Ingezonden stukken. Steuncomité Leiden Aan de Telefoon. Mijnheer de Redacteur, mag ik even ge bruik maken van uw Telefoon, want bij ons in Rijpwetering ja, 11 zoudt het niet kunnen gelooven en ik schaam mij er voor bij ons kan men nergens telefoneeren. Ik zou onzen burgemeester willen vragen of hij ons in dit achterlijk dorp heelernaal vergeet, daar de intèekenHjst van drie jaar geleden genoeg peisonen bevatte, die wil den aansluiten. Wij wachten verlangend naar de uitwerking. «vordt.he>t clier nog vet. Maai in sommige gevallen neemt men bij de levende keuring ziekte-verschijnselen waar, die tuberculo se doen vermoeden. De heer Hoefnogel te Utrecht vertelt in het „Wkbld. voor Z. en V." een paar merkwaardige gevallen, on langs door hem aan het abbattoir aldaar geconstateerd. Het eerste was hij een var ken, dat volgens zijn eigenaar slechts stijf was van rheumatigk. Hot dier was echter verüamd aan het achterstel, de acKrerbee- nen sleepten als een bezem mee. Bij slach ting bleek de oorzaak te zijn een tubercu leuze ontaarding van de eerste en de tweede lendenwervel, welke deels een weeke mas sa waren gewerden, die uitpuilde in het ruggemergskanaal. Door de drukking op het ruggemerg was de verlamming ont staan. Overigens was het geheele lichaam gezond, 't -Vleesch werd dan ook goedge keurd. Het tweede geval betrof een koe die steeds in het rond draaien van rechts naar links. Men vermoedde tuberculose der hersenen. Om de hersenen te sparen, werd de. koe met met het schutsmasker be dwelmd, maar op Joodsche wijle geslacht. •En toen bleek, dat in de rechterhersen- helft tal van kleine tuberkels voorkwamen, bijna zoo groot als een gerstokorrel. Maar ook andere lichaamsdcelen waren hier aangetast de longen, nieren, /ever, borst en buikvlies. Het vleesch werd ter sterili satie bestemd. C. B. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de Redacteur, Mag ik U vragen, eenige regelen be schikbaar te stellen voor liet volgende. Door den druk der tijden is er alom waar t'e hemen eene steeds grootei wor dende werkloosheid. Dat dit door de betrokken arbeiders slechts zeer ongaarne gedragen wordt, en zij krachtige middelen aanwenden, om aan dien ongewenschten en ongewilden noodtoestand te ontkomen, valt gemakke lijk te begrijpen. Evenwel is het te bejammeren, dat spe ciaal ten onzent sommigen wel wat weinig kieskeurig zijn bij de keuze dei' middelen. Het is namelijk hier ter plaatse voorge komen, dat enkele katholieke arbeiders, waaronder zelfs leden van den R.K. Volks bond zich om. hulp en steun hebben ge wend tot voormannen der socialistische - partij. Als geestelijk adviseur van den R. K. Volksbond acht ik mij verplicht, ten sterk ste te protesteeren tegen de bonding .van deze Katholieke arbeiders. Want: vooreerst staat het ontwijfelbaar vast dat voor den Katholieken werkman en diens belangen hetP bestuur van den Volksbond optreden moet, kan en wil. Vervolgens is de ondervinding daar om te bewijzen, dat het Volksbondbestuur zich yoortdurend met alle kracht van zijn taak heeft gekweten en dat het meermalen o. a. met de actie tijdens de werkloosheid in de bouwvakken zijn pogingen met een goeden uitslag bekroond zag. Waar dus alle Tedenen aanwezig zijn, om te vertrouwen op de hulp en den steun van onzen eigen Roomschen Bond, terwijl de socialisten in dezen niet meer kunnen bereiken dan wij, daar is, en daar blijft voor den Roomschen werkman die het be hoeft, het