Tweede BSad. BUITENLAND. "Binnenland. een edel hart. Woensdag 23 April 1919* De Vredesonderhandelingen HET NIEUWE VOLKERENBQNDS- VERDRAG. Het volgende overzicht van het volkeren bondsverdrag is gepubliceerd: lo. De volkerenbond is gesticht ten einde internationale samenwerking te bevorde ren en den vrede te verzekeren. De bond zal omvatten: A. Alle oorlogvoerende staten genoemd in een bijlage van het verdrag: B- Alle daar genoemde neutrale statenr C. In de toekomst elk zelfregeerend land, welks toelating goedgekeurd is door twee derde van de staten, die reeds lid van den bond zijn. Een staat kan zich uit den volkeren bond terugtrekken, mits hij zijn verplich- 'n tot het laatste toe is nagekomen', ioet een opzegtermijn van twee jaar. 2o. De bond zal optreden door middel van: a. een vergadering, bestaande uit niet meer dan drie vertegenwoordigers van elk der staten, die lid zijn; elke staat heeft echter slechts één stem; b. een raad, be staande voor het heden uit één vertegen woordiger van elk der vijf groote mogend- beden, op bepaalde tijden te kiezen door vergadering. Het. aantal mogendheden van elke soort., vertegenwoordigd in den raad, kan worden vermeerderd met een parige stemmen van'den raad of een meer derheid van de vergadering. Andere mogendhedeft hebben het recht als leden van den raad zitting te nemen bij dé beraadslaging over zaken, waarbij zij bijzonder belang hebben. Zoowel in den raad als in de vergadering zal elke staat slechts één stem hebben. Beide lichamen vergaderen op bepaalde tijden, de raad tenminste eenmaal 's jaars en, zoo noodig, op andere tijden. Beide kunnen zich bezig houden met alle zaken van internationaal belang of zaken, die den wereldvrede be- dreigen. De beslissingen van beide moeten eenparig zijn behalve in bepaalde geval j-ltn. Zoo worden zaken, de werkwijze be treffend, bij meerderheid van stemmen beslist. De hond zal een permanent secretariaat hebben onder een secretaris-generaal. In ïcrctariaat en in alle andere onder- deelen van den bond kunnen vrouwen zoo wel als mannen zitting hebben. Er zullen eveneens een permanent internationaal gerechtshof en verschillende andere per manente commissies en bureaux worden gesticht. 3o. De staten, leden vah den bond, ko len overeen: |A. hun bewapeningen te beperken (plan- en voor zulk een beperking worden door ,aa'l ontworpen, doch slechts aange- omen met toestemming van de staten elve) en ze vervolgens niet uit te breiden wider medewerking van den rand;' B. wederzijds volledige inlichtingen te trst: ckken omtrent bestaande bewapenin- en vlo.-t- en. leg erp rog rams: C. elkanders grondgebied en poiiüekr Pi nafhankelijkheid te eerbiedigen en ze te öiligen tegen buitenlandsche aanvallen; alle internationale 'geschillen te oh- n erwerpen óf aan arbitrage, óf aan on- erzoek door den raad, welke laatste een geen meeningmag uitspreken over geschil, dat naar zijn aard valt hin de eigen jurisdictie van een staat; geen geval ten oorlog te gaan bin- drie maanden- nadat een uitspraak of rnparig advies is gegeven en zelfs dan Hef iet ten oorlog te gaan met een staat, die uitspraak of het advies aanvaardt; „B E. een staat, die de overeenkomst sub heeft verbroken te beschouwen als i Ebbende een oorlogsdaad bedreven tegen volkerenbond, alle economische en f*- re betrekkingen met dien staat te .ver- fekeri en vrijen doortocht toe te staan hun gebied aan troepen van dig sta- welke ten behoeve van den bond ge nopende macht bijdragen. De raad ad /elke hoeveelheid troepen, 'indien ocdig, door de nprschillende betrokken ringen moet worden geleverd, doch toestemming dezer