BUITENLAND. Dit blad verschuilt eiken dag, uïtgez. Zon- en Feestd. De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, .oor beiden 15 ct. p. week, f2.— p. kwartaal; bg onre agenten 16 ct. p. week,f 2.15 p.kwartaal.Franco v. poet f2.45 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad is yoór do Abonné's veinrijgbaar tegen betaling van 25ct. p.kwartaal,bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 10e Jaargang. WOENSDAG 29 JANUARI 19!9. No. 2826 Bureau: STt£MSCHU!JB 15 - LEIDEN. Inferc. Telefoon 335. Postbus U. De Adverlentioprgs bedraagt 17!/i cent per rogel voor Haudélsadvertentiön; Zaterdags 25 cent per regei. 221/2 cen* Per regel voor gewone advertentien; Zater dags 80 cent per regel. Voor ingezonden mededeeliugoa worut liet dubbele van bet tarief berekend. Kleine Adverten-ticn, waarin betrekkingen wordt*» aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop 00 verkoop 50 cont; Zaterdags 75 cents, van o0 woorden WBStï Dit nummer bestaat uit twee bladen. Oris Onderwijs. Daar waait een frissclie wind op het Departement van Onderwijs En daar is gebroken door de donkere wolken van lang-geleden onrecht een blijde 7,M waarin nu te groeien staat, tot vollen wasdom, ons levend ideaal: Voor de Katholieken, van boog lot laag, Katholiek onderwijs. De behandeling der eerste begrooting van onzen eersten*minister van Onderwijs - minister De Visser heeit geopend een wijd perspectief van groei en bloei voor het onderwijs. Wij gaan een zeer gewichtig onderwijs- tijdperk tegemoet... De wakkere pionier op onderwijsgebied, baron A. van Wijnbergen, wijst in ,,De Maasbode" op een paar belangrijke zaken, welke bij de eerste Onderwijs-begrooting aan de orde zijn gekomen. Vooreerst de studiebeurzo hi waardoor begaafde jongelui in staat zou den worden gesteld oen wetenschappelijke opleiding te erlangen. - Ter gelegener tijd zal worden bekend gemaakt, op welke wijze en bij wien zoo danige beurzen moeten worden aange vraagd. Nu reeds mogen we wel wij'/cn naar de zegenrijke resultaten welke dit instituut kan afwerpen! In de tweede plaats verdient vermelding de hoogst belangrijke verklaring des mi nisters, dat binnen zeer enkele weken te verwachten zijn de wetsvoorstellen, in houdend de subsidieregeling van middelbaar en voorbe reidend hooger onderwijs. Als deze regeling er is, zal aan de orde komen /Ie vraag, waar in de verschillen de plaatsen of deelen des lands een lyceum gymnasium, H. B. S. of handelsschool van Katholieke zijde kan worden opge richt. Onnoodig in herinnering te brengen, dat 'de inv4oe.d op de geestesvorming der jeugd, yitgaande ''van bovenbedoelde scholen, grooter is dan die der lagere school, gelijk zoo met nadruk in het mandement der bisschoppen wordt verklaard. Ten slotte is een belangrijke aangelegen heid: De Jeugdorganisatie. De Minister heeft verklaard uitvoering te zullen geven aan de suhsidiepost op de begrooting, als de desbetreffende Staats commissie over bedrag en voorwaarden dier subsidie heeft gerapporteerd. - Uit dit alles blijkt allerduidelijkst, dat de naaste toekomst zelfs nog afgezien van de gelijkstelling op het. gebied van het tlager onderwijs voor het onderwijs een zeer gewichtig tijdperk zal wezen! Een Engelsche voorstelling betreffende den Volkenbond. Het koloniale vraag stuk. Wie zal Duitsch president worden? De nieuwe Duitscfïe Grondwet. De rust in Portugal hersteld. OVERZICHT. 