Alle GESLOTEN. TDe TBctaïïïur van lie! proTefarTaal was daar in volle actie. Na de uitspraak der organisaties verga derde de C. C. V. met het bovengemeld resultaat. 4Êr Men meldt nog: De afdceling Amsterdam van den Chr. »Metaalbewei'korsbond, Woensdag iï April in vergadering bijeen, gehoord de wijze waarop de C. C. V. de voorstellen van den Metaalbond heeft aan- yaard; spreekt als haar meening uit dat de stemming onzuiver is geweest over de aan neming der voorstellen; protesteert tegen de wijze waarop de R.-K. Metaalbawerkersbond, afd. Amster dam, dit besluit in de hand heeft, gewerkt door zonder schriftelijke stemming te be slissen; betreurt ten zeerste- dc laakbare wijze, waarop de C. C. -V. omspringt met de be langen dergenen die haar hun vertrouwen hebben geschonken; eischt een algemeene vergadering van stakers om zoodoend te komen tot een juiste en zuivere beslissing. Nader vernemen wij, dat de besprekingen tusschen werkgevers- en werknemersafge vaardigden tot het resultaat hebben ge leid, dat Donderdag op verreweg de meeste fabrieken het werk wordt horvat. Den dag na Paschen zullen alje metaal bewerkers weder op hun post zijn. De actie in het kleedingbedrijf. Men schrijft van werknemerszijde: Als gevolg van het feit, dat door den Bond van werkgeversverenigingen in het dameskleedingbedrijf, aan de naaisters en dames-kleermakers te Amsterdam voorstel len betreffende het loon en arbeidstijd zijn aangeboden, zonder overleg te hebben ge pleegd met dc bonden van werknemers, uitgezonderd met den Christelijken bond, die de voorstellen heeft aanvaard, is heden door de samenwerkende bonden een schrij ven verzonden aan het hoofdbestuur van den Bond van werkgeversvereenigingen in het dames-kleedingbedrijf, dat als volgt luidt: ..Namens het hoofdbestuur van den R. K. Naaisters-, en KleermaJtersbond; den Fed. Bond in de Klee-dingindustrie, den Neutralen Bond in de Kleedingindustrie, deelen wij u het volgende mede: Onze bonden meenen, dat zij tot hun leedwezen door uwe aanbiedingen, met uitschakeling van onze bonden, inzake loo- nen en arbeidstijden aan onze leden te Amsterdam, met vermelding dat reeds de loonen Zaterdag 19 April worden uitbe taald, niet anders kunnen doen, dan tegen Donderdag 17 April des middags 12 uur, bij de leden van uwen bond te Amsterdam, de staking te proclameeren. Zij zijn echter van oordeel,*dat. eene sta king op Donderdagmiddag aanstaande waarschijnlijk voorkomen kan worden, wanneer uw hoofdbestuur nog heden aan een delegatie uit onze hoofdbesturen een conferentie toestaat ter bespreking van uwe en onze voorstellen." Men meldt uit Den Haag: In een gisteravond .gehouden vergade ring van dert Chr. Bond van Arbeiders in het kleedingbedrijf, is besloten, in overleg met de patroons, de leden te adviseeren. heden^ Donderdag, niet aan den arbeid te ^gaan, niet bij wijze van staking, doch om molestatie der leden te voorkomen. Onderwijzers-salarissen. Naar de „Nederl." verneemt, is de me morie van antwoord betreffende het wets ontwerp salarissen der onderwijzers, dezer dagen te verwachten, tegelijk met het wetsontwerp tot wijziging van de lager onderwijswet. Diensttijden spoorwegpersoneel. Bij de jongste Kamerdebatten over de dienstvoorwaarden van het spoorwegper soneel heeft de minister van Waterstaat, ecnige mededeelingen gedaan over het aanverwante onderwerp der dienst- en rusttijden. Daaruit blijkt dat reeds in De cember van het vorige jaar door de Spoor wegmaatschappijen