^e&zidódie (BotiAont jjt'blad rersehijnt eiken dag, uitgez. Zon- en Fcestd. pe Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling^ _ocr Leiden 17 ct. p. week, f2.20 p. kwartaal; bij gnjje agenten 18 ct. p. wevk, f2.40 p. kwartaal.Franco poef 12.70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- ,ad is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling Jan 20ct. p. kwartaal, b:j vooruitbetaling. Afzonderlijke oUmmers5 ct., m,et Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 10e Jaargang. MAANDAG 31 MAART 1919. Bureau STEENSCKUUR tS LEIDEN. In ie re. Telefoon 835. No. 2876 Postbus IV - De Advertentieprijs bedraagt 171/2 cent per reg<* voor Haudelsadvertentiën; Zaterdags 25 cent per regel, 221/2 cent per regel voor gewone advertentiën; Zater dags 30 cent per regel. Voor ingezonden mededeeliogen wordt het dubbele van hej tarief berekend. Kleine Adeertentiën, Politieke. Katechismus. 15. Waarom 19 het van zulk een groot belang dat de Eerste Kamer RECHTSCH blijft? Omdat anders grooi gevaar loopen da hervormingen, welke ons huidig rechtsch ministerie wil invoeren. Wii men joker zijn van de sociale hervormingen, van de onderwijs-bevredigtng, zorge, door rechts te stemmen bij de Statenverkiezingen, dat de Eerste Kamer RE0HTSGH blijft! Geloof en Weienschap. Do liberale Nieuwe Courant geeft n haar ochtendblad van gisteren een korte ecensie van hot eerste deel Z i e 1 k u n- p van Is. Vogels S..T. Indertijd hebben wij gewezen op de yaardeereride recensie van het tweede deel 1 hetzelfde blad. g In dezo recensie wordt nu gezegd: De firma Paul Brand te Bussum zendt ons den derden druk van het eer ste deel dezer Zielkunde, waarvan wij indertijd hef tweede deel hebben aan gekondigd. Van dit eerste deel kan gelden wat door ons van het tweede was gezegd. In populairen helderen trant geeft de schrijver de katholieke opvatting der zielkundige problemen. Ook voor niet-katholieken is er uit de hoofdstukken over Leven", ,,De vijf uitwendige zinnen", ,,De inwendige zinnen", ..Het zinnelijk begeeren", ,,Do beweging" veel te lecren. Maar men lil vergete niet dat de katholieke geloofs- leer hier do grens vormt van het we ll, lenschappelijk onderzoek. Men ziet: in dien laatsten zin wordt bij len lof aan het populair wetenschappelijk merk van den geleerden Jezuïet gebracht, en ,,maar" gevoegd: „Maar men vergete let, dat de katholieke geloofsleer hier de FPR3 vormt van liet wetenschappelijk nderzoek." Doze „maar" getuigt van een wij ne- tft gaarne aan: onbewust volkomen evkeord inzicht, in de beteekemis van.de jabholieikö geloofsleer ten opzichte van het 'eleittichappeüjk onderzoek! Do dogma's vormen voor den Katholieken eoöfenaar der wetenschap niet een jams". Zij zijn hem als een lichtbaak, die helder wit werpt over zijn onderzoekingen, wan- e de wetenschap alléén hen in het don- zou laten tasten. Zij zijn hem als een leiddraad, die hem yraf* \vjjst, wanneer de wetenschap hem in een doolhof van raadsels Jen staan.v [Stel u voor twee wandelaars, die, in Lei- in staande, een weg naar Oegstgeest tillen zoeken zonder aan iemand iets vragen cn zonder te letten op de wegen, ilkc andere wandelaars volgen. een kent echter den toren van de [utlioiaetke kerk in Oegstgeest, zoodat deze wanneer hij, verdwaald rakend, geen weet, zeker op het goede spoor brengen. De ander leent dien toren niet. Is nu de eerste minder vrij en zelfstan- in heit zoeken van een weg