BIJ ÏTE N LA ïi D. BINNENLAND. een edel hart. t blad rcTEehqiat elfccn dag, uitgez. Zon- en FeeBtd, i Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, Ir Leiden 15 ct. p. week, f2.— p. kwartaal; bij aeeDten 16 ct. p. week, f 2.15 p» kwartaal. Franco Ct f2.45 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- 5 is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling 23ct. p.kwartaal,bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nmereó'ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 10e Jaargang. DONDERDAG 13 MAART 1919. Bureau STËENSCHUUR 15 - LEIDEN, Irclerc. Telefoon 935. No. 2802 Postbus 11. De Advertentieprijs bedraagt 17V? cent per regel voor Handelsadvertentiën; Zaterdags 25 cent per regfcl. 221/s cent per regel voor gewone advertentiën; Zater dags 30 cent per regel. Voor ingezondeiunededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. ♦Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 30 woorden jot sluiten van den vrede aanstaande, voorwaarden aan Duitschland opgelegd. Het Spartacus-oproer onderdrukt. Lichtenberg genomen. OVERZICHT. jen verwacht het tot stand komen van vrede 'reeds einde dezer maand of be- April. President Wilson, die heden te s(, terugkeert, heeft op spoecl aange ven en men is algemeen van de nood- elijkheid daarvan overtuigd, at Duitschland tegen de beperking van weermiddelen, zooals de Geallieerden dgevonden hebben voor te schrijven, p rote stee ren, ontveinst men zich in ijs niet, doch men wijst er op, dat het .ftje van 100,000 man bij zijn taak tot -handhaven der orde binnenslands den in zal hebben van verschillende half itaire organisaties van politie, houtves- enz. oproeren als. in de laatste dagen te [ijn, staat echter een politie vrijwel :hteloos. Had de regeering in Weimar beschikking gehad over een be- ïwbare kern van troepen, Berlijn zou macht der Spartaciërs zijn, die thans laatste bolwerk Lichtenbei'g hebben «ten prijsgeven, bezwaren tegen de inkrimping van Duitsche leg'er en de Duitsche vloot er dus. Maar het naar voren brengen van zal de Duitschers wel niet veel ten. Wat de uitgeleverde Duitsche oor- ischepen betreft, schijnt het vrijwel uitgemaakte zaak te zijn, dat Frank en Italië althans van de groote sche- leeuwenaandeel zullen krijgen, ïgeland ziet er grootmoedig van af, om erika niet te dwingen tot een evenre- ujfbreiding zijner vloot en als contra- efdheid wil natuurlijk ook Amerika den buit hebben. Mogelijk zullen jnkele schepen, die Engeland ontvangt, linken worden gebracht. De duikbooten '.ngelsche havens werden aan sloopers pCtit. België. De goud- en zilver-voorraad. Laatste Nieuws meldt, dat de Belgi- voorraad in goud- en zilverstukken, ie ongeveer een milliard beloopt, en rtijd na den val van Antwerpen naar iiand werd overgebracht, thans naar isel is teruggebracht en in de keklders lationale Bank is géborgen. foxdïnaa! Mercïer naar Amerika. ïd aantal Amerikaansche journalisten, zich thans in België bevinden, zijn kardinaal Mercier ontvangen. Deze hun gezegd, dat hij naar Amerika I te kunnen vertrekken, hetzij in Mei, ij in September. kardinaal voegde hieraan toe, dat hij enkort president Wilson over deae reis >t te spreken. Duitschland. regeering terug naar. Berlijn.' i regeering zal heden waarschijnlijk 'Berlijn terugkeéren, meldt het H. N.. Lichtenberg ingenomen. t Spartacus-oproer kan thans in dzaak als {onderdrukt worden be- meldt het H. N. Naar van re- ordt vermeld, is de bezet van Lichtenberg zoo goed als zonder d voltooid door de zeer sterke troepen- hl, die de stad omsingelde. Voor negen ontruimden de Spartacisten hun stel- m met achterlating vah de wapens, egeeringstroepen begonnen terstond de te zuiveren en iedereen te ontwape- Er zijn vele verdachten in hechtenis men. Ook zijn ettelijke Spartacistische den opgepakt, die aan het gerecht over- rei'd Averden. Des nachts hadden nog 'c gevechten plaats. Te Berlijn zelf is rustig. In het Noorden en het Oosten stad hebben af en toe