laatste is noodig .die geen leden zijn van den b-nd ®lko worden uitgenoodigd, om de ver dingen van den bond te aanvaarden behoeve van bijzondere geschillen; vigeren zij, dan kunnen zij gedrongen lorden) av ij geen verdrag als bindend te beschou wen tot het aan den bond is meegedeeld, die clan tot de publicatie zal overgaan, het recht Ie erkennen van de vergadering, om te aaviseeren tot herziening van verdia gen en internationale voorwaarden, die r.iet vuldoen aan de tegenwoordige be hoeften en zich niet te verbinden tot ver plichtingen, onvereenigbaar met het voi- kerenbondsverdrag. Een staat, die zijn ovc.1 eenlt misten verbreekt, kan J'»or den raad uit den bond worden gezet. 4o. Het verdrag maakt geen inbreuk op de geldigheid van internationale overeen komsten^ zooals arbitrage verdragen of overeenkomsten ten aanzien van gebieden, zooals de Monroeleer, ter verzekering van de handhaving van dert vrede. 1 5o. De vroegere Duitsche kolonies en ge bieden van het Turksche rijk zullen in 't belang der beschaving worden beheerd door staten, voor dit doel uitgekozen als mandatarissen van den bond, die het al gemeen oppertoezicht^ zal uitoefenen. 6o. De Staten, leden van den bond, aan vaarden- zekere verplichtingen ten aanzien van arbeidsvoorwaarden, behandeling van inboorlingen, handel in blanke slavinnen, opiumhandel, handel in wapens, handel met on-en halfbeschaafde landen, transito- en handelsverkeer, openbare gezondheid en R oo d e Kr u i s-ve r e en i g i nge n To. De bond wordt erkend als het cen trale lichaan^ voor het samenbrengen en steunen van internationale werkzaamhe den in het algemeen-. 8o. Amendementen op het verdrag ver- eiscben de goedkeuring van alle staten van den raad en van de gewone meerder heid van die der vergadering. Staten die het niet met de aldus goedgekeurde amen dementen eens zijn, zij# er niet door ge bonden, doch houden in dit geval op leden van den bond te zijn. o Het Ontwerp-arbeidswet. Wij zullen achtereenvolgens de voor naamste bepalingen uit het ontwerp-Ar- beidswet publiceeren, opdat onze lezers goed op de hoogte kunnen zijn van het in grijpende wetsvoorstel. Vandaag wat er wordt voorgesteld om trent den arbeid in broodbakkerijen. Het is verboden des Zondags bakkers- arbeid te verrichten. Het is verboden bakkersnachtarbeid te verrichten tussclien 8 uur des namiddags en 8 uur des voormiddags, behalve: a. op Zaterdag tussclien 4 en 6 uur des voormiddags; b. op tien andere dagen in het kalender jaar tusschen 4 en 6 uur des voormiddags, mits die dagen zijn aangegeven op de ar beidslijst, of door het hoofd of den be stuurder der onderneming ten minste vijf dagen voor den dag,' waarop ingevolge deze bepaling bakkersarbeid tusschen 4 en 6 uur des voormiddags wordt verricht,-van zijn daartoe strekkend voornemen aan het districtshoofd kennis gegeven is. Voor een broodbakkerij, waarvan vast staat, dat zij behoort tot een onderneming, waarvan het hoofd of de bestuurder tot een Isijaëlielisch kerkgenootschap be hoort, of dat zij staat onder rabbinaal toezicht, gelden dé bepalingen van dit artikel. Het is verboden gedurende den Israë- lietischen Sabbath bakkersarbeid te ver richten. Het is verboden bakkersarbeid te ver richten tusschen 8 uur des namiddags en 6 uur des voormiddags, behalve: a. op Vrijdag tusschen 4 en 6 uur d.es voormiddags; b. in het etmaal, dat op den Sabbath volgt en bovendien in vijftien andere etma len van het kalenderjaar, gedurende de uren bij algemeenen maatregel van be stuur aahgewezen. Het hoofd of de bestuurder van een on derneming, die in den regel zonder hulp van anderen bakkersnachtarbeid