BUITENLAND. BINNENLAND. Gsmengde Berichten. 53 iltlad verschijnt eiken dag, uitgez. Zon- en Fceatd. ne abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, or Leiden 17 ct. p. week, f2.£5 p. kwartaal; bij lageDten 18 ct. p. weck,f2.40p.kwartaal.Franco post f2.70 p. kwartaal. Het GeïllustreerdZondaga- 1 is voor de Abonné's vercrijgbaar tegen betaling 25ct. p. kwartaal,bij vooruitbetaling. Afzonderlijke aimersö ct.,met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. /*®h FOe Jaargang. Bureau: STEENSCfiUUH VRIJDAG 25 APRIL 1919. 15 - LEIDEN. Inics-c. Telefoon No. 28.96 Postbus 11. De Advertentieprijs bedraagt 37'/? cent per regel'* voor lfaudelsadvertentiën; Zaterdags 25 cent per regel. 221/2 cent per regel voor gewone ad verten tiën; Zater dags 30 cent per regel. Voor ingezonden mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worde» aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 30woorden ItaSië wil deeüen in den buit. lando, de ïialaaansche minister-president jgt de Parijsche conferentie te verlaten. Mij stelt zijn vertrek uiL Os mogelijkheid dat hij zal blijven. Ie OVERZICHT. 0en Italië aan den oorlog ging mee- 31 B( was het van jneéhing, dat het ging 46 do knikkers en niet om het recht van [J spel Het liet zich bij contract door En- and en Frankrijk bij voorbaat een deel iden. pot toewijzen. Later zijn er andere Iers bij gekomen, die van deze heele jraak, niets wisten of althans hielden, jj &r niets van wisten. In ieder geval he den zij, dat het wel degelijk om het it van het spel .ging. Nu het spel g'ë- hen is, houden zij vol, dat ook het er bij gebaat moet zijn. A la bonne zeggen de Italianen, maar waar ren onze knikkers? al is een geschil van meening, waarin [verzoening uiterst moeilijk schijnt. 1 beweert de burgemeester van Rome, do Euröpeesche oorlog op het Italiaan- front gewonnen is. Waarom misgun de andere spelers Italië dan zijn aan- den pot? Ende Corriere della Sera elfs zoo onvriendelijk op te noemen, aandeel de andere spelers krijgen, eischen geen koloniale rechten, zegt [blad met. een schimpscheut op Enge- en geen fabelachtige kolenmijnen, [liet oog op Frankrijk. Servië, Roe- en Griekenland, zij alle kunnen te len zijn bij de verdeeling van den buit. trom moet Italië met bijna leege han- blijven staan? Er wondt beweerd, dat [landstreken, die Italië begeert, voor [groot deel bewoond worden door an- 1 dan Italiaansche nationaliteiten. !r hoe staat het met Polen, de Tsjechen? jt zijn eenigszins onaangename herln- jigen voor de bondgenooten ilson is. door de dwarsdrijverij van, boos geworden. Hij heeft, toen de rekingen in den Raad van Vieren op dreigden uit te loopem, een verklaring pt, licht gegeven, waarin hij tracht, uit- 'le zetten voor de oor en der geheele we-, om hét niet- aangaat, Italië in bezit te stellen van Fiume en de Dal- ij rische leust. i Italiaansche delegatie geducht van ik over deze verklaring van Wilson, v'wdt, dal. Ij et geen pos geeft' de zaak d& publieke.tribune te brengen, ter- Te onderhoudeImgen over een schik- iïKigvoortdurden ando heeft onder den. eersten indruk iViisóïi'9" verklaring Parijs den rug rillen koeren. Hij zou om twee uur (middag vertrekken. Daarna werd zijn rek tot a.cht uur uitgesteld. Dat. was na [bezoek van Lloyd George. In den mid- zou hij een samenkomst hebben, niet met Llöyd George en Clemenoeau, jolt met Wilson. De Raad van Vieren waar in het uiterste oogenblik uit zijn verrezen! De indruk te Parijs was gis- J7 iddag, dat Orlando zijn dreigement TJ mi