Derde Blad. Uit de Ümgevtng Zaterdag 22 Maart 1919 Onmogelijk?? „Wonderen zijn onmogelijk 1" herhalen niet alleen ongeloovigen al3 om strijd, maar wa nen ook geloovigen te kunnen verdedigen. „Wie de papen uit de kerk wil jagen, moet eerst de wonderen uit den Godsdienst ban nen," zegt de beruchte Godloochenaar David Strausz. Uit deze woorden blijkt duidelijk, waarom ongeloovigen niets van wonderen willen we- ten en ze voor onmogelijk verklaren. Won deren tooh zijn afdoende bewijzen, dat er een God bestaat, die werkelijk tot de menschen gesproken heeft, hen verplicht in Hem te ge looven, zijn geopenbaarde waarheden aan te némen en volgens die waarheden te le ven. Dit nu willen ongeloovigen niet en daarom verwerpen zij de wonderen. Wat is een wonder? Als er iets buitengewoons gebeurt, bij voorbeeld, als iemand bij een ongeluk op on verklaarbare wijze ongedeerd blijft, of een ander plotseling zijn kiespijn kwijtraakt, dan hoort men wel eens zeggen: „Dat is een wonder." Toch zijn die twee feiten nog geen wonder. Ze kunnen immers ook natuurlijk verklaard worden. In het eerste geval be grijpen we niet, hoe die man ongedeerd bleef en het tweede geval kan een gewone gebedsverhooring zijn. Alles, wat buitenge woon is, is daarom nog geen wonder. Een wonder is een rinnelijk-waarneembaar feit, dat alle geschapen kracïïien te boven gaat en door God builen den gewonen loop der natuur wordt gewerkt. Als een doode, die reeds vier dagen begra ven was en tot ontbinding overgegaan, op de roepstem van een ander weer levend wordt, dan is dat een feit, dat alle krachten en wet ten der natuur te 1>Qven gaat, het is een wonder. Zulke feiten'zijn gebeurd en daar om zijn wonderen mogelijk. Deze waarheid kunnen alleen zij ontkennen, die in geen le venden en almachtigen God gelooven. Er is echter een God, Heer en Meester van de na tuur en haar weiten, die Hij naar willekeur kan wijzigen of voor een oogenbiik doen op houden of belemmeren. De mensch kan de natuurkrachten tot versohiilende doeleinden gebruiken en op haar inwerken. Hij kan. bijv. door verhitting koude in warmte en door afkoeling warmle in koude veranderen. En als nu de mensch de krachten en wetten der natuur aan zich dienstbaar kan maken, waarom zou dan God diezelfde krachten en wetten niet kunnen- gebruiken tot werkin gen, die voor den mensch onbereikbaar zijn'? Waarom zou Hij naar welgevallen geen nieu we stof kunnen scheppen, bijv. een nieuw li chaamsdeel, Hij, die alles geschapen heeft? Waarom zou de Heer van loven én dood niet een doode het leven kunnen terugschenken? Door de natuurwe'tèn heeft God de natuur, doch niet zichzelf gebonden. Gelijk een ge won0 wetgever zijn wetten kan opheffen of w.'zigen, zoo kan ook God zijn wetten voor ec i oogenbiik buiten werking stellen of ver anderen, om feiten te voorschijn te roepen, die legen die wetten plaats hebben en alle natuurkrachten te boven gaan. En zulke fei ten zijn wonderen. „Maar," zoo zegt men. „God is onveran derlijk. Als Hij een uitzondering maakt op zijn eigen wetten, als Hij bijvoorbeeld een ziel, die het lichaam heeft verlaten, weer ia het lichaam laat terugkomen, dan verandert Hij toch zijn eerstgenomen besluit?" En als God nu eens, toen Hij de wetten vaststelde, tegelijk ook de uitzondering be paald had, zou Hij dan van plan veranderd zijn, als Hij een wonder deed? Volstrekt niet. Wat God wil in den tijd, lieeft Hij gewild van alle eeuwigheid en in zijn wilsbesluiten is geen verandering. Hij heeft den geregel- den loop der natuur vastgesteld, maar zich tevens voorbehouden in zijn goddelijken Wil, nu en dan buiten die ordeom te handelen. „Kan God wonderen doen? Dat wil zeg gen, kan Hij een uitzondering maken op de wetten, die Hijzelf heeft vastgesteld?" Zoo vraagt de ongeloovige Rousseau. En hij ant woordt: „Deze vraag stellen zou inslecht zijn, - als ze niet bespottelijk was. Iemand, die deze vraag ontkennend beanivoordt, zou men te veel eer aandoen, als ;nen hem strafte, het was genoeg, hem