Dit blad verschijnt eiken dag, uitgez. Zon- en Jreestd. Tin Abonnementsprijs bedraagt,,bq vooruitbetaling, r Leiden 15 ct. p. week, f2.p. kwartaal; bij T°°g ftsenten 10 ct. p. week, f 2.15 p. kwartaal.franco ^noet f2.45 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad ia voor de Abonnó's verkrijgbaar tegen betaling in 25ct. p.kwartaal,bij vooruitbetaling. Afzonderlijke Maimers5 ct.,met Geïllustreerd Zondagsblad 8 pent. 10e Jaargang. Bureau: STEENSCKUUR D5NS3AG 4 MAART 1919. 15 LEEDEN. Enierc. TeSefoon 935. No. 2854 Postbus 11. De Advertentieprijs bedraagt 171/2 cent per regej voor Haudelsadvertentiën; Zaterdags 25 cent per regel 221/2 cent per regel voor gewone advertentiën; Zater dags 30 cent per regel. Voor ingezonden mededeelingen wordt het dubbele vau het tafief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worde® aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 80 woorden j. onthouding en versterving Zondag Quinquagesima is dö dag, aarop de Vasten- en Onthoudingsgeboden orden afgekondigd. Maar de omstandig- iWeh van den tijd hebben die geboden allengs tot een minimum teruggebracht. Daarnaast staan de dispensaties, welke aldus zijn uitgebreid, dat de veertig da-, gen van onthouding en versterving wei nig van hun aanvankelijke strengheid hebben behouden. De geestesrichting, meer nog de pliysi- ojt0 achteruitgang van,het menschdom, heeft het noodzakelijk gemaal#, dat de vasten en onthouding der vroegere tijden veel van haar oorspronkelijke beteekenis moeien verliezen. Bijna op alle dagèn van de 40-daagschc vasten is het gebruik van .vleesch geoorloofd, terwijl ook andere .vroeger ontzegde spijzen thans mogen '.worden genuttigd. Wij Katholieken mogen die bijzondere beschikking van de Kerkelijke Overheid waardeeren. Allengs -zijn we aan die pri vilegies gewend geraakt. We weten al niet jjeler. En met een dagelijksch gebed of met een klein offertje op Paaschdag zijn we klaar! Dragen we echter, tegenover deze tege- oetkomingen in de Vasten- en Onthou- dingswet, ook die lasten, welke zoo gemak kelijk, vooral in dezen tijd van financieele noodwendigheden, te torsen zijn. Ontzeg gen we ons n.l. in de a.s, 40 dagen-het uit gaan naar schouwburgen, concerten en dergelijke. Niet, dat ze op zichzelf ver keerd zijn of in directe strijd met de ker- kelijkewet. Maar, als compensatie voor de vole tegemoetkomingen, mogen we toch wel ons' onthouden van deze wereldsche genoegens. En het uitgaan in de Vasten is niet in overeenstemming met den geest welke de katholieken in dezen tijd moet bezielen, Heusch, den laatsten tijd heeft men zoo paar hartelust kunnen profiteered van al- krloi vermaken en pretjes, dat de onthou ding ervan nu slechts een kleine verster ving is, welke men zich graag zal getroos te voor zijn eigen welzijn. En, ai treft men in de komende dagen in 'onze courant wellicht advertenties aan van. publieke vermakelijkheden, deze. houden ■zins een aanmoediging in voor onze or heen të gaan. We plaatsen die ncos alleen ter aankondiging; ze kun nen om bijzondere redenen voor den een of anderen lezer van belang zijn. Brenge men in de Vasten deze verster king dus gaarne, tot het waarachtig heil jiiin de eigene ziel, tot lafenis ook van de jgcloovige zielen, die "hun tekortkomingen ;!te niét meer kunnen -goedmaken, doch wftumYelijk zijn van onze gebeden, goede .mkèn en verstervingen... I T E N L A N D. Een bloemlezing van buitonlandsche nieuwtjes. Op weg naar den Volkerenbond? inlandsche woelingen. OVERZICHT. Wanneer men vandaag onder deze ru briek de buitenlandsche berichten naleest, ontwaart men er van diverse schakeering. 