AL en REKEI Uit tie Omgeving luister-stille meevoelende en meelevende gehoor. Het zenderjinge in ons vaderland is, aldus spr.. dat de Prov. Staten belangstel ling trekken cm de Eerste Kamer. De Prov. Staten zelf hebben een betrek kelijk weinig belangrijke, rol te vervullen. Spr. liet zien, dat cle Eerste Kamer op het doode punt zou komen, als de Staten verkiezingen in Zuid-Holland en Overijssel voor rechts zouden verloren gaan. Wat zou daarvan het gevolg zijn? Spr. stelt hiernaast de vraag: wat willen r.' eigenlijk de vrijzinnigen? Het ministerie-Borgeïius is onherroepe lijk het laatste vrijzinnige ministerie g> vc-èst. Het ministerie De Meester heeft duidelijk aangetoond, dat de vrijzinnigheid ir den lande heeft, uitgediend. Cort v. d. Linden is de zelkastelein gt- yff ..'st voor de vrijzinnige partijen, die zelf niet meer in staat waren de vergunning flit te oefenen (Gelach). Als rechts ir- Zuïd-TTolland van meerder heid minderheid zou worden, dan zruden de vrijzinnigen slechts een kleine minder heid vormen in do Jinksche meerderheid. Wat moeten die vrijzinnigen dan doen? V >ctcr ze dan met de socialisten samen werken? Dat zullen zij niet willen of niet duiven. Als ze dat zouden wagen, zouden o.i1- rij als Nederlander onbeiromvbaar zijn geworden! Kunnen zij vei onderstel-en b i rechts en rood samen hen in, de Eerste. Kamer zal afvaardigen? Dat ook niet. Spr. maakt nog andere veronderstellingen om trent mogelijke politieke situaties, die ech te:- alle even onwaarschijnlijk zijn. De vrijzinnigen zullen, zoo zij inderdaad in ons vaderland de rust en de orde wen- schen te handhaven, rechts moeten stem men. Er is echter een „Maatschappij" in Ne derland, die noch Evangelisch is noch maatschappelijk en zich Evangelische Maatschappij noemt. Die maatschappij nu heeft verklaard: Liever Bolsjewiki dan Rcomsch! Spr. heeft voor die Evangelische Maatschappij den Evangelischen raad: Als gij werkelijk wilt, dat Roomsch nooit den baas wordt., dan moet gij stemmen op anti- rev. of stemt christ.-hist., dus ook rechts «temmen. Wat willen dan toch dc vrijzinnigen? Af breken wat ze zelf niet opbouwen kunnen! In hun program loopen zij wat het sociale betreft op een sukkeldrafje mee met de Roomschen. Wat het godsdienstige aan gaat, moeten zij nu getrokken worden door een ijzeren keten, de onderwijs-gelijkstel- ling. Wij eischen de gelijkstelling der school! Wij z ij n er nu, om zoo te zeggen! De voor keur voor de openbare school is jaren-lang een grievend onrecht geweest, gelijk spr. in indrukwekkende woorden schetst. Wij doen inderdaad verstandig, als wij gaan trachten bij de vrijzinnigen propa ganda te gaan maken, om rechts te stem men. Meerderheid worden kunnen zij toch niet, een program uitvoeren gaat voor hen niet, zij staan nu voor de keuze:-rood of zwart. Laten ze nu kiezen: zwart! Al degenen, die iets voelen voor recht en orde, moeten nu samenwerken. Wij, recht- schen, moeten toonen loyaal met de vrij zinnigen te willen samenwerken, rekening houdend met hun wensclien. Wij moeten toonen te hebben de wjlre vrijzinnig heid. Wij vragen niet de baas te zijn; wij eischen alleen dé plaats die ons toekomt. Wij eischen: blijf van onze beginselen af, erkent ons in ons diep gelooven; dan zult gij erke«nnen, dat een Roomsche vrienden hand loyaal is; dan zult gij inzien, dat net „Roomsche gevaar" is een herschenschim. Daar nu de keuze is tusschen rechts en rood, zullen ongetwijfeld vele vrijzinnigen zich liever willen scharen aan de zijde van Ce rechtschen, die hen altijd bestreden heb ben met open vizier, in tegenstel ling met de socialisten, die loeren op het gunstige oogenblik om hun revolutionaire plannen door ie zetten, den dolk te steken ln de samenleving. In het