voorbereidende maat regelen "zijn getroffen voor eene herziening van de regeling der dienst- en rusttijden op dezen grondslag, dat in het spoorweg bedrijf een maximum van acht uur per etmaal voor doorgaanden arbeid zal gel den. Naar wij vernemen, zal de studie van de uitkomsten van het onderzoek, dat de betrokken diensten onlangs aan de direc ties hebben voorgelegd, haar in staat stel len reeds spoedig, wellicht in den loop der volgende maand, bij de regeering voorstel len aanhangig te maken om in het alge meen Reglement voor den dienst op de spoorwegen de noodige wijziging aan te brengen. Het laat zich dus aanzien, dat eene rege ling omtrent den 8-urendag voor het spoor wegbedrijf tot stand zal komen tegelijk of wellicht nog eerder dan de aanhangige algemeene wettelijke regeling. De barbiers en kappers te Gouda. De afd. Gouda van den Ned. Barbiers- en Kappersbond heeft besloten, met in gang van 5 Mei den 10-urigen werkdag en een vrijen Donderdagmiddag in te voeren. De zaken zullen dan geopend zijn van 8 2.30 en van 4.30—8 uur, op Donderdag van 8—2.30 uur, en op Zaterdag van 8 uur v.m. tot 9 uur nam. Een Centrale R. K. Bedrijfsraad Gisteren zijn te Utrecht bijeen gekomen de hoofdbestuurders van de R.-K. groot werkgevers. de R.-K. werkgevers in klein en middenbedrijf en het But eau voor de R. K. Vakorganisatie. Op deze vergadering is besloten tot in stelling van een Centralen R. K. Bedrijf* raad. Morgen komen wij op deze hoogst be langrijke vergadering nader terug. De Ned. Kamer van Koophandel te Brussel. Een Havas-Reuter-bericht uit Brussel d d. 16 April meldt: In de algemeene vergadering van Nederlandsclie Kamer van Koophandel ie Brussel deed de voorzitter mededeeling van den maatregel, dien het bestuur had geno men in zake'het vervallen verklaren vaiv het lidmaatschap. Geschrapt werden van de ledenlijst alle firma's van onderdanen an Centrale Mogendheden, benevens haar vertegenwoordigers. Ook zullen als ge royeerd worden beschouwd de leden van Nederlandsche en van andere nationaliteit, die gedurende de bezetting in verstandhou ding niet den vijand hebben gestaan. Ech ter zullen, alvorens deze maatregel wordt toegepast, de resultaten worden afgewacht van de onderzoekingen te dezen opzichte door de Belgische autoriteiten. Federatie van R.-K. Propagandaclubs in den Statenkieskring Gouda. Bovengenoemde organisatie houdt haar halfjaar]ijksclie vergadering op Maandag te 3i uur. in het gebouw der R.-K. Leesver, "te Gouda. Textielwaren naar Duitschiand. De Berlijnsclie correspondent van de ,,N. R. Crt." seint: Naar het Berliner Tageblatt" van Hol- landschc zijde verneemt, zullen \vaar- schijnlijk Hollandsche textielwaren ter aarde van 70,000 Mark naar Duitschiand worden uitgevoerd. Bezoek van Engelsche ingenieurs. In den a.s. zomer zal ons land worden bezocht door een deputatie Engelsche elee- tro-teclmische ingenieurs, die onze grootc electrische bedrijven zullen bezichtigen, en de electrificatie van het platteland efi van de polderbemaling. Rotterdam, Den Haag en Amsterdam zullen worden bezocht; het gezelschap zal door de regeering en de verschillende ge meentebesturen worden ontvangen. De ,,el" als lengtemaat. De Landelijke Bond van Confectiefabri- kanten, gevestigd te Rotterdam, heeft een adres gericht aan de Tweede Kamer, waar in medegedeeld wordt, dat de confcctie- fabrikanten, óÖk de overgrootc. meerder heid dergenen, die bij de textielnijverheid bet.rokke.il zijn, het gebruik van de el als lengtemaat in hun vak verouderd achten, aanleiding gevend, tot allerlei bezwaren, misrekening, vergissing en schade, rede nen, waarom de Bond dringend verzoekt, de el a\s lengtemaat te willen verbieden en het gebruik van den meter als eenig wet telijk getolereerde lengtemaat uitdrukke lijk te willen voorschrijven. Mail aangehouden. Het. hoofdbestuur der posterijen en tele grafie deel mede, dat. de brief- en pakket- post voor Ned.