BINNENLAND. Distributie en Rantsoeneering. Dit bJad verschijnt eiken dag, uitgez. Zon- en Feeatd, De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, voor Leidon 15 et' p. week, f2.— p. kwartaal; bij ouzo agenten 16 ct. p. week. 1'2.15p. kwartaal.Franco post f2.45 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad id voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling van 25 ct. p.kwartaal,bij vooruitbetaling. Afzonderlijks nummers 5 ct.,met Geïllustreerd Zondagsblad S cent. I0e Jaargang. Eureau: STEENSCKUUR Waarborgen en wat dies meer zij? In ons vorig waarborgon-artikeltje we zen wij op in-treurige toestanden, die men bij 't openbaar onderwijs te Amsterdam aantreft. De mannen met hun waarborgen-manie voor onze bijzondere school steken eerst de hand in eigen boezem en lezen eens aandachtig over en na, niet wat door bij zondere collega's over hun onderwijs wordt gezegd, maar door hun eigen broe ders, die volkomen op de hoogte en niet partijdig zijn en er ook niet van houden een blad voor den mond te nemen. Zoo langzamerhand schijnen er in de bpenbars school to Amsterdam.toestanden 'te ontstaan, die ergernis en afkeer wekken en er krachtig toe zullen meewerken om „de school, waaraan de natie gehecht" heet, naar den kelder te helpen. Het or gaan van de afdeeling Amsterdam van de .Verccniging van Hoofden van openbare scholen kenschetst het leven der Amster- darnsche schoolhoofden als een zuur be staan, een helleleven. Het blad verhaalt van een hoofd, die met pensioen ging, maar bij 't afscheid zei, dat „ze" hem vermoord hadden. En met die ,,ze" weiden de mannen en vrouwen bedoeld, die op schooi geruimen tijd met hem hadden samen" gewerkt. - Treurige samenwerking en nog treuriger Resultaten van een dergelijk gedoe! Een ander collega is echtgenoot en va der. Eenige maanden geleden werd hij tot Sioofd benoemd en er was blijdschap in liet gezin. Helaas! van korten duur. Wat ftegt men er nu in den huiselijken kring? 't Jongste kind uit het zonder omwegen: jj'k Wou, dat Paatje geen hoofd geworden was, want hij is niet moer vroolijk en speelt niet meer met me." Zijn vrouw zegt: ..Sinds mijn man hoofd is, eet en slaapt hij niet meer. Ware hij maar onderwijzer gebleven, want vroolijkheid en levenslust is meer waard dan geld." Is 't wonder, dat men er voor terug ficlirikt, om aldaar tot hoofd benoemd te worden en dat zeer velen er voor passen, erg ten nadeele van 't onderwijs? En nu moet men nog hooren, hoe de on derwijzers der openbare school in de groo- le sleden steeds-voorgeven, dat hun cischen .allemaal voortspruiten „uit liefde voor het kind!" „Arm volkskindl" zou ik willen uitroe pen, dat de dupe wordt van dergelijke toe standen. Wil de. openbare school, vooral nu de fïnancieele gelijkstelling aanstaande is, niet geheel ten gronde gaan, dan heeft ito Ovc rlieicT eerstens te zorgen voor Waar- höfgen voor haar en dan pas mogen de Onderwijsmannen dier school eens een woordje meepraten over waarborgen voor ónze bijzondere school. Voorloopig blijve 't Evangelie van den splinter en den balk vooral voor hen van toepassing. G. A. H. BUITENLAND. De Duitsche rs en de Internationale. Bestraffing van de schuldigen na den oor- Jor. Oorlogstoebereidselen der Bolsje- Jtfiki. OVERZICHT. De arbeidersleiders in de Entente-landen zijn zich stellig bewust, dat het gevaar voor een vréde, die met de beginselen der internationale in strijd is, niet denkbeeldig is. Het is waar, de Conferentie in Parijs houdt