9$ 88 dollar per ton van 2240 pond. Naar Antwerpen Rotterdam 30 dollars en naar MaraeijJe, Barcelona, Cette, Genua, Na- 40 dollar. Antwerpen of Rotterdam? Nautigue richt in het Antwërpsche blad „Le Métropole" een open brief aan Wil- fcon en Glemenceau om er zich over te b- Ifcl&gen, dat de Amerikaansche en Fransche fegeeringen hebben besloten om de voed selvoorziening van de zich in Duitschland bevindende Amerikaansche en Fransche bezettingstroepen over de haven van Rot terdam te doen plaats vinden. Hij steunt zijn klacht o. a. met deze ver dachtmaking, dat de Engelschen liever hun voorraden over Calais zenden en dus een wngeren weg te land verkozen, dan ge bruik te maken van ,,de haven van een on- aijdig land, welks rol in den loop der laat ste vier jaren niet altijd zoo duidelijk was ftls deze wel had moeten zijn." Staatscommissie wijziging Gemeentewet. Bij Kon. besluit v.an 1 Februari 1919 is: lo. op hun daartoe gedaan verzoek eer vol ontslag verleend als lid van de Staats commissie aan welke is opgedragen te on derzoeken, welke wijzigingen binnen het bestaande kader der Grondwet, in de Ge meentewet met uitzondering van de voor schriften dier wet, welke hot plaatselijk belastingstelsel regelen, beliooren te wor den gebracht, aan mr. D. A. P. N. Kooien en mr. W. M. van Lanschot; 2o. zijn tot lid van de Staatscommissie benoemd: mr. W. G. A. van Sonsbeek, burgemees ter der gemeente Breda, en A. C. A. van Vuuren, wethouder der gemeente 's-Gra- venhage. Geen eenheid onder de revoiufionnairen. De Landelijke Federatie van Rev. Socia listen in Nederland heeft aan de Socialis tische en Communistische Partij een schrij ven gericht, waarin meegedeeld wordt, dat, gezien het groote verschil van meening, 'dat nog bestaat tu6schen de revolutionaire Organisaties, welke het parlementarisme nog als een strijdmiddel meenen te be schouwen, er voor de federatie, afgeschei den van principieele bezwaren, geen reden ban bestaan mede te werken aan het ma- ben van plannen die zouden moeten leiden tot het tot stand komen van een partij-or ganisatie, welke alle deelen der revolutio naire beweging kan omvatten. Huldiging van Mgr. Dr. Poels. Zondagavond heeft te Heerlen een druk bezochte vergadering plaats gehad tot het brengen van hulde aan Mgr. Dr. Poels, tegen wien van socialistische zijde dezer èagen ernstige bedreigingen zijn geuit. Verschillende sprekers huldigden den Hoofdaalmoezenier van sociale werken, ook als energiek leider tegen het dreigend revolutie-gevaar. In zijn dankwoord gaf Mgr. nog eens het misleidend karakter van het socialisme aan. Nederiandsche arbeiders fn Duitschland. Men schrijft van de grens aan de ,,N. R. Ct.": Spoedig is te verwachten, dat alle Ne deriandsche arbeiders op (Je fabrieken in Emmerik gedaan krijgen. Een Duitsche arbeidersvergadering te Emmerik beeft besloten',het „Hollanders-vraagstuk" op te lossen. Als eisch wordt aan de fabrikan ten gesteld: ontslag van de Nederlanders binnen 8 dagen, van hen, die moeilijk te .vervangen zijn, binnen 4 weken. Algemeen wordt verwacht, dat, wanneer de Neder landers krachtdadig verwijderd zijn, er Stakingen onder de Duitsche arbeiders ?ullen uitbreken. Maar eerst moeten de friet-georganiseerde Nederlanders weg die als „onderkruipers" een staking benadee- len. Gemengde Berichten. Kolennood. Men meldt uit Zaandam aan de ,,N. Ct.": Het begint er met den „huisbrand" slecht uit te zien. Tal van menschen zitten met deze koude zonder brandstoffen en de voorraden van de hokkebazen zijn geheel uitgeput. In den afgeloopen nacht werd in een ge zin, dat al eenige dagen in de kou zat, een zuigeling in de wieg doodgevroren gevon den. Sommige scholen zijn tengevolge van ko- lengebrek gedeeltelijk gesloten. Eon duur postkantoor. Twee