in een krankzinnigenge sticht op te sluiten. „Maar," zoo vraagt men, „wordt door die wonderbare werkingen de orde der natuur niet gestoord?" Waarin zou die storing bestaan? Wordt door een vacantiedag he't heele leerplan in de war ges'uurd? Wordt door de begenadi ging van een veroordeelde de geheele rechts pleging onzeker gemaakt en opgeheven? Vervalt door een uitzondering op Men re^el de regel zelf? Wie dus meent of nog erger in ernst be weert, dat door wonderen de orde en weiten der natuur gestoord worden, maakt zich een voudig belachelijk. „Hoe kan het wonder tegen de natuur zijn, wijl het volgens Gods Wil geschiedt en deze Wil de innerlijke natuur van alle dingen is?" zoo vraagt de H. Augustinus. De wondered brengen niet de minste stoor- Bia in de orde en wetten der natuur, wel ech ter een alleronaangenaamste stoornis in de denkwijze, gemoedsrust en levenswijze der ongeloovigen. Elke verklaring over de mogelijkheid van het wonder is evenwel .overbodig, zoodra *aststaat, <jat ook slechts één wonder wer- Mjjkh geschied. En dat niet één, maar ver durende wonderen zijn gebeurd, geveu Heidenen, Joden en Christenen toe. Christus *8 niet alleen zelf uit den dood verrezen, waar heeft ook anderen ten leven opgewekt. Denken we slechts aan Lazarus en het doch tertje van Jairus. De wonderen van Christus waren zóó bekend en boven allen twijfel ver heven, dat Heidenen en Joden ze niet durf den loochenen, want duizenden zouden hun geantwoord hebben: „Wij zijn oor- en oog getuigen van Christus' wonderen geweest en ouder ons leven nog menschen, die op boven natuurlijke wijze door Christus genezen, zelfs Uit den dood zijn opgeslaan". De Joden waag- den het ook niet, Christus' wonderen op na- 'uurujke wijze te verklaren. Als zij, bijvoor beeld gezegd hadden: „Lazarus was slechts •coijndood en daarom was het gemakkelijk «om ten leven op te wekken," dan zou men ouu geantwoord hebben, dat Lazarus reeds W ontbinding was overgegaan en dat, als de opwekking van Lazarus zoo gemakkelijk was, u J^l^Ude zouden doen. „Maar," zoo werpt men op, ,,de Joden kon en niet juist beoordeelen of Christus' won- neren werkelijk wonderen waren." Um een bovennatuurlijke werking, gelijk wt wpnder is, yan een natuurlijke werking te onderscheiden, heeft men geen buitenge wone kennis noodig, maar alleen een gezond menschenverstand. Als een blindgeborene bijv. ziende is geworden, hoeven we enkel te welen, hoe, door welk middel dat gebeurd is. En als de genezene dan antwoordt: „De mensch, die Jezus heet, maakte slijk en be streek daarmee mijn oogen," dan kan ieder toch oordeelen, dat men met zulk .middel op natuurlijke wijze geen blindgeborene ziende kan makeu, dat integendeel, door de oogen met slijk te bestrijken, de geut-zing moest te gengewerkt worden. „Maar we leennen nog niel alle krachicu en wetten der natuur. Als ze eenmaal ont dekt zijn, zal men de wouderen wel op na tuurlijke wijze kunnen verklaren," zdo be weert men. Er zijn wellicht nog onbekende krachion en wetten in de natuur. Ze zullen echter niet strijdig zijn met de bekende en ze niel opheffen, anders zou er geen orde in de na tuur meer zijn. Al weten we nog niet alies, wat de natuur wel lean, we welen loch in sommige gevallen zeker, wat ze niet kan. Een lichaam, dat reeds tot ontbinding is overgegaan, doen verrijzen, v<jf brooden plot seling, zonder iets bij te voegen, vermenig vuldigen tot een hoeveelheid, dat vijfduizend menschen verzadigd worden en nog vele kor ven niet brood gevuld, dat kan onmogelijk het werk van bekende of onbekende natuur krachten zijn. Om zeker te zijn van het won derdadig karakter van een feit. hoeft men niet de bovenna'uuriijke inwerking Gods üi haar eigen werkelijkheid le kennen, het is voldoende te weten, dat het feit niet door welke natuurkrachten ook kan voortgebracht zijn. Dan immers staat vast, dat een boven natuurlijke oorzaak gewerkt heeft. „Maar," zoo vraagt men. „kan en -.von der niet het werk der verbeelding zijn?" De verbeelding kan