Ingezonden Stukken. Uit de Omgeving fK&ï)tj het Alkmaaïcler meer is Maandag middag de werkman Lindeboom met zijn trouw in een wok gereden. De man werd gëred, doch de vrouw verdronk. ïn de jenever gestikt. Te Keerde werd de schildersknecht S. in bewusleloozen toe stand meer dood den levend aan den kant van het water gevonden. Kort daarna over leed hij. Overmatig gebruik van sterken drank had de man in dien toestand ge bracht. Gestolen revolvers. De recherche te *s Gravenhage heeft bij een bewoner van de Oostadestraat een 25-tal revolvers (Duitsch leger-modelj met munitie in be slag genomen. De revolvers waven zeer waarschijnlk van diefstal afkomstig. Dootfgevonden, Te Wezep is de 73- jarige J. van P. dood op den weg in het Haltemerrboek gevonden. Hij was blijk baar te water geraakt en daar weer uitge kropen, want zijn klecren waren stijfbe- Ivroren. Reclame cp locomotieven, Naar wij vernemen heeft een bekende sigavenfirma pogingen gedaan om een reclame ge plaatst te krijgen voor op alle locomotre ven van de S.S. in ons land. De prijs, dien men daarvoor betalen wilde was zoo hoog, 'dat de betrokken ambtenaar, die aanvra gen om reclame-maken moet behartigen, de beslissing niet aandurfde. De directie heeft toen uitgemaakt, dat op de locomo tieven geen reclameborden geplaatst moch ten worden. Een gevaarlijke bende. De politie te Loösduinen nam gisteren een viertal leden van een gevaarlijke bende, die aan den Leijweg in woonwagens huist, gevangen. De vorige week stalen zij aan den Leijweg (lrie varkens en aan de Eik en Duinschen- laan ook drie. Nog op tal van plaatsen werd ontvreemd, wat maar aanwezig was. Nu hadden zij een jonge koe uit een stal gehaald en wilden die met paard en wagen vervoeren. Omdatin de Haagsche gevange nis geen plaats was, zijn de dieven op het dorp in het arrestantenlokaal opgesloten. Een der lui was pas uit de gevangenis ont slagen, waar hij wegens poging tot moord een jaar had doorgebracht. Diefstal van f 15,000. Onlangs werd ivan den heer S. Cohen te Dinxperlo een geldkistje met ruim f 15,000 gestolen. De vorige week- werd nabij het in aanbouw zijnd postkantoor het kistje, maar ledig, teruggevonden. Thans heeft de rijkspolitie te Apeldoorn de gebroeders B. aldaar in verband rnet dezen diefstal aangehouden en ter beschikking der justitie te Zutphen gesteld. Diefstal van houtzagen. Uit de hout zagerij van de firma B. te Zaandam wer den gisternacht alle rondzagen ontvreemd, zoodat het geheele bedrijf moest worden stopgezet. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. Afschaffing van de vloot verlangd. De socialisten willen behoud!? De Marine-begrooting is gisteren aan de orde gekomen. De minister van Marine, de heer Naudin ten Cate, heeft een program, hetwelk in overeenstemming is met dat der regeering: Nog geen vèrdragende beslissingen nemen, maar eerst afwachten, totdat de Vredes conferentie meerdere uitzichten op de toe komst zal hebben geopend. Intusschen mag men niet op de toekomst vooruit loopen. Dus alle aanbouw nu te staken? Neen, de handhaving van den status quo vat de mi nister van Marine aldus op, dat hij geen grootsche plannen opzet, maar toch ook niet de handen geheel in den schoot legt. Drie eenigszins beduidende kruisers staan er op het oogenblik op stapel en die wenscht hij nu eerst af te bouwen. Daartegen is verzet gekomen. De heer Oud (V.D.) wil, in afwachting ,van het resultaat der Vredesconferentie, alvast allen nieuwen aanbouw en voort bouw schorsen en dient een moiie in waar in dat wordt uitgesproken. De heer B o m a n s (R.K.) ging nog veel verder en diende de volgende motie in: „De Kamer, van oordeel dat (hans het oogenblik is gekomen om tot afschaffing van de vloot voor ons land over te gaan, van oordeel, dat een gedeelte der vloot naar Indic