Uit de Omgeving.. wet van de w e r a 1 o o s li e 1 d sv er z e- kering en arbeidsbemidde ling gewenscht. Hij zal deze dan ook zoo spoedig mogelijk voorbereiden. KANTOORBEDIENDEN. Sedert langen tijd is men in de verschil lende vereenigingen van kantoorbedienden bezig met een poging tot, verbetering van Bun positie. In een onlangs te Amsterdam gehouden xergadering is het hanle woord gevallen, dat in handelszaken de gewone bediende schijnt te worden beschouwd als een helper, wiens salaris het best wordt beantwoord op de onkostenrekening van het bedrijf. Nu hebben 15,000 kantoorbedienden, ver- eonigd in de vier grooie vereenigingen, eens te kennen gegeven, wat zij eigenlijk verlangen en men heeft hun salaris-eisch in ons blad kunnen lezen. Als men die cijfers ziet, dan komt men tot de slotsom, dat het thans op de kan toren wel zeer ernstig moet gesteld zijn met de waardeschatting van het schrij vend, admihistreerend en calculeerend personeel. A^en vraagt nu voor een jong bediende minstens f 300,voor een 18-jarigen f 700, voor een 21-ja.rigen f 1200 en voor een 25-jarigen f 1600 in de groote steden en iets minder in de kleinere plaatsen. En voorts is een tableau voor de samen stelling van liet personeel op groote kan toren opgemaakt, waardoor gezorgd kan worden, dat niet met louter jong personeel wordt gewerkt. Voorop staat, dat verschil' in betaling tusschen mannen en vrouwen moei zijn uitgesloten. Ons dunkt, dat, als zulke betrekkelijk matige verlangens worden gekoesterd, de meeste patroons er ooren naar zullen hebben. Wie voor een volslagen kantoorbediende die zijn gcheelc kracht aan de zaak geeft, als maximum f 1600 vraagt, verlangt o. i. niet te veel? Burgerwacht te Zaandam. Te Zaandam heeft zich op uitnoo- diging van burgemeester Ter Laan een commissie gevormd tot op richting van een burgerwacht. In die commissie hebben zitting geno-' men de heeren D. L. Harms, D. Simonsz, J. F. Kamphuijs, E. Veen en G. van der Koogh. Het spoorwegpersoneel. Ter bespreking van het door de Spoor wegdirectie ingezonden ontwerp-regle- ment dienstvoorwaarden zal op Dinsdag 4 Febr. a.s. een bespreking tussclien haar en de organisatie plaats vinden. Vreemd geld voor bolsjewistische propaganda. ,,De Tribune", het orgaan der Neder- landsche bolsjewiki, publiceert in haar nummer van Dinsdagavond de volgende vertrouwelijke circulaires, welke haar „door een gunstig toeval" in handen zijn gekomen: xo utij uuiju voor den Geld- en Effectenhandel in de provincie; zij is gericht aan de leden en luidt als volgt: Wij hebben de eer, u hiernevens, streng vertrouwelijk, toe te zenden afschrift van een schrijven ontvangen van Z.Exc. den minister van Binnenlandsche Zaken. Wij achten het van het grootste belang, dat door de leden van den Bond aan het gedane verzoek worde voldaan. Ons komt het voor, dat het gewenscht is, in het algemeen, u bekend wordende handelingen van verdachten aard, zooals bv. het deponeeren van geldsommen door twijfelachtige personen, eveneens ter ken nis van den minister van Justitie te bren- geD. Namens het bestuur: D. F. Scheurleer, voorzitter. V. A. Six, secretaris. Daaronder publiceert het blad de „streng vertrouwelijke" kabinetsmissive van den minister van Binnenlandsche Zaken, jhr. Ruys de Beerenbrouck, aan de bij de Ver- eeniging voor den Geld- en Effectenhandel aangesloten vereenigingen: Het is van algemeene bekendheid, dat, door bemiddeling van hier te lande geves tigde bankinstellingen, belangrijke som men worden overgemaakt, welke hoogst waarschijnlijk in den vreemde door mis drijf zijn verkregen en moeten dienen om revolutionaire bewegingen te steuneD. Op het groote gevaar, dat er aan ver bonden is, indien de leiders van dergelijke bewegingen over belangrijke geldmiddelen kunnen beschikken, behoeft de regeering uw bestuur