprogram omvat paragrafen: feestelijke belangen, loffelijke belangen. gemeente en haar per- en de standen, ld m i n i s t r a t i e, belastin- en b e d r ij v e n. eerste paragraaf omvat under dan 37 programpunten. paragraaf is weer als volgt ver- Openbare zedelijkheid. «lelijkheid in den stricten zin. en Zondasrugst. en drankbestrijding* taderwijs. en tooneel. ziet reeds uit deze ontleding der stof, hoe ontzaglijk breed hoe specif ie k-K atholiek igram is der R. K. gemeente-poli- meer over het program. Uit de Pers. E HEEREN, KLEINE MENSCKEN. schrijft: een hond wil slaan, kan men in stok vinden. ,een Minister van het Ka- geen goed kan doen in de Ier S. D. A. P., spreekt het van zelfs de meest royale gestie van nt tegenover de roode partij aan behoort tezijn tot een schimp- Soewardi Surya Ningrat partijgenoot intusschen die prediken van klassenstrijd, onder bevolking afkcerig zegt te destijds uit de Oost verbannen i voor de openbare rust gevaarlijk i kwam intusschen op haar terug'en stond den rooden marte- i, weer naar zijn geboortegrond keeren. Minister Pleyte, die Ko- het yorig ministerie beheer- le dén heer Soewardi op 's lands ireer naar Insulinde doen verhui lde echter dien vrijen overtocht kunnen permilteeren voor diens Minister Ideriburg daarentegen besluiten, ook hierin den tegemoet te komen en voor zijn gezin den overtocht te be- zoo zeggen, dat er alle reden •ver dezen Christelijken Minister te zijn. Maar dan rekent men ile roode reclame, welke vordert, uien'tijde worde gesmaald op het e Kabinet. slaat ,,Het Volk" geweldig aan 1 feit, dat de overtocht van Soe- Per derde klasse moot. geschieden, 'de Regeering geen prieerder geld ter dispositie stelt. De Regeering v^as volgens het roode hoofdorgaan verplicht geweest den opstandigen Javaan een reis gelegenheid eerste klas aan te bieden, dat was zij hem als „vorstenzoon" (sinds wan neer pleit ,,Het Volk" voor vorstenzonen?) en als „leider der Indische volksbeweging" verschuldigd. Deze laatste kwaliteit geeft natuurlijk dendoorslag. Het laat de roode rëdaciie natuurlijk ijskoud of een vorstenzoon ip de derde klas wordt gestopt, maar voor een socialistischen volksmenner gaat dat toch niet aan! Verbeeld u maar niet,, dat' de grootmo- genden der S. D. A. P. zich oermate zul len encanailleeren met het plebs, dat ze derde klas reizen! Nog wel: „in gezelschap van de koloniale troepen, en van het scho- rum!" En dat voor zoo'n fijn besnaard individu als deze Soewardi. Het is van de Jlegeering „vervloekte bekrompenheid" en „eenmaal zullen on- scbuldigen met hun bloed ook hiervoor moeten betalen", snuift de roode pen voerder. Hartroerend, nietwaar? Wel terecht schreef de heetgebakerde redacteur als ti tel boven zijn philippica: „Groote heeren, kleine menschen". Waar blijven we, als we over zulke „schoreme" zaakjes, nu ook al heibeltjes gaan opzetten. SCHANDELIJK. Onder dit opschrift schrijft de N i e u w e Haarl. Cr t.". Voor de Haarl. Rechtbank stomT"Donder dagmiddag een 19 jarig kantoorbediende terecht, die beschuldigd werd van o gruwel! zijn dochtertje van vier weken oud neus en mond le hebben, dichtgekne pen en alzoo in de wieg te hebben ge smoord. Wij moeten on9 inhouden om geen uit drukkingen te gebruiken, die in een Room- sche courant niet thuishooren en toch ver dient deze laaghartige daad geen zachtere qualificaties. En deze ongelukkige, beschuldigd van moord. immers