.Ie Utah Cnmf. BINNENLAND. Woensdag 2 April 1919 Supra- en normaal-margarine-kaarten. De minister van Landbouw maakt be kend, dat de bon 9e week van de melange B-, supra- en normaal-margarine-kaarten voor het derde tijdvak, geldig is van 1 tot en met 8 April. Uitvoer van erwten en hoornen. Naar het Haagsche Corr.-Bureau ver neemt, is de N. U. M. in staat consenten te endosseeren voor,den uitvoer van zaai- erwten, bruine en witte boonen, die te velde en tevens op partij zijn goedgekeurd. Aanvragen kunnen op de daarvoor be stemde formulieren bij de N. U. M. wor den ingediend. Bij de aanvraggn moet een verklaring worden overgelegd van de be trokken landbouwmaatschappij. waaruit blijkt, dat de bedoelde partij aan boven staande voorwaarden voldoet. Voorloopig kunnen alleen aanvragen voor de geasso cieerden en het bezette gedeelte van den linker-Rijnoever in behandeling worden ge nomen. Nadere inlichtingen omtrent de voorwaarden, verbonden aan het verlee- nen van consenten, worden verstrekt door de Kamer van Landbouw van de N. U. M. Ook voor den uitvoer van lupinenzaad naar bovengenoemde streken kunnen con senten verstrekt worden. De voedselvoorziening van Duitschiand. De Berlijnsche correspondent van het ,,Hbld." seint: De „Vossische Zeitung" verneemt, uit Rot terdam, dat de invoer van levensmiddelen uit Nederland naar Duitschland door de Z. E. G. bemoeilijkt, wordt, uit vrees dat de prijs der indertijd door dat lichaam inge kochte, in Duitschland nog opgestapelde, duur betaalde voorraden door de veel goed- koopere waren, die Nederland thans leve ren wil, te zeer gedrukt zou worden. Als voorbeeld noemt, het blad gedroogde groen ten, waarvan de rijksgroentenafdeeling in Duitschland nog 30,000 K.G. heeft, die voornamelijk in Nederland indertijd tegen ongeveer f 3 het K.G. gekocht werden, ter wijl Nederlandsche handelaars deze groen ten thans op langen termijn tegen onge veer 30 a 50 pet. van den vroegeren prijs leveren. Hetzelfde geldt voor geconserveerd vleesch, uien, sigaren, tabak, enz.. Daar volgens denzelfden correspondent de N. O. T. spoedig zou worden opgeheven, kunnen handige kooplieden binnen eenige weken thee, cacao, koloniale waren en ook ruwe grondstoffen naar Duitschland bren gen, indien slechts de Duitsche regeering zich niet aan de argximenten der A. E. G. stoort, doch het eenige daarvoor aangewe zen lichaam, n.L de handelsafdeeling van het Duitsche gezantschap in Den Haag, met de quaestie van de invoeren belast. Het lijkt werkelijk ter wille van de voed selvoorziening van het Duitsche volk en de zoo belangrijke handelsbetrekkingen tus schen Duitschland en Nederland wel ge- wenscht, dat de betreffende Duitsche auto riteiten zich met deze dingen eens gaan bemoeien. De invoer van bloembollen in Engeland. De voorzitter van de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur deelde in de vergade ring mede, dat in een in Engeland gehou den meeting van belanghebbenden een mo tie is aangenomen, strekkende om de En- gelsche regeering te verzoeken: le. om den invoer van enkele en dubbele tulpen, hyacinthen, crocussen, chionodoxa, sella's, gladiolussen en Spaansche irissen dadelijk toe te laten; 2e. om den invoer van de overige bolge wassen nog gedurende één jaar te verbie den; 3e. om den invoer van de plantaardige gewassen (Boskoopsche gewass.e.n) nog twee jaar te verbieden; 4e. om den invoer van afgesneden bloe men, die thans weder eenigen tijd was toe gestaan weder te verbieden. De Amerikaansche kolen. De „Kölnische Zeitung" verneemt van wel ingelichte zijde, dat in het midden der vorige week over Rotterdam de eerste la ding Amerikaansche steenkool naar Zwit serland verzonden is tegen lagere prijzen, die in vergelijking t-,t die van de Roer- kolen en de Engelsche