eenige adres: het bestuur van den R. K. Volksbond. Het is werkelijk niet noodig, dat onze Roomschè mannen door aan te kloppen bij de S. D. A. P., propaganda maken voor de partij. Ter geruststelling zij hier gezegd, dat het Volksbondbestuur reeds stappen heeft gedaan, opdat zooveel mogelijk in den noodtoestand worde voorzien. Gaarne maak ik van de gelegenheid ge bruik om er bij de R. K. patroons ten sterkste op aan te dringen, dat zij zoolang volk in hun dienst houden. Zij werken volk in hun dienst te houden. Zij werken daardoor mede aan de welvaart van het volk en aan het behoud van de rust In onze gemeente. Met bijzonderen dank aan u, mijnheer de Redacteur, voor uwe wehvillendheid, verblijf ik, Uw dw. dr. R. NIEVEEN VAN DTJKUM, Pr. Bodegraven^ 2 Mei 1919. AGENDA'S. Ned. R. K. Volksbond, afd. Leiden. Zondag 4 Mei is de Bibliotheek geopend voor het in ontvangst nemen van boeken. Vtoensdtag 7 Mei 8 uur, Vergaderlug van den Bestai.rsraul in het Patronaatsgebouw, Hooigracht. Besprekingen a. over de prijs- verhooging en de bezorging van „De Volks banier", b. over de herdenking van hef 25-jarig bestaan van den Ned. R.K. Volks bond afd. Leiden. Woensdag 8V2 uur, in „Prediker' Jan vossensteeg, repetitie Zangvcreeniging „St. Cecilia". Woensdag van 8V2ö1/? zitting van het bureau voor Rechtskundige en Sociale Adviezen, Oude Singel 78. Zaterdag 89 uur, in „Prediker", zitting Spaarbank en Voorschotbank. St. Jozefsgeiellen-Vereeniging. Zondag is de zaal open van 12'/221/2 en van 57 uur voor de Leerlingen, vau 810 uur, verplichte bijeenkomst voor de "gezellen, Rfflaandag verplichte Vergadering van gehuwde gezellen Dinsdag, Woensdag en Donderdag is de zaal beschikbaar voor de gezellen. Woensdag, vergadering van het Hoofd bestuur. Zaterdag van 910 uur, zitting Spaar kas en van 8V29J/2 uur, Bibliotheek. Zita-Vereeniging. Zoudag-avoDd gezellige bijeenkomst voor dienstboden. Maandag 3 uur bestuursvergadering. Dinsdag 1112 uur arbeidsbeurs. Wpensdag en Donderdag gezellige bijeen komst voor dienstboden. Vrijdag gezellige bijeenkomst voor meisjes Retraite-fonds. Zaterdag 8 uur Koorzang Hart. daarna tooneelclub. Leldsche Vakschool voor Meisjes. Noordeinde 50. Voorbereidende cursus A. Maantfag van 56.&) uur Breiles. Voorbereidende cursus B. Woeïiedag \an 56.30 uur Handwerken» Vrijdag van 56.30 uur Handwerken. Drie-jarige cursus. 1ste leerjaar Vakschool. Donderdag 79 Algemeene ontwikkeling. Vrijdag 79 Handwerken 2e leerjaar A vakschool. Woensdag, van 79 uur Handwerken. Donderdag, van 7—9 uur Strijklcs. Vrijdag. 7—9 uur Huishoudkunde. 3de leerjaar A. Woensdag, van 7—9 u., Huishoudkunde. Donderdag, van 7-9 uur Huishoudkunde. 3de leerjaar B. Woensdag van 79 uur Strijken. Donderdag 79 uur Huishoudkunde. St. Liduina-Meisjes-Patronaat. St. Petrus Parochie. Maandag-avond van 7 tot half negen uur voor dé 1ste afd. en 2de afd. Naai- en. Verstelles, 3de en 4de afd. Knipcursus. Dinsdag-avond alle afd. Spaarkas en con tributie; van 7V2tot 8V2 uur, lste en 2deafd. Naai- en Verstelles, voor 3de cn 4de afd. van 71/2 tot half negen uui, nuttige Hand werken; van 7 tot half 8 uur, alle afdeclin- gen Godsdienstonderricht. TVoensdag-avoqd van 7 uur tot lcwart vóór 8 uur, voor lete en 2de afd. Zangles; van kwart Vóór 8—8V2 uur, Breiles; van kwart Vóór 8 tot half 9, voor 3de cn 4de afd. Zangles- Yrijdag 7—8V2 uur, 4de leerjaar: Costuum- cursus. St. Agnes Meisjes Patronaat Par. 0. L. V. Hemelvaart (Mon