't Is niet onaardig te vernemen, hoe men wat de koloniën betreft zich de ver- tdeeling voorstelt. Frankrijk, België, Por tugal en Engeland met de Zuid-Afrikaan- sche Unie dingen naar het Afrikaansche fiezit van Duitschland, Japan, Australië en Nieuw-Zeeland naar de koloniën van Duitschland in den Stillen Oceaan. Dat lijkt al heel weinig op de door Wilson's program voorgeschreven behan deling van het koloniale vraagstuk en naar verluidt zou Wilson er ook voor wezen, de frocgere Duitsche bezittingen buiten Europa eenvoudig onder het beheer van den Volkenbond te stellen. Misschien laat zelfs dat voorstel van Wilson uitzondering <oe ten aanzien van bepaalde gebieden, waarop enkele der Britsche dominions al bij voorbaat de hand liebbeto -gelegd. Overigens, wat is er eenvoudiger, dan dat de Volkenbond enkele landen, die be zittingen in de buurt hebben, eenvoudig opdraagt de Duitsche koloniën voor den .Volkenbond te beheeren? Reuter seint uit Londen, dat de bladen aldaar groote lijnen van het Engelsche plan voor een volkerenbond publiceeren, waarbij een politiek van dwang en van afzondering tegenover schuldige staten wordt ingevoerd. De Engelsche vertegen woordigers noemen de beslechting van in ternationale geschillen de eerste taak van 'den volkerenbond, maar willen hem ook zien optreden, om nieuwe staten te steu nen, toezicht te houden op wapen- en mu nitie-handel, als bewaker van het vrije verkeer en als een orgaan, dat zich bezig houdt met de studie en bevordering van een gezonde economie en van internatio nale arbeidsregeling. De organisatie van den bond zou, vol gens dit plan, gevormd zijn uit een alge meen* conferentie van alle gedelegeerden en eèn kleineren uitvoerenden raad met permanent secretariaat. Duitschland wordt voorloopig uitgesloten, maar de uitsluiting moet niet noodeloos verlengd worden. Voor regeling van geschillen moeten verschil lende methoden worden aangewend. Voor rechtszaken moet er een permanent arbi tragehof worden ingericht; over geschillen omtrent andere dan rechtskwesties moet conferentie van den volkerenbond zelf heslissen. in de volgende gevallen zal dwang uit geoefend worden: ten eerste, wanneer een volk als aanvaller optreedt, en ten oorlog "aat. zonder dat de volkerenbond het ge schilpunt heeft kunnen behandelen; ten tweede, wanneer een der partijen zich aan een arbitrale uitspraak wil onderwerpen en de andere partij niet. Er moeten ook maatregelen getroffen worden, om de publiciteit der verdragen te verzekeren en zekére verdragen, die in strijd zijn met de beginselen van den vol kerenbond, te vernietigen. Wat de ontwapening betreft, is het plan zoo opgesteld dat het de afschaffing van den dienstplicht voor niet voldoende houdt en maatregelen treft, opdat geen enkele staat het recht zou hebben een zoo groote legermacht op de been te houden, dat men den lust om oorlog te voeren, eruit zou kunnen opmaken. Duitschland. Prins Max van Baden president der Duitsche republiek? Naar de Berlijnsche correspondent vin het ,,Neue Wiener Journal" verneemt, hebben de Scheidemann-partij en de Duit sch a Democialische partij liet plan, prins Max van Baden candidaat. Ie stellen voor president clvr Duitsche republiek. De nieuwe Grondwet. De beslissende kabinetszitting over de nood-Grondwet is gislervooriniddag be gonnen. Naar verluidt zal aan het hoofd der provisorische rijksregeering een voor- loopige rijkspresident staan. Domobilisatie van het leger. Op 18 Januari was het gehoele Weste lijke leger naar de. demobilisatie-stand plaatsen vertrokken. Van het Oostelijk le ger, dat bij het begin der demobilisatie 600,000 man sterk was, Varen tot 18 Ja nuari 500,000 man in de demobilisatie