jaar ge leden werd de laatste hand gelegd aan het nieuwe postkantoor te Zaandam, dat gebouwd werd op het gedempte rlamter- rein en f 100,000 heeft gekost. Tijdens den bouw begon het echter reeds te zakken cn zoodanig te scheuren, dat men het ïyet in gebruik durfde te nemen. Overwogen werd het af te breken en nieuw op te bouwen. Met het oog op de duurte der materialen werd hiervan afgezien en beslo ten het te restaureeren. Deze restauratie kostte f 30,000. Einde lijk dan werd het den afgeloopen zomer in gebruik genomen. Nu reeds begint het weer te verzakken en vertoonen zich in twee hoeken nieuwe scheuren. Het perso neel van het postkantoor acht een onpar tijdig deskundig onderzoek noodzakelijk met het oog op niet denkbeeldig gevaar. Vaststaat, dat het gebouw niet te redden is en men weldra zal moeten besluiten het geheel tegen den grond te werpen. Aangehouden. Te Delft zijn gearres teerd de werklieden M. en De B. verdacht *an diefstal met braak in het gebouw der R.-K. Congregatie, waarbij pen tweetal zilveren kandelaars en eenige gouden en zilveren voorwerpen werden ontvreemd. De aangehoudenen moeten meer op hun kerfstok hebben. Diefstal van bont. Te Rotterdam is gearresteerd de werkman A. van N. ver dacht van diefstal van bontwerk ter waar de van f 8000 ten nadeele van den winke lier I. P. op het Oude Delft te Delft. De moofti op kolonel Van Hillen. Na der vernemen wij nog Ket volgende om trent den moord op den gepensioneerden kolonel Van Hillen te Arnhem: Het was de verloofde van de dienstbo de bij de familie Van der Schroeff, wien Zaterdagavond omstreeks 7 uur een hard in de lichting van de stad loopend per soon passeerde. Dat gebeurde vlak bij de villa van de familie Van der Schroeff en een oogenblik later zag hij, binnen het tuinhek, den kolonel Van Hillen liggen, hevig bloedend. Naast hem was een plas bloed en een bijl.. Het onderzoek der politie heeft nu ge leerd, dat de heer Van H. op den Velper- weg is aangevallen, Niet ver van de ge noemde villa lag een plas bloed. Bloed sporen in de sneeuw wezen erop, dat de verslagene van den weg door zijn aanran der binnen het tuinhek is gesleept. Toen de dader zijn slachtoffer eenmaal binnen het villahek had gebracht, is hij vermoedelijk gestoord door den bovenge- noemden jongeman. De politie heeft gespeurd met een poli tiehond van den heer C. van Wiggen. De zen heeft men lucht gegeven van den steel van de bij het slachtoffer gevonden bijl. De hond heeft het bloedspoor op den weg gevolgd en is tot driemaal toe opgehouden bij een pomp, waaraan ook sporen van bloed zijn gevonden, en waar de dader vermoedelijk bloed van zijn handen en van zijn schoenen heeft gewasschen. Ver der dan deze pomp heeft de hond niet ge speurd. De in beslag genomen bijl is van bijzon der maaksel, geen fabriekswerk, maar een uit de hand gesmeed werktuig. De hoed van den verslagene, yen hard vilten fan- tasiehosd, vertoont aan de achterzijde een indeuking, welke beheel overeenkomt met den vorm van de bovenzijde van het bijl- staal. Er is bij dezen moord gedacht aan roof moord, maar gebleken is, dat de inhoud van portemonnaie en'portefeuille van den verslagene niet als aangeraakt. Ook het horloge was aanwezig. Zondag werd het onderzoek voortgezet. Door den waarn. commissaris van politie, den heer Scheepmaker, werden fotografi sche opnamen gemaakt op de plaats van den moord. Men tast nog geheel in duister ten aanzien van de aanleiding. Een wraak neming acht men onwaarschijnlijk, daar kolonel Van Hillen een gemoedelijk man was. Mogelijk is, dat de dacler den verra derlijken, van achter toegebrhehten bijl slag, voor een ander had bestemd. Rijkskleeding. Men meldt uit Swal- men aan de „Tel.", dat de heer Jos. Hen- drikx een telegram aan den minister