2)ê'£cidtadbe0ou/tcntl blad verechtjiit eiken clag, nitgez. Zon- en iTeeata. t Abonnementsprijs bedraagt, by vooruitbetaling. Leiden 15 ct. p. week, f2.~ p. ktvartaa!; by aeeriten 16 ct, p. week, f 2.15 p. kwartaal. Franco at f2.45 p- kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- 5° is vbor de Abonnó's versrijgbaar tegen betaling 25ct. r. kwartaal,bij vooruitbetaling. Afzonderlijke laerB5 ct.,met Geïllustreerd Zondagsblad S cent. 10e laargsng. ZATERDAG 15 MAART 1919. Bureau STIEWSCHUUH !S - S.ESCEW. Interc. Telefoon 935. Ko. 2864 Postbus i1. De Advertentieprijs bedraagt 17V2 cent per regel voor Haudelsa'dverteirtien; Zaterdags 25 cent per regel, 22j/2 cent per regel voor gewone advertentien; Zater dags 30 cent per regel. Voor ingezonden mededeelingen wordt het dubbele vaP het tarief berekend. Kleine Adveitentiën, waarin "betrekkingen wordna aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop an verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 80 woorden nummer bestaat uit vier aden, waaronder het goïl- streerd Zondagsblad. geloofsgeheimen?! ar moet ik niets van hebben. Dat was id in de duistere Middeleeuwen, toen n nog niet beier wist. Maar nu, in on tijd van wetenschap en vooruitgang elk gebied, moet. men daarmee niet ikoraen. Een ontwikkeld en verstandig Jn "gelooft alleen, wat hij ziet of be- ipt." ulkc beweringen kan men niet zelden mdheid voor .verlicht" geleerd zelfs, andheid voor „verlicht", geleerd zelfs len doorgaan, doch inderdaad zich nnier toonen dan een eenvoudig en ge- rig werkman. Ha alleen dat gelooft, wat hij ziet of ■ijpt, hoort in deze wereld niet thuis dient een andere te zoeken, waar alles ar en begrijpelijk is, want de rnensch ca de heele natuur zijn vol geheimen, waarheden, wier bestaan wij volstrekt er kennen, doch wier wezen wij niet volle begrijpen, Ho- zou weigeren te gelooven, dat ar id is, al ziet hij hem niet? durft het bestaan van electriciteit kennen, al kent hij ha-ar wezen niet? Ho begrijpt, hoe levenlooze stof, als od bijvoorbeeld, in den mensch levend sch en bloed wordt? 'ie zal verklaren, hoe de mensch met iwcc kleiHC oogen alles ziet, wat hem 'ingt en wel tot op duizenden uren af- ids, zuoals bijvoorbeeld de sterren? lid begrijpt, hoe lichaam en ziel van mensch één geheel vormen en op el-' inwerken? a, de geheele natuur is vol geheimen de mensch zelf is een wereld van ge- men in 't klein. Iemand, dio dat zou ontkennen, zou men terecht naar krankzinnigengesticht verwijzen, [aar waarom zouden er dan in den jsdienst geen geheimen kunnen en mo- zijn? let oneindig Verstand van God be- pf oneindig veel, dat de mensch met eindig verstand onmogelijk vatten Waarom zou God nu geen waarheden len en mogen openbarep, die voor menscli geheimen blijven? Het eindige lijpén we niet, doch den Öneindigen zouden we. willen begrijpen? Maar is onredelijk en onmogelijk? Het ein- 1 kan het oneindige niet omvatten. Als msch het wezen, de volmaaktheden de irorken van God volkomen kon be- [pen, dan zou, zooals de II. Athanasius óf de men gelijk zijn aan God, óf geen God meer zijn. oals we' vroeger bewezen, heeft- God 'blijk tot de menschen gesproken en vooral door zijn Zoon, Jezus Christus. waarheden geopenbaard, welke alle moeten gelooven, al begrijpen we ge ook niet. God is onze volstrekte en Meester, die alle recht op ona en daarom eischen kan, .dat we 'ona tand onderwerpen aan de waarheden rijn Woord. Of zou God alleen waar in mogen openbaren en te gelooven konden, welke de mensch begrijpen Maar dan zou Hij zichzelf niet be- l hebben mogen maken, want God is igrijpbaar, en dan zou er van Gods- st geen sprake kunnen zijn. De ware Godsdienst moet daarom noodzake een Godsdienst met geheimen zijn, en is zoo zeker, dat een Godsdienst zon- geheimen reeds om die reden alleen ware Godsdienst niet zijn kan. baarde geheimen van den R.