-Oost-Indië, welke werd ver zonden met het stoomschip ,,Sindoro" 22 Maart van Rotterdam naar Batavia ver trokken, op last van de Britsche autoritei ten te Falmouth is ontscheept. 't Is wel selianftetijk. dat zulks nu, na den oorlog, nog gebeurt! Socialisten onder elkaar! In de „Tribune" wordt de S. D. A. P. ge noemd „de partij der kroeg-, bordeel- -e.n huisbazen, officieren, .kleine winkeliers, politie agenten en van al wat zich voegt bij elke partij die de macht van de baantjes in handen krijgt." Deze omschrijving kenschetst niet zoo zeer de S. D. A. P. als wel de „Tribune" zelf, kenschetst haar weer eens in haar be lachtelijken anti-sociaal-democratischen waanzin. De ex-keizer en de inkomstenbelasting. De gemeenteraad van Ameronge»n zou van plan zijn. den ex-keizer in de vermo gensbelasting aan te slaan voor een .inko men van 80 millioen mark. De beurt is aan Nederland! De Nederlandsche communisten verzwij gen niet langer, dat thans de beurt aan Nederland is voor het uitroepen der Sovjet republiek. Het bestuur der afd. Utrecht van de Communistische Partij heeft bij de partijgenootesn een circulaire latèn rond- bezorgen, waarin zij worden uitgenoodigd tot een namiddagvergadering op heden in cafe ((De Luifel", Neude te Utrecht. Wij ci- teeren letterlijk uit dezen oproep: „Part ij genoot en! De vloedgolf der Revo lutie stort zich uit over Europa, van het Oosten naar het Westen, al meer en meer. Thans heeft zij over Hongarije heen, Beie ren overspoeld en ook daar de Sovjet-repu bliek te voorschijn geroepen. Weldra zal zij, naar wij hopen en verwachten mogen, ook Pruisen en daarmede Berlijn over- stroomen, ja, geheel Duitschiand kan, al is het dan misschien om dezelfde reden, als Hongarije, in de naaste toekomst verzwol gen worden, om plaats te maken voor de Sovjet-republiek. „En dan, Partijgenooten, en dar.9 Wel, dan isook Nederland aan de beurt. Maar zijn wij klaar? Wij zullen zeggen: „Ja". Als het met even zooveel woorden is gezegd, dat thans ..ook ons land aan de beurt" komt. wekt de circulaire op ter bij eenkomst, om „dc buitenlandsehe toestan den met eikaar te bespreken, opdat, wan neer het. spoedig noodig mocht zijn* wij als één man daar staan." En dan komt dc heer Kolthek in de „Tel." vertellen, dat er ten onzent niemand aan revolutie denkt! Gemengde Berichten. Urnen opgegraven. Onder Wiene zijn op het erf De Obsterhof bij het afspitten van een stuk bouwland een 5-tal urnen opgegraven, vermoedelijk vaatwerk voor dagdijksch. gebruik uit. den Frankischen tijd. Dc vindpiaal-s is de voormalige Cage- link, een der oude Meverhoven van Twente. De potjes zijn door den vinder bc- reidwillig voor een fwentsche verzameling afgestaan. Paard verdwenen. Op de weekmarkt Ingezonden iededselingen a 45 Cent per regel, Zaterdags 60 Gent 2i|n 2esi Faasohdag te Purmerend is op onverklaarbare wijze een paard- verdwenen. De eigenaar had aan een ander opdracht gegeven het dier te verzorgen. Toen deze het paard wilde meenemen was een ander hem reeds voor