in verband met ntwapening, die (laar ten uitvoer wordt acht, nog enkele schietpartijen plaats. Tegen den Russischen invloed. de nationale vergadering zal, vol- het H. N., een wetsontwerp worden diend, dat ten doel heeft een einde te ten aan het bekostigen van de Sp^rta- istischo beweging met Russisch geld. Voortaan zal de in-, door- en uitvoer van Russische geldswaarden verboden, zijn en de handel daarin slechts door bemiddeling van de Rijksbank mogen geschieden. Een Spartacistennest. In de Kopenickerstraat te Berlijn werd door troepen van de garde cavalerie-divi sie een Spartacistennest gezuiverd. De Spartacisten moesten met de wapens wor-' den bedwongen. Zeven-en-dertig werden er doodgeschoten en de andere gevangen ge nomen. Er werd een groote menigte wa pens gevonden. Engeland. Gaai Balfour heen? Volgens de Londensche bladen, aldus verneemt het II. N. uit Londen, zal Bal four aftreden als minister van buitenland- sche zaken en zal graaf Curzon hem op volgen. Vereenigde Staten. Amerikaansch! 85,000 Duitsche helmen, die door gene raal Pershing naar Amerika gezonden waren, zijn gisteren door het departement van oorlog verkocht voor een dollar per stuk. Zij werden gekocht door den direc teur van de publiciteit voor de vrijheids- leening, die de helmen bestemd heeft als prijzen voor de werkers voor de vrijheids- leening. De Vredesonderhandelingen De voorloopige vrede. Niettegenstaande allo anders luidende verklaringen geeft een hooge autoriteit als zijn meening' te kennen, dat. het verdrag voor een voorloopigen vrede niet vroeger dan in het midden van April gesloten zal kunnen worden. De broodkaart. De - directeur van het Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel maakt, bekend dat. de broodkaart voor het, 89sté tijdvak geldig is van 14 tot en met 22 Maart. De brocdrantsoeneering. Maandag hebben wij gemeld, dat er geen grond bestaat aan te nemen dal ver moedelijk 1 Mei a.s. de broodrantsoenee- ring zal verdwijnen. De daaromtrent loo- pende geruchten schijnen dus onjuist, schrijft, het ,,Hbld.", en spruiten -waar-I schijnlijk voort uit een toezegging door den Minister aan belanghebbenden gedaan,, dat hij voornemens is a.s. Mei de hoeveelheid van de regeering te koopen meel, geheel vrij te laten. Gebeurt dit laatste inderdaad, dan heeft dat toch zeer veel van een Ophef fing der broodrantsoeneering, meent het blad. Verhoogd melkrantsoen? Naar de „Tel." verneemt, overweegt de minister van Landbouw in verband met de beduidend ruimere aanvoeren van melk om liet huidige rantsoen van 0.2. liter per hoofd per dag (waaronder de zieken- en kindermelk begrepen is) te verhoogen. Is het blad wel ingelicht, dan zou bin nen eenige dagen een ministerieel besluit verwacht kunnen worden, waarbij het dag- rantsoen per hoofd op 0.3 liter gesteld zou worden (zieleen- en kindermelk medegere- kend). Het is een feit, dat de koeien meer melk gaan geven in dezen tijd, maar do minis ter heeft nog geen besluit genomen om het rantsoen te verhoogen. Laten wij hopen, dat het spoedig gebeu ren zal. Vetzuren enz. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening vestigt er de aan dacht van belanghebbenden op, dat het verbod van verwerking, vervoer, afleve ring en verkoop van vetzuren en soapstock, afyalvetton van de margarine-fabricage en den verkoop daarvan en liet vervoer van potasch en braliloog nog niet is opgehe ven. De Groenten-Centrale. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft op een schriftelijke vraag van het Kamerlid rnr., Rutgers medege deeld, dat de door de Vereeniging Groen ten-Centrale gestichte groentenzoutèrrj tlians«nog eigendom is van die in liquidatie zijnde vereeniging. Zoodra de loopende zaken zijn afgewikkeld,, zullen alle roeren de en onroerende bezittingen dezer Ver eeniging aan het Rijk worden overgedra- gen. Het voornemen van den minister is, wanneer vaststaat, dat de fabriek niet meer noódig is voor den inmaak van groenten voor distributie tot verkoop er van over te gaan. Verbouw gewassen op gescheurd grasiand. De minister van Landbouw maakt be kend, dat de teeltregeling voor 1919 mede van toepassing is op den verbouw van de gewassen op land dat ingövolge de Scheur- wet 1918 in bouwland is omgezet. Brandstoffencommissies in Zuid-Holland. In de gisteren te Rotterdam gehouden ^vergadering der provinciale vereeniging van brandstoffen-commissies in Zuii^Hol- land werden de commissies te Haarlem en Bussum- aangenomen als buitengewoon lid. MiddelharniS had inlichtingen gevraagd over de niet-verstrekking van grondstof fen voor de'fabricatie van briketten. Het R. K. D. had daarop geantwoord deze grondstoffen niet geleverd te hebben op grond van het feit, dat de te vervaardigen briketten niet in de distributie kwamen. Middelharnis kwam tegen .deze rneening van het R. K. D. op. Leiden deed de mededeeling van het R. K. D. bericht gekregen te hebben verplicht te zijn tot afname van 20.000,000 turven te gen f 14' per. 1000 locoveen, Leiden heeft daartegen geprotesteerd. Op voorstel van Schoonhoven zal de provinciale vereeniging zoodra ze over de noodige gegevens beschikt, een bijeenkomst samenroepen van briketteerende brand- stoffencommissies, waar men de thans heerschendo allerzonderlingste toestanden bespreken zal en zal beraadslagen over den weg, die in te slaan valt. Als bestuursleden werden bij acclamatie herkozen inr. P. E. Briët, Leiden; D. v. d. Laan, Delft; A. C. de Vries Broekman, Oud-Beijerland. De heer De Vries Broek-man hield ver volgens een inleiding over: „De door de Regeering genomen crisismaatregelen". Daarna kwam in bespreking circulaire 503 van .28 Febr. van het R.-K. D. over verlenging van het stóokecizoen,tot 1 Mei. De voorzitter bestreed de meening, dat men uit deze verlenging de gevolgtrekking zou "ïROgori - maken-. -'daV-dife seizoen' hot laatste der .rantsoeneering zou zijn. Het bestuur lieeft zich in verbinding gesteld met het P.. K. D., rlat heeft medegedeeld, dat zeer waarschijnlijk tot 1 Mei 1920 zal gedistribueerd of gerantsoeneerd moeten worden. De circulaire is waarschijnlijk een ge volg, van bet feit, -dat onze kolenpositie zoo slecht is, dat het minimum rantsoen voor 1 April niet aan alle b. c. kon wor den afgeleverd, en dat het R. D. K. aan zijn belofte willende voldoen, den termijn van aflevering daarop met een maand verlengd heeft. In dit verband maakte de voorzitter de opmerking, dat de distribu tie in de verschillende districten zoo uit eenloopt— dat in sommige de 8e eenheid nog niet is gedistribueerd, terwijl in an dere de elf eenheden reeds zijn afgeleverd. Het komt hem voor, dat het R. K. D. wel in deze richting werkt, dat het eerst de groote steden voorziet en daarna het plat teland, wat, daar men zich daar nog eens eer behelpen kan, misschien rationeel mag heeten. Van verschillende zijden rezen bedenkin gen tegen deze circulaire, die door het be stuur aan het R. K. D. zullen worden over gebracht. Van de bestuurstafel werd nog ter ken nis der vergadering gebracht, dat men van het R. K. D. bericht had ontvangen, dat einde dezer week Amerikaansche kolen in de Rotterd.amsche haven zullen arri- veeren. Een Nederlandsch schip vergaan. Een Reuter-bericht uit Londen meldt: Het stoomschip „Madioen" ontmoette Dinsdag het Nederlandsche stoomschip „Prinsengracht" in zinkenden toestand. De „Madioen" seinde om hulp naar het Engelsche oorlogsschip „Centaur". De bemanning is gered en ongedeerd. De „Prinsengracht" werd daarna door de „Centaur" tot zinken gebracht, daar zij gevaarlijk dreef voor de scheepvaart. (De „Prinsengracht" was een kleine boot van 334 ton, in 1918 te water, gelatpn, en toebclioorende aan de Amsterd. Vracht vaart-Mij.) Gemeenteraadsverkiezing volgens de nieuwe kiezerslijst. Ingevolge aanschrijving van Gedeputeer de Staten aan de Gemeentebesturen, zal de stemming voor den gemeenteraad moeten geschieden op een door burgemees ter en^vetho^ders te bepalen dag tusschen 14 en 2 4 Mei; derhalve