zich ook met een internationale ar beidsregeling bezig, doch hoevele reeds ge- nitfi wcnschen over gebiedstoe wij zing, her stel, schadevergoeding, vrijheid der zee en volkenbond zijn strijdig met de belangen van de arbeidersklasse in alle landen, als een geheel gerekend. Slechts naar Wilson kan de Internationale hoopvol opzien. De bijeenkomst der internationale arbei ders zal ongunstig worden beïnvloed door het feit, dat verschillende Duitsche gedele geerden tijdig te Weimar moeten zijn; bo vendien lijkt het reusachtige program veel te lang voor afdoening in één week. De bijéénkomsten zijn niet openbaar. Een niet ■te onderschatten hinderpaal voor de een dracht zal ook de. bespreking van de schuld vraag zijn. De Duitsche meerderheidssocia listen hebben de bespreking der schuld vraag niet willen ontwijken. Maar zij hech ten daaraan stellig niet de beteekenis als bijv. de Franschen. België. Algemeen vrouwenkiesrecht geësscht. De Katholieke „Gazet van Antwerpen" eischt dat het algemeen vrouwenkiesrecht tegelijk met het enkelvoudig stemrecht zal worden ingevoerd, aldus meldt het „Hbl.'\ Het spoorwegnet. Naar Havas-Reuter uit Brussel seint, zal de Belgische staat van heden af de exploi tatie van het geheele spoorwegnet op zich nemen. Alle lijnen, welke de Amerikaan- .sche, Engelsche cn Fransche legers thans exploiteeren, zullen door Belgisch burger lik personeel worden bediend. Kardinaal Mercior. Volgens een bericht uit Mechelen, zal kardinaal Mercier op bijzonder verzoek van den Paus morgen een plechtige H. Mis in de St. Romhaut-kathedraal opdra gen °m de zegeningen des hemels op het werk van de vredesconferentie af te smee- ken. Duitschiand. De verkiezingen in Saksen. Volgens voorloopige officieele berichten zijn bij cle gehouden verkiezingen voor de Saksische volkskamer in het geheel ge kozen: Sociaal-democraten 40; Duitsche demo craten 21; onafhankelijke sociaal-democra ten 15; Duitsche volkspartij 5; Duitseh-na- tionale volkspartij 14 en Christelijke volks partij 1. Ds nationale vergadering. Wolff seint: Alle berichten over bezetting van openbare gebouwen in Eisenach door Spartacus zijn ongegrond. Het gaat hier veeleer om maatregelen van den veilig- heidsweer aldaar. De rijksregecring kwam in Weimar aan en nam haar intrek in het Slot. Des na middags had een kabinetsraad plaats, des avonds een vergadering der sociaal-demo cratische fractie. Bremen. Er komen gunstiger berichten uit Bre men, waar een vredelievende oplossing elk oogenblik te verwachten zou zijn. De „Vossische Zeit." echter zegt daarentegen dat de toestond nog steeds zeer kritiek is en dat de divisiecommandanten Lüttich en Gerstenberger tot Noske het verzoek heb ben gericht, Bremen te mogen binnentrek ken, teneinde de arbeiders te ontwapenen. Hamburg ook? Volgens het „Acht Uhr Abendblad" heeft de Arsolraad te Hamburg zich solidair verklaard met dien te Bremen en verklaard dat men zich te Hamburg op alles voor bereid moet houden. Frankrijk. President Poincaré. Het „Wiener Fremdenblatt" zegt uit be trouwbare bron uit Genève vernomen te hebben, dat Poincaré bij de a.s. presidents verkiezing niet candidaat wenscht te zijn. Rusland. Ooriogstoeboroadselen der bolsjewiki. Uit Rusland wordt gemeld, dat de bols jewistische regeering alle lichtingen der militairen tusschen 29 en 45 jaar in Petro- grad, Moskou en eenige andere Russische districten onder de wapenen roept. Volgens het orgaan van de Sovjet-regcering werd deze stap genomen om de