het i9 niets anders dan een laaghartige moord! hoorde door het O.M. tegen gich... één jaar gevangenisstraf eischen! Zegge één jaar. Het is deze eisch, dien wij schandelijk klein noemen, al moge de ambtenaar ook nbg zooveel verzachtende omstandigheden aanvoeren voor den schuldige. Voor een doodgewone diefstal van een rijwiel werd en wordt twee jaar gevange nisstraf-gegeven en eiseht diezelfde ambte naar dikwijls nog meer; voor een beetje „kröak" (inbraak) krijgt de bedrijver 3 jaar en deze voorbeelden zijn met talloóze andere aan te vullen van oogensclhjnlijk veel minder zware misdrijven die hoogere straffen trekken. En voor een beklaagde, beschuldigd van moord op een weerloos kind, vraagt de ambtenaar één jaar! Men versta 'ons-goed: wij vinden de eerst genoemde straffen niet te hoog, maar wij vinden deze laatste véél te laag. De ambtenaar van het Openbaar Minis terie dient het rechtsgevoel der massa te bevredigen. Welnu, óns rechtsgevoel en wij zijn overtuigd de meening van zoo goed als al onze lezers te vertolken is met dezen eisch niet bevredigd! De twee vrouwelijke professoren in Nederland. Als buitengewone leerares in de wis- en natuurkunde is onlangs benoemd mej. Tine Tammes, die onderwijs zal geven in de variabiliteit en erfelijkheidsleer. Mej. Tammes ontving haar opleiding aan de Middelbare Meisjesschool te Groningen en daarna studeerde zij onder leiding van dr. E. G. Groneman voor de middelbare examens physica en chemie. Terwijl zij studeerde voor middelbaar plant- en dier kunde was zij leerares aan de Middelbare Meisjesschool te Groningen en werd in 1897 assistente voor de botanie aan de Rijksuniversiteit aldaar. Na het afgelegde examen Werd zij leerares aan de R. H. B. S. voor jongens te Groningen. Toen zij, wegens gezondheidsredenen deze betrekking moest 'laten varen, werkte zij langen tijd aan het botanisch labora" torium en verrichtte daar zulke belang rijke onderzoekingen, dat de Groningsche Universiteit haar honoris causa tot doctor promoveerde. Door bare belangrijke arti kelen in binnen- en buitenlandsche tijd schriften over hare wetenschappelijke werkzaamheden is haar naam bekend on der de vakgeleerden van de geheele wereld FEUILLETON. lijk waren zij binnen de monumen- lft van Astarac, bestegen zij de stoep, en traden de ka nen van Jacques. Op de schrijfta ken met het licht van twee groo- met kanten schermen, lag het te schitteren. HeL overige vertrek was betrekkelijk donker, de afwezigheid van den aren de kaarsen der kandelaars in tollen halsjes uitgebrand. 11 plotselinge beweging nam mijn- jlhodes de schermen van de lam men viel het licht op een prachtig 'u gouden lijst, hangonde tegen- plaats waar Laure zat, haar aan- aantrekkende, betooverende met ie donkerblauwe, heldere en stree- Was dat hare Souriquette of 't Was in ieder geval, de- eeltenis welke op het medaillon liet haar den tijd niet om lang to mijne dochter, zeide hij, mijne gestorven op 'twintigjari- gen ouderdom, mij alleen, ontroostbaar op cle wereld latende Laure was ten prooi aan diepe ontroe ring. Met ingrijpende zachtheid vervolgde mijnheer de Rhodes: Gij, mevrouw, weet misschien niet, wat het is een kind te verliezen. Maar als ge de geliefden hebt zien heengaan, die u de oog.en moesten sluiten, dan weet ge Wat, lijden is. Ik had een dochtertje d^ ik lief had als het licht mijner oogen, zuchtte Laure, en ik heb het langzaam