van Landbouw heeft gezonden, hierop neerko mende, dat door den onverantwoorcleJijken wantoestand aldaar, honderden rijksklee- dingstukken te bederven liggen, waarom hij de fusschenkomst van den minister aldaar inroept. Spaansche griep. De Spaansche griep neemt te Oldenzaal en omliggende ge meenten weder hevig toe. Te Lonneker zijn de scholen voor onbepaalden tijd weer gesloten. Turfaanvoer. Door de strenge vorst is de scheepvaart gestremd, waardoor de aanvoer van turf uit de Drentsche venen is gestaakt en de brandstofvoorziening wordt bedreigd. Rumor in casa. In de laatstgehouden vergadering van de afd. Alkmaar der S. D. A. P. heeft de voorzitter, staande de vergadering bedankt als lid der S.D.A.P. om redenen van „internen" aard. Een aantal leden der afdeeling volgde daarop zijn voorbeeld. Lang onderw9g. Een bekende firma op het Spui te 's Gravenliage ontving op 20 Januari j.l. een briefkaart van den chef der zaak. De kaart was 27.Februari 1906 uit Berlijn gezonden en is dus bijna 13 jaar onderweg geweest. De geadresseerde is intusschen overleden. Kastekort. De administrateur van het ziekenfonds voor den arbeidenden stand te Deventer, waarin 18,000 deelnemers zijn is door het bestuur ontslagen wegens vooi't durende kastekorten. De betrokkene heeft bij de ledenvergadering een beroep inge steld. Er is een commissie van onderzoek benoemd om uitspraak te doen. Van de grens. Men schrijft uit Ter- neuzen: De wrijving tusschen Beigen en Hollanders blijft aanhouden. Eerstge- noemden zijn maar al te gauw klaar met q|;hieten. Zoo té dezer dagen langs de grens bij Sas van Gent weer op twee Ne deriandsche soldaten geschoteh. Naar verluidt zullen langs de grens ma rechaussee gestationeerd worden. Dief stallen komen thans veelvuldig voor. Do vlektyphua. Onder de militairen, ondergebracht in de scholen aan de Pool straat en de Linker-Rottckade te Rotter dam, hebben zich twee gevallen van vlek- typhus voorgedaan. De 275 militairen uit deze scholen zullen nü worden ontsmet en worden vervangen door 125 anderen. De twee besmette militairen worden in een barak op Crooswijk verpleegd. Brandkast gestolen. Gisteravond oni- dekte een boterhandelaar te Amsterdam, dat de brandkast uit zijn kantoor verdwe nen was. De kast werd op een der boter- karren geladen en weggevoerd. Waarheen is niet bekend. De kar werd in den afge loopen nacht gevonden. De inhoud der brandkast bedroeg ongeveer f 1200. Het ongeval op den Moerdijk. Nader vernemen wij over het spoorvvègongeluk op de Moerdijkbrug, dat na de botsing de locomotief van den aanrijdenöen goede rentrein dwars over de brug «kwam te staan, bovenop een der aangereden goe derenwagens, die deerlijk gehavend werd. In tot oordeelen bevoegde spoorwegkrin gen wordt verwacht, dat voor het eerst a.s. Donderdag het verkeer over den Moer dijk weder normaal kan plaats hebben. Eon stradivarius gestolen. Men meldt aan het uVad."t dat Iluberman's Stradi varius hem in een Eoïel te Weenen is oïit- stolen. Huberman looft f 2500 belooning uit voor hem, die de viool terugbrengt. Moordaanslag. Twee onverlaten, 20 en 16 jaar oud, uit Herwijnen, bij Gorin- chem. hebben tijdens het ijsvermaak in den Polder Herwijnen, de personen H. v. Es en W. Sterk,- woonachtig te Veeren, met bijlen aangevallen. Van Es werd bijna de geheele pols afge kapt en Sterk bekwam een houw in zijn arm. De gewonden zijn naar het zieken huis te Gorinchem oergebracht. Zoover men weet was er geen aanleiding tot deze moordaanslagen. Doordat in het Huis van Bewaring te Dordrecht geen plaats is, zijn de daders nog op vrije voeten. Onbetrouwbaar ijs. Zondag zakten op de Slotgracht te Zeist een drietal personen door het ijs, met het treurig gevolg, dat de 20-jarige dienstbode, mej. Ham en de bakkersknecht