wel pijn stillen, slaap en eetlust teruggeven, zenuws'oriogeu en andere dergelijke kwalen genezen, maar zij kan geen vernielde zenuwen of weggeteerde longen teruggeven, ze geneosi geen verou derde beenbreuken, nog minder is ze in staat s'ormen te stillen, brooden te verme nigvuldigen, dooden op te wekken, enz. Wat zullen ongeloovigen op al deze weer leggingen autwoorden?" Zullen ze overtuigd zijn en van IfUn wondervrees genezen? Och neen, zelfs een wonder zou hen uiet bekeeren. Met Rouseau zouden ze zeggen: „Voor nie's ter wereld zou ik getuigen willen zijn van de opwekking van een doode, want ik vrees, dat ik in plaats van geloovig krank zinnig zou worden." Zij gelooven niet aan wonderen, omdat zij niet willen. En wijl met zulke menschen niet valt te redeneeren, zul len we hen maar aan hun droevig lot over laten ia de hoop, dat zij misschien door schande of schade van hun verblinding ge nezen en verstandig leeren oordeelen. Voor ons. Katholieken, blijven intusschen wondereu afdoende bewijzen, dat God be- *$'aat en dat Hij te geschikter tijd recht streeks weet in te grijpen in den loop der natuurlijke dingen tot openbaring van zijn volstrekte heerschappij over de geheele na- luur, tot verheerlijking van zijn Naam, tot bevestiging zijner geopenbaarde waarheden en tot waarachtig geluk zijner redelijke P. REUS S.J. Manresa, Venlo. Kaascontrole. Voor deze werd gepleit in een zaak, van be lang voor de kaascontrole. H. had een «reukwijze voor liet mérken van kaas uitgevonden, daarop octrooi aangevraagd en .-erkregen. Zij bestond hieruit, dat een uit kaï stof vervaardigd merk op zoodanig tijdstip tijdens de kaasbereiding op de knas^ gplegd wordt of daarin gedrukt, dat het zich bij de verdere behandeling daarmede vereenigt. Deze uitvinding was van groot belang in verband met de inmiddels gevoerde wet betreffende Rijkscontrèle over kaas en daarvoor bestemde -merken. Tussohen den Staat en den uitvoerder kwam een overeenkomst tot stand, waarbij deze het octrooi overnam, behoudens hot recht van den Staat, om het octrooi terug te geven, indien de werkwijze niet proefhouden i zou blijken. Als gevolg van dese overeenkomst heeft de uitvinder aan de deskundigen van het Rijk, o.a. aan den directeur van een proefstation, onder richt gegeven in zijn methoden. Deo Staat heeft iets later aan hem medegedeeld, dat de uitvin ding niet voldeed, daar het merk zich niet vol doende vereenigde met de kaasstof, waarom het octrooi niet definitief werd overgenomen. Aan gezien echter het Rijk nu verder een merk toe paste (de zg. methöde-Sillevoldt), die een uit vloeisel was van de in de eerste uitvinding ontwikkelde grondgedachte, werd billijkhedds- halve een schadeloosstelling aangeboden. De uitvinder legde zich echter niet bij dezen afloop neer; hij was van meenin», dat de mc- thodc-Sillevoldt niet anders was aan zijn eigen uitvinding, door de deskundigen van het Rijk van hem afgezien. Een landbouwer, die, als ge plaatst onder Rijkstoezicht, de Rijksvoorschrif- tcn opvolgde, werd voor den kan tonrechter aan gesproken tot schadevergoeding wegens inbreuk op hot; verleende octrooi. De actie werd evenwel ontzegd, omdat de kantonrechter van meening was, dat de .methode, door het Rijk toegepast, inderdaad was een andere, dan de door het oc trooi beschermde uitvinding van cisober.* Daar op sprak de uitvinder een anderen landbouwer aan, die de methode van het Rijk eveneens toe paste, en dagvaardde hem thans voor de recht bank te 's-Gravenhage tot vergoeding van scha de op te maken bij staat. Voor den eischer-uitvinder trad op nir. M. Oppenheimer, advocaat te 's-GravenhagC; voor den landbouwer mr. Fruin, advocaat te Rotter dam. Het vonnis zal later worden medegedeeld. R.