geweest. De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld, doch kon tot nu toe geen venkel spoor van den dader vinden. Spartacisten naar Nederland? Naar aanleiding van het bericht, dat een Spar- tacistische legergroep op weg zou zijn naar Nederland, heeft het Persbureau Vaz Dias door een zijner correspondenten een nader onderzoek doen instellen. Zijn ver slag luidt als volgt: Dezer dagen te Ter Apel zijnde, heb ik een onderzoek inge steld.» Een landbouwer, bij de Duitsche grens wonende, vertelde mij het volgende: Des nachts wordt vaak langs de grens ge- patrouilleesd door Duitsche soldaten te paard, die blijkbaar nauwkeurig de grens bespieden. Volgens enkele personen, die de grens overkwamen, zou inderdaad een vrij aanzienlijke troepenmacht staan in Mep pen. Haaren, Ems en Lingen, Beine enz., doch het- doel van deze concentratie van troepen wordt geheim gehouden en betwij feld dient te worden of deze macht ooit be stemd zou zijn om gekeerd te worden te gen Nederland. Van onze grenswacht was maar weinig te merken, doch onder de Ne derlandsche bevolking aan de grenzen heerscht ontevredenheid, voornamelijk on der het spoorwegpersoneel. Wellicht heeft dit de oorzaak gevormd voor de geruchten, waarover wij hierboven schreven. Gewetenswroeging. Te Hilversum meldde zich bij de politie de"23-jarige va rensgezel J. de L. uit "Zwolle, die den Ben April 1919 te Leeuwarden een rijwiel stal en t? Zwolle verkocht. Berouw deed hem gaan naar de politie.' toen' het geld van het door hem gestolen en verkochte rijwiel op was. Een doodeiijk schot. Onder de ge meente Cling.e passeerden deze week twee jonge mannen de grens in de richting van Nederland tusschen twee Belgische posten door. Door efen der posten werd op lien ge schoten waarbij ec-n hunner werd getrof fen en deze, een 28-jarige iilwoner van flulst, in het ziekenhuis is overleden. Do valsche duizendjes. - Den recher cheur S. Buny uit Zand voort mocht het. met behulp der Uaarleinsche politie geluk ken, de .hand le legger, op den vervaardi ger van de valsche .'.ankhili-;tvan dui- zendd die door de nauwkeurige afwerking "bijna niet van de echte te onderscheiden waren. Ook a! een staking! Te N'oordschar- woude (N.-1I.) staakt' de klokkenist; het uurwerk staat reeds enkele dagen stil. De klokkenist kreeg zijn rekening over 1918 nog ivet betaald! Communisme in luxe uitgave! De be kende Duitsche boekhandel en uitgevers maatschappij „Anzen Gruber Verlag" an nonceert in de Duitsche bladen zoo juist verschenen: Het communistische manifest van Karl Marx on Friedrieh Engels, 200 genummerde exemplaren op Japansch pa pier 20 Mark; 200 genummerde exemplaren op Japansch-docinncntpapier 10 Mark. Iets voor Wijnkoop om ter bevordering van zijn spijsvertering te lezen bij zijn luxe dineetjes! De ongeregeldheden te Harskamp. De commissie ingesteld voor het onderzoeken van de ingekomen verzoeken om schade vergoeding aan de militairen, die bij den brand te Harskamp hun particuliere eigen dommen hebben verloren, is met haar ar beid gereed gekomen en heeft verslag uit gebracht aan den minister van Oorlog. Het te vergoeden bedrag bedraagt ruim 100,000 gulden. Overreden en gedood. Gistermorgen is bij aankomst van trein 9.5a. uit 's Herto- genboseh een Belg doodgereden aan het Centraal Station te Utrecht. De machinist zag den man plotseling voor de machine vallen. Het slachtoffer was circa 60 jaar en werd middendoor gereden. De bommen. De bommen, die ten huize van den anarchist Hofman te Amsterdam in beslag