Je Leitte Ceni". Derde Blad. De heer P 1 a n jf r vraagt, of nu bij de invoering der nieuwe loonregeling B. m W. ook een overgangstijd zullen instellen tot den wettelijken 8-urcndag. De voorzitter had de vorige maal reeds geantwoord, dat de chefs van dienst om advies is gevraagd. Hij herinnert den heer Planjer aan het reglement van orde, dat niet toelaat een interpellatie te houden zonder vooraf kennis te hebben gegeven aan den voorzitter. De heer Ooatdam heeft in het verslag in „Het Volk" over het Congres der S. D. A. P. te Arnhem gelezen, dat de heer Van Eek verklaarde dat men in Leiden den ge meenteraad in den crisistijd heeft bestookt _met adressen en moties, ook wanneer men wist, dat het Rijk de schuld had en de ge meente er niets aan kon doen. Maar die partij is er wel bij gevaren! Mr. v. Eek is daarover op het congres als reeds hard ge vallen. Schaper interrumpeerde: „dat zal je later bezuren, als jij lid van den Raad bent." Spr. meent, dat dit gedoe aan de kaak moet worden gesteld. Het gemeentebestuur heeft een moeilijken tijd doorgemaakt en niet het minst de voorzitter, en het is zeer af te keuren, dat een partij, om er politie- ken munt uit te slaan, het den gemeente besturen nog moeilijker maakt. «Spr. vindt het weerzinwekkend, dat de heer v. Eek zich op zulk een politiek nog durft beroemen. Nu de burgemeester met verlof gaat, wenscht spr. hem een aangenamen rusttijd, waarin hij de voldoening kan smaken, dat de burgerij zijn arbeid tijdens den crisis tijd waardeert en alle ordelievenden aan zijn zijde staan. (Applaus.) De heer Heemskerk sluit zich aan bij de woorden van den heer Oostdam en deelt nog mede, dat de Chr. en Kath. Be sturenbonden de samenwerking met den Leidschen Bestuurdersbond hebbdta opge zegd, toen ook de S. D. A. P. er in werd opgenomen. De Voorzitter dankt den heer Oost- dam voor zijn woorden en den Raad,voor 't applaus. De heer Van Romburgh vraagt of het waar is, dat Zondag ter gelegenheid van het bezoek van den Prins in de Stads- zaal bij de Padvinders, in welke bijeen komst muziek werd gemaakt, entrée is ge heven, en of dit met vergunning van B. en W. is geschiedt. Is dit misschien een begin van mildere opvatting omtrent de toepassing der Zon dagswet? De voorzitter zeide, dat bij vergis sing door de jongelui een dubbeltje entrée is geheven om den toeloop van ouders en kennissen te temperen. Hij hoorde het, toen alles afgeloopen was. Met een mildere toe passing heeft dit niets te maken. De heer Huurman vestigt de aan dacht op het snelle rijden van motorrijwie len en auto's door de stad. De voorzitter zal er de aandacht van den commissaris van politic op ves tigen. Hierna werden de deuren gesloten. De geheime zitting duurde ongeveer 1 Na heropening doet de voorzitter het voorstel om aan den directeur van de Lichtfabrieken de maximum jaarwedde uit te keeren en dus eenige periodieke ver- hoog.irigen over te slaan. Wethouder v. d. Pot licht dit vqprstel toe. De directeur heeft een aanbieding ont vangen van een particuliere Maatschappij, welke hem een belangrijk financieel voor deel zou kunnen verschaffen, en bij bespre kingen met den directeur is hem gebleken, dat wij den heer Van Ammers zullen ver liezen, wanneer de Raad niet het voorstel aanneemt. B. en W. en Commissarissen stellen zeer prijs op behoud'van den heer Van Ammers, omdat hij blijk heeft gegeven de zaak niet alleen technisch uitnemend te kunnen lei den, maar ook commercieel. Zoo ooit, dan hebben wij in dezen overgangstijd van den oorlog tot den vrede een prima-kracht noodig, te meer, waar zeer binnenkort be langrijke uitbreidingen der fabrieken aan de orde zullen komen. Commissarissen