-K. Ondcrwijzers-Vereeniging „Sectie B." Maandagmiddag hield deze vereeuiging een vergadering in ,.L>e Harmonie" te Leiden. Aan de bestuurstafel had plaats genomen de geestel. adviseur, de zeereerw. hooggel. heer A. Th. Seijsener. De voorzitter, de heer G. Reijs, wierp in zijn openingswoord een blik op den huidigen stand der on der w ijzers we tge vï ng. Spr. bepleitte krachtig de eenheid in de Roomsohe onderwijzers-organisatie. Eén bond in plaats van 11 vereeni,gingen; geen federatie, wat spr. „erzatz" noemt. Vervolgen rie^p de voorzitter den nieuwbe- noemden geestelijk adviseur in welgekozen woor den een hartelijk welkom toe. De voorzitter wordt, daar or geen tegenkan didaat is ingediend, herkozen. Ingekomen is een motie, waarin de Diocesane Ver. haar afkeuring er over uitspreekt, dat de afd. Den Haag loden van de D. V., die geen lid zijn van de Haagsohe afdeel?ng, op „unifai- re" wijze den toegang weigert. Bij de gegeven toelichting werd *rop gewezen, dat de voorzitter van de Haagsclie afdeeling, de 'heer Wasseüng, uit Sdieveningen, stelsel matig ..Sectie A" bestrijdt. Deze motie zal op de vergadering van de D. V. worden ingediend. De penningmeester brengt verslag ui-t, waar uit bleek, .lat de uitgaven bedroegen 14,900, batig saldo is 58,00. Aan de orde komt een voorstel van Sectie B voor de vergadering der Dioc. Ver. Het voorstel luidt: „De Alg. Verg. van de Dioc. Ver. spreke zich uit voor oen R. K. Onderwijzersbond". Lang wordt er gediscussieerd over de vraag, of zulk een bond uitsluitend uit bijzondere on derwijzers inoot •bestaan1', of art bijzondere en openbare R. X. onderwijzers. De geestel. adviseur "wijst er op, dat de wensch om te komen tot één bona van bij zondere en openbare R. K. onderwijzers, niet te verwezenlijken is. Of er kans van slagen is voor den alg. Bond van R. K. onder wyzers, spr. kan daaromtrent geen zekerheid geven, dooh betwijfelt dit ten zeerste. Spr. geeft zeer dringend aan» de vergadering het advies, om dit punt aan te houden. Het eerelid, de 'heer C. D. Wekeling (die lur- telyk welkom is gehecben) juiaht toe, dat eT in de vereeniging nog heerscht een streven om nieuwe denkbeelden te lanceeren, die vaak eerst na bestrijding, op den kngon duur succes heb ben. Wat het besproken voorstel betreft, advi seert spr. het. bestuur zich eerst nog eens te „beraden", alvorens de discussie hierover voort te zetten. Betreffende een tweede voorstel geeft spr. zijn instemming te kennen, doch zag gaarne eeniTe wiizizingcn daarin aangebracht. Dit voorstel luidt: „De alg. verg. van Sectie B dringe er bij de Regeering op aan. dat bij de voorkom •n.'.c hen zicning van de L. O.-wet. rekeningworde ge houden met de volgende punten: a. De hoofden van scholen worden belast mot 't geven van onderwijs in een vaste klas. b. De onderwijzers krijcren deel iu de paedago gische leiding der school. c. De Corr. v. Beroep worden zóó gewijzigd, dat er, wat betreft R. K. bijz. onderwijzers, twee Corr. v. Beroep voor 't heele land komen: één voor religiousen en één voor leeken. d. De Corr. v. Beroep zijn verpÜoht, deskun dig advies in te winnen, als degene, die in be roep gaat, dit wenseht; dat dit advies iu exten- so in de uitspraak moet worden opgenomen en dat geen uitspraak moge worden gedaan, wan neer de C. v. R. niet voltallig kunnen zijn. i De heer Weseling deelt naar aanleiding van dit voorstel mede, dat in het. R. K. gemeente- program ook de wensohelijkhrid wordt uitge sproken, dat de onderwijzers deel krijgen in de paedagoeische leiding der school. Betreffende dit voorstel merkt de geestelijk adviseur nog op, dat zijns inziens Sectie B zidh niet direct tot de regeering kan wenden, doch slechts door middel van de D. V. Na de pauze kwam weer aan de orde het eerste voorstel, betreffende een algemcenen bond van R. K. ondérwijeers. De voorzitter deelt mode. dat het bestuur het voorstel aldus 'hecfl gewijzigd: „De Alg. Verg. van de Dioc. Ver. sproke zich uit voor één R. K. Bond van b ij z o n d e r e on derwijzers". Van verschillende -zijden wordt verkleand, dat men zirh in ieder .geval bij de beslissing van Z. D. H. den Bisschop zal neerleggen. Ten slotte wordt het voorstel aangenomen, aldus geredigeerd door den lieer Wisse. „De Alg. Ver. der Sectie B spreekt zioh uit voor één Bond van bijzo twk-re onderwijzers cn d rage het' hoofd bestuur op, dezen wonsch aan Mgr. dem Bisschop Jcenliaar te maken." Het tweede voorstel (boven vermeld) wordt aldus gewijzigd in den vorm van oen motte: „De A. V. van Sectie B spreekt als haar wensen uif. enz. enz. 