NKNU 10" Jaargang Zaterdag 1 Februari 1919 No. 2829 Verschijnt dagelijks Waarom zóó?.... j 0= Wanneer een zakenman door middel van een courant iets, zijne onderneming betreffende, aan bet publiek te zeggen heeft, dan doet hij dit in eene advertentie. Hij prijst er z'n waren in aan en wijst op de vele voordeelen, aan het koopen daarvan verbonden. Reeds geruimen tijd zijn hem de bankinstellingen op dezen meer en meer gebruikelijken weg gevolgd en een zeer be langrijk gedeelte der advertentierubriek wordi door het Bank wezen ingenomen. Ook onze instelling liet zich in dit opzicht niet onbetuigd. En toch heeft het bij ons méér dan eens een punt van over weging uitgemaakt, oi het spreken in ruwe lyneii tot de massa, zooals dat doorgaans in advertenties geschiedt, wel voldoende was, of het geen aanbeveling zou verdienen, of het geen plicht was jegens de publieke opinie, méér in détails te treden dan tot dusverre het geval was, of wij na hoofdzakelijk te hebben gehamerd op het aambeeld van" ons Roomsche beginsel, niet daarnaast een tot in de' kleinste onderdeelen verzorgd beeld zouden moeten geven van de finantieele positie, door de Hanzebank in den loop der jaren ingenomen Eene advertentie, ook van grooten omvang, biedt daarvoor te weinig ruimte, wij verzochten daarom de administratie van dit blad zóóveel regels voor ons te reseryeeren, als twee pagina's van dit blad tellen. In dit extra-nummer heeft de Redactie afstand gedaan van hare rechten en voeren wij zélf het woord, omdat wij de Katholieken van deze plaats, zoowel in hun belang als het onze, op véél willen wijzen, wat het meerendeel hunner nog niet weet en tóch behoort te weten. Wij kunnen ons bij de Katholieken niet beter mtro- duceeren, dan door de weergave eener uiting van den Zeer- Eerw. Heer Deken der stad, waar ons hoofdkantoor is gevestigd, die ons op ons verzoek gewerd ten behoeve van een gedenkboek, dat wij ons voorstellen begin Maart het licht te doen zien. „De Hanzebank is mijne naaste buur. Hare kantoor- „lokalen liggen zoo goed als naast de Kerk „Van dag tot dag heb ik dus haar werk kunnen gade slaan „Welnu, op grond van die dagelijksche ondervinding durf „ik verzekeren, dat iedere R. K. zakenman groot of „klein niets beter kan doen, dan de Hanzebank als „zijlie bank te beschouwen „Zóó doende, dient hij zijn eigen belang en de groote „Roomsche zaak''. J. DE GRAAF, Pastoor van de St. Hippolytuskerk Deken van Delft Delft, 20 December 1918. Nu we ons toch aan het introduceeren zijn, zal de belang stellende lezer, die in beginsel iets voelt voor aansluiting bij de Hanzebank, prijs stellen op de meening van een der meest vooraanstaande Katholieke mannen, van Zijne Excellentie, den Minister van Arbeid, Mr. P. J. M. Aalbekse. „Een goed geregeld, zich aan de nooden en belangen „van den middenstand aanpassend Credietwezen, is een der „meest noodzakelijke voorwaarden voor een krachtigen „Middenstand. „Het is de eer der Hanzebanken, dat zij dit hebben „ingezien en tijdig van deze gedachte hebben gemaakt „een daad." AALBERSE. Het Bankwezen in het algemeen neemt in de huidige samenleving eene zeer belangrijke plaats in. flet heeft zich, met name in het zakenleven, doen kennen als een schakel, die daarin niet kan worden gemist. Toch hebben wezen en doel der onderscheidene finantieele instellingen, vooral in de laatste jaren, eene belangrijke wijziging ondergaan. Het zal iemand, die de hervorming der maatschappij op velerlei gebied nauwkeurig gadeslaat, nieConlgaan zijn, dat con centratie van bankinstellingen, of, zoo men het meer eenvoudig wil noemen, opslokking van kleinere banken door de groote aan de orde van den dag is. De groote financiers pogen de toekomst te plaatsen in het teeken van het grootkapitaal. Jn hoeverre deze verandering eene verbetering mag worden genoemd voor den middenstand en den „kleinen man", zal die toekomst uitwijzen. Maar als vaststaand mag worden aangenomen, dat deze categorie eigenbelang niet op de allerlaatste plaats dient, door tegenover deze concentratie te plaatseneigen kracht en macht. Dat de Katholieken dit alléén kunnen doen door aansluiting bij de Hanzebank,, stellen wij ons voor hierna niet alleen op principieele gronden, maar ook aan de