u buitenland. binnenland. fêrèchijnt eiken dag, uitgez. Zon- en Feeatd. Thrtnnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, Leiden 13 P- week, f 1.70 p. kwartaal; by i5 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondaga- voor de Abonné's veinrijgbaar tegen betaling P. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke 5 ct.i met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. aaa 14 ct. p. week, f 1.85 p. kwartaal. Franco 9e Jaargang. DSMSDAG 27 AUGUSTUS 1918. Bureau: S7EENSCHUUR 15 - LEIDEN. Interc. Telefoon 935. No. 2701 Postbus 6. De Advcrtentleprys bedraagt van i5 regels f0.75 elke ïegel meer .15 ct. Ingezonden mededeeHngen van 1regels 11.50, elke regel meer 30 ct., met gratia bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur'en verhuur, koop en yeikoop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder woord meer let. JSCHE VEROVERINGEN BIJ FRES- ES'ROYE EN SAINT MARD. EN- CH OFFENSIEF AAN DE SCARPE. JACHTIGE DUITS O HE TEGENAAN- EN BIJ BAPAUME. HET „LUSI- A'.PR0CES. OVERZICHT. Westen, aan beide zijden van ,'e" hebben de Franschen twee plaat- ondernemingen uitgevoerd, welke i staat hebben gesteld Fresnou-les- ji Saint Mard te veroveren, ondanks rachtigen tegenstand der Duitschers. jntal Duitsche gevangenen bedraagt dan 600. wiil voor het o.ogenblik0 bij de Fran- legers geen andere verandering ge wordt, richt alle aandacht zich naar ncelsche front, waar de generaals en Rawlinson rusteloos de Duitsche trachten blijven bestoken, telken9 n een anderen sector, meldt Londen nu weer een nieuwen aan de Scarpe en uit nadere Reu- richten blijkt, dat de Engelsche troe- aarbij' over een front van vier mijlen ampoux tot Neuville Yitasse, reeds en diepte van twee mijlen eijn voor- lomen en Monchy-le-Preux, Guémap- Mancourt genomen hebben en tot de wijken van Croisilles en ten Z.O. van zijn vooruitgedrongen. Bapaume neemt de Duitsche tegen- krachtig toe; onder de aangevoerde :kingen zijn ook Oostenrijksche troe- [et bericht, dat de Engelschen reeds knooppunt van zeer belangrijke ver- gswegen zijn binnengedrongen, blijkt irig, maar Havas acht het buiten kijf, t heel spoedig zal geschieden. Fa- Avesnes, Eaucourt en La. Braye »cds in Engelsche handen. Engelsche verliezen blijven blijkbaar n tred houden met de gemaakte ge ien; Reuter stelt tenminste voor de van 21 tot 25 dezer bij het derde en leger 23,500 man verliepen, tegen- ngeveer 20,000 gevangenen. dat de strijd in- hevigheid mt, biedt ook de grootere uitvoerig er Duitsche berichten, welke altoos sober plachten te zijn. Dat van gis- nd gewaagt o. a. van hevige gevech- r weerszijden van Bapaume en ten Somme en zegt dat Longueval en bban, welke tijdelijk waren verloren ii, in tegenaanvallen zijn hernomen, van de Avre en van de Aisne meldt orts plaatselijke gevechten. In de Lucht. )e beschieting vani Duinkerken. Parijsche pers bericht over de be ing van Duinkerken door yèr-dragend it in den nacht van 21 op 22 dezer., lij belangrijke materieele schade is richt. België. nklijk Vlaam9ch Conservatorium te Antwerpen. dagen wordt te Antwerpen de be ng verwacht van den Vlaamschen Paul Gibson tot bestuurder van (oninkiijk Vlaamsch Conservatorium twerpen, zulks in de plaats van den eds vier jaren in Engeland vertoeven- eer Wambach. Met verlangen wordt lenoeming tegemoet gezien, wijl na- jk de afwezigheid van een kunstbe ter zijn invloed doet gelden. Ver wordt, dat na deze benoeming meer- Vlaamsche benoemingen