'Mvbeshiit deze motie ter aTgorneenc'ker'nis te nr-mgon." Hierna komt dé inhoud van de motie aan de orde. - De gees rel. adviseur oordeelt hol verkeerd, dat het bijartnder onderwijs door de Regeering in nauwer banden wordt gelegd. Daarom dringe wen bij de Regeering op niet meer meatregelen «aan. dat strikt noodig. Wat het AmbuDntisme zelf betreft (punt a), betwijfelt spr. of de afschaffing er van ge- wenseht is. Het eerst aangegeven principieel" bezwaar, acht spr. echter zóó overwegend, dat hij aan het besluit ziin goédkeuring niet zou kunnen geven. De heer Wisse acht het anibulantisme niet ver keerd; het meet verbeterd worden'. Terwijl de vergadering reeds verloopt, wordt er nog in den breede gediscussieerd over het door den geest. adv. aangevoerde principiëele bezwaar, om n.l. aan de regeering geen be moeiing inzake <het onderwijs te verzoeken, wel ke niet algemeen ge wenseht wordt geacht. Ten slotte wordt besloten het voprstel aan te houden tot de volgende vergadering, waar schijnlijk op Hemelvaartsdag. Nog werden aangeuomen twee moties een waarin bij de Tweede Kamer werd aangedron gen op spoedige behandeling van het wetsont werp betreffende de onderwijzers-salarissen; een ander waarin woTdt aangedrongen op wij ziging in de steunregeling voor onderwijzers, opdat deze niet ten nadeeie strekke van bijzon dere onderwijzers. Hierna werd de vergadering gesloten. Het „droogleggen" van Nederland. De Staatscommissie betreffende hoi alco holvraagstuk is, zooals gemeld, Donderdag ten 2 ure door den voorzitter dier commissie, het oud-Eers'e Kamerlid den heer J. C. L. van der Lande, namens den Minister van Biunenlandsche Zaken in een der zalen van diens Departement geïnstalleerd. Daarbij werd de volgende rede uilgesproken M. H. Z.Exe, de Minister van Binnenlandsche Za ken droeg mij op, namens hem de Staa's- commissie, ingesteld bij Koninklijk Besluit van G Maart j. 1. te installeeren. Dezer commissie werd opgedragen: „Aan een onderzoek te onderwerpen de mogelijkheid om. zonder de industrie Ie knakken, aan het branderij-, distilleerderij en iikeurstolcersbedrijf een andere richting te geven en meer bepaaldelijk na te gaan of het ier wille van de bestrijding van het alco holisme mogelijk is, de productie van ge distilleerd, voor inwendig gebruik bestemd, aanmerkelijk te beperken, indien het kan op te heffen." Namens Z.Exc. zeg ik u dank, dat u zich bereid verklaard heeft aan H. M. de Ko ningin voor het lidmaatschap dezer commis sie te worden voorgedragen. Aan de opdracht van den Minister gevolg gevende, zij liet mij vergund u ook te (iau- ken voor uwe bereidwilligheid. Die bereid willigheid stel ik op hoogeu prijs, omdat ik weet, dat in deze commissie zulke uitne mende mannen op velerlei gebied zitting hebben, die mij zeker de moeilijke taaie als voorzit er kunnen en willen vergemakkelij ken. Moeilijk en gewichtig zal onze taak zijn. Belangrijke onderwerpen zullen ter behan deling komen. Ik héb slechts te noemen: de gevolgen van een verbod of beperking der alcoholfabricage voor die industrie en de daarmede in direct en verwijderd verband slaande bedrijven. Men denke aan de spoeling voor landbouw en veeteelt, aan gist voor het bakkersbedrijf, de glasfabricage, de kurkinduslrie, de ma chinefabrieken, om slechts enkele te noe men. Het vraagstuk: wat onder bestrijding van het alcoholisme verstaan moet-worden zal u worden voorgelegd. Moet onder alcoholisme verstaan worden: de schadelijke gevolgen voor lichaam en geest door overmatig gebruik van alcohol ontstaan of wel de som van alle gevolgen ontstaan uit het alcoholgebruik? Ernstige benadeeltng van het bijzonder be- iang zai staan tegenover bevordering van hel algemeen