te gaan wel niet zou volvoeren. Er houweus al verklaard, dat.de andere MK>n wel niet met Orlando zouden [ftaai. is dus blijkbaar ijverig doende oni geschil bij te spijkeren. liet gaat om eslige der geallieerde en geassocieerde on. Heeft. Lloyd George niet pas hoog van de groot e eensgezindheid, 1I0 besprekingen iai Parijs had geken- it? Duitschland. sochoppelijke bezittingen in Breslau. aar do „Kólnische Volkszcllung" be hoeft de aartsbisschop van Keulen, inaal von Hartmann, uit naam van punonlijke bisschoppen van Pruisen, en brief aan de Pruisische regeering et aangetéelcend tegen de "inbeslagne- cler tot het bisdom Breslau behoó- a goederen in het Sudekenland door Tsjechische regeering. De bisschoppen ten tot de Pruisische, regeering het gfiiid vér zoek bij do Tsjechische regee- [tusschenbeide te komen. Hongarije. Roemenen naar Boedapest. !t Hongaaksche correspondentiebureau Dein 22-en hebben de Roemenenhun op- marsch tusschen Thèiss en Maros op de geheele linie voortgezet en stonden Dins dagavond in Kisjene, voor Nagy-Szalonta, voor Debreizen en. in Mate-Szalka. De voorbij Nagy-Szeles opgerukte Roemeen- sc.he ruiterij is onder teruglating van pa trouilles op den zuidelijken oever van de Theiss teruggetrokken. Onze troepen gedroegen zich op verschei dene punten volkomen tuchteloos; in het bijzonder voor Debreizen. Onder deze om standigheden werd Debreizen 's nachts ont ruimd. De arbeiders van Debreizen hielden tot het laatste ^oogcnblik de macht in han den en deden met te waardeer en moed en tucht hun plicht. Vereenigde Staten. Een Amerikaansch-Japanseh conflict? De „Liberté" meldt, dat tengevolge van schermutselingen in China en Korea tus schen Amerikanen en Japanners, de Ver eenigde Staten thans 10,000 'man rnobili- seeren, om liet garnizoen aan den Grooten Oceaan te versterken. Afrika. De griep in den Bongo. De mail uit den Congo heeft, naar Reu ter uit Brussel seint, onlangs berichten ge-, bracht over de teisteringen van de griep in den Congo. Men zegt, dat er-een half mil- liocn inlanders aan overleden zijn. De Vredesonderhandelingen De Italianen dreigen de conferentie ie verlaten. Het Journal" deelt mede, dat. de Itali aansche afgevaardigden voorloopig weige ren deel te riemen aan alle besprekingen aangaande de vredesconferentie, dit tenge volge van het feit, dat nog geen overeen stemming is verkregen inzake de Adriati- sche Zee-kwestie. Het Paliaansche gezantschap te 's-Gra- venhage heeft het volgende telegram uit Parijs''ontvangen, d.d. 23 dezer: Naar aanleiding van do openbaarmaking in de dagbladen van boden van de verkla ring van president Wilson, welke heeft plaats gehad, terwijl tusschen de Geallieer den en Geassocieerden de besprekingen werden voortgezet om tot een overeen stemming te komen over de regeling der territoriale Italiaansche vraagstukken, heeft de Italiaansche afvaardiging zich in de onmogelijkheid bevonden verder deel ie nemen aan den arbeid der conferentie en verlaat zij Parijs. Orlando bevestigde "gistermorgen, dat hij gisteren om 2 uur zou vertrekken, maar dat zijn collega's van de delegatie misschien nog e'enige -uren zouden blij ven'. Nader wordt geseind, dat Orlando zijn vertrek later nog weer heeft uitgesteld tot 3 uur gisteravond.. Te 10.45 gistermorgen was naar Reuter seint. Orlando nog steeds van plan Parijs om 2 uur te.verlaten. Intusschen; zegt Reuter, moet men steeds rekening houden met de mogelijkheid van een gebeurtenis, die dit plan wijzigt. Gisterochtend heeft ook Lloyd George