zullen vol- Hot vakonderwijs in Vlaanderen. behoeve van het vakonderwijs in ideren heeft het ministerie van Nij- en Arbeid in Vlaanderen reisbiblio- opgericht, welke op aanvraag wor- estuurd naar alle vakscholen en leer- zelfs aan die, welke reeds een boekerij bcaitten, omdat deze vaak over oude werken beschikken. In de aangekochte werken worden weten pen, bedrijven en ambachten behan- VooraJ nieuwere werken werden aan- Aft,'zoodat de lezers zich op de hoog- nnen houden van de hedendaagsche iek, ora deze ook tegenover het bui tenland ten bate van het eigen land te kunnen aanwenden. Duitschland. Kroonprins Rupprecht van Beieren. De „Korrespondenz Koffmann" meldt officieel, dat die koning hij gelegenheid van zijn naamdag, de verloving van kroonprins Rupprecht met de prinses Antonia van Luxemburg mededeelde. Kroonprins Rupprecht, de oudste zoon van koningi Ludwig III en prinses Maria Theresia van Oostenrijk-Este, werd gebo ren '18 Mei 1869, en huwde in 1900 met Ma ria Gabriella van Beieren, die in 1912 te Sorrente overleed. Zijn bruid, prinses Antonia van Luxem burg, is een zuster van de groothertogin Maria Adelheid, en de vierde dochter van wijlen groothertog Wilhelm van Nassau en van prinses Maria Anna van Portugal. Zij werd geboren op 9 October 1899. De „Köln. ZtgV" over den Ned. Anti-Oorlog Raad. Wolff seint uit Keulen, dat de „Köln. Ztg." een bespreking wijdt aan den briefN door den Ned. Anti-Oorlog Raad gericht tot de meerderheidspartijen in den Rijks dag. Dë twee uitleggingen, die in dat schrij ven worden gegeven van de rede van den rijkskanselier, geven de eigenlijke bedoe ling en de woorden van dien spreker niet goed weer. De eerste opvatting is reeds daarom absoluut te wraken, omdat zij een vrijbrief voor de Entente zou eijn, om den oorlog zoo lang zij het maar zou willen, voort te zetten, daar zij er toch zeker van was, dat België haar wordt teruggegeven. Dat zou zekerlijk den oorlog voor onbe- paalden tijd verlengen. Aan den anderen kant is er geen sprake van, dat Duitschland met België een afper- singspolitiek wil woeren, hetgeen blijkt uit verscheiden ondubbelzinnige verklaringen van de Duitsche regeering,. De Engelschen streven als een van de hoofdoorlogsdoeleinden de vernietiging na van Duitschland als koloniale mogendheid, hetgeen Engelsche staatslieden duizend maal volkomen openhartig en onverbloemd hebben verklaard. Daarmee hand-in-hand gaan de wor gingsplannen op economisch gebied, die de -Entente voorheeft. Tot tegenweer tegen deze oogmerken heeft België als „vuistpand" een buitenge wone waarde. Om zooals de Anti-Oorlog Raad wil deze troef uit handen te geven, kan niemand met gezonde politieke herse nen in ernst verlangen. Wij zouden de Nederlandsche vereeni- ging, welker opvattingen bijna den schijn wekken, dat zij de belangen van de Enten te moeten dienen, er op willen wijzen, dat het Duitsche koloniale vraagstuk even goed een rechtskwestie is als het Belgische vraagstuk, omdat de verovering der Duit sche koloniën ia geschied met schending van de Kongo-acte. Diensvolgens zouden de Duitsche koloniën evenzeer hij het sluiten van den vrede automatisch ontruimd en te ruggegeven moeten worden. Stelde Engeland zich op dat standpunt, dan zouden de uitlatingen van de Neder landsche vereeniging verdere besprekingen zeker waard zijn. Daar dit echter niet is aan te nemen, moeten wij België als „«vuist- pand" houden, niet als werktuig tot afper sing, maar als een krachtig middel