naar Oegst- Zoo is 't ook met de zoekers op het ter- in dor weienschap. De Katholiek kent de dogma's van zijn elwf, die hem, wanneer de wetenschap ''en hem in de duisternis van onkunde it dolen, den weg wijzen naar de urhei d. [Belemmert hem zulks nu in de vrijheid de onafhankelijkheid van zijn weten- liappelijk onderzoek. Zou dat daardoor inderwaa.'iiig zijn? Integendeel juist als wetenschap- ij k man, i9 hij bevoorrecht boven ongeloovige, die, aan eigen beperkt irstanrf overgelaten, vaak zal moeien ge- ligen en ook" inderdaad getuigt: „Wij "ten niets en zullen nooit iets weten". Alleen dan zou 't waar zijn, dat de Ka- olieke geloofsleer een „grens" vormt van d wetenschappelijk onderzoek, wanneer tn dogma in strijd zou zijn met de we» ilachap wanneer het geloof dus aan de Menschap inderdaad een „halt" zou toe- !®pen. Maar het geloof laat de wetenschap Fijelijk onderzoeken! En nooit wij rao- dit getuigen mét dankbaren trots op de gave van ons geloof! heeft de ongeloo vige kunnen aantoonen, dat er n dog ma is in de Katholieke Geloofsleer, het welk in strijd is met de wetenschap! En dat zal ook nooit kunnen worden aange toond! Ons waar geloof en de ware we tenschap harmonieeren volkomen! BUITENLAND. REGELING BETREFFENDE DANZIG. Geen Fransche troepen naar Rusland. Ziet de geheeie Entente af van een gewapende ïnierver.tae in Rusland? DE VRIJSPRAAK VAN VILLAIN. Men mag in Frankrijk moorden uit vaderlandsliefde. HET COMMUNISME IN HONGARIJE. Felle bestrijding van godsdienst en priesters. OVERZICHT. Het is een bemoedigend t-eeken, dat veld maarschalk Foch aan de Duit-schers ver zocht heeft een gemachtigde naar Spa te zenden, waar hij, Foch, zelf heen zal gaan, om over de Poolsche troepenlanding in Danzig nader to -spreken. Dat schijnt te bewijzen, dat ook in dit geval de soep niet zoo heet zal worden gegeten, als ze is op gediend. Waarom zou de Entente ook "geen genoegen nemen met een doorzending van het legioen van Halier over een andere haven dan Danzig? Het kan toch haar be lang niet zijn, de Duitsche volksstemming op het oogenblik te overprikkelen, en de kans te loopen, do bolsjewistische vetvlek, die do kaart van Europa reeds voor de helft beslaat, nog grooter te maken? Rus land en de nieuwste volgeling van het bols jewisme, Hongarije, kosten haar al genoeg hoofdbreken. Frankrijk, blijkbaar de eenige mogend heid die op de interventie in Rusland aan stuurt, "heeft haar plannen opgegeven! Men wil nu 't bolsjewisme op andere wijze -bestrijden, met n.l. in den nood te voor zien door ruime aanvoeren. Duitschiand. DE TROEPENLANDINGEN TE DANZIG. Naar aanleiding van de antwoordnota der Duitsche regeering in zake de landing van Poolaclïe troepen in Danzig, heeft maarschalk Foch een antwoord doen over handigen, volgens hetwelk hij persoonlijk den 3en April te Spa een Duitsch gedele geerde, die .van de npodige volmachten voorzien is, om binnen 48 uren te kunnen antwoorden, alle inlichtingen en alle ver langde waarborgen zal geven. Hierop heeft de Duitsche regeering besloten( rijks minister Erzbrger als gevolmachtigde naar Spa te zenden. Een duel voor den keizer. Generaal von Plessy, die vele jaren adju dant van den keizer is geweest, heeft graaf von Hoensbroeck uitgedaagd, omdat deze in oen brochure de houding van den kei zer laf had genoemd. Von Hoensbroeck heeft, echter geweigerd met den'78-jarigen generaal te duelleeren. Hongarije. DE VRIJHEID! Do