Emo. levensloos werden op gehaald. Verduistering van 95 vaten haring. Te Groningen zijn aangehouden de 36 jarige D. V. H., directeur van de Rotter dammer-Groninger StGornboot-Mij. en de 24-jarige J. W., bediende bij die Mij., die zich schuldig hebben gemaakt aan ver duistering van 95 vaten haring, ten na deele van de gemeente Groningen. Letteren en Kunst. De vrouw van de zee. Tooneelspei in 5 bedrijven van Hendrik Ibsen, door de N. V. „Het Rotterdamscb Tooneel". Ibsen is voorzeker een kenner van excep- tioneele karakters, een navorscher van excessen in den psychologisehen gemoeds toestand. Men diene ons goed te begrijpen. De werken van Ibsen hebben niet onze sym pathie wat moraal en strekking aangaat. Doch, „De Vrouw van de Zee" een lof felijke uitzondering. De intrige kunnen we ongetwijfeld accepteeren, al schijnt de strekking herhaaldelijk naar het onaan- neerabare over te hellen. Een zonderlinge lijkt de vrouw van de zee, die haar huwelijk steeds beschouwde als een koop, gedaan door haar echtge noot. Van hem zoü zij verwachten, dien koop ongedaan te maken. Doch de echtge noot-medicus beschikt eenigszins anders, waagt het uiterste, wat een dokter stellen kan, om zijn patiënte te genezen, gelijk hij zelf zegt: hij geeft haar de vrije keuze. De vrouw kan kfëfcen tusschen haar marf, dien zij tot nu toe niet oprecht beminnen ver mocht, en den ander, den zeeman, wien zij als „de vrouw van de zee" meer verwant beschouwt. Maar de zedelijke drang van haar echtgenoot is te sterk: zij ziet er in een liefdesverklaring, eerlijker en oprech ter, dan zij ooit in haar engagement ver onderstelde. Dan blijft zij, trouw om den man, dien zij tot dan toe niet begreep, als een moeder voor deikinderen, die uit een vorig huwelijk van haar man geboren wa ren. Door deze diepzinnige tragedie vlecht zich een dubbel liefdes-avontuurtje, waar van het een moer als de „notegaie" dienen kan, en welke beiden niet in het tooneel spei tot over-rijpheid komen. Iets wat van den schrijver zeer juist is gezien, en waar door hij het feitelijke conflict zoo integree rend mogelijk stelde. Zoo heeft men gisterenavond zich kunnen leven in het leven van buitengewone ka rakters. En nog fijner zouden de diepzinnige gedachten van Ibsen zijn door gedrongen, wanneer J. Clant van, der Myll- Piepers een betere vertaling had gegeven. Het Germanisme lag er thans te dik op! Maar die feil heeft ons het gezelschap Van Eijsden en Tartand, ruimschoots ver- goeilijkt. Over 't algemeen gaf het een wel- aannemehjke vertolking. En dan denken we op de eerste plaats aan mevrouw Alida TartaudKlein, die wel studie heeft ge maakt van haar titelrol. Zij was de vrouw der zee, zoo diep tragisch, heen en weer gesmakt door de woeste golven tegen de fjorden van het land harer zonderlinge ge dachten. Haar spel was innig, eenig in zijn soort. Applaus en bloemen van het Leidsch Studentencorps mochten haar den dank heeten voor haar eigene kunst. Met veel expressie, doch minder gepre ciseerd, was Frits Tartaud, die den echt genoot, dokter Wangel uitbeeldde. In Stine den Hartogh en Martha Walden mo ge het Rotterdamsch Tooneel twee ontlui kende krachten vinden. Jules Verstraete als de leeraar was wel sympathiek, doch niet steeds mee-levend. Jan C. de Vos Jr. daarentegen ging op in zijn spel, al deed het eenigszins vreemd aan, dat hij slechts hoestte, wanneer de tekst van het stuk aan zijn borstkwaal herinnerde. Folkert Kra mer, ten slotte, zagen we als den zeeman, robust en stijf; deze laatste hoedanigheid, wellicht zeer vormelijk, doch in het onder havige geval niet voldoende suggestief. Ibsen's tooneelspei, en niet minder het spel van mevr. TartaudKlein hadden on getwijfeld een groot, publiek naar den Schouwburg gelokt.. Slechts op de