kolen aanzienlijk goedkooper zijn. Waschmaierialen. De minister van Landbouw heeft met 1 April opgeheven de sub-commissie van ad vies voor de distributie van waschmateria- len, onder dankzegging aan de leden. Ingetrokken is de beschikking van 8 Aug., houdende verbod van verkoop, afle vering en vervoer van vetarme zeepsurro- gaten, alsmede van wasch-, schuur- en reinigingsmiddelen, weinig zeep bevat tende. Gehandhaafd blijven de maximumprijs voor kalizeep en het verbod van aflevering en vervoer van koolzure potasch en kali- loog. Bij K. B. is de bij K. B. van 6 Jan. 1916 ingestelde commissie met 15 April ont heven van de haar bij dat besluit opgedra gen zorg voor den aanvoer en de distribu tie'van soda en is de commissie belast met de afwikkeling barer op dat tijdstip loo- pende .".aken. De lexiisl-indusïrie. De besturen der textiel-organisaties te Hengelo hebben zich tot de textielfabri kanten alhier gewend met het verzoek de -491-urige werkweek in te voeren en een loonsverhooging van 70 tot 90 pet. vast te stellen. Door de Vereeniging van Textielfabrikanten is geantwoord dat zij geen aanleiding heeft gevonden voorloo pig met de besturen over nieuwe arbeids voorwaarden van gedachten te wisselen, aangezien, de toestand dier industrie van dien aard is, dat voorloopig nieis kan worden gezegd aangaande de zekerheid van het bedrijf. Door de Fabrikantenvereeniging te En schedé is aan den minister van Arbeid het volgende telegram verzonden: De van Uwe Excellentie ontvangen mede- deeling dd. 12 dezer, dat in de maand Maart ten behoeve der textielindustrie al hier steenkolen waren toegewezen, is niet verwezenlijkt. Indien cie industrie thans niet onmiddellijk van steenkool (geen bruinkolen) wordt voorzien, met bijleve ring van hetgeen geleverd had moeten worden, zal de met zooveel moeite met de arbeiders verkregen overeenstemming om trent werktijd en loonen, zonder het min ste practische nu zijn. Verzoeke draad- antwoord. Aan den minister van Landbouw is een telegram van gelijken inhoud gezonden. Minister Ruijs in het College van Uden. Men schrijft uit Uden, d.d. 30 Maart aan ,,de Tijd": Vandaag vlagde het College van de Kruisheeren. Het, had de. hooge eer den Minister van Binnenlandsche Zaken te mo gen ontvangen. Z.Exc. werd verwelkomd door een deftig Wilhelmus" en ging naar zijn zetel tusschen de bloemen. De Prior danke den Minister met een hartelijk woord voor zijn goedheid en ge negenheid. Daarna zongen de studenten het Do- mine salvam fac reginam nostram" van Giesen. Het antwoord van jonkheer Ruijs was allervriendelijkst. Hij meende om drie redenen, bij zijn bezoek aan Uden, de Kruisheeren niet voorbij te mogen gaan: als vriend van het klooster, als oud-Regee- ringscommissaris van het Vluchtoord en als Minister van Binnenlandsche Zaken. Geestig herinnerde hij aan de gelukkige maanden in ons dorp doorgebracht, toen hij hier zooveel dienstvaardigheid, ijver, gastvrijheid en vriendschap had mogen aanschouwen en zelf mee-genieten. Hij wekte de jongelui op tot studie-ijver, gods dienstigheid en levenslust. Met Gods hulp en met medewerking van heel het Neder landsche volk rekend hij er op, dat het scheepje van Staat het wel zou houden. Toen kregen de leeraren een hand en met een „Lang zal hij leven!" eindigde het ver- eerende bezoek. Minister Ruijs is wel eenvoudig en wel goed, dat hij ons huis niet voorbijging. Het was een zonnige dag voor ons bloeiend College. Een financieele commissie naar Parijs. (Officieel). Het ministerie van Buiten- landsche Zaken deelt het volgende mede: De financieele sectie van den Oppersten Economischen Raad te Parijs, heeft door tusschenkomst van Hr. Ms. gezant te Pa rijs lot de regeering het verzoek gericht een gedelegeerde aan te wijzen teneinde