fpefieicbclte Qou/icmt SUi TEN LAND. BINNENLAND. ien edel hart. l(j terschynt eiken dag, uitgez. Zon- en Feeatd. lijonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, «jden 17 ct. p. week, f2.£ö p. kwartaal; bq ,eDten 13 ct. p. weck, f 2.40 p. kwartaal.Franco 'f2.70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- voor de Abonné's vernrijgbaar tegen betaling d p. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke ,r6'5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. (0e Jaargang. DONDERDAG 1 MEI 1919. Bureau STEEMSCHUUR 15 - LEIDEN. Interc. Telefoon 935. No. 2S0I Postbus 11. De Advertentieprijs bedraagt 171/? eent per regel voor liaudelsadvertentiën; Zaterdags 25 cent per regel. 22JA> cent per regel voor gewone advertentiën; Zater dags 30 cent per regel. Voor ingezonden mededeelingea wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen vrord«i aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 30 woorden lun kracht. rpeerend bewijs van liet feit, dat de sten hun kracht zoeken in het ,]jen van ontevredenheid de houding hunner organisaties te- r de salaris-voorstellen betreffende neentepersoneel, die hedenmiddag in jaeenteraad van Leiden zijn in be ing genomen. toch zijn de feiten voor zoover den ■den betreft? de socialistische organisatie van ge lwerklieden is gevraagd: eerstens: nimum loon in de laagste klas (vol- ongeschoolde arbeiders) van 21 gld. de commissie ad hoc en B. en W. voor een gemiddeld loon in de klas van21 gld.! Tweedens: leeling in vijf in plaats van in zeven i, Ende comissie ad hoc en B. stellen nu voor een indeeling in vijf I, gelijk gewenscht. Op de derde de periodieke verhoogingen «één- in van tweejaarlijkscli. En... de com- ad hoc en B. en W. stellen nu voor i stede van tweejaarlijksche verhoo- I is het gesteld met de "inwilliging van langens der werklieden betreffen- der ambtenaren zou ongeveer het- kunnen worden aangetoond, jch zijn er vergaderingen gehouden, i niets dan verwijtende- en schelden- liek! Waartusschendoor en hier )e verkiezingsaap uit den socialisti- mouw herinneringen aan den Mei, den dag d&r gemeenteraadsver- ;enl Ie gekromde ruggen van in ontevre- d neergedrukte arbeiders moeten de heeren den gemeenteraad worden agen. 8 een schandelijk, weerzinwekkend |tbcdrijf. waarbij de socialisten hun lb t zoeken in het kweeken van on- jnheid. I Orlando terug naar Parijs, lelgië en de schadeloosstelling, üe opmarsch tegen Munchen. e quaestie-Kiautsjou geregeld. OVERZJCHY. toch zoo. Orlando gaat terug Parijs. Maar zal hij nu met het vo- an bet parlement tegen Wilson, die ipzijn aanspraken beknibbelen wil- leer trekken? Vermoedelijk niet. nkt er niet aan, zooals hij in het at zelf verklaard heeft, het ver- il Frankrijk, Engeland, Japan en dat Italië met zijn bloed be- iseeft. op te geven. Was Wilson niet ïb&rig geweest met zijn publicatie, ware al lang in der minne ge- Er was immers juist een bemidde- iorstel gedaan, waar Orlando en de leden der delegatie wel ooren naar kwam Wilson's beroep op het Itali- volk, vermoedelijk ingegeven door de Italianen de ihüjving van too maar zouden afkondigen. Twij- Wilson aan de bevoegdheid van de lie?"Hij heeft Orlando verzekerd van laar toch achtte de delegatie het na klaring haar plicht, die bevoegdheid eiken twijfel te steilen. lelgië heeft zijn amendement op het van den Volkenbond ingetrokken, feek tot beden van cenige concessie ilgië niet, of het moest deze zijn, inkrijk zijn belangeloosheid ten aan- in Luxemburg afkondigde en daar- ün economische overeenkomst tus- 'iit land en België mogelijk maakte. ië, al ontdaan over het pas van Brussel als zetel van den Vol- E|i misschien ook gedwarsboomd in loxionistische verlangens, had nog »n<lere wondeplck. Naar verluidde, n Duitschland als eersten termijn schadeloosstelling van 150 