waren genomen, werden gister- mogen van het posthuis Willemspoort, naar de politieboót gebiecht, die aan den wal achter de Haarlemmerpoort gemeerd lag. Vijf militaire vuurwerkers, onder leiding van een sergeant, zorgden voor het trans port. Vooizichlig werden de projectielen en onderdeel en daavan het trapje naar do boot afgedragen. Teneinde explosies door schokken te voorkomen, werden de voor werpen op matrassen voor den stuurstoel gezet. De heer Van Ledden Hulsebosch, die een waakzaam oog op het transport naar de Hembrug hield, deelde dc ïpeening der po litic, dat nog meer p. er ?oncn te Amsterdam zich met die ge vaarlijke fabricage van b o ra in e n bezighouden Hij achtte het wenschelijk, teneinde onheilen te voorko men, dat de huiseigenaren >f huren, die vermoedens jegens verdachte huurders koesteren, zich onverwijld tot de justitie zouden wenden. Er was veel publick aan den walkant, dat het transport nieuwsgierig gadesloeg. Mitrailleur gevonden. De militaire politie te Roermond heeft gisternacht in een weiland buiten de stad een in den grond verborgen Duitsche mitrailleur ge vonden. Brand. Door onbekende oorzaak ont stond Dinsdagavond kwart voor tien brand in een aan den Spoordijk te Maassluis ge legen hennepschelf, toebehoorende aan een Belg, te Maassluis woonachtig. Door den sterken wind stond weldra de geheele schelf in lichte laaie, zoodat aan blusschen niet te denken viel. Het hennep was ver zekwd. Maandag ontstond brand in het Alber- tushof aan den Veldenschen weg te Venlo, toebehoorende aan de eerw. Paters Domi nicanen. De grootc stallen en schuren wer den een prooi der vlammen; het vee werd gered. Het hoofdgebouw, waarin de kapel, bleven door krachtig ingrijpen der brand weer, behouden. Stopgezet. Wegens gebrek aan kolen heeft de N. V. Lingeriefabriek voorheen K. V. L. Münninghoff en Zn., te Woer- d)e n. Waar fabriek stop moeten zetten; ruim 100 personen zijn hierdoor werkloos. Dcodelijk ongeval. Te IJsselstein schrokken twee voor een wagen., gespan nen paarden voor een auto. De op den wa gen izittenden v. Schaik viel van het voer tuig en werd dood opgenomen. Hongerige kinderen. Te Rekken, een Geldersch dorpje, dicht bij de grens gele gen, komen dagelijks een groot aantal Duit sche kinderen huis aan huis om brood en voedsel vragen. Een gemeente zender politiek. Dit El dorado bestaat in Overijsel, n.l. Markelo. Wel zijn daar voor de gemeenteraadsver kiezing -acht lijsten ingeleverd, doch van deze acht zijn slechts twee politieke lijsten n.l. éen Christelijk-Historische en éen S. D.A.P.-liist, d.w.z. één orthodox-conserva tief van de „plderwetsche luu"«en een van hen, die „meer fvoor die nieuwigheden vuult." De candidaten op de overige zes lijsten hebben hun candidatuur te danken niet aan hun overtuiging inzake gemeente beleid of algemeene politiek, maar aan hun woonplaats In plaats van door poli tieke kiesvereenigingen zijn de lijsten in gediend door: le. Groep kiezers Dorp- Ma rk el o; 2e groep kiezers Elzen-Herike; Se. groep kiezers-Stokkum; 4e. groep kie zers Stokkumerbroek; 5e. (groep kiezers Kerspel-Goor: 6e. groep kiezers Kerspel- Goor-Elsenerbroek. Op al deze lijsten staan heel vertrouwe lijk, Liberalen, Chr.-Historischen, Vrijz.- democraten en R.