verricht, mag tusschen 8 uur des namiddags en 6 uur des voormiddags bakkersnachtarbeid ^verrichten, indien hijdaartoe vergunning heeft. Aan zoodanige vergunning wordt steeds de voorwaarde verbonden, dat geen deeg of brood het gebouw, waarin de brood bakkerij zich bevindt, of andere door den minister aangewezen ruimten verlaat tus schen 10 uur des namiddags en 9 uur des voormiddags. Een bakkersgezel mag per week niet langer arbeid verrichten dan 45 uren, en per dag niet langer dan 8 uren behalve op de dagen, waarbij de bakkersnachtarbeid in de broodbakkerij, waarin hij werkzaam is, te 4 uur des voormiddags mag aan vangen. Op deze dagen mag hij niet lan ger dan 11 uren arbeid verrichten. Een hakkersgezel, mag buiten ^en oi'Qodbakkerij geen arbeid verrichten op tijden, waarin hij zulks niet in de brood bakkerij zou mogen doen. BOTER-EXPORT. Het is een gelukkige omstandigheid, dat de ontwikkeling der gebeurtenissen reeds thans veroorlooft,\ppnieuw een af zetgebied in het buitenland te zoeken voor onze zuivelproducten. Er gaat thans reeds boter naar Engeland en spoedig zal wel licht 1000 ton naar Duitschjand gaan. Voorts wordt binnen enkele dagen 150 ton naar België geëxporteerd in ruil voor kolen en er zullen voorts binnenkort jOen 400. ton naar Elzas gaan. Deels treedt de regeering middellijk als exporteur op, o. a. bij dén uitvoer der resteerende koelhuisboter, deels voeren de groote zuivelorganisaties het surplus der productie uit. Dej Regeering kan, dank zij de concentratie, op den vrijen export een behoorlijk toezicht blijven uitoefenen, doch dit belet een aantal beunhazen niet, zich met den handel in boter bezig te houden. „Hbld." De verkoop der grondstoffen voor de Margarine-industrie. Wij hebben te zijner tijd melding ge maakt van de pogingen, die van regee- ringswege in het werk gesteld worden om de grondstoffen voor de margarine-in dustrie, hier nog voorradig, te verknopen'. De margarinefabrikanten zijn op de trans actie, zooals door de Regeering ontwor pen, niet ingegaan, me( het oog" op de prijzen. Gevolg van dat te verwachten re sultaat is een conflict geweest, dat geleid heeft tot een nieuwe regeling'van de ver vaardiging der normaal-margarine. Deze is thans in handen van een tweetal fabri kanten. De Regeering zal nu voorts een vrije inschrijving openen voor de resteerende grondstoffen, die. naar men weet, begin Mei vrij zullen mogen worden verwerkt en vervolgens in het vrije verkeer binnens lands kunnen worden gebracht. „Hbld." De kolenpositte. De gevolgen van het stopzetten der Duitsche kolena an voeren zijn deels onder vangen door de vrij toevallige stijging der Belgische importen. Van 110 April zijn 21,000 ton uit Bel gië aangevoerd en deze hoeveelheid is sindsdien nog belangrijk gestegen. Gemengde Berichten. Een Duitsche revolverhandelaar gear resteerd. Maandag heeft <ïe politie te Amsterdam een Duitscher gearresteerd, die zich (t oei egde op de levering van wapens en munitie aan personen, voor wie deze artikelen geen alledaagsch gebruik zijn. Het wis de politie opgevallen dat de man, Hilde genaamd, herhaaldelijk op niet gevi seerde passen van Duitschland naar ons land jreasde en een uitgebreiden handel in wapens en munitie dreef, voor dén invoer waarvan hij in het bezit van consent was. Gebleken is, dat hij revolvers leverde o.a. aan burgerwachten en marechaussee en voorts aan ieder die over het daarvoor be- noodigde geld beschikte. Zoo is een transactie bekend geworden, waarbij hij 350 revolvers had geleverd aan Am ster dam sch e Karei", iemand die o. a. als houder van -speelhuizen bij de politie nu niet