yppiauctaderr. De minister van Landbouw herinnert •r aan, dat de met bons beplakte opplak- bladen van afgeloopen distributie-perio des niet ten eigen bate verkocht mogen worden aan handelaren' in oud papier, maar ten bate van het Rijk aan de firma G. H. Bührmann te Amsterdam. Banketbakkersbioem. D< minister van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt bekend, dat: 1©. met in gang van de Maart-distributie ten behoe ve van het banketbakkersbedrijf Regee- rlngsbloem in plaats van Regeeringsban- ketbakkersbloem zal worden verstrekt; 2o. dat. de prijs van Regeeringsbloem, welke in de maand Maart wordt verstrekt, voor andere doeleinden dan voor de bereiding van brood en bakkersbeschuit, zal bedra gen f 46.15 per 100 K.G. Bevoorrechting? Aan het „Hbl." wordt gemeld, dat de crisis-enquête-commissie een onderzoek zal instellen omtrent de quaestie betref fende bevoorrechting van drie beschuit fabrieken, aan welke betere qualiteit bloemmélange versteekt werd dan aan an dere fabrikanten. Stijfsel. De minister van Landbouw. Nijverheid en Handel heeft ingetrokken zijn beschik king, houdende verbod tot aflevering en vervoer van stijfsel. Manufacturen vrijgegeven. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is aan de burgemeesters opge dragen alle, krachtens artikel 9 Distribu- tlewet 1916 in bezit genomen manufacturen yoor zooverre dit niet reeds is geschied, wederom vrij te geven. Intrekking maximumprijzen voor haring. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden in te trek ken de maximumprijzen voor gemarineer- de haring zonder staartviD, verscho Zui- derzee-haring, zachte Zuiderzeebokking (bakbokking) en harde Zuiderzeebokking. Confeclief abrikanten. De Bond van Confectiefabrikanten heeft een motie aangenomen, waarbij hij aan de export-Commissie opdraagt haar pogin gen voort 4e zetten, om de toelating van nitvoer zonder eenige restitutie te bevor deren. Te dure sajet. Naar* aanleiding van de talrijke klach ten over de hooge sajetprijzen heeft de burgemeester van Almelo een uitvoerigen brief gericht aan den minister van Land bouw, waarbij op verschillende gronden de wenschelijkheid wordt uitgesproken, dat van regeeringswege maatregelen ge nomen worden, waardoor dit artikel wordt gebracht onder het bereik van den arbeidersstand. Bruinkool vervoer. Dagelijks behalve des Maandags loopt een extratrein, bestaande uit 20 wagens, beladen met 15 ton-bruinkool van de groo- te Graetheide bij Lutterade naar Maas tricht. Steenkolenvervoer. Om het steenkolenvervoer te bevorderen ls thans bepaald, dat 20 tons wagens, be laden mogen worden met 22£, mits hun bestemming is een station S.S., N.C.S., dan wel een H.S.M. station, Amsterdam of Den Haag tot én met Rotterdam. Kolen uit België. Naar de „Tel." verneemt, moeten de onderhandelingen met België inzake de levering van steenkolen aan ons land, zoo ver gevorderd zijn, dat het thans zoogoed als zeker is, dat België een hoeveelheid van 350,000 ton steenkool, bestemd voor huisbrand on industrie, in den loop van de volgende 6 maanden aan Nederland zal leveren. De Haagsche correspondent van het „HbJd." meldt nader: Uit het stadium der officieuse onderhan delingen orver de levering van kolen door België is men reeds sinds eenigen tijd ge komen tot de phase van gewone handels transacties tusschen particuliere hande laars. Door Nederlanders zijn thans 350,000 ton steenkolen in België gekocht, waarvoor blijkens opgave van da verkoopers uitvoer- consent aanwezig is. Het is duidelijk, dat Hollandsche koopers geen compensatie- orders in geld hebben kunnen toezeggen voor de levering, die, als gezegd buiten de regeering omgaat. De beschikking ever deze Belgische kolen komt inmiddels in handen van de Rijkskolendistrfbutie. Aan de „Tel.