standplaatsen aangekomen. De Duitsche troepen uit Turkije hebben hun stand plaatsen op ongeveer 100,000 man na be reikt. De toestand te Wilhelmshaven. „Hamb. Nachr." meldt, dat de Sparta- cisten te Wilhelmshaven liet onderspit hebben gedolven. Duitschland en Polen. Ondanks alle waarschuwingen der vre desconferentie zetten de Polen systematisch hun opmarsch voort. Op sommige punten staan ze reeds nabij de Pruisische grens, elders, zooals in de streek van Kreuz en Frankfort a. d. Oder zijn ze slechts enkele minuten van de Brandenburgsche grens palen verwijderd. De Duitsche tegenstand schijnt niet krachtig genoeg te zijn, om hen tegen te houden en niet zonder angst vraagt man zich te Berlijn af of de Polen van plan zijn een inval in Brandenburg te doen. Rusland. De bolsjewiki tot staan gebracht. Reuter verneemt: Volgens 'de jongste be richten, in Britsche kringen ontvangen, is de inval van de bolsjewistische legers in Estland nu volledig tot staan gebracht. Deze inval heeft aanleiding gegeven tot de Sovjet-propaganda, welke poogde de bruikbaarheid van het Sovjetleger en de revolutionaire geestdrift te overdrijven. Het_ is bekend, dat verscheidene regimen ten van het roode leger deserteerden zoo- dra ze tegenover goed georganiseerde strijdkrachten kwamen te staan. Dit toont duidelijk aan, dat het bolsjewistisch leger voor zijn succes meer steunt op propagan da dan op vechten. Berichten uit geallieerde centra te Omsk toonen aan, dal. de bolsjewiki niet langer als een politieke partij beschouwd kunnen worden. Zij vormen een betrekkelijk kleine bevoorrechte klasse, welke de bevolking terroriseer 1. De bolsjewiki bedrijven de onbeschrijfelijkste misdaden op de bevol king. Alle kerken zijn gesloten; verschei dene geestelijken zijn vermoord. Een bis schop werd levend verbrand. Portugal. De rust hersteld. Volgens berichten, te Parijs ontvangen, is in Portugal de rust volkomen terugge keerd als gevolg van een vergadering van alle hoofden der partijen. De schouwbur gen en concertzalen zijn herópend, de Por- tugeesche president heeft een bezoek ge bracht aan de Almirante Reis. die deel uit maakte van de marine-divisie, die de krijgsverrichtingen tegen de opstandelin gen te Oporto voerde. Deelneming van de neutralen. Dé Temps" dringt, met nadruk aan op het hooren van de bevriende neutrale re geeringen over de organisatie van den volkenbond. BINNENLAND. Slacht vet vrij. De „Slagerscourant' bevestigt het be richt, dat de minister van Landbouw van plan is om liet vet van varkens en runde ren vrij te laten. Als het vet niet spoedig vrij komt, aldus verklaarde de minister, zal aan de slagers een hoogere prijs wor den uitbetaald, omdat de beslaande prij zen te. laag zijn. o Vervoer en slachtverbod. Het Bureau voor MeHe-leoHngen inzake de Voedselvoorziening meldt: Nu het vérbod om vee te vervoeren, ia opgeheven, blijkt, dat daaruit door som migen wordt geconcludeerd, dat ook het slachtverbod zou zijn ingetrokken. Dat is onjuist. Het slachtverbod, feitelijk een slachtre- geling, dateert van 23 Maart 1918, en het vervoerverbod werd eerst 13 Juli 1.1. afge kondigd. Daaruit blijkt reeds, dat liet slachtverbod kan blijven bestaan ook zon der vervQerv rbod. De handhaving van dit laatste, voor de veehouders lastige ver bod, was iiit.it rdaad niet meer noodzake-. lijk, sinds, bij beschikking van 19 Decem ber 1.1., aan de burgemeesters de bevoegd heid was verleend, slaehtvergunningcn te geven voor runderen, met uitzondering van nuchtere kalveren en melk- en fokkoeien (vrouwelijk vee met minder dan zes breede tanden.) 