hand van cijfers uiteen te zetten. Ten aanzien van doel en werkkring der Bank, zegt artikel 2 der Statuten De Hanzebank heeft ten doel a het verleenen van bedrijfscrediet aan 1 leden of hospitantleden van „De Hanze" of van een harer afdeelingen II. Naamlooze Vennootschappen, waarvan de bestuurderen leden of hospitantleden zijn van „De Hanze" of van een harer afdeelingen b. het verleenen van crediet aan „De Hanze", hare afdeelingen en onder afdeelingen en verdere middenstandsinstelfingen van „De Hanze" of van een harer afdeelingen; c. het voeren van rekening-courant; d het aannemen en rentegevehd beleggen van spaargelden en deposito's e. de uitoefening van het kassiersbedrijf; het voeren van administratie en beheer, waaronder ook begrepen zal zijn het optreden als „Trustee"; g. de bevordering, ook op andere wijze van de stoffelijke belangen van de leden van „De Hanze", of van een harer afdeelingen of instellingen. Van den werkkring der Vennootschap is uitgesloten Com missiehandel in Effecten. Het verleenen van bedrijfscredieten. Op 30 November 1918 hadden wij verleend méér dan 10 millioen gulden aail bedrijfscredieten, waarvan bijna zeven en een half millioen gulden waren opgenomen. Onderstaande specificatie doet den belangstellenden lezer zien, hoe wij in het eerste jaar rond negen cn vijftig duizend gulden uitstaande credieten hadden te boeken, welk cijfer op 30 November 1918 was aangegroeid tot ƒ7.652.678.941/,,. 1 December 191 59.919.40 1912 358.320.92 1913 443.367.21 1914 580.013.0572 1915 2.066.489.-72- 1916 2.794.032.23 1917 5.081.619.54 1918 7.652.678.9472 OPGENOMEN CREDIET Het voeren van Rekening-Courant. De grafische voorstelling No. 1 ge^ft U een beeld van onze Rekening-Courant afdeeling. De stortingen bedroegen in 1911 ruim twee honderd duizend gulden, welk cijfer in 1918 was gestegen tot ruim een en zestig millioen gulden J3 No. 1 REKENING-COURANT Het aannemen en rentegevend beieggen van Spaargelden en Deposito's. Hier betreden we een terrein, dat niet alleen den Roomschen middenstander raakt, maar ook, en niet het minst, eiken Katholiek. Wij hebben, gelukkig ook in Roomsche kringen, duizenden spaarders, spaarders, die zich ten doel stellen een eigen bezit te verzekeren, spaarders -ook, die hynne kinderen daartoe aanzetten. Een zeer belangrijk gedeelte der Roomsche spaarders zoekt heil bij de Rijks-Post- of Nuls-Spaarbank. Eene inderdaad zeer verouderde gedachte. Is het om der wille van de soliditeit, om der wille van de rente? De soliditeit, och de Hanzebank stelt zich, mede in verband met wat ons de laatste maanden in het buitenland te zien gaven, niet alleen op één lijn, maar durft verzekeren en zal zulks bewijzen, dat zij in zekerheid zeker niet voor de Staatsbanken behoeft onder te doen. En de rente? De Rijkspostspaarbank betaalt 2.64 de Hanzebank 3 Zeker er zijn instellingen die hooger gaan, maar wij gevoelen allerminst behoefte aan concurreeren. Onze hoofdvraag is Hoe geven wij onzen spaarders volledige garantie ten aanzien der desgewenschte onmiddellijke terugbetaling hunner spaar gelden? v Met deze vraag houden wij ons op de allereerste plaats bezig en meer ingewijden zullen U bevestigen dat de bepaling van den rentestandaard met die vraag zeer nauw verband houdt. Al zijn wij er tot op heden nog verre van in geslaagd alle Katholieke spaarders bij onze Spaarkasafdeeling onder te brengen, mogen wij toch met groote voldoening wijzen op den grooten vooruitgang dezer afdeeling, die men in beeld ziet gebracht op onze grafische voorstelling No. 2. Het vertrouwen, dat de Katholieke spaarder in onze instelling stelt, komt wel tot uiting in de cijfers van het laatste boekjaar, respectievelijk ƒ3.236.656.87 inlagen en 2.102.785.54y2 uitbe talingen, tegen/51.910.5372 inlagen en 28.177.89 uitbetalingen in het eerste boekjaar. Wij mogen vertrouwen, dat alle Katholieken in deze wel sprekende cijfers aanleiding zullen vinden hunne spaargelden te deponeeren bij de Hanzebank. Wij verstrekken de boekjes gratis, nemen van af 0.25 in spaargelden aan en geven drie procent rente. Ons Kantoor is dagelijks geopend om alle Roomsche spaar ders te ontvangen en van advies te dienen.

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 5