Père.) Maandag 7*/2 uur Zangles voor le 2e 3e en 4c leerjaar. Te 7 uur bibliotheek. Dinsdag en Woeeisslag Fecstuitvoering ter viering van het Jaarfeest, eiken avond te 8 uur. Optreden van den vermaarden CHAMBLY. N.B. De meisjes die door onwetendheid nog geen toegangsbewijzen in bezit hebben, kunnen deze nog bekomen Zondag 4 Mei, dek middags te half één, aan het zaahje in de Maria Gijzen steeg. St. Pancratius Jongens Patronaat. Par. 0. L. Vr. Hemelvaart (Mon Père.) Zondag te 5 uur, Ontspanning in he' gebouw, te 7Va uur Congregatie Lessen: lste afdeeliug: Maandty: -en Vrijdag van 8_91/2 uur, Herhalingsonderwijs, Woensdag van 8—9 uur Godsdienstonderricht 2de afdeeling Woensdag van 89 uur Godsdienstonderricht, Dinsdag van 73/4-- 83/q uur, Herhalingsonderwijs 3de afdeeling: Donderdag en Vrijdag van 8—91/2 uur, Herhalingsonderwijs. Dinsdag GEEN Godsdienstonderricht. 4e afdeeling: Maandag van 8 tot half 10 uur Herhalingsonderricht. A.s. Zondag 11 Mei, half zeven, gezamen lijke H. Communie voor alle jongens vat het Patronaat, ter eere van St. Pancratius. St. Antonius-Patronaat (Hartebrug). v Haarlemmerstraat 28. Zondag 4^2 uur Geloofsverdediging, daarm ontspanning. "Woensdag 8—ö1/* uur Herhalingsonderwijt Donderdag 8—9V2uur Herhalingsonderwijc in de parochiale Jongensschool, Haarl.straat Gemeentelijke Aankondigingen. Pe voorzitter van het Centraal-Stem - luren u voor de verkiezing van de leden raJ1 den Gemeenteraad van Leiden; Gezien art. 50, laatste lid der Kieswet e)! je art. 7, 9, en 13 van het Koninklijk esluit van 12 December 1917 (Staatsblad (591), ter uilvoering van art. 32 der [ieswet; Maakt bekend: dat krachtens de beslissing door liet ^enUaal-Stembureau' in zijne zitting van g Mei 1919 genomen over de geldigheid der binnen den daarvoor in art. 50 der [ieswet gestelden termijn ingeleverde erklaringen van de gemachtigden van de mderteekenaars der lijsten, bekend ge naakt in de ,,Leidsche Courant" van 24 il j.1.tot een groep zijn verbonden: Lijst No. 2 van Kieskring I 7 1 II 2 III De Voorzitter van bet Centraal-Stem- bureau voornoemd, J. A. VAN HAMEL. Leiden, 3 Mei 1919. De uitbetaling aan gedemobiii- lesrden zal plaats hebben op Dinsdag 6 Mei a.s. in de Stads-Gehoorzaal (ingang Ireestraat), Vvan des namiddags Liot 4 uur. GEEN UITBETALING zal plaats lebben indien blijkt uit het zak- loekje dat niet ALLE WAPENS lijn ingeleverd, dus zakboekje nedebrengen. Het Demobilisatie-Comité. ilDEN, 3 Mei 1919. an 100 gram; bon '6: 50 gram aardappel- teel. - Van af Maandag 5 Mei zullen worden uitgereikt ten kantore van het LevensmiG- lolenbedrijf aan houders van normaal- Diargarinekaarten tegen overgave .van de lichamen der thans nog geldig zijnde nor- iiaal-margaringkaarten, nieuwe kaarten 4e tijdvak. Voor hen, die wonen ten zuiden van de Stoeplaan bestaat hiervoor gelegen heid des Woensdags 7 Mei a.s. tusschen 2 en 3 uur namiddags aan de openbare school aan den Waalsdorperlaan. ZOET£RWOUD£. Plaatselijk Comité K. S. A. Alhier is opgericht een plaatselijke comité van de K. S. A., waarvan het bestuur als volgt ssamengesteld: P. J. de Bruijn, voorzitter; P. v. d. Poel vice-voorz.; W. A. Wouterlood i secretaris; C. v. Haasléren, 2e secretaris; 1, v. Mil, penningmeester. WARMOND. R.K. Vereeniging vart geitenhouders. Vrijdagavond vergaderde de R.