OUD-Pi zal Wórden óveigegaan, 'ierwiji de bön'ó 'ae melkvoorziening zelf ter hand zal nemen len zich voor de werkelijk geleden schade garant verklaart. Aan de levering voor den aanstaanden zomer werd deze voor waarde verbonden, dat eventueel door den bond te nemen maatregel in verband met. de levering onder alle omstandigheden door zijn leden moeten, kunnen worden op gevolgd. Als steun voor de actie zal zoo noodig de bond van de leden een bedrag heffen van f 5 per koe, wat een totaal maakt van f 250,000. Nog dient vermeld, dat de melkinrichtingen de melk geleverd willen hebben voor 11 a 12 cent per liter. Ontbonden. De minisjter van Landbouw hoeft ont bonden met 1 Mei 1919, voor zoover zij niet reeds vroeger door besluit van de leden vergadering of op andere wijze ontbonden zijn: de Botcrvereeniging, de Aardappelver- eeniging, dè Vereeniging Groenten-'., - fcrale, de Zeevischvereeniging, de Paarden- vereeniging, de Rund vee vereeniging, de Suikervereeniging, de Vlasvereeniging, üc Ribhehooivereeniging, de Vereeniging van Stremselfabrikanten, de Kaasvereeniging, 'de Peulvruchtenvereeniging, de Vleeschver- eeniging, de Vereeniging van Aardappel- meelfabrikanten, de Vereeniging van Fa brieken van Melkproducten; de Vereeni ging Zaad-Centrale, de Vereeniging Fruit- Centrale. Tarwebloem voor banketbakkers en hotelhouders. Naar wij vernemen heeft het Rijksgraan- bureau een circulaire verzonden aan de regeringscommissarissen, belast met de rijksgraaninzameling, waarbij medegedeeld wordt, dat, te beginnen met de Mei-distri- bulic, door banketbakkers en houders van "^inrichtingen, 'waar maaltijden aan het pu bliek verstrekt worden, ten behoeve van hun bedrijf het volle kwantum tarwebloem kan worden aangevraagd, dat door hen lover het jaar 1916 verbruikt werd. Tot he den werd aan banketbakkers slechts 50 en aan hotelhouders en restaurants 25 lover genoemde hoeveelheid verstrekt. Uit bovenstaande mededeeling blijkt dus, Öat de tarwebloem voor banketbakkers enz. met Mei nog volstrekt niet vrij komt, gelijk len onrechte verondersteld werd, doch -Öat de benoodigde bloem aan het Rijksbu- ïeau moet worden aangevraagd. De aanstaande opheffing der koffie» distributie. Het blijkt noodig te zijn, het bericht in ons vorig blad over de aanstaande ophef fing der koffiedistributie eenigszins te ver duidelijken. Der langen Rede kurzer Sinn is, dat tegen het eindigen der dis tributie op 31 Mei grooterè voorraden dan thans bij de winkeliers aanwezig moeten zijn. Die voorraden moeten dus nu reeds Worden aangevuld. Maar die aanvullingen ïnogen niet belast worden met distributie- kosten. Daarom heeft de minister bepaald, dat het Rijkskantoor voor thee en koffie (Iran die aanvullingspartijen geen dfstribu- tiekosten mag heffen. Uitvoer van versche groenten. De geassocieerden hebben de belernme- Tingeïi voor den export van versche groen ten, die het agreement bevat, opgeheven. Zeep. De minister van Landbouw brengt ter algemeene kennis, dat met 1 Mei door het Rijkskantoor voor zeep geen administratie kosten meer zullen in rekening worden ge bracht voor de door dat kantoor te verstrek ken geleidebiljetten voor vetzuren, aleine, soapstock, afvalvetten van de margarine- fabricage, zoofüede voor onder dat Rijks- kantoor ressorteerende chemicaliën t N.O.T.-vrije goederen. De N.O.T. heeft bericht ontvangen van het Intergeallieerd Comité te' s Graven- ha-ge, dat de volgende wijzigingen zijgt ge bracht in de lijst van goederen, welke N.O.T.-vrij kunnen worden aangevoerd. 