zoo gunstig bekend staat. Maandag is de recherche tot de arres tatie van den Duitscher overgegaan, toen hij zich óp de Prins Hendrikkade bevond, jwaar hij een kantoor heeft. Een huiszoe king in zijn verblijfplaats op den Admi raal de Ruyterweg, waar hij op kamers woont, volgde. Hier werden eenige koffers en kisten in beslag genomen. De koffers bevatten een groot aantal browning-revol vers en in de kisten bevonden zich niet minder dan 40,000 patronen. Hilde is voorloopig op het hoofdbureau in arrest gesteld, in afwachting van de be slissing die omtrent hem zal worden geno- {men. Vermoedelijk zal hij naar Bergen worden getransporteerd, waar reeds twee buiten landers, vroegere kompagnons van hem, zich bevinden, of hij zal worden uitgewe zen en .over de-grens gebracht. Gasverstikking. Men rneldt uit Am sterdam: Wederom is tengevolge van gasverstik king een menschenleven verloren gegaan. In een der huizen aan den Koninginne weg werd een 19-jarig dienstmeisje Zon dagmorgen dood op haar kamer gevonden, vermoedelijk doordat als gevolg van het springen van den slang van de gaslamp het gas vrij de kamer instroomde. Vriendelijk. Een stoker van de gasfa briek te Den Helder ging 'savonds met zijn vrouw öp bezoek bij een hunner kennissen. Toen ze weer thuis kwainen, bemerkten ze, dat bij hen ingebroken en een bedrag van f 250 uit een gesloten lade ontvreèmd was, zijnde de pas door hem ontvangen duurte- ibijslag en eenig geld, dat ze nog in hun bezit hadden. Uit het onderzoek der politie te (gebleken, dat de persoon, bij .wien ze te gast waren geweest, er de hand in gehad ^n' ,f ilOO van het gestolene gekregen had. Door storm overvallen. Men meldt uit Katwijk: Drie kustvaartuigen zijn door den storm overvallen, waaronder een kustvaartuig uit Scheveningen. De bemanningen heb- (ben izich met de grootste moeite kunnen redden, toen zij de vaartuigen op het strand lieten loopen. Een der matrozen heeft een vrij ernstige wonde aan den neus gekregen. Twee van de drie vaartui gen kunnen als verloren worden be schouwd. Arme kleine! Te Nieuw-Amsterdam had een treurig ongeluk plaats. Het negen jarig zoontje van den magazijnmeester der Drentsche Landontginnings-rnaatschappij geraaktexmder de goedereqtram. Met afge treden armpjes en inwendige kncuzlngeh werd het ventje opgenomen en overleed eenige oogenhlikken later. Een aanranding. Zondagavond onge veer halftien werd den 23-jarige C. M. J. J. te Apeldooi'n, die de Brinklaan passeerde, onverhoeds door 5 mannen aangevallen, die hem met een mes mishandelden. Hij liep vier sneden in den rug eri een in den hals op. De gewonde werd door dr. Met selaar behandeld. De politie heeft de da ders nog niet opgespoord. Gesnapt. Drie jongelieden van 18, 20 en !'21 jaar wandelden te Utrecht over de Rijnkade. Bij dr. d. G., die daar woont, stond een raam open. Het drietal klom daardoor naar binnen en ontvreemdde een aantal sigaren. Een huisknecht van een ander perceel, die de klauterpartij bemerk te, (waarschuwde de politie, die het drie tal inrekende. Het Spartacistisch gevaar. Men schrijft uit Winterswijk aan de ,,N. Ct.": Voortdurend worden door de Spartacis- iten pogingen gedaan om ih deze gemeen te over de grens te komen> Ze hebben daarvan echter geen pleizier, want aan het waakzaam oog van de op haar hoede zijnde grenswacht ontsnappen ze niet. Zoo werden in de laatste dagen 20 dier lieden aangehouden, waarvan enkelen in het be zit waren van het lidmaatschap van den Spartacusbond. Sommige hunner, waar onder twee leden van het zwakke gedacht, waren in het bezit van revolvers. Zaterdag middag kwamen 7 Spartakiden onder ge