tweede gedeelte zijner rede zou spreker wijzen op onze verhouding ten op zichte van de socialisten. Onder de pauze deelde de voorzitter mede, dat een honderdtal vrouwen als begunstigers wanen toegetreden tot de kiesvereeniging, en spoorde aan tot bezoek op de vergadering van a.s. Maandag, waar de propaganda zal worden besproken. Er werd door eenige dames een collecte gehouden ter bestrijding van de onkosten voor het verkiezingscomité. Hierna besteeg weer onder luid applaus Hierna besteeg de gevierde redenaar on- 'der luid applaus weer den katheder. „Het Volk", aldus spr., wil de verkiezin gen ingaan onder het motto der November- gebeurtenissen, maar doet, alsof er toen niets anders heeft plaats gehad dan een prachtig geslaagde sociali*stische actie voor lotsverbeteringen! De socialisten verklaren alleen: .wij zijn voor de orde, zoolang die ons past; als ze ons niet past., dan maken we revolutie! Als door de verkiezingen de Eerste Ka mer op het doode punt zal komen, wat zal daarvan het resultaat zijn? Als rood bij de verkiezingen wint, dan zal men daaruit besluiten: Nederland is revolutionair. Als rood echter verliest, dan zullen de aandeelen van de naainlooze vennootschap voor dc aanstaande socialistische maat schappij dalen. Spr. wekt in gloedvolle woorden op, om propagandist te zijn voor de aanstaande verkiezingen. Iedere* Roomsche kan en moet propagandist wezen Arbeiders houdt uw medearbeiders voor wat revolutie beteekent. In scherp-juiste typeering schetst spr. wat een revolutie is. Als er revolutie is dreigt een ieder de dood, indien hij niet Öfceeds jubelt om de moorden, den honger en de ellende, die een gevolg zijn van de revolutie. Ziet naar Rusland. Onmenschen, boeven, laten -^jet arme Russische volk doodbloeden om het straks over te geven aan een of anderen tyran. In Duitschlond wordt er gemoord en gebrand en de revolutie is ala een vuurspuwende berg, waaronder Buitschlands welvaart bedolven wordt. Socialiseering zou de vrucht der revolu tie zijn. '^oeiali see ring moet een wapen zijn dat aan twee kanten scherp is: het moet de staatsinkomsten vermeerderen en het arbeidsloon verlioogen, maar het is aan twee kanten bot. In plaats van een parti culier patroon komt dan de staat, die uit het bedrijf zooveel mogelijkwinst wil ma ken voor de gemeenschap. Revolutie is vernietiging van al wat goed is en rein, verkwisting van het nationaal vermogen, om straks de armoede te zamen te dcelen, en dan te kunnen zeggen: wij zijn Communist. Spr. wijst er volgens op, hoe na de Fran- sche revolutie, waarbij de standen zich ver broederden. een tyran is opgestaan, groo- ter dan Frankrijk ooit kende, Napoleon, en hoe deze in Frankrijk een uitgebreider adel schiep dan er ooit te voren geweest was. Als de arbeiders zeggen: Wij willen be tere arbeidsvoorwaarden, meer aandeel in de productie, dan hebben zij gelijk, maar wijst hun dan naar Piet Aalberse (luid applaus). Hij wil eerlijk en oprecht den ar beiders geven, wat zij redelijkerwijze kun nen wenschen. Hij heeft het ontwerp van een achturen arbeidsdag klaar; hij heeft de sociale verzekering opgericht, hij geeft be tering der toestanden in het arbeiders gezin. Wij, Roomschen, willen, dat het. gezin van,den arbeider verheven worde. Wij zul len medewerken, dat de jongens niet op zulk een jeugdigen leeftijd naar de fabriek worden gezonden: dat de vrouw, de cchfge- noote en de moeder, thuis kan blijven. Is er <één Roomsche. die de vrouw niet zou willen thuis houden9 Als wij de meerder heid houden, dan zullen de. toestanden zoo verbeteren, dat behoefte aan loon de vrouw niet meer naar buiten drijft. De arbeid zal staan naast het kapitaal, als gelijkwaardige, en zal ontvangen zijn rechtmatig deel in de productie. Geen