hoogste rangen vlotte het- niet geheel. Speerihoff naar intiië. Ook Spëenhoff zal in den loop van het I voorjaar, waarschijnlijk met nog een paar .,Klein-Tooneel"-kunstenaars, naar Indië vertrekken. Zijn vrouw zal hem vergezel len. Wilhelm Mengelberg. Tot. ons leedwezen verneemt het „Hbld." dat de gezondheidstoestand van den beken den beeldhouwer en architect Wilhelm Mengelberg, te Utrecht, minder gunstig is. De kunstenaar lijdt nog aan de gevolgen van griep, wat, op zijn lioogen leeftijd, Mengelberg is 81 jaar, tot groote bezorgd heid aanleiding geeft. Leger en Vloot. Toelage aan veldpredikers en aalmoezeniers. Bij Kon. besluit is bepaald, dat veldpre dikers en aalmoezeniers bij bet leger te velde, gedurende den tijd, dat zij ter be schikking van den minister van Oorlog zijn .gesteld, eene toelage per dag zullen genie ten, waarvan het bedrag door den Minister wordt bepaald tot een maximum van f 15, zulks-met ingang van 16 Mei. Deze toe lage wordt ook door hen genoten op de dagen, waarop zij in het genot zijn van periodiek verlof. Vredes-toeSage van reservisten. Bij Kon. besluit van 18, Januari 1919 no. 61, dat geacht wordt op 1 Januari 1919 in werking te zijn getreden, is bepaald: Ten aanzien van het recht op vrerles- toelage wotdt verlof sper soneel, aan het welk onbepaald (klein) verlof is verleend, geacht in het genot van groot verlof te zijn. Op grond van dit besluit is derhalve het recht op vredes-toelage met ingang van 1 Januari 1919 herleefd voor die categorie van verlofspersoneel, die daarop vroeger aanspraak kon maken, doch slechts voor zooveel zij in het genot van groot, dan wel onbepaald (klein) verlof zijn. Uit de Omgeving HAZERSWGUDE. Retraiteveroenigrng. Zondagavond hielden in de zaal van café Boers de leden der vrouwenafdeeling „St. Ignatius" hare jaarvergadering. De presidente, mej. M. C. van der WerfGregoire, opende met den Christelijken groet en riep den leden en den talrijk aanwezigen niet-leden een hartelijk welkom toe, wijl zij in zoo grooten getale aan de uitnoodiging van den wel- eerw. Pastoor gehoor hadden gegeven. Daarna gaf de secretaresse, mej. J. P. KerkvlietBallering, een bondig verslag der laatste vergadering, hetwelk onveran derd werd goedgekeurd. Nadat de penning meesteres, mej. M. C. Westman, den stand der kas in ontvangsten en uitgaven had verklaard, ving de zeereerw. Pastoor P. M. de Vetten zijne lezing aan over „De Vrouw", en schetste het droevig verval van de Vrouw door het heidendom, waaruit zij schitterend werd verheven door Christus en de H. Kerk, zoodat de vrouw weer fier haar plaats vervult in het huisgezin. Van daar uit vloeit hare invloed en hare be trekking tot Kerk en Maatschappij. Wijl hiertoe gevorderd worden eene diepe ge loofskennis en godsdienstzin en zelfverloo chening, spoorde de eerw. spreker allen aan om lid te worden van „St. Ignatius", en door de retraite zich de vereischte kracht en moed te verschaffen. Nadat deze belangrijke lezing aandachtig door allen was gevolgd, dankte de presi dente den eerw. spreker voor zijn leerrijke en boeiende rede. Dank dit aansporend woord werden weer 14 nieuwe leden der afdeeling ingeschreven. Met eene aanmoe diging voor den bloei der vereeniging werd de vergadering met den Christelijken groet gesloten. KATWIJK. De Hanze. Door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem is tot geestelijk adviseur van de Hanze, afd. Katwijk, benoemd de zeer eerw. heer C. Wessels S.J., leeraar aan het St. Willibrordus-College. Verdronken. Alhier is gisterenmiddag de 14-jarige v. D. door het ijs gezakt en verdronken. NOQRDWMKERHOUT. Verkooping. Afslag en toewijzing van 6 perceelen land in café „Gooi", Piet-Gij- zenbrug, ten overstaan van notaris Bin nendijk. Perc. I kooper de heer J. Geer- lings Gzn., voor f 10,601; perc. II kooper de heer Th. Turnhout voor f 9521; perc. III kooper de heer H. Granneman te Stomp- wijk voor f 1400; perc. IV kooper de heer H. Rusman te Hillegom voor f 1250; perc. V kooper de heer J. de Klerk te Lisse voor f 1304: perc. VI kooper de beer J. Geer- lings Gzn., alhier voor f 100. OIGSTGSEST. R.