milliard, Pud 'aten betalen; de rest zou in f«he termijnen voldaan moeten Van die 25 milliard zou België b 5 milliard krijgen "ci'd te Brussel volstrekt onvoldoen- voor den economischen weder- van bet land, waarmede haast diende te worden gemaakt. Thans verluidt echter, dat aan België voor dien wederop bouw een crediet van 100 millioen pond sterling zal worden toegestaan. Duitschland. De toestand in Silezië. De uit Opper-Silezië ontvangen berich ten schilderen den toestand als ten zeerste bedenkelijk. Te Gleiwitz is de staking alge meen. De onderhandelingen tusschen de naar Berlijn gezonden stakingsleiders en de regeering zijn afgebroken, daar de eischen der stakers onmogelijk konden worden ingewilligd. De opper-Silezische stakingsleiding doet daarom al het moge lijke om de staking uit te breiden. De opmarsch tegen Munchen. Volgens een officieele mededeeling uit Berlijn hebben de regeeringstroepen met goedvinden van de Beiersche regeering de Beiersche grens overschreden. Zij zijn ver mengd met Beiersche troepen en met sol daten van de volksweerbaarheid uit Zwa- benland. Het meest noordelijke steunpunt. Freising werd door de regeeringstroepen genomen. Starnberg werd door Wurtem- bergsche troepen bezet. Do Spartacistische tegenstand werd spoedig door artillerie vuur gebroken. De regeeringstroepen zijn Dinsdag be gonnen met den algemeenen opmarsch te gen Munchen, meldt het H. N. uit Bam berg. De tot dusver gevoerde gevechten zijn niet succes verloop^n. Amberg, j?chü- gau, Mühldorf en Amsink zijn door de re geeringstroepen genomen. De kring rond om Munchen wordt hoe langer hoe nau wer toegehaald. Er wordt bericht, dat Dachau zich ook in handen der regeerings troepen bevindt. Volgens de laatste berich ten houden de troepen van de radenregee- ring nergens- stand. De staking in Opper-Silezië. De hoofden van het vakverbond uit Glei witz hebben besloten om Vrijdag in het ge- heele district Gleiwitz het werk weder te hervatten. Daardoor ^schijnt de stakingsbe weging in Gleiwitz geëindigd te zijn. De- eischen van de arbeiders zijn niet inge willigd. België. Kardinaal Mercier. Kardinaal Mercier heeft, door bemidde ling van kardinaal Gibbons, voor een be drag van duizend dollar ingeteekend op cle Amerikaansche vrijheidsleening. In een schrijven zegt de kardinaal: .,'t Is voor mij een voldoening iets te geven, en ik verzoek u het niet te weigeren. Gelief mijn zeer bescheiden inteekening aan te nemen en de goedheid te hebben, uwe landgenooten te vragen geen acht. te slaan op wat ik geef, maar enkel op het toegene gen en dankbaar hart waardoor het wordt aangeboden." Hongarije. De opmarsch der iRoemeniërs. De voorste Roemeensche troepen hebben dd. 26 April Bekes-Csaba bereikt en staan in de nabijheid van Püspöchladanv. De bij Nyirogyhza dapper strijdende Hongaar- sche troepen werden, nadat zij de Roeme- niërs hadden teruggeworpen, met het oog op den algemeenen toestand teruggetrok ken. Een van het zuiden uit tegen de Theissbrug gerichten aanval werd afgesla gen. Aan het boven Hongaarsche front schermutselingen van kleine strijdkrach ten ten W. van Banrève. Arrestaties. De radenregeering heeft, om contra revolutionaire bewegingen te voorkomen en te verhinderen de laatste dagen onge veer 160 arrestaties bevolen en laten uit voeren. Officieel wordt meegedeeld, dat de ge vangenen als politieke gevangenen en niet als gijzelaars te beschouwen zijn. Het on derzoek tegen hen allen is reeds gaande. Engeland. De toestand in Egypte. De „Times" verneemt uit Cairo, dat de krachtige maatregelen der autoriteiten thans een opmerkelijke verbetering in den toestand ten gevolge hebben gehad. De Egyptische regeeringsambtenaren zijn na genoeg allen op hun,post teruggekeerd en het zakenleven is hervat. Ei' is een groote ontspanning ingetreden. Niettemin