vredesconferen tie te toonen, dat het. de bedoeling der Sovjets is om op alle fronten den oorlog te beginnen in afwachting van de alge- meene wereldrevolutie. Finland. F inlands onafhankelijkheid. De „Times"-correspondent te Abo meldt: Het heeft bij cle Finnen groote voldoening gewekt, dat de vredesconferentie op ini tiatief van de Fransche regeering de on afhankelijkheid van Finland heeft erkend. De voorbereidingen voor de algemeene ver kiezingen. welke de volgende maand plaats hebben, zijn reeds begonnen. Algemeen heerscht de overtuiging, dat het land ver tegenwoordigers moet kiezen, die de re geering van generaal Mannerheim steu nen. Spanje. De Catalonische quaestie. Aan de „Times" wordt uit Barcelona be richt, dat het daar weder rustig is. Alle publieke betoogingen zijn verboden. De be volking volgt dagelijks met aandacht de besprekingen in de Cortes over de Catalo nische autunomie. De algemeene opinie is, dat het zelfbestuur spoedig zal worden toe gestaan, daar graaf Romanones er blijk baar veel voor gevoelt. Te Madrid wint de meening veld, dat het gewenscht zou zijn aan de eisehen der Ca- taloniërs toe te geveh, daar deze toch vast besloten zijn ten koste van wat ook de grondwet in te voeren, die op 26 Jan. door alle burgemeesters van Catalonië is goed gekeurd. De Vredesonderhandelingen De bestraffing van de schtildigon yan den oorlog. Communiqué der Conferentie: Sir Gor don Howart heeft een korte verklaring aan de pers gegeven inzake de Britsche opvat ting over de bestraffing van vijandelijke overtreders. Volgens de Britsche opvatting moeten deze overtreders, hoe hoog hun po sitie ook zijn moge, zoo spoedig mogelijk worden gestraft. Wie de overtreders pre cies zijn, welke beschuldigingen tegen hen zullen worden ingebracht, en door welke procedure de straf kan worden opgelegd, zijn quaesties die nauwkeurig dienen te worden overwogen. Het zou ook niet be vorderlijk zijn om deze quacstie in het openbaar te bespreken zooals vele aange legenheden van de vredesconferentie. Dc commissie inzake de overtredingen en bestraffingen is bezig met een crimineel onderzoek, en bij deze laak is geheimhou ding van evenveel belang als spoed. Er zijn reeds drie sub-commissies benoemd. Een om feitenmateriaal te verzamelen cn te on derzoeken. En de twee anderen om vvets- quaesties te bestudeeren. WOENSDAG 5 FEBRUARI 1319. 15 o LEIDEN. interc. Tciefoon 635. sEsnju De vrachtprijzen op Sndië worden Maart mot 26 pet. verlaagd. No. 2332 Postbus 11. De Advertentieprijs bedraagt 17Va cent per regel voor Haudelsadvertenliën, Zaterdags 25 cent per regtf, 221/2 cent per regel voor gewone advertentiën; Z&ter- dags 30 cent. per regel. Voor ingebonden mededeeiiugen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen wordor ft&Dgeboden of gevraagd, buur en verhuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 30woorden De Gemeenteraad van Gent maakt aan spraak voor België cp de vrije beschikking over het kanaal Gent—Terneuzen tot aan de uitmonding. Do blokkade-maatregelen ter zee van Engeland worden op de Nederlandsche schepen gehandhaafd. Do verschillende verboden omtrent cacao en chocolade zijn ingetrokken. De laatste thoedistributic is aangevangen. De laatste theedistributie. Krachtens in de Staatscourant verschij nende beschikking wordt de datum van aanvang der laatste theedistributie, welke was bepaald op a.s. Zaterdag 8 Februari, vervroegd tot 5 Februari. Van heden af zal derhalve één ons thee kunnen worden afgeleverd