-K. Gods- >st bevatten tegenstrijdigheden, die lelijk bewijzen, dat die geheimen niet .t kunnen zijn," beweren ongeloovigen. ie tegenstrijdigheden bestaan niet in lelijkheid, maar slechts in schijn, ze niet tegen maar boven ons verstand, verstand kan de waarheden niet he pen, welke die geheimen bevatten, 'k kan niet. aannemen," zegt de onge le, doelend op dë allerheiligste Drie- 'heid, „dat drie gelijk is aan een en [.gelijk aan drie." ;ker, één man is niet drie mannen en zielen zijn niet één ziel, drie godde- [e Personen zijn niet één goddelijke 'soon, en éen goddelijke natuur is niet e goddelijke naturen. Als men echter h gelijk lift R.-K. Geloof leert, dat er éen God is in due onderscheiden sonen, den Vader, den Zoon en den Geest, en dat die drie goddelijke Per en maar éen God zijn, omdat zij alle 3 één en de/plfde goddelijke natuur hen, dan bestaat or niet de minste te- strijdigheid. We begrijpen alleen niet, die drievuldigheid van Personen mo- 1's in éen goddelijk Wezen. Maar is rok niet nocdig. We weten onfeil- 'r zeker, dat dit geheim waar is, omdat 1 zelf. die onmogelijk bedriegen of a'on kan, het geopenbaard heeft., en 18 genoeg. Ik begrijp niet. hoe Christus 'tegelijk en mensch kan zijn," zegt men en jont. Om die waarheid te kunnen he pen, zou men het Wezen van God moe- Kennen en alle wijzen, waarop een Gelijke Persoon zich vereenigen kan eer, schepsel, en dat is onmogelijk, ie Kan verklaren, hoe Christus in het heiligste Sacrament des Altaars 'on- j.j® gedaanten van brood en wijn we en waarachtig tegenwoordig is? lijk mand, want 'daarvoor zou mpn alle |en moeten kennen, waarop Gods wijs- en almacht een lichaam kan laten bestaan. .En dit gaat het beperkt men- schenverstand te boven. Zoo blijft het vcor ons ook een geheim, hoe Maria Moeder van God kon worden en toch Maagd bleef, omdat wij onmoge lijk kunnen begrijpen, hoe ver Gods on eindige macht en werking zich uitstrek ken. Wie dus beweert, dat genoemde gehei men tegenstrijdigheden bevatten en daar om niet waar kunnen zijn, dwaalt niet alleen,-maar geeft tevens blijk van on kunde, wijl hij geen enkel bewijs van zijn beweren kan leveren. „Maar aan geheimen gelooven, waar heden aannemen, die men niet -begrijpt, is den mensch onwaardig". Zoo kan alleen een ongeloovige spreken, die in zijn trot- sche verblinding zichzelf een god waant, voor wien zijn eigen Ik alles is. Iets als waarheid aarinemen op gezag van een an der is redelijk, is een noodzakelijke cisch der menschèlijke samenleving, een alge meen gebruik, waartegen nooit iemand in verzet kwam. Iets als waarheid aanne men op het gezag van een alwetende?