zier) verkwijnen... Zoo! Dan kan ik u eene bede toestu ren. Spreek. Wilt gij, in den naam van dit engeltje dat 4n den hemel is, antwoorden op eene vraag! waarvan afhangt al wat me op aarde nog eenig geluk kan schenken? Mijn God!Ge jaagt me schrik aan!..Maar ge breekt mijn hart! zeide ze hevig ontsteld. Jacques beefde even geweldig als -zij. Uw hart breken!Sprak hij lang zaam. Zoo het waar was hetgeen ik ver moed zonder het uit te kunnen leggen, meent ge dat ik te uwen opzichte tot iets anders in staat zou zijn dan tot oneindige erkentelijkheid? Ach!met een enkel woord kunt ge mij mijn jarenlange smar ten doen vergeten, en voor die onschatbare Mej. Tatnmes is de eerste vrouwelijke hoogleerares aan de Groningsche Univer siteit en de tweede in on6 land. Professor Johanna Westerdijk was de eerste. Cijfers die getuigen. „De Bode" publiceerde onlangs in eeni- ge achtereenvolgende nummers de volle dige'salarislijsten dejp openbare onderwij zers in de gemeenten Tiel, Groningen, Biervliet, Kadzand, Eede, Zeist, Baarn, Leeuwarderadeel, Lonneker, Sappemeer, Leeuwarden, Bergen, Koedijk, Roosendaal en Nispen, Menaldum en Watergraafs meer. De bedoeling is de werking van het wetsontwerp-De Vissér ten opzichte der huidige salarissen na te gaan. Er blijkt dan uit, dat nagenoeg alle openbare on derwijskrachten in deze gemeenten bij de strikte toepassing van dit wetsontwerp in inkomen zouden achteruit gaan. Maar ook uit een ander oogpunt, door „De Bode" niet bedoeld, zijn deze cijfers leerrijk. Van de 704 onderwijskrachten in deze gemeenten n.l. zijn pl.m. 250 ge huwden, waarvan wij op grond der gege ven cijfers het kindertal kunnen nagaan. Van die 250 gehuwden zijn 111 zonder kinderen (d. i. 44.4 pet.), 62 met 1 kind (24.8 pet.), 50 rnet 2 kinderen (20 pet.), 17 met 3 kinderen (6.8 pet.), 6 met 4 kinde ren (2.4 pet.), 3 met 5 kinderen (1.2 pet.) en 1 met 6 kinderen (0.4 pet.). Bijna de helft der gehuwden is dus kinderloos, terwijl 90 pet. het niet tot het 3e kind heeft we ten te brengen en slechts "10 pet. 3 of 4 kinderen bezit; wat men vroeger wel eens het „gemiddeld gezin" wilde noemen. 5 kinderen hebben er drie, 6. kinderen heeft één,^ terwijl van méér kinderen op die 250 gehuwden geen sprake is. Deze gehuwden behooren niet tot de strikt noodlijdenden; volgens de tabellen was hun inkomen over 1918 bijna zonder uitzondering hooger dan thans in het wetsontwerp wordt voorgesteld. De ge meenten zijn willekeurig gekozen; van "een tendens met het oog op de geboorte statistiek is hier dus geen sprake. Veilig mag men aannemen, dat het in de an dere gemeenten, waar de Bondsgeest heer- schende is, niet beter zal gesteld zijn. Wanneer de bevolking dezer gemeenten het voorbeeld harer opvoeders ten deze volgt (en zij stellen zich graag als voor beeld, deze moreel zoo hoog staande pae- dagogen) zal er binnen enkele jaren niet veel meer op te voeden zijn. Deze menschenL die bij alle gelegenhe den zoo hoog opgeven van hun liefde voor het kind, zorgen wel, dat er geen kinde ren komen,'aan wie zij hunne liefde kun nen botvieren. Zij weigeren het kind het eerst-noodige: het leven. Een schel licht werpen deze cijfers ook op den verwoeden tegenstand dezer open bare onderwijsmannen tegen kindertoe lagen en al bun geschreeuw om „een ge lijk familieloon voor allen". Van een fa- milieloon zonder „familie" is het goed le ven en de arme tobbers met