Orlando'bezocht. Wilson, Clemenceau, Lloyd George en Orlando zouden gistermiddag samenko men, om de Adriatische kwestie to be spreken. Lloyd George bracht, gistermorgen vol gens het H. N., om 10 uur een bezoek aan Orlando en had met hem een onderhoud van drie kwartier. Tegen half twaalf liet Orlando bekend maken, dat hij niet om 2 uur, doch om 8 uur zou vertrekken. Te vens verluidde, dat hij de verklaring, die hij in den loop van den morgen had op gesteld, gewijzigd had. De indruk was, dat zich- nog wel het een of ander zou voor doen, wat Orlando zou doen besluiten, zijn vertrek definitief uit te stellen. De broodkaart. Naar de ,,Prov. Gron. Crt." verneemt, ;al er vrij zeker nog wel een jaar verloo- pen, vóórdat het brood weer zonder bon verkocht mag worden. liet blad heeft van dit. bericht nog geen' offieieele bevestiging kunnen krijgen, maar de omstandigheid, dat de overeenkomsten met vele beambten bij de rijksgraanvorza- nieling dezer dagen voorloopig met een jaar zijn verlengd, doet vermoeden dat. het be richt. inderdaad juist is. Verhooging van het syikerrantsoen. Volgens de „Tel." zal begin- Mei het sui kerrantsoen' worden" verhoogd met 1 ons per week en per hoofd en dus gebracht worden op 3y3 ons per week en per hoofd. Geen koffiebons voor verlofgangers. De minister van Oorlog heeft bepaald, dat aan de militaire verlofgangers voortaan geen bons voor koffie meer" zullen' worden verstrekt. Levering van kali aan Nederland. Hier te lande vertoeft een Duitache com missie uit Keulen, welke levensmiddelen poogt in te" koopen tegen levering van kali 'aan Nederland. De commissiehad gister ochtend hierover een onderhoud met den directeur-generaal voor de productie, den heer Lovrnk. Vrij gegeven goederen. De N. O. T. heeft bericht ontvangen van het in lei-geallieerd comité te-'s-Gravenhage, _dat de geassocieerde regeeringen besloten hebben het embargo op %>j heffen voor den aanvoer naar Necletlaixl van beenderen, boter, kal vermagen en stremsel, kaas, ci chorei, gecondenseerde melk, versche eieren glucose (druivensuiker), jcftns en marmela des, vleescli en gevogelte, mosterd, aard appelmeel, groentezaden, specerijen en groenten. Voor den aanvoer van deze arti kelen kan de N. O. T. dus weder hare be middeling verleenen, Tengevolge van ,de achte.reenvolgende opheffingen der bestaand^ embargo's, hoofdzakelijk als uitvloeisel van cle des wege door de N. O. T. gevoerde onderhan delingen, is thans het grootste gedeelte der artikelen, welko aanvankelijk- op de lijst der z.g. nil-rations voorkwamen, daarvan afgevoerd. De eenige artikelen, waarvan do aan voer van- overzee naar ons land thans nog niet is toegelaten, zijn: azijn, azijnzuur, acetal en en aceion, bamboe, riet, rot tan behalve tonkinstokken en bamboe-afval), twijgen en biezen (vy, 0. niet de daarvan vervaardigde artikelen), gedroogd bloed, casiöine, (w. o. niet. artikelen daarvan ver vaardigd), dextrine, gist, leerafval, lijm, vischlijm, lijmwater én .gelatine, platina, rubber en botat-a (ruw.),, schapenvachten/ vlas,/zeewier en zeém: --v Beëindiging der ooriogstvinsfbelasiing. Een wetsontwerp- is ingediend strekken de om de heffing der Oorlogswinslbë! as-" ting met ingang van 1 Januari 1919 té dóen vervallen. Aan de Memorie van Toelichting is het volgende ontleend: Artikel 100 der Wét op de Oorlogswinst- belasting 1910 schrijft voor, dat binnen een jaar nadat de oorlogstoestand is ge ëindigd, een.voorstel, van wet wordt inge diend, om de heffing te doen vervallen. Aangezien nu wel aangenomen