hadden reeds een hoo- ger salaris voorgesteld, doch de commissie ad }ioc meende daarmede niet te mogen meegaan. Nu echter dit geval zich voor doet, meent hij, dat de Raad verstandig zal doen het voorstel aan te nemen. Het is niet een salaris-verhooging maar een overslaan van periodieke verhoogin gen, gelijk bij lagere ambtenaren herhaal delijk geschiedt. Op de burgerij zal zulks misschien een ongunstigen indruk maken, doch zij heeft te overwegen, dat het financieel belang der gemeente er ten zeerste mede gediend is. De heer Sijtsma zal, na wat er reeds over gezegd is, met het oog op het late uufc er niet verder over spreken, doch vraag! stemming. Het voorstel wordt aangenomen met 14 tegen 8 stemmen, die van de heeren 8iJÈ» ma, Hoogenboom, v. Romburgh, J. P. Mul» der, Oostdam, 'Heemskerk, v. d. Eist en v. Tol.' Hierna wordt de vergadering gesloten. Locaal Rijkstelefoonnet. Aanvullingen en wijzigingen in de Naam- lijst^ der aangeslotenen aan het local# Rijkstelefoonnet. Naamlijst voor den tele foondienst. Nieuwe aansluitingen: 1028 C. J. Nieboeiy Electr. fabr. Boisotkade 6 «ri32^D. Vlas veld, aardappelhandelaar. Oude Vest 109. 1150 H. A. Schouten, Oor- neu3- en keel arts, woonhuis Witte Singel 92, Spreek kamer Breestraat 171, telefnr. 1241. 1118 R. Geeraerts Reuter, filiaal Haarlem^ merstraat 94, electr. en Werkt, bureau. 1137 Mr. Dr. J. C. Overvoord.e, Geraeerv te-archivaris, Nieuwe»Rijn 64. 1607 Mili tair Gróentendepot, Maredijk 89. 221 N.V. Varekamps motorbooldienst, voorh. Verkoren Motorbootdienst op den Haag er. Schiedam, Aalmarkt. Nieuwe extra of vette vermeldingen^ 1028 Electriciteitsfabriek, Hoofdinsp. Me terdienst (woning) 1118 Electr. en Werf bureau R. Geeraerts Reuter. Filiaal Haar lemmerstraat .94. 1118 J. A. Beurze, ver tegenwoordiger der firma R. Geeraerts Reuter, Electr. en Werkt, bureau; fik Haarlemmerstraat 94. 1320 A. Vlasveld en Zn., Grossier, in aardappelen. Oude Vest 109 222 Verkorens motorbootdienst op den Haag en Schiedam, Aalmarkt. Vervallen aansluitingen: 230 W. J. Creyghton, Kort Galgewater 13. 1607 E. J. Schoondergang. 222 P. J. Verkoren. Wijzigingen: 748 J. Riethoven, Janvos- sensteeg 47. 1596 Jac. Wilbrink, Grint-, zand- en bazalthandel, transport overna me Bronkhorststr. 7. 1708 Joh. Esters, groothandel in Heeren mode-artikelen, na 5 uur firm. Noordwijk 154, Noordeinde 41. SPORT. VOETBAL. Wedstrfjdprogramma vcor Zondagi NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. Westelijke a f d e allng. Ie klasse B. Schiedam: DordrechtR. F. C. Vlaardingen: D. V. S.'t Gooi. Reserve leklasse A. Dordrecht: D. F. C. II—Concordia II. 2e klasse A. Bussum: Aljen WeerbaarA. S. C. 2e klasse C. Delft: D. H. C.—V. U. C. Kampioen wedstrijden. Westelijke afdeeling. Reserve 2e klasse. Wormerveer: W. F. C. IID. H. C. II. Hilversum: 't Gooi IISteeds Hooger IL 3 e klasse. Ie groep. Den Haag: V. C. S.Hollandia. 2~e groep. Den Haag: Ado—Gouda. De wedstrijd Nederland—Zweden uitgesteld. De Zweedsche Voetbalbond meldt aan d» „N. R. Ct." uit Stockholm d.d. gisteren: We hebben vandaag vernomen, dat de Nederlandsche Voetbalbond dit jaar geen tegenwedstrijd in Zweden kan vaststellen. Daar de landenwedstrijd (Nederland Zweden) te Amsterdam onder do voorwaar den van een tegenwedstrijd, dit jaar in Zweden te houden, vastgesteld is, is hel bezoek aan Holland uitgesteld. KORFBAL. De wedstrijden voor Zondag. NEDERLANDSCHE KORFBALBOND. Kampioenschap van Nederland. Leiden: FluksOnder Ons. Kampioenschap 2e klasse. Amsterdam: D. E. D. IIHercules. O os stel. ij ke afdeeling. Ie klasse C. Amsterdam: D. D. V.Excelsior. 