4 Aangezien thans door het Rijkskantoor voor Vee en Paarden geen runderen meer worden overgenomen, was het evenwel noodig een régcling te treffen voor nuch tere s 1 iêrkalvaren en slachtrijpe vrouwe lijke koeien met minder dan zes breede tanden. Daarom is de slacht regeling van 19 December in dien zin gewijzigd dat de burgemeesters nu ook slachtvergunningen mogen geven voor nuchtere kalveren, ter wijl in gemeenten, waar een abattoir is ge vestigd, ook runderen zullen kunnen wor den geslacht, waarvan dit in het algemeen verboden is, indien in bijzondere gevallen slachting noodzakelijk blijkt. Verstrekking van levens middelen zonder bons. De minister wan Landbouw hoeft tot de burgemeesters-Ó de navolgende circulaire gericht: Bij mijne circulaires van 19 November 1918 werden icgelen vastgesteld, volgens wélke aan coöperatieve keukens, nood- en volksgaarkeukens 0. d. toeslag kan worden verleend van voedingsmiddelen. In verband met ter. zake geuite billijke wenschen, heb ik gemeend nog eenige uit breiding te moeten geven aan deze gun stige bepalingen en stel ik mits deze vast,' dat in den vervolge alle bovenbedoelde in richtingen in deze extra toewijzingen zul len deelen, voor zoover zij geen middag maaltijden verschaffen boven don prijs van f 1 per maaltijd. DE SOOIAl.E WETGEVING. Aan de Memorje van Antwoord op Hoofd stuk Xa 'Arbeid) van de Staatsbcgrooting voor 1919 is het volgende ontleend: Hoewel de minister van Arbeid niet kan mededeelen, w anneer en in we 1- k e v o 1 g a JS..U JeUe verwachten wetsontwerpen zullen wor den ingediend, schrijft hij, dat als niet alle9 tegenloopt, binnen enkele maan den de Kamer zullen bereiken: het wets ontwerp tot algeheele wijziging van de Arbeidswet (8-urendag); dat tot aanvulling en wijziging van de Invaliditeitswet, e» dat tot vaststelling van een nieuwe Ge zondheidswet. Daarnaast zullen dan vóór het zomerreces verschillende wetsontwer pen van geringeren omvang of geringere beteekenis kunnen worden ingediend, ter wijl binnen één of twee maanden een goeddeels door het vorige kabinet voor bereide technische herziening van de On gevallenwet 1901 kan worden tegemoet gezien. Omtrent enkele wetsvoorstellen deelt de minister reeds een en ander mede: Zoo sluit een normale arbeidsdag van 8 uren in fabrieken en werkplaat sen naar de meening van den minister niet in, dat eenzelfde maximum zou moeten worden gesteld voor allen loonarbeid zonder onder scheid. Wel wordt invoering van den achturondag overwogen voor stuwadoors arbeid en voor den arbeid van de kan toorbedienden. Velerlei arbeid kan echter, wat de daarbij gevorderde inspanning be treft, niet op één lijn gesteld worden met den arbeid in fabrieken en werkplaatsen. De minister kan dan ook niet toezeggen, dat hij voor allen loonarbeid den 8-urigen arbeidsdag of de 45-urige arbeidsweek zal voorstellen. Voorts wordt, overwogen, in boeverre liet ontwerp-L andarbeiders wet' ware aan te vullen met bepalingen omtrent den arbeidsduur ook van volwassen manne lijke arbeiders. Do arbeidsduur van verpleegsters heeft evenzeer de aandacht van den mi nister; hij overweegt ten aanzien van haar die in ziekenhuizen in loondienst werk zaam zijn, bij de Arbeidswet den werktijd te regelen. Dat bij verkorting van den arbeidsduur- ambachtslieden in hun vrijen tijd hun pa troons concurrentie zullen aandoen, acht de minister niet uitgesloten. Naar zijn meaning kan dit kwaad het best bestreden worden door het opnemen van een desbe treffend verbod in de collec tieve