1. Aan luxe-artikelen van papier, ivoor, parelmoer, schildpad, barnsteen-, ambroide marmer en andere steensoorten, papier- ttnaché, been, hoorn, celluloid en gips" wordt togevoegd: yloniet, eboniet en vul- canièt, met inbegrip van fanta^iehand- taschjes voor dames. 2. Aan „ijzeren en stalen artikelen" !worclt toegevoegd: met inbegrip van blik, scheurblik en gegalvaniseerd plaatijzer, alsmede van daaruit vervaardigde arti kelen. 3. In plaats van „toiletmiddelen, behalve zeep" moet. worden gelezen: „toiletmidde- 'len ^en benoodigdheden, behalve zeep". Certificaten N. O. T. Onder verwijzing naar het bericht vol gens hetwelk certificaten van de N. O. T. voor den uitvoer van goederen naar niet- Britsche bestemmingshavens niet meer noodig zullen zijn, wordt vanwege de N. O. T. gemeld, dat uit een sindsdien ont vangen mededeeling is gebleken, dat deze regeling niet terstond, maar eerst op een nader mede te deelen datum zal in wer king treden. Belanghebbenden hebben, zich dus voors hands hiervoor op de gebruikelijke wijze tot sub-commissie A en de N. O. T, te wen den. De zwarte lijst van de N. O. T. De zwaiOe lijsten der geassocieerden wzijn, naar men weet, buiten werking ge steld Tegelijk met de opheffing der rantsoe neering. De zwarte lijst van de N. O. T. '(waarop de namen van hen, die de Trust niet betrouwbaar acht) blijft echter gehand liaafd, zoodat consenten voor invoer niet aan alle aanvragers zal worden verstrekt. De maatregelen tegen weder-uitvoer. Een Reuter-telegram uit. Londen meldt: De „Board of Trade" maakt bekend, dat, teneinde de vertraging, verbonden aan het huidige stelsel van waarborgen tegen we der-uitvoer uit de noordelijke neutrale lan den en Zwitserland, te voorkomen, de geas socieerde regeringen besloten hebben, dat individüeele garanties niet langer noodig zijn, mits alle verschepingen, die niet reeds gedekt zijn door individüeele certificaten of garanties, geconsigneerd worden aan bepaalde organisaties ten behoeve van den onlergeconsigneerde; voor Nederland is deze organisatie dc N. O. T. of het „In terallied Trade Committee" ter plaatse. De sigarenindustrie. De hoofdbesturen der arbeidersbonden in de tabaksnijverheid hebben den minister om opheffing van het uitvoerverbod op si garen gevraagd, wegens de groote werk loosheid in dat vak. Thans zijn reeds in ons land bijna 25,000 personen uit deze nij verheid geheel of gedeeltelijk werkloos. De voorraad sigaren in Nederland wordt op ongeveer 5 milliard stuks geraamd. Zou men niet'eens eindelijk tot prijsver laging moeten overgaan Prov .Staten van Zuitf-HoEiasul. ^Gisteren is in de buitengewone vergade ring der Staten van Zuid-Holland beslo ten in handen van verschillende commis sies te stellen de stukken betreffende o. a. het voorstel tot verhooging van het aan de gemeente K a t w ij lc verleende subsi die ten behoeve van den aanleg van een binnenhaven en van het verbeteren van den waterweg- KatwijkÏJmuiden; het voorstel tot verleening van een subsidie aan de gemeente Waddinxveenin do kosten van vérbreeding van de Noordkade aldaar.- Goedgekeurd werd o. a. de wijziging van het reglement van politie voor het vaarwater tusschen Rijn en Schie en de daarbij beh'oorende kunstwerken. De volgende vergadering werd bepaald op 13 Mei. Journalistiek. Tot. directeur-hoofdredacteur van de „Gelderlander" is in de plaats van den heer J. R. van der Lans, die met 1 Juli zijn 40-jarig journalistieke loopbaan herdenkt en met dien datum om gezondheidsredenen wenscht af te treden, benoemd de heer Al- bert van der Kallen, hoofdredacteur van het „Dagblad van Noord-Brabant" te Breda. Ontwerp Lager-Onderwijswet. I. Ingekomen is het ontwerp Lager Onder wijswet. In