met genoemde sectie semi-officiel consultatief overleg te plegen nopens de -aanstaande betrekkingen tusschen Duitschland en de neutralen. Een gelijk verzoek is gericht tot de regeéringen van Zweden, Noorwegen, Denemarken en Zwitserland. De regeering heeft deze uitnoodiging aangenomen en tot haar gedelegeerde, be noemd de heer Ter Meuten, lid der firma Hope en Co. te Amsterdam. Als adviseurs zullen bedoelden heer ter zijde staan de h'eeren E. Heldring, lid van den Raad van Bijstand van de directie van Ecónomische Zaken aan het departement van Buitén- landsche Zaken, jhr. rnr. J. J. Rochussen, directeur der Amsterdamscbe Bank en mr. P. van Tienhoven, directeur der Rotter- damsche Bankvereeniging. Genoemde hee- ren zijn bereids naar Parijs afgereisd. Bijzondere toelage na vrijwillig ver blijf onder de wapenen. De omstandigheid, dat de gunstige bepa lingen der einde December 1918 tot stand gekomen nadere steunregeling voor huis waarts gezonden militairen slechts gelden ten aanzien van de militairen die vóór 1 April 1919 huiswaarts keeren, kan oorzaak zijn, dat velen der thans vrijwillig onder de wapenen zijnde militairen nog vóór de zen datum huiswaarts, wenschen te ver trokken, Dienstbelangen maken het echter wenschilijk, ten opzichte van verschillende militairen maatregelen nopens geldelijke voordeelen te treffen welke er toe kunnen leiden, dat zij ook na 31 Maart 1919 nog eenigen tijd onder de wapenen blijven. Ik denk hierbij aan militaire buitengewone kommiezen militaire gevangenbewaarders; mlitairen bij politieafdelingen; personeel bij den dienst der bewaking van telephoon- lijnw: lijn werkers bij'de telegrafie; perso neel bij .den grensdenst; personeel bij de dviuobilifsatieparken: enz. enz. Daarom zal worden bepaald ten aanzien van welke dienstplichtigen en anderen tot het verlofspersoneel behoorende militairen die op 31 Maart a.s. vrijwillig onder de wapenen verblijven; het dienstbelang een voortgezet verblijf onder de wapenen wen- schelijk doet zijn. Hierbij ware, voor zoo- veel noodig, er rekening mede te houden, dat in de eerste helft van April a.s. met onbepaald (klein) verlof wórden gezondeji voor zooveel zij kunnen worden gemist: A. van de lichtingen 1918 en 1919 de dienstplichtigen aan wie vrijstelling van militicdienst, ingaande op een nader te be palen tijdstip sedert bepaald op 20 April 1919 werd verleend: en bovendien B. de overige dienstplichtigen der lich- iing 1918, die zijn ingelijfd: a. bij cle infanterie in de tijdvakken 16 tot 20 Juli 1917 en 22 tot 26 October 1917:' b. bij de genie in het tijdvak 22 tot 26 Oc tober 1917; c. bij de wielrijders en bij den rnotordienst ip bet tijdvak 2 tot 5 Januari 1918. Indien de militairen, in den eersten vol zin van het vorige lid bedoeld, na 31 Maart a.s. blijven voortdienen, zal hun voor zoo ver zij behooren tot categorieën, op wie de nadere steunregeling van einde December 1918 bij vertrek vóór 1 April 1919 van toe passing is, één bizondere toelage worden uitgekeerd bij hun huisw aartszen ding, in geval deze geschiedt vóór Augustus 1919. Bij de hierna te behandelen vaststelling van het bedrag dezer toelage is uitgegaan van het beginsel, dat belanghebbende bij vertrek na 31 Maart 1919 een geldelijk voor deel behoort te genieten, ten minste gelijk aan dat, hetwelk hij of zijn verwanten aan tegemoetkoming zouden kunnen ontvan gen krachtens genoemde nadere steunre geling, indien hij nog vóór 1 April 1919 huiswaarts zou keeren. De bizondere toelage'zal bedragen: A. Voor den kostwinner, beneden den onderofficiersrang: 120 menl het bedrag, dat laatstelijk vóór de huiswaartszendmg aan kostwinnersvergoeding wegens zijn verblijf in werkelijken dienst is genoten of zou zijn genoten; zoo bij de vaststelling van het