stellig niet te wijzen. Zij komt daarom tot u met het dringend verzoek wel uw gewaardeerde bemidde ling te willen verleenen om in een streng vertrouwelijk schrijven het verzoek te rich ten aan bij uw vereenigmg aangesloten bankinstellingen, die daarvoor in aanmer king komen, om van alle belangrijke geld zendingen uit het buitenland aan perso nen, die verdacht kunnen worden daar van een minder oirbaar gebruik te zullen maken, kennis te geven aan den minister van Justitie. In afwachting van dc beslis sing van dien minister ware dan aan den verkregen order geen verdere uitvoering te geven. Voorts zou het van groot belang zijn, in dien de bedoelde bankinstellingen konden besluiten genoemden minister zoo spoedig mogelijk kennis le geven van orders van dergelijken aard, die reeds mochten zijn uitgevoerd. De regeering vleit zich, dat Zij een be roep doende op de medewerking van alle goedgezinde Staatsburgers tot verdediging van onze bestaande instellingen, ook uw bestuur en de leden uwer verceniging ge heel aan Hare zijde zal vinden. De minister van Binnenlandsche Zaken, tijdelijk voorzitter van den Raad van Ministers, J. Ruys de Beerenbrouck. inmengde Berichten. Massa-ontslag op Bergei'ode. In ver band met het ontslag van 500 arbeiders bij de ontginning Bergerode te HeerleD, waren gisteren vele arbeiders in vergade ring bijeen gekomen. De vergadering nam dc volgende motie aan: ,,De groote vergadering van arbeiders van Bergerode, gehoord, het voorwaarde lijke ontslag van ruim 500 arbeiders van Bergerede door de directie verleend op grond van het niet door de regeering be schikbaar stellen van de noodige wagons ter verzending van bruinkolen naar Ne derland, spreekt den wensch uit, dat het den leiders van de beide mijnwerkersbon bon bij hun optreden bij de regeering mo ge gelukken, om de ca. 250 wagons per dag meer te verkrijgen en mocht dit niet gelukken, dat er dan voor deze arbeiders namens directie en regeering een wacht geldregeling worde getroffen, waardoor dit massa-on'tslag voor de arbeiders niet zulke ontzettende gevolgen zal hebben, en gaat over tot de orde van den dag." Houtgas. Gebrek aan steenkolen die maar steeds uitbleven, noodzaakten den directeur der gasfabriek te Winterswijk zijn toevlucht tot dennenhout te nemen. Liet de qualiteit van het. dus gedistilleerde gas aanvankelijk t.» wenschen over, zeer tot ongerief der gasverbruikèrs, langza merhand raakte men met de wijze van fa- 'bricatie beter vertrouwd en thans valt bijna geen verschil te merken, tussclien gas uit steenkolen of dennenhout gefabri ceerd De proef heeft blijkbaar goed vol daan. Bovendien profiteert de bevolking van de overblijvende houtskool, die voor f 1.50 per H.L. verkocht wordt, terwijl het fijnere goed naar andere plaatsen per wa gon wjjrdt afcozonden voor de vervaar diging van houtskoolbriketten. Oproer in een gevangenis. Naar aan leiding van het vc-rleenen van rechtsin gang wegens mishandeling van gevangen bewaarders en poging tot ontvluchting tpgen 8 in het huis van bewaring te Mid delburg gedetineerde personen wordt nog het volgende vernomen: Ongeveer 14 dagen geleden hadden deze personen het plan beraamd om de bewa kers te overrompelen en le trachten te ont vluchten. Toen des avonds vier hunner van de gemeenschappelijke zaal naar bo ven naar hun „aleoven" werden gebracht, vielen zij een bewaker aan, verwondden hem en ontnamen hom sabel en sleutels. De overige vier bonden intusschcn bene den den andoren bewaarder met hun hals doeken. Gelukkig; wist de boven aangeval lene r.aar beneden te rennen en daar te voorkomen dat men de deur' opende. Hij had zijn sabel weer bemachtigd, en sloeg deze, op een der oproermakers in twee stukken. Toen kreeg hij ook zijn sleutels weer in handen er» wist de mannen weer in de zaal terug le brengen, waarop bij fee To nVercfe omn ïu .3pHet door deze in gestelde onderzoek heeft geleid tot de thans ingestelde rechtsvervolging. Noodlottig ongeluk. Een droevig on geluk had gisteren plaats in de munitie magazijnen bij Amstelveen. De milicien kanonnier J. H. Muller, thans gedeta cheerd bij het detachement 3e reg. ves ting-artillerie Sloten (N.