kan worden gedirigeerd en een ander gedeelte ter beschikking kan komen van den minister van Oorlog voor de kust verdediging, van oordeel, dat de departementen van Marine en Oorlog onder een departement moeten komen, verzoekt der Regeering stappen in deze richting te doen, opdat bij een volgende begrooting daarvan blijkt." De heer B o m a n s grondde zijn motie hierop, dat de vloot van ons land' toch te genover die van de groole mogendheden geen waarde heeft wij moeten onze kracht zoeken alleen cn uitsluitend in ver dediging van onze grenzen en kustverde diging. Wellicht werd deze motie mede ingege- van door de overweging, die de heer Duy- maer van Twist (A.R.) uitte, als hij sprak over het personeel van de ma rine: ,,De marine is thans geen schut meer voor ons land, maar een gevaa r." Eigenaardig is*. dat de socialist Hugenholtz meende, dat de heer Bomans te ver ging!! Hij wilde den meer geleidelij ken weg nemen. Prachtig! Dat verklaart een sociaal-de mocraatIs het omdat het raarine- personeel een troetelkind is van de S. D. A. P.? In de avondvergadering van gisteren is „Financiën" aan de orde gekomen, wat niet veel bijzondere opleverde. Leger en Vloot. Indiening van verzoeken of bezwaren door militairen. De minister van Oorlog heeft bepaald dat met ingang van '1 Maart a.s. de vol gende bepalingen in werking treden: Elk militair mag, ook namens anderen, verzoeken of..bezwaren betrekking hebben de op plaatselijke toestanden, schriftelijk indienen aan den commandant van het legeronderdeel, waartoe hij behoort, of aan een hoogeren -militairen chef. Hierbij kan worden verzocht tot nadere toelichting een mondeling onderhoud te mogen hebben. Wanneer bij rechtspersoonlijkheid bezit tende bonden en vereemgingen of bij plaat selijke afdeelingen dier bonden en vereem gingen de wensch bestaat om verzoeken of bezwaren van algemeenen aard kenbaar te maken aan den commandant van het veldleger of zelfstandige hoofden van wa pens of dienstvakken kan dat schriftelijk geschieden. Hierbij kan door een of meer leden van het bestuur worden verzocht tot nadere toelichting een mondeling on derhoud te mogen hebben. Commissiën van samenwerking. Teneinde aan de militairen van lageren rang gelegenheid te verschaffen tot mede werking met hun chefs in zake hun1 ver zorging, zullen drie soorten commissiën in het leven worden geroepen. lo. Kazernecommissiën, voor de belangen der militairen in zake de huisvesting, nachtligging en al hetgeen verder de sa menleving in de kazerne beheerscht. 2o. Voedingscommissiën, voor de belan gen der deelnemers aan de menage, inei betrekking tot de goede hoedanigheid, de goede bewaring en de smakelijke bereiding der levensmiddelen. 3o. Cantinecommissiën, voor de belangen der militairen met betrekking tot de can- tine. De leden dezer commissiën worden aan gewezen door den commandeerenden offi cier, of, indien ermeer corpsen bij be trokken zijn, door de commandeerende of ficieren in onderling overleg. Hierbij zal zoo mogelijk rekening worden gehouden met de wensclien van belanghebbenden. De ministerieele beschikking bevat ver der bijzondere bepalingen betreffende de instelling dier commissiën. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Miinhecr de redacteur Het is naar aanleiding van een „eigen aardige" houding van uw correspondent- Raadsverslaggever te Katwijk, dat ik u een kleine plaatsruimte vraag in uw ge- eerd blad. Bij voorbaat zeg ik u voor de: opname vriendelijk dank. Op 31 Dec, 1918 deed ik in de Raadsver gadering van Katwijk een voorstel. Dit voorstel lichte ik zeer uitvoerig toe. Uw correspondent was daarbij tegen woordig. Dat het voorstel en de daarop gevolgde, toelichting nogal van ingrijpenden aard waren, blijkt wel hieruit, dat bijna alle toonaangevende bladen in hun