de Memorie van Toelichting verklaart de Minister, dat hij zich bij de samenstelling van het ontwerp op het standpunt heeft gesteld, dat de voorstellen der bij koninklijk besluit van 31 December 1913 ingestelde Staatscommissie, voor het onderwijs den grondslag der uitwerking van art. 192 der Grondwet behoorden te vormen. Met de Commissie maakt de minister onderscheid tusschen waarborgen die ge lijkelijk van beteekenis zijn voor het open baar en het bijzonder onderwijs, en die, waarbij men wel van gelijkwaardige, "niet van gelijke waarborgen kan spreken, om dat de opvoedkundige zelfstandigheid van het bijzonder onderwijs dient te worden geëerbiedigd. Tot de eerstgenoemde behooren: a. de betere verzorging van de opleiding van de onderwijzers en verzwaring van de eischen van bekwaamheid om in de lagere scholen te mogen optreden; b. de herziening van de inrichting van het schooltoezicht; c. de betere salarieering van het onder wijzend personeel; d. het optreden van een 'Onderwijsraad als conseil de perfectionnement voor de za ken van het onderwijs; e. gelijke regelen voor scholen van open baar en bijzonder onderwijs, in het belang van de gezondheid en van het onderwijs, omtrent den bouw en de inrichting der schoollokalen en het aantal daarin toe te laten kinderen; f. de gelijkstelling in iedere gemeente tusschen het openbaar en bijzonder onder wijs ten aanzien van den leeftijd der toe lating van de leerlingen. Tot de in de tweede plaats genoemde waarborgen, de zoogenaamde gelijkwaar dige behooren: a. De benoeming van onderwijzers aan bijzondere scholen na vooraf met den schoolopziener gepleegd overleg. b. De verbetering der rechtspositie van de onderwijzers. c. De vaststelling bij de wet van de eis'chen, aan welke het leerplan heeft te voldoen, met dien verstande, dat de aan spraak der gesubsidieerde bijzondere scho len op vergoeding op grond van de on deugdelijkheid van het leerplan slechts dan wordt verbeurd Wanneer de afdeeling lager onderwijs van den Onderwijsraad uitmaakt, dat het ten opzichte van de wet telijke eischen tekort schiet. d. De verscherping van de bepaling om trent het minimum getal leerlingen, het welk een gesubsidieerde school moet be vatten. Zevende leerjaar. De Staatscommissie heeft zich bij hare adviezen niet uitgespro ken over de eigenlijke inrichting van -het lager onderwijs. Zij heeft den toestand vol gens de bestaande.wet aanvaard. Den mi nister komt het echter voor, dat dezeyraag bij een algeheele herziening der-onderwijs wet niet voorbij gegaan mag worden. In voering een zevenjarigen leertijd voor de algemeene volksschool is z.i. bij een der gelijke herziening onafwijsbaar. Een derge lijke verplichting zonder eenige restric tie. zou echter verder reiken dan noodig is. De wetgever behoeft niet zoo ver te gaan, dat hij de kinderen dwingt geduren de zeven jaren de gewone lagere school te bedoeken. Ook in de toekomst zal het voor komen, dat leerlingen na het afloopen van de zesde klasse overgaan naar gymnasium, hoogere burgerschool, vakschool of uitge breid lagere school. De zevende jaarklassc der gewone school, zal dus nimmer zoo Ingezonden Éededeeüngen 45 Cent per regel, Zaterdags 60 Cent Denkt allen met de Schoen- maak aan het Liefdewerk bevolkt zijn als de lagere klassen. Vooral in de dichtbevolkte steden zaluaarom door samenvoeging van leerlingen van verschil lende scholen de mogelijkheid bestaan, aan een dier scholen een zevende klasse uit te sparen. Om deze'reden is aan de in de wet neergelegde algemeene verplichting de be paling toegevoegd dat bij K.B. op grond van bijzondere omstandigheden