partij kan dat beter, vlugger ver wezenlijken dan wij. De socialisten zullen trachten te voorko men, dat wij het winnen niet om den arbeider, maar omdat zij Christus haten. Allen zonder uitzondering kunnen wij propaganda voeren in de kracht onzer Roomsche overtuiging. In het bijzonder richt spr. zich nu tot de vrouwen. De vrouwen, als zij zijn vrouwen van krachtig geloof, kunnen meer dan de man nen. Vrouwen, de devote sexe, het geslacht, dal. is toegenegen aan God, gij kunt den mannen steunen met uw hulp is de toe komst aan ons, Roomschen! (Daverend applaus.) Na een schitterende peroratie, waarin spr. in beeldspraak toonde de onverganke lijkheid der Kerk, eindigde hij met een: stemt rechts, dat is de eenige waarborg, dat Nederland behouden blijft in het ge loof onzer vaderen. Langdurige toejuichingen volgen op deze doorwrochte redevoering. De voorzitter dankte in eenige. welgeko zen woorden, wekte nogmaals op tot daad werkelijke propaganda en sloot de verga dering, gelijk deze geopend was, met den Christelijker) groet. Woensdag kwamen de besturen van de verschillende" ambtenaarsorganisaties bij een ter bespreking van een eventueel geza menlijk te voeren actie voor salarisverhoo- ging van de gemeente ambtenaren. Verte genwoordigd waren; de Alg. Ned. Chr. Ambt.bond van Tgchnici, Centr. Ned. Ambt bond en Nat Verhond van gem.-umbt. Er werd een comité benoemd bestaande uit twee leden van elke organisatie, dat uit hun midden een dag. bestuur vormde, bestaande uit de hc-eren J. Penseel, J. v. d. Laan en. C. J. Nfelioer. Onder algemeene instemming werd een voorstel aangenomen om een voorloopigc verhooging te vragen van f 400, ingaande 1 Nov. 1918, onder aftrek van duurte- en kindertoeslag en reeds genoten verhooging ingevolge raadsbesluit van 14 Nov. 1918, zoo spoedig mogelijk uit te keeren, gezien den nood in de anibt. gezinnen. De niet-aanwezig zijnde organisaties zul len alsnog tot samenwerking worden uit- genoodigd. Bij beschikking van den minister van Onderwijs, is lo. met ingang van 1 April 1919 aan A. J. B. Poortman, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoofd-assistent voor de geneeskunde aan de Rijksuniversiteit al hier; 2o. voor het tijdvak van 1 April tot en met 31 December 1919 benoemd als zoodanig E. R. A. Luyke Roskott, thans assistent in het ziekenhuis (afd.- geneeskunde) eu 3o. voor het tijdvak van li April tot en met 31 Dec. 1919, benoemd tot assistent in het ziekenhuis (afd. geneeskunde) N. A. C. Slolemaker. In de gisterenmiddag gehouden vergade ring van aandeelhouders in de N. V. Meu belfabriek v.h. J. Ti. Brouwer (directeur R. Sleert) werden balans en winst- en verlies rekening goedgekeurd on het dividend over 1918. na ruime afschrijving, vastgesteld op 121,3 pet. ten vorigen jare 18 pet. ALPHÊK AAN DEN RIAN. Door de A.-R. Kiesvereeniging alhier werden candidaat gesteld: 1. A. v. Dam, 2. G. Herngreen, 3. A. Verduin, 4. J. Nomes De Chr.-Hist. Kiesvereeniging stelde can didaat: 1. C. Goedhart, 2. L. Gesman, 3. G. Koorn. BLEISWIifK. Gemeenteraadsverkiezing. Door de Anti-revolutionaire Kiesvereeniging alhier voor den gemeenteraad: 1. P. Sander, aftr.; 2. J. v. d. Wel, 3. Adr. v. d. Berg, 4. M. Kwakerhaak, 5. J. Groen, 6. Joh. Hoogem- boezem. INGEZONDEN KEDEDEELINGEN, a 45 Ct. per regel, Zaterdags 60 Ct. Gij schrijft veel taalfouten en vindt dit terecht onaangenaam. Gq hebt voel moeite bq het maken van brieven en opstellen. Uw kennis van maten en gewichten, van lengte- 6n vlaktematen is gering: de bewerkingen met gewone en tiendeelige breuken zijt ge grooten- deels vergeten. Toch wilt ge zeer gaarne dit te kort in Uw kennis aanvullen. Wat ligt nu op Uw weg? Proefnummers aanvragen Tan „Re Herhalingsschool", Weekblad