leide van de marechaussee per spoor hier aan, om vervolgens over de grens gebracht te worden. Dejieden, die gepakt en gezakt waren, hadden de grens bij Zevenaar over schreden. Blijkbaar durfde men hen daar niet naar Duitschland terug te sturen en worden ze via Winterswijk hun vaderland binnengeloodst. Een verschrikkelijk voorval in den trein. Gistermorgen heeft een man zich tusschen Bussum en Amsterdam door een revolver schot} Van het leven beroofd. In de coupé zittende, stond-hij plotseling op, plaatste zich met den rug naar zijn medereizigers en voor deze wisten, wat er gebeuren ging, viel het schot en had de man zich een kogel door het hoofd gejaagd. De hevig ver schrikte reizigers trokken aan den nood rem, waardoor de trein aanmerkelijke vertraging jhad. Aan het station Muiderpoort te Amster dam werd de ongelukkige door een auto van den Geneeskundigen Dienst afgehaald. Zware brand. Gistermorgen omstreeks 11 uur is brand uitgebroken in de smederij van Mook te Herpen. Door den feilen wind aangewakkerd, zijn drie huizen afgebrand en een schuur. Acht huizen zijn door den brand ernstig beschadigd. Zes brandspui ten van verschillende gemeenten hielpen aan het blusschingswerk. De oorzaak is qfnibëkend. Een chèque van 11,000 francs vermist. Te Amsterdam arriveerde Maandagmorgen aan de Sumatrakade bet s.s. „Stuyvesant" met 150 pasagiers aan boord. Even vóór de aankomst vermiste de scheepsdokter een ctj*que van 11,000 francs. Terstond na de aankomst werd de politie gewaarschuwd. Alle passagiers werden bij het verlaten van het schip gefouilleerd. De vermiste wissel fverd echter niet gevonden. De banken te Amsterdam zijn van de vermissing op de hoogte gesteld, zoodat de chèque waardeloos is. Boerderij afgebrand. Te Erp is de Jxterdeirij ivan p.Beks afgebrand. Drie varkens kwamen daarbij om, het andere vee benevens een groot d.eel van, den boedel werd gered. Gevaarlijke bommen. De bommen, welke, geJijk wij mededeelden, te Amster dam in de woning van den anarchist Hot mail aan 'den Haarlemmerweg zijn ont dekt, blijken buitengewoon gevaarlijk go- jweest te zijn, zoo gevaarlijk, dat men ze na ze gevonden te hebben, niet eens per auto heeft durven vervoeren, maar 'agonten ze hebben moeten dragen naar het politie bureau. Een gevaarlijk karweitje! Het „Hbld." deelt het" volgende -mede omtrent de huiszoeking bij Hofman: Zondagmiddag omstreeks halfvier heeft de subst-griffier van justitie mr. A. baron van Harinxma thoe Slooten, vergezeld van den rechter-commissaris voor strafza ken mr. F. B. Enthoven, een inspecteur van politie, den scheikundige van Ledden Hulsebosch en eenige rechercheurs, huis zoeking gedaan op de eerste verdieping van het perceel Haarlemmerweg 103, bewoond door den 31-jarigen meubelmaker W. A. J* Hofman. Aanleiding tot deze huiszoeking was de verdenking dat Hofman wapenen zou heb ben verborgen, uit de Oranje-Nassau-ka- zerne ontvreemd. Tot )iet gestolene be hoorden een tiental Rijksrevolvers cn eenig ander wapentuig. Bij de huiszoeking werden in de kast van de voorkamer gevonden een klein mo del Rijksrevolver met 50 scherpe patronen; één kleine en twee groote hommen van een allergevaarlijkst soort; een aantal bussen, gevuld met zand, spijkers, stukken glas en cement; flesschen met chemicaliën, een voorraad ijzervijlsel. En op den zolder ont dekte de recherche nog allerhande ingredi ënten voor de bommen vervaardiging, als mede een groote hoeveelheid zand en ce ment. De afgewerkte bommen, gefabriceerd naar het recept- voorkomende in de in anarchistische kringen ruim verspreide brochure: De Practische Anarchist, waren zóó