-Katholieken naast en door elkaar! „Die politiek is maar raorigheid; wieluu kunt goed mit enaor; 't is bie ons een lief- hebberieë", zegt dé Markelo-er! Gevaarlijk speelgoed. Te Zierikzee spoelden dezer dagen groote ballen aart waarmee kinderen zich vermaakten. Eij onderzoek bleken het echter handgranaten te zijn, gevuld met zeer gevaarlijke spring stof. Vier vingers afgezaagd. In dc electri sche klompen- eil kistenfabriek van de fir ma Wessels te Ylaardingen had een der werklieden het ongeluk met zijn hand in een zaagmachine te geraken, waardoor hem vier vingers werden afgezaagd. De ongelukkige werkte voor jflen eersten dag in -de fabriek. Een autotochtje. De ondernemer der veenderij nabij het fort Spijkerboor bracht dezer dagen zijn auto voo een kleine repa ratie op dit fot. Toen de auto weer In orde was, gingen de soldaten er een reisje meer naar Amsterdam maken. In. zeer be schonken toestand roden zij terug. Dat er woest gereden werd, bevfijst wel ten stee- nen paal, die meer dan een halven meter in den grond zat, doch totaal omver ge reden is. Dc banden waren van de auto verwijderd, men reed dus op de vellingen. De eigenaar vond den volgenden mor- fcen zijr, auto zoo ontredderd op het fort, dat hij haar per sleeperskar naar Purme rend liet vervoeren. Een vervolging tegen de soldaten is ingesteld. Sociale berichten. De arbeidsvoorwaarden in het schoen makersbedrijf. De Ned. Bond van Schoenmakerspatroons en Sehoenwinkelicrsver. zal op Woensdag V en Donderdag 8 Mei a.s. een algemeene jaarvergadering houden te Utrecht in hotel Noord-Brabant. O.rn. komt in behandeling: landelijke loon regeling en collectief arbeidscontract. Letteren en Kunst. Vierde Abonnements-Gonoert. Het 4e der abonnements-concerten, geor ganiseerd door het Concertbureau Hans Augustin in den Leidschen Schouwburg, zal plaats hebben op Zaterdag 26 April en zal worden gegeven door den genialen pianist Josef Pembaur. Het belangrijke programma bevat o. a. de groote Sonate van Schubert, de 2 Le genden van Liszt (Die Vogelpredigt des heiligen Franz von Assisi en Der heilige Franz von Paula über die Wogen sclirei- tend), door welker voordracht prof. Pem baur overal zulk schitterend succes be haalt. en dc grootsche dertiende Rhap sodie van Liszt. Rechtzaken. De ongeregeldheden in den Harskamp. Voor den krijgsraad te Arnhem hebben zes milicien-soldaten van het lie reg. inf. terechtgestaan wegens deelneming aan de ongeregeldheden in den Harskamp in den avond van 26 October j.l. De waarnemend auditeur-militair, jhr mr. Van Nispen tot Pannerden, eischte te gen drie beklaagden ieder 6 maanden ge vangenisstraf. ter zake van liet openlijk met vereeni^de krachten geweld plegen te gen goederen, tegen twee anderen even eens 6 maanden, wegens Bielstal lij een oproer, terwijl voor den zesdes spraak werdgevraagd. Z.&.A. vejfcj, in den laatstgenoemde een van draaiers te zien. die echter wegert? 5 aan bewijs den dans zal moeten gen. Leger en Vloot. Alg. R. K. Officieren-Vereenigini De Bisschop van Haarlem heeft bet tot geestelijk adviéeur van de Alg, j Officieren-Verpenigiag. den Hoofdaalt nier bij bet leger te velde, luitenant nel F. J. H. Evers. STADSNIEUWS Bond van R.-K. Ziekenverpleegsle afd. Leiden. Dinsdagavond vergaderde de afd. L van bovengenoemden bond in de vereeniging", onder voorzitterschap dr. Niemer. Na opening der vei werden de notulen der vorige verg ai gelezen, welke onder dankzegging at secretaresse werden goedgekeurd. Aan de orde was: behandeling der stellen voor de algemeene vergadering het voorstel der afd. 