vergun ning zal kunnen .worden verleend een be paalde school uit slechts zes achtereenvol gend leerjaren te doen bestaan. Bij de overgangsbepalingen wordt voor gesteld, een overgangstermijn van drie ja ren toe te staan aan de gemeenten en schoolbesturen om de scholen tot zeven jarigen leertijd uit te breiden. Geen u.!.o. meer. Vervolgens komt het den minister voor, dat in ons onderwijs stelsel het u.l.o., zooals dat in de.wet om schreven is, eigenlijk geen recht en reden van bestaan heeft. Wat voor de scholen van meer uitgebreid onderwijs geldt, dat zij in een dringende behoefte voorzien, geldt niet voor_de uitgebreid lagere scho len, zooals zij georganiseerd zijn. Deze scholen zouden dus uit ons onderwijssys teem moeten verdwijnen. Bij algemeene in voering van hét zevende leerjaar kan in geval van bestaande behoefte gemakkelijk door eenige verruiming van leerplan en leerstof aan sommige het karakter van op leidingsschool voor H.B.S. en Gymnasium worden gegeven. Meer m.u.l.o Daartegen achtte de mi nister alle termen aanwezig om tegemoet te komen aan den aandrang om door groó- ter geldelijken steun dan volgens de tegen woordige wettelijke bepalingen verstrekt wordt en dan ook in de voorstellen der Staatscommissie opgepomen is, het wezen lijke meer uitgebreid lager 'onderwijs te bevorderen. Gemengde Berichten. Onvoorzichtig. De 16-jarige zoon van den herbergier Ter Riet te Lonneker had de onvoorzichtigheid eerr geladen revolver in den zak te Steken. Een schot ging af en de kogel trof den jongen in het dijbeen, zoodat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Gewerep aangehouden. Te Roosteren (Limburg) zijn Zondag zes grootë Engel- sche vrachtauto's hangchouden, die, uit Duitschland gekomen, naar België wilden doorrijden. Een aantal geweren, die in de auto's lagen, zijn in beslaggenomen. Bolsjewikï gearresteerd. Te' Heerlen ken in een paar andere gemeenten van de Limburgsclie mijnstreek, zijn Maandag door de rijks- en gemeente politie een twin tigtal Duitschers en Oostenrijkers in arrest gesteld, verdacht van bolsjewistische be doelingen. Zij zullen over de grens wor den jgezeft. STADSNIEUWS. „Geloof nn Wetenschap" De serie lezingen en voordrachten, welke bovengenoemde sympathieke vereeniging in het nu geëindigde seizoen heeft georga niseerd, is gisteren besloten met een popu- lair-wetenschappetijke voordracht over radio-telegrafie (telegrafie zonder draad door den heer A. E. R. Collette, hoofd-in- genieur directeur der telegrafie. Ware wetenschap, leidt tot God en deze avond, waarin op echt wetenschap pelijke wijze ons beschreven werd het doel matige in het wezen der dingen, het won derbaar-ingewikkelde en tevens perfeet- harmonieerende in 'de stoffelijke natuur, heeft bij de aanwezige leden van Geloof en Wetenschap gelijk ook de voorzitter, mr. Bolsius, in zijn slotwoord opmerkte weer verdiept het Geloof in en den eerbied voor den Schepper van het heelal.. Waar wij, zoo eindigde de spreker zijn voordracht, het bestaan van ontelbare ver schijnselen, die ei' voortdurend en onop houdelijk om ons heen plaats grijpen, moe ten aannemèn op gezag van wetenschappe lijke mannen, die zelf voor veel daarvan geen verklaring kunnen geven daar kan het ons toch niet moeilijk vallen, veel wat voor ons niet waarneembaar is, aan te ne men op gezag van God! De. voordracht wa's zeer interessant. In Woord en beeld werd duidelijk gemaakt, hoe de werkiug is der telegrafie zonder draad. Misschien is niet alles den leeken op dit gebied nu helder geworden, maar zeker zullen zij nu, dank zij deze voor dracht, veel meer weten van het zoo we tenswaardige vraagstuk dei' radio-tele grafie. Wij mogen „Geloof en Wetenschap", die dezen zoo leerrijken avond heeffgeorgani- seerd, daarvoor erkentelijk zijn! N. R. K. MetaalfoewerKersbomJ. Gisteravond hield de afdeeling Leiden een uitstekend bezochte vergadering, wel ke geleid werd door den heer II. Goddijn. Na het welkom aan do vergadering gc schicdde mededec-u. ig van do verdeeling der bestuursfuncties, tevens welke be stuursleden in verschillende R.