Toor Taal en Rekenen. Prijs per maand fO.GO. Proefnummers worden gratis en franco toegezonden. A. F. G. LEIDERiTZ, u J Amsteidijk 47, AMSTERDAM. D. H. SCHENK, Hoofdonderwijzers. Telefoon Zuid 4072 3501 BODEGRAVEN. Gemeenteraadsverkiezing. De afd. der S. D. A. P. alhier, heeft voor den gemeente raad candidaat gesteld de heeren Engelsch- man, Hceringa en Van^Dijk. Gemeenteraad. In de gisteren gehou den vergadering van den Raad dezer ge meente werd aangenomen de door Ged. Staten voorgestelde salarisregeling voor B. en W., secretaris en ontvanger. Besloten werd adhaesie te betuigen aan een adres der gemeente Alphen a.d. Rijn, aan den minister van Justitie, waarbij werd verzocht- een brigade Kon. Mare chaussee te slationeeren in de Rijnstreek. Aangenomen werd de in het provinciale blad ontworpen salariéregeling der geni. veldwachters. Aan de vereeniging Burger wacht te Bodegraven werd een subsidie verleend van f 200. Door den heer Hortensius werd een breedvoerig pleidooi gehouden aangaande de brug over den Rijn, welke veel te klein en bekrompen is. B. en W. zullen deze zaak ter sprake brengen bij het waterschap !Woerden. Brandstoffen. Vanaf heden is verkrijg baar op bon 11 B der minimum rantsoen- kaart een halve II.L. (37£ Kg.) anthraciet, of een halve H.L. (37£ Kg.) eierkolen, of een halve II.L. (371 Kg.) stukkolen of een H.L. cokes. Het lichaam der kaart moet bewaard worden, aangezien hierop vermoedelijk in de maand April nog brandstoffen zullen worden verstrekt. Centrale keuken. Met ingang van 1 Mei zal de Centrale keuken alhier worden opgeheven. Zweminrichting „Rijnstroom". Woens dagavond werd in hotel Van Haaf ten een vergadering gehouden met het doel plan nen te bespreken tot reorganisatie der bestaande zweminrichting. De belangstel ling was niet zeer groot. De voorzitter deelde in zijn openings woord mede, dat de Zweminrichting sinds de oprichting van voor 30 jaar voor het eerst in 1918 een batig saldo over de ex ploitatie heeft afgeworpen van ca. f 25. Dit eerste succes is het gevolg va'n een geheel hernieuwd controle-systeem en ver schillende andere, oorzaken, waardoor be wezen is, dat de zweminrichting kan ren- deeren. Het bestuuy was echter van oor deel dat de bestaande toestand niet lan ger kan bestendigd worden, te meer waar de gemeente de verstrekking van haar subsidie heeft afhankelijk gesteld van een al geli eel e verbetering der bestaande in richting. Het bestuur had thafis een plan waarbij de bestaande inrichting geheel wordt gewijzigd. Dit plan, hetwelk ons ter inzage werd gegeven door het bestuur, is als volgt-: „Het thans bestaande kleine bassin wordt verwijderd en een nieuw wordt aangelegd aan den zich thans be vindenden ingang, waardoor de gelieele inrichting o. a. 5 M. breeder zal worden en het groote bassin dientengevolge met het thans bestaande kleine bassin eên ge heel zal vormen. Het aantal kleedkamers zal worden uitgebreid tot 11, terwijl hier aan nog zullen worden toegevoegd een 6- tal dubbele kleedkamers, in hoofdzaak te gebruiken voor de gratis baden, waarvoor steeds een groote toeloop bestaat. In grove trekken zijn dit de belangrijkste verbete ringen, terwijl nog verschillende onderge schikte verbeteringen en wijzigingen daar uit voortvloeien. De begrooting aan de uitvoering van dit plan verbonden bedraagd ca. f 2000. Nadat door verschillende heeren het woord was gevoerd en vooral de wensche- lijkheid tot instandhouding der inrichting werd betoogd, deed het bestuur, het voor stel, tot bestrijding der onkosten, het aan deelenkapitaal uit te breiden en voorts te trachten giften in de zamelen. Staande de vergadering werd hierop reeds voor ca. L400 aan aandeelen ge plaatst, terwijl een bedrag ad f 75 aan giften viel te