-K. Ver. ^an geitenhouders onder leiding van den heer C. Zwetsloot. De vergadering was ma- lig bezet. Na opening door den voorzitter, werden de notulen onveranderd goedge keurd. Verslag werd uitgebracht van de Bonds vergadering op 17 Febr. tc Leiden ge houden. Aan de orde was vervolgens „geiten- huring en geitenmarkt'. Besloten wérd deze te houden op Woensdag 28 Mei a.s'., 'snamiddags te twaalf uur op het- terrein hij de R.K. School. De voorzitter vroeg van de vergadering de toestemming om de noodige onkosten te maken, wat werd goedgekeurd. Ten opzichte van de markt, waaraan volgens den voorzitter, behoefte was in deze streek, werd een voorstel ter lalel gebracht, door den heer A. Konijn, om een klein marktgeld te heffen. Anderen meenden voor een vrije 'markt te moeten pleiten. Na eenige discussie werd tot de vrije, dus kostelooze, markt besloten, ter wijl op deze mhrkt ook mogen worden aangevoerd geiten van leden, eener afdee ling buiten de gemeente Warmond. Volgens een besluit van een vergadering in December 1917, is de tentoonstelling voor de leden verplichtend, op boete van II'JO. Nadat eerst nog een .jonge geit was ver loot, werd de vergadering gesloten. jgaan en orde erf r n s t in "de gemeente te bevorderen. (Me1 verwondering namen' wij kennis van bovenstaande. Moet dit adres wellicht ook als een krachtproef dienen voor dep,.s. gerreenteraads-verkieziögen? Wij vermoe den van ja. Immers een dergelijk adres had gerust aclilrwege kunnen blijven. Zoo als enze lezers zich zullen herinneren is in de laatste vergadering van den gemeen teraad een adres behandeld van de afd. Bodegraven van den Ned. R.-K. Volksbond wa: rin om uitkeering bij werkloosheid werd verzocht. De Raad heeft hierop goedgunstig be schikt, met de mededeeiing, dat ieder die zulks noodig heeft zich voor uitkeering kan aanmelden). Geslaagd. De jongeheer C. G. Karssen slaagde voor het examen ter verkrijging van het diploma voor steno-typist. STADSNIEUWS. Personalia. Tot leden van den bij Kon. Besluit van 1 Mei ingestelden Onderwijsraad zijn o.a. benoemd tot leden dr. M. A. van Everdiri- gen, rector van de afdeeling gymnasium van Jjet- college St. Willebrord te Katwijk a. d. Rijn; dr. H. A. Lorentz, buitenge woon hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, wonende te Haarlem; en mr, C. van Vollenhoven, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Tot secretaris is benoemd jhr. mr. W. A. Bcelaerts van Blokland te Wassenaar. Bakkersvereeniging ,,Sfc. Antcniüs'. Im café»wed. v. d. Berg, Beestemarkt, werd een vergadering gehouden van de Bakkerspatroons ver. „St. Antonius", ge- .vestigd te Alphen a. d. Rijn. Om 5 uur opende de voorzitter, de heer J. C. de Jong te Nieuwveen, de bijeenkomst,de hoop uit sprekend, dat de leden thans weer om de maand kunnen vergaderen, terwijl .dit den laatst en tijd niet mogelijk was om reden er niets voor de coöperatie te doen viel. Thans komt weer een en ander voor de bakkerij vrij en men is gerechtigd zaken te doen met de H.I.B.E.K., waarin de coöperatie een aandeel heeft, zoodat men gezamenlijk kan inkoopen. Mededeeiing werd o.a. gedaan aangaan de toetreding nieuwe leden. De statistie ken werden uitgereikt. Circulaires en prijscouranten werden behandeld, vooral van de Hibek, en er werden verschillende artikelen besteld. De uitvoering hiervan wordt aan den heer P. v. d. Laan van Nieuwkoop opgedragen. De jaarvergadering wordt bepaald op 21 of 22 Mei, te houden te Alfen. Na be antwoording van eenige vragen, werd deze goed geslaagde vergadering op de gebrui- kelijke wijze en