2 e klasse C. Weesp: OlympiaAmersfoort. LAWNTENNIS. België - Nederland afgelast. Het bestuur van den Ned. Lawntennis- Bond deelt mede dat het tot zijn leedwezen het besluit heeft moeten nemen, om gezien de tegenwoordige internationale verhou dingen tusschen beide landen, de sedert den oorlog onderbroken, doch dezen zomer weer te hervatten Belgisch-Nederlandschi tenniS-ontmoetingen van twee vertegen woordigende nationale teams, voorloopig af te gelasten. Zaterdag 3 Mei I8i9 Qntwerpf Lager-Or.derwijswet. III. Aantal kweekelingen. Het komt den min/"ter gewenscht voor, althans een mi nimum aantal kweekelingen bij de wet aan te geven, hetwelk tot de kweekschool moet zijn toegelaten. Dit aantal ware Gui de beide eerste klassen tezamen te 3tellen op tien. Staatsexamen 1. o. Voor hen die zich, hetzij door eigen studie, hetzij op andere wijze, voorbereiden voor het behalen dei- onderwijzersakte, moet de gelegenheid hiertoe open staan examen te doen. Daar om zal een Staatsexamen in den trant- als de examens, bedoeld in de artikelen 12 en 123 der Hooger onderwijswet, dit 'stelsel moeten aanvullen. Opleiding hulponderwijzeres. Voor de opleiding der hulponderwijzeressen, die in de bewaarscholen en de laagste klassen der lagere school onderwijs zullen .jnoeten geven, acht de Minister de geprojecteerde kweekschool niet noodig. Daarvoor kunnen eenvoudiger opleidingsinrichtingen in het leven worden geroepen. Een vierjarige cursus met bescheidener eischen voor de toelating, en ean onderwijs, dat de vakken lezen en Nederlandsche taal met elemen tair spreekonderwijs, vertellen, zingen, teekenen, spelen handenarbeid, kennis der natuur, gezondheidsleer en verbandleer omvat, benevens de methode van opvoe ding en onderwijs voor jeugdige kinderen zou hier voldoende zijn. De studie aan de opleidingsschool zal op ten minste 14-ja- rigen leeftijd kunnen aanvangen. Ambtenaren voor toezicht. Voorts is de Minister van oordeel, dat de tijd is ge komen om het schoolopzienerschap tot een zelfstandige bezoldigde betrekking té maken. Ook is hij van meening. dat handhaving van het stelsel van een zoo beperkt moge- lijk aantal inspecteurs de voorkeur ver dient. In het Ministerieele stelsel blijven dus drieërlei ambtenaren met de uitoefening van het schooltoezicht belast: hoofdinspec teurs in plaats van de tegenwoordige in specteurs), inspecteurs (in plaats van de te- 'genwoordige districtsschoolopzieners) en schoolopzieners. In bijzonderheden denkt zich de Minister de reorganisatie van het Rijksschoottoe- zicht, gebaseerd op dit stelsel, ongeveer aldus- a. Vier hoofdinspecteurs. b. Ten hoogste dertig inspecteurs. c. Ten hoogste zes en dertig schoolop zieners. d. Ten hoogste 29 bureau-ambtenaren. Kosten. De kosten van dit stelsel zijn globaal te ramen op ongeveer f 490,000 per jaar. Schoolcommissie. Ook de regeling van het pla&.tslijk schooltoezicht kan niet onge wijzigd worden gelaten bij een herziening van de onderwijswet. Het komt'den minis ter voor, dat voor de plaatselijke commissie een goede taak kan weggelegd zijn, mits hare bestemming wordt gewijzigd. Een uit oefening van toezicht, die kan leiden tot ingrijpen ïn den gang der schoolzaken, is z. i. aan de commissie te onttrekken. Naar zijn meening behoort deze niet anders te zijn dan een raadgevend college, dat zijn adviezen geeft aan het gemeentebestuur en het Rijkstoezicht en desgevraagd ook aan de onderwijzers bijstand verleent. Haar toezicht op de scholen zal zich dus dienen te bepalen tot datgene, wat voor dit adviseurschap noodig is. In overeenstem ming met dit doel behoort hare samenstel ling erop berekend te zijn, dat de verschil lende groepen van meestbelanghebbenden bij het onderwijs er in vertegenwoordigd