kolommen er de aandacht op vestigden. Uw correspondent echter zweeg „als het' graf". In de op j.l..Woensdag gehouden Raads vergadering heb ik weer over verschillende onderwerpen het een en ander te berde gebracht; zoo o. a. over het voorstel pro gressieve heffing hoofdelijke omslag. Wederom was uw verslaggever-corres pondent daarbij tegenwoordig, doch in uw blad was ook nu daarvan niets te vinden. Uw zusterorgaan nam het een en ander w e1 op. Vergun mij nu een enkele vraag: Welke reden kan nu toch uw correspon dent-verslaggever te Katwijk hebben, om van het door mij in den gemeenteraad voorgestelde, toegelichte, medegedeelde of gevraagde in uw blad niets te vermelden? Al heeft het er allen schijn van, zal hier toch wel niet opzette lijk negeeren in het spel zijn. Inmiddels hoogachtend en nogmaals dan kend voor de plaatsing teeken' ik A. DE KLERK. Lid van den gemeenteraad van Katwijk. Katwijk, Zee, 7 Febr. 1919. Naschrift van de redactie Wat betreft het voorstel De Klerk inzake zeehaven beeft onze corr. wèl doch eerst later uitvoerige mededeelingen gedaan. Liever ware het ook ons geweest als deze in het raadsverslag zelf waren gevoegd. Onze corr. scheen het echter beter te oor- deelen deze afzonderlijk te publiceeren. Om welke redenen onze corr. het in de laatste raadszitting door den heer Dc Klerk gesprokene niet heeft medegedeeld, is ons onbekend. Letteren en Kunst Bij de heropvoering van „Gooilus". Bij het herhaald aandringen van katho lieke zijde gedaan om weder „Coelius" op te voeren, mogen wij er ons over ver heugen, dat het katholieke Leidsche pu bliek nog iets anders wil dan banale „amu sementskunst" en zich niet onbetuigd wil laten, wanneer liet betreft steun te ver- leenen aan katholieke tooneclschrijvers. Zeer verheugend is het, nu in deze ern stige tijden eenig ernstig leven gaat ont waken voor ons Roomsch Tooneel, ons tooneel! „Ons eigen tooneel", wat wil dat zeggen? Laten wij luisteren naar hetgeen onzen kath. tooneel schrijver Jos. van de Velden hier over schrijft: ,Jn ons eigen tooneel vinden wij onze levensbeschouwing, onze idealen, onze ze- deleer, onze geschiedenis, ons katholiek, universeel wereldgebeuren in levende beel den, in aangrijpende tafereelgn weerspie geld voor allen. Welk een machtige factor tot een her vormen onzer heidensche maatschappij, tot het verstandelijk belijden, tot het bewust worden onzer katholieke maatschappelijke leer! Welk een propaganda-middel voor kath. sociale actie; welk een sterke dam opgeworpen voor onze overtuiging, in deze dagen waar zooveel middelen misbruikt en zooveel schatten verspild worden om den storm der anarchie op te zweepen. Moge het katholieke volk toch eindelijk ten volle de sociale beteekenis van een eigen tooneel begrijpen. Laat het niet gelooven, dat het zooge naamde „goede'' neutrale tooneel ook het katholieke tooneel.kan zijn. Laat den schijn ons niet bedriegen! Evenmin als op neutrale scholen kunnen wij in een neutraal tooneel ons ziels- en geestes-voed- sel vinden. Het tooneel is ook een school, de school der niassa, waar eenheid van geloof en gevoel noodig is om ons hart te luchten in een kreet van jubel of medelijden, die ons bevredigt; de schouwplaats waar het goede geprezen, het kwade in zijn ware gedaante voor allen verschijnt. Wie zou dus, gezien de dringende, sociale noodzakelijkheid van een kunstactie in onzen tijd, durven beweren, dat onze ver hevene levensbeschouwing geen beter lot gegund mag zijn dan als asschepoetster bejegend te worden; dat de reusachtige stapel van katholieke meesterwerken, die nog steeds op de zwarte lijst staan door onze eigen schuld geen recht hebben op het volle daglicht eerier welverdiende glorie?" Het is daarom dan ook, dat wij het ge waagd hebben een opvoerig in den Leid- schen Schouwburg