onder dankzegging voor aller medewerking gesloten. In de heden gehouden jaarvergadering van de N. V. Electricite.it- en Gas-Maat- schappij, voorheen De-Vries en Stevens, werden balans- en winst- en verlies-reke ning over 1918 goedgekeurd en het divi- den over dat boekjaar, als ten vorige jare, vastgesteld op 20 pet. Agenda der vergaderingen van bij het Plaatselijk Comité der K.S.fl. te Leiden aangesloten vereenigingen. R. K. Transportarbeiders-vereeniging. Zondag T2$ uur, Patronaat Hooigracht. Kruisverbond. Maandag 19 Mei, 's avonds 8 uur in Zomerzorg. - N. R--K. Volksbond, Woensdag 14 Mei, 8 uur in Prediker. ZONDAG. N i e u w v e en. Half ^vergade ring van den L. T. B. in het „Groene Zaaltje". DINSDAG, Zoeterwoude (dorp) half acliC Ned. R.-K. Bond van dienst plichtigen, in café Roeleven! Academienieuws. —LEIDEN. Met gunstigen uitslag afge legd het eindexamen voor Ben Ned-Ind. rechterlijken dienst, door de heeren mrs. W. Kotter te Nieuweroord bij Hoogeveen (Dr.) en F. M. J. Holdert tc Aerdenhout bij Haailem. Examen apothekers-assistenten 5e groep. Opgeroepen 4 eandidaten, afgewezen 2. Geslaagd de dames M. A. G. A. Wilken, Brugge (België) en H. E. v. d. Laan te Leiden. Ingezonden Mededeelingen a 45 Cent per regel, Zaterdags 60 Cent In onze Salons tentoongestelde öa&ïtss- en ChapeiS©s»ieho@slen is een bezoek over waard. H..A. TIMMERMAN, Kofi., £?2F" Nieuwe Rfjn 46. ~W& J90S het nationaal vermogen van het land ver groot terwijl het platteland meer bewoon baar wordt gemaakt, waar de groote trek naar de steden zal verminderen. Ook hier is ontginningsarbeid voor ge vangenen met eenigen goeden wil moge lijk. Misschien is wijziging van ons straf wetboek noodig. omdat ons strafrecht geen buitenwerk erkent. Men zou hieraan echter het karakter kunnen geven van een voor- -waardelijk ontslag uit de strafinrichting, in welk geval wijziging niet direct noodig zou ziin. Bezwaren zullen natuurlijk geop perd worden, maar indien men overtuigd is van de groote beteekenis van het buiten werk voor de zedelijke verheffing der ge vangenen en voorts voor het Staatsbelang, dan zullen die bezwaren zeker overwon nen worden. Er bestaat geen arbeid, dan die in de vrije natuur, welke zoo nuttig kan werken op het lichamelijk en zedelijk welzijn der gevangenen, en onder de bui tenwerken staat wel het cultuurwerk, waarbij de veroordeelde iets schept, en daarin belang kan gaan stellen, in opvoed kundig opzicht bovenaan. De geregelde ar beid vermoeit de spieren, houdt lichaam -en geest frisch en gezond, de gedachten in beslag en houdt daardoor af van het ver keerde, terwijl de veroordeelde zich leert aanpassen aan orde en regelmaat. En liet Staatsbelang? Een enkel voorbeeld onk- leencl aan de correspondentie in het „Ilbld." van 28 Maart. Waarschijnlijk kunnen on geveer 1000 personen beschikbaar komen; bij 8 uur arbeiden kan ieder per dag 80 vierk. Meter omspitten. Was er dus alleen maar spitwerk te verrichten, dan zou ér per dag 8 Hectare bewerkt kunnen wor den. Stel slechts 5 H.A.. dat zou zijn per jaar 1503 H.A. Hierop zouden 150 jonge boeren die nu genoodzaakt zijn óm te.emi- greeren of in fabrieken werk te zoeken, met hun gezinnen 'een ruim bestaan kun nen vinden. Voor een proefneming zou men Vlieland en Terschelling kunnen kiezen, waar geen gevaar voor ontvluchting bestaat. Het Staatsbosehbehcer zou"kunnen zorgen voor den bouw van verplaatshare barakken, volgens Duïtscli model, zoodat