vergoedingsbedrag geen rekening ware gehouden met militaire extra-inkom sten (zie L. O: 1918 B. 184) fürmeerderd met f 130. B. voor den kostwinner, die een offi ciers of een onderoificietsrang bekleedt: 2 1/4 maal het maandbedrag van het tractement of de jaarwedde vermeerderd: le. met f 32.50, uitgezonderd ten aanzien van officieren, vaandrigs en cornetten; 2e. met 120 maal het bedrag, dat laat stelijk vóór de liuiswaartszending aan kostwinnersvergoeding wegens zijn ver blijf in werkelijken dienst genoten of zou zijn genoten, indien bij de vaststelling van het vergoedingsbedrag geen rekening ware gehouden mei de som, welke hij ge acht wordt van zijn tractementr of jaar wedde en eventueel van zijn militair extra inkomen aan zijn verwanten te kunnen afstaan, tijdens zijn verblijf onder de wa penen (zie L. O. 1913, B. 184); en 3e. met f 67.50. C. voor den niet-kostwinner beneden den pnflerofficiersrang: f 220. D. 'voor den nietekos thinner, die een officiers- of een onderofficiersrang be kleedt: 21/6 maal het maandbedrag van het tractement of de jaarwedde, vermeerderd: le. met f 32.50, uitgezonderd ten aanzien van officieren, vaandrigs en cornetten; 2e. met f 45. Op de hier bedoelde militairen en hun verwanten zal niet van toepassing zijn de FEUILLETON. EEN EDEL HART. 161) Inès, niet in staat om iemand oprecht te beminnen, had voor haren echtgenoot geen liefde gevoeld. Nu hare gril voldaan was, ging het met Maurice als met een juweel of een meubel. Zij had het bekomen, en nu dacht zij er Het meer aan. t Zij vond het belachelijk den naam Val- lauris te moeten dragen, die veel te een voudig klonk te midden der titels harer bekenden. Trouwens, haar neef hertog de Candales, lachte haar uit: madame-Vallauris... foei!... Zij ging verder. Op de bals, waar Maurice zich verveelde, oanste zij met haren adellijken neef, wan delde met hem door de zalen. Niet dat zij iets gevoelde voor d'Astarac, raaar zij overdreef in alle omstandigheden in dit geval bracht zij haar eigen min of meer in opspraak. Nochtans, men gaf ook feesten in de rue la Chaise. En Mauris» «at m 4MBt,;. M leerde Louis d'Astarac hem het dobbelspel. In het begin werd er niet grof gespeeld; maar de zoon van Vallauris was geestdrif tig aLs zijn vader. Stilaan vond hij smaak in het spel, en na eenige maanden was hij, anders zoo braaf en zoo verstandig, onder de leiding van dAstarac, een hartstochtelijk speler geworden. Eerst won hij, en dat vermaakte hem. Maar weldra keerde de kans; hij verloor zelfs zooveel geld, dat er over gesproken werd. Diane maakte hem eenige schampere opmerkingen. Inès integendeel was gevleid omdat men in de salons van haren man sprak. Inplaats stil te staan op de noodlottige helling, gleed hij, aangemoedigd door zijne vrouw, zoo snel voort, dat hij zekeren dag zijn speelschuld niet meer betalen kon en zijn vader aanspreken moest. Roselin raasde en tierde wat, maar ten slotte gaf hij toch wat Maurice hem vroeg. Wat kan hij, aHes wel ingezien, zijnen jongen weigeren? Maar t geval vergrootte nog den wrok welken hij jegens de markiezin d'Argelles koesterde. algemeen© steunregeling ten aanzien van de op of na 1 April 1919 huiswaarts gaan de militairen. V." hebben zij vrijheid om indien onder de militaire uitrusting, welke hun bij hun huisw 3 ir szending mocht worden me degeven, schoenen en onderkleeding, één paar dier schoenen en één stel onderklee- ren te dragen of voor eigen gebruik te benutten. Een legerorder nopens deze aan gelegenheid zal binnenkort verschijnen. Ten slotte wordt de aandacht er op ge vestigd, dat bij het vormen van een oor deel, of het dienstbelang een voortgezet verblijf onder de wapenen van de hiervo- ren bedoelde personen wenschelijk maakt, de laatsten voor 's Rijks schatkist, welke