belang. Wij zullen hebben te overwegen, hoe. ter- wille van het algemeen belang, het bijzonder belang schadeloos gesteld moet worden Verschillende richtingen zijn in deze com missie vertegenwoordigd. De meeniDgen zul len tegenover elkander komen te staan. Toch vertrouw ik er op, dat. welk standpunt men ten opzichte van het alcoholvraagstuk ook in- ueme, er op een punt althans overeenstem ming zal beslaan, n. 1. de wensch, dat even tueel te nemen maatregelen ter bestrijding van het drankmisbruik, n. 1. w51 daarmede in 't gewone spraakgebruik bedoeld wordt, dat deze maatregelen mogen strekken tot heil van het Nederlandsche volk. Namens den Minister" van Binnenlandsche Zaken verklaar ik deze Staatscommissie ge ïnstalleerd en noodig ik uit de werkzaam heden aau te vangen. Wijnkoop de Korkvervolgcr. De toekomstige president der Nederland- sche sovjet-republiek heeft gisteren Ln de Tweede Kanier enkele onthullingen gedaan over de zegeningen, welke ons onder ziju bestuur te v/a.ch'.ea staan. Er werd gediscus sieerd over de netelige kwestie, hoe het ver stoorde evenwicht in 's Rijles financiën op de beste wijze le herstellen; de heer Wijnkoop speelt o'at in een handomdraaien klaar naar het voorbeeld der Russische „staatslieden." Men haalt eenvoudig een streep door de Staatsschuld, belast de grondrente en palmt het kerkelijk bezit in; oen „politiek", die dit voordeel heeft, dat weinig hoofdbrekens kost en den eersten den beslen bosjewiek lantaarnopsteker bekwaam maakt om op den ministerzetel van het financiën-depar'ement plaats te nemen. De Katholieken weten nu als het hun nog niet bekend was welke houding het opperhoofd der Nedcrlandsohe communards deukt aan te nemen tegenover hun Kerk. De geschiedenis herhaalt rich. Volgens het Kort Verslag der Kamerzit ting drukte zich de heer Wijnkoop als volgt uit: En in de derde plaats moet men ko men tot het terugeisdien van de goede ren ia de doode hand, als is dit een aan randing van de macht der Kerk. Wij deinzen er niet voor terug, tegen de Kerk met sterke middelen op te treden. Dit is wel de taal vao den onvervalschten kerkvervolger. Als deze man, die voor het moment nog slecl»t3 over een betrekkelijk onbeduidende» aauhang beschikt, reeds nu zijn haat tegen den godsdienst in deze voege durf; uitspreken, dan behoeven we ons geen illusies te maken wat het geven zal als hij zich ooit iu de machtspositie zou weten. Er. is geen twijfel over mogelijk, dat het hier denzelfden kant zal uitgaan als elders, in Frankrijk en Portugal, waar de Katholie ke Kerk aau de meest laaghartige vervol ging ten prooi is; dal hot met ons bloeiend Kauioliek openbaar leven met één slag zal godaan zijn en het Katholicisme wederom als voor een eeuw zal worden teruggedron gen door een even barbaarsche als onrecht vaardige wetgeving naar verborgen wijk- plaa-sen en moderne katakomben. In zekeren zin mogen wij den heer Wijn koop dankbaar zijn voor de oprechtheid, waarmede hij zijn godsdiensthaat te luchten hangt. Een gewaarschuwd nian telt voor twee! Journalistiek. Tot redacteur van het R. K. dagblad „Ons Blad" te Alkmaar is benoemd de heer Th. E. M. Mud de ie Goes. Bevoegdheden van den Geestelijken Adviseur. In statuen en rgeleuienten van sociale vep- eenigingen leze men het artikel over den Geestelijken Adviseur aldus: „Het Bés'uur wordt bijgestaan door een Geestelijk Adviseur, te benoemen door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem. Tot alle vergaderingen zoowel van het Bestuur als van de' leden, wordt hij uitgenoodigdalle besluiten moeten hem worden medegedeeld, en zonder zijne goedkeuring treden zij niet in werking. Van zijn uitspraak bestaat be roep op den Bondsadviseur, in laatste instan- lie beslist voormelde Bisschop. Hangende dit beroep, is de uitspraak van den Adviseur van kracht, en mag niet tot de uitvoering van het betrokken besluit worden overgegaan, alvorens de beslissing schriftelijk aan het Bestuur is kenbaar gemaakt. De Geestelijke Adviseur draagt