zijn\en dat zij uit een klein aantal perso nen bestaat. Aanbeveling zal het verdienen dat dezelfde commissie hare bemoeiing ook over het bewaarschoolonderwijs uitstrekt. Volgens het ontwerp zullen ook onder wijzers van de commissie deel uitmaken. Onderwijzers en kweekscholen. Wat de raming der uitgaven wegens de reorga- OUD RH YN LA ND. Historische verzameling döor A. v. O. VII. LEIDEN. Hofjes. Behalve de talrijke kloosters kende Lei den, en kent het r.og de vele hofjes, waar van de stad als 't ware bezaaid is. Ik zal me bepalen tot de vermelding vin de voor naamste hofjes. Dicht bij het St. Barbara's klooster, be zijden Grave8tein, heeft hét St. Pieters Be gijnhof gestaan, dat naderhand is overge bracht naar de St. Josefs-steeg achter de Vrouwenkerk, ter plaatse waar thans nog het Sionshofje is. De Begijnen van het St. Pietershofje hadden tot taak de zieken op te passen en te bedienen, bij de dooden te waken, voor dezen te bidden, enz. Verder was er nog een Gerrit Louis Be gijnhof, ook wel het Kuipenest genoemd. De Begijnen van dit hofje woonden op de Hooglandsche Kerkgracht, en stonden on der den pastoor der St. Pancraskerlc. De regel van deze Begijnen, welke oorspron kelijk was goedgekeurd door den graaf van Holland en door den raad der stad Leiden, nisatie der opleiding van onderwijzers be treft, hierbij is uitgegaan van dezelfden gedachtengang,- welke de Staatscommissie bij hare raming van deze kosten heeft ge leid. Als uitgangspunt is daarbij aangenomen dat moet worden'voorzien in een jaarlijk- sclie aanvulling van het corps onderwijzers met plm. 21-00 nieuwe leerkrachten, n.l. plm. 1000 voor het openbaar en plm. 1100 voor het bijzonder onderwijs. Bij het bere kenen van de uit dit wetsontwerp voort vloeiende kosten is thans echter te letten op de minder kostbare opleiding van de hulponderwijzeressen. Angenomen mag worden, dat van de pl.m. 430 onderwijzeressen, die bij het open baar l.o. gemiddeld als nieuwe leerkracht per jaar in functie treden, ongeveer 200 kunnen en ook zullen volstaan met de op leiding tot hulponderwijzeres. Er zal dus moeten worden gerekend met een opleiding van 800 onderwijzers voor het openbaar onderwijs. Naar deze verhou ding kunnen dé 45 Rijk -kv jkscholen, die volgens het rapport der Staatscommissie noodig zullen zijn, worden verdeeld in 35 kweekscholen en 10 opleidingsscholen voor hulponderwijzeressen. Voor het bijzonder onderwijs is deze verhouding eenigszins anders, cmdat hier rekening is te houden met het feit, dat het aantal onderwijzeres sen evenredig grooter is dan bij het open baar onderwijs. Met het oog Hierop is het getal van 55 door de Staatscommissie noo dig geoordeelde bijzondere kweekscholen verdeeld in 40 kweekscholen en 15 oplei dingsscholen. Kosten hiervan. Te zamen zal hier voor f 8.304.700 noodig zijn. Tegenover deze uitgaven zullen komen te vervallen de op hoofdstuk Va der Staatsbegrooting uitge trokken gelden voor de opleiding, bedra gende voor 1919 f 3.384.980. De opbrengst der schoolgelden werd door de Staatscommissie geschat op f 1000 per school en per jaar. De opleiding der onderwijzers en hulp- onderwijzeressen zou dus een stijging der Rijksuitgaven meebrengen van f 4.819.720. Totaal wordt de vermeerdering der Rijks uitgaven ten gevolge van dit wetsontwerp geschat op een bedrag van f 7.069.720 of rond 7 millioen per jaar. Wat do gemeenten betalen. De aan de gemeenten op te leggen financieele las ten zullen volgens gemaakte berekeningen per jaar bedragen wegens: a. exploitatiekosten f 1.510.000; b. vergoe ding voor bestaande lokalen, alsmede bouw en inrichting van nieuwe lokalen f 5,500,000 totaal f 7.010.000, of