van de beslissing het gevolg kunnen zijn, niet uit het oog diene te Worden verloren. Zoo zal, indien de betrokken militair in zijn militairen werkkring zonder overwe gend bezwaar zou kunnen worden ver vangen door een militair, die niet gerech tigd was om nog vóór 1 April 1919 huis waarts te keeren, deze tot vervanging van eerstgenoemde behooren te worden aange wezen of moet een voortgezet verblijf on der de wapenen van eerstgenoemde niet worden aangemerkt als te zijn gegrond op het dienstbelang. STADSNIEUWS. Internationalisatie der Katholieken. Men meldt ons uit Leiden: De R.-K. Studentenvereeniging „Sanctus Augustinus" hield een ledenvergadering, onder presidium van den heer P. van Unen. Als spieker van dezen avond trad op de heer A. H. J. Engels, met het onder werp: ,,De Katholieke Internationale". Na een hartelijk welkomstwoord van den praeses aan de aanwezigen, in het bijzon der den zeereerw. Moderator" prof. Groe nen, en den geachten 'inleider, hield de heer Engels zijn lezing. In zijn inleiding gaf spr. zijn groote vol doening le kennen over het feit, dat ér door de R.-K. studenten zooveel belangstel ling in dit onderwerp wordt betoond. Te meer verheugend is dit, omdat de R.-K. Kerk uit de studentenwereJd de leaders te verwachten heeft van dengedachtengang des volks in het politieke en sociale leven. Het is voor de katholieken eenigszzins gemakkelijk tot een Internationale te ko men, wijl de R.-K. Kerk in zich reeds inter nationaal is, zoowel in het maatschappe lijke en politieke als leerstellige leven. Sor. vijst erop, hoe echter de katholieken der verschillende landen onderling niet den juisten weg wisten te volgen, zoodat de Pauselijke besluiten niet overal dezelfde vruchten afwierpen. Toen daarbij de hei- densche en moderne begrippen ingang von den bij de pubieke opinie, ook van katho lieken, ging er van deze een groote in vloed ten kwade uit. Het groote gebrek aan activiteit onder de katholieken was echter mede oorzaak van verdeeldheid en stilstand. Hadden de katholieken door middel van de dagblad pers een internationaal bureau geopend, zooals thans de neutrale Reuter-, T-Iavas- en Wolff-bureaux, vrijuit 'hadden zij hun katholieke opinie kunnen Ianeeeren in dan stroom van ideeën, door deze bureaux var- spreid. De neutraliteit dezer bureaux sloeg echter om in anti-clericalisme en gods diensthaat, waardoor velen tot geloofsaf- va1 kwamen. In verband hiermede geeft de spreker met voorbeelden aan, hoe door de Fran- sche pers Pauselijke stukken werden ge weerd en zelfs.door toonaangevende ka tholieke bladen werden doodgezwegen, hoe in Duitschland een heftige strijd ontstond over de meening: christelijke of katholieke vakverenigingen. De Pauselijke verklarin gen, van commentaren voorzien, werden geheel verkeerd uitgelegd, welk feit een zeer grooten nadeeligen invloed heeft uit geoefend op den maatachaopelijk-socialen vooruitgang in het katholieke leven. In de lakschheid en zwakheid der katho lieken vond de soc.-democratie een goede kans de verdeeldheid aan te vuren, zoodat de strijd voor de katholieke beweging met des t© grooter kracht moest worden ter hand genomen. De^rampzaliue oorlog liet niet na zijn nadeeligen invloed uit te oefenen op de katholieke beweging over de geheele we reld, doch tevens opende hij voor alle ran gen en standen een geheel ander inzicht in verschillende aangelegenheden. Ons land vond daarbij zijn leiding bij de Bisschoppen, bij mannin als prof. Aengentnf ori Minister Aalberse, rlie door meeleven in maatschappelijke en sociale loestanden. door dV wet geving van verschillenden aard den juisten toon wisten aan te geven, om het volk op den rechten weg te voeren. Wij zien vervolgens hoe het. Russische communisme op een economisch debacto is