-K'. Propagandaclub. Zaterdag avond hield de R.-K. Prop.club een leden vergadering in het café van den heer De Louw. Aanwezig waren 29 leden. De voor zitter de heer A. Schlatrnann, opende de vergadering met den chr. groet en vraagt in zijn openingswoord de krachtige mede werking der lederi*4£Qor den toekomenden tijd. De notulen der vorige alg. vergadering werden goedgekeurd. Nadat de verschil lende artikelen van het reglement waren voorgelezen en besproken, werd het ge heele reglement vastgesteld. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen de heeren G. J. Schoonderwoerd en A. Zandbergen. Vervolgens werden nog eenige boekwer ken onder de aanwezigen verloot en sloot dé voorzitter de vergadering met. den chr. groet. VGORSGHOYEN. Jubifea's. Gisteren herdacht dc heer L. van Herk, employé van de firma J. M. van Kempen en Zonen alhier, den dag, waarop hij vóór 25 jaar bij deze firma in dienst trad. Ten aanhoore van het geheele kantoorpersoneel sjprak de procuratiehou der, de heer P. Bakker, den jubilaris op een hartelijke wijze toe, waarbij hij in het bijzonder herdacht de nauwgezette plichtsbetrachting en voorbecldigen ijver, waaraan de jubilaris hoofdzakelijk zijn tegenwoordige positie heeft te danken. Na mens het kantoorpersoneel overhandigde de heer Bakker hem daarna een aanden ken. Vervolgens sprak de heer Smits den jubilaris toe, die zich voor deze gelegen heid van dichtvorm bediende en daarin op bijzonder aardige wijze de goede eigen schappen en het veelzijdig talent van den jubilaris schetste. Hierna dankte de heer Van Herk zichtbaar aangedaan voor de attentie hem bewezen. Gisteren herdacht mej. M. Boer den 'dag, waarop zij vóór 25 jaar Rare bctrelc. king als onderwijzeres aan de O. L. school in heT dorp aanvaardde. Het schoollokaal was voor deze gelegenheid met groen en bloemen versierd. Leerlingen en oud-leer lingen waren deS morgens in dc school aanwezig en zongen de jubilaresse eenige liederen toe, waarna zij rijkelijk werden onthaald. Mej. W. van Wijngaarden srpak dc jubilaresse eenige woorden toe namens de oud-leerlingen en bood haar een cadeau aan bestaande uit een theekast met toe- behooren. De burgemeester, de heer E. Vernède, sprak haar toe, huldigde haar als een uitstekend onderwijzeres, sprak den wensch uit, dat mej. Boer nog lange jaren met denzelfden ijver en lust zich aan het onderwijs moclit wijden en overhandigde haar namens den gemeenteraad een cou vert met inhoud. Ook de beide wethouders de heeren L. H. van Wissen en J. M. van .Kempen Sr., waren aanwezig. De heer H. W. Overdiep, hoofd der school, huldig de de jubilaresse en herdacht hare goede eigenschappen,en overhandigde haar na mens het personeel der school eenige boe- ke.n en een inktkoker. Spaarbank. H. Antcnius van Patina. Gedurende de maand Januari is ingelegd f 162,97 en terugbetaald f 88,79. BODEGRAVEN. Kapelaan Nieveen van Dijkunt, Onze weleerw. kapelaan Niéveen van Pijkuro vertoeft in zijn ouderlijk huis te 's Graven- hage. Zijneerw. is door een hevige longont steking aangetast. Niettegenstaande de ziekte zeer ernsig is, bestaat geen oogen- blikkelijk gevaar. Gaarne voegen wij hieeraan toe de op wekking van onzen zeereerw. heer pas toor, een gebed te storten voor een spoe dig herstel.. Nader vernemen wij, dat de toestand dermate is verergerd, dat ziineerw. van de laatste HH. Sacramenten der Sterven den is voorzien. R.