rond 7 millioen. Tegenover deze verzwaring van lasten staat, dat de gemeenten zullen worden ont heven van het betalen der jaarwedden "van de onderwijzers, inclusief de belooningen wegens het geven van herhalingsonder wijs en de tegemoetkoming in huishuur aan de gehuwden. Deze uitgaven bedroegen voor de geza menlijke gemeenten over het jaar 1916: a. jaarwedden f 21.842.641.18J; b. beloo ningen wegens herhalingsonderwijs f 566.944.52^; c. tegemoetkoming in huis huur f 454.412.19^; totaal f 22.863.097.90|, waaraan de rijksbij dragen in mindering komen, zoodat J:en laste der gemeenten bleef f 15.193.850.901, met welk bedrag de budgetten der gezamenlijke gemeenten in het vervolg zullen worden ontlast. Door de inmiddels plaats gehad hebben de stijging van het peil der onderwijzers- wedden is deze verlichting natuurlijk aan merkelijk grooter. Uit de toelichting der artikelen van het wetsontwerp blijkt nog,, dat in overweging wordt gegeven het vak vrije- en ordeoefe ningen der gymnastiek uit de wet te schrappen. Wet van kracht. Uitgegaan is van de veronderstelling dat de nieuwe wet met 1 Januari 1920 in werking zal kunnen tre den. Met "betrekking tot de onderwijsbe voegdheid, de akte-examens en de oplei ding, zoomede voor de algemeene invoe ring van de leervakken lichamelijke oefe ning en handenarbeid zal echter een ge- ruimen tijd noodig zijn vóór de nieuwe be palingen volledig kunnen werken. Op het voetspoor der Staatscommissie is daarvoor een tijdvak van 10 jaar aangenomen. STADSNIEUWS. GEMEENTERAAD. (Vervolg.) Avondvergadering. Vervolgens kwamen de andere voorstellen aan de orde betreffende de salariëring van het personeel in dienst der gemeente. 'In de middagvergadering waren de loonstaton is in 1403, op het feest van Sint Lucas dooi den Bisschop van Utrecht bevestigd. Uit voerige beschrijvingsbrieven over dit hofje vind ik bij H. v. R. (Oudheden en gestich ten van Rhijnland) In datzelfde jaar zijn 45 Begijnen tot het hof toegelaten. Behalve de vaste inkomsten der Begijnen, bad dc pastoor van St. Pancras voor 6 Begijnen een jaarlijksche rente vastgesteld, welke op Allerzielen ^verd uitgekeerd. Er was nog een derde Begijnhof, wel mooier dan de beide voorgaande, en uit meei dan 40 woningen bestaande, n.l. het Fali-Begiinhof, bij de z.g. Nonnenbiug ge legen. Dit hofje had een fraai korkio met een fijnen spitsen toren, welke Orlcis als een der fraaiste van Holland beschouwde In 1512 was Simon Ewouts regent of pator var: dit hofje. Deze Driester werd destijds bij het instorten van Jen toren van de Pieterskerk, als door een wonder behou den, want het bod, waarop hij sliep, kwamen geheele brokken van Ion luren neervallen. In het Fali begijnhof woonden vele hoogleeraren en predikanten, en wedu we van dezen Het achterste gedeelte van de Kerk werd ten dienste van.de studen ten, die in dp medicijnen studeerden voor snijkamer gebruikt Destijds is de boven verdieping van deze kerk, toen de acade mie te Leiden werd gevestigd, voor boeke- van alle groepen, A, B, C, D, aangenomen.) Deze voorstellen o. a. betreffende de te rugwerkende kracht tot 1 Januari 1919 werden alle ongewijzigd aangenomen. Aan de orde was tevens een voorstel van de heeren mr. Briët en Wilmer inzake kin dertoeslag bij het loon. (Mr. Briët zelf is niet ter vergadering aanwezig.). De heer Wilmer zegt zich te hebben verwonderd over het afwijzend praeadvies van B. en W. op het voorstel. Eerstens, kort geleden hebben B. en W. zelf een ver hoogde huishuur voorgesteld voor gehuwde onderwijzers; dat is toch niet in overeen stemming met het princiep: gelijk loon voor gelijken arbeid. Tweedens, wat de recht- sche meerderheid