** wordt nog bericht: In aansluiting op het bericht, dat België 'ons binnen zes maanden 350,000 ton steen kool zal leveren, verneem ik, dat de contra prestatie van Nederland voornamelijk zal bestaan in den uitvoer van confectiegoede- ren en niet van vee. De nationale betooging te Utrecht. Door den commissaris der Koningin in 'de provincie is een schrijven gericht aan alle burgemeesters, om, hetzij in persoon, te komen, hetzij een ander persoon, die daartoe bereid en geschikt is, te zenden, naar /le nationale betooging, welke op B4 Maart 1919 te Utrecht vanwege het Al gemeen Nederlandsch Verbond wordt ge houden. werven aan het Rijnland? In de „Deutsche Allgem. Zte." van 1 dezer lezen wij, dat de Nederlandsche d%ryen van plan zouden zijn, groote or ders voor ijzerleveranciers in Duitschland te plaatsen Het blad acht dit bericht niet zoo onwaarschijnlijk, rekening houdende met den stand der Duitsche voluta. waar door een gedeelte van de sterk gestegen productiekosten voor de Nederlandsche be stellers weer wordt geëgaliseerd. Regeling van het Levensverzekerings bedrijf. Uaar wij yexnemen, zullen doer den. mi nister van Binnenlandsche Zaken eenige hecren worden uitgenoodigd om hem in zake het wetsontwerp tot regeling van het Leversverzekeringsbedrijf van advies te dietien naar aanleiding van de tegen dat ontwerp ingebrachte bezwaren. Tot die adviseurs zullen o. a. behooren de heer mr. L. A. P. Trip, thesaurier-gene raal bij het-departement van Financiën, en de heer J. W. Niemcijer, lid van de Tweede Kamer. „ONZE VLOOT". Wij ontvingen een manifest van de Kc- ninkl. Nederlandsche Ver. „Onze Vloot", opwekkende om nu, noch in de toekomst over te gaan tot inkrimping van onze vloot. Zou men een streven, om nu reeds tot inkrimping van de vloot over te gaan, voorbarig kunnennoemen zeker is voorbarig een propaganda, om in ieder geval onze vloot ook in de toekomst op eenzelfde kracht te houden meer nog, zooals het manifest zegt, „te hernieuwen en onze zwakte om te zetten in kracht". Zulk een propaganda is ook in strijd met ons katholiek program, hetwelk spreekt van geleidel ij ke inter nationale ontwapening. Afbraak Duitsche vloot. Uit Londen wordt d.d. 4 Maart aan de „Tel." bericht: De seheepssloopersfirma te Hoék van Holland heeft telegrafisch aan de „Times" bericht, dat de Nederlandsche scheeps- sloopers het voornemen, cm Duitsche oor logsschepen te laten zinken, betreuren. Zij bieden een bedrag 4an millioenen ponden sterling aan voor het sloopen der schepen, waarvoor talrijke arbeiders beschikbaar zijn. Rijkshcofdingenicur spoorwegen. Bij Kgn. besluit is met ingang van 1 Juli, aan dr. J. Schrooder van derKolk c. i„ op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als rijkshoofdingenieur voor de spoorwegen, en is met ingang van dien2clfden datum benoemd tot. rijkshoofdingenieur voor de spoorwegen, R. M. Gratama c. i„ thans hoofdlingenieur, chef van het technisch bureau der Nederlandsch-Indische Spoor wegmaatschappij te 's-Gravenhage. Hoofdingenieur stoomwezen. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Mei: 1. aan den heer J. N. Kooy, te 's-Gra- venhage, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van hoofdinge nieur voor het stoomwezen, onder dankbe tuiging voor de langdurige en goede dien sten den lande bewezen: 2. bevorderd tot hoofdingenieur voor het stoomwezen, de heer J. H. Verhoeff. ingenieur 1ste klasse voor het stoomwezen te Arnhem. De bibliotheek van Leuven. De rector van de Universiteit van Leu ven heeft in een schrijven aan het Amster- damsch gemeentebestuur zich dankbaar bereid verklaard het aanbod van de ge meente Amsterdam te aanvaarden, welker Raad 6 Januari 1915 besloot om de in de bibliotheek van Amsterdam aanwezige dub bele exemplaren, welke daar gemist kun nen worden, beschikbaar te stellen voor de wederinrichting der Leuvensche Universi- teits-Bibliotheek. B. en W. van Amsterdam deelen thans mede de ncodige stappen te doen om tot verdere uitvoering van ge noemd gemeenteraadsbesluit te geraken. Koiunklijk bezoek aan Zeeuwsch- Vlaanderen. Men seint uit Goes d.d. gisteren: Na den nacht in den koninklijken trein te KapelleBiezelinge op een zijlijn te heb-' ben doorgebracht, kwamen de Koningin en de Prins met minister Ruys en gevolg he denmorgen even voor achten te Vlake aan, •alwaar H. M. aan het station werd wel kom geheeten door den burgemeester van Schore, den heer Van Nieuwenhuizen, die den wensch uitsprak, dat H. M. nog vele jaren over Nederland moge re gee ren, over een Nederland zooals het thans met zijn koloniën op de wereldkaart voorkomt. Voorts waren aan het station ter verwel koming aanwezig de commissaris der Ko ningin, mr. Dyckmcester, de vice-admiraal Smit, de adjudant van den vice-admiraal. de luit. ter zee Heeres, de waarnemend griffier der Prov. Staten, mr. Hartmann, de kapitein van den generalen staf Keppel Hesselïnb, de districts-commandant van de Rijksveldwacht Van Meerendonk en de kapitein van de marechaussee Piekema. Buiten het station bewees een detache ment inf. uit Hansweert onder luit. Alofs en den res-luit. Gooren de militaire eer. De bevolking van Schore en omgeving juichte H. M. hartelijk toe. De Koningin af zich te voet, pratende met den bur gemeester en den vice-admiraal, de Prins als schout-bij-nacht met den commissaris der Koningin en gevolg langs een door den Rijkswaterstaat speciaal aangelegd plan kier van het station naar de dichtbij in het kanaal door Zuid-Beveland gemeerde torpedoboot „G 8". commandant Vreede, langs dezen weg overal toegejuicht door Zeeuwsche vrouwtjes. De Koningin betuigde minzaam haar dank. £Ja het afscheid van den burgemeester begaf H. M. zich met den Prins aan boord. Zij plaatsten zich op de commandobrug, terwijl het gevolg en de meeste der ge noemde autoriteiten elders aan dek ver toefden. Om vijf minuten voor acht zette, de .,G 8" koers naar Walsoorden met een 18-mijls vaartje. Bij het vertrek begon het te motregenen. Het eerst was Kloosterzande, gemeente Hontenisse, aan de beurt. Een typische eerewacht kwam tegemoet gereden. De burgemeester, baron Collot d'Escury, ont ving H. M. in zijn huis. Kinderen zongen welkomstliederen, de klokken beierden, het Wilhelmus klonk in de lucht, honder den keien juichten, dubbelhonderden oogen en handen lachten en wuifden de stemming was er en zij bleef, onver minderd en onverineerderd, want zij was dadelijk op het hoogste punt. op heel den langen tocht. Van Kloosterzande ging Het 'over Hengs- dijk, Stoppeldijk en Znamslag. waar de auto's niet werden verlaten en de tocht meer het karakter van een langzamen doorrit had. Axel had haar mooi pleintje tot een openluchtfeestterrein gemaakt. Daar ston den alle vereenigingen met vaandels en Schilden, in het midden een muziektent. De klokken luidden, de muziek speelde, de kinderen zongen. De onstuimig hartelijke ontvangst trof blijkbaar ook de Koningin en hoogstaan de in de auto reed zij onder oorverdoo- vend gejuich weg. Het was echt triomfan telijk. Te Sas-van-Gent heeft burgemeester Hoefnagel het hooge gezelschap op het raadhuis ontvangen. De burgemeester ge waagde dankbaar van de eer zijn stad aangedaan en hij verzekerde van houw en trouw tot den dood en van het vaste be sluit van Zeeuvvsch-Vlaanderen bij Neder- lend te blijven. De Koningin antwoordde, dat de liefde van Zeeuvvsch-Vlaanderen en Nederland ons allen hier samenbracht en zij verze kerde. dat niets „ons" zal kunnen schei den. H. M. liet zich aan de verschillende co- mité's en afgevaardgden van omliggende^ gemeenten voorstellen en sprak met ieder een woord. Toen naar Ternenzen. H. M. was daar toe op de Hydra gegaan. Het havenhoofd van Neuzen stond weer zwart van de men- schen.