geeneriet financiëele verantwoordelijkheid." („St. Bavo") STADSNIEUWS. Bestrijding tuberculose. Voorgezeten door Prof. Dr. W. Nolen had in een der lokalen van het Nutsgebouw de jaarvergadering plaals van de Veveenigiug tot bestrijding der Tuberculose. Uit het jaarverslag van den secretaris Dr. C. J. A. van Iterson zij medegedeeld dat het vertrouwen wordt uitgesproken dat door da gewijzigde tijdsom3tandighedeu in de eerst volgende jaren weer met meer opgewektheid aan het schrijven van het jaarverslag zal kun nen gearbeid wordeu dan in de laatste jaren het geval was. Het aantal leden was niet onbelangrijk toegenomen en bedraagt thans 198, terwijl er 12 donateurs en S9 begunstigers zijn. Aan het Consultatiebureel waren als ge neeskundigen verbonden de h.h. Drs. Boonacker, Veklhuiizen, Seret en Fabius. Het aantal bezoeken aan het Consultatie bureau bedroeg 854 tegen 818 in het vorig jaar. Tot onderzoek meldden zich aan 50 mannen, 45 vrouwen en 93 kinderen, terwijl 10 patiënten in hunne woning werden onder zocht. ln het Laboratorium had 204 malen spu- tums-onderzoek plaats. 40 malen werden tu berkelbacillen gevonden. Het aantal overle den patiënten bedroeg 35, waarvan 8 in eene ziekeninriohting, de overigen in eigen wo ning. Huisbezoek werd afgelegd in 588 gezin nen, het aantal bezoeken bedroeg 3183. In den woningtoestand kwam nagenoeg geen verandering. Door den woningnood trokken vele families bij andereu in. Het is dus zeer wenschelijk dat binnenkort begon nen wordt met het bouwen van goedkoope, hygiënisch ingerichte woningen. Veelal sliepen de lijders niet in afzonder lijke vertrekken. Een aantal sputum-voor- werpen, zooals flacons, glazen, uitkookketels en dergelijke werden in bruikleen uitgege ven. Het aantal woning-ontsmettingen bedroeg 23. dat van beddegoed 58, van lijfgoed 12. Toeslag op de woninghuur werd bij ver- li inzing gegeven bi 3 woningen, otn In dé woning te kunnen blijven in 3 gevallen. Naar Sauatoria werd gezonden 8 patiën ten, naar vacantiekoloiiiea eveneens 8, waarvan er 5 ftaantieolen steun van óe ver- e-mging geuoteu. 10 patiënten werden fn zie- keninriohtingen verpleegd. Ter verbetering vim de voeding werd aan 44 patiënten Ifli liter melk verstrekt, terwijl één patiënt ge durende 0 maanden één ons vleesch per uag ontving. De rekening van den Penningmeester, den heer A. L. Roijmeringer sloot in ont vangst en uitgaaf op 14773,61 met een ba tig saldo van 267,59. Aan contributie werd onlvangen 900, steungeld van hot Rijk 2160, van de provincie Zuid-Holland 800 en van do goraeente Leiden 1260. Het salaris dor huisbezoeksters bedroeg J 2338, dat van de geneeskundigen ƒ681.26. Tot lid der Commissie tot het nagaan van het geldelijk beheer werd gekozen Dr. Veldhuijzen, en tot diens plaatsvervangster Jkvr. Van Eek, en tot leden van het bestuur Dr. W. F. M. Webers, Mej. D. Coebergh en Mevr. S. G. de Vriesda Vries. Na mededeeling dat de verkoop van het Enima-bloempje te dezer in Leiden zal plaat» hebben op 25 April a.s.. weUce verkoop met warmte wordt aanbevolen, sloot de Voorzit ter met de gebruikelijke plichtpleging de niet overtahijk bezochte bijeenkomst. ALPHEN AAN DB RIJN. GomeoRteraadsverkieiiugeii. Door da afdeeüng der b. 1». A. P. zijn als caudi- daat voor üd .an den gemeenteraad gesteld do hoeren N. do Wolf, J. Duiker, II. van der Werf, II. E. iioer en II. G. Heidbuurt. Do Vrijz. kiesvereeuingir.g (L. U.) heeft cand'idaat gesteld de heeren P. van Dijk, W. J. don Hertog. J. Wieringa, N. C. A. van der Linde, C. J. Kempenaar. A. de Jong, P, Duinker en C. A. kop. BODEGRAVEN. Kiesvereeniging. Alhier is opgericht de vereemgiug „Gemeentebelang", bestaande uit kiezers der Lib. Kicsvereenigiug „Bur gerplicht" en de afd. van den Vrijz. Dem. Bond. Het Bestuur is samengesteld als volgt: L. I'. G. Douwes Dekker, Voorri.A. Schuling, 2e Voorz.J. öeijen, Seer.K. Sauting, 2e Secr.Mr. H. E. La Gro, Penningmeester; J. J. Heuedens en W. Roerhorst, leden. HILLEGOM. H. Priesterwijding. De Weleerw. Heer