'l Is een ware bloemlezing van al wat Indruischt tegen de beschaafde begrippen. Wc. halen slechts aan: De Oekrajiners ■Vosbj'öksn1 den wapenstilstand; Amerika ga«l de buitgenomen Duitsche duikbooten J'Sliiüecren"in Berlijn wordt voor de zooveelste maal een staking georganiseerd; de anarchisten brengen hulde aan den vuurvreter Clemenceau; Ebert is tegen pensionering van de oorlogsslachtoffers en wil ze nu maar vergiftigen; in België zoekt men den weg naar den Volkerenbond, daar waar hij niet te vinden is, n.l. door nega- ti" der vroegere internationale tegenstan ders, en in 't Rusissche Rijk ziet Lenin er slechts heil in, zijn eigen hachje te redden door een paar honderd beambten dood te schieten. Men ziet: een zeer fraaie collectie. Zoo lang we tijdens den oorlog de buitenland sche berichten verzorgden, is een dergelijke staalkaart niet voorgekomen, 't Is erger, dan menige oorlogsgruwel. En nu bereidt men nog wel een „Pax aeterna", een eeuwigen vrede. Om te lachen. De berich ten spotten met iedere serieuze gedachte. Inlandsche - en internationale geschillen rijzen nog steeds, en de Volkerenbond wordt reeds voor zijn geboprte vermoord... Beigië. Koning Albert te Aken. De koning heeft zich Zondag per vlieg tuig naar Aken begeven, waar hij een be zoek bracht aan het algemeene hoofdkwar tier van het bezettingsleger. Na een wan deling door de stad vertrok de koning om 3.30 weer per vliegtuig- naar Brussel. Do bestuurder, vermeed zorgvuldig over Ne- derlandsch grondgebied te vliegen. Op weg naar den Volkerenbond? Het bestuur van het Belgisch Aardrijks kundig Genootschap heeft met algemeene stemmen besloten alle onderdanen van lahden, met welke België in oorlog is ge weest, als leden te royeeren en ook den Zweedschen ontdekkingsreiziger Sven Hedin. Besloten werd verder elke intellectueele relatie met de. Middel-Europeesche rijken te verbreken en zich te onthouden van deel neming aan internationale bijeenkomsten, waarbij vertegenwoordigers van deze rij ken aanwezig zijn. Duitscliiand. De toestand te Berlijn. De Tel. Comp. verneemt van de uitvoe rende commissie van Groot-Berlijn^dat de algemeene staking onmiddellijk voor de deur staat. Van de zijde der onafhankelijke sociaal-democratische partij zal een verkla ring worden afgelegd, dat zij onvoorwaar delijk aan de staking deelneemt. Waanzinnige geruchten. Teekenend voor de stemming is zeker wel de volgende mededeeling in de ,,-Vor- warts": In het noorden van Berlijn en wel licht ook elders wordt verteld, dat Ebert in den laatsten lijd alle nog bestaande la zaretten heeft bezocht of heeft doen bezoe ken; de blinden en zwaarverminkten wer den, geregistreerd en zullen nu, om pen sioen te sparen, worden vergiftigd. Lieden die zulke dingen gelooven en ver- dei1-verspreiden, zijn zeker wel zeer ge-, schikte sujetten voor de waanzinnigheden der Spartacisten. Frankrijk. Anarchistische hulde aan Clemenceau. De anarchistische groep van Brussel heeft, naar de correspondent van de Petit Journal" bericht, er tegen geprotesteerd, dat Cottin, die den aanslag pleegde op Clemenceau, zich den titel van anjyrchist aanmatigt. Rusland. De toestand. Blijkens een telegram heeft de Helsing- forsciie correspondent van de „Times" uit Petrograd vernomen, dat des avonds na 7 uur geen trams meer rijden wegens het kolengebrek. De