**Op het havenhoofd had men een paviljoentje ingericht. Burgemeester Hui- zinga sprak het welkom, verklaarde, dat de tijden wel beter zijn geworden dan bij het. vorige, hooge bezoek, maar er dreigt toch nog gevaar. Hoe dit zij, spr. en heel Zeeuwsch-Vlaanderen verheugt zich in den vakten wil van H. M„ dat Nederland niet kan worden gedeeld. God helpe u, zei- de Z.E.A., bij de handhaving van dit be sluit. De Koningin dankte en verklaarde, dat Nederland nog nimmer zóó duidelijk zijn wensch, één te blijven, te kennen ga' Nadat wqer gezongen was en bloemen waren aangeboden, begaf H. M. zich dwars door de geestdriftige menigte naar de GH, om naar Breshens te varen. De tocht door Oest-Vlaanderen waa daarmee ten einde. Had een vliegtuig hoog in de lucht de bezoeken te land Aieegemaakt. een water- Vliegtuig en twee onderzeeërs begeleid den het koninklijk schip op de reis naar Breskens. Treffend is de aankomst bij Bresken9 geweest. De haven lag vol gepavoiseerde schepen. Op de kade had men eer. haag van eerepoorten gemaakt, jonge meisjes strooiden bloemen. De burgemeester Van Zuijen begroette de Koningin, ma^r zijn woorden gingen in het onstuimig gejuich schier verloren. Ook hij maakte toespeling op zekere be geerten van over de grenzen en verzeker de, dat- Zeeuwsch-Vlaanderen daar niets, hoegenaamd niets van weten wil. God in den hemel verhoede, dat dit besluit door daad van kracht kenbaar gemaakt zal moeten worden, maar mocht dit noodig zijn, dan kan II. M. verzekerd er van we zen, dat heel Zeeuwsch-Vlaanderen als één man H. M. en de Regeering zal ter zijde staan. God spare H.M. nog lang als vorstinne van een eenig en onverdeeld Nederland. De Koningin verzekerde ten antwoord, dat de ontvangst in Zeeuwsch-Vlaanderen haar stoutste verwachtingen overtrof en dat Zeeuwsch-Vlaanderen bij Nederland hoort en bij Nederland .bHjveu ral. 'Don derende hoera's, door de duizenden op de kade met overstelpende geestdrift over genomen). Te Breskens werden de auto's bestegen en ging het in zegetocht door Groede, Nieuwvliet, Cadzand, waar de burgemees ters de tijd begon te dringen een kort welkom spraken. en overal dezelfde, on wrikbare besluiten omtrent de eén^ieid van Zeeuwsch-Vlaanderen en Nederland werden herhaald en door H. M. even on wrikbaar gesteund. Te Oostburg werden de auto's verlaten en H. M. in een versierd feestlokaal door ^burgemeester Gratama, autoriteiten uit de omliggende plaatsen en comitë's ont vangen. Het dochtertje van -den stadsom roeper bood een ruiker aan, een zangver- eeniging zong het Z.-V. volkslied, eenige dames gaven een prachtige Cadzandsche pop voor prinses Juliana mee. Een zeer plechtig oogenblik was het, toen het dikke boek met 33,000 handteekeningen van meerderjarige Zeeuwsch-Vlamen werd aangeboden. Dit boek bevat de namen der gemeente- afgevaardigden, die aan de vergadering, waarop het bekende, anti-annexionistische protest van 16 Dec. 1918 werd vastgesteld, deelnamen, de Zeeuwsche leden van cle Eerste en Tweede Kamer, het comité van protest en eindelijk de 33,000 handteeke ningen. Op de markt werden nog 3 ruikers door leerlingen van de drie onderwijsinrich tingen te Oostburg aangeboden en aldaar heeft H. M. ook