en de gevan genen en de opzichters een goed onderdak hebben. Op Vlieland zou men ook, in het centrum der duinen, blijvende steenen wo ningen kunnen bouwen, die geriefelijker zijn en goedkooper-in- het onderhoud. Bij ongunstig weer moet er gelegenheid zijn om in een algemeene werkplaats de ver oordeelden nuttig bezig te houden, b.v. met het maken en herstellen van gereedschap pen. Aanbeveling verdient het systeem van betaling voor overwerk, waardoor de ijver en de toewijding worden bevorderd. Hier van zou een spaarpotje gemaakt kunnen worden, waarvan de inhoud bij ontslag wordt medegegeven. Ook kan een gedeelte der belóoning misschien aan de veroor deelden ter hand' worden gesteld om er een versnapering enz, van te koopen. CT B. Reine en gereinigde Melk. Dit is niet hetzelfde. Reine melk is rein, zuiver gewonnen; gereinigde melk bevatte 'na het melken vuil, dat er daarna, zoo goed als dit mogelijk was, is uitgehaald. (En dat is dikwijls niet weinig. In den *e- gel zit er vuil in de melk. Op den weg van uier naar emmer is de melk veranderd. /Laat een glas melk rustig staan en ge vindt straks op den bodem een bezinksel- Wat is dat; 4-vaaruit bestaat, dat vuil? vraagt Dr. Luxwolda in het „Wkbld. voor ^Zuivelbereiding", 't Zijn verontreinigin gen, die voor en tijdens het mejken in den emmer vallen. Onder het microscoop be keken, zien we het vuil als lijnen, draden, vlekken en punten, welke het deskundig oog 'herkent als half vergane plantenve- ?.els, stukjes hooi en stroo, haar, huid- scnubben, eieren van ingewandswormen, en verder deeltjes koemest. Een groot deel van het bezinksel is mest. Een dee.1 ervan lost op in de melk, een ander deel is zelfs /;oo fijn, dat het zelfs door goede zeven heengaat. Ook in zindelijk gewonnen melk zitten bacteriën, maar heel. héél "wat min der dan in zindelijk gefnaakte: in de eer ste telt men ze bij tienduizenden, in de laatste bij millioenc-n per kubieke centi meter. Met al het fijne zeven bereikt de boerin slechts, dat het zichtbare vuil 't vuil dat, met het bloote oog zichtbaar is er uit ver wijderd wordt. Dit is nietvoldoende. Want niet het zichtbare vuil tast dejjjelk aan, maar de in dat vuil aanwezige bacteriën, 't Reinigen der melk is dus niet zoo af doende, als men zich wel voorstelt, 't. Stre ven moet zijn om de melk rein te winnen. Vuile melk is' niet zee duurzaam als schoone melk, maar rein gewonnen melk i:- veel langer houdbaar dan rein gemaak te. Voorkómen is ook hier beter dan ge nezen. Neem oen goede zeef en gebruik ze steeds, maar 2org. dat. ze niet behoeft te dienen om de ofcreinhedcr. var: het melken voor het ensewapend oog van het publiek te verbei gen. C. B. Tuberculose bij een rund en een varken. Tuberculose woidt hij keuring van slachtvee niet zelden waargenomen. Vaak merkt menjian het lcvvr.de dier niets en is het van binnen toch ernstig ziel:. Zelfs bij een vrij uitgebreide tuberculose is in vele gevallen de groei niet gestoord en Een slangenejland. Poeloe Weh, waarop Sabang, de beken de haven is gelegen, kan gevoegelijk wel slangeneiland worden geheeten. Eenigen tijd geleden werden daar door militairen eii door 'n bewoner eenige reuzenslangen geschoten. Een had een lengte van onge veer zeven meter en een omvang bij het dikste gedeelte van 60 e.M. ITet was de zoogenaamde pithon molorus (tijgerslang) en eén der grootste van haar soort. Want de boa constrictor wordt slechts zes meter lang. Ze was een