volkscommissarissen hebben 2 arbei- dei'9 belast met het bestuur der hospitalen van de stad Boedapest. De geestelijken, belast met de zielzorg, in deze hospitalen, zijn van hun ambt ont heven. Zij moeten hun vertrekken in de hospitalen binnen de 24 uur verlaten. Allo ziekenzusters hebben eveneens de hospitalen, wélke eigendom zijn van de stad Boedapest, binnen de 24 uur verlaten, uitgenomen do zusters, die bij operaties behulpzaam zijn. De zusters, die haar orde willen verla ten, kunnen in de hospitalen blijven. De Raden-republiek beschouwt alle on derwijs als staatszaak. Het neemt, dat onderwijspersoneel over, hetwelk zich aan de wet. onderwerpt en zich aan de maatschappelijke orde der re publiek aanpastgeest e'l ij ken ech ter slechts dan... wanneer zij een wereld lijke positie aannemen. Dergelijke perso- 1 betrekkingen wovdm aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 30woo.dan nen treden voorloopig in dienst der raden republiek. Zij krijgen een vaste aanstelling op grond vanbevredigende resultaten van een onderzoek naar hun sociale op vattingen. In een verordening betreffende het ver bod van uitvoer ".van gouden voorwerpen en juweelen wordt het volgende bekend gemaakt: De volkscommissaris voor sociale pro ductie ontvangt volmacht, om beslag te leggen op alle zaken, die zich met den verkoop van gouden voorwerpen en aller lei juweelen bezighouden en wel op zooda nige wijze, dat hij door bemiddeling zijner gedelegeerden alle gouden voorwerpen met uitzondering van horloges, en alle juwee len, welke in goud gevat zijn, alsmede ook nog niet ingezette juweelen en edelge steenten, waarvan de huidige waarde niet meer dan 500 kronen bedraagt, over neemt. Do overgenomen voorwerpen van waarde worden hij de algemeen© Hongaar- sche credietbank te Boedapest gedepo neerd en door een schatter, in tegenwoor digheid der partijen, geschat.. Het revolutionnaire directorium zal deze voorwerpen, door ze te verkoopen of op andere wijze ten gelde maken. Van de te genwaarde dezer voorwerpen wordt bij de Algemeone Credietbank of een andere bank. die onder controle van het directo rium staat, ten bate der partijen een reke ning-courant aangelegd, waarover de eige naars in den geest der bestaando verorde ningen beschikken kunnen. Hot land van belofte voor journalisten. Sedert de uitroeping van de Hongaar- sche Roden-republiek hebben alle Hon- gaarsche bladen het zoogenaamde impres- sum met den naam van uitgever, hoofd redacteur en drukker weggelaten. De lei ding van het blad werd aan nieuwe hoofd redacteuren toevertrouwd, die door de re dactieleden werden gekozen. Bij de meeste bladen zijn de nieuwe hoofdredacteuren tegelijk de vertrouwenslieden van de re dactie. Er werden sovjets van schrijvers en journalisten gevormd, aan wie de regee ring heeft toegezegd, dat tot. de definitieve afschaffing van het kapitalistisch stelsel aan schrijvers en journalisten belangrijk hoogere inkomsten zouden worden verze kerd. Na de invoering van het communistisch stelsel worden de journalisten als politici van den eersten rang behandeld, d. w. z. als arbeiders, die zwaar werk verrichten en allé levensmiddelen, verbruiksartikelen, woning enz. gratis van den staat krijgen. Ieder goed, dus zelfs! andig, journalist zal-echter voor zoo'n heerlijkheid passent Frankrijk. Villain vrijgesproken. Villain, de moordenaar van Jaurès, is vrijgesproken. In zijn requisitoir schetste de advocaat- generaal