's Gravenlia$ wederom, zooals vroeger was bepaa besluiten, dat iedere afdeeling digden zou zenden naar de algem. dering, om daar een bepaald aantal men uit te brengen, afhankelijk vanfc dental der afdeeling, en in verband mede statutenwijziging, ging de Lei afd. accoord. Het voorstel der Zuid ^tfdeeling, n.l. ook verplegers als li üen bond op te nemen, vond geen 1 Bij verplegers staat de zorg voor mate belangen gewoonlijk voorop. Zij aangezien het veelal niet ongehuwde jschem te blijven, hun beroep uitsli als vak gaan beschouwen -en daarin zich en hun gezin een bestaab vinde verpleegsters is dit gelukkig in hee Jgevallen niet zoo. Bij haar kunnen i tatieve doeleinden nummer éen samenwerking dus loopen wij gevaa het charitatief karakter verloren ga« Ipssing in dit geval zou kunnen zij richting van een bond voor R.-K. gers, onafhankelijk van den bond R.-K. verpleegsters. Qyer omzetting van den bond in ee organisatie werd vervolgens van g; ten gewisseld. Liefst behield men Ik ritatief karakter van den bond g<" den duur zal dit echter toch olim blijken. Immers, ook onder de R.-K.i verpleegsters worden er velen gov die hun beroep als broodwinning zoodanig alleen zelfs beschouwen, li dus ook de materieele belangen hou zijn. Theoretisch is men tegen i zetting van don Bbnd in een vakorga practisch echter is men er voor. Vei kwam ter sprake: aansluiting van bij den R.-K. Vrouwenbond. Met alp stemmen werd daartoe besloten. Na rondvraag werd de goed bezo: zeer geanimeerde vergadering op bruikelijke wijze door den voorzit! sloten. Militieraad. Bij Kon. besluit van 16 dezer i voorzitters en leden van den Milil en .tot hun plaatsvervangers voor d ting der militie van 1920 benoemd ii provincie: in het derde militiedistrict: tot w W. Pera. lid der Provinciale Stalen: tot zijn plaatsvervanger: A. Mul! van den gemeontfcraad^m Leiden: tot leden: J. P. J. Dnessen, oudl den gemeenteraad van Leiden, Vergouwen, te Leiden; tot hunne plaatsvervangers: K. D. ma en F. van Romburgh, beiden li den gemeenteraad van Leiden. Dr. J. A. J. Barge, te Amslerda noemd tot hoogleeraar in de anata de embryologie aan de Leidsche ui teit, zai zijn ambt aanvaarden n houden van een rede in het groots rium. op Woensdag 7 Mei, des nar 2 uur. GEMEENTEZAKEN. Kindertoeslagen bij bet loon. Door de hecren mr. P. E. Briëti Wilmer is bij de voorstellen van I missie ad hoc in zake de salarieerö ambtenaren enz. het volgende voor? daan: „Indien een ambtenaar meei' dan deren heeft beneden de 16 jaar, oc liij boven de wedde hem toegekend? de staten voor bet vierde kind een! van 4 pct„ voor het vijfde kind van voor het zesde kind van 2 pet. en vo volgend kind van 1 pet, van die' Deze toeslag wordt berekend naar In tal kinderen beneden de 16 jaar,' ambtenaar heeft op 1 Jan. van el! Dc voorstellers geven in het ti de gronden, waarop hun voorstel! „Voor verreweg de meesten zul» treilt de loon-bepaling wel deze twee selen vast^aan. 1. De qualiteit en quanliteit van« leverden arbeid met alle waardebep omstandigheden vormen den maatstaf voor de bepaling van het 2. Het loon mag in normale om® heden voor een normalen en volwa* beider, onverschillig of hij gehuwd gehuwd is, niet onvoldoende zijn. redelijke wijze in de behoefte van' middeld gezin te voorzi'en. Waar wij hier spreken van een g' d e 1 d gezin, volgt reeds vanzelf zakelijkheid om een toeslag voor gj gezinnen. De toeslag voor gi'°° zinnen vloeit dus vanzelf voort ui vrij. algemeen aangenomen theo het gemiddelde gezinslooflo Doch ook voor een toeslag, houdend met „dc grootte van het

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 2