'weede Blad. laterdag 15 fêlaart 1319 UK. Vrouwenbond- beweging. Uit de Omgeving. UITOEGSTGEEST. Lhoon er-reeds veel over den Vrou- ilion'd Is geschreven en gesproken, zijn ,0g altijd die buiten de beweging staan .[oh nieuwsgierig afvragen wat de ouwenbond" nu toch eigenlijk is. it is voor hen voornamelijk, dat wij eens in 't kort dc Vrouwenbond-be ug willen uiteen zetten, groote stoot voor deze bewoging ging Frankrijk uit. Daar begonnen, in do~ te jaren dezer eeuw, dc vrouwen zich ereenigen en stichtten de „Ligue Pa- ique des Frangaises". Toen de Fran- vrouwen bemerkten welk een heilza- invloed er na korten tijd van haar itea nationalen bond uitging, besloten lich met andere landen in verbinding itölleo om te trachten daar ook een elijken bond te doen oprichten. Toen r pogen in Portugal en in Uruguay gunstigen uitslag bekroond werd, be- ii ze verder te gaan. Zij overdachten plan van een samentreffen van sociaal- pnde en sociaal-werkende vrouwen uit •liillende landen en bepaalden "de bij- omst, tijdens het Congres van Opvoe- te Brussel in 1910, hetwelk haar tot rzetting harer plannen wel de meest hikte gedegenheid toe leek: cn „Comité 'dTni^iaÜ've" werd ge it, dat zich dadelijk aan den arbeid en o. a. de uitnoodigingen tot de chiller, ie landen richtte, an den oproep werd gehoor gegeven Engeland, Duitschland, Oostenrijk, ie, Brazilië, Spanje, Portugal, Zwit- (iriil en Uruguay. spoedig bleek, dal het juiste moment aangebroken tot. stichting eener „In- lalionale Federatie" van R. K. Vrou- ponden. Want al in verscheiden -tan- bestond een vereeniging, die in den it der Fransclie „Ligue" werkte en il deed zich 't verlangen tot interna- alo aansiuijing gevoelen, nu te voren was een ontwerp-dag-orde lgazonden, waardoor de agenda in (haak op 't volgende neerkwam: ispreking over 't nut van een Interna- atp Federatie van ~R. K. Vromvenbon- mét het doel het geloof te bewaren, ;odsdionstvrijheid te verdedigen, en de tolieke sociale actie, to bevorderen, ïhandeling der statuten. [spreking over de oprichting van oen 'nationaal Infonna Lie-Bureau ten dien- ior aangesloten bonden. Ktajrèf* bijeenkomst vond te TVrirssOl 26 Augustus 1910. f hoofdbestuur hadden zitting geno de Fransche vicomtesse de. Vélard, Belgische Marquise du Chasteler, se- lares.se vap de „Ligue Palriolique des noises", terwijl aan het bestuur een lelijk adviseur wa3 toegevoegd, ijrio Em. kardinaal Mercier en Z. D. de Aartsbisschop van Parijs hadden ri/feüjk van hun hooge instemming gegeven, terwijl kardinaal Mercier bovendien den aartspriester de Smet zijn vertegenwoordiger naar de bijoen- fiten had afgevaardigd. vicomtesse de 'Vélard opende de eer- vergadering. een kernachtige rede zette de begaaf- apreeksler uiteen, hoe reeds van vcr- itlon!:- zijden stille wenschen waren fint voor iels, waar de bijeenkomst irusscl een voorbereiding voor was. int nu 't kwaad een internationaal ka- irtoont en de vrijmetselarij van baar bureau te Neufchatel leiding geeft de oude en de nieuwe wereld, moeten len 'len,i )iten zich verbinden tot eon jUdver.v-niging om met vereende ictiten dat kwaad te bestrijden. (Dat t.-n wij doen, riep enthousiast' kster uit, wij Roomsche vrouwen, n ons de taak de wereld vereeniging tot nd U: brengen, die een vereeniging zai voor 't goede. Door de Internationale "alio van R. K. Vrouwenbonden zal voctirg ontslaan tusschen de vrouweif verschillende landen; tot nu toe wisten 'oo weinig van elkaar;'we zullen ons rit loeren kennen en waardeeren. Onze d togen da Franc-magonnerie en 't zal geen negatief karakter dra maar positief moet bij zijn en sterk reenigri moeien we hem aanbinden. En wijl 't woord „neutraal" met groote geschreven' staat