uitgeloopen, boe de ongodsdienstigheid hand over hand toenam en het socialisme meer dan ooit zijn macht deed gevoelen. Al dit gebeuren loopt uit op den naderen den eindsfrijd tusschen katholicisme en so cialisme, of wel den strijd voor- of tegen God. Naast dit alles rijzen nieuwe denkbeel den, nieuwe vraagstukken. Paus Benedic- tus XV en President Wilson, dragers van het denkbeeld: „Volkerenbond'', trekken de aandacht der volkeren, die met reden verwachten voor immer van oorlog bevrijd te zijn. Door het feit echter dat de Paus in de Vredesconferentie wordt geweerd, zal de Volkerenbond geen zekerheid waar borgen De verschillende besluiten over de machtsverhoudingen zouden niet anders dan de flfkeuring van der: Paus kunnen verwerven. Tiet katholieke VUlkerénbond- i-dée is: Recht boveri rnacht Dit is het meest prnctische denkbeeld en hot interna tionaal katholicisme, overal éon in beginse len en leerstellingen, dient hierin cte lei ding te bezitten. Daarom dringt spr. erop aan, alle krachten in te spannen, om het recht van de 309 millioen katholieken der wereld te verdedigen, van welk recht dra ger is de Paus van Rome. die staat boven alle wereldmachten. Ten slotte wijst spr. op de taak, die den Roomschen studenten hierbij wacht. Hoe zij het idealisme, de roeping als katholie ken, hebben te verwezenlijken, door bet bespreken der internationale kwesties. Dan stelt spr. zich voor hoe na enkele jaren op het Pinksterfeest te Rome alle standen der volkeren zullen vertegenwoor digd zijn van alle rang en stand, als een machtige groote eenheid, dem instruerend voor den katholieken volkerenbond, die al leen tot stand kan komen door de Katho lieke Kerk Eon luid applaus der aanwezigen, en een dankwoord van den Praeses. vielen den spr. ten deel. Een motie houdende*instemming met het door den heer Engels gesprokene, onlange in een paar artikelen in ,.De Tijd" over ..Internationalisatie der Katholieken" neer gelegd, werd hierna met. algemeene stem men aangenomen. Eon 8titrlentendorp, In het klein-auditorium der universiteit heeft voor de Practisch-Idealtsten Associa tie der Leidsche studenten de heer J. J. van der Leeuw een lezing gehouden. Spr. ging de oprichting van de P. I. A. cn wees er op hoe noodig hervorming van de toestanden in de tegenwoordige studentenwereld was. Zou er in een lijd zoo vroeg hij waarin de-heele samen leving van een oude in een nieuwe orde overgaat, in de studentenwereld geen re den tot hervorming zijn? De studenten, die vooraan moesten gaan in de maatschappe lijk ontwikkeling, strompelen juist achter aan.. Maar er leeft idealisme onder velen, dat -bewees het feit, dat zooveel studenten ge hoor -gaven aan den oproep van verleden jaar. Het is thans nog alleen noodig dat dit idealisme ziclï in een betere studenten samenleving verwezenlijkt. Voor die daad is nu de tijd gekomen. {.Vat die daad zal zijn? Niet dc vorming van een concurreerend corps of een nieu wen bond. Het zal een radicaal nieuw op komen zijn, in wezen verschillend van de bestaande corporaties en daardoor niet in strijd daarmee. Het zal zijn de stichting van een studentendorp in de onmiddellijke nabijheid van Leiden. Hoe de P. I. A. zich dit voorstelt, zette spr. uiteen, om vervol gens te laten zien hoe het de hangende vraagstukken alle oplost en ten slotte te toonen, dat het plan practisch te verwe zenlijken is. Als eenheid, waaruit het stu dentencorps beslaat, kan worden gebouwd een woninggroep voor 50 studenten. Niet een kazernewoning in den geest der Engel- sche colleges, maar meer een complex wo ningen, zooals die in Amerika worden ge vonden, gegroepeerd om een hoofdgebouw. Dit kan in diverse vormen. Het aantrekke lijkst. is wel deze, dat de woningen in een höefijzervorm om een tuin liggen, die