kan wor den, dat de oorlogstoestand, zij het ook niet in, normalen zin, thans geëindigd is, zou een ontwerp van wet, als waarvan in bedoeld voorschrift sprake is, eerlang moe ten worden ingediend. Doch ook zonder die wettelijke verplich ting zijn er naar de Minister van Finan ciën meent, redenen om aan de óoriogs- winstbelasting een einde te maken. Behoudt de minister zich voorshands het antwoord op de vraag, in hoever er ook voor hot vervolg een buitengewone belas ting van buitengewone1 winsten moet wer den geheven nog voor, hij is van meening, ,c}at de techniek der tegenwoordige oor- 1 ogswinstbelasting, die kennelijk berust op de tijdelijkheid der werking van die belas ting, niet gedoogt haaf al te langen tijd te handhaven. Nog een ander motief heeft den minister tot liet indienen van een intrekkingsvoor- stel gebracht. Zooals bekend zal zijn, is er reeds sedert eenigen tijd geen sprake meer van heit veelvuldig - maken van ruime oorlogswin sten. Veeleer brengt de huidige economi sche positie, van velen meer of minder aan zienlijke schade met zich. En nu moet de vrees gekoesterd worden, dat, werd ook over de volgende jaren de oorlogswinstbe lasting in stand gelaten, de in art. 92 der wét vervatte regeling welke tot op/zekere hoogte compensatie- van oorlogsverliezen met vroeger gemaakte oorlogswinsten toe laat don Staat zou komen te staan op een nief onaanzienlijk bedrag van hetgeen thans aan belasting te koliiere is gebracht. De minister kan.een dergelijk risico voor de schatkist onmogelijk voor zijne verant woording nemen. De nu voorgestelde wijzigingen en aan vullingen hebben ten doel, in de eerste plaats, to verzekeren dat alle oorlogswin sten tot en met 31 December 1918 gemaakt, doch ook geone andere, door de belasting worden getroffen. iHet Vaderlandse!) Historisch Volksfeest. Voor het op 3, 4 en 5 September a.s. op den Waterberg hij Arnhem te houden Va der! andsch Historisch Volksfeest, waarvan wij reeds -een en ander uitvoerig mededeel den, is een kourigmltgevoerd reclameboekje- verschenen, dat. 0. a. opwekkingen tot deel name bevat van prof. dr. Jos. Schrijnen, mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, bur gemeester yan Arnhem, het Uitvoerend Comité van het Volksfeest, de Algem. Ne- derl. Vereeniging voor Vreemdelingenver keer en de vereeniging ,,Het Neder!. Open luchtmuseum". Nïjverheïdsraad. Naar wij vernemen heeft in de gisteren gehouden vergadering van den Nijverheids- raad, die door den minister van Landbouw werd bijgewoond, zoowel als in de gisteren dóór den Minister met de uitvoerende com missie van de'N. O. T. gehouden conferen tie, het vraagstuk van do uitvocrpolitiek na het eventueel totstandkomen van de.n vrede een onderwerp van bespreking uit gemaakt. Zijn wij wel ingelicht, dan wenscht de Minister na den vrede aan den handel de grootst mogelijke vrijheid te her geven, voor zoover zulks niet de belangen van de verbruikers hier te lande is .over een to brengen. „libld." Bescherming van de nijverheid. Er wordt van r eg ee rings weg e een onder zoek ingesteld naar de ■wenschelfjkheid en mogelijkheid van maatregelen tot beper king .van den import met het oog op het gevaar van „dumping" fier Nederlandsqhe nijverheid. Achturige arbeidsdag. De "Bond van Rijwielhandelaren en -Her stellers in Nederland wijst er in een adres aan den minister van Arbeid op, dat bij het ontwerp „achturïgen arbeidsdag" in de lijst .van seizoenbedvijven ontbreekt het rijwiel- en motorherstellers-bedrijf.' Adressant verzoekt- den