onveiligheid op straat neemt toe. Kleine afdeelingen roode gar den terroriseeren de uitgeputte bevolking. Volgens de officieele statistieken heeft de Moskovische sovjet alleen meer dan 150,000 beambtenvin dienst, die behalve de salarissen 88 roebels per man en per dag aan onderhoud kosten. De corruptie is zoo algemeen, dat Lenin in de centrale com missie te Moskou zou hebben gezegd: Er blijft ons niets anders over dan in het openbaar een paar honderd van onze be ambten uit Petrograd én Moskou dood te schieten. Anders is ons eigen lot bezegeld. Oekrajina. De wapenstilstand geschonden. De Oekrajiners bombardeeren den weg van Lembergmaar Krakau. Hiermede ver breken zij den wapenstilstand. Spanje. De toestand te Madrid. In de hoofdstad is alles rustig. De car naval wordt met de gewone vroolijkheid gevierd. De militaire maatregelen zijn be perkt, de mitrailleurs zijn teruggetrokken. Bulgarije. Toenadering tot Servië. Blijkens een bericht van de „Times"- correspond'ent te Belgrado is er in Bulga rije een krachtige strooming ten gunste van toenadering tot Servië, ten einde te trachten een verbond te sluiten met het Joego-Slavische koninkrijk, waarbij dan zekere gebieden in Macedonië aan Bulga rije zouden moeten worden toegewezen. Vereeninde Staten. President Wilson's plannen. Alle Amerikaansche bladen, behalve de „World", verklaren dat president Wilson aan een lunch in het Witte Huis aangebo den aan de leden van het Democratisch Nationale Comité, heeft gezegd dat hij in 1920 geen candidaat 'voor het president schap zal zijn. Hij verklaart voornemens te zijn de geschiedenis te schrijven van het belangrijke tijdvak waarin hij een zoo groote rol vervulde. De „World" echter zegt dat zulk een verklaring niet is afge legd. Duitsche duikbooten. Een zestal der Duitsche duikbooten, die zijn uitgeleverd en zich in Engelsche ha vens bevinden, zal naar de Vereenigde Staten worden gebracht, om ten toon ge steld en door Amerikaansche deskundigen bestudeerd te worden. Van het Vaticaan. Portugal en hit Vaticaan. Naar uit Bazel aan de „K. V." gemeld wordt, zijn de moeilijkheden, welke de her vatting der diplomatieke betrekkingen tus- schen den H. Stoel en Portugal in den weg stonden, opgeheven'. De Portugeesche ge zant zal dezer dagen zijn opwachting bij den Paus maken, waarna de nieuw-be- noemde nuntius te Lissabon, mgr. Locatel- li, daarheen zal vertrekken. BINNENLAND. De broodkaart. De directeur van het- Rijksbureau voor de distributie van Graan en Meel maakt be kend, dat de broodkaart van het 88ste tijd vak geldig is van 5 tot en met 13 Maart. De huisbrand. De minimum-rantsoenen huisbrand zul len in verschillende districten niet voor einde. Maart kunnen worden verstrekt. LICHTING 1919. De inlijving van de dienstplichtigen der lichting 1919 is uitgesteld tot het tijdvak van 1G20 Juni 1919. Het Koninklijk bezook aan Zeeuwsch- Vlaandcren. H. M. de Koningin vmti-ckt Woensdag morgen 8 uur met een torpedoboot van Vlake naar Walsoorden en bezoekt dan Kloosterzande, Hengstdijk, Zaamslag, Axel Westdorpe en Terneuzen. Van Sas van Gent gaat zij naar Terneuzen'met het ma- rinevaartuig „Hydra"; van Terneuzen naar .Breskens pér torpedoboot en dan weder per auto naar Groede, Nieuwvliet, Cadzand, Zuidzande, Oostburg en Schoondijke, om van Breskens weder naar Vlissingen over te steken en van daar te 4 uur 20 per extra- trein naar Den Haag terug te keeren. Op de meeste plaatsen is het oponthoud slechts enkele minuten, alleen