wordt er op gewezen, dat men niet kan aanne men, dat de troebelen voor goed geëindigd zijn. Er moeten nog voortdurend voorzorgs maatregelen worden genomen. Italië. DAnnunzio op het oorlogspad. Den 27en heeft dAnnunzio te Venetië op de Piazzo San Marco een oorlogszuchtige redevoering gehouden, die wij hier volledig laten volgen, omdat elke verkorting het „aroma" van dezen?dichterlijken waan zin zou schaden: De tijd van woorden, zeide hij, is voorbij! Wij hebben te veel welsprekendheid ver spild sedert wij met het geweer aan den voet staan. Elke strijder moet heden zijn plaats weer innemen, elke burger moet zwijgen en gereed staan. Gisterenmiddag heb ik mij begeven naar San Pelagio, naar het vliegkamp van mijn luchteskader de Sereni°«inia Ik ben twee juur bezig geweest om in a'le kalmte mijn machinegeweer in orde 'e breng- n en bom men te plaatsen in mijn vliegtuig van Wee- nen. 1) (De menigte roept: Leve de Sere- nissima!) Het machinegeweer zwijgt 2oolang de hand niet aan den trekker is. De vlaggen zwijgen zoolang zij niet wapperen in den wind van den strijd. Het viuggetje van Fiume (de dichter zwaait met een vlag) spreekt niet: het gebiedt. Yqn uit voorbij gegane, eeuwen gebiedt het de toekomst met het gebaar van een, teruggekeerden heer- scher. Het is nog bewegingloos als een harnas. liet doék is het symbool van een vrij volk; het zal eerst morgen waj)geren, wanneer wij in het paro.xysme'onzer vreugd zijn. (Men schreeuwt: Leve Italiaansch Fiume!) De standaard der Dalmatiërs herneemt heden, in de zon,- zijn oorspronkelijke kleur: hij wordt rood. Op al onze vlaggen zegeviert het rood. Het oproer, wat brengt ons dit? De hoop. Wij hopen niet meer, wij willen! Begrijpt gij: wij willen! Herhaalt dit woord (De menigte schreeuwt: Wij wil len!) Wij moeien aan Italië, dat in één nacht gegroeid is, zooals de groote bloemen, die in de eenzaamheid met een prachtige he vigheid ontbloeien, -éen enkele vraag Om uw recht te verdedigen, om de belof ten inver dooden te waarborgen zijt. gij ber.eid opnieuw te strijden? (De menigte roept: .Ja!) Wij m&oten aan het geduldige, heldhaf tige volk van Venetië éen enkele vraag stellen: Om uw zee te verdedigen en den slaap van uwen zonen, die in de golven rusten zijt ge bereid opnieuw té lijden? (Ja! Ja!) v De roep der Dalmatiërs: Ik ben bij u!, moet klinken van Venetië naar Rome. van Venetië naar Fiume, naar>Zara, naar Spa- lato, naar Ragusa, naar Cattarb. Hij moet alle golven van de Adriatische Zee in be roering brengen: Leve San Marco! 1) Waarmede dAnnunzio over Weenen gevlogen heeft. Vereenigde Staten. Hcl9che machines ontdekt. De ambtenaren van het postkantoor te Washington deelen mode, dat in de brie venmalen zeventien helsche machines ont dekt zijn, geadresseerd aan voorname of ficieele personen, waaronder leden van het kabinet. De Vredesonderhandelingen De behoeften van België. Wanneer België niet onmiddellijk een crediet van honderd millioen pond sterling krijgt 1 zoo wordt volgens een Reutertele- gram uit Parijs gemeld zal het onmo gelijk zijn het land te redden en zulien de Belgische" gedelegeerden weigeren om het vredesverdrag te onderteekenen. De quaestie Kiautsjau geregeld. De vredesconferentie heeft medegedeeld dat de quaestie Kiautsjau bevredigend ge regeld is. Bijzonderheden werden niet ge geven. De Japanners deelen mede, dat zij be reid zijn Kiautsjau later aan China over te dragen, roaar zij verlangen mineraal- en spoorweg-concessies in het schiereiland Sjantoeng. Een nieuwe vergadering van den Raad van Drie is ifoodig ter bespreking van Japan's compromisvoorstel en inen verwachtte die op Woensdag en dat de quaestie Woensdag en Donderdag zou worden uitgemaakt. De houding van België. De Belgische gedelegeerden zullen alge- heele uitvoering verlangen der verbintenis sen, ingesloten