-H.j was bezig met het opbergen van munitie en bevond zich derhalve tusschen twee rakken, bcla den mc-t projectielen. Op een gegeven mo ment zakte de vloer, waarop een der rak ken stand, in, met met noodlottig gevolg, dat de milicien-kanonnier beklemd .ge raakte tusschen de twee rakken. Hoewel spoedig andere militairen aanwezig waren om hem te bevrijden, bleek dit te laat te zijn, want toen hij uit zijn benarde positie werd verlost, was hij reeds overleden. Onmiddellijk werd dc overledene vervoerd naar het militair hospitaal te Amsterdam. De ongelukkige was slechts 20 jaar en ongehuwd. Smokkelen In Rijksdienst. De post- conchieteur M. J. S. ie Arnhem is door de belastingeommiezcn le Zevenaar in het poslrijtuig, waarin hij dienst verrichtte, in hechtenis genomen. Als behoorende tot zijn persoonlijk bezit werd 35 Kg. rubber gevonden, bestemd voor fraudtdeuzen uit voer via Elten. De man heeft bekend. Ongerust. Men maakt zich te Delfzijl zeer ongerust oyer het lot van de beman ning van het schip ..Trijntje", kapitein Van Wijk, reeder de heer D all inga tc Delf zijl, met een lading pijpaarde uit Enge land naar-Rotterdam vertrokken. Het schip had reeds lang op de plaats van bestemming moeien zijn, zoodat het ergste wordt gevreesd, Een schip in brand. Volgens ontvan gen draadffoos bericht passeerde de „Noordam" gisteren 5 uur 50 min. nam. een in volle vlam staand stoomschip op 51 gr. 58 m. N.Br. en 2 gr. 37 m. O.L. Vele schepen verleenden bijstand. Nader meldt men: Het gisteravond binnengekomen Neder- landsche stoomscliip Sirrah" rappor teert des middags vóór 12 uur onder de Engelsche kust een brandend stoomschip te zijn gepasseerd, waarschijnlijk de Emanuel Nobel", vertrokken van Ant werpen. Oorlogsschepen verleenden assis-' tentie. De gestolen revolvers. Het „Centrum" maakte onlangs melding van een gerucht dat er aan de Hem brug 5000 revolvers zou den gestolen zan. Dit bericht is later door een ander blad tegengesproken. Naar aanleiding van die tegenspraak heeft het blad nader vernomen, dat de re volvers niet zijn gestolen aan de Hembrug maar te Zaandam. Er waren te Zaandam een trein en een schuit met Duitsche re volvers aangekomen. Van den trein is een verzegelde wagen opengebroken, waarna een aantal revolvers zijn gestolen. Het aantal blijkt echter belangrijk minder te zijn dan het gerucht oorspronkelijk meld de, het zijn er ten hoogete honderd. Het foïi, dat er revolvers gestolen zijn, is echter juist. Jn beslagneming van oen groote partij lijnolie. Naar de „Tel." verneemt is de zer dagen door de afdeeling controle van het gemeentelijk distributiebedrijf te Amsterdam, onder leiding van den heer Aalders, hoofdcontroleur, een hoeveelheid van 1800 vaten lijnolie, inhoudende 132,763 kilo, die bestemd was voor den ketting- handel en te Amsterdam was opgeslagen, in beslag genomen. Deze inbeslagneming beteekent een reus- achtigen schadepost voor den opkooper. Deze lijnolie wordt tegenwoordig tegen f 3 per kilo „versmokkeld"; de in den ketting- handel geldende waarde voor deze enor me partij bedroeg dus bijna f 400,000. De regeering, die de lijnolie heeft doorgezon den naar Van den Bergh's margarinefa- brieken, heeft de waarde van deze smok kelwaar bepaald op f 0.75 per kilo. Do eigenaar krijgt dus een schadepost van ongeveer f 300,000 te boeken. Voor de Duitsche lazaretten. Wegens zeer grooten voorraad van levensmiddelen voor de Engelsche krijgsgevangenen in het Münsterlager TI moesten bij het ver trek der lieden worden achtergelaten 6000 pakketten en meer dan 6000 Kg. biscuits, vertegenwoordigende een waarde van 250,000 Mark. De Engelsche regeering heeft toegestaan dien voorraad te bestem men voor de Duitsche lazaretten. Ongewoon kerkbezoek. In de Doops gezinde berk te Tcrhorne is Maandag een..." bunzing gevangen. Staten-Gerieraal. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren/ Landbouw, Waterstaat. Nadat in de discussies gedurende de vo rige dagen reeds herhaaldelijk van zeer verschillende zijde op opheffing van dis- tributiemaatregelen en terugkeer tot be- drijfsvrijheid met nadruk was aangedron gen, hebben ook gistermiddag de heeren Snocck Henkemans (C.H.) en Stulemeijer )R.K.) den minister in die richting den weg gewezen; terwijl de Rotterdamsche wethouder de hoop uit sprak, dat „de minister met zijn proefne mingen met de afschaffing der distributie- maatregelen zal voortgaan", gaf de chris- telijk-historische afgevaardigde als zijn meening te kennen, dat „de beperking van de bedrijfsvrijheid moreel een der ernstig ste bedreigingen is, waaraan het Neder- landsche volk thans blootstaat". In de avondvergadering, waarin „Wa terstaat" aan de orde was, wees de heer Deckers (R.K.) in een. uitvoerig gedo cumenteerd betoog op de onzedelijke lec tuur, welke in een stationsboekhandel te koop wordt gesteld. Hij diende een motie in, waarbij de Kamer, overwegende, dat de in den regel niet beantwoorden aan de eischen te stellen in het belang der zede lijkheid in het algemeen en voor de be scherming van de jeugd, de regeering uitnoodigt maatregelen hiervoor te nemen. De motie zal op nader te bepalen dag worden behandeld. Uit het antwoord van minister König ojrue talrijke opmerkingen door de Kamer over zeer uiteenloopende onderwerpen ge maakt, stippen wij als het belangrijkste aan, dat Zijne Excellentie nog eens zal laten nagaan hoeveel kolen er voor de ver warming der treinen noodig zijn en van het resultaat van dit onderzoek in deze voor de handelsreizigers in het bijzonder zoo belangrijke quaestie zijn beslissing zal nemen; voorts, dat een samenstelling der treinen uit uitsluitend 3e-klasse-wagons, wensch van dr. Van Ravestèyn, reeds af stuit op het bezwaar, dat daartoe niet ge noog 3e-klasse-wagens voorhanden zijn. Om bij half twaalf begon een zoo goed als leege Kamer nog „met frissdien moed" aan de begrooting voor posterijen en tele grafie. De heeren Hclsdingen (S.D.), D e M u r a 11 (U.L.) en Romans (R.K.) be pleitten de belangen van het personeel. ALPHEN AAN DEN RIJN. Verkooping. Afloop van dc 1.1. Woens dag door den notaris L. van den Berg, al hier, gehouden verkooping in hotel „den Vergulden Wagen" van het Koffiehuis en de vijf woningen met erven aan het Goud- sche Rijpad alhier. Perceel I (Koffiehuis) ln bod gebracht op f 3200, werd afgemijnd op f 130 door den heer S. Overes, koopman, te Alphen a. d. Rijn. Perceel II (5 huizen) in bod gebracht op f 3000, werd niet gegund. Daarna had de gecombineerde -afslag plaats van beide perceelen. In bod gebracht op f 6330 en afgemijnd op f 250 door den vorige. De perceelen zijn opgehouden. BODEGRAVEN. Tooneel. De R. K. Tooneelvereeniging „St. Geneshis" heeft voor.hare Februari- uitvoering in studie genomen „De tobben de Zusterkunsten of een dag in het rijk der idealen", blijspel in 2 bedrijven, en „Gebr. Zonlicht in zeep", klucht in 1 be drijf. 80SK00P Distributie. In de week van 31 Jan. 6 Febr. zal verkrijgbaar worden gesteld: bon 20 van het peulvruchtenboekje voor 2 ons bruine boqnen en bon 21 voor 1 ons groene erwten; op bon 55: pond suiker; op bon 16 van het bonboekje voor kinder voeding: pond suiker; bon 49: IA pond kaas; bon 56: 2 ons jam; bon 57: 1 ons rijst; bon 58 1 pond gee. taptemelk; bon 27: 5 Kg. veenaardappelen; Melk: Vrijdag op bon 74 en Zaterdag op bon 75 van het melk- boekje, telkens 1/10 liter; bon 59: 1 choco ladereep,. Burgerwacht. Op initiatief van den heer burgemeester van Boskoop is alhier opgericht een burgerwacht.