* God is daarom niet minder redelijk. En gelijk wij op het gezag van menschen" waarhe den gelooven, die we niet begrijpen, zoo moeten we ook de waarheden, welke God geopenbaard heeft., gelooven, al gaan ze ons verstand te boven. Gods waarachtig heid sluit eiken redelijken twijfel aan de waarheid van zijn Woord uit. Als onge- loovigeh zich aan de waarheden van ge loofsgeheimen maar niet hoefden te sto ren' en geheel vrij waren om te leven zoo als ze wilden, dan zouden ze zonder de minste moeite die waarheden wel aanne men. Maar dat is juist de reden, waarom ze niet willen weten van geloofsgeheimen Wie alleen wil gelooven, wat hij ziet en begrijpt, moge de geleerdste von alle men schen zijn en zich „verlicht" wanen, in waarheid is hij een bekrompen en bekla genswaardige stumpevd, die in zijn trots niet buigen wil voor een liooger gezag, zelfs niet voor God, maar daarom ook ge doemd is, öm hier op aarde rond te tas ten in het duister en het grootste gevaar loopt eens gestraft te worden met het eeuwige duister hiernamaals. De Katholiek echter, die nederig gelooft 'en belijdt, al wat God geopenbaard heeft, en trouw volgens dat Geloof leeft, bi'engt niet alleen God de verschuldigde eer, maar eert ook zichzelf en zal eenmaal hierna maals, tot loon voor zijn verstandige on derwerping aan de door God geopenbaar de waarheden, in hét licht des hemel?, Godzelf van aanschijn tot aanschijn aan schouwen en dan alle waarheden der ge loofsgeheimen zien en begrijpen. Man re sa, Venlo. P. REIJS, S.J. BUITENLAND. Amerika en het vraagstuk van den Volkerenbond. Wilson opnieuw aan den arbeid. Ontruiming van Moord-Sleeswijk? Clemenceau's aanrander ter dood ver oordeeld- Pauselijke oproep tot vrede, OVERZICHT. Eigenaardig is de vrees, die in de Pa- rijsche bladen aan den dag treedt, dat Amerika na ,het tot sto.nd brengen van den voorloopigen vrede zijn handen van Europa zal aftrekken. Daaruit blijkt nog maals, dat het de Nieuwe Wereld is, die voor het oogenblik de uiterlijke eensge zindheid onder de Geallieerden en Geas socieerden bewaart. Maar Wilson meent, dat de vrede de allesbeheerschende zaak is en dat die mee- ningsverschillen daarna wel geregeld kun nen worden. Met die regeling nu, zoo is de vrees, zullen de Vereenigde Staten zich niet verder inlaten en dan zouden de Eu- ropeesche bondgenooten hun gezaghebben- den arbiter missen. Een gezaghebbende arbiter maakt het natuurlijk niet altijd alia partijen naar den zin. Zoo is het zeker voor enkele Geallieer den een harde noot, dat Amerika, hoewel het Volkenbondsstatuut geen deel zal uit maken van het eigenlijke vredesverdrag, daarin opgenomen wil zien een clausule waarbijDuitsehland zich schaart, aan de zijde van den Volkerenbond. Het land is er wellicht rijp voor, nu het 't eerste is, dat de dienstplicht afschaft. België. De oorlogsschade. De heer Mechelynck, rapporteur van de wetsvoorstellen, betreffende de oorlogs schade, heeft in de Kamer medegedeeld, dat binnenkort een wetsontwerp zal wor den ingediend, strekkend om de schade te vergoeden, geleden door alle. personen, die, tengevolge van den oorlog, hunne broodwinning verloren hebben. Duitsehland. Typhus-epidemie. Uit Pforzheim bij Berlijn wordt gemeld, dat daar een gevaarlijke typhus-epidemie is uitgebroken, die ten deele toegeschreven wordt aan ondervoeding. In tien dagen tijds zijn daar méér dan 600 menschen door typhus aangetast. Frankrijk. De Kanaal-tunnel. Painlevé, oud-voorzitter van den minis terraad, heeft verklaard, dat de Kanaal tunnel in vier ja ai- gereed kan zijn,. Wilson te Parijs. President Wilson en mevrouw zijn gis termiddag op de Gare des Invalides te Pa- 'rijs aangekomen. Ter begroeting waren aanwezig de pre sident der Fransehe Republiek en me vrouw Poincaré, Clemenceau, Pichon en andere leden van het ministerie. Een compagnie soldaten met vaandels en muziek bracht den president het saluut. Daarna namen de