op de 'banier der anc-magonnerie, zullen wij ons ver jon onder den standaard vqn 't kruis. lfJn zullen we roemen op onze onder ling aan den H. Stoel en als leeken- "stelen strijden slechts voor 't r.echt van Cod: ter ccre Gods en tot welzijn van den evenmensch!" Vervolgons werd door de voorzitster aan de verschillende afgevaardigden het woord verleend. Brazilië was niet vertegenwoor digd, doch betuigde zijn instemming per draadbericht. Do tweede dag werd geheel gewijd aan 't opmaken der statuten. Enkele punten lokten een interessante woordenwisseling uit, o. a. die: dat de Fe deratie zich zal houden: independente de tout politique (onafhankelijk van elke poli tieke partij). De oprichting van een Internationaal Bureau werd ook in den breede besproken. Besloten werd een dergelijk Bureau te stichten en do leiding er van do eerste vijf jaar, aan de „Ligue Patriotique des Fran gaises" toe te vertrouwen. Dit bureau zal steeds ten dienste staan der aangesloten bonden, die zoodoende voeling met elkaar kunnen houden. Voorgesteld word, en dit voorstel' vond algemeenen bijval, om in het bondsblad van de Fransche „Ligue." een Jnternatio- nalo rubriek te openen, waarin berichten van en over de bonden zouden worden opgenomen cn aan vooraanstaande mannen en vrouwen uit verschillende lan den te verzoeken bijdragen in t.c zenden. Toen de stemming over de statuten was afgeloopen, stelde de afgevaardigde uit Engeland, miss Plcsclier, voor, om alleen nationaal georganiseerde bonden tot de internationale Federatie toe te laten. Ten slotte werd besloten de aanstaande congressen van de Internationale Federa tie van R. K. Vrouwenbonden te doen sa menvallen met groote godsdienstige of na tionale gebeurtenissen; bijv. Eucharistische congressen, tentoonstellingen enz. Zoo wasulan de Internationale Federa tie van R. K. Vrouwenbonden opgericht o.n sloten zich dadelijk aan: Frankrijk, Duitschland, Elzas-Lotharingen, Engeland, Oostenrijk, Belgie (de Waaische Bond). Brazilië, Spanje, Portugal, Zwitserland en Uruguay. ANNA PT. VAN DER SCHUERE. (Wortlj vervolgd.) Het London Agreement. (Officieel.) Het Ministerie van- Buiten hui dscho Zaken deelt ons het volgend(5 mede: Kene dér bepalingen van het London Agreement, n.l. dat de aankoop o. a. van vwvoeder uit andere landen dan Noord- Amorika heeft te geschieden door bemid deling of onder goedkeuring van het Wheat'Executive te Londen, is als gevolg van «nadere onderhandelingen thans ko men te vervallen. De aankÓQp^van voederartikelen in neu trale landen, voor zoover deze blijkens be kendmaking van het Rij ksgraa nbu re a 11 door do Nederlaiidsehe Regeer in g Ts vrij - getffsvcm-aaji (lep dus door dezen geschieden zonder èénige veerdero tusschenlcomst van het Wheat Excecutive. Met name kan dus wederom van do tusschen komst cler Nc-derlandsche huizen in Argentinië worden gebruik ge in a akt. De verdere bepalingen omtrent rantsoen en adresseering aan de Nedcrlandsche Overzee Trustmaatschappij blijven onver anderd. 9 Mijnen. In de maand Februari zijn op onze kust aangetroffen 5 Erigelsctie. mijnen. Srnlei t bot begin van den oorlog be draagt het totaal aangetroffen mijnen 6117 en wol 5I0G Engelsclie, 81 Fransche, 441 Duitsche en 519 van onbekenden oorsprong. De vooruitzichten onzer industrie. Naar het Corr. Bur. verneemt, heeft de Nijverheidsraad in zijn laatste drie verga deringen zich voornamelijk bezig g.Tou ch-n met de vraag, in hoevpr de Neder Inmische nijverheid wordt belemmerd door den invoer van fabrikaten uit het buiten land, welke ook hier te lande vervaardigd werden, doch waarvoor de Nederlandse he industrie geen voldoende grondstoffen of grondstoffen van niet voldoende kwaliteit