tegen inont- vangstneming van bon 51 en tegen beta ling van f 0.29. Naar schijnt te mogen .worden vertrouwd zal liet overgroote meerendeel der winke liers wel in het bezit zijn van de voor de distributie vereischte thee; waar dit op enkele plaatsen onverhoopt niet het geval mocht zijn, zal men nog enkele dagen ge duld moeten oefenen. Vorengenoemde beschikking regelt tevens de algeheele liquidatie der theedistributie door te bepalen, dat met ingang van 17 Februari a.s. alle beperkende bepalingen verbod tot aflevering anders dan op bons en maximumprijzen zullen komen te vervallen, onder één voorwaarde: dat iedere winkelier verplicht blijft éen ons thee tegen betaling van f 0.22 af te leveren op iederen bon no. 51 welke behoort tot een thee- en koffiekaart, die door den winkelier is gewaarmerkt voor ontvangst van bon 52, m. a. w. met ingang van 17 Februari a.s. blijft, naast een geheel vrijen theehandel, de thans bestaande distributieregeling van kracht voor ieder die zijn bon 51 nog niet in een ons -thee ad f 0.29 heeft omgezet. De verboden omtrent cacao en chocolade opgeheven. De minister van Landbouw heeft inge trokken een tweetal beschikkingen, waar door worden opgeheven cle verschillende verboden betreffende cacaoboonen, cacao massa, chocolademassa en andere halffa brikaten, alsmede het verbod tot "aanmaak of aflevering van chocoladereepen anders don op de voorgeschreven voorwaarden en tegen de vastgestelde prijzen. Hiermede is derhalve een eind gemaakt aan de distri butie van chocoladereepen, voor welke, nu een geregelde aanvoer "vé.n de grondstoffen der cacao- en chocolade industrie te ver wachten is, geen aanleiding meer bestaat. Geen suikergebrek. Nu en dan duiken er geruchten op schrijft het „Hbl." dat er gebrek zou zijn aan suiker. Men make zich dienaangaande niet ongerust. Dit siukerjaar is wel minder dan het vorige, doch de hoeveelheid con sumptiesuiker volgens het rantsoen van een half pond per persoon en per week is verzekerd. Het verbruik der industriesuiker zal eenigszins moeten worden beperkt, maar toch zal aan de industricelen worden afge leverd, wat hun door het Suikerkantoor werd toegezegd. Meel en olie. Het stoomschip „Niéuw-Amsterdam" van de Holland—Amerika-lijn, dat heden van New-York te Rotterdam wordt verwacht, zal 9500 ton meel en 1500 ton geraffineerde katoenzaadolie aanvoeren. Cocosolie. Het heden van Batavia te Amsterdam verwachte s.s. „Bengkalis" van de Stoom vaart Mij. Nederland, brengt 7300 ton co cosolie mede, bestemd voor de margarine- fabrieken. Steenkool uit Duitschlad. Men meldt ons: Behalve per trein vijf kolentreinen per dag worden thans ook steenkolen per scheepsgelegenheid uit Duitschiand verwacht. Reeds zijn eenige Rijnschepen in Rulirort ladende. De dienst op Engeland. Men meldt uit Viissingen De mailboot „Zeeland" is kwart over drie aangekomen niet 9 passagiers. De j.l. Maandag uit Nederland medegeno men post kon slechts ten deele gelost worden door gebrek aan tijd en aan per soneel op de pier te Gravesend. 700 zak ken werden gelost, terwijl 1300 mede te rug kwamen. Hier wacht een groote post op verscheping. De vaart op Indië. De op Indië varende Nederlandsche stoomvaartlijnen maken bekend dat met ingang van Maart de vrachten van Ne derland op Nederlandsch-Indië met 25 worden verlaagd. Handhaving van Engelsche maatregelen ter zee. Iïet „Ilbld." meldt, dat de blokkade maatregelen, voor zoover van toepassing op de Nederlandsche scheepvaart, nog steeds worden gehandhaafd. Schepen op weg naar ons land moeten, als vroeger, een Engelsche haven (Kirk wall of Falmouth) aandoen, om de lading te doen onderzoeken óók de post dus. Uitgaande schepen, die'op Amerika va ren, behoeven Engeland niet meer aan te doen. Op de mail, die zij vervoeren wordt dus ook geen censuur meer uitgeoefend. Uitvarende Indische schepen dienen ech ter wel een Engelsche haven binnen te loo- pen, en de post wordt ook gecensureerd. 