-K. Soc. Organisaties dc afdeeling vertegenwoor digden. Het ledental heeft bijna de 150 be reikt. De notulen werd onveranderd goed gekeurd. Hierna hield de hoofdbestuurder J. yan Abbevè een aangename en zeer juist toege lichte uiteenzetting va» het verloop der staking te Amsterdam en besprak de plan nen, die voor de Leidsche metaalbewerkers in wording zijn. Na deze rede verklaarde de vergadering zich unaniem voor het voorgestelde. tOp de -in Juli te houden bondsvergade ring zal worden voorgesteld, om, evengjs in andere afdeelingen gebruikelijk is, een subsidie uit te trekken voor „Herwonnen Levenskracht" voor eenige voorkeurbed den in een R.-K. sanatoritu&t. Na een krachtige aansporing tot de aan wezigen, kalm te blijven werken op 1 Mei, werd de vergadering gesloten. Ingekomen voor Hulp in Nood f 1.43. Personalia. Den 5en Mei hoopt onze stadgenoot, dc heer J. B. van Berkel, den dag te herden ken dat hij 25 jaar geleden in betrekking kwam bij de firma Wisbrun en Liffmann, alhier. Morgen herdenkt mej. E. Schenk den, dag, waarop zij voor 12% jaar in betrek king kwam in het R.K. Oudeliedenhuis aan de St. Jacobsgracht, waar zij al dien tijd een'trouwe verzorgster is geweest van de ouden van dagen. Dr. A. Korevaar, benoemd privaat docent bij de faculiteit der Wis- en Natuur kunde aan de Rijks-Universiteit alhier, om onderwijs te.geven in de chemische techno logie, zal zijn colleges aanvaarden op Za terdag 10 Mei a.s. 's middags te 3 uur met een openbare les in het Klein Auditorium. Aan den Raad der gemeente is door den R. K. Bond en door den Christ. Bond van Gemeentepersoneel een adres gericht, waarin wordt verzocht, dat in de voorstel len, den Raad gedaan door de commissie ad hoc in zake de salarieering van ambte naren voor het personeel in dienst der ge meente Leiden zoodanige verandering wordt gebracht dat wordt bereikt: a. een minimum loon voor de door de commissie voorgestelde vijf werklieden- groepen: van f 22.50 voor de eerste, f 24 voor de tweede, f 25.50 voor de derde, f 27 voor tde vierde en f 28.50 voor de vijfde groep; b. vijf eenjaarlijksche periodieke verhoo- gingen van 90 cent; c. dat de indeeling der groepen geschiedt als in een.bijgaandep staat aangegeven; d. dat wordt verleend een'vasie kinder bijslag van f 1 per week en pei'Trind, te be ginnen bij het vierde kind; e. dat de thans bestaande bijslag wordt afgeschaft; f. dat verder de voorstellen worden gewij zigd als nader in een bijgaande memorie van toelichting aangegeven. Bij beschikking van den minister van Onderwijs, enz., is bij den dienst der Ge bouwen van Onderwijs enz. bevorderd tot hoofdQpzichter alhier D. H. Everse, thans tijdelijk le opzichter. -Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, is, voor het tijdvak Wan 1 Mei tot en met 31 December 1919, benoemd tot assistent voor de heelkunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, buiten-bezwaar van 's Rijks schat kist, de heer C. F. Koch, alhier. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, is, met ingang van' 1 Mei 1919, benoemd tot conservator bij de natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, Dr. H. R. Wol- tjer, alhier.' Uit de Omgeving KATWIJK. Gemeenteraad. Voorzitter: burgemeester J. H. dc Waal Malefijt. Aanwezig alle leden. Ingekomen verschillende stukken, o. m. een van Ged. Staten, welke goedkeuren het salaris van de beide wethouders te brengen op f 800. Goedgekeurd de ondenvijzersjaarwedde zooals voorgesteld door den Raad, dus met weglating van de bepaling dat ten tijde van zwangerschap salaris genoten wordt. Ingekomen is voorts een schrijven van den heer J. v. d. Perk, dat hij de benoe ming tot lid der schattingscommissie aan neemt. Tot lid der commissie van toezicht op de bewaarschool wordt herbenoemd mevr. F. E. Meerburg. Tot leden van de commissie van toezicht op de arbeidsbemiddeling worden gekozen de heeren Q. A. Kruit en F. Meijer Az. als. werkgevers," de heeren G. v. Holst en A. Kuipers als werknemers, Gekozen wordt uit den Raad als voorzitter dr. A. J. v. Wal- sem met 8' stemmen. De heer De Ruijter Zijlker had 6 stemmen op zich vereenigd. Tot leden dei' commissie beiast met na zien der bedrijfsrekeningen over 1918 wor den gekozen de hee.ren dr. H. E. de Ruijter Zijlker C. den Duik, Kr. v. Dijk. Het salaris van den correspondent voor arbeidsbemiddeling wordt vastgesteld op f 250 per jaar. De heer De Klerk vraagt of het mogelijk is dat bekend gemaakt wordt- op een bord wie werkzoekende \s. zooals ook op andere plaatsen gebeurt. De voorzitter zal hiertoe medewerken. Een commissie wordt benoemd, bestaan de uit dc heeren D. Ouwehand, Q. den Duik D. v. d. Gugten, Kr. v. Dijk, om het werk- li aden reglement en de loonregelingen .te be- studeeren en advies uit te brengen. Voorstel om tot geleidelijken aanleg van een rijwielpad vanaf den Wasscnaarschen- weg tot de Adrianastraat te komen. De heer N. Partevliet vraagt of langs het bestaande rijwielpad naast den ouden weg niet gedempt kan worden de sloot en dc boom en gerooid. Volgens de voorzitter kan dit niet zonder het gevaar te loopen geen voldoende watevloozing te hebben. Boven dien is dit slechts een zeer kort gedeelte. Ook heeft de gemeente nogal materiaal dat voor verharding dienen kan voor het nieu we pad, zoodat dit geleidelijk zonder hooge kosten kan geschieden. Besloten. De heer P. Kruit, vestigt de aandacht] den weg tusschen Katwijk en NoordJ die door de militairen zou worden J hard. Dit gebeurt nu niet meer. De J zitter zegt reeds in onderhandeling te] met de Domeinen en het gemeentebest] van Noordwijk. Voorstel tot ruiling van grond, o. m. i J. v. Kuijeren. Aangenomen. Voorstel tot aankoop van nog 3 aanj len in de Gem. Credietbank. Aan gen om Voorgesteld wordt 1e verhüren de gr] den noodig voor de berghaven, dat i eigendom geworden is der gemeente. B.i W. willen bet aan dc tegenwoordige hu ders laten. Op ^le gewone voorwaar! wordt hiertoe besloten. De voorzitter merkt hierbij op dat i vermoedelijk van korten duur zijn zal w! dat het niet is uitgesloten dat dit ja reeds met het graven voor de bergha] begonnen wordt. Voorgesteld wórdt tot aangaan van a geldlcening groot f 3000, rentende ten hw ste 5% tot dekking van het tekort v« distributie. De voorzitter deelt mede een schrijven is ingekomen dat de leenj geplaatst kan worden tegen 5 a pj Besloten. De voorzitter'deelt op een vraag van j heer-De Klerk mede dat behalve de 2 oii ste beambten, met 1 Mei alle distribui ambtenaren ontslag krijgen. Enkele wel zullen deze heeren echter nog hun sala krijgen. 