gevaarlijk, dat de heer van Ledden Hulsebosch het niet durfde wagen ze per taxi te laten vervoeren, Politieagenten' brachten de projectielen dan ook te voet naar het bureau aan de Willemspoort. De halffabrikaten zijn later per autd naar hetzelfde bureau gebracht. Tegen den avond is Hofman aangehou< den en gefouilleerd. Er werd niets wat op de bornmenfabrikage betrekking had, bij hem gevonden, zoodat de politie den man verder met rust moest Jaten, omdat tot nu toe... het vervaardigen van bommen niet strafbaar Is. Dank deze vooraf in de tegenwoordige omstandigheden zoo hoogstbedenkelijke leemte in onze strafrechtelijke bepalingen, kunnen dergelijke amateurs hun gevaar lijke- proefnemingen ongestraft voortzetten en het leven van tal van inwoners in de waagschaal stellen. In het perceel Haarlemmerweg 103, dal op alle verdiepingen voor en achter afzon derlijk wordt bewoond, huizen zeven ge zinnen, waarvan er zijn met zeven kinde ren, in totaal 24 bewoners. De in een kast van de voorkarner-één- hoog gevonden bommen waren zoo gevaar lijk van samenstelling dat de geringste trilling een vreeselijkc ontploffing kon ver oorzaken en in deze uiteraard vrij licht ge bouwde huizen tal van slachtoffers de ge vaarlijke liefhebberijen van hun onbezon nen huurman, met den dood hadden kun nen ibekoopen. Maar onze justitie- en polïtie-autoriteitenf staan er machteloos tegenover. De tfommenfabricage i9 niet strafbaar. Zelfs als daardoor het leven van tal van> onschuldigen ernstig wordt bedreigd. Oplichting van het Rijk. De politie te Maarsscn heeft een telegrafist, werk zaam ten postkantore te Rotterdam, gear resteerd, die zich schuldig had gemaakt:- aan oplichting ten nadeele van het Rijk van f 3000. Hij heeft reeds een volledige* bekentenis afgelegd. „Het Volk" vermQldt hieromtrent de vol gende bijzonderheden: Op 3 April des avonds ontving men to Utrecht 6 telegrafische postwissels, elk van f 500 aan het adres van een heer, dio in hotel „l'Europe" logeerde. Op 4 April des morgens kwam ook in derdaad een heer in hotel „l'Europe" vra gen, of er ook postwissels voor hem wa ren aangekomen, waarop deze hem werden ter hand gesteld. Zij werden aan het hoofdpostkantoor geïnd. Toen na verloop van tijd uit Middelburg van waar de postwissels heetten afgezon den, geen bericht aangaande de verreke ning kwam, informeerde mén, waarop van Middelburg bericht kwam, dat rnen daar. 'van de postwissels niets af wist. De zaak (werd toen in handen der recherche gege ven. De betrokken inspecteur reisde naar Middelburg, maar kon niets te weten ko men, tot hij eindelijk te Rotterdam op het eer FEUILLETON. A i] Bah! zei hij bij wijze van vertroos- Argelles ligt niet aan het andere ein- bij der wereld, en met den winter komen toch alleen terug!Kom, vervolgde denkende aan juffrouw Vallauris, gij dezen keer de. sterkste geweest,, maar neb mijn laatste woord niet gezegd, «et vertrek van zijn zoon deed het hart ge n Roselin bloeden. Hij was zeer boos op br<ir Joch slechts in schijn; hij schreeuw- dneigde en herhaalde in alle tonen dat nem nooit vergeven zouMaar als ,rjce naar de fabriek kwam, wist hij a|Üjd zoo aan te leggen, dat hij er bij zoolang het bezoek duurde. ^aar Henriette was de sterkste. Is noodig, zeide zij tot hare huisge- ').eïl l 0I1, M%n zegt dat het gebergte zoo ."J* I ?n 's> en in zijn kalme eenzaamheid ik. ,Jaur*c? weer bijkomen, zijnen wil de wonden zijns harten hee- heeft geleden. Dan, hij zal I o vinden, welke hem metter- )on4f Böioeigea zullen verschaffen. Hij is verstandig, en zal eindigen met het geluk te zoeken waar het te vinden is. Ik zal hem niet terugzien, sprak Ro- stdin dwars. Och! 