aan den open kant door een hoofdgebouw wordt afgesloten. In dit hoofdgebouw zou den dan worden ondergebracht de keuken, de eetzaal, clubkamer enz. De woningen •zouden moeten zijn onder verdieping, elk ingericht- voor twee studenten: voor ieder een zit- en een slaapkamer. Een open bui tengang aan de.n tuinkant moet dan de woningen met het. hoofdgebouw verbinden. De beteekenis en de voordeelen van znlk een woninggroep zijn volgens spr. duide lijk. Allereerst is er het woonvraagstuk mee opgelost, is een student bevrijd van den materiéelen last, en zorgen, die het kamertjes-bestaan meebrengt. De kamers ini de woninggroep zullen met 't noodigst© gemeubileerd zijn, en kunnen zoodoende Nu was het Laure's, vooral Henriette's beurt om hem tot bedaren te brengen, en tot kalmte aan te marien, hem te dwingen haar te vergezellen naar het hotel de Can dales, waar hij geen voet meer wilde zet ten. Zij zullen van hem een verloren man maken!zeide hij tot het meisje, dat zijn vertrouwelinge geworden was, want Laure durfde hij de dwaasheden van zijn zoon niet bekend te maken. En ofschoon de onverschilligheid, de dwaasheid van haren broeder haar hart met droefheid "vervulde, toch luisterde Souriquette met bewonderenswaardig ge duld naar Roselin, zonder hem eeiiig ver wijt toe te sturen; integendeel, zij troostte hem zooveel zij kon Op zekeren dag vernam Maurice dat Laure geëischt had, dat Souriquette haar deel in de winst in ontvangst zou nemen. Hij wendde zich dan tot haar. Het viel hem hard en hij voelde zich vernederd. Zeg, Souriquette, kunt ge mij geen kleinen dienst bewijzen? Zij hielp hem edelmoedig uit de verle genheid, terwijl hare kiesehheid haar weer hield tot Maurice de krachtdadige verwij ten te richten, die hem misschien er hadden gebracht dc gevaarlijke helling te verlaten op welke hij zich gewaagd had. Hij liet het bij dien eersten keer niet. maar kwam meermalen geld vragen, tel kens met minder gewetensbezwaren dan den vorigen keer. En zij, gelukkig hem te zien, den zoeten naam Souriquette te hoo ien uitspreken door Maurice, op dien stree lenden toon welken bij bezigde in vroegere jaren, gaf nog, gaf maar altijd meer Zij zou de fabriek onder den hamer ge bracht hebben om hem maar te believen. Doch Laure was er ook nog. Laure, die niets mocht weten over het gedrag van haren zoon. In de lente ontmoette Henrietta den her tog de Candales op een der laatste feesten welke de markiezin gaf, en hij noodigde haar uit ten dans. Tot /nu toe had juffrouw Vallauris alle gelegenheid vermeden, welke aanleiding had kunnen geven lot een heftig tooneel tusschen haar en den neef haars broeders. Ook weigerde zij nu niet met hem te dansen. Welu! zeide hij, met haar walsende, ik had u gewaarschuwd; heb ik mijne be- ;e gehouden? Zij begreep aanstonds wat hij wilde zeg gen, maar zij hield zich flink. Hij vervolgde, meenende dat zij hem niet verstaan had, want zij had niets geant woord. Is het tot mij dat ge spreekt, mijn heer? zeide zij met gemaakte verwonde ring. Ja wel, mejuffer, het vereert me Zoo! Dan heb ik u niet begrepen. Wat hebt ge niet begrepen? Uwe woorden, yoor zoover ik weet, bestaan er geen beloften tusschen ons. Louis barstte van toorn. De trotsche toon, welken juffrouw Val lauris aansloeg, zeide genoeg dat zij voor hem de vlag niet streek. Gij hebt ten kort geheugen, antwoord de hij op zijn fijnen, zwarten knevel bijten de. Ik heb beloofd mij op u te wreken. Mijne wraak is begonnen. Ik heb Maurice op een gevaarlijke helling gelokt, en alleen een zeer sterke wil is in staat hem er af te brengen. Spreek een woord, en ik breng hem weer op t goede pad. Volhardt gij in uw weigaren, dan rolt hij tot in den afgrond (Wordt vervolgd

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 3