Begum in groote trekken den in borst van Jaurès. Hij brengt ontroerd hul de aan zijn nagedachtenis, aan zijn werk en streven, en gaat dan over tot een be schrijving van het karakter van Villain. Hij schildert den beklaagde als een willoos wezen, een zwakkeling, die de misdaad echter met een volledige bewustheid van de beteekenis zijner daad pleegde. Als hij echter Villain met Cottin verge lijkt, die den aanslag op het leven van Cle- menceau pleegde, dan moet hij wel tot de erkentenis komen, dat de eerste althans door beweegredenen tot zijn daad gedre ven werd, die in wezen van edelen aard zijn. Dadelijk na de vrijspraak werd Villain op vrije voeten gesteld. De geheele pers toont zich zeer getroffen door de vrijspraak van Villain. De „Huma- nité" protesteert op heftige wijze en insi nueert, dat de ad'cvooaat-generaal, die ver klaarde, dat Villain door edele beweegre denen tot zijn daad gebracht werd, onder invloed van de regeering aldus sprak, en besluit dan: „Het is een uitdaging, door eenige. verblinde bourgeois geslingerd in het gelaat van gansch een volk van arbei ders. Op hun schouders rust een ontzetten de verantwoordelijkheid." Hervé schrijft in „La Victoire": „Door Villain vrij te spreken, heeft de jury, zonder het te willen, de gratie van Cottin onderteekend." Pierre Vébor doet in de Parijsche editie van de New-York Herald" opmerken: „Men spreekt den man vrij, die gedood heeft men veroordeelt den man, die niet gedood heeft. Wij weten nu niet meer, tot welke rechtspraak wij ons moeten wen den." De weeldö-belasting afgeschaft. De Kamer heeft de in April 1918 inge voerde belasting op de weelde-uitgaven weder afgeschaft, daar zij den handel be lemmerde en niet de verwachte resultaten opleverde. De opbrengst bedroeg 75 mil- lioen in plaats van 700 millioen. Geen expeditie naar Rusland. Do onderstaatssecretaris van Oorlog heeft in de Kamer verklaard, dat de regeering niet gunstig gestemd is voor een expeditie naar Rusland, en dat geen man meer ge zonden zal worden. De politiek der Geal lieerden tegenover Rusland bestaat hierin, dat hulp tegen het bolsjewisme verleend wordt door ht zenden van voedsel en klee- ren naar Polen, Roemenië en de Oostzee- staten. Generaal Henrys vertrekt naar Polen. Generaal Henrys zal onmiddellijk Frank rijk verlaten om zich naar Polen te bege ven, waar hij zich aan het hoofd van de legers onzer bondgenooten zal plaatsen. Rusland. Roemeensche troepen in de Oekraïne. Het Roemeensche persbureau te Bern heeft het volgende telegram van den gene- ralen staf ontvangen: De Roemeensche troepen, die in samen werking met do Fransche troepen op den linker Dnjester-oever in de Oekraine ope reerden, hebben in de streek van Maja Vilaska aanzinlijke bolsjewistische strijd- dr ach ten vernietigd. Daar_de Fransche bevelhebber om de tus- schenkomst van Roemeensche troepen in de streek ten oosten van de Dnestr ver zocht had, trekt een Roemeonscho strijd kracht op in de richting van Tiraspol en Rosdelmaja. De bolsjewistische tegenslagen in Noord-Rusland. De voorloopige regeering van Noord-Rus land deelt mede: De Noordelijke legers heb ben den 21en Maart aan de Kojeva, waar de Petsjoro zich in deze rivier stort, met de Siberische troepen geopereerd. De weg naar Lipano is' van bolsjowiki gezuiverd. De verbindingen tusschen Omsk en Ar changel worden hersteld. BINNENLAND. Krenten on sucadebrood. De minister vun Landbouw heeft bepaald