1 Ter vergemakkelijking echter wordt deze vooraf naar Engeland gezonden. De sche pen nemen die dan bij vertrek uit een En gelsche haven weer op. De schikking met Duitschiand. De voorloopige overeenkomst met Duitschiand, in Januari afgesloten, die in hoofdzaak import van kolen <80,000 ton per maand) en export van visch en ge droogde groenten omvat, en aanvankelijk slechts een maand zou duren, wordt ver lengd. Tot dusver is men er van Duitsche zijde in geslaagd, den aanvoer van kolen regelmatig te doen plaats hebben. Deze is zelfs den laatsten tijd nog uitgebreid. Het kanaal GentTorneuzen. Havas (Reuter) seint uit Gent, dat de ge meenteraad met algemeene stemmen den wensch heeft uitgesproken, dat de Vredes conferentie maatregelen neme om aan Bel gië in het vervolg de vrije beschikking te geven over het kanaal van Gent naar Ter- neuzen met de oevers tot aan de uitmon ding, in het belang van de haven van Gent en van de streek langs het kanaal. Deze wensch zal worden overgebracht aan de Belgische regeering.en aan de Belgische afgevaardigden ter Vredesconferentie. Een nieuwe vcetelling. Van hier wordt aan de „Tel." medege deeld, dat het in de bedoeling ligt van den minister van Landbouw, om binnenkort een nieuwe veetelling te doen houden. Met de voorbereidende werkzaamheden voor deze telling, die door de burgemeesters zal moeten plaats hebben, is reeds een aan vang gemaakt. Het besluit moet verband houden met het feit, dat in gemeenten, waar geen abattoirs zijn, toezicht op het slachten on mogelijk is en daardoor zeer veel hoog drachtig vee en koeien, die anders in de vetweide moesten worden gebracht, in grooten getale worden afgeslacht. Verkoop van sigaren enz. in vergünnings- localUeiten. Het is den minister van Arbeid, geble ken, dat, in het bijzonder in de gemeenten, waar vervroegde winkelsluiting is inge voerd, de houders van vergunningen inge volge de Drankwet zich meer en meer zijn gaan toeleggen op den verkoop van siga ren, sigaretten cn andere rookartikelen. Voor zoover deze verkoop zich bepaalt tot hetgeen geacht kan worden 1e dienen voor gebruik ter plaatse, kan daartegen zijns inziens geen bezwaar worden ge maakt. Wordt echter ook verkocht vuor gebruik elders, dan rijst de vraag, of die verkoop niet in bepaalde gevallen een zoo danig karakter kan aannemen, dat zij kan worden geacht te vallen onder het begrip: „andere winkelnering", bedoeld in art. 8, le lid, 15o, der Drankwet. Die vraag staat krachtens de Drankwet in eerste instantie ter beantwoording van B. en W. Wordt zij bevestigend beant woord, dan zal die verkoop moeten wor den gestaakt of ingevolge het bepaalde bij art. 28 lo. der wet moeten worden over gegaan tot intrekking van de vergunnin gen, geldende voor die localiteiten, waar bedoelde verkoop plaats vindt. De Minister heeft Ged. Staten verzocht de gemeentebesturen van liet vorenstaande in kennis te stellen en hen uit te noodigen gemelde wettelijke vraag te overwegen, en ingeval zij rneenen dat de bedoelde ver koop kan leiden tot het aannemen van