minister er wel rekening mede te willen houden, dat voor dit bedrijf van hot hoogste belang is, dat de werktijd wordt bepaald, voor het sei zoen van 1 Maart tot 1 Augustus, 'op 10 uur per dag, terwijl gedurende de winter maanden dan deze tijd kan worden vast gesteld op 6 uren per dag. DE S. D. A. P. EN DE REVOLUTIE. Het Volk schrijft: „Als de b0urgeoia-pers thans schrijft, dat wij ons blijven wijden aan de propa ganda voor de revolutie, dan is dit, voor zoover de bougeois-pers schrijft met ken nis van zaken, ronduit gelogen." Als Het Volk onder „wij" ook... den leider, mr. Troélstra begrijpt, dan zegt het een... onwaarheid. Wij citeeren uit het verslag- in „Tiet Volle" aan'de congresrede van den lieer Troelstra: „Ons solidair verklarende niet de Eurö peesche revolutie, hebben wij het recht ge kregen oni ons tot de arbeiders te richten. Met snauwen naar het Bolsjewisme komen wij er niet. Wij moeten propaganda maken voor een sociaal-democratische revolutie. Als dit Congres de aanvang is van liet ons kwijten van dien plicht, zal de arbeiders klasse meer en meer inzien, dat de socialis tische revolutie niet het middel is óhi de arbeiders te verdoelen, maar oni ze te ver eenigen." De financieele nood van Zaandam. Het Eersto-Kamerlid de heer.D. W. Stork heeft., naar aanleiding van de berichten in de dagbladen,l# volgens welke cle burge meester van Zaandam indertijd aan'den gemeenteraad de. mede deeling heeft gedaan dat cle Regeering hulp had toegezegd om in den nood der gemeentefinanciën te voor zien, den minister van Binnenlandsehe Zaken de volgende vraag gesteld: „Is do minister bereid mede te deden, {of dit bericht juist is, en, zoo ja, of aan 'de toezegging tot hulp reeds gevolg is ge geven, waarin die hulp zal bestaan en of daaraan al dan niet voorwaarden zijn of zullen worden verbonden?" Staatsraad Siruijcken naar Parijs. Naar wij vernemen, vertoeft het lid van! den Raad van State. prof. mr. Struijcken, sinds eenigen tijd in Parijs. Brandstichting? Te Buurse is de boer derij van do .weduwe Rouwliof afgebrand. De zoon werd in hechtenis genomen, ver dacht van brandstichting. Treurig Het 2-jarig kindje van V. to Herpen viol in een onbewaakt oogenbljk in een tobbe met water en verdronk jam merlijk. Verdronken. Toen het 2-jarigwdoch- tertj.a van v. cl. B. te Heerde aan het spe len was, is het te water geraakt en ver dronken. Te Enkhuizen is Woensdagmorgen de visscher W. S., die beaig was met het op halen van ijzeren voorwerpen, afkomstig van de gestrande boot „Franekesr I" door kanteling van zijn vlet te water geraakt en onder de overstortende lading van zijn vlet bedolven. Na een uur arbeids is het lijk bevrijd en te Enkhuizen aangebraciit. Inbraak. Bij een vvinkeliftF-in de Berg straat te Vaals werd ingebroken, ruim 2000 mark aan baar geld en vele sieraden wer den gestolen. Met een valsche sleutel heb ben de dieveri"zich" toegang tot do woning weten to verschaffen. Brutaal. Bewoners van de Wijnhaven te Rotterdam berichtten gisteren de politie dat drie personen bezig waren een in die (haven liggend éeliip te lossen, terwijl zij< naar men vermoedde, daartoe niet gerech tigd wafen. Toen de recherche ter plaatse k'wam, ontdekte ze, dal reeds voor eeii be drag van f 17.000 aan koopmansgoederen uit het schip was gehaald en geborgen in een pakhuis aan de Banketstraat door drie z.g. kooplieden. De goederen waren eigen dom van een inwoner van Sliedrecht. Do kooplui werden gearresteerd.