- Als leden van 't dagelijksch bestuur zijn gekozen de hee ren H. van der Tak, voorzitter; P. Loef Az., 2e voorzitter, en J. J. Grootendorst, secretaris-penningmeester. HAZERSWOUDE (Rijndijk). R. K. Land- en Tuinbouwvereoniging „Isidorus". Dinsdagavond hield boven genoemde vereeniging haar tweede ver- opende deze met den Christelijken groet opende dezen jnet den Christelijken groet en bedankte allen voor de trouwe op komst. Als spreker trad wederom op de heer Sallem^n, die het reglement behan delde. Wederom is er een nieuw bestuur geko zen, dat als volgt is samengesteld: voorzit ter W. J. v. d. Velden, le secretaris Th. v. d. Zon, le penningmeester P. Hortman, 2e secretaris H. Kettenis, 2e penningmees ter P. Meijer. Er traden vele nieuwe le den toe. Jaarlijks zal er tot intentie der vereeni ging op het patroonsfeest „St. Isidorus" een H. Mis worden opgedragen. Daarna sloot de voorzitter de vergadering. KATWIJK. EEN ZEEHAVEN. Onlangs meldden wc, dat een actie ge voerd wordt, om te Katwijk een zeehaven te krijgen. We zouden hier nader op terug komen. Laten we beginnen met te zeggen, dat in de Raadsvergadering van 31 Dec. 1.1. door- den lieer De Klerk het volgende voorstel werd ingediend: „De Raad van Katwijk besluite, zoo spoedig mogelijk, die maat regelen te nemen, welke leiden tot het ver krijgen van een zeehaven te Katwijk." Zeer uitvoerig lichtte de heer De Klerk zijn voorstel toe. Hij begint met te zeggen dat het idéé reeds dateert uit de 60' en 70'er jaren der vorige eeuw, om daarna sluimerende te blijven tot het in een in gezonden stuk in dc „N. Katwijker" weer naar voren is gebracht. De voorsteller geeft dan een overzicht, der visschersvloot en maakt ëen vergelij king tusschen een 20-tal jaren terug en nu; hoe vroeger een stalen logger een uit zondering was en het nu regel is stalen of ijzeren loggers te maken. Ook komt duide lijk naar voren de uitbreiding die de vloot in datzelfde tijdvak heeft ondergaan en hoe de haringhandel hiermede gelijken tred hield. Wa; gebeurt echter de laatste jaren? De meeste haring wordt te IJmui- den of Viaardingen, waar ze wordt bin nengebracht, afgeslagen en verwerkt. Hier door worden duizenden guldens aan ar beidsloon enz., die in Katwijk verdiend moesten worden, door niet-Katwijkers ver diend. Ook het reizen kost veel tijd en geld. De scheepmakers alhier moeten hun vak gaan uitoefenen aan- Katwijksche j schepen in andere gemeenten. Haringroo- kers, kleinhandelaren zien in de toekomst hun bedrijf te gronde gaan. Aangezien tijdverlies in de toekomst een der grootste moet vooral hierin worden voorzien. Kun nen reederijen le IJmuiden Maandagmor gen hun schepen in zee sturen, Katwijk sche kunnen dit pas een halve, soms een heelen dag later doen. Dan is het ge vaar niet denkbeeldig (en de resultaten zijn er reeds) dat bestaande reederijen hun bedrijf geheel of gedeeltelijk gaaïn ver plaatsen. Doch niet alleen Katwijk, ook vele andere plaatsen hebben er groot be llang bij dat Katwijk een zeehaven krijgt. Wanneer mij de vraag gesteld werd: welk soort van zeehaven zoudt gij voor Katwijk wenschen, zegt de voorsteller, dan zou ik een geheel andere vraag daartegenover stellen, en wel: /Welke rol zal Leiden spelen bij het hebben van een zeehaven te Katwijk?", want met het hebben van een zeehaven te Katwijk gaat natuurlijkerwijze den bloei en groei van Leiden samen. Lei den is een zeer bekende industriestad. Deken-, wol- en sajetfabrieken lelt het ei- velen, fabrieken van verduurzaamde le vensmiddelen, meelfabrieken, betonfabrie- ken, kaas- en botermarkt, vee- en 'groenten markten zijn bekend en