de aanwezigheid van een „andere winkelne ring" in de eerste plaats de aandacht van de houders zoowel van gewone als van lo gementvergunningen te vestigen op het ge vaar, dat hun vergunning loopt bij een verkoop als bovenbedoeld in liun vergun- ningslocaliteit, in de tweede plaats tot in trekking van die vergunningen over te gaan," indien de verkoop, welke het karak ter van een winkelnering heeft aangeno men, na de gedane waarschuwing mocht blijken niet te zijn gestaakt. De Minister verzoekt Gedeputeerde Sta ten deze laatste uitnoodiging voor wat de logementsvergunningen betreft, als tot hen gericht te willen beschouwen. Kunstmest. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald: lo. Het is verboden kunstmèststoffen, in welken vorm of van welken soort ook, af te leveren, te verhandelen, ten geschenke te geven of op eenigerlei wijze te vervreem den, tenzij in opdracht of niet goedkeuring van het rijkskantoor voor kunstmeststoffen (kunstmeststoffen-commissie). 2o. Dit-verbod is niet van toepassing op zwavelzure ammoniak in Nederland ge produceerd, doch wel op partijen van deze meststof, welke zijn ingevoerd of alsnog in gevoerd worden. 3o. De fabrieken, welke tot lieden hare producten aan zwavelzuren ammoniak aan de kunstniestcomniissie afleveren, kunnen dit desgewenscht blijven doen tot en met 31 Maart 1919 tegen den in de beschikking van 30 December 1918, directie van den Landbouw, no. 17331, 3e afdeeling, vastge- sfcelden prijs en op de vastgestelde voor waarden. Een nieuwe vermogensbelasting. Naar men aan de „Nederl." mededeelt, zou de minister van Financiën het voor nemen hebben, een wetsontwerp in te die nen om een belasting van 25 pet. te leggen op iederen vermogensaanwas boven een zeker bedrag aan vermogen (Zuwachs- steuer). Wijziging Onderwijswetten. Naar wij vernemen hebben de wetsont werpen tot wijziging van de wetten op het Hooger Onderwijs en het Middelbaar On derwijs het departement van Onderwijs yerlaten. Aalsmeer en Boskoop. De Ver. de Afdeeling Aalsmeer van dn Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkundf heeft een telegram aan den minister van Financiën gezonden ten einde te protesteer ren tegen het verleenen van een steun vatf f 500,000 aan de noodlijdende Boskoopsch* kweekers, onder voorwaarde dat verschil» lende gemeenten en lichamen voor eert millioen gulden planten bestellen voor den halven prijs. Adressante meent dat een dergelijke steunregeling den binnenland- schen handel in boomkweekerij-artikelen voor niet-Boskoopsche kweekers totaal on- mogelijk maakt. De afdeeling heeft hare belangen aart den Ned. Tuinbouwraad opgedragen. Conferentie voor den Volkerenbond. Een aantal vereenigingen in de verschil* lende neutrale landen hebben gemeen schappelijk een uitnoodiging verzonden voor een internationale conferentie voor den volkerenbond, welke zal plaats heb ben te Bern van 20 tot 27 Februari a.s. en welke ook gelegenheid zal bieden tot een gemeenschappelijke bespreking van enkel* nog niet geheel en al opgeloste vragen van meer lechnischen aard. De br"g over den Moerdijk. Het verkeer over de Moerdijksche brug zal, meldt de ,,N. R. Ct.", op zijn vroegst Vrijdag of Zaterdag hersteld kunnen wor den. Bij nader onderzoek bleek de spoorbnarï zelf ontzet. Alg. Bond van R. K. Kiesvareenigingen. Op Zaterdag 1 Maart zal le Utrecht, ia het gebouw der R. K. Werkliedenvereenl- ging „St. Joseph", een vergadering wor den gehouden van afgevaardigden van Kieskringbesturen, ter