of van te hoogen prijs heeft. Deze bespie- kringen gingen samen in oveileg met de Rein i-i ing en met de N. O. T. Het refill-' taat van een en ander is, dat voor een aantal artikelen de moeilijkheden werden opgeheven doordat of de rantsoenen wer den verhoogd clan wel geheel vervielen of de invoer van fabrikaten 'niet in die mate bleek te geschieden als aanvankelijk wel gevreesd werd. Er bleven echter toch nog peuigo gevallen over, waarin benadeeling van de Nederlarïcische industrie viel te constateeren. Besloten werd deze gevallen endn de bijzondere aandacht van de Be geéring te brengen, ten einde daarmede bij onderhandelingen met do betrokken vreemde Rcgccringen rekening te kunnen houden. Omtrent den toestand op het gebied van de scheepvaart met betrekking tot den aanvoer van grondstoffèn ypor de nijver heid. werd geregeld in elke vergadering v rslng gedaan door den heer Du Croo, die, gelijk bekend, als vertegenwoordiger der nijverheid 'in den Raad van Bijstand van het Rijksbureau voor de Scheepvaart zitting hecit. Het bleek, dat voor de grond- stoifen, welke in vreemde havens ter ver scheping gereed lagcyi, voldoende scheeps- ruimte beschikbaar kon worden gesteld. Ook omtrent de kolenpositie voor de nijverheid worden geregeld mededeelingen gedaan. Hoewel de voorziening nog niet voldoende is, is zij toch in de laatste maand aanmerkelijk verbeterd. Er moet echter in het oog worden ge houden, dat do nijverheid meer en meer een andere moeilijkheid ondervindt, n.l. dat omtrent den afzet zoo weinig zeker heid bestaat; niet, alleen toch bewegen de prijzen zich in dalende richting en bestaat dus het gevaar, dat goederen vervaardigd van thans ingekochte grondstoffen later niet meer loon end. te plaatsen zijn, maar ook in het algemeen vreest men een na- doeligen invloed* op den afzet der in dustrie door do verminderde koopkracht, dio over de geheeld wereld ten gevolge van den oorlog ontstaan is. De vooruitzichten voor de huidige industrie zijn met het oog hierop dan ook niet gunstig. In don Nijverheidsraad kwam ernstige bezorgdheid naar aanleiding van een en ander tot uiting en besloten werd vcr- schillende vragen, met de vooruitzichten van onze industrie verband houdende, nog nader onder de oogen te zien. De Onderwijzers-salarissen. Door den Raad der gemeente Nieuwe- Niedorp is een volgende motie aangeno men inet Vi-rzoek aan de gemeentebesturen hieraan adhpesie te willen betuigen. Do Raad der g meente Nieuwe^'iodorp, kennis genomen hebbende van 't wetsont werp van Z.Exc. den minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen betref fende salavicering der Onderwijzers bij het lager onderwijs; waarde erende het goede, dat genoemd wetsvoorstel bevat, o. a. het regelen en va-'stellen der salarissen bij de wet; van oordeel evenwel, dat de daarin op- gr romen klassificatie der gemeenten ten n.ideele strekt van het platteland, omdat d'- mutatie van het onderwijzend perse is i er door verhoogd zal worden, waar door het onderwijs zeer sterk zal-lijden; besluit de re motie ter kennis te brengen van de.n betrokken Minister en van de Tweede Kamer der Statetn-Geaieraal met dringend verzoek te bevorderen dat bo venbedoelde klassificatie komt te verval len. Do oudérdomsronte. Volgens een schrijven van het bestuur der Rijksverzek<ringsbank te Amsterdam bestaat er een misverstand bij verschillen de gemeentebesturen inzake de opgave van personen ouder dan 64-jaar, die in de gemeente woonachtig zijn en geen ouder- drtrfiSfaiim genie;,-o. Mi el tiitslu ite.ncT wordt opgave gevraagd van de personen gebo ren in de jaren 1850 tot en met 1854, doch van allen die 65jaar en ouder zijn, dus tot don hoog-sten leeftijd toe, met