te Sas van Gent en Oostburg iets langer. H. M. de Koningin naar de Jaarbeurs. Onze Utrechtsche correspondent seint: H. M. de Koningin zal Vrijdag a.s. de Jaar beurs bezoeken. Conservator Kon. Bibliotheek. Bij Kon. besluit van 28 Februari is aan mr. H. C. Gaillois, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als conservator aan de Koninklijke Bibliotheek te 's-Gravenhage, en als zoodanig benoemd H. C. A. Muller, doctorandus -in- de Nederlandsche letteren te Utrecht. Nationale betooging. Het hoofdbestuur van het Algemeen Ne- derlandsch Verhond bereidt een nationale betooging voor, welke te Utrecht in Tivoli zal worden gehouden in den namiddag van 14 dezer. Zij zal zoo meldt het bestuur moeten dienen om door vertegenwoor digers uit ons geheele land te doen getui gen van ons aller vasten wil om de één- en ondeelbaarheid van Nederland onge schonden te hafidhaven. Huldiging professor Oppenheim. Prof. W. J. Oppenheim, lid van den Raad van State, vierde gisteren zijn zeventigsten verjaardag. Bij eenige zijner oud-leerlin gen van de Groningsche .en de Leidsche Universiteit was ten vorigen jare het plan gerijpt, hun vereerden leermeester een huldeblijk aan te bieden van bijzonder ka rakter, strookende met de levenstaak van den jubilaris en getuigenis afleggende van dé belangstelling, welke deze zijn discipe len had weten in te boezemen voor het door hem gedoceerde studievak. In een boekwerk, samengesteld uit bij dragen van verschillende dier oud-leerlin gen, zou n.l. een systematisch overzicht worden gegeven van het Nederlandsch Ad ministratief Recht. Dit plan vond in den kring der oud-leer lingen van prof. Oppenheim groote instem- min; van vele zijden vloeiden de bijdragen toe en zoo ontstond een lijvige Handleiding in twee deelen. - De redactie-commissie was samengesteld uit de heeren prof. mr. P. J. M. Aalberse, mr. J. P. Fockema Andreae, prof. mr. A. Anema, prof. mr. D. van Blom, mr. J. J. Boasson, prof. mr. H. W. C. Bordewijk, prof. mr. G. W. J. Brums, prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga, jhr. mr. W. D. de Jonge, mr. J. B. Kan, mr. S. J. R. de Mon- chy, mr. L. A. Nypels, mr. H. Reuijl, prof. mr. A. A. H. Struijcken, mr. J. van Gelein Vitringa, prof. mr. C. van Vollenhoven, mr. C. W. de Vries en mr. J. Wolterbeek Muller. Bij de aanbieding van het huldeblijk hield prof. jhr. mr. van Eysinga een rede. Alg. Bond van R. K. Kiesverenigingen. Zaterdagmiddag hield het bestuur van den Alg. Bond van R. K. Kiesver. in Ne derland met afgevaardigden der R. K. Kieskringbesturen en leden der Ned. Kath. Journalistenvereniging te Utrecht eene bespreking over het door een commissie ontworpen concept-reglement -voor den Bond. De belangrijkste onderwerpen waar over onder leiding van den Bondsvoorzitter mr. A. baron van Wijnbergen, een uitvoe rige gedachtenwisseling werd gevoerd, be troffen doel, bestuur, geldmiddelen en het politiek advies. Binnenkort stelt het Bonds- bestuur zich voor, rekening houdend met de gebleken meeningen, een definitief con cept-reglement vast te stellen en dit in de kath. pers te publiceercn. DE DERDE NEDERLANDSCHE JAARBEURS. VII. Brikettenfabriel* „Holland", Utrecht. Verleden jaar, in September o. a., heb ben we in de kleine Stadszaal te Leiden een demonstratie bijgewoond van genoem de fabriek met de Vulcus-briketten. We schreven er toen o. a. van: De briket heeft veel voor: ze is "reuk-, rook-en roelvrij. Zij laat geen steentjes of sintels na, maar