zal gestemd worden volgens de nieuwe kiezerslijst. Gemengde Berichten. De moord te Becsd. Betreffende den moord, gepleegd op den burgemeester van Beesd, vernemen wij nader het volgende: Maandag ontving de burgemeester be zoek van een paar zwervers, die brood kaarten vroegen, welke hun werden ge weigerd. Men vermoedt, dat onder hen de dader schuilt. Het onderzoek van liet Tielsche gerecht zal wellicht leiden tot aanhouding van den verrnoedelijken dader, een bewoner van een woonwagen. Hij zelf was niet in den wagen aanwezig, maar de verklarin gen van zijn vrouw wekten ernstige ver moedens tegen hem. Beide zwervers werden daarop te Utrecht aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. Uit Amsterdam is gisteren de scheikun dige Van Ledden Hulsebosch met den hond van den'politieagent Water van het hoofd bureau naar Utrecht vertrokken om te trachten floor middel van den politiehond zoo mogelijk nadere aanwijzing omtrent de daders te verkrijgen. Toen de hond aan een in-den tuin van den vermoorde ge vonden hoefijzer lucht gekregen liad, sprong hij onmiddellijk tegen de beide zwervers op.Dit maakte op deze heiden zoo'n indruk, dat zij daarop bekenden den moord te hebben gepleegd. Smokkeldrama. Gisternacht heeft zich een minuut of vijf buiten Valkensvvaard in de richting van dé Belgische grens een smokkeldrama afgespeeld. De commiezen C. en E., daar op surveillance, ontmoet ten twee mannen en een vrouw, die over de grens waren gekomen en 36 kruiken oud jenever bij zich hadden. Bij sommatie gingen de twee mannen op de vlucht. Toen zij o*p HfEIf^erpep'der cöm miezen geen gehoor gaven, vuurde commies C. op hen, waardoor een der vluchtelingen, een per soon uit Beilaar, een schot in den buik kreeg en neerstorte. De vrouw werd ge arresteerd en de jenever in beslaggeno men. De getroffene werd naar 't R.-K. Lief dehuis te Eindhoven gebracht en is daar overleden. Aangehouden. In een hotel te Kerk- rade, dat sinds geruimen tijd minder gun stig stond aangeschreven, heeft de ge meentepolitie de hand weten te leggen op een Akenaar, wiens opsporing en aanhou ding door de Duitsche politie was gevraagd De Duitscher was n.I. gevlucht met een bedrag van 24,000 mark, welke som toe hoorde aan den vader van zijn verloofde. Binnenkort zou hij in het huwelijk treden. Do Duitscher bezocht de. voornaamste ste den van ons land, deed overal groote ver teringen en kwam, bijna zoo arm als een kerkmuis, in Kerkrade aan. In gezelschap van een dame van minder goede reputatie uit Amsterdam. Hij werd gevankelijk naar het huis van bewaring te Maastricht overgebracht. Overreden. Nabij het station Echt is Dinsdagmiddag de 70-jarige weduwe Bec kers bij den overweg aldaar door een snel trein overreden en gedood. Verbrand. Te Lemmer heeft het kind van den visscher P. P., te Lemmer, bijna 1 jaar oud, zich zoodanig aan kokend wêu ter gebrand, dat het is overleden. Het eerste kievitsei. Te Santpoort is het eerste kievitsei van dit jaar gevonden; zeven dagen eerder dan verleden jaar. Slordige administratie. Men meldt uit Zwolle" aan de ,,N. Ct.": Er loopen vreemde geruchten over den toestand aan het brandstoffenbureau al hier. Naar wij uit goede bron vernemen, moet aan fraude niet gedacht worden, wel aan slordigheid in de administratie, waar naar thans een nauwgezet onderzoek wordt ingesteld. Sedert Augustus j 1.tpen de nieuwe directeur optrad, laat de brand stofvoorziening steeds meer te 'wensclien over, zoodat bijv. turf in deze stad totaal ontbreekt. Doodgedrukt. Te Maastricht geraakte in de Bogaardenstraat het bijna vijfjarig knaapje, J. 1I„. beklemd tusschen een groote vraohtwagen en den muur, zoodat de arme kleine letterlijk werd doodgedrukt Tegen den voerman, den 22-jarige A. W. v. W., is proces-verbaal opgemaakt. De burgerwacht to Sloten. Van zeer bevoegde zijde verneemt men; dat liet be richt, als zóu te Sloten de burgermacht den dienst hebben geWHgerd, na gehou den onderzoek, geheel onjuist blijkt te zijn. De