uitzon dering van hen, -die in 1849 geboren zijn of reeds ouderdomsrente genieten. Bij vergelijking met de registers van Burger lijke Stand voor andere gemeenten zal de vergoeding worden beschikbaar gessteld aan de ambtenaren der gemeente, welke de opgave zendt, dus waar belanghebben den wonen. Vragen van Kamerleden. Do heer v. Rereeteyn heeft de volgende vragen genacht lot den minister van Land bouw 1. Is het juist dat de Minister zonder de bij de behandeling van de Binnenscheep- vaa'rtvvet in de Tweede Kamer toegezegde Staatscommissie te hooren, de binnen- scheepvaartregeling van 4 Februari 1919 (St.Ct.. 29) heeft getroffen? 2. Ileeft de Minister over deze regeling, welke bepalingen inhoudt waarin van het Wetboek van Koophandel wordt afgewe ken,, tevens overleg gepleegd met zijn ambtgenoot van Justitie? 3. Is het juist dat de Minister de hooge vrachten, welke de voedselvoorziening, den woningbouw, kortom, handel en industrie drukken, welke krachtens artt. 1 en 3 der Binnonscheepvaartregeling als maximum tarieven, moeten beschouwd worden, heeft verheven tot bindende tariefvrachten, in dien zin, dat bij bereidwilligheid van ver voerders nu ook voor lager vrachtcijfer te varen, de Minister,dit verbiedt of althans belemmert? 4. Zoo ja, acht de Minister het dan op den weg der Regeering to liggen, terug keer tot weer normale vrachttarieven tegen te gaan en is de Minister bereid orders te geven dat de tarieven beschouwd moeten worden als' maximum-tarieven? 5. Is het juist dat, reeds besprekingen hebben plaats gehad ove» de aanstelling van een ambtenaar, waarvoor slechts plaats zal zijn bij eene definitieve rege ling der binnenscheepvaart, en zoo ja, acht de Minister het niet gcwenscht alvorens in die richting stappen te doen, de Kamer in zijn plannen te kennen? De heer Koster richtte tot den minister van Landbouw onderstaande vragen: 1. Is het den Minister bekend, dat groo te hoeveelheden bruine boonen, waarvoor garantieprijzen zijn betaald, op dit oogen- blik voor dc veevoederdistributie wórden beschikbaar gesteld? 2. Is het, ook met het oog op de belan gen der schatkist niet mogelijk de garan tieprijzen voor bruine boonen en groene erwten, die op dit oogenblik nog niet zijn gepoot, voor 1919 af te schaffen? Verlofs-officieren. Het hoofdbestuur van de 'Alg. Vereeni ging van Verlofsofficieren heeft den mi nister van Oorlog verzocht, eene meer doelmatige en vluggere regeling te doen tot stand komen met betrekking tot tege moetkoming bij terugkeer in de burger maatschappij. Het wijst er op, dat van verschillende zijden is vernomen dat de wijze waarop de in de kennisgeving aan de burgemeesters aangekondigde aanspra ken worden behandeld te omslachtig is en daardoor de tegemoetkomingen niet ter boschikking worden gesteld op den tijd waarin zij noodig zijn om in de groote financicele moeilijkheden van de verlofs officieren te voorzien. ALPHEN ad. RIJN. Diefstal. Gisternacht zijn bij den landbouwer J. v. d. Akker al de kippen ontvreemd en hedennacht hebben de die ven bij de Erven v. Schie hun slag ge slagen cn wederom 7 kippen gestolen. Ver moedelijk is men de daders op 't spoor. BODEGRAVEN. De Hanze.Donderdagavond werd in het Patronaat de vergadering'gehouden der R.