president en mevrouw Wilson in de automobiel'plaats, welke hen naar het hotel op de place des Etats-Unis bracht, dat door de Fransehe regeering ter hunner beschikking is gesteld. Zij werden door de Parijsche bevolking geestdriftig toegejuicht, Coiiin ter dood veroordeeld. Gisteren stond voor den krijgsraad te Parijs terecht Gotiin, die den aanslag op Clemenceau pleegde. Auditeur-militair was Mornts, verdediger Oscar Bloch. Aan Cot- tin werd poging tot moord ten laste gelegd. De bladen melden dat Cottin Ier dood is veroordeeld. Denemarken. Ontruiming van Noord-Sleeswijk? Reizigers, die uit Slees-wijk komen, dee- len verschillende feiten mede, die erop schijnen te wijzen, dat de Duitschers op ht punt staan, Noord-Sleeswijk te verla ten, of in iedor geval da grensdistricten. Met de uitvoering van dit voornemen zou binnenkort een aanvang worden gemaakt. Zwitserland. De zste! van den Volkerenbond. Volgens de '.„New-York Herald" is er sprake van Genève als zetel van den Vol kerenbond te besteromen. Vereenigde Staten. De staking in de haven te New-York. Do toestand is volgens ambtenaren van het departement van arbeid verbeterd. En kele readers hebben de voorslellen der ar beiders ingewilligd. Van het Vaticaan. Pauselijke oproep tot vrede. Volgens een* Reuter-telegram iu de En- gelsche bladen, heeft Z. H, do Paus een dringenden oproep tot de geallieerde en ge associeerde mogendheden gericht om zoo 'spoedig mogelijk vredqmét Dnitschland te .sluiten. Naar verluidt, zou Z. H. verklaard heb ban, dat Hij betrouwbare, inlichtingen 'be zit, volgens Welke de ëoc'uiV en économi sche toestand in Duitsehland zeer ernstig is. Het bolsjewisme verspreidt zich daar met een snelheid, welke ten zeerste doet vreezen, dat de bolsjewistische slaat zal uitgeroepen worden. Duitsehland zou dan een bondgenoot van het communistische Rusland worden. Z. H. verklaarde, dat het eenige. middel om deze ramp te voorkomen, een spoedige vrede met Duitsehland is, een vrede, die het Duitsche volk niet vernedert. Joodsche dank aan Z. H. den Paus. Naar de „K. V." uit Bazel verneemt, hebben de Joden in het Ottoraaansche rijk door bemiddeling van mgr. Dolci aan den Paus hun dank betuigd voor alles, wat deze gedurende den oorlog voor de Joden in Turkije en vooral in Palestina gedaan heeft. Als zichtbaar bewijs van hun dankbaar heid willen de Joden in het. Turksche rijk eén som gelds bijeenbrengen ter ondersteu ning vari het door »mgt\ Dolci gestichte werk ten gunste van'de Armecnsche oor- logswezén. De Vredesonderhandelingen De schuldvraag. De commissie voor de verantwoordelijk heid zette haar beraadslagingen voort over de keizer-quaestie. Men is het er nog niet over eens, of de uitlevering mag en moet worden geëischt. Op bet oogenblik schijnt men meer over te hellen naar een ontken nend antwoord. Wat betreft de beoordeeling van andere tijdens den oorlog gepleegde misdaden, merkt Amerika op, dat het geen deel geno men heeft aan den ganschen oorlog en dat het dus geen zitting kan nemen in alle mi litaire. rechtbanken, welke over deze quaes- ties zullen hebben te oordeelen. Men gelooft dus, dat deze militaire recht banken een afwisselende samenstelling zullen krijgen, al naar de omstandigheden eischen. V/ilson aan den arbeid. Na zih ternauwernood den tijd te heb ben gegund om te. lunchen, meldt het H.N., had president Wilson in het hotel de Cril- lon een onderhoud met Clemenceau, waar bij vermoedelijk ook Lloyd George aanwe zig was. De