een ruiker aangenomen, welke de nog in Oostburg vertoevende Belgen verzocht hadden H. M. te mogen vereeren. Het is daar in Oostburg weer een echt, intiem, hartelijk nationaal feest geweest, dat welke souverein ook onze Koningin benijden mag. Over Schoondijke zijn in groote vaart de auto's ten slotte weer naar Breskens getuft, want het was al een heel stukje over den tijd, vastgesteld voor het vertrek van den extratrein uit Vlissingen. Maar ook Vlissingen heeft het zich niet laten ontgaan, om haar hartelijke gevoe lens te doen kennen, toen de G 8 H. M. weer aan de kade had teruggebracht. Het verzoek van het gemeentebestuur, H. M. ook officieel in de stad te mogen ontvan gen. was, onder de opmerking, dat nau welijks op één dag het vermoeiend bezoek aan Z.-Vlaanderen t© brengen zou zijn, .onder dank afgeslagen. Steun aan de Ned. boomkweekers. De secretaris van den Ned. Tuinbouw- raad deelt het volgende mede: Bij schrijve^ van 15 Januari was door den minister van Financiën aan "verschil lende gemeenten en instellingen meege deeld. dat, na goedkeuring door de Staten- G ene raai, een bedrag van ten hoogste f 500,000 zou worden beschikbaar gesteld, onder voorwaarde, dat door gemeenten en instellingen gezamenlijk voor een bedrag van één millioen gulden te Boskoop aan planten gekocht zou worden De gemeen ten en instellingen zouden ten minste den halven prijs yoor de planten moeten beta len en het overige deel van den prijs zou uit de reeds genoemde f 500,000 bestreden worden. Naar aanleiding van protesten van niet te Boskoop gevestigde kweekers en in ver band met de schriftelijke vragen door den heer mr. H. C. Dresselhuys, voorzitter van den Nederlandschen Tuinbouwraad, ge steld, heeft de minister d.d. 24 Februari j.l. andermaal een schrijven lot. verschillende gemeentebesturen en instellingen gericht, waaruit blijkt, dat de voorgestelde regeling geen voortgang vindt. Er zal overleg gepleegd worden met den Nederlandschen Tuinbouwraad en den Bond van Plant.enhandelaren. Eerst daar na zal worden beslist, op welke wijze, met medewerking van de Staten-Generaal, steun aan de Nederlandsche boomkweekers kan worden verleend. De binnenlandsche handel in boomkweekerij-artikelen moet dus zijn normaal verloop hebbent DE DERDE NEDERLANDSCHE JAARBEURS. IX. Soc. voor Chemische Industrie, Katwijk aan Zee. 'Een onderneming, welke grootendeels af hankelijk is van regeeringsbemoeiing, is wel deze industrie, die allerlei chemische producten bereidt, uitsluitend als genees middel. Zoo fabriceert ze uit cacaodoppen tfe z.g. theobremin. Maar aangezien deze cacao doppen ook voor veevoeder gebruikt wor den moet de fabriek, om eraan te komen, de bemiddeling van het rijksbureau inroe pen. Calfeïne is het opwekkende bestand deel van koffie of thee; Katwijk maakt ze echter ^pnder er koffie of thee voor te ge bruiken. Het eaffeïne-gehalte van koffie of thee is slechts ongeveer Upet.-en gesteld dus, dat men werkelijk gebruik zou maken van koffie of thee, dan zou men eenige honderden malen zoo duur uitkomen als de prijs, waarvoor de Duitsche industrie thans hetzelfde* artikel aan onze markt brengt. We herhalen, wat we ook verleden jaar van de industrie van dr. Van Dorp zeiden, dat ze is een zeer beteekenisvolle op pfyar- maeeutisch gebied. Firma G. Bamberger en Co., Leiden. 