boeken. Door den heer M. W. Marsman, arts, werd geadviseerd in het plan ook op te nemen, het in werking brengen van douche-baden. Spr. wenschte deze inrich ting ondergebracht te zien in een lokaal in"de nabijheid eener fabriek. Ook van dit punt werd het vooü en te gen breedvoerig overwogen. Ten slotte werd besloten, tegen Donderdag 3 April wederom een vergadering Ie beleggen van aandeelhouders, waarop tevens personen, die zich voor /le inrichting interesseeren, toegang zullen hebben teneinde het plaat sen van aandeelen nader te bespreken. Tevens zal het bestuur trachten nadere gegevens te bekomen omtrent het voorstel van dokter Marsman en hieromtrent rap port uitbrengen. Nadat aan de vergadering gelegenheid was gegeven inzago van teekoning en plan te nemen, werd de vergadering gesloten. HAZERSWOUDE. Gentearrisraact Afwezig de heer J. B. Wesselingh met kennisgeving. Ingekomen stukken o. a. goedkeuring van de Ged. Staten, omtrent bclooning her halingsonderwijs. Vervolgens een verzoek van B. en W. van Alphen a.d. Rijn. Die ge meento wil een brigade van koninklijke marechaussees oprichten. Deze vormt dan het centrum van een vrij groote uitge strektheid, waaronder ook de gemeente ILozerswoudc zou vallen. Nu is het ver zoek of Hazerswoudc zijn instemming wil de betuigen om een adres te richten ao.n den Minister. De Voorzitter: Het is tegenwoordig zeer onveilig vanwege talrijke diefstallen en we hebben ook veel last van de woonwagens. Het zou goed zijn, als er hier ook een bri gade kwam. Ze is geheel zelfstandig en leeft niet met de burgers mee, maar leidt meer een kazerneleven. B. en W. hebben dus gemeend, die poging te moeten steu nen. De Raad betuigt hiermede zijn in stemming. B. en W. hebben eenige malen zitting gehouden, om, de zaken van de di stributie na te zien. Den loden Maart bleek er 1677,79*4 gld. in kas te zijn. De stemming tot verkiezing van een nieuwen Gemeenteraad, zal worden gehou den volgens de nieuwe kieswet 1919'20. Deze treedt pas 116 Mei in werking. Den 8n April zal de candidaatstelling plaats hebben en 20 Met de stemming volgens de nieuwe kieswet. Voorstel van Ged. Staten verhooging jaarwedde Burgemeester, Wethouders, Se cretaris en Ontvanger. Het voorstel van Ged. Staten iS" om het minimumsalaris van de Burgemeester te brengen op f 2400, van de Wethouders op if 180. van den secretaris op f 2200 en van den Ontvanger op f 1200, met ingang van 1 Jan. 1919. Alle duurtetoeslagen vervallen. Nadat, de openbare vergadering een oogenblik geschorst is, deelt de Voorzitter mee, dat de Raad met deze regeling in het algemeen genoegen neemt, maar over den Secretaris zal in de volgende vergadering worden gesproken, alsmede over de rege ling van de jaarwedden voor veldwachters en gemeentewerklieden. De uitslag van de winst en verliesreke ning van het levensmidclelenbedrijf luidt, dat men over 1918 een totaal verlies heeft van f 25520,15*4. Daar de werkzaamheden in het distribu tiebedrijf verminderen, wordt met 1 April het distributiebureau op het .dorp opgc heven. Aan den heer K. Niemantsverdriet wordt eervol ontslag verleend. Dc 2 jong ste ambtenaren krijgen den 15n April ont slag van de oudste ambtenaren den Isten Mei. De directeur blijft nog. De Minister heeft verzocht den crisisambtenaren nog 2 maanden na hun ontslag salaris te geven, hetgeen wordt toegestaan. Bij de gebruikelijke rondvraag komt de heer Heyker met een verzoek van de R. K. en Chr. Patroonsvereeniging, om de openbare school met ingang van den zo mertijd om tien uur te laten beginnen en dan om één uur te laten eindigen. De Voorz. We zullen het in beraadslaging ne men. De heer D. de Bruin: Het zal de vraag wezen of het kan. De boerenstand is er wel voor, maar de burgerstand