brand to 's Gravenhage. Bij den brand in de Oranje-kazerne'zijn onder de kostbare reliquiën,ook verloren gegaan de kolonels- en do jagei sunifonn, g' dragen door wijlen Koning Willem. Ill, benevens het in het. Museum der kazerne bewaard wordende met rouwlint omfloerste frag ment van de grafkrans die de baar van wijlen den Vorst dekte. De nagedachtenis van Koning Willem III wordt, naaf men weet, bij de grenadiers"en jagers in hooge eer gehouden. Een fietsendief gearresteerd. Maan dag zag een rijwielagent op den Boezem- singel te Rotterdam een man op een da mesfiets passeeren. Het geval kwam hem verdacht voor, waarop hij den fietser op het ongewone vehikel volgde. Deze, zich achterna gezet ziende,, zette er vaart ach ter en trachtte op zijn dameskarretje zijn achtervolger te ontkomen. Door alle stra ten van de buurt ging de. jacht tot men ten laat-ste op de Veemarkt kwam, waar de kamp overging in een behendigheids- wedstrijd om de honderden paaltjes, die daar staan. Do agent gaf geen krimp, de vluchteling wierp zijn onrechtmatig ver kregen goed in de Kocpelstraat neer en vloog een openstaande deur binnen. Hij schoot de trap op en begaf zich op het dak. De onvermoeide jager gaf zijn rijwiel in bewaring aan den rechercheur, die juist in het pand,"waarin de dief gevlucht was, woonde en trok eveneens het dak op. Weer een jacht, waarbij de agent vier revolver schoten loste om den ander schrik aan (e jagen. Deze gaf als zijn meening te ken nen, dat zijn leven hem toch geen cent waad wo.s en stppte niet. Eerst op de Spte- gelnisserkade. nadat beiden, achtervolgde en achtervolger weer op den beganen grond waren terechtgekomen, heeft men den fiet sendief, doordat hij een anderen agent in de armen liep, kunnen arresteeren. De ton der Ned. Opera. In een onzer weekbladen grapt een der medewerkers: „C'est le „ton" qui fait la musique". Letteren en Kunst Het rijkssubsidie voor de Ned. Opera. Blijkens de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over 't begrootingsontwerp van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, wordt het votum, waarbij het voorgestelde subsidie voor de Nederlandsche Opera werd gewei gerd, door den minister betreurd. Hij waardeert ten zeerste de gevoelens der le den, die hem dankten voor de verdediging van zijn voorstel. De vraag, of het wellicht mogelijk zal wetzen de Nederlandsche Opera onder an deren vorm te steunen, zal eerst aan de orde kunnen .komen, nadat de in uitzicht gestelde commissie, welker benoeming binnenkort kan worden tegemoet gezien, haar rapport zal hebben uitgebracht. Poging tot fusie. Willem Royaards deelt in een ingezonden stuk, in enkele bladen opgenomen, het vol gende mede: De heer Heijermans heeft zoodra hij de zekerheid had gekregen, dat een groot gedeelte van zijn tegenwoordig gezelschap, waaronder zijn beide mededirecteuren, de heeren Van der Horst en Musch, zich aan het eind van het speelseizoen van hem ging afscheiden, den heer Willem Royaards tot een fusie aangezocht, ten einde geza menlijk het door hem reeds weder inge- FEUILLETON. Is dat wel waar? Waarom vraagt ge mij zulks, omdat evoel, dat gij r niet aan twijfelt? 'or alle antwoord reikte zij hem hare den, en terwijl hij ze zoende, mompel- !ij: k ook, Maurice, bemin u vurig als zottin. Neen, niet als een zottin, Inès, maar een verstandig meisje, diep en voor d. niet waar? 0-P alle manieren, zooals gij wilt? Ifj.ne trad binnen. scheelde weinig, of Maurice ging kaar nedei-knielen. ff'1) die uw leven hebt gewijd' aan het uilen, van een en plicht, zeide hij haar, e ik vereer, als een heilige, zegen uwe in! ane> met een vluggen oogslag, bezag j Pelsje was zoo ontroerd, dat ze niet ken kon. e ^wezenlijken barer vurige gril greep haar zoodanig aan, dat ze op 't punt scheen in bezwijming te vallen. 