hun groote gezinnen kunnen dan prachtig de „trek ossen" blijven, wier nood voortdurend om een verhooging van dat gelijk, maar voor hen te ^laag „familieloon" blijft roepen. Ze zijn er wel achter, die slïmmelingen! St. Raphael. De bond van Spoor- en Tramwegperso neel ,,St. Raphael" hield Zondag weer eens een reuzen-propagandadag in Utrecht, waaraan circa 3000 personen met een 60-tal vaandels deelnamen. Om 11 uur v.m. stelden de leden zich aan het station op en gingen in optocht, die massa's publiek trok, met ont plooide vaandels, naar de Biltstraat, waar Mgr. Mutsaers, geestelijk adviseur, een H. Mis opdroeg in 'de Witte Vrouwenkerk. Genoemde kerk kon het aantal bezoekers niet bevatten, zoodat een groot gedeelte moest staan. Na de H. Mis stelde men zich op op het Malieveld en werd met een 3-tal spelende muziekcorpsen door de stad gemarcheerd, geëscorteerd door polotie te paard en te voet. Om 2 uur kwam de stoet in Tivoli aan, waar men verder in vergadering bijeen bleef tot in den namiddag. Langs het huis van Z. D. den Bisschop komende werd Z.D.H. met de vaandels ge salueerd, staande voor de ramen. De voorzitter, de heer Heiemans, opende in Tivoli de vergadering en heette de ver schillende geestelijke adviseurs, w.o. pater Ildefonsus, mr. Bomdns, lid van' de Twee de Kamer, en vertegenwoordigers van de Vakcentrale en Federatiën van Werklie- denvereenigingen, van harte welkom. Spr. gaf vervolgens een stukje geschie denis weer van ,.St. Raphael" en stond even stil bij het huidig maatschappelijk gebeuren met. een aansporing om geen uit weg te zoeken door middel van revolutie. Spr. deelde mee, dat de bond momenteel 10800 leden telde, georganiseerd in 144 af- deelingen, en dat binnenkort uitbreiding van het ambtenarencorps tegemoet gezien moest worden, hetgeen geld kost. Spr. hield voorts ook een korte beschou wing over de verbroken samenwerking met de Ned. Ver., waar de Ned. Ver., vol gens haar uitlating, eerst trots op ging en later aan „St. R'aphaël" verweet, als zijn de in het nadeel' van het personeelbelang. Thans, vertelde spr., was wederom sa menwerking besproken, doch de Ned. Ver. had daarbij voorwaarden gesteld, waarbij de vredesvoorwaarden, aan de Duitschers opgelegd, maar kleingoed was: een er van hield niets meer of minder dan beginsel verzaking in. De vergaderiring riep: nooit! Vervolgens kwam mr. Bdmans aan het woord, ,die vertelde vandaag eens in een onderkruipersvergadering aangeland «e zijn, als hij tenminste de Ned. Ver. g§- looven moest, en dat nog wel op zijn ver jaardag. (Applaus.) Spr. schetste op bevattelijke en aange name wijze het verschil tusschen de Ned. Ver. en „St,-Raphael" op maatschappelijk en geestelijk terrein, doorspekt met humor. Hij gaf eèn overzicht van den groei van de R.K. vakorganisatie en haar beteekenis op maatschappelijk en staatkundig ter rein. Haar! fundeering bleek van beton te zijn. Spr. zette de christelijke levensbe schouwing op meesterlijke wijze uiteen, daarbij uitroepende- „Arheiders,-weest niet zoo dwaas als in Duitschland. In haat en klassenstrijd kunt en zult ge nimmer over winnen," want daarin zult ge ondergaan!". Het groote gebod der liefde moet het richtsnoer zijn en eerst dan steunt men op goeden grond. Spr. spoorde de aanwezige vrouwen aan, vooral door het stemrecht mede te werken alles in Christus te herstellen. In den strijd tusschen geloof en onge loof moet elk