in het college betreft, lijkt deze houding bevreemdend, als men b.v. beschouwt, dat voor een motie-Bomans in de Tweede Kamer, uitsprekende, dat bij het loon rekening moet worden gehouden met de groote gezinnen, heel de rechterzijde stemde. Op de derde plaats, waat aangaat den vrijzinnigen leden in het college van B. en W., vindt. spr. het opmerkelijk, dat ook deze tegen kindertoeslag blijven, ge zien het feit, dat verscheidene vrijzinnige voormannen in de Tweede Kamer voor de motie-Bomans stemden. Spr. wijst ook op de houding van andere vrijzinnigen in den lande. Spr. erkent evenwel, dat iedereen, van welke partij dan ook, het recht voor zich mag opeischen voor of tegen kindertoeslag bij het loon te zijn. De argumenten door B. en W. daartegen aangevoerd zijn volgens spr. niet steekhou dend. Dat het in het particuliere bedrijf niet bestaat ook pensioneering is niet in het particulier bedrijf. Dat het afgunst zou opwekken spr. toont aan dat deze afgunst ongemotiveerd zou zijn. Dat hoof den van groote gezinnen niet benoemd zou den worden dat gevaar is in overheids dienst uitgesloten. De heer A. Mulder bestrijdt het voor stel, omdat het in het particuliere bedrijf niet kan worden nagevolgd, en omdat, als men dien weg opgaat, ook met andere be hoeften rekening zou moeten worden ge houden. De heer Oostdam wijst op het streven om ook in particuliere bedrijven kindertoe slagen in te voeren. De heer Huurman sluit zich aan bij den heer Mulder. Bovendien, in kinderrijke gezinnen is vaak een zegen, waardoor deze de materieele lasten zelfs gemakkelijker kunnen dragen dan kleine gezinnen. De heer Heemskerk zegt, dat ook met andere behoeften bij de loonbepaling rekening'zou kunnen worden gehouden. Dit voorstel beoogt echter voorloopig alleen te letten op de speciale behoeften van groo- tere gezinnen. De heer P e r a verdedigt eveneens het voorstel, wat andermaal door den heer A. M u 1 d e r en ook door den heer Fokker wordt bestreden. De heer Bots zegt, met voor het voor stel te kunnen zijn, o. m. omdat daarin geen loongrens wordt genoemd, waar be neden de* kindertoeslagen moeten blijven. De heer Heemskerk bestrijdt deze meening," daar ook voor personen met hoo- gere inkomens en grootere gezinnen de las ten zwaarder zijn, dan die van collega's met kleinere gezinnen. Hierop wijst weer de heer Bots op inkomens, welke bij de zulken uit het vermogen kunnen worden getrokken. De heer Wilmer zet uiteen de loon- theorie dat elk loon voldoende moet zijn om een middelmatig groot gezin te onder houden. Hieruit volgt, de wenschelijkheid om althans zeker voor grootere gezinnen een bijslag op het loon te geven. Wethouder v. d. P o t bestrijdt het voor stel. Spr. wijst er op, dat ook voormannen aan de rechterzijde er tegen zijn, zijn, b.v. in Den Haag de heeren Snoeck Henke- mans, De Wilde en Van Vuuren. De recht- sche organisaties van -Lelden willen zelF ook een andere regeling dan de voorgestelde n.l. een gelijk bedrag voor elk kind. Spr. vreest bij de invoering van dit instituut een zeer heete strijd van de tegenstanders. De heer Wilmer beantwoordt den wethouder v. d. Pot en herinnert er aan, dat wethouder Bots bij een vorige gelegen heid voor een gelijk voorstel heeft gestemd. Het voorstel, in stemming gebracht, wordt verworpen met 6 tegen 14 stemmen. Voor stemden de heeren J. P. Mulder, Oostdam, Pera, Heemskerk, Wilmer en v. Tol. Hierna stelt de voorzitter de rondvraag aan de orde. De heer V a n T o 1 vraagLof de tijdelijke werklieden nu ook in de voordeden van de aangenomen salarisregeling zullen deelen. Wethouder v. d. P o t zeide dat B. en W. deze zaak zoo spoedig mogelijk ter hand zullen