-K. Middenstandsvereeniging De Hanze. De voorzitter opent de vergadering, waarna door den 2en secretaris de notu len worden voorgelezen, welke onveran derd worden goedgekeurd. Vervolgens doet de voorzitter mededeeling van een ingekomen schrijven der afd. Gouda, hou dende mededeeling, dat Maandag 24 Mrt.. een vergadering zal gehouden worden, waarop door den heer Perquin, de ver schillende grieven welke tegenover de Hanzebank bestaan, zullen worden be sproken. De voorzitter merkt naar aanleiding hiervan op, dat voor eenigen tijd èeri gpreker voor d-e Hanzebank alhier het woord heeft gevoerd; desniettegenstaande zijn toen verschillende heeren onvoldaan naar huis gegaart. Spr. adviseert daarom er niet op in te gaan, doch dit schrijven voor kennisgeving aan té-» nemen, terwijl die hecren, cite naar déze vergadering wenschen te g#an, zulks kunnen doen. De heer Boogaard betoogt de wensche- lijkheid om toch een paar bestuursleden af te vaardigen, teneinde de verschillende grieven te bespreken en daarna verslag hiervan uit te brengen. De heer^r. d. Heijden steunt dit voorstel. Na breedvoerige bespreking en discu'sies wordt besloten aan de leden bericht van deze vergadering te zenden, terwijl deze- dan. naar willekeur kunnen gaan. Als punt 3 staat op de agenda: „houding van den middenstand bij de a.s. gemeente raadsverkiezing". De voorzitter stelt voor dit punt aan te houden tot het laatst en eerst de rondvraag te behandelen. Bij de rondvraag vraagt de heer Kelf- kens, of het wel*op den weg ligt van de Hanze, om in een politieke richting te gaan. De voorzitter zegt, deze vraag nader te zullen beantwoorden. Aangezien niemand meer het woord verlangt sluit de voorzit ter (zonder punt 3 der agenda af te wer ken) de vergadering. Vervolgens, wil de voorzitter van punt 3 der agenda een bespreking maken en olzoc buiten de vergadering om bespreken. Het gevolg hiervan is een vrij heftige dis- cusie. Eenige heeren van het bestuur der R.-K. Kiesveroeniging, wijzen het bestuur der Hanze erop, dat het absoluut verboden is, politieke besprekingen te voeren, zelfs in verwijderden geest, door standsorgani saties en sociale vercenigingen, waarbij verwezen wordt naar een aanwezig zijnd advies van den zeereerw. heer prof. Aen- genent. Nadat langdurig over deze zaak is ge- discuseerd, wordt besloten, de vergadering der kiesveroeniging af te wachten en dan een oproep te doen lot alle R.-K. midden- slanders in Bodegraven cn alzoo in een bijeenkomst de belangen te bespreken. R.-K. Raadslid afgetreden. Het R.-K. 'raadslid dezer gemeente, de heer A. de Vos heeft als zoodanig ontslag aangevraagd. Omtrent de loopende geruchten, volgens welke ook dc leden van den gemeenteraad Kopt, Turkenburg en Splinter ontslag zouden heben genomen is nog niets offi cieels bekend. Stiorenkeuring. Op de Provinciale en Rijksstierenkeuring^voor do kcuringsplaats Bodegraven waren aangevoerd in de ru briek: stieren van 2V& tot 3V6 jaar 2 stuks, van li/, tot 2y2 jaar 8 stuks en beneden li£ jaar 20 sinks, benevens 2 stieren zonder bekende afstamming of mot voldoende pro ductiecijfers. Van deze stieren behaalde de volgenden de verschillende premiën. 2y3 tot 31/2 jaar: Adolf IV 2924 Ni R. S. van H. W. Speelman te Bodogravcn. P^l Roel 3326 N. R. S. van \V. Verbuig te Nieuwkoop. P/2 tot 2V6 jarige stieren: Wilhelm III 3491 N. R. S. Van de fok vereeniging „Steeds voorwaarts" te Noorden. Udo II 3654 N. R. S.' van de Rijnlandsche fok- vereeniging „de Vooruitgang" te Bode graven, Martin III 683 N. R S. van H. W. Speelman te Bodegraven, Frits 3684 N. R. S. van Gebr. van Dam te Zwam- merdam, Bravo 3686 N. R. S. van de Erven H. J. Heemskerk te Alphert^a.d. Rijn,*Ar- noutl 3865 N. R. S. van C. Castelein te Alphen a.d. Rijn. Beneden H iaur, Arend VII 33722 R. V. J. van H. W." Speelman to Bodegraven. Deze stier werd verkocht voor f 1400.aan de fokvereeniging te Udenhout. Hendrik 36980 R. V. J. van H. W. Speelman te Bodegraven, deze stier werd verkocht voor f 1000. - Adolf V 35344 R. V. J. van de Ri.jnlandschr. fnk- vereeniging „do Vooruitgang" Rode graven, Marinus 36289 R. V. J. van W. Verburg te Nieuwkoop, Maarten 67748 