't Was dus waarlijk zoo: Inès beminde. Wien? Een jongeling van lage afkomst, en wiens millioenen geenszins de vlek kon den uitwisschen, welke, in de oogen der lioovaardige en trotsche markiezin, door zijn geboorte op hem kleefde. Maar was zij thans vrij haar leven naar goeddunken te richten en de gebeurtenis sen die voorvielen, wanneer Inès wilde of beval? Zij moest er maar haar hoofd bij neer leggen, zij die haar leven lang alles rond haar beheerscht had, en zonder zelfs het kind te durven verwenschen dat zoo on bepaald meester over haar speelde Integendeel, zij had er toe medegewerkt om Maurice in 't net te vangen Zonder, haar, zonder haren raad, had Inès hem gewis nooit veroverd-. Zij hunkerde naar het vermogen der fa milie Vallauris, want zij was geheel ge ruïneerd En toch, op 't laatste oogenblik aarzelde zij om bepaaldelijk toe te stemmen in een echtverbintenis die haar verlaagde. Maar Inès bemerkte dit aarzelen. Zij wierp- Diane een gebiedenden en boosaardigen blik toe. De markiezin huiverde, en, plotseling een besluit nemende, opende zij hare armen voor Maurice, als bij ingeving denkende: Ach! als 't maar niet het begin is der uitboeting en der straf. Te Nizza echter liep het niet zoo gemak kelijk van stapel als Vallauris het gehoopt had. Maar, het móet gezegd, bij ie déren draai van de raderen der locomotief verminder de de zekerheid van den Provensaal. Bij zijn vertrek uit Parijs bemerkte hij geen hinderpalen. Een markiezin!herhaalde hij op getogen; want, er valt niet te praten, 't is een waarachtige markiezin die op mijnen zoori verliefd isEn Laure zou er te gen opzien de schoonmoeder te worden eener zoo hooggeboren edelvrouw? Neen, dat kan niet Trouwens, ik zal haar eens aan het ver stand brengen hoe beminnenswaardig bei- eb vrouwen zijn En welke opvoeding, welke manieren, welk weelderig leven! Doch naarmate het oogenblik naderde dat hij dit alles aan zijne vrouw zeggen zou, verdween zijne koelbloedigheid] hij ondervond .koude rillingen, en, aardig, wie hem nog het meest van al ongerust maak te was minder Laura, die zoo verstandige maar tevens toegevende levensgezellin, dan wel zijn dochter, zijne Henriette, dit ernstige,- altijd nadenkende kind, wier hel dere, wellicht betraande, verwijtende oogen hij voortdurend voor den geest had. Nochtans, toen de eerste vreugde van het blijde weerzien was verdwenen, moest Viillfiurvs met zijne opdracht voor den dag kon >i'ii. Laure liad aanstonds bemerkt dat haar man niet in zijn gewonen toestand was, en (zij nam een oogenblik te baat dat zij met hern alleen wds om hem aan 't' praten te brengen. Henriette was even uitgegaan om het middagmaal te regelen, zooals ze te Parijs gewoon was te doen. Gij zijt bekommerd, Roselin, vroeg mevr. Vallauris hem op den man af, is er iets? Hij wilde een ontwijkend antwoord ge ven, want hij gevoelde dat hem de kracht ontbrak om zijn hart te luchten. Of er iets is?, zei hij, plotseling op staande. Wel neen, ik ben enkel verheugd u weer te zien. Is dat niet voldoende om i$mand Yan §tre_ck jg brengen! Neen, dat is niet voldoende bij een man van uw karakter. Wat is er. Spreekt Wel niets, zeg ik u. Ge jaagt me schrik aan. 't Is dus wel erg. Is Maurice iets overkomen? Laure, die woorden uitsprekende, werd witter dan een lijkkleed. Vallauris kreeg schrik, en in de liefde welke hij voor zijne vrouw gevoelde, vond hij de kracht om haar te vertellen wat op zijn hart lag. Zeker is onzen zoon iets overkomen, sprak hij, maar jets gelukkigs, iets onver hoopts zelf. Achl nu heradem ikGij hadt me den dood aangedaan met al uw geheimzin nigheid!... Laat hooren wat er gebeurd is? Hij heeft kans een prachtig huwelijk aan te gaan, al wat heerlijks \iseen meisje, schoon als de dageraad, en rijk, en braaf, en van doorluchtige afkomst, en, om u heel de waarheid te zeggen, op wie hij dol verliefd is Laure was zoo vêrbluft, zoo aangedaan, zoo. wanhopig door hetgeen zij daar ver nam, dat zij de doffe klacht, of liever, den smartvollen, hartverscheurenden snik niet hoorde, welken iemand slaakte in een aangrenzend vertrek. (.Wordt vervolg

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1