lo. dat krenten- en/of sucadebrood slechts kan worden verkocht tegen inlevering van wittebrood-bc.ns., vertegenwoordigende een gewicht van resp. 50, 200 en 400 gram; 3o. dat voor krenten en/of sucadebrood geen maximumpriijs zal gelden. Melkproducten. De minister van Landbquw heeft bepaald dat het verbod van aflevering, vervoer en verwerking niet van toepassing zal zijn op melkpoeder, taptemelkpoeder en geconden seerde melk, met uitzondering van gecon denseerde taptemelk Voor melkpoeder is met ingang van 29 Maart een maximum kleinhandelsprijs van 20 ct. per 1/10 Kg. vastgesteld. Do kaas vrij. Naar „De Tijd" verneemt-, zullen de maximumprijzen voor kaas na 25 Mei wor den opgeheven en zal de binnenlandsche handel in kaas dan geheel vrij worden. Ook zal dan voor een beperkte hoeveelheid aan exporteurs gelegenheid worden gege ven kaas uit te voeren, onder voorwaarde echter, dat de exporteurs zorg dragen dat voldoendo voorraad voor het binnenland aanwezig blijft, opdat wij in den a.s. win ter niet zonder geraken. De vee-invoer in België. De Belgische premier heeft in naam der regeering een wetsvoorstel ingediend, waardoor de invoerrechten op vee en versch vleesch, bij de wet van 18 Juni 1887 ingesteld, opgeheven zullen worden. Vorvoerverbcden ingetrokken. De minister van Landbouw heeft ingé* trokken het verbod van vervoer van tui»» bouwzaden, vischlever, haringvel en traan, waaronder ook te verstaan traan does. Het rantsoen huiden en leder. Van wel ingelichte zijde verneemt de „Msb." dat het met de geassocieerde regee ringen overeengekomen rantsoen exodi- scho huiden verhoogd is van 130,000, tof 288,000 stuks en dat liet overeengekomen rantsoen zoolleder verhoogd is van 920 tojf tot 2000 ton, terwijl de daaiAteor aanvanke lijk geëischte tegenprestatie in rlen vorm van leder of kalfsvellen geheel is komen te vervallen. Het. rantsoen zoolleer blijft vastgesteld op ;500 ton. Hooi en strao. De minister van Landbouw heeft bepaald dat het vervoer van graanstroo nair en da aflevering van dit stroo aan stroorarton- fabrieken verboden zijn. Het is den minister gebleken, dat de be zwaren, verbonden aan de opheffing der hcoidistributie vóór het einde van de loo. pende campagne van dien aard zijn, dat daartoe thans nog niet kan worden over gegaan. Deze bfzwaren vloeien, behalve uit bil lijkheidsoverwegingen ten aanzien vun hert die reeds hooi hebben geleverd, voort uif de omstandigheid, dat de vordering \art jhet hooi voor het leger in zeer nauw ver- band met de' levering voor de distributie wordt uitgevoerd. Door een opheffing van de distributie zou vordering voor het leger op zoodanige bezwaren stuiten, dat. de uitvoerbaarheid daarvan ernstig in gevaar zou worden ge bracht. Garantieprijzen Do minister van Landbouw brengt tefi al gem een e kennis, dat hij bereid is de ga rantieprijzen vari'de voornaamste gewas sen ten volle te handhaven, niettegenstaan de de omstandigheden thans geheel gewij zigd zijn en er feitelijk alle aanleiding zou zijn deze prijzen, die o. a. gebaseerd zijn op eer. prijs van kunstmest, belangrijk hooger dan nu betaald behoeft te worde ft, belang rijk te herzien. Hij meent daarentegen, niet te moeten handhaven de garantieprijzen van die ge wassen. die thans nog *i>.y?ten werden ge zaaid, of van welke, een vrijlating .in het welbegrepen belang der la rul houwers is.