- Niet zoo 't hoort. Te Havelte werd do antï-rev. lijst voor de gemeenteraadsver kiezing ongeldig verklaard daar ze doof een Ti-jarige jongen werd ingeleverd. Of hij even wiide wachten! Woensdag-; morgen zou Jules L., tegen wien voor liefc Haagsck Gerechtshof in hooger beroep 4 jaar gov.'ing-erjisstraf was geëischt. wegéns medeplichtigheid aan een poging tot' op lichting van het bijkantoor van de Amsler- damsclie bank te Utrecht van het Huis van .bewaring aan de Bergstraat te Rotterdam overgebracht worden naar Den Haag om de uitspraak in zijn zaak te vernemen. Ongeboeid en in burger gekleed stapte hij 's morgens om 8. uur met een rijksveld wachter in een gesloten rijtuig om naar het station van de Z.H.E.S. vervoerd ta worden waar beiden aan de zijde van do Weenalraat uitstapten. De rijksveldwachter zou de reisbewijzen Int en afstempelen en verzocht zijn arres tant, eve,n te wilenl wachten. Deze verliet in stormpas de hal naar do zijde van do Raampoortstraat, sprong daar in eau ge reed staanden auto en verdween. Toen de veldwachter zijn stempels had gekregen, kwani hij tot cle onpleizierigo (ontdekking, dat L. er niet meer was. De misdaad te Goch. Naar, wij verno men is het aan de politie gelukt- den moor denaar van het gruwelijk misdrijf te Goch' in Bóxmcer te arrestccrcn. Gevaarlijk spel. De li-jarige zoon van den landbouwer A. Wilkens te Vries deed zich bij het spelen een touw om den hals. Het touw is in een boom vast geraakt en de jongen kon zich riiet los maken. Eenigo oog.eiiblik.ken later vond men 'hem leven loos hangen. Het gevonden kinderlijkje. Het onder zoek in cle geheimzinnige zaak van hot vorige week op den Doelen te Princenhaga gevonden kinderlijkje, wordt met ij ven voortgezet. Bij het geneeskundig onderzoek dat werd ingesteld is, volgons het „Dgbl. v. N.-Br." gebleken, dat zoowel het kindje, van wiel hét laatste lijkje, als dat, hetwelk eenigen FEUILLETON. EEN EDEL HART. ilwas dus de woning van graaf de fe, van dien grooten, strengen ouder- ilien markiezin d'Argelles zoo diep |tde, doch. van wien Maurice, integen- 'gosproken had niet een geestdrift en "Ddering, welke liaa-r getroffen had. |ilde het kasteel eens van dichtbij be- Iwen. Ia' zijn ze schoon, die groote eenzame 'fn, die dichtbegroeide boomgroepen, jNhtig park, waar de stilte enkel ge- werd door het klapwieken en zin- [tor vogels. Hoe geleek dit alles wel de omgeving welke zij zich ingebeeld voor dien onvermoeiden werker, die, Ainen zoo vurig bemind te hebben, °P zijn ouden dag*, alleen en verlaten den uitgedoofden haard. Pd medelijden met zijn lot.. Wat waö ook voorgevallen?Wat smarten, geheim/jurrigheden zaten verscholen r die gesloten poorten? iiji zij kende-nu de geschiedenis van do Rhodes; zij had, roncRlwalerP de in de streek en gedurig in betrekking zijnde met de bevolking, veel vernomen. Diane werd niet bemind door het volk. Nooit pleegde zij een goede daad. Ook werd van liaar niet veel góeds verteld. Nu, dit alles had gemakkelijk weerklank ge vonden in den kloeken en rechtschapen geest van juffr. Vallauris, want, ofschoon zij het weinig liet blijken,.gevoelde zij een onverwinbaren afkeer jegens die markie zin d'Argelles, met hare donkere -oogen, die dreigden gelijk onweerswolken. Was Diane niet de schuld geweest dat Maurice bijna in het verderf liep? Dat was Ilenriette's groote' grief, welke niet te be-- Twisten of te weerleggen was. Maar sedert Henriette in hetzelfde huis vertoefde als zij, had ze veel geleden door dit ontembaar trotsch en hoogvaardig ka rakter. En wat laagheid, wat kruiperige