't is spoedig winter en er zijn spoorwegen om de afstanden te verkorten. Voor mij niet. Ik treed nooit meer over den drempel van zijn huis. Souriqnette glimlachte. Zelfs niet als een Kerstkindje u roept, vader? De brave man verbleekte. Een kleine van mijqen jongen! riep hij uit. Lieve hemel als 't dat ware Laure weende. Souriquette omhelsde beiden. Een kind, spralc zij, is het grootste ge luk, de vergetelheid en de vergiffenis van alles. Het zal Inès uwer waardig maken!... Ge verdient toch wel dit geluk! En gij? zei Laure, die altijd eerst aan hare Souriquette dacht. Ik? antwoordde zij moedig, het geluk van Maurice zal mij gelukkig maken. Ik zal zijne kinderen helpen grootbrengen, zooals ge mij grootgebracht hebt! Einde van het derde deel. DE STEM DES BLOEDS. HOOFDSTUK I. De Grootvader. Weet gij, heer graaf, dat de dames d'Argelles sedert eenige dagen op 't kasteel verblijven, en de "echtgenoot van jonk vrouw Inès bij haar is, sprak zekeren jjag Mathieu Puyloo tot mijnheer de Rhodes. Jacques huiverde. Neen, zeide hij, ik wist het niet. Hoe heet die jongen weer? Ik heb zijnen naam vergeten.... Mijnheer Vallauris. Ik meende dat hjj officier was. Hij heeft ongetwijfeld verlof gevraagd om hier eenigen tijd door té brengen. Beter laat dan nooit. Het schijnt dat hij ontslag genomen heeft. Zoo! zei Jacques onverschillig. Het gesprek bleef daarbij. 't Was dit jaar een prachtige lente. Bij 't vallen van den avond zat Jacques op zijn terras te mijmeren. Over wat? Denkelijk betrof het nog altijd dezelfde har^beklemmende dingen, want een zeer smartelijke plooi doorgroefde zijn breed voorhoofd. 't Was nochtans een zoete, vreedzame- stonde. In de verte wiegelden de slanke populie ren- hun hooge kruinen en teer gebladerte in 't zuchten van het avondwindje; de laat ste zonnestralen beschenen de groene bot ten der boomen, en kleurden het wonder- schoone landschap in warme tonen. Geen ander gerucht kwam fbt hem dan het een tonige, slepende gezang der lieden, welke nog aan den arbeid waren in de wijnber gen. Eensklaps'vernam hij het rollen van een rijtuig op het voorplein van het kasteel. Ei!.... zei mijnheer de Rhodes recht springende, zouden ze dat zijn? Hij verbleekte en trok zijne wenkbrau wen samen. Op hetzelfde oogenblik verscheen Ma thieu Puyloo aan 't uiteinde van het terras Mevrouw de markiezin vraagt u uwen kleinzoon te mogen voorstellen, sprak hij. Welke verzinselen zou Jacques kunnen bezigen om hen niet te ontvangen? En toch zelfs zonder hem gezien te hebben, kon hij dien schoonzoon van Diane niet lijden den schoonzoon dien zij, naar ze zwetste, zelf uitgekozen had! llij deed eenige stappen naar het salon, welks groote glazen deur uitkwam op hel terras. Laat die lieden hier binnenkomen, zei de hij tot zijnen rentmeester, die eer zijn vriend dan zijn bediende was. Hij zelf bleef wat opzij de staan, zoodat de laatste stralen der ondergaande zon zijn fier en vastberaden hoofd beschenen. De deur tegenover het terras ging openw Dag, grootvader, zei Inès, de eerste binnentredende. Zij boöd Jacques haar voorhoofd; zijn lippen raakten het ternauwernood aan. Diane reikte haar fijn gehandschoendfl hand. Mijnheer, sprak zij, sta me toe u uw kleinzoon voor te stellen, mijnheer Maurice Vallauris Jacques opende geenszins zijne armen, hij drukte zelfs de hand niet welke Diau hem toestak. Hij scheen al zijn te moeten besteden aan 't vooruitbrengüi van een stoel. Zet u neder, mijnheer, zeide hij Ué den jongen man, die niets begreep vHm zulk onthaal. fWordt vervolgftj

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 3