niet. De lieer Veelenturf: Het is zeer moeilijk. Het zou misschien met een half uur kun nen. De Voorz.: We moeten er eerst met de schoolautoritéiten over spreken. Niets meer aan de orde zijnde,«aluit de voorz. de vergadering. LEIDERDORP. Mond- en klauwzeer. Bij G. Rietkerk alhier is het mond- en klauwzeer onder een 30-tal runderen als geweken verklaard. Personalia. De heer A. Ouüslioom, bode van den Achthovenerpolder, heeft als zoodanig eervol ontslag aangevraagd. Gezondheidscommissie. In de op 1 Juli 1919 openvallende vacature van lid der Gezondheidscommissie, zetelende te Al phen, zijn voor deze gemeente aanbevolen de heeren H. J. A. Walenkamp, arts te Warmond, aftredend, en G. A. de Bruijne, arts alhier. LI8SE. R.-K. Kiesvereeniging. De gisteravond gehouden vergadering van de R.-K. Kies vereeniging was uitstekend bezocht. Zij werd gehouden ter bespreking van de in gekomen candidaten voor de/a.s. gemeen teraadsverkiezing. Ingediend waren 18 candidaten, van wie de heer J. Zandvliet zich inmiddels had teruggetrokken. De voorzitter deelde mede, dat de kies- deeier 46 zal zijn. Bij een verbinding der drie rechtsche lijsten hebben de katholie ken kans er nog een zetel bij te winnen. Vervolgens gaf apr., ria er op gewezen te hebben welke verplichtingen men heeft na te komen als men tot raadslid gekozen is, het woord aan de vergadering, ter aanbe veling van candidaten. Hier werd een zeer schaarsch gebruik van gemaakt. Namens de bemiddelingscommissie om door onder ling overleg te trachten te laten zitten wat zit, deelde de lieer v. d. Eerde mede, wat de oorzaak was dat de z.g. burgerfractie 12 candidaten had gesteld. Dit was naar aan leiding van het feit, dat men meende, dat een stembiljet met minder of meer dan 12 namen ongeldig was. Had men geweten, dat dit niet. nnodig was, dan zou men met minder candidaten zijn uitgekomen. De heer Koelewijn zeids, dat hij alleen op bovenomschreven gronden een candidaluur had aanvaard. De heer Bon beval aan de aftredende arbeiderscandidaten en hij (hoopte, dat de arbeiders door de burger- groep gesteld, zich .bewust zouden worden, dat 7-5j in de vakvereeniging thuis behoo- ren.-De heer v. Bezu zeide geheel te on derschrijven wat de heer Koelewijn had gezegd en antwoordde aan den heer Bon, dat deze zeer goed wist, dat hij zich bewust was in de vereeniging thuis te behooren. (Reeds 15 jaar geleden was hij lid tot voor ruim twee jaar. Toen werd hem een lan ger verblijf onmogelijk gemaakt, omdat hij openlijk van politieke meening versdjuj met een groep arbeiders. Veel werd er nog gediscussieerd en werd getracht alsnog tot een CöiupromiS| komen, doch het vlotte niet. De vergadering had echter.toch een kaj verloop. (Ten onrechte werd er gesproken ovj „wilden"!) Gemeenteraadsverkiezing. De Vrij Kiesvereeniging heeft candidaat voor dij gemeenteraad gesteld de heeren J. M, J Til, M. V. van Zanten, J. M. V. van zj ten, II. Zijp, A. Klinkenberg. NOORDW i JK. Gemeenteraad. Voorzitter jhr. W. C. van Panhuijs, fe gemeester. Afwezig de heeren C. J. L. vj der Meer, C. W. G. Alkemade en C. w scnaar. De notulen der vorige vergadering wt. den goedgekeurd, zooals ze ter visie hg ben gelegen. Ingekomen stukken: lo. Dankbetuiging van L Steenvoora voor loonsverhooging. 2o. Missives van Ged. Staten ter begcli ding van goedgekeurde raadsbesUütjélfl 3o. Verslag van de gezondheidscommijj van Katwijk. 4o. Kennisgeving van den heer W. p,j Vreede, dat hij zijn benoeming tot fidti de plaats, comm. van toezicht op hetL.| aanneemt, met dankbetuiging v r het hem gestelde vertrouwen. Deze stukken worden voor kennisgev* aangenomen. 