- Handhaving der garantieprijzen brengt toch noodzakelijk mode handha ving of van hef i^geeringsmonopnli-: voor de verstrek king der bedoelde producten of althans Pen ver ingrijpende regeeringsberaoéiing bij de distributie dezer producten. Het. schijnt nu in hot belang van den landbouw te zijn liever de prijzen van dia gewassen niet te handhaven, waarbij toni opzichte van verschillende de waarschijn lijkheid grc-ot is, dat hoogere prijzen zullen kunnen worden bedongen, dan de tal van belemmerende regeringsmaatregelen, die van die handhaving noodzakelijk het ge volg zijn. t» doen voortbestaan. Gehandhaafd blijven de garantieprijzen ten aanzien van haver, evene, kanariezaad erwten, veldboonen, stamhoonen, blauw- maanzaad, bruin en geel mosterzaad, uien, suikerbieten, voederbieten, mangel worte len, koolrapen, knolrapen, knollen en paar denpeen. Polen. Do minister van Buitenlandscho Zaken heeft Zaterdag het bezoek ontvangen van den heer J. Windek, ter bespreking van hek verlangen der Poolsche regeering >»m offi- ciuse betrekkingen met die van Nederland aan te knoopen ADVIES AAN DE SCHOOLBESTUREN. liet Kamerlid mr. A. Baron van Wijn bergen geeft in „De Maasbode" bij herha ling het advies aan de schoolbesturen, dat deze „waar ©enigszins mogelijk, nu reeds van 1 Januari 1919 af een salaris uitbeta len, gelijk aan de bedragen in het ontwerp De Visser voorgesteld." 20,000 geweren niet ingeleverd. Naar wij uit goede bron vernemen, zijn een 20,000 geweren door militairen, dia naar huis zijn gezonden met onbepaald klein verlof en in het bezit daarvan waren, niet ingeleverd en dus achtergehouden. FEUILLETON. EEN EDEL HART. Ik wil het niet. y Ik heJ> hot beloofd: Trouwens, daar ij hem toch meermalen ontmoeten zult ten nize uws broeders, is het maar 't boste 11 uw toestand te zijnen opzichte juist fgeteriumd zij. Maar hij kan niet juister afgeteekend I" 'lan nu. Hij vraagt -mijne hand. Ik eiger ze; dat 19 mijn recht, meen ik, en torinee is alles afgeloopen. "•lomand die u zooveel eer aandoet Lieve hemel, Vallauris, kwam Laure leliën beiden, wat loopt gij toch hoog P niet de eer welke die lieden ons aan- - 0en. Mijnheer d'Astarac, vooral, zonder "l «sof munt, twee duizend francs winnen- en- als hij geluk heeft, twaalf duizend 1 einde zijner loopbaan, heeft zijn oog S ju vallen op een begaafd, schoon meisje, eens verscheidene millioenen bezitten rechtuit gesproken, ik zie niet goed Van beiden den andere eer zou aan- n- indien dit huwelijk tot stand zou rneu, of liever, ik zie het maar al te wel. 'k wil met u niet redetwisten. Ge zijt beiden nijdiger dan de noorderwind in De cember. Maar ik heb den hertog beloofd dat Henriette hem zou ontvangen. Wilt ge, ja of neen, dat ik aan mijne belofte te kort kome? Neen, vader, zeide Henriette ernstig, uw gegeven woord is iets heiligs, en ik zal het altijd eerbiedigen. Zeg aan mijnheer d'Astarac dat ik hem morgen namiddag om 3 ure verwacht. Op 't gestelde uur belde de jonge hertog bij Vallauris aan. Mevr. Vallauris en Henriette ontvingen hém in 't salon. Hij had gehoopt de juffer alleen te ontmoeten, en het beviel hem maar half dat hare moeder bij liet onder houd zou tegenwoordig zijn. Maar als hij met Diane wel eens gelachen had 0111 Vallauris en zijne vrouw, als zij beiden hen wel eens uitgemaakt hadden voor geringe lieden, belachelijk in hun ma nieren van doen en gewoon in geheel hun wezen, ditmaal moest hij.inwendig be kennen, dat zij, die hij hun dochter waan de, niet aan hen