brandt op tot fijne asch. Dè Vulcus-Briketten branden in alle stook- gelegenheden, zelfs in centrale verwar ming. Zoowel elders als hier bleken deug delijkheid als duurzaamheid van deze prac- tische brandstof. Deze woorden kunnen we met een gerust hart handhaven, toen we laatst ter Jaar- beurze opnieuw een dergelijke demonstra tie bijwoonden. Het product heeft ook daar uitstekend voldaan. En dat de Vulcus-Bri ketten groote hitte verspreiden, hebben we daar in de betrekkelijk nauwe, stand, er varen! De naastbijgelegen stands hebben er gewis van kunnen profiteeren. Stichtsche Giashandel, Utrecht. Te Leiden is het filiaal van den Sticht- schen Giashandel niet onbekend. Op het Janskerkhof heeft deze onderneming haar monsterkamer, waarin diverse genres en soorten glas te bezien zijn. Er is keuze in overvloed. Ook in de diverse glasbewerkin- gen en beschilderingen. Firma J. J. Sleijser, Leiden. Deze bekende firma vult een geheelen stand met fijn cartonnagewerk, als: vloei- onderleggers, albums, lingerie- en andere doozen, doozeri postpapier, enz. enz., alle bekleed met moderne stoffen, batik en kunstleer. Ook op het gebied van speelkaar ten heeft de firma Sleijser een uitgebreide sorteering aanwezig. Een en ander kunnen de gegadigden ook bezichtigen in de maga zijnen aan do Hoogewoerd te Leiden. Chemische Fabriek „Alpha", Gebr. Klaverweiden, Al phen ad. Rijn. Toen wij de inzending van bovengenoem de fabriek bezochten, was een der firman ten juist „geschaftlich", zoodat we ons Brandsioifencommissie district Leiden In opdracht van het Gemeentebestuur van Leiden maakt de Commissie bekend* dat, daar het door de Gemeente aange-, kochte dennenhout niet werd afgenomen door de houders van rabatkaarten, dit hout ter algemeene beschikking der ingeze tenen zal worden gesteld. Het hout zal daartoe per schip worden aangevoerd aan de Oude Vest en aldaar, verkrijgbaar zijn tegen f 3.25 per 100 Kg. Namens de Commissie v.n. P. E. BRIëT, 2e Voorzitter* KRAMER, Secretaris. Leiden, 4 Maart 1919. 2190 De Commissie maakt bekend, dat (1q Rijkskolendistributie heeft bepaald, dat dQ loopende distributiecampagne niet zal du ren tot 1 April doch tot 1 Mei a.s., zoodat' het minimum-rantsoen van 11 eenheden, oorspronkelijk bestemd voor het verbruik tot 1 April, thans zal moeten dienen voor het verbruik tot 1 Mei a.s. In verband hiermede wordt nogmaalc met allen nadruk aangeraden de thans op, bon 7b beschikbaar gestelde briketten t« gebruiken gelijk met de op bon 8 beschik baar gestelde zwarte brandstof, opdat men straks niet voor de noodzakelijkheid kome, te staan, de briketten zonder toevoeging van zwarte brandstof te moeten stoken. Op de verdere rantsoenen zal gedurende de maand Maart geleidelijk, naarmate d« voorraden dit toelaten, de volgende ver strekking kunnen worden gedaan: aan groep A VIII (centrale verwarming) tot een maximum van 50 aan groep B tot een maximum van 60 aan groep C tot een maximum van 100 met uitzondering van hotels, pensions en restaurants, waaraan tot een maximum van 75 kan worden geleverd; aan groep D tot een maximum van 50 Zooals reeds werd bekend gemaakt zie publicatie d.d. 3 Maart zal in briket ten tot een hooger percentage kunnen wor den afgeleverd. Namens de Commissie v.n. P. E. RRIëT, 2e Voorzitter* KRAMER, Secretaris. Leiden, 4 Maart 1919. 