arbeider zijn plicht doen. Onder donderend applaus beëindigde mr. Bonians zijn rede. Hierna kwam Mgr. Mutsaers aan het woord, naar hij zeide, om de vergadering eenige waarheden te zeggen. In de eerste plaafes moest men meer ver trouwen in het bestuur stellen en het steu nen en zijn taak gemakkelijker maken. Tegenover de Ned. Ver. moest men meer kath. bewustzijn toonen en geen uitlatin gen doen, die met verraad aan het begin sel gelijk te stellen zijn. Spr. vroeg vervolgens of „St. Raphaël", als het noodig was, het vaderland wensch- te steunen. (Eenparig ja!) Vervolgens schetste spr. de verstoffelij king van het menschdom, thans erger dan ooit te voren, die ook voor katholieken niet zonder gevaar is, en spoorde in ver band daarmede aan met de standsorgani saties meer mee te leven. Als laatste spreker kwam pater Ildefon sus met eenige goed gekozen woorden de geheelonthouding verdedigen als 'n werk van naastenliefde, als een sociaal werk en als een werk in het belang van godsdienst en vakorganisatie, hetgeen hij met bewij zen aantoonde. Jammer genoeg gingen veel van zijn goéd gekozen en bezielende woorden ver loren, omdat vele leden naar den trein moesten, wegens het ver gevorderde uur, en geston mei teweeg brachten. Om half 5 werd de vergadering gesloten. Gemenade Berichten. Een jubile. Deze maand „bestaat" het Haagsche hopje 125 jaar! Een jubileum, dat alle snoepgrage menschm mét de Ha genaars meevieren. Zijn uitvinder en peet vader was deftig genoeg. Baron Jacob Hop was van '177394 gezant der Oostenrijksche Nederlanden bij on9 hof. Hij was zoo groot liefhebber van koffie en... van snoepen on getwijfeld, dat hij het arema van zijn klein tje koffie ook door den dag wilde blijven genieten. Hij inspireerde de firma, wier naam nog altijd met de zijne onafscheide lijk aan het echte Haagsche hopje verbon den is, 't idee om een bonbon te vervaardi gen wier hoofdbestanddeel de geurige mocca zou zjjn Het hopje werd en bleef beroemd tot over do grenzen van ons land en aardige speling van het t.ceval de naam van den gezant, die anders reeds lang vergeten zon zijn, hoe knap politicus hij moge zijn geweest, bleef vereeuwigd door de smakelijke zoetigheid. Doodelijke ongelukken. De jongste be diende van de Betuwsche Tramweg Mij., zekere Jansen- uit Nijmegen, had gisteren de onvoorzichtigheid op de in beweging zijnde Iram te springen. Hij geraakte on der de wagen en werd zwaar gewond opge nomen en overleed eenige uren later. Gisteren geraakte te Lent het paard van zekere M. op hol. Ouder de inzittenden in het rijtuig was ook de vrouw van v. d. Pol uit de gemeente Bemmel, die van den wagen sprong en onder de raderen raakte, waarbij ze zwaar verwond werd. In het ziekenhuis te Nijmegen, waarheen ze werd overgebracht, overleed zij. De vrouw laait 9 kinderen achter, waarvan de jongste 1 jaar oud is. Verdronken. Te Delfzijl is net 5-jarig zoontje van den heer G. S. in de buitenhar ven verdronkep. Het 4 jarig dochtertje van G. Dekken te Zwartsluis geraakte al spelende in de Arembergergracht en verdronk. Te Lienden gingen de 13 jarige jon gens H. van Os en C. van Ewijk Zondag» middag tegen 4 uur in den Rijn baden. ZIJ raakten in de diepte. Del7 jarige J. van Ewijk sprong gekleed in de rivier om zijn broertje te redden. Ook hij verdween in da diepte. Spoedig werd zijn lijk opgehaalde Die der beide anderen zijn nog niet gevon den. Door