R. V. J. var denzelfder» eigenaar. Dozc stier werd eveneens verkocht voo- 1" 1000 Leen II R. V. J. 36863, eigenaar dezelfde, Adolf III 35213 R. V J. van .1. de Jong te Hazerswoudc, Arnoud II 85330 van L. A. Nell, te Bodegraven. Voor deze keuring was zeer veel belangstelling, terwijl er kan geconstateerd worden dat het foknna- toriaal zoowel in exterieur als afstam ming en melkproductie jaarlijks met groo te schreden vooruitgaat. HAZERSWOUDE. Distributie. Van 1521 Maart is ver krijgbaar: op bon 22 2 Kg. kloiaardappe- len van 15118 Mrt.; bon 23 2 Kg. klei aard appelen van 19—21 Mrt.; bon 17 500 gr. peulvruchten; bon 6 100 gr. kaas; bon 50 250 gr. suiker; bon 51 200 gr. kalixcep met verplichte koop van 100 gr. "kleizeep: van de voedselvoorziening voor zieken, zwak ken en kinderen is geldig; bon 2 van de roode kaart; bon 2 van de grijze kaart; bon 11 bonblad 250 gr. suiker; bon 6 idem voor 200 gr. kalizeep met verplichte koop van 100 gr. kleizeep. Bij den grossier voor deze gemeente kan door de winkeliers vrij huishondjam gekocht worden cn behoeft, hiorvopv geen bestolbiljet meer aangevraagd m worden aan het distributieburau. HAZERSWOUDE KOUDEKERK. Brandstoffencommissie. Turfkoart gel dig bon 26 voor turf. Nadere inlichtingen bij de handelaars. Ifulpbrandstofienkaart: bons IJ en Z elk voor Kill luchtballen. Landbouwers en/of zuivelbereidérs bin nen voor de maand April hun aanvrage indienen om turf voor hun bedrijf; ech ter moeten deze aanvragen heslist tusschen 20 en 27 Maart ingezonden worden. Naar gelang van aanvoer en voorraad zal toe wijzing geschieden. HfLLEGOM. R.-K. Kiesvereeniging. Woensdag avond hield de R.-K. Kiesver. in café Flora een drukbezochte ledenvergadering. De voorzitter, de heer J. H. M. Balvers, opent de vergadering met den chr. groet en een woord van welkom. Hij wijst op de groote belangrijkheid der agenda en vertrouwt, dat allen ziéh zullen toonen mannen van dicipline, die voor alles éen cn Roomsch zijn. De penningmeester deed daarna verslag van zijn gehouden'beheer. De ontvangsten bedroegen f 412.85, en de uitgaven f 407.25; batig saldo dus f 6.60. Gememoreerd werd dat de organisatie nog een oude schuld heeft te voldoen van f 549.38. Onder applaus werd medegedeeld, dat het ledental thans bedraagt 803 en in éen jaar steeg met 218. Een commissie werd benoemd, die te gelegenertijd de beschei den van den penningm. zal controleeren. Hierna gaf het bestuur een korte uiteenzet ting, hoe dit jaar de verkiezing voor den gemeenteraad zal moeten plaats hebben. Nadat werd vastgesteld, dat. de R.-K partij zou uitkomen mol 12 candiaten en uitge legd was dat 7 leden kunnen worden ge kozen tot raadslid, werd de gelegenheid opengesteld om candido.ten in te leveren. Ingediend werden de heeren Joh. A. Ger ritsen, J. C. Groot, C. G. v. d. Poll, P. Klaver (aftr.), W. Mesman Dz., F. Jonk heer (aftr.), Th. Lommerse (aftr.), R. A. v. d. Schut, (aftr.), W. v. Beek, A. Murk, B. N. Loerakker (aftr.) en J. H. M. Bal vers (aftr.) FEUILLETON. (Slot.) Nadat wij voldoende zijn uitgerust zul- n we onzen weg vervolgen. Aan onze lin- ffhand wordt de weg verbreed tot bijna B''n het daar ter plaatse staande lage fbje. Verderop bij de R.K. Pastorie zul- R de monumentale met. klimop begroeide regen moeten verd vijnen, terwijl ook een gedeelte van den grond voor de K- kerk in gebruik zal worden geno- 'n Evenzoo een gedeelte van de Kerk ln- Dy weg verkrijgt zoodoende een' ftdte van php. 17 M. Volgens ons in- 1-had men hier nog gerust wat meer den weg kunnen trekken om beter 0rgang te krijgen voor het verdere ge- j[ War>t voorbij de Kerklaan wordt de nog ongeveer 5 M. breeder, zoodat -K. school 4 a 5 meter van de straat De