lafhartigheid, wat gewetenloosheid en ge mis aan zedelijk besef gingen niet. gepaard met dien kwetsenden hoogmoed!.... Wat 'moest- zij Jacques de Rhodes niet toe gebracht hebben, daar hij, na eerst haar pleegvader te zijn geweest, haar thans zoo verfoeide J.acques de Rhodes, dien Mau rice afschilderde als een braven, recht schapen man?.... .Wat had die Diane al niet ontworpen en uitgevoerd, om Marguerite de Rhodes, cle arme doode, .alles te ontnemen wat haar toebehoord had: hare dochter, haren man, haren naam, haar vermogen?.... Souriquelte kon zeker niet alles vermoe den: maar haar schrandere en heldere geest zag diep en helder in 't verleden, ter wijl in haar groote sympathie, ontstond voor dien wanhopigen grijsaard, wiens- smart misschien denzelfden oorsprong had als de hare. Vanaf dien dag dwaalde zij dikwijls in clen omtrek van Astarac. Maar zekeren keer slóeg zij een verkeer den weg in, en kwam terecht op een klein kerkhof, welks blanke graven lachten in den zonneschijn, en versierd waren met de schoonste herfstbloemen. Souriquette kende geen onredelijke vrees vooral van cle dooden was zij niet bang. Integendeel, in haren geestestoestand, met de diepe droefgeestigheid welke in haar was, werd zij aangetrokken door het ge voel van de eeuwige eenzaamheid dier ver intenen, die alleen sliepen onder de groene zoden, en, helaas! zoo vaak vergeten wer den. Een witte marnieren kapel. zoo. sierlijk als rijk stond te midden van het kerkhof en overheerschle al do andere graven. Het meisje ging er op af. Door C£n ver gulde tralie zag zij, achter in de kapel, een marmeren altaar. Verder een groot kruis beeld, vergulde kandelaars en twee met goud omlijste portretten. Voor bet altaar stond een zwart fhtweelen bidsloei, op w'clks zitting diepe indrukken van knieën zichtbaar waren, liet bewijs dat. dit hoekje van het doodenveld trouw bezocht werd. Henriette zocht" de beeltenis der portret ten te onderscheiden. Maar de afstand was te groot; trouwens, liiclit en licht hadden de photografieën bijna uitgevaagd. Zij deed een stap achterwaarts om des te beter liet geheel ie aanschouwen. Boven den ingang stopden, in gotliieke letters, deze enkele woorden gebeiteld: FAMILIE DE RHODES. Juffrouw Vallauris- gevoelde zich zon derling aangedaan. Hier wederom rees voor haren geest, die Jacques de Rhodes op, die haar zoo onver-, klaarbaar aantrok sinds eenigen tijd, en wiens woning zij dien dag van nabij liad willen bezichtigen. Maar inplaats liet dak te bewonderen dat don levende beschutte, bevond zij zich toevallig voor de laatste woonplaats zijner dooden; maar toch was hij het weer! Zij wandelde rond het monument. Op een der zijden 'was niets te bespeuren. Op; de andere, die welke naar 't Zuiden ge wend was, las zij twee opschriften. Het eerste luidde: BLANCHE DE RHODES, GEBOREN DE MONTEGUT. Overleden op het ïcasteeï'Asfarac. Zij oveiv laadde al wie haar naderde met weldaden* Het tweede opschrift was korter, eenvou diger: MARGUERITE DE RHODES. Gestorven op 20-jarigcn ouderdom. Voor dit laatste opschrift bleef Souriqu ette staan, beklemd door een onverklaar bare aandoening, terwijl haar beenon knikten en haar oogen vol tranen sclioten* Hier ligt dan, dacht zij, de moede* van Inès, de eerste markiezin d'Argchea, Deze wier plaats Diane heeft ingenomen. Zij voelde tegen die indringster tqgrajtfl haar ontvlammen, e.11 ware haat doqr Goj) niet verboden geweest, zij had dia lÖianÉ wel kunnen haten.. [Wordl vervolgd.)

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1