't Zijn ongeveer dezelfde attractievolle fantaisie-artikelen welke de firma ook dit jaar op haar zes tafelbladen exposeert. Speciaal de damestasschenzijn vertegen woordigd in vele nouveauté's, waaronder dan ook behooren de tassclien met beugels. Verder zagen we er theewarmers, kussens, kleedjes, schorten, en andere. Wegens het gebrek aan leder vindt ue firma in haar zijden tasschen een groot artikel. De dames zullen hier haar keuze wel kunnen doen! Limonades, Vruchtensappen en Jams. Onder dit hoofd zullen we vluchtig eenige firma's bespreken, die zich speciaal toeleg gen op de bereiding van limonades, vruch tensappen, jams en daarmede verband houdende artikelen. De algemeene klacht dit jaar was evenwel betreffende het ge mis van voorname grondstof: de suiker. Zonder dat ingrediënt is de fabricage wei nig of niets. Hepen we voor deze bedrijven daarom, dat de suiker-aanvoer spoedig ruimer worde. Over de zuren had men wei nig te klagen. Op de eerste plaats de N. V. Vruchten sap- en Jamfabrieken, voorheen Louis Va- roêsiosu, Alphen a. d. Rijn. Deze bekende firma kan ongetwijfeld de concurrentie doorslaan. Want toen we haar monsterka mers bezochten, mochten we er gearran geerd vinden een keurige collectie van li monades, jams, siropen en wijnen. Hier ging ons oog te gast aan al die welkome zoetigheid. Met een speciaal artikel is ter Jaarbeurze de firma K. M. Mak. Bodegraven, die in den handel heeft gebracht de ,Maco", een vruchtenwijn, welke uit de zuiverste be- atanddeelen bestaat We hebben ons ervan mogen overtuigen, dat deze friscta-smaken- de wijn, hoogst zuiver is, en uit de beste producten vervaardigd. De firma verzeker de, dat de „Maco" om deze redenen voor haar een groot artikel is-. In betere tijden die spoedig komen gaan hoopt de fir ma zich ook toe te leggen op de bereiding van bessensappen. Verleden zomer hebben we in ons blad een uitvoerige beschrijving gegeven van de fabriek en de fahrikaten der firma Riedel- Hoogenstraaten-Witlaars, Leiden. 't Is overbodig, hier nog stil te staan bij de di verse limonades, siropen, koolzuurhouden de limonades en mineraalwaters, welke deze firma exposeert. Als nieuw artikel werd ons ter Jaarbeurze getoond de z.g. Fruit-soda, een tafel water met een fruit- smaakje, dat in hoofdzaak voor den export bestemd is. Huize de Vlijt, Voorschoten, prijst ook dit jaar haar bekende Nobelrooddranken aan, te begrijpen als limonade, extract en likeur. Ook de cruydenwijn „de Haas" wordt door deze firma geïntroduceerd. V Op onze bijdiage van gisteren, aangaan de de Mij. tot Expl. van Zeepfabrieken moe ten we een kleine aanvulling geven. De Leidsehe fabriek, aangesloten bij deze com binatie' is „De Gekroonde Haan" van de heeren Dros en Gebroeders Tïeieman. Verder verzocht de firma J. J. Sleijsser |e Leiden oen nadere omschrijving betref fende Haar fabrikaat. Haar oude wft zaak aan de- Hoogewoerd is sinds 1 van verleden jaar verkocht aan de L. T. Servaas en Zonen, doch de cal nage-afdeeling der firma Sleijser werd; verplaatst naar Oude Rijn 36, waar zij sluitend en gros is gaan leveren. De ft Sleijser maakt ons nog opmerkzaam, ze geen speelkaarten, doch wel kinder gezelschapsspelen in alle genres uitgec Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van gistere Voortgegaan werd met de behandt van Hoofdstuk VIII (Oorlog) van de Sta begroeting voor 1919. De discussie over de artikelen 80 (post voor veldpredikers en aalmoezem werd voortgezet. Van Katholieke zijde werd door denl Van Wijnbergen deze post v< digd, welke ten slotte is aangenomen 53 tegen 21 stemmen. Tegen stemden sociaal democraten, de 'revolutionairen de heeren Dnymaer van Twist (A.R.) ei P. Staalman (Chr. Dem.), De twee laatstgenoemde heereo wil de zorg voor aalmoezeniers en x/eldpj kers uitsluitend aan de kerken ten. En de socialisten zijn natuurlijk niet tegen den Godsdienst! Hierna kwam de Geneeskundige di aan de orde, waarbij vele klachten wei geuit. Zoo gaf de heer Ter Laan een lange reeks van voorbeelden, om te