in de verklaring 'van Sainte Andresse en punt 7 van president Wilsons veertien punten. In ieder geval zullen zij niet het protocol teekenen van een vrede welke voor België niet het herstel van zijn politieke en economische onafhankelijk heid en een breede schadeloosstelling der geleden schade zou meebrengen. Begunstiging van Nederlandsoh fabrikaat. Naar wij vernemen, heeft II. M. de Ko ningin een aanschrijving doen richten tot dc hoofden der departementen van de Ko ninklijke hofhouding, waarin mededeeling wordt gedaan van Hr. Als. uitdrukkelijk verlangen, om bij het aanschaffen van alle artikelen, werktuigen en benoodigdheden op elk gebied, waar zulks nog niet is ge schied, buitenlandsch fabrikaat te vervan gen door Ncderlandsch fabrikaat, overal waar zulks maar eenigszins mogelijk is. H. M. verzoekt daarbij op den eersten Maart 1920 van de hoofden der liof-depar- tementen, een opgave te ontvangen van alle sedert einde April 1919 aangeschafte arti kelen, die niet te verkrijgen waren als Ne- derlandsch fabrikaat. kolen uit Duitschland. Men bericht aan de „N. R. Ct." uit Ber lijn.: Uit Essen wordt aan de „Deutsche Allg. Ztg." gemeldt: De koleninvoer naar Neder land zal vandaag weer .^n beperkten om vang beginnen. Er dient opgemerkt, dat, volgens het met Nederland gesloten ver drag, leveranties allen behoeven te wor den gedaan, zoodra ex een overschot be staat. Dit overschot richt zich in hoofdzaak naar het aantal beschikbare wagens, daar de mijnen door gebrek aan wagens vaak kolen over hebben, die ze bij normaal trans port in het binnenland zouden kunnen ge bruiken. Amerikaansche vrachtprijzen. Reuter seint uit Washington: Het departement xan schoepyairt heeft de vrachtprijzen voor algemeene ladingen met uilzondering van katoen, bestemd voor Rotterdam, vastgesteld op 1.25 dollar. Bolsjewistisch geyaar? Uit Harlingen bericht men aan V. D. d.d. 28 April: Heden zijn hier uit Duitschland van Delf zijl aangekomen de schepen „Amicitia", „Bonafide", Volkerak", „Voorwaarts" en „Johanna", geladen met houten spoorleg- gers, welke schepen gesleept worden dooi de sleepboot „Cornelis'". Deze schepen worden verdacht ook ge vaarlijke goederen voor het Bolsjewisme aan boord te hebben, in verband waarme de zij bij aankomst in Nederland onder be waking van militairen en rijksbeambten zijn gesteld, die zich aan boord bevinden Morgen vertrekken de schepen van bier naar Amsterdam, de plaats hunner bestem ming, onder toezicht van militairen en commiezen. Het Neder!. Openluchtmuseum. De directeur van het Openluchtmuseum /bericht, er in geslaagd te zijn, een soort gelijk boerenhuis als het cnlangs door brand verloren gegane, te verkrijgen. Dit huis, staande op het „Erve Dubbel ink", in de Boerschap Beuningen, gemeente Losser, is. gelijk het verbrande huis (afkomstig uit Vasse, gem. Tubbergen), een 17e-eeuwsch type van deze merkwaardige bouworde. Het zal ten spoedigste worden overgebracht naar het Openluchtmuseum-park te Arn-c hem, waar de bezoekers het in den voor zomer reeds zullen kunnen bezichtigen. Ontwerp Lager-Onderwijswet. II. Buitengewoon onderwijs. Een onder werp, dat bij herziening van de wet even min "voorbij gegaan kan worden, betreft Brandstoffsncommissie district Leiden De Brandstoffen-Commissie maakt bekend dat de Rijkskolendistributie de tweeërlei prijsstelling voor huisbrand heeft ingetrok ken en dat derhalve deze brandstoffen door alle categorieën tot denzelfden prijs moeten worden betaald. Te# overvloede wordt de aandacht erop gevestigd, dat de hierna te noemen prijzen ook voor Ziekenkolen geldende zijn. Behoudens wijzigingen in de prijzen door de Rijkskolendistributie aan te bren gen, worden de maximum-prijzen voor loop ig als volgt bepaald: Voor huisbrand Thuisbez. Afgeh. Anthraciet per een heid (1 H.L.) 3:60 3.50 Eierbriketten per een heid (1 H.L.) 3.05 2.95 Stukkolen per een heid (1 H.L.) 3.30 3.20 Limb, kolen per een heid (1 H.L.) 3.35 3.25 Mijncokes per eenheid 4.70 (1 H.L.) 4.80 Gascokes per eenheid (S H.L.) 4.20 4.00 Bruink. brik. 300 stuks (100 K.G.) 3.50 3.40 Lange turf 500 stuks (200 K.G.) 10.50 10.