arbeidsovereenkom sten inzonderheid wanneer door liet tot stand komen van de aangekondigde wette lijke regeling daarvan de bindende kracht van die overeenkomsten wordt, versterkt. Over de opneming van een bepaling in het ontwerp-Arbeidswet, houdende het ver bod van arbeid voor kinderen be neden 14- jaar of het doen vervallen van het vierde lid van art. 2 der Arbeids wet 1911, kan de minister thans nog geen toezegging doen. Met zijn ambtgenoot van Onderwijs is hij in overleg getreden over de hiermede verband houdende quacstic van de verhooging van den leerplichtigen leeftijd. De fabrieksarbeid van ge huwde v r o u w e n acht de minister een kwaad, dat de weigever z. i. niet on bestreden mag lalcn. De loonraden in de huis industrie denkt de minister zich sa mengesteld meerendecls uit vertegenwoor digers van werkgevers en arbeiders uit het betrokken bedrijf. Ten aanzien van een met 1 Januari 1919 ingaande verhooging van de renten krachtens de a r t i k d- len 369 en 370 dor Invalidi teitswet verwijst de minister naar het geen de tijdelijke voorzitter van den Mi nisterraad heeft gezegd, dat n.l. dat denk beeld aan de Regeering niet onsympathiek is en zij het wil aanvaarden als do Kamer met die verhooging haar instemming be tuigt, na aanneming van de maatregelen, die de invoering, van de verzekeringswet ten waarborgen. Hij voegt daaraan nog toe dat reeds een wetsontwerp in gereed heid is gebracht om zoo spoedig mogelijk na een evenbedoeld votum der Kamer te kunnen worden ingediend. Ten aanzien vitn de gestelde vraag om trent de. strekking van het wetsontwerp betreffende de oplossing van ar beidsgeschillen deelt de minister mede, dat het aanvankelijk niet in zijn voornemen ligL.de regeling in Canada of die in Nieuw-Zeeland, welke in bepaalde gevallen opschorting van staking of ui>- sluiting voorschrijven, dan wel deze strijd middelen geheel verbieden, na te volgen. Overigens schijnt het nog niet het geschik te oogenblik om thans reeds inlichtingen te geven, omtrent de strekking van dit ontwerp DE GEDEMOBIL18EERDEN. Op de vraag van den hoer Boinans be treffende uitbreiding van de steunbepalin- gen voor gedemobiliseerden tot groot- 01 klein-veilofgangers van vorige lichtingen, antwoordde de minister van Oorlog: Het ligt niet in liet voornemen, de sleun- bepalingen voor op of na i Aug. 1918 ge- demobiliseerden nader uit te breiden tot militairen, die voor dien datum huiswaarts zijn gezonden. Indien bedoelde personen thans steun behoevend zijn, kan dft bezwaarlijk worden beschouwd als een rechtstreeksch gevolg van hun verblijf onder de wapenen. Veel eer moet de ongunstige positie, waarin zij zich bevinden, worden toegeschreven aan de thans^merschende maatschappelijke omstandigheden. Zij moeten worden be schouwd als andere crisis-slachtoffers en zijn als zoodanig met betrekking lot on dersteuning aangewezen op de steun- cornité's. Onderwijswet. In de Mededelingen'' der Vorovriiging van ArronJissprnenls-schoolopzienér.s vin den wij melding gemaakt van een audiën tie der Vereeniging bij den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Te dezer gelegenheid heeft de Minister zijn voornemen te kennen gegeven om het wetsontwerp tot wijziging der Lager Onderwijswet zeer spoedig bij de Tweede Kamer in te dienen. De Minister hoopte, dat dit niet later dan in Februari a.s. zou kunnen geschieden. Do burgemeestersbenoeming te Haarlem. De Nat. Bond van Prot. Kiezers, afd. Haarlem, heeft besloten een krachtige actie te voeren tegen het streven der R.