vrouwelijk exemplaar en llroeg 120 eieren, ter dikte van eer. ganzen ei, echter kogelvormig, bij zich. De eieren Rebben een witte kleur en zijn omgeven met een dikke, taaie perkamentachtige huid. Zooals bekend, zijn alle reuzenslangen in het algemeen voor den mensch niet ge vaarlijk, ze grijpen hem alleenjn den nood aan. Toch moet men bij het loopen in het bosch de voorzichtigheid niet uit het oog verliezen. Marktberichten. LEIDEN, 3 Mei. Botermarkt. Prima Boercnboter f2.70 tot 2.90 per K.G. Prima Fabrieksboter f2,80 tot f 2,90 per KG. Aanvoer 199/8, 49/16 vaten, wegende 4470 K.G. Handel matig. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in deomorgon van 3 Mei 1919, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand: 767.3 Haparanda Laagste barometeistand: 750.2 Skagen Verwachting tot den avond van 4 Mei. Zwakke tot matige, later wellicht toene mende Westelijke tot Zuidelijke wind, meest zwaarbewolkt, waarschijrlijk eenige regen, zelfde temperatuur. BODEGRAVEN. Di^fributïe. Van 4—10 Mei is yerkrijg- laar op bon 374 geel 5 Kg. aardappelen; kn 375 geel en groen 300 gr. witte boonen; kn 376 idem 100 gr. rijst; bon 377 idem gr. suiker; bon 378 idem 200 gr. kaas Mdig tot 22 Mei; bon379 idem 400 gr. spek; kn 380 idem 1 stuk kalizeep (2 ons 6 ct.); kn 381 idem 1 stuk kleizeep; bon 62 kin- krboekje 1 pond kindermeel; bon 63 idem M gr.*suiker; bon 6U1 stuk zeep 16?, of 8 ten'. ^'uitreiking van nieuwe normaal mar- frrinekaarten, uitsluitend aan hem.die de- j*ook nu bezitten: op-Maandag 5 en Dins- jtogfi Mei van 9A12A uur aan het distri- 'kbureau; op "Maandag 5 Mei van 33A bij den heer J. II. de Bruijn, uiknkerk lOf op Dinsdag 6 Mei van 3—4 Uur aan de openbare school in de Meije; ''P Woensdag 7 Mei van 10—1H uur bij beer C. Voordouw- tc Nicuwerbrug. 3feei; uitreiking bij den Daas en v. Riet). Op andere tijden worden geen kaarten ^'gereikt en na 7 Mei wordt beslist iemand meer geholpen. £on politiek adres. Door het be- UUl' afd. Bodegraven der S. D. A. P. 's aan den Raad dezer gemeente- een res gericht met het verzoek om alhier - tenien tot oprichting van een afd. van Kon. Nat. Steuncomitéé, met het doel< daardoor armoede en gebrek tegen "te Land- en Tuinbouw. Ontginningswerk,door gevangenen. Een groot tleel van den vaderlandje hen bodem ligt nog woest en onvruchtbaar. En de krachten, die dien woesten grond kun nen herscheppen in vr uchtbare akkers" en weiden, in productieve bosschen, zijn aan wezig, namelijk in de gevangenissen. En nog ettelijke duizenden loopen los, duizen den veroordeelden voor wie geen plaats is. Toe te juichen is daarom een proef, die de Regeering zal nemen op terreinen in de buurt van Veenbuizen, waar de tot lichte straf veroordeelden gezamenlijk aan het werk zullen worden gezet. In andere landen bestaat het buitenwerk voor gevangenen reeds lang: in Duitsch- land. Zwitserland, Oostenrijk en Denemar ken. Die „Auszenarbeit" (buitenwerk) be staat in Duitschland o.a. in do bcbossching der zeeduinen en heidevelden, alsmede ontginning der uitgestrekte hoogvenen; vooral voor het laajste werk worden veie gevangenen gebruikt.-Men stelt, zich hier bij ten doel om met behulp van gevangenen nieuwe centra van bevolking te stichten door de hoogvenen die wegens gebrek aan arbeidskrachten anders jaren in woesten staat zouden blijven liggen, te hervormen in gras- en bouwlanden. Hierdoor wordt

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 5