aankomst van Wilson walt juist samen met een werkelijke crisis in het tot dusver zoo kalme vraagstuk der geheime tractaten. Op de meeriingsver- shillen in de Grieksche commissie van Donderdag, welke voortspruiten uit het vraagstuk betreffende Smyrna, hebben sommige mogendheden uitzonderingen ge baseerd op de bepalingen van de Londen- sche overeenkomst. Dit valt buiten de 14 punten en zou een gevaarlijk precedent vormen, in het bijzonder wat betreft het Italiaansche vraagstuk. De eerste beraadslagingen zullen wel gewijd zjjn aan den vrede met Duitseh land, daar de vraagstukken tussehen óp Geallieerden onderling kunnen wachten, totdat de vrede is tot stand gekomen. BINNENLAND. Te Utrecht had gisteren een geestdriftige bstooging ptaais voor de een- en ondeel baarheid van Nederland, bijeengeroepen door het Algemeen Nederlandsch Verbond. —De minister van Financiën heeft inge steld een commissie van advies in zake de heffing oener belasting op tabak. Met ingang van 1 April wordt de uitvoer van confectïegoederen en manufacturen vrijgelaten. Staatscommissie voor 'nat Pachivraag- stuk. Staatscommissie i. z. opdrijving van de huurprijzen van landerijen. Bij Kon. baslult is een staatscommissie ingesteld, aan welke is opgedragen; a. te onderzoeken of er grond is voor herziening van de vierde afdeeding van den zevenden titel van het derde boek van het Burgerlijk Wetboek, cnr bij bevestiging van deze vraag, aan te geven welke de wij zigingen behooren to zijn; b. na te gaan of de bestaande bijzondere tijdsomstandigheden aanleiding geven tot het maken van een regeling, om opdrijving van de huurprijzen van landerijen te voor komen en bij bevestiging van deze vraag zoodanige regeling te ontwerpen. Belasting op tabak. De minister van Financiën heeft inge steld een commissie van advies inzake de heffing eener belasting op tabak. Confectie en manufacturen. Gelijk bekend is, werd in het begin van Februari 1.1., tussehen de Rijkskleeding- voorziening, namens de regeering, en een aantal confectiefabrikanten een overeen komst aangegaan, volgens welke aan de laatsten export van confectiogooderen en manufacturen zou worden toegestaan tot een gezamenlijk maximumbedrag van 20 niillioen gulden naar die landen, waarte gen zoomin bij de N. O. T. als bij de N. U. M. bezwaren zouden bestaan. Daartegen over verbonden de fabrikanten zich ten be hoeve der Nederlandscho bevolking ter be schikking te stellen 75,000 heeren colbërt- costuums, welke tegen den gemiddelden prijs van f 20 aan do winkeliers zouden kunnen worden geleverd, die op.hun beurt eon winst van ten hoogste 25 procent zou den mogen maken. Naar liet Corr. Bureau uit bevoegde bron verneemt,.is nadien evenwel gebleken, dat de mogelijkheid van uitvoer van confectie- goedbien prnmanufactyrgn zóóver beneden de vo'Twaciiling bTc'ef, dat. do fabrikanten verzocht hebben, v.an de overeenkomst te worden ontslagen. De regeering meent te eer hiertoe te kunnen overgaan,, wijl on der den invloed der gewijzigde omstandig heden de prijzen van confectiegoedorcn zóó sterk zijn gedaald, dat ook zonder be schikbaarstelling van goedkoope goederen het beoogde doel, n.l. een algemêéne prijs verlaging, schijnt te kunnen worden be reikt. De Regeering is dan ook vooiflemens met ingang van 11 April a.s., voor wat haar d e .e 1 betreft, de ri uitvoer van confectie- g o c deren .en manufacturen geheel vrij te laten. Of hiervan een ruime export het gevolg zal zijn, hangt- af van