— Steekturf 700 stuks (200 K.G.) 9.10 8.60 Baggerturf 400 stuks (200 K.G.) 7.40 7.— Voor Industriebrand Stukkolen Emmanootjes IIII Zuiggasnootjes IV Nootjes IV—V Schaclitkolen Magerfijnkolen Emmafijnkolen -(Smeefijn) Smeeriootjes G ietcokes Steenkoolbriketten Bruinkolen Fabrieksturf Per 100 K.G< 6.20 6.75 6.20 6.15 5.20 4.20 5.60 6.25 8.— G.75 2.10 4.— De verdere bepalingen der maxirnum- prijslijsten blijven van kracht. De Commissie v.n. P. E. BRIET, 2e Voorzitter. M. KRAMER, Secretaris. Leiden, 1 Mei 1919. -4859 het onderwijs aan doofstommen, blinden» spraakgebrékkigen, zwakzinnigen en idio ten. In art. 3 van het wetsontwerp wordb daarom nevens het gewoon en uitgebreid lager onderwijs als derde categorie erkend afzonderlijk onderwijs voor kinderen, die wegens ziels- of lichaamsgebreken of uit maatschappelijke oorzaak niet in staat zijn geregeld en met vrucht het gewone onder wijs te volgen of wier gedrag het noodzake>- lijk maakt hun buitengewoon onderwijs te doen geven. Het is met den naam van bui tengewoon onderwijs bestempeld. Gftat men er toe over, de zorg van den wetgever tot het buitengewoon onderwijs uit te breiden, dan is op tal van soorten van kinderen te letten, en is er ook reke ning mede te houden dat de toekomst nog weer nieuwe speciale groepen zal kunnen aanwijzen. Om die reden schijnt liet ook noodig, de verdere bindende bepalingen tot het strikt noodige te beperken, en zooveel als moge lijk is aan nadere regeling bij algemeenen maatregel van bestuur óver té laten. Handenarbeid. Ook met betrekking tot de vakken van onderwijs heeft de minister gemeend de voorstellen der Staatscommis sie te mogen aanvullen. Het is hem name lijk wenschelijk voorgekomen handenarbeid op te nemen onder de vakken, welke in het eerste lid van art. 2 worden opgesomd. Nieuwe bevoegdheid. De minister kan zich vereenigen met hot voorstel der Staats commissie om een opleiding in het leven te roepen voor één bevoegdheid, die in vele opzichten is gelijk te stellen met die welke nu door de hoofdakte wordt verleend. Hij wil echter in afwijking van het standpunt der Staatscommissie hiermede niet gezegd worden die bevoegdheid noodig te achten voor liet geven van onderwijs in alle klas sen der lagere school. Met name wenschb feuilleton. 'lacht mij, herhaalde de graaf lang st zoele stem en glanzend gelaat. altijd wat eerzuchtig geweest, heeft men u moeten vertellen. En J"i bekende dat uwe achting mij niet Uoudt ge. dan boos op mij wezen? geweldige ontroering greep Souri- aaQ. Zij schudde haar blonde lok- 'i neen! antwoordde zij, ik zou niet 01 n zijn. En zoodra gij het toestaat, u beminnen zooveel als Maurice gij dan nog naar het kerkhof ko- jaarom zou ik daar wegblijven? dan zult go mij veroorloven u te (Wh, zooals dezen avond? P gaarne. dere eerzuchtzei hij '10oren, heer graaf?vroeg zij Mannelijke lieftalligheid. Men zou aart zeide hij xeer bleek.... Welnu, ik wilde u wel omhelzen zooals ik mijne dochter omhelsde Souriquette reikte reeds haar voorhoofd. Hij drukte haar in zijne armen, raakte met zijne lippen de haren van 't meisje aan, even maar, met gesloten oogen, en dat maakte hem overgelukkig. Was het niet inderdaad zijne verrezene Marguerite die hij daar weer vond? Zij namen afscheid van elkander. Aan den draai van het pad keerde Sou riquette zich nogeens om, en zoncl hem een kus met hare poezelige vingers. Wanneer hij haar niet meer zag, ging ook Jacques huiswaarts, in verrukking mompelende: Zij kan niet de dochter mijner dochter wezen, dat is