-Katho lieken, om te Haarlem een R. K. burge meester te verkrijgen. De besturen van de Protestantsche vereenigingen zijn tot sa menwerking uitgenoodigd. Toezicht op vreemdelingen. Door den Commissaris der Koningin in Zuid-IIolland werd namens den minister' van Binnenl. Zaken tot de verschillende burgemeesters in deze provincie een rond schrijven gericht, houdende het verzoek om streng de hand te houden aan de na leving van de verordeningenwelke re gistratie van in hotels, enz. verblijvende vreemdelingen gebieden. Hoewel de registratie van vreemdelingen als boven bedoeld, hier ter stede tot dusver regelmatig geschiedde, is het volgens R. en W. toch wenschelijlc zulks nader bij verordening te regelen. Waar in art. 3 van het K. B. van 16 Aug. 1918, houdende nadere voorschriften be treffende hot toezicht op hier le lande ver toevende vreemdelingen, aan de vreemde lingen. die hier te lande komen, zelf de verplichting wordt opgelegd zich binnen 24 uur daarna in persoon bij de politie aan te melden, moeten, huns inziens, thans ook allen, (zooals hotel-, logement pensionhouders en kamerverhuurders) die vreemdelingen bij zich herbergen, ver plicht worden hiervan binnen 24 uur bij de politie aangifte te doen. Een en ander is neergelegd in een verordening. Contralo Katholieke Garde. Verleden week vergaderde het voorloo pig Comité tot Centralisatie van Propa- ganda-Clubs (onder den titel van „Cen trale Katholieke' Garde") te 's-Gravenhage. De verslagen van dc conferentiën met den voorzitter van den Alg. Bond van Kiesvcreenigingen mot den geestelijk advi seur der K. S. A. en den geestelijk advi seur van het Ceniraal Pol. Prop. Bureau te Amsterdarrt worden ter tafel gebracht. Na inleidende besprekingen wordt door de commissie' vastgesteld: 1. Dat tegen haar rapport geen bezwa ren zijn ingekomen en dat zij dezen dus als hare grondslag voor hare organisatie blijft handhaven. 2. Dal de centrale samenwerking met de K. S. A. volkomen is verzekerd en dat liet Centraal politiek T heer Dc Wolf te Ai worden g< ganda. 3. Dat de overtuiging anda Bureau (de am) hartelijk kal ïund hij zijn politieke propa- is gevestigd, dat de bloei van de Centrale Katholieke Gard* door geheel het land wordt geweiftcht. 4. Dat bewijzen van sympathie zijn in- gekomen uil schier alle groote steden vcui ons land en dat het aantal aanvragen van statuten uit reeds meer dan dertig gemeen ten is ingekomen. 5. Wordt er nogmaals de aandacht oj» gevestigd, dat de bij het Episcopaat inge diende statuten, zoodanig zijn ingeriolit, dat voortaan terreinoverschreiding van dt zich aansluitende Kath. Garde t.ö.z.v. de K. S. A. of Alg. Bond van Kiesvcreenigin gen onmogelijk zal zijn dal de Kath. Gardf zich plaatselijk of ceniraal in dienst stel le van het Episcopaat, van de K. S. A. van het Centraal Poliliek Propaganda Bu reau, van den Alg. Bond van Kiesvereni gingen, van Godsdienstige vereenigingen etc., als voortdurend gereed staand propa gandistisch strijdlichaam. 6. Wordt besloten het aanbod van dt Administratie van het Weekblad „Da Christelijke Actie" aan te nemen, waar» door dit blad officieel orgaan zal worden van de op te richten Centrale Katholieke Garde. 7. De Commissie brengt vervolgens dank' aan alle Propagandaclubs, K. S. A.-afdoe» lingen en Kiesverenigingen, die hunne instemming met het centralisaticplan heb ben betoond en spreekt den wensch uit, dat steeds nieuwe aanvragen tot aanslui ting of bewijzen van sympathie mogen binnen komen aan baar adres, Zuidwftl 60, Den llhag. STATEN KIESKRING GOUDA. De heer F. A. Mocrel te Oudewatcr, wol- ke als 110. 