2197 mede aan de hand van talrijke gegevens, die de firma zoo vriendelijk was ons te verstrekken zelf hebben vergewist van de belangrijke artikelen, door deze fabriek geproduceerd. We zagen er waterverf in pnodeivorm* de z.g. Fres'co-novb, en een vloeibaar bind middel, de Alpharcaseïne. Blijkens de tal rijke attesten welke wij ter inzage ontvin gen, mogen we aannemen, dat deze verf* in allerlei tuben verkrijgbaar, bij uitne mendheid voor toepassing is in groote ge bouwen. Men verzekerde, dat op talrijke plaatsen de schitterende resultaten van deze verven zijn te constateeren. In verband met de lijnolie-schaarschte zijn deze water verven voorzeker een uitkomst. Verder maakten we nog kennis met ter pentijn-vervangingsmiddel „Ichta", den verfafbijter „Alpha"en de Ova-lijm. Ongetwijfeld hebben de tijdsomstandig heden er toe bijgedragen, dat deze in dustrie zoo groote vlucht heeft genomen in de laatste jaren. Ars Catholics, Leiden. Onze Katholieke, religieuse kunst mag zich er in verheugen, een kunstzuster rijker te zijn geworden door deze jeugdige on derneming, welke zich tot taak gesteld heeft aan de vervaardiging van godsdien stige drukwerken in kunstzinnige en fraaie uitvoering mede te werken. Zij vervaardigt religieuze uitgaven, bidprentjes, heiligcn- prentjes, gravures, portretten, kalenders, enz. Voorts belast zij zich met de levering van religieus drukwerk in verschillende procédé's en levert ontwerpen voor bijla gen bij religieuze uitgaven naar oude en naar moderne meesters. Dat is in 't kort vermeld het werkpro gram van „Ars Catholica". De heer Joh. L. van Lith, die de directeur is van deze uit gevers-maatschappij, heeft ons in groote lijnen uitgestippeld op welke wijze dit werkprogram zijns inziens het best zal zijn uit te voeren. Daarbij vestigde hij de spe ciale aandacht op de fraaie collectie prentjes voor Communie- en Priesterfees ten,. bidprentjes en religieuze platen, die we erkennen het gaarne uitmunten FEUILLETON, EEN EDEL HART. 1»! En Diane,-anders zoo fijn, zoo listig, zoo behendig, zag niets, ried eenigszins het Jjieuwe. gevoel dat het hart barer pleeg dochter vervulde. be promoties van Saint-Cyr verschenen P° het Staatsblad. Louis d'Astarac werd als garnizoen een |S!ad in een der Oostelijke departementen 'aangewezen; Maurice Vallauris werd naar Bretagne gezonden, t Bracht Vallauris bijna tot wanhoop at de hertog zoo ver geplaatst werd. e hertogelijke titel behaagde hern al j °yel als de. persoon die hem droeg. want de neef der markiezin had het zoo jehendig weten aan te leggen, dat hij er 'geslaagd was de volle vriendschap van auris te .veroveren, en dit niettegen- Vflrde den wezenlijken en nauwelijks L' )e!,gcnden afkeer van LaTrre, die, voor ^erslen keer van haar leven, de da- i baar echtgenoot niet deelen kon. Gij vergist u, Laurette, antwoordde ïi dM bare aanmerkingen; ik verzeker j -a lnj een brave jongen is. En uan, vergeet het niet, hij is een hertogeen hertog in onze burgerlijke woning! Ook moest Louis beloven hem en de zij nen met bezoeken te vereeren, telkens als hij te Parijs met verlof kwam. Ik vrees onbescheiden te wezen, pol ste d'Astarac, een vurigen blik werpende op Henriette. Het meisje hield zich onverschilliger dan ooit. Zooals gewoonlijk, haastte Roselin zich in hare plaats 'te antwoorden: Denk niet, mijnheer, dat gij ten on zent onbescheiden zoudt kunnen zijn. Inte gendeel, we zouden u beslist missen. Iedereen denkt niet zooals gij, mijn heer Vallauris. En daar Souriquette's gelaat een nog koelere uitdrukking aannam, voegde hij er stil bij: Jammer genoeg voor mij En zich tot Laure wendende, voegde