de voorwaarden, die de N. O. T. en de N. U. M. meenen te moeten stellen. De opgedane ervaring geeft echter, naar men meent, geen aanleiding tot de ver wachting, dat de uitvoer in den eersten tijd groot e afmetingen zal aannemen. Mede daarom wordt dan ook aangenomen, dat er geen reden is voor de vrees, dat het bin nenland niet voldoende en tegen behoorlij ke prijzen zal kunnen koopen. Wat bij verkiezingen mag en wat niet mag. Men schrijft uit Limburg aan „De Tijd": Naar aanleiding van min goede praktij ken bij de laatst plaats gehad hebbende verkiezingen voor candidaatstelling in Limburg, en om een juist beeld te krijgen van het al of niet toelaatbare en daarbij een leiddraad voor beoordeeling van be paalde gevallen, heeft het bondsbestuur der Limburgsche Kiesvereenigingen eene commissie benoemd, die tot opdracht heeft vaste regelen te bepalen omtrent hetgeen geoorloofd en hetgeen verboden is in de diverse stadia, die eene verkiezing heeft door te maken. Deze commissie, bestaat uit de heeren m'r. I. J. Bolsius, president der arr.-recht bank te Roermond, voorzitter; J. C. Aarts, ontvanger te Sittard, secretaris; J. H. Mae- nen, lid Prov. Staten te Heerlen; mr. M. J. H. H. Paulussen,, wethouder, Maas tricht, en D. J. C. H. Schrijnen, wethou der van Venlo. Deze commissie hield Dinsdag 1.1. te Sit tard haar eerste vergadering. Federatie van R. K. Prop.Clubs te Gouda. Op de halfjaai'lljksche ledenvergadering der Federatie van R., K. Propagandiaclubs in den Statenkieskring Gouda, welke op 21 April e.k. (2e Paaschdag) te Gouda gehou den wordt, zal als spreker optreden de heer B. Th. d"e Wolf, directeur van het R. K. Centraal Propaganda-Bureau te Am sterdam, met het onderwerp: „De Nationa le Centralisatie der Propaganda". Spoor- en tramwegpersoneel. In een gisteren te Haarlem gehouden gecombineerde vergadering van den Ned. R.-K. Bond van Spoor- en Tramwegperso neel „St, Raphael" en den Prot. Christ. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, \verd na uitvoerige bespreking van door de directie der N. Z. H. T. M. ingevoerde loonregeling en reglement dieristvoorwaar- den dg yplgepdê motie aangepomen; Brandstoffencommissie district Leiden AANVULLING VAN DE MAXIMUM PRIJSLIJST d.d. 28 October 1918. De Brandstoffen-Commissie maakt be kend, dat de maximum-prijzen voor de Haardbrandturf zijn: HUISBRAND. Eerste elf eenheden voor Groep A, Klasse I—VII. Eerste drie eenheden voor kamerbewoners* Zomerrantsoen. Rantsoen voor zieken en kraamvrouwen. Rantsoen voor schippers, wiei gezin aan boord vertoeft. Rantsoen voor woonwagens, waarvan het gezin in den wagon woont. Thuisbez. Afgeh* Haardbrandturf per eenheid van 200 K.G. f 6.— f 5.70 Eenheden boven de eerste elf voor groep A, Klasse I—VII. Eenheden boven de,eerste drie voor kamerbewoners. Rantsoen voor schippers, wier gezin niet aan boord vertoeft. Rantsoen voor woonwagens, waarvan het gezin niet in don wagen woont. Rantsoen voor groep A, klasse VIII. Rantsoen voor groopein B, C en D. TliuisbezAf geh* Haardbrandturf por oenheid van 200 K.G. f 7.50 f 7.20 De Brandstoffen-Comm. voorn. P. E. BRIET, 2e Voorzitter. M. KRAMER, Secretaris. Leiden, 15 Maart 1919. 3047 De Ned R.-K. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel ..St. Raphael" en de Prot. Christ. Bond van Spoor- en Tramwegper soneel in vergadering bijeen in gebouw „St. Bavo", Sinedestraat te Haarlem, op •14 Maart 1919, waar vertegenwoordigd zijn de afd. Rijnsbprg, Leiden, Tüllegom, Haar-, lem en Vclsen van beide bonden, spreken bun groote teleurstelling uit over de door de directie dor N. Z. II. T. M. ingevoerde loonregeling en regelement dienst.voorwaarden, wélke beide het perso neel bij lange ria niet voldoen en ernstigs ontevredenheid onder het personeel heb ben teweeggebracht; dragen d.c hoofdbesturen op met alle ge wettigde middelen te geraken tot algo- lieelë erkenning der organisaties, opdat een behoorlijk R. I). V. en ge récht vaswiigd loon zal kunnen worden 'opgcoiseht en draagt de boofdhestu ton tevens op- er bij den minister van Waterstaat op aan te dringen om spoedig de Trannvot in te voe ren, en gaat over tot de orde van den dag. Algemeen Nederlandsch Vorbond. Gisterrpiddag. had in „Tivoii" te Utrecht, vanwege het Algemeen Nederlandseh Ver-, bond de Nederlandsche betooging voor de een- en ondeelbaarheid van Nederland plaats. Namens de provincie Zuid-JIolland sprak prof. dr. P. J. Blok van Leiden. Hij hield de volgende rede: Dames en Hee.ren, Nederlanders, bier in het hart des lands bijeengekomen om ge zamenlijk te getuigen van onze waarlijk nationale gevoelens, het is mij een tioog gewaardeerde eer, hier op verzoek van het gewestelijk bestuur te mogen optreden, zij het dan slechts met een kort woord, uit naam van de volkrijkste provincie van ons land. Waartoe, zouden thans veel woor den noodig zijn?. Wat wij hier te zeggen hebben, is in weinig woorden te zeggen. De laatste maanden hebben ons velerlei tedeurstellingen gebracht en onder die te leurstellingen is er één wij zeggen het met leedwezen die ons zeer hij zonder heeft getroffen. Wij hadden mogen hopen, neen, verwachten, dat ten gevolge van het tijdens den oorlog gebeurde ik wil hier slechts herinneren aan het droeve najaar van 1914 de" verholiding tot onze, xloor onbeschrijflijk zware volksrampen getrof fen Zuiderburen hartelijker, inniger zou geworden zijn dan ooit te voren. Het is anders uitgekomen, niet door onze schuld. Ons blijft thans de lioop, neen, de ge gronde verwachting, dat, ondanks bet onlangs voorgevallene, van beide zijden toch eindelijk van harte en ten volle mag begrepen worden, hoe .beider tradities, beider belangen van het oogenblik en van de toekomst vooral gebaat zijn door een goede verstandhouding, door .een hartelijk onderling vertrouwen. Dat zij zoo! Die geest beheersclie de aangekondigde be sprekingen tussehen de regeeringen van België ën Nederland. Maar de laatst? maanden hebben ook winst gebracht. Zij hebben duidelijk doen uitkomen, dat. gansch Nederland, van de Eems tot over de Schelde en tot Maastricht zich een vast, saamverbonden gehéol go- voelt. Eerst uit Limburg en Staats-Vlaan- deren zelf, daarna uit de andere provin ciën zijn ondubbelzinnige betuigingen ge komen .zij komen nog dagelijks tot onze Koningin van liefde tot en van trouw aan het gemeenschappelijk Vaderland. Wij zijn allen, met elkander Nederlanders en willen dat blijven onder de oude roemrij ke banier van Oranje: „oranje, blanje, bleu". Er is een tijd geweest, dat wij ons al lereerst Hollanders, Zeeuwen, Friezen, Groningers, Drenten, Overijselaars, 'Gel- derschen, Utrechtschen, Brabanders, Lim burgers gevoelden. Die tijd ligt nog voL strekt niet zoo lang achter ons, een goede eeuw. Uit den aard der zaak, door den loop der geschiedenis is de onderlinge toenadering, de ineensmelting tot één volk $erat l^ngzamet^&ö^ van, hot pas 8Q jaaij

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1