nemen. rij bestemd. Ock hiel len de Engelscheh in deze Kerk hunne bijeenkomsten. Lang tevoren hal Philips van Leiden ten dienste der geestelijken een prachtige [boekerij in een huis, dat om zijn rijkdom werd genoemd Salomons Tempel", en nu nog bekend is onder den Latijnschen naam van „Templum Salomonis" aan de Nieuw steeg. Aan deze boekerij was ten dienste der geestelijkheid destijds een hof verbon den. Jan van Hout, de secretaris der stad Leiden, heeft alle werken van Philips aan de boekerij van Leiden overgedragen. Gasthuizen Leiden heeft vroege'r 5 gasthuizen gehad. In het St. Jacobsgasthuis (thans de St. Lodewijkskerk) aan de St-vnschuur, plachten pelgrims van Komposlcile hun kerkelijke dienst n te houden. Deze Kerk met zijn kunstigen, spitsen toren is tot nu toe in wezen gebleven. Bij het ver anderen der regeering, was deze Lode wijkskerk ook nog-langen tijd een zooge-, naamde „Looy-Halle", aangezien alles wat de wolweverij betrof met lood werd bevestigd in genoemden hal. Maar nadat |h' bij de uitbreiding van den handel een aparte hal gebouwd werd voor Lakens en Stoffen (de Lakenhal) ward bet St. Jacobs gasthuis alleen als ,.Saai-halle" bestemd. Het gasthuis van O.L. Vrouw, dat door Klaas Reingertsz. in 1403 is gesticht, stond op de Hooglandsche Kerkgracht bij den Burcht. Naderhand is het weeshuis, dat aan den Nieuwen Rijn gevestigd was, in dit gasthuis overgebracht. Het St. Lysbets-gasthuis in de z.g. Vrou wekamp bij de Rjjnsburgerpoort, is door Johan Dirk Koenensz. gesticht in 1428 en herbergde een zeker getal zieke, oude vrou wen! De stichter heeft het huis overgedra gen aan den raad van Leiden en aan den Vader en de Moeder van St. Margaretha's Convent, op deze voorwaarden, dat de raad steeds twee vrouwen en eerlijke man nen zou kiezen, om het huis te bestieren en dat zij de moeder van bet gasthuis met raad en daad zouden bijstaan. Na de jaren van hervorming is het naastbijge- legen convent van St. Ursula aan het Lvs- betsgastlmis verbonden. In 1583 hebben de „Weesvaderen" bet Vrouwengasthuis ge kocht, en de arme vrouwen die er werden verzorgd, naar het Lysbetsgasthuis OYjgr- gebracht. Ook is het zoogenaamde Melaats huis later bij dit gasthuis ingelijfd. Het St. Barbaraas Gasthuis heeft ge staan aan den Ouden Rijn. Het had een Kapel met een toren, in welke Kapel de Katholieke godsdienstoefeningen werden gehouden. In 1452 is dit gasthuis gesticht door Willem Dirksz. van Poelgeest, die er een fundatie aan verbond. Het vijfde was St. Catharinaas Gast huis, dat in ouderdom, fraaiheid van bouv en in rijkdom de andore overtrof. Het stonC op de F;. -,!••>••( ri strekte zich uit taf achter aan den '.in Het dankt ztjo ont staan aan liet g-ini.t der Steen voerde®, dat het 500 jaar lang van inkomsten vcfö» zag. Uit oude brieven blijkt, dat het plas? reeds voor 1388 werd gesticht. In dat jaa* reeds bezat het gasthuis de relequien va» de H. Catharina. Deze relequien worde» door de boden van het Gasthuis naar da verchillende kerken overgebracht. Paur Innocentius heeft op verzoek van den regent en de broeders van het gasthui» toegestaan, dat ze een eigen Kapelaan mochten hebben, die ze dan zelf nn.-sten onderhouden. In 1421 werd toegestaan, dal het gasthuis zijn eigen kerkhof mocht hel» ben. Over de inkomsten had de stichtinq niet te klagen. Zooals gezegd: ze overtrfll alle andere gasthuizen in rijkdom. Nader hand is de Kerk van het gasthui» vergroei ten dienste der nieuwe godsdiensten. Ver der waren er nog twee kleine Kerkjes aaOb verbonden: een op de Mare, en een op,r||$ z.g. Waard. Deze laatste is nimmff W tooid geworden.

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 3