5o. Adres van mej. Van Be veren, ond< wijzeres in nuttige handwerker, om sal risverhooging^ Wordt gesteld in handen van B. en om advies. Wordt gelezen advies van den huij meester over het voorstel N. M. Alkeinj tot uitbreiding van de politie. De voorzitter deelt mede, dat zijn ingd men adressen van de Alg. Ver. voor blos bollencultuur en van „Vreemdelingewi keer", waarin adhaesie met het voort wordt betuigd. De burgemeester verklaart zich conto het voorstel Alkemade voor uitbreid van het politiekorps en stelt voor dit ji P agenten aan te stellen en op de begn ting 1920 een post uit te brengen*om aantal politieagenten met nogmaals fï agenten te vergrooten. In de toelichting tot zijn advies somt burgemeester verschillende motieven waarom liet politiekorps in zijn iegenwe dige sterkte onvoldoende is tot het !i?j haven van orde en veiligheid, en waan uitbreiding dringend noodzakelijk is. voornaamste motieven zijn: To. de groote oppervlakte van de; meente ongeveer 3500 H.A.; 2o. de gemeente bestaat uit twee dorp So. in don zomer huist hier een talig extra bevolking; 4o. De gemeente heeft veel last van der gewenschte bezoekers uit nn&t groote gemeenten; 5o. talrijk bezoek van woonwagens," 6o. ruwheid en baldadigheid worl steeds ergèv, terwijl het aantal misdriji voortdurend toeneemt. Het. voorstel wordt in beraadslaging i bracht. Wethouder Alkemade verklaart zich n het aanstellen van 2 agenten thans, n» vindt het moeilijk om nu reeds te besluit voor het volgende jaar. Spr. vindt, dat! beslissing over het laatste aan den ra- wen Raad moet worden overgelaten. De heer Van Went ondersteunt het ym stel van weth. Alkemade. De heer N. M. Alkemade verdedigt n voorstel. Spr. verklaart gestuit te ziini plotselinge groote verhoogingen van uito ven. anders zou hij voorgesteld hebben! reet 4 nieuwe agenten aan te stellen. motief van Weth. Alkemade vindt spr. a aannemelijk. De vraag is maar of uifbrS ding noodig is, ja of neen, en hoeveelp« sonen er noodig zijn om de rust en i veiligheid te bewaken. De heeren Balkenende en Admiraal dersteunen het voorstel van weth. A. Dr. van Nes heeft de zaak onderzocht de overtuiging gekregen dat 't. politiekon te klein is. Spr. verklaart zich voor dirfd uitbreiding met 4 agenten. De voorzitter deelt mede, dat directed breiding met 4 agenten eigenlijk noodi zou zijn, maar deze maatregel staltq practische bezwaren, omdat de vraag nt' goede krachten grooter is dan het aanbol De personen moeten met zorg worgen d gekozen en bekwaam gemaakt worden hun taak. Spr. acht dezen raad niet onh' voegd om een besluit te nomen, dal dos den nieuwen raad moet worden uitgevocr! De. heer Kruijswijk verklaart zich va' uitbreiding en hoopt dal er dan meer? surveilleerd zal worden om de tóenSjM baldadigheid tegen te gaan. Dr. van Nes handhaaft, zijn voorstele" de 4 agenten zoo/ spoedig mogelijk aan i' stellen. De datum van aanstelling zou sp' aan den burgemeester willen overlaten De Voorzitter wijzigt zijn. voor-tel aid"1 dat 4 agenten tegelijk zullen worden opp roepen/maar geleidelijk zullen worden aaf' gesteld. Weth. Alkemade vreest, dat het de» beeld' van der< voorzitter practiscb n'« uitvoerbaar is. Tevens verklaart =Pr 2K nogmaals er tegen om den volgenden Ba* aai< deze uitgaven te binden. Hierna wordt het voorstel Alkema» zooals het gewijzigd is door den Voofl» ter, met 6 legem 4 stemmen verworpen. Het oorspronkelijk voorstel Alkeinw (2 agenten nu en 2 agenten in 1920) won? eveneens verworpen met 6 tegen 4 stemni'-- Het voorstel weth. Alkemade is hierna aangenomen. Wordt besloten het gebouw van dc vo« malige werkinrichting te verhuren fll den heer Haasnoot. Naar aanleiding van een adres van Centrale Arbeiders-organisatie tot inv ring van den 8-urigen werkdag wordt eenige discussie overeenkomst)®1, het adv

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 2