J. P. v. d. Hulst, Missionaris van het H. Hert zal Zondag te Utrecht het H. Priesterschap ontvangen. De eerste plechtige H. Mis zal door Pater Van der Hulst iu de parochie kerk van den H. Joseph opgedragen wor den op Paasch-Maandag. De R. K. Hillegom- mers zullen voorzeker in deze dagen een hartelijk gebed voor den a.s. Wijdeling op dragen. RIJNZATERWOUDE. Distributie. Verkrijgbaar in de week van 20—27 Maart op: bon 18 4 Kg. aardap pelen. bon 484 150 gram bruine booneu, bon -185 100 gram groene erwten, 486 250 gram suiker, bon 487 250 grain kaas, bon 483 150 gram rijst, bon 489 1Ö0 gram jam, bon 490 1 pakje zeeppoeder voor gezinnen van 1 en minder personen, voor grooter gezinnen 2 pakjes, bon 491 1 pakje aardappelmeel of .sago. VOORSCHOTEN. Stemming. Zondag, 23 Maart a. s., zal de verkiezing plaats hebben voor acht candida- ten voor den Gemeenteraad. De gelegenheid, om aan de stemming deel te nemen, zal worden gegeven in het R. K. Verenigingsgebouw, en wel na d® vroegmis, na de Hoogmis en na het lof. D© leden der kiesvereeniging worden er aan herinnerd, dat men verplicht is acht candida te» te stemmen van de 12 Candida ten voor komende op de vastgestelde groslijst, daar anders het siembiljet ongeldig wordt ver klaard. Niemand der leden verzuirae deel te nemen aau de stemming. VOORHOUT. Distributie. Geldig verklaarde bons van 22 tot 27 Maart 1919. No. 0 voor 1,5 ons rijstuo. 7 voor 0.5 ons gort, uo. 8 voor 1 ons kalizeep en hall stuk kleizeep, no. 9 2.5 ous suiker, no. 10 1 ons kaas 20 4-, no. 11 2 ons huishoudjam, no 12 5 bouillonblokjes, no. 13 2 ons spek, no. 27 aardappelen, no. 27 1 pak kaarsen, no. 21 half Kg. kindermeel, no. 19 1,5 ona bruine boonen, uo. 20 t ons groene erwten, no. 21 1 ons capucijuers, no. 24 2,5 ons sui ker. no 22 l ons kali en half suk kleizeep. Hoofden van gezinnen die in aanmerking weitschen te komen voor militaire schoenen (prijs 8,per paar) kunnen zich aanmel den ten geraeentehuize op Maandag 24 Maart aa. tusschen 10 uur voormiddag en half één uauiiddag. ZOETERWOUDE. Boerenleenbank. De Coöperatieve Boe- ren-Spaar- en Leenbank hield Donderdag avond de algemeens jaarvergadering in het café van den heer L. Dolle Bzn., Weipoort. De Voorzitter van den Raad vau Toezicht de heer M. Th. Kompier opende (leze zeor druk bezochte vergadering, verwelkomde de leden en zeide dat het voor Bestuur en Raad van Toezicht een genoegen is dat deze ver gadering dat jaar £>o vroeg kon gehouden worden. De renten rijn voldaan en de reke ning en balans rijn in orde. Was het vroeger wel eens laat in den tijd, het Bestuur stelt er prijs op te kunnen getuigen, dat de pL Bank nu het eerst vergadert in dezen om trek. De secretaris leest vervolgens de no tulen, die onveranderd werden goedgekeurd. .De kassier, de heer C. H. de Boer. brengl vervolgens verslag uit over 1918. Van <fit zeer accuraat verslag het volgende: in h®l Bestuur en in den Raad van Toezicht kwam dit jaar geeu verandering. Het ledental ging dit jaar met 15 nieuwe leden vooruit tot 171. Bestuur en Raad van Toezicht hielden 11' vergaderingen. Op 1 Januari 1918 waren in omloop 483 spaarboekjes met een tegoed van 409.463,46. 27 boekjes werden geheel terugbetaald, 39 nieuwe boekjes werden verstrekt zoodat op 31 December 495 boek jes in omloop waren met een gezamenlijk bedrag van 375.510,91. In den loop vaa 1918 werd ingelegd met bijgeschreven rent© 240.774,28; terugbetaald 275.727,18® te- rugbetaalde rente 227,58. In het begin van 1918 hadden 87 leden een voorschot van den Bank tot een bedrag van 101.339. In 19ll zijn 17 nieuwe voorschotten verleend tot ©©o som van 21.825. Afgelost werden 17 voor schotten zoodat het aantal stationair bleet Afgelost werd totaal 20.102,26. Het in goed van de voorschotten was alzoo per 81 Dec. 1918 103.001,74. Aan rente moest ont vangen worden 4520,31, is ontvangen 4o25,lö, nog te vorderen rente 1,16. Het Bestuur is zeer voldaan over de rent*

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 3