aan te kondigen, vast vertrouwende op den steun van Leiden's katholieken. En, wailneer het ons gegeven moge zijn, van dezen steun vruchten te plukken, dan zullen wij het bij geen Romeinsche op voeringen laten, en zullen wij onze krach ten wagen aan moderne gegevens,, aan een echt katholiek opbeurend modern spel, n.l. „Zijn trots", van een onzer goede too- neelschrijvers G. Nielen. Dit is ook de v^eg, dien wij willen in slaan, wanneer wij gesteund worden. Laat onze woorden bij u een gunstig ge hoor vinden en zorgt dat de schouwburg op Zondag 16 Februari a.s. te klein moge zijn, om u allen te ontvangen, lot verhef fing van hetgeen ons allen zoo dierbaar is, tot grooter bloei van het Roomsche, ons eigen tooneel. De Rederijkerkamer „Vondel". J. P. DE HAAS, Voorzitter, P. P. J. v. REMUNDT, Secr. Land- en Tuinbouw. De bloembollenbëurs te Haarlem was Maandag druk bezocht; De handel was le vendiger dan de laatste weken. Voor gladi olussen van 12 cM. en op: Glory of Hol land f 3, Baron Hulot f 3,25, LTmrnaculee f 7.50, Halley f 2, Francis King f 3,25, Elec- tra f 5, America f 3,75, Schwab en f 2,10, Primülinus (gemengd) f 2.75, Wilbrink f 7, Pink Perfection f 4,25, Master Wietse f 4.50, Pink Bealy f 4, Anemone de Caen f 1.50, Enkele begonia's op kleur f 14, dubbele be gonia's op kleur f 15. BODEGRAVEN. Gemeenteraad. Aanwezig 10 leden. Afwezig de heer' Splinter. De voorzitter opent de vergadering, waarna hij het woord geeft aan den secre taris tot het voorlezen der notulen, welKe onveranderd worden goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken zijn o. m. een tweetal adressen, van den Ned. R. K. Volksbond en van de R. K. Middenstands- vereeniging De Hanze, inzake het verstrek ken van advertentiën enz. aan „De Leid- sche Courant". (Onze lezers voldoende bekend.) De voorzitter stelt voor de adressen voor kennisgeving aan te nemen. De heer Turkenburg vraagt wat de mee ning is van B. en W. betreffende de adres sen inzake „De Leidsche Courant". De voorzitter zegt hierover in het Dag. Be-st. gesproken te liebben. We hebben evenwel, zegt spr., een „Rijnlandsche Courant", een „Rijnbode", cn een „Bodegravcnsch Advertentieblad". Uit den aard der zaak worden aan het Bodegraafsch blad de me dedeelingen verstrekt. Advertentiën, welke voor plaatsing in de „Rijnbode" in aan merking komen, kunnen ook aan ,,De Leidsche Courant" gegeven worden. Hierna zijn aan de orde verschillende bezwaren tegen aanslagen op het supple toir kohier H. O. Worden gesteld in hon den der reclame-commissie. Van het Polderbestuur der polders Zuid zijde en Weipoort is ingekomen een met algemeene stemmen aangenomen verzoek aan de gemeente, om het voetpad en de rij weg in gemeentelijk onderhoud te nemen, evenals zulks is geschied met Buitenkerk en de Mqije. Wordt gesteld in handen der commissie van fabricage. Van Ged. Staten is ingekomen een schrijven, waarin te kennen wordt gege ven, dat het hun billijk voorkomt dat aan den gemeente-veldwachter en de politie dienaren reeds in de kleinste gemeenten.' minstens een jaarwedde worde toegekend van f 750 met vrije hovenkleeding en vrije woning of f 800 met vrije woning of f 900 zonder verdere vergoeding. Voorts dat 8 periodieke verhoogingefi worden toegekend ieder van f 50 's jaars, de eerste 2 elk na 1 jaar en de overige elk na 2 jaren', ter wijl zij het' wensehelijk achten dat voor hot politie-diploma een jaarlijksche beloo ning worde toegekend van f 25 en voor het diploma met aanteekening een jaarlijk sche belooning van f 50, en deze nieuwe salaris,regelingen te doen ingaan op 1 Ja nuari 1919., De vöbïzitïer merkt öp 'dat deze nifeuWe regeling binnenkort aan de Rétad zal worden voorgelegd. Voor den heer De Voogd wordt op een daartoe door hem gedaan verzoek het sa laris als onderwijzer