den schrik overleden. Deze week schrikte een vrouw to Velzen zoodanig van het vallen van een schilderij van den wond, dat ze een paar dagen later overleed. Uit een boom gevallen. Een jongeman uit Strijp is bij het uithalen van een kraaiennest uit een boom gevallen: Hij Lrak de beide beenen en bekwam nog ande re ernstige kwetsuren. Een man verbrand. Vrijdagavond om streeks half tien brak te Horst brand uit in den stal der boerderij van de wed. Th'. Cleven aan den Oosterwijk. Door het rieten dak verbreidde hét vuur zich verbazend snel, zoodat het achterste gedeelte van heli gebouw weldra in lichte laaie stond. Boven den stal sliep P. Theunissen, een jongeman van 24 ianr. Deze kwam jammerlijk in de vlammen om. Verder verbrandden vier, koeien, een stier en tweë kalveren. Visschcrsvaartuig op een mijn geloopen. Het visschcrsvaartuig U. K. 46 is gisteren visschende hij Terschelling, op een mijn ge loopen. De opvarenden, schipper Jacob de Vries, en twee zoons, zijn gered en per bot ter te Harlingen aangebracht. De oudste zoon, KI. de Vries, is gewond en moest in het ziekenhuis worden opgenomen. De bet- de anderen zijn ongedeerd. Het schip is verloren. De landarbeicfersstaking. - - In oostelijk Groningen staken nu 1948 arbeiders, 54 landbouwers hebben de ei?chen ingewilligd Uitgekeerd wordt aan gcorganiseerden f 6 voor ongehuwden en f 9.50 voor gehuwden; aan niet-georganiseerden wordt de helft uitgekeerd. In het noordelijk Westerkwar tier is 5 cent verhooging uurloon aangeno men voor mannen en vrouwen. Er is groote kans op een minnelijke schikking. De Land- arbeidersbond confereerde met 15 coöpera tieve aardappelmeelfabrieken: In de pro- vircien Groningen en Drente is een over eenkomst getroffen, namelijk 45 urige werk week met een minimumloon buiten de cam pagne van f 23 en in de campagne van f 24.50. Paaschgeschenken van den ex-keizer. Als Paaschgesrhenk hebben alle te Ame- rongen gestationeerde wachten voor de vei ligheid van don ex-keizer een foto van hem zelf in lijst ontvangen, waarop eigenhan dig door hem vermeld is: „Voor trouwe wachten. Paschen 1919". Rookertjes. In een der Maden vindetf wij een aanbieding vermeld van ..surro gaat-sigaren". Vermoedelijk zijn dat rol letjes bladen van allerlei geboomte Maar zoo heel slecht kunnen ze tcch niet wezen. Want de anhhieder verzekert, dat er geeü stelen in zitten en ook geen zand. Nu, dan kunnen ze er wel mee door! Humor in zware tijden. De eigenaar van een installatie-inrichting in de Osten- flestraat, Noord Berlijn, had dezer dagen een nachtelijk bezoek van inbrekers gehad, vertelt de „Vorwarts". Van af dien nachü hangt voor de ramen de volgende mede- deeling: „Aan heeren inbrekers: Beleefd verzoek ik bij een volgend bezoek de vensterruiten te ontzien. De dëhr is maar eens gesloten'en gemak kelijk te openen. Ik verzoek slëphts de ja- loeziën op te tillen. De rest van mijn koop waar heb ik in mijn woning en wordt tegen' betaling geleverd. Op telefonische oanvra- ge lever Ik de rest der goederen 'franco' thuis. Ter Voorkoming van onnoodig ge rucht verzoek ik de ruiten te sparen. Uiteengesprongen, In de waschinrich ting van het Ned. Herv. Diaconesesnhule te Arnhem is gistermiddag een centrifuge uiteengesprongen. De wed. Nijbuis, die daar werkzaam was, werd gedood. weldaad zal ik u nooit doen lijden, wees maar gerust! Welk vreemdsoortig vertrouwen hoè- zemt ge mij in!... Ileel