2 ambtenaren zijn nog noodig vj de broodkaarten- enz. Applaus. De Katwijksche Bouwvereeniging vrai een voorschot -voor den bouw van 84 hingen te Katwijk aan Zee en 22 woning te Katwijk aan den Rijn, te bouwen opi terrein tusschen de Christelijke school de B. K. Kerk. De woningen te Kat\sj aan Zee zullen, om de rekening sluitend maken moeten opbrengen f 3.50, eveni te.Katwijk aan den Rijn. Aangenomen,! De vereeniging ,,'s Zomers Buiten" Leiden vraagt 380 M. grond in „de KI stal" tegenover de Cantine te mógen koof om daarop een woning te bouwen. Beslol wordt hierop in te gaan tegen f2 peil kosten van overdracht voor rekening <1 den kopper. Tegelijk wordt dispensaj verleend op art. 2 der verordening op Ij bouwen en sloopen. Dit omdat het terrj ligt aan een straatweg zonder rioleerinf Voorgesteld wordt de maandelijkai huur der gasmeters weer te brengen opi vroegere huur van. 15 et. per maand. heden was dit 25 ctt .Goedgekeurd. De begroeting voor den dienst 19181 1919 wórdt gewijzigd in verband met vj sch ille n de werk en De heer De Klerk vroeg alsnu verlof het doen van eenige vragen aan den zitter. De meeste leden verlieten nu de rail zaal 'frfet het oog op het vertrek vani| tram van 1 uur naar Katwijk aan 1 zoodat de Raad onvoltallig werd. De vragen luidden: 1 o. Is een verzoek der Anti-Revolulil naire Kiesvereenïging (inzake het opeg van da R a.arisvpvfradr r'neen met gebed)! de pruïlemand geworpen? Antwoord: Neen; praeadvies volgtj 2o. Hoe staat het met de plannen I haven? Antwoord: Er wordt aangewerkt. 3o. Hoe is de uitkomst geweest gemeentelijke bruine-boónen-teelt? Antwoord: Slecht, als gevolg der weerj gesteldheid. 4o. Hebben B. en W. kennis genomen hj een terrein naast ,,De Zwaan" voor bj publiek is afgezet door den eigenaar, <i nemen zij genoegen met. dit, werk? Antwoord: B. en W. wijdden reeds lie aandacht, aan deze zaak. De door nóg 'zes leden bijgewoonde v;i gadering werd gesteten. ROELOFARENDSVEEN. „De Venen". In een gisteren gehos den bijeenkomst van enkele beïanghebbej den werd besloten tot oprichting van efl N. V. onder den naam van Handelsonda neming in versche en gezouten groena ;,De Venen". Het kapitaal dei' vennoa schap werd vastgesteld op f 50,000, j» deeld in 100 aandeelen van f 500, waard bij de oprichting f 10,000 is geplaatst.. WOUBRUCGE. Een tweedekker. DinsdagmiddN zweefde een Nederlandsche tweedekig boven onze gemeente, die in cirkelvormB den Veen derpolder snel daalde; een dels! aan de motor was oorzaak van deze noM landing. Daarbij kwam dat de landira juist geschiedde in bouwland van den hd Klein, waardoor het vliegtuig over den to sloeg doch zonder ongelukken. De bestuur- der was sergeant Sillevis van Alphen an Rijn en de waarnemer kapitein Visser. «ETERV/OUDE (Hooge Rijn» Burgerwacht. De voorzitter, de huif meester A. A. v. Gils, opende de vergaf ring van de burgerwacht, waarna spa»3 in het kort mededeelde, waarom hij avond ook aan den Hoogen Rijndijk eei)| woorden van opwekking'wil spreken, het oprichten van een burgerwacht, en afd. buitengewonen vrijwilligen landstorë Na deze bespreking gaf de voorzitter tegenheid tot het stelten van vragen, ivai van zeer ruim gebruik werd gëmaato Daarna bestond gelegenlied tot voor burgerwacht en landstorm. Deze op- -igave was echter niet voor een definite' oprichting, zooals in èfcn advertentievar 126 April jl. is aangegeven. Veten gav£ zich op. Moge dit voorbeeld door allen z° der onderscheid van rang of stand gevolf worden. Leiieren en Kunst MultatulRavond. „Op veelvuldig verzoek" gelijk de ay kondigingen vermeldden, was dr. "'W Royaards, bereid, in den Leider Schouwburg een Multatnli-avond te_t>öT Door dat „op vervuldig verzoek" is aards ongetwijfeld beschaamd gewofffl

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 2