voorloopige be handeling van een nieuw BondsreglemenU Voor deze vergadering zijn uit elk Kies- kringbestuur vijf leden genoodigd met d* leden van den Ned. R. K. Journalisten kring. Het concept is aan de Kringbestu- ren toegezonden ter onderlinge bespreking vooraf. De nieuwe regeling is gebaseerd op toe treding van alle bij een Kieskring aange sloten locale R. K. Kiesverecnigingen. Roonische meeting te Gouda. Voor de op 30 Maart te Gouda te houden Roonische meeting is een eere-comité sa mengesteld als volgt: voorzitter deken J. C* H. Klompé te Gouda, eere-voorzitter van de federatie van R. K. propagandacluba in den Statenkieskring Gouda; leden P. J. A. dc Graaf O. F. M., pastoor te Gouda; jhr. mr. L. E. M. von Fisenne, te 's Gra ven hage, lid van Ged. Staten van Zuid- Holland; A. A. van Gils, burgemeester van Zoeterwoude; licl der Prov. Staten; W.-B< van Liefland, te 's Gravenhage, lid van do Prov. Staten; P. A. Th. van der Weijden» te Nieuwkoop, lid van de Prov. Staten; L< P. van Leeuwen, wethouder 1e Reeuwijk; dr. A. C. A. Hoffman, te Gouda, voorzitten der R. K. centrale kiesvereeniging Staten kieskring Gouda, en lid van den gemeente raad te Gouda; J. A. Donker, lid van den gemeenteraad te Gouda; A. C. van Berkel, secretaris der R. K. centrale kiesvereeni ging Statenkieskring Gouda; F. A. Moe- rel, Oudewater, penningmeester der R. K. centrale kiesvereeniging Statenkieskring Gouda; G. P. J. van Hellemond, rijksont vanger te Boskoop; A. van Drimmelen, di recteur van het rijkspostkantoor te Wad dingsveen; W. A. Hoying, Gouda, direc- teur der plateelbakkerij Zuid-Holland, te Gouda; A. J. J. Vos, fabrikant te Gouda. Vergiftiging van studenten. De Delftsche Studenten-debatingclub' heeft David Wijnkoop uitgenoodigd, zijn verderfelijke leer te exposeeren voor da studenten, die toch al zoo weinig noodig hebben, om uit hun evenwicht te geraken* Maandag 10 Februari zal hij in de boven- eetzaal der sociëteit Phoenix spreken ovep de communistische partij in Europa. Met de verdediging, der communistische stellingen zullen de studenten worden in gewijd in het Bolsjewisme. De vraag is» of de ouders der jongelieden dit wel be doeld zullen hebben toen zij hun zonen naar Delft zonden, zegt „De Tijd". Gemengde Berichten. Vlektyphue. Tot Dinsdagmorgen zijn te Rotterdam 57 gevallen van vlek- typhus aangegeven. De vorige week wa ren er niet meer dan 6, Maandag steeg het aantal zieken tot 47, terwijl gisteren reeds tien gevallen zijn geconstateerd. Qpgcpaat. Steeds weer tracht „pro-, fessor C. van de Zaar", astroloog, mo* zijn circulaires de eenvoudigen van geert over te halen hem U150 te zenden, voor de „verbazingwekkende astrologische le zing", die hij „speciaal voor hen" heefl „ontdekt en bijelkaar vergaderd". „Spe ciaal voor hen", de naam van den on gelukkige, wiens /-1.50 „professor" vaa de Zaar gaarne in den zak zou steken, staat in den brief de „lezing" is du* wel echt voor hem bestemd en de voon» spelling voor 1919 met de „waarschu- wirig tegen ongunstige invloeden" ook. Er schijnen nog altijd mcnschen in ta yliegen, als zij zulke aanbiedingen kti& gen anders zou de professor zijn port- zegels en circulaires wel in den zak hou den. Dat de menschen toch ook nooit wija worden - Stijging der grondprijzen. Dezer da gen is onder de gemeente Callantsoög een boerderij met 8H.A. grond vei* kocht voorf 84.000 Dezelfde hoöjf* deiij bracht 16 jaren geleden f 11.000 oft-

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1