exportslachterijen hebben in de toekomst reebt van bestaan door den veerijkdom van de omgeving. Een touwwerkfabriek wordt opgericht en scheepswerven bestaan er reeds. Door een zeehaven te Katwijk zou Leiden misschien worden de derde koopstad des lands. En niet alleen Leiden, doch Rijnsburg, Was senaar, Oegstgeest, Sassenheim, Noord- wijk, Hillegom, Lisse, Leiderdorp, Al- phen enz. zouden zeer gebaat zijn met een zeehaven te Katwijk. Vanaf Valkenburg tot Utrecht treft men langs den Rijn steen fabrieken en pannebakkerijen aan. Utrecht zou een industriecentrum kunnen worden. Ook de bollenstreek behoeft niet over het hoofd te worden gezien met zijn uitgebreiden export. De vraag: „Bestaat er nu kans om een zeehaven te Katwijk te krijgen?" beantwoordt de heer De Klerk met een volkomen „ja". Dit is (eenigszins door ons verkort R e d.) het voorstel met de toelichting be treffende de zeehaven. We kunnen genist zeggen, dat. dit voorstel in Katwijk van alle kanten met vreugde is begroet. In den Raad werd op voorstel van den voor zitter dadelijk een commissie benoemd, bestaande uit de heeren N. Parlevlict, P. Meerburg en C. den Duik, allen readers, die rapport zullen uitbrengen over het voorstel. Al spoedig is van den Midden stand een actie uitgegaan om deze zaak te steunen. Alle corporaties in Katwijk, en dat zijn er nogal velen, zijn uitgenoodigd om adhaesie te betuigen aan het voorstel en naar we vernemen blijft geen vereeni ging hierin achter. Door vooraanstaande mannen in Leiden is een schrijven gezon den aan den secretaris van de Christelijke Middenstandsvereeniging, den heer J. Driebergen, te Katwijk aan Zee, die het secretariaat voor deze aangelegenheid onder zich bevit, instemmende met het voorstel. Zelfs uil Woubrugge kwam al een sympathiebetuiging. Met spanning wacht men af het rapport der raadscom missie. Vooral deze commissie is het aan wifins rapport veel waarde zal gehgoht worden als zijnde van vertegenwoordigen^ der geheele burgerij, doch tevens van /1 groot-reeders. En 't is toch vooral de ree-w derij die er het eerst de voordeelen van zal genieten als liet plan eens werkelijkheid wordt. Dit kunnen we er nu van zeggen; 1 alles is te Katwijk in actie voor de zeeha- ven. Dat deze er zal komen wordt door, velen als vaststaand beschouwd. Alleen is het een vraag wanneer. Indien liet voor 1 uitvoering vatbaar is, is het echter noo- dig dat er ook buiten Katwijk door vele belanghebbende gemeenten medegewerkt wordt om c(it doel te bereiken. En hier wordt te Katwijk op gerekend, 'i Is trou wens in 't belang der gemeenten zelf. OEGSTGEEST. Gemeenteraad. De raad dezer gemeente vergaderde gis teravond te zeven uur. Voorzitter de bur gemeester. Aanwezig alle leden; er is één vacature. De voorzitter opent de vergadering met een hartelijken Nieuwjaarsgroet aan de leden, den wensch uitsprekende, dat de beraadslagingen en besluiten van den Raad mogen strekken tot meerdere .bloei der gemeente. De notulen worden hierna onveranderd vastgesteld. De voorzitter doet hierna mcdëdeeling van de jmgekjomen ^tukken, (welke Jbé- vatten dankbetuiging voor verleende gra tificaties en door Ged. Staten goedgekeurde raadsbesluiten,- Van den fmnister van Onderwijs was een schrijven ontvangen, dat het rijk f 600 als voorschot verleende voor de door de gemeente uit te keeren salarisverhoogingen voor het onderwij zend personeel. De bevolking was in het afgeloopen jaar met 19 personen toegenomen, zoodat de bevolking op 1 Jan. bedroeg 5590. Ingekomen was vervolgens een schrijven van de Christelijke arbeidersbeweging, ver zoekend distributie van goedkoop vleesch evenals dit te Leiden geschiedt. Dit ver zoek werd afgewezen, wijl deze distribu tie slechts voor grootere steden geschiedt. Van dezelfde commissie was een verzoek ingekomen om volkstuintjes aan te