onmogelijk, daar haar na tuurlijke en wettige ouders bestaan!. En toch, in haar uiterlijk omhulsel heeft zij te veel van Marguerite, dat hro ziel niet even gelijk zou zijn aan die mijner dier bare doode. Ach! God, al vloeit mijn blo niet in hare aderen, dat ze mij toch een weinig liefhehbe, en, God vergeVe me, die genegenheid zal misschien de wonden mij ner ziel heelen!... Van dit oogenblik af zagen zij elkander iederon dag, en die twee naturen, ofschoon zij verschilden van ouderdom van omge ving zelfs van streek, begrepen elkander zoo innig ën zoo wonderbaar, dat. men de eene zou genomen hebben voor den weer schijn van den andere. Dezelfde smaak, dezelfde sympathieën, dezelfde vurigheid en dezelfde kalmte, dezelfde zwakheden, de zelfde wil... Jacques verhaalde het meisje liet begin zijner loopbaan, en gezien bare eigen bui tengewone liefde tot den arbeid, hervond zij haar in hem want zij wijdde zich met hart en ziel aan de zaak liaars vaders, welke, groolendeela door haar, in de laat ste jaren zulke aanzienlijke uitbreiding ge nomen had. Hij, die geene behoeften bad, wat had hij al dan niet gedaan om Blanche een for tuin te ktannen aanbieden? En Souriquette van baren kant, wat zou zij al niet ondernemen, niet verwezenlij ken met- het oog op 't geluk van Maurice? Op hare beurt, onderhield zij Jasques dikwijls en lang over Vallauris, die zoo werkzaam was, zoo schrander, wiens won derbare uitvinding hem vaji armen werk man verheven had tot een der voornaam ste fabrikanten van Parijs. Dan ook zei ze wio'Laure was. Ze roemde haar goed hart, hare rechtschapenheid, haar gezond ver stand, hare edele hoedanigheden. Mijn vader heeft gesticht, zeide zij, mijne moeder heeft bestuurdEn op welke wijze! Gij bemint haar dus oprecht! merkte Jacques bijna ijverzuchtig op. Zooals gij haar zult liefhebben, eens dat gij haar kent. Dat zal nog niet spoedig wezen sprak de graaf, die dacht aan 't verblijf van mevr. Vallauris op Argelles, waar hij geen voet wilde zetten. Wij zijn niet be stemd om elkaar to ontmoeten. Zoudt ge mij no moeder niet leeren kennen gij?.. Och kom, dat is niet moge lijk! Haar blik drukte zulke zekei id uit, ?ulk vertrouwen, dat Jacques haar niet te gen durfde spreken. En zoo deelden zij el kander het verleden e.n het heden mede. Mijnheer do Rhodes hield enkel zijn ver moeden omtrent de persoonlijkheid van Inès geheim; juffrouw Vallauris had haar ouden vriend alles verteld, behalve haar aannemen door hot gezin Roselin, en alles wat dit gedeelte van liaar leven betrof. Op zekeren dag zeide zij tot Jacques: Morgen komt mijn vader; in-den loop der aanstaande week wordt do zoon van Maurice plechtig gedoopt in de kerk. Wilt gij dat niet bijwonen?. Wilt ge de mijnen niet veroorloven hel u te komen vragen?... Hij overwoog eenige minuten; de adert van zijn breed voorhoofd stonden gespan nen als gingen ze barsten. Eindelijk klonk zijn antwoord: Neen, lief kind, met den besten wil der wereld, dit kan ik niet. Kwamen uwe ouders tot mij, dan zou ik hen op mijne beurt willen bezoeken, want, versta me wel, voor niets ter wereld zou ik hen willen krenken, die u zoo na aan 't harte-liggen. En van den anderen kant, ik kan of wil geenen voet zetten op Argelles. Wist gij in welke afgrijselijke omstandigheden ik er de laatste maal heengegaan ben! Het. gelaat van mijnheer de Rhodes ver toonde zulke uitdrukking van hevige en buitengewone smart, dat mej. Vallaurl» zich weer voelde bevangen van dien zonder lingen angst, welken zij telkens gewaar werd als er sprake was van het geheim dat zij in 't leven van haar ouden vriend go- voelde. Er zijn in uw leven dan voorvallen go- woest die ik niet ken? zeide zij hom. En hebt ge dan nog meer geleden dan ik al tijd gemeend heb? (Wordt vervolgd.]

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1