verbreeding van het verdere gedeelte bedraagt aan onzen linkerkant 10 a 12 M., zoodat de nieuwe weg ongeveer 30 M. wordt. Vanaf de school tot „Duinzicht" wordt volgens de teekening ook aan onzen rech terkant een gedeelte bij dgn weg getrok ken. Wanneer dit zal gebeuren, zou dit zeker te betreuren zijn voor het mooie natuurschoon. Immers de zoo sierlijk aan gelegen vijver, welke zoo'n aardig geheel vormt met de boomen en perken met hees ters, zou bij verbreeding van den weg dan die zijde veel moois inboeten. Voorbij „Duinzicht" wordt de weg al leen aan onze linkerzijde verbreed. Deze verbrceding bedraagt gemiddeld 12 M. en loopt ongeveer evenwijdig mét den bestaan- den weg tot villa „Mariette". De linkerkant van den weg komt ongeveer gelijk met de voorgevel van deze villa. De twee bochten in den bestaanden weg bij den heer Nouwens en aan „Bijdorp", komen te vervallen, doordat de ontworpen weg vanaf genoemde villa met een flauwe bocht links wordt omgelegd om even voor bij de laan van „de Grunerie" weer op den bestaanden weg uit te komen. Een groot gedeelte van het land aan onzen linker kant wordt dus bij den weg getrokken, op bet breedste gedeelte zelfs plm. 55 M. Vanaf de laan van „de Grunerie" wordt dc verandering het grootst, want hier wordt de bestaande weg' geheel verlaten en gaat de nieuwe 25 a 30 M. breed ge projecteerde weg aan onzen linkerkant het land in om dan in een bijna rechte lijn (alleen het laatste gedeelte is flauw gebo gen), door bouw- en vieiland, bij de grens van onze gemeente met Sassenheim, weer op den ouden weg terug te komen. Om de verschillende' landerijen op te noemen, welke door den nieuwen weg doorsneden worden, heeft geen nut, al leen zij nog gemeld, dat de weg aan het kanaal tusschen het terrein van „de Zout keet" en tusschen het huis van den heer de Vletter, doorgaat, zoodat de daartus- schen liggende huisjes zullen moeien ver dwijnen. Hier ter plaatse zal dus dc nieu we brug komen. Voor de Dorpsstraat op Dorpsbuurt is deze omligging van den weg niet zoo aan genaam,'het zal er, wanneer de nieuwe weg in gebruik is genomen, nog wel stiller worden dan nu reeds het geval is. Eigenaardig is. wel dat er bijna geen plaais in onze gemeente is, waar minder vooruitgang te bespeuren is dan juist de Dorpsbuurt, en dat dit reeds lang zoo is, bewijst een beschrijving over Oegstgeest. in „Hedendaagsche Historie", uitgaven 1746, waarin o. a. voorkomt: „Oegstgeest of Oestgeest grenst aan de andere zijde van Warmond, 'leggende het Dorp van die naam in een vcrmnaklijk oord van vrugl- baare Wei en Koorenlanden, doch de Dorpbuurt is niet gr o o t". Hot is dus reeds een oude kwaal en waarschijnlijk zal de verplaatsing van den weg hiervoor niet voordeeüg zijn, ofschoon er ook optimisten zijn, die denken, dat wanneer de nieuwe weg eenmaal klaar is, de terreinen tusschen den ouden en den nieuwen weg zeer geschikt zullen zijn voor bouw- of industrieele doeleinden en dus een oplossing van- „Dorpsbuurt' te ver wachten is. Voor de veiligheid op den weg, vooral met het oog op la t auto-verkeer, is de ver andering wel heel nuttig, want de bestaan de weg heeft veel sterke bochten, waarbij die achter het „Groene kerkje" zelfs heel gevaarlijk genoemd kan worden Aan het einde van onze beschrijving zij nog genu lil, dat in onze gemeente 119 per- ceelcn eiond, huizen of water moeten wor den gekocht of onteigend. Voor eenigen zal dit misschien voordeelig zijn. terwijl anderen er niet veel beter van zullen wor den. Tiet geheel is echter een groots, li werk dat zeker zal bijdragen tot meerderen bloei van ónze gemeente. Oegstgcester, Oegstgeest» W. F. dc R,

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 7