leg gen. De voorzitter herinnert, er aan, dat een dergelijk verzoek reeds is ter tafel gebracht, doch dat het thans om dezelfde reden moet worden afgewezen, wat al dus dóór de vergadering werd aangeno men. i de bemerking, dat de commissie zelve dan gronden hiervoor aanwijze. Ingekomen was vervolgens een adres van de bakkersorganisaties tot afschaffing van den nachtarbeid. B. en W. hebben hieromtrent nog geen voorstel gemaakt, wijl eerst dient onderzocht te worden de verhouding tot andere gemeenten, opdat er geen concurrentie zal ontstaan. Aldus aan gehouden tot een volgende vergadering". Uit het overzicht van de inkomsten en uitgaven van de bewaarschool aan de Morsch, bleek een nadeelig saldo van f 65 over het jaar 1917. Het bestuur verzocht alsnu den raad dit- tekort te willen dekken, wcttMinp r. po W- Weid 7.ijn, gezien het nut der inrichting. De heer Boon juicht" het voorstel van B. en W. toe, temeer wijl de onderwijzeres aldaar in dienst slechts een gering salaris geniet. Hierover ontspon zich eenige discussie, waarna werd beslo ten een subsidie van f 100 méér te ver leenen, dus'te brengen van f 300 op f 400, echter niet voor aanzuivering van het te kort, maar tot verhooging van het salaris der onderwijzeres. Hierna volgde onderzoek der geloofsbrie ven van den heer H. W. Rubenkamp dooi de heeren Bakker, v. d. Hulst en Six. De commissie adviseerde den raad tot toela ting. Voorts geschiedt mededeeling van eenige besluiten comptabiliteit. Aan de orde kwam: verkoop boom en aan den Leidschen straatweg. B. en W. stelden voor om den wasdom der boom en te be vorderen, deze uit te dunnen en om den ander te doen rooien. Echter mot het oog op de bijzondere omstandigheden, «looi' de annexatieplannen geschapen, adviseerden B., en W. slechts het gedeelte van Terwee- weg tot Warinon der brug te doen hervor men, en wel, opdat men niet zoude zeggen, dat de gemeente nog profijt zou willen trekken van deze gelegenheid. De raad evenwel meende, dat, nu B. en W. zich een maal op deze wijze hadden uitgelaten, en het niet te doen is om geld te trekken van de boomen, men moest oordeelen naar het geen de verbetering eischte. Zoogoed het beter is voor het eerste gedeelte, geldt het ook voor den Warmonderweg tot Posthof. Verschillende raadsleden laten zich hier over uit, totdat het voorstel Terweeweg— Posthof wordt aangenomen. Van Ged. Stalen was ingekomen sen voorstel om de jaarwedden der politiebe ambten te stellen op f 850, met 8 verhoo gingen, de eerste twee elk na twee jaar, de volgende in zes achtereenvolgende jaren. Tevens dat voor diploma wordt toegekend f 25, voor diploma met aanteekening f 50. B. en W. stellen voor den duurte.loeslag te doen vervallen en de aanvangswedd'e te stellen op f 900, behalve hetgeen als ge woonlijk daarbij voor kleeding enz. wordt toegekend. De oudste veldwachter behoudt tevens de f 50 meer loon, die hem nis oud sten veldwachter steeds wordt toegekend. Aan de orde was de verbooging van de jaarwedden van het gemeentepersonecL B. en W. wilden hierbij hetzelfde toepassen als bij het politie-personeel. Het loon be droeg f 700 met f 100 of f 150 duurtctoeslag. Voorgesteld wordt nu f 1000 (met het oog op 3 voor pënsioen), wat door den raad aldus werd aangenomen. Ten slotte werd behandeld de huurover eenkomst van het aanplakbord der ge meente aan Hotel de Roode Leeuw. De eigenaar van het hotel vroeg hiervoor eenige vergoeding. Wordt voorgesteld een vergoeding van f 10 per jaar voor den duur van 10 jaar. Aldus aangenomen. Bij de rondvraag deelde de heer De Haan mede, dat hij bedankte als lid van de bewaarschool aan de Morsch. De voor zitter bracht den heer De Haan dank voor het vele in deze aan de gemeente bewezen* en sloot hierna de openbare vergadering»

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 2