3 voorkomt op de candidalen- lijst in den J^tatcnkieskring Gouda, heeft deze plaats verwisseld met het aftredende lid der Provinciale Stalen, den heer P. A. Th. v. d. Weijden, te Nieuwkoop, welke daarop tengevolge der gehouden stemmin gen als no. 4 voorkomt. De volgorde is dus thans no. 3 P. A. Th. v. d. Weijden, Nieuwkoop, no. 4 F. A. Moerel, Oudewater. J. G. E. Kellermann Slotcmaker. Zooals gemeld, is te 's-Gravenhage op, 57-jarigen leeftijd overleden de heer J. C. E. Kellermann Slotemaker, Regeerings- commissaris van de Ned. Uitvoer Maat schappij. Wij hebben reeds eenige biografischs bijzonderheden van den overledene mede gedeeld en onlleenen nog het volgende aan „De Tijd": Sedert hij", uit overtuiging het Katholie ke geloof omhelsde, heeft de heer Keiler» inann Slotenmaker steeds als een waar Katholiek geleefd en herhaaldelijk slonfi hij in de bres voor de belangen van Kerk en godsdienst. Met name als penning meester der Apologetische Vereeniging Petrus Canisius heeft hij zich groolo ver diensten verworven. Ook door zijn per soonlijk geloofsleven wist hij in dc ambte lijke kringen, waarin hij zich bewoog, evenveel eerbied af le dwingen voor de Kerk, wier leiding hij met kinderlijke pië teit volgde, als door zijn groote gaven de bewondering der pracstatics, welke hem het volle vertrouwen wonnen der opeen volgende regeeringen, die hij diende en die hem tot haar onmiddellijken mede werker naar het Departement van Finan ciën liepen, waar hij een leidende rol speelde. Onbeperkte invoer van varkensvleosch. De N. O. T. heeft bericht ontvangen dat varkensvleesch en andore varkensproduc- tcn voortaan kunnen worden aangevoerd, zonder aan eenig rantsoen te zijn gebon den. Graan on meel aangevoerd. Het Nederlandsche s.s. „Minerva" is gisteravond vüh New-York te Amsterdam aangekomen met ongeveer 1800 ton graan en 1500 ton meel. Theehandel. Men schrijft aan „De Tijd": Het bericht dat de vrije handel in thee zal worden hersteld, heeft in kringen van verbruikers bijzonder groote tevredenheid gewekt. Nog altijd geldt de ondervinding, dat wat in den vrijen handel komt, verkrijg baar is en dat de distributie werkt als een onverklaarbaar verdwijnmachine. Zoodra het vleescli vrij kwam, was 't er weder en de Cassandra-voorspellingen der belang, hebbenden (meerendecls Joodsche opkoo- pers cn dito exportslogerijen) dat er bin nen 14 dagen geen vleesch meer zou zijn, werd gelogenstraft door do feiten. Na 4 a 5 weken is 't vleesch er nog steeds en het daalt in prijs; en, nu het vet ook vrijkomt, zal 't nog meer dalen, waar de slagers dtl tot heden voor f 1 moesten afgeven, vèi beneden den prijs. Met verbazing vernemen we, dat de N. O. T. voor 5 a 6000 ton censent zou kun nen geven; dat ware een ons per maand per hoofd, wat we lang niet noodig heb ben! Schrijver dezes doet een heel jaac met één pond. De „beperking der hoeveelheid" reeds tot 5 a 6000 ton per jaar is 'een waardeloost bangmakerij. In 1910 dronken we in N«- derland 2',A rnillioen kilo, in 1900 nog geen rnillioen kilo. Met 5 a 6 rnillioen kilo zijn wc schitterend gesteld!... Wij danken de regccring voor liagr kloeke doortastendheid, die de kliek-ring breekt van keltinghandelaars, opkoopers, en vcrdwijn-machinaties van distributie- bewegingen. Wij danken haar en nemen de handschoen voor haar op. Zeker, 't zal nu uit zijn, dat de opkoo pers dc thee zachtjes aan liquideeren langt de huizen der rijken voor 10 a 12 guluèh 't kilo, Den hemel dank.

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1