-K. Volksbond. In verband met de sluiting van het patronaatsgebouw zal de vergadering van den Ne<k R.-K. Volksbond afd. Bodegraven worden gehouden in de zaal van de heer P. van Benten op Woens dag 5 Februari a.s. des avonds te halfacht. Ms. De vaart op den Rijn van Bode graven naar Utrecht is gestaakt. De vaart- op Rotterdam is gistermorgen eveneens gestaakt. De banen op den Rijn zijn gistermiddag voor het publiek open gesteld. Er werd een druk gebruik van ge maakt. Koiennoprï. Tengevolge van een totaal gebrek aan kolen, is het St. Willibrordus- patronaatsgebouw tot nader order voor alle vereenigingen gesloten. ALFHEN AAN DEN RIJN. Sanitas. In een matig bezochte ver gadering werden Zondagavond de belan gen besproken van de geilenfokvereeni- ging. De kas sloot met een batig saldo. De aftredende bestuursleden Barendse en Penders werden herkozen. Daar het be stuur uitgebreid moest worden met twee leden werden gekozen v. Hevelingen en de Rijk, beiden van Boskoop, om meer in het bijzonder dat gedeelte der vereeniging te behartigen. Besloten werd de melk- controle door te voeren waarvoor vier per sonen zich beschikbaar stelden om elk bij een gedeelte der geiten eens in de drie weken de melkopbrengst na te gaan en op te schrijven. Na eenige bespreking werd vastgesteld de jaarvergadering verplicht te stellen te gen een boete van 25 cent. Artikel 14 huishoudelijk reglement werd gewijzigd, zoodat nu leden die geen lid wenschen te blijven, voor 1 September schriftelijk moeten bedanken. De beschrijvingsbrief voor de algemeene Bondsvergadering werd in zijn geheel aan genomen. Nog werd besloten het dekgeld contant te betalen, de jonge bokjes a 50 'cent per stuk in te leveren en bij verkoop van in de fokregisters ingeschreven dieren 3 van den verkoopprijs aan de kas af te dragen. Vooral de te houden melkcontrole brengt deze vereeniging een groote stap voornit en zal voorzeker door vele andere ver eenigingen worden nagevolgd. LEIMUIDÈN. Sé. Deus Dedit. De R. K. Arbeiders bond hield zijn jaarvergadering in café van J. de Prie. De heer M. de Rijk opende de vergadering met den Christelijken groet en riep allen een hartelijk welkom toe. Vooreerst bracht de penningmeester der Spaarkas, de heer H. Klein, zijn jaar verslag uit betreffende den financieelen stand der kas. Vervolgens bracht de pen ningmeester cler afdeeling, de heer P. v. d. Kamp, zijn jaarverslag uit betreffende den financieelen stand der afdeeling. Rekening en bescheiden werden nagezien t. orde bevonden door dc heeren H. Bielei'eld en A. Scholte. De secretaris, de heer H. 'e Rijk, bracht verslag uit betreffende dc werk zaamheden in bet afgeloopen jaar door den Bond tot stand gebracht."Als bestuursleden werden gekozen P. v. d. Kamp (aftr.) en H. Bielefeld. In deze vergadering bracht de heer J. v. d. Berg verslag uit betreffen de de werkzaamheden en den financieelen toestand van het retraitefonds, hetwelk een onderafdeeling is van den R. K. Ar beidersbond. Dc voorzitter bracht zijn ver slag uit van den Bondsraad, gehouden 26 Dec. te Rotterdam. Voor controlecommissie 1919 werden benoemd A. Scholte, H. Biele feld en S. v. d. Kamp. Vervolgens bracht de voorzitter dank aan het bestuurslid M. Kerkvliet voor de werkzaamheden, welke hij verricht had voor de afdeeling. Nadat de weleerw. kapelaan nog eenige inlichtin gen gegeven had omtrent recollectie der oud-retraiianten, werd de vergadering door den voorzitter met den Christelijken groet gesloten. Ms. Bij het uitgaan der school begaf de jeugd zich op het ijs, tot opeens op «en zwak punt een der schoolknapen er door zakte. Door het toesteken van een stolp werd de kleine op het droge gebracht. Be# schrik voor de anderen, maar voor ho«- I lang?

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 2