inijn leven beefde ik bij de gedachte dat het huidige uur slaan kon, en zie, nu lijd ik'niet meer, ik ben kalm en .bijna gelukkig!... Mijn zoon heeft gelijk, lieer graaf, gij kunt enkel goed doenIk, ik zal u geen kwaad berok kenen...... Ondervraag mij, ik zal u ant woorden Jacques had nauwelijks de kracht tot spreken. Is Henrietta waarlijk uwe dochter? stotterde hij. Neen, zeide zij eenvoudig, zij is 't niet. Mijnheer de Rhodes wankelde, en drukte zijn beide handen tegen zijn hart.. In het groote vertrek had men een speld kunnen hooren vallen. Eindelijk kon de graal' weer eenige woorden uitbrengen. Die gelijkenis!....?, 't was anders niet mogelijk!Maar welk samentreffehl Hoe is dat kunnen gebeuren? Wees kalm, ik ga u alles zeggen, en /iet ons heiden ontsluieren wij wellicht de waarheid. Dan, eenvoudig, zonder iets te overdrij ven, of te verzwijgen, zonder nog te lijden, zoodanig trok het groote, edelmoedige hart van Jacques de Rhodes, het groote- en edel moedige schepsel aan, dat Laure Vallauris heette, verhaalde zij hem de geschiedenis van Souriquette, van af de reeds ver ver wijderde dagen toen zij het kwijnende dochtertje van haar gezelschap kwam houden, tot de laatste tijden. Zij vergat niets, noch de tusschejikomst van den on bekende, die niemand anders kon zijn dan Fabien d'Argelles, noch de vijftig duizend francs welke hij Vallauris ter hand gesteld had, noch de akte van vennootschap opge maakt vóór het huwelijk van Maurice, ten einde Henriette het deel van 't vermogen te waarborgen dat haar toekwam. En naarmate Laure met haar verhaal vorderde dat onze lezers kennen wor telde de overtuiging dieper en dieper in het hart vpn Jacques. De bruine vrouw, de brandstichtster, was Diane. De doodzieke onbekende, die Henriette het miniatuur- portret geschonken had én Vallauris vijftig duizend francs, was Fabien Dit alles was mijnheer de Rhodes duide lijk, zonder dat in horn eenige twijfel "overbleef. Hebt gij nog den brief van-dien onbe kende, vroeg hij. Die welke hij met potlood geschreven heeft in de straat der Koningsfontein? Ja. Ik bezit nog altijd dien brief. Kunt ge mij het geschrift toonen? Ongetwijfeld; maar ik heb hem veilig weggesloten, met andere papiererv in mijn kamer op Argelies. Gij zult hem medebrengen, de eerste maal dat gij naar hier komt. En gij zegt dat uw oude buurman, Marcel Barrère, heden de markiezin d'Argelles herkend heeft? Zopdra hij haar zag, herkende hij in haar de brandstichtster uit de straat deC Koningsfontein. Ofschoon ik veel vertrou wen stel in mijnheer Barrère, twijfelde ik nog aan hetgeen hij me zegde... Denk toch' eens aan zulke misdaad, is het wel moge lijk? Mevr: d'Argelles is een monster. Maar dezen avond heeft Henriette, ln den schijn van 't vreugdevuur, haar terug gezien zooals zij haar destijds bemerkt had, en dit visioen was zoo duidelijk cn ijzingwekkend dat mijn Souriquette er van in bezwijming gevallen is Gij kunt zeggen onze Souriquette, want zij is zoowel de mijne als de uwe, daar ben ik nu zeker van. En nochtans, al ben ik er inwendig zeker van, moet ik, al vorens iets te beslissen of te ondernemen ten opzichte der andere zij die haren naam en maatschappelijken stand gestolen heeft de bewijzen opsporen van Diane'a grootste misdaad Dit zal niet gemakkelijk gaan, da^i! mevr. d'Argelles wel zal gezorgd hebb$nS

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 3