Iconen, hoe de soldaten worden waarloosd. Hij eindigde met te sprt over een geval in Leiden, waar een i soldaat met 14 dagen provoost werd straft. Na 11 dagen in de provoost tel ben gezeten, moest hij bediend worden spoedig daarop stierf hij. De Minister erkende, dat er aan den geneeskundigen dienst cntim (Zulk een erkenning is veel waard!) werden en worden vele en groote fouten gaan. Het streven is er op gericht om zen dienst te verbeteren. Spr. is op schillende uren van den dag op bezoek weest in hospitalen en heeft vele verfce heden gezien en vaak zijn afkeuring tel nen gegeven. Het is spr.'s bedoeling dienst grondig te reorganiseren. Hij daarbij scheiding maken tusschen de lii en de zware patiënten. De huidige minister van Oorlog blijkt verre van blind voor bestaande fouten' Gcmenqde. Berichten. E6ti goede vangst. De Rotterdam! recherehe arresteerde een vijftal opli ters, wier laatst geslaagde slag de opl tir.g van deon heer Dekker uit Koedijk voor 309,000 sigaren, ter waarde f 22,000. Een van het vijftal had aan de Hai vliet 87 een kantoor gevestigd, op hotj bilair waarvan op het oogenblik ai M is gelegd voor schuld, orxb - den :n J. J. Hack. Dit kantoor vroeg in de bladen per advertentie aanbiedingen trachtte hen, die op die advertenties flecteerden, door dikdoende briefhoof te imponeeren. Zoo was ook de heer I1 ker er in geloopen, die men, toen hij f soonhjk naAr Rotterdam gekomen i voor de afsluiting der transactie, meer vertrouwen inboezemde door bel zijn tegenwoordigheid opbellen van ali lingschefs van de Incassobank. De I Dekkers nam geen genoegen met bete: per wissel, maar heeft zich later, toen wagon met de sigaren al afgezonden* late» verleiden op vertoon van een i van een aangeteekenden brief, was valscheüjk het bedrag van f 22,000 aangebracht, den wagon aan de h« over te dragen. De aangeteekende b hield slechts een waarcïeloozen wissel Van de partij heeft de politie nog sigaren, opgeslagen in een pakhuis de Rechter Rottekade, kunnen achte len. Het in bewaring gestélde vip waarvan er drie zich koopman noen een kantoorbediende en een ander vlefl houwer is. heeft zich, door het herstel' den vrijen handel, zijn bestaan als I tinghandelaar en smokkelaar ontnci gezien, en trachtte nu door praktijken bovengenoemd aan den kost te komen Poging tot moord. In verband! den diefstal en poging tot moord'tij wed. S. in de Zorgvlietstraat te 'sG venhage, is de kastelein \V. aldaar (lom politie gearresteerd als verdacht van ling in deze zaak. Bij hem zijn vers lende van de aldaar gestolen voorvvei in beslag genomen. De overige voorwerpen ziju door de litie opgespoord in de Bank van Led te Amsterdam. Vïektyphus. Er is te Rotterdam vlektyphus geconstateerd in vier g>: nen. Er zijn drie nieuwe sterfgevallen Onverlaten. Men meldt uit Niet Schans: In het naburige Bunde hebben een I' tal onverlaten zich des nachts toe# verschaft tot de woning van de 74-jat mej. Sara de Boer. Nadat ze de a vrouw in het bed haast gewurgd had! hebben ze alle geldswaardige pop'0 sp&aibankboekjes en levensmiddelen stolen. Mej. de Boer, die langen tijd wusteloos was. kwam later bij, nraarl zenuwgestel heeft zooveel geleden, men vreest dat zij er niet meer bovenop komen. De dadels zijn nog niet gevoo« Overreden. Te Waalwijk spronjl teren de heer v. d. H„ onderwijzer te' terdam, op den reedsin gang z»jr' trein. Hij kwam te vallen met het dat zijn rechterbeen werd afgereden Brand. Te G o u d a is gisteren'br uitgebroken in een pakhuis, waarin1 .sigarendrogerij van de firma BisseM gevestigd. Hoewel de brand zich niet' stig liet aanzien, leverde hij toch fif

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 2