aan het herhalings- onderwijs verhoogd met 25 pet. en ge bracht op f 1.50 per lesuur. Van den heer Ranshorst, gepensioneerd hoofd der Mulo-school, is ingekomen een verzoek om zijn toeslag van f 300, hetwelk voor dit jaar werd verstrekt, ook nadien te bestendigen. Adressant voert aan, dat thans de salarissen der onderwijzers, ergo de pensioenen, veel hooger'zijn; had adres sant zijn ziekte niet in dienst der gemeen te opgeloopen, dan zoude hij thans wel licht nog onderwijzer zijn en van een hoo- ger salaris of in ieder geval van een pen sioen van f 2000 genieten. Het Dag. Best. is van oordeel dat er geen termen aanwezig zijn om aan dit adres gevolg te geven, en stelt voor als overgangsmaatregel nog voor 1 jaar f 150 te geven. De voorzitter wil deze aangele genheid aanhouden tot de volgende verga dering. Na langdurige discussie stelt de heer Turkenburg voor de jaarlijksche toe slag te brengen op f 200 voor een tijdvak van 6 jaar. De heer Hortensius stelt voor het bedrag te stellen op f 300 levenslang. Beide voorstellen worden in stemming ge bracht. Het voorstel Hortensius wordt ver worpen met 8 tegen 2 stemmen, die van de heeren Hortensoius- en I-Ieusdens. Het voorstel Turkenburg, in stemming ge bracht, behaalt geen meerderheid, zoodat over dit voorstel in de volgende vergade ring herstemming moet plaats hebben Aan de orde is verkiezing van 2 perso nen op de voordracht voor het college van zetters in de vacature K. Douwes Dekker. Als no. 1 wordt met stemmen gekozen de heer C. Vrijland. Als no. 2 met-algemeene stemmen de heer W. F. Brunt. Hierna is aan de orde een voorstel van B. en W. om het aantal stembureau's niet één uit te- breiden. B. en W. stellen voor dit bureau te plaatsen in het gymnastiek lokaal van school A. De 3 stembureau's worden dan resp. District I Noord (hoofd stembureau), district II Zuid en district III de Meije. De heer Heusdens vraagt of liet Dag. Bestuur wel gedacht heeft aan Nieuwerbrug. De voorzitter zegt dat hier over wel is gedacht, doch door plaatsing van een stembureau aan Nieuwerbrug zou het hoofdstembureau nog niet voldoende ontlast worden. Bij de thans voorgestelde verdeeling wordt liet aantal kiezers- als volgt: district Noord ca. 400, district Zuid ca. 730 en de Meije ca. 132. Na eenige dis cussie omtrent de geschiktheid der locali- teit wordt het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Hierna komt aan de orde benoeming van voorzitters, leden en plaatsvervangers der onderscheidene stembureau's. Met algemeene stemmen worden gekozen voor het hoofdstembureau H. Ie Coultre, voorzitter; P. Batelaan, J. v. d. Marei, Ade Vos en J. J. Heusdens, leden; voor district 1 Zuid: H. Ie Coultre, voorzitter, W. Turkenburg, J. H. Koot en. J. J. Veerman, leden; voor district 2 Noord zijde: P. Balc-laan. voorzitter, D. A. de Jong, H. Ruling en J. J. Heusdens leden; voor district 3 de Meije: J. v. d. Marei, voorzitter, A. de Vos, P. Splinter en L. Hortensius, leden. Eveneens worden met algemeene stemmen gekozen rot plaatsver vangers: voor het hoofd stembureau: de heeren W. Turkenburg, J. J. Veerman, P. Splinter en L. Hortensius; voor district 1 Zuid: de heeren R. A. Loman, W. F. Brunt en Baan Batelaar; voor district 2 Noord: de heeren C. v. Rijn, J. v. d. Giesen nn C. P. Schwerrel; voor district 3' de Meije, de heeren: A. C. Hoogendijk, A. den Dik ken en Th. Korsen. Hierna werden met algemeene stemmen tot leden der Commissie tot wering van schoolverzuim herkozen de heeren H. E. La Gro, A. Breekland, w Andel, A. van Ramliorst, den Dikken en Andr. Veelen- lurf, allen aftredenden. Bij de rondvraag verzoekt de heer ^Vo ting de medewerking van den Raad voor een zaak, welke niet in den Raad thuis- behoort. Spr. zegt, dat het betreft den rijks veldwachter Haanstra te Nieuwerbfw. Deze