hij er bij Hetgeen mij nog het meeste verdriet veroorzaakt bij mijn vertrek, mevrouw, is, dat gij niet nader kennis hebt willen ma ken met mijne nicht, markiezin d'Argelles, die dit nochtans hartelijk wenschte Het toeval is ons niet te hulp geko men, antwoordde Laure ontwijkende! O! hadt gij die hulp maar gezocht! Om de waarheid te zeggen, op aandrin gen van Inès 'en Louis, had Diane zich eenmaal aangeboden in* de rue Denfert. Zeer lang daarna, had Laure haar een tegenbezoek gebracht, maar zij had het zoo gekozen, dat zij zeker was. Diane niet thuis te zullen treffen. Maar Inès bleef aandringen, en moeder en pleegdochter waren een tweeden keer bij Vallauris komen aanbellen. Laure kon ditmaal een ontmoeting niet vermijden, en de vier vrouwen hadden el kander gezien en gesproken. Mevr. Vallauris en Henriette. vonden geen behagen in de d'Argelles. Die personen behooren niet tot onze wereld, meisje, had Laure gezegd, toen Di ane vertrokken was. Zoo ge wilt, zullen wij 't hierbij laten, en haar geen tegenbe zoek meer brengen. O! ik wensch niets liever! antwoord de het meisje zonder zich He-bedenken. Maar toen zij vernam dat haar broeder bezoeken aflegde in het hotel de Candales vroeg zij zich af: Wat heeft Maurice daar te doen? Waarom gaat hij er zoo dikwijls heen, zon der er iets van te, zeggen? En een diepe rimpel verscheen op het reine voorhoofd van Souriquette. Zij brak haar hoofd om de reden na te vorschen van die aanhoudende bezoeken. Maar zij vond ze niet. Want het kwam niet op in haar gedach te, dat een verstandige en ernstige jon gen als Maurice, behagen kon scheppen in Inès, die kleine, onbeduidende pop, die 4naar enkel bezig was met haarzelf, hare kleeding, hare vodderijen een pop zon der hart, die geen verstandig woord kon uitbrengen, die geen enkele geestesgave bezat. Met een diepen zucht van verlichting, zeide ze tot Laure: Neen, wij gaan niet terug naar het hotel de Candales. Ge kunt niet gelooven, moeder, wat genoegen me dat veroorzaakt. Ik hen nochtans büjde jonkvrouw d'Argel les en hare móeder eens gezien te hebben! Laure vestigde haar helderen blik op hare dochter. Waarom zijt ge zoo tevreden, lieve? vroeg zij haar, terwijl haar hart tamelijk hevig klopte. Maar Henriette sprak nooit veel. Zij keek naar den grond, bloosde eens en antwoordde: Ik Jiad den laatsten tijd zoqveel en zoo dikwijls van die dames hoeren spre kenMijn nieuwsgierigheid was geprik keld, meer niet Laure drong niet aan. Maar zij was zeker zoo gelukkig als hare dochter. Louis d'Astarac in het Oosten, Maurice in Bretagnedaarmee waren beiden van elkander gescheiden, was hunne vriend schap gebroken! Dus, al wat hen vereenigd te zamen gebracht had bestond niet meer en men mocht hopen dat ze zoo aan elkan der vreemd zouden worden. Maurice vertrok zonder hartzeer naar, zijn garnizoen. Hij was tevreden met zijn lot, want hij was graag in het leger. En toch, ondanks hij er voor iederen op- pervlakkigen beschouwer zeer gelukkig uit zag, meende Henriette toch' aan hem een zweem van droefheid te bespeuren, waar, hij tevergeefs poogde tegen in te gaan. Hij trachtte zichzelven een verklaring te geven van die droefgeestigheid, welke, hij gevoelde het wel, ook zijn scherpziende zuster niet ontging. 't Is dom, zeide hij, maar dat Parijs ligt iemand nauwer aan 't harte dan men wel denktHet hart bloedt als men de hoofdstad vaarwel moet zeggen! [Wordt vervolgd),

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1