geleek. Nooit, inderdaad, had Diane, gelooid in prachtkleedij, zoo op hare plaats* gesche nen in de zalen van het hotel de Candales als Souriquette, op dit oogenblik, te mid den der uitgelezen weelde waar zij gewoon was in te leven, en die zij nog verfijnd had sinds het huwelijk van Maurice. Hare eenvoudige kleederen kwamen uit het beste huis van Parijs; al hare bewegin gen, geheel hare houding getuigden van ingeboren voornaamheid. Terwijl Laure Louis dAstarac een zetel aanwees, zeide Henriette, wier gelaat uit marmer scheen gehouwen: Gij hebt er op aangedrongen om mij le spreken, mijnheer, ik luister. De neef van Diane was geheel uit het veld gelagen. Hoe nu begonnen met de vurige verkla ringen wolk e hij voorbereid had, tegen over de ijskoude houding van met meisje, en dan nog in het bijzijn van die strenge moeder, wier sympathie noch de markie zin, noch hij genoten, hij wist het wel. Hij trachtte nochtans beiden voor zijne zaak te winnen. Maar hij slaagde er niet in. Zij aanhoorden hem met uitgelezen be leefdheid, hem niet onderbrekende, hem ook niet aanmoedigende. Zeer gevleid, lieer hertog, antwoordde Henriette met een stijve buiging, doch va der moet het u al gezegd hebben: ik ben een handelaarster, ik heb de zaak lief die wij gesticht en tot bloei gebracht hebbent en daar mijn broeder er niet toe besluiten kon er zich aan te wijden, heb ik hem wil len vervangen. Nu, in mijne hoedanigheid van bestuurster eener 200 belangrijke fa briek als de onze, kan ik uw aanbod niet aanvaarden. Maar gij kunt u doen vervangen, me- juffer? Neen, mijnheer, onze nijverheid is mijn leven, cn naar t voorbeeld mijner moeder, wil ik aan t hoofd van ons huis blijven. Ik bemin u zoo/eer, me juffer, dat ik, om u te verwerven, in allés zou toestem men wat ge mij vragen zoudt. Zoudt'gij 't kunnen zien dat een her togin de Candales een fabriek bestuurde? Ja, zelfs dal. Een trotsche plooi omgaf den fraaien mond van Souriquette. Louis d'Astarac merkte het op en ging voort: Een hertog en pair von Engeland is wel commissionair en handelaar in tvijn te Parijs; de vederen van zijn pairschap versieren dc deur van zijn winkel. Ieder handelt- naar eigen goeddunken, antwoordde zij, terwijl de toon barer stem al koeler en koeler klonk; maar, volgens mij, moet ieder in zijn natuurlijk midden blijven. Afdalen keur ik zoomin goed als te hoog stijgen. De hertog de Candales hield zich nog niet voor geklopt; hij beproefde alle denk bare middelen om het besluit van 't meisje aan het wankelen te brengen. Zelfs de tegen,wobrdSgheid van Laure weerhield hem niet meer, zijn weergalooze onbeschaamdheid had weer do bovenhand* Hij behoefde in 't eomcdiespelen niet on der te doen voor Diane; ook hij kon wee- nen en den wanhopige uithangen zoo dik wijls cn zoolang hij 't noodig oordeelde. Maar Henriette Vallauris liet zich niet door zulke slrcken om den tuin leiden.. Hare minachting steeg en zij kon hol niet verbergen. Louis d'Astarac, bemerkende dat zij hem doorgrond had, wierp dan zijn gemaakte zachtheid van zich af. Zijn toorn kende nu geeoï grenzen meer. Hij dreigde. Souriquette rees van haren zetel op, ves tigde hare heldere oogen op hem, en ant woordde hem met dien kalrnen en troi- schen glimlach welke hem buitengewoon boos maakte: Rechtuit gesproken, mijnheer, zoq zie ik u nog het. liefst. Xu speelt ge ten minste geen come die. [Wordt vervolgdJ,

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1