persoon is wederom \e:plicht heen te gaan, aangezien hij lijdelijk verplaatst is en is aangewezen tot bewaking van dèn ex-keizer te Amerongeh. Spr. wijst op de toenemende onveiligneid ten plattelan- de, waarvoor de bewaking ook niet aan de gemeentepolitie kan worden opgedragen. Op'dezen man, zegt spr., kan échter ge steund worden; deze is met de omgeving op de hoogte. De voorzitter doet hierop toezegging pogingen in het werk te zullen stellen teneinde de tijdelijke overplaatsing ingetrokken te krijgen. De heer Heusdens deelt mede dat Lij hem een klacht is ingekomen volgens wel ke de verstandhouding tusschen den Vrou wenraad en den directeur van het Levens- middelenbedrijf veel te wcnschen overlaat. De voorzitter zegt in deze een onderzoek toe. De heer Veerman Informeert naar de statuten -der Woningbouwvereeniging. Deze vereeniging, zegt spr., zou zeer gaarne wenschen dat de Raad hare sta tuten accepteerde, dan kan zij doorwer ken, en ook de Kon. goedkeuring vragen. De voorzitter zegt de behandeling in de volgende vergadering toe. De heer Veerman vraagt vervolgens nogmaals het woord en wijst op het feit, dat heden de eerste vergadering ih het nieuw begonnen jaar wordt gehouden. Spr. wenscht daarom allen geluk toe en gezond heid in het nieuw begonnen jaar, en hoopt dat vooral den voorzitter kracht zal gegeven zijn om alles in de beste orde te besturen cn als hoofd der politie bij onver hoopte revolutionaire relletjes de macht geheel in handen te houden. Het spijt spr. echter dat de Raad nog nooit het besluit genomen heeft om de vergaderingen met gebed te openen. Spr. hoopt dat het eerste werk van den nieu wen raad zal zijn de invoering van het gebed. Spr. wijst qp verschillende plaat sen in de omgeving waar de opening met gebed reeds is ingevoerd. Dg voorzitter brengt vervolgens gen woord van dank aan den spï. eri, rnerfij op dat hij wegens de zeer beperkte tijdj de vergadering niet op de gebruikelijke wijze met een Nieuwjaarstoespraak heeft kunnen openen. Spr. hoopt, dat ook allen heeren geluk en gezondheid in dit jaa* jaar mogen hebben en spreekt het ver. trouwen uit dat in Bodegraven rust en orde zal blijven heerschen. Wat betreft de opening met gebed zegt spr., dat, wanneer daarvan een voorstel gemaakt wordt, het in behandeling komt. De heer Heusdens memoreert zijn vraag der vorige vergadering in zake iiet Bur. gerlijk Armbestuur. Vervolgens informeert spr. aangaande de plannen tot electrifj. catie eener tramlijn van Gouda naar Bo. de graven en van daar naar Alphen en Leiden. Inzake de eerste vraag zegt de voorzitter nog geen mededeelingen te kunnen doen. Wat betreft de aanleg eener tramlijn heeft spr. een bespreking gelrad mei den con cessionaris, die spr. overlegging gegeven heeft van zijn plannen. Deze maken een zeer gunstigen indruk. Ook heeft deze per- .soon verklaard dat Gouda bereid is sul/, sidie te verleenen. Hij zou evenwel wen schen dat de gemeente aandeeïen in deze onderneming nam en tevens garant bleef voor eventueel verlies. Spr. meent dat het goed is deze persoon te steunen, doch ge looft, dat het nemen van aandeden niet op den weg c!er gemeente ligt. Nadat de heer' Hortensius nog het nut der IJsclub „Werkverschaffing" heeft ge- memoreerü en den Raad de wensehelijk- lieid heeft aangetoond om bij een,events eel verzoek om subsidie' goedgunstig te bc< schikken, sluit de voorzitter de vergade» ring. ZOETERMEER. Gemeenteraad. (Vervolg.) Aan de orde is het adres van enkele in gezetenen van Zoetermeer in verband niet den schoolbouw. In dat adres van 23 Sept. 1918 wordt aangedrongen, óm hel besluit van den gemeenteraad van 1916, tot het bouwen .van een afzonderlijke'school in te trekken en een nieuwe overeenkomst met de gemeente Zegwaart aan te gaan, Door den Voorzitter worden de volgen de begrootingen meegedeeld: Voor een afzonderlijke school tc Zoeter- meer: terrein f 4000, school f 23,009, samen f 27,000; subsidie van het Rijk 1' 6750; blijft f 20,250; onderwijzerswoning f 11,000, sa men f 31,250. Zoo de oude school verkocht wordt voor f 10,000, zou Zoetermeer daar van f 5000 ontvangen; blijft f 26,250. Zoo het terrein niet wordt medegerekend, om- dal de gemeente dit bezit, f 22',250. Onvoon ziene uitgaven f 500; samen f 22.750. Voor een school met 3 lokalen is het be- gincijfer f 34,000. En het eindcijfer met de zelfde op- en aftrekkingen f 35,000. In 1916 was de begrooting voor een school met 3 lokalen f 12,000 Voor een gemeenschappelijke school met 6 lokalen, met inbegrip van terrëmho6ten f 73.900; 25 subsidie van het Rijk; hlijlt f 55,425. Onvoorziene uitgaven f '1500. Sa men f 56,925. Als Zoetermeer daarvan betaalt 1/3 zijn de kosten f 18,975. De- vrees, dat een school met zes lokalen spoedig te klein zou zijn, blijkt niet gewettiigd. De school kan be vatten 324 kinderen. Op het oogenblik is het aantal kinderen 186 en dataantal ia de laatste jaren steeds dalende. Wanneer bij de wet het zevende leerjaar verplicht zou worden gesteld, zou voor een .school van 4 lokalen voor de gemeente Zoeter meer het begincijfer f 45,000 en het eind cijfer f 39,250 zijn. In dit geval is dc be grooting van een gemeenschappelijke school met 8 lokalen f 96,500: af 25 i 72,375; woning f 11,000; alzoo f 83,775. Onvoorzien f 1500. Slot f 84,875. De Voorzitter blijft bij zijn standpunt, dat hij een gemeenschappelijke school blijft achten in bet belang van het onder wijs, van de financiën en. van de goede verstandhouding tusschen beide gemeen ten. Daar met 1 Aug. 1919 de overeen komst. vervalt en tegen dat tijdstip niet kan voorzien worden in de behoefte aan onderwijs, hetzij dat men besluit tot- een nieuwe overeenkomst, hetzij tot het, bouwen van een afzonderlijke school, wordt hel voorstel van den Voorzitter, om met Zeg waart tc trachten uitstel van. de ontbin ding te verkrijgen, tot 1 Aug. 1920, gere delijk aangenomen. Over het voorstel jvan den Voorzitter, om bij de verdere besprekingen rekening te houden met het adres, ontspint zicb een lang debat, waarin er_op wordt ge wezen, dat aan adressen weinig waarde moet worden toegekend, dat velen niet wisten, wat zij deden, wat voornamelijk bestreden wordt door den heer van Staal duinen. De heer Duinisvélt, zegt, dat adres santen vooral zijn overgehaald, doordat ge wezen werd op de hooge uitgaven, terwijl vostrekt niet i9 uitgemaakt, of hef, wel meer zou kosten. De heer Scheer blijft op zijn standpunt staan, omtrent het stichten van een afzonderlijke school en wel om de reeds dikwijls genoemde motieven. De Voorzitter zegt, dat in geen enkele open bare raadszitting ook maar een motief i® aangevoerd. De heer Scheer zegt, dat de motieven door B. en W. aan Ged. Stak" en de Kroon zijn medegedeeld. Uit de voor lezing van den Voorzitter blijkt, dat het hoofdmotief aldus is geformuleerd: Aan gemeenschappelijk eigendom zijn bezwaren verbonden, die niet worden gevoeld, zoo karakter en ontwikkelingsgang van beid® gemeentjen fhefjzeafde blijven. Ditjnif^ niet meer het geval. Zoetermeer blijft een landelijke, Zegwaart wordt meer een nij vere gemeente met een meer vlottende be volking. De Voorzitter heeft echter in een schriiven aan den Commissaris van de Provincie zijn afwijkende meening te ken nen gegeven. De Raad besluit ten slotte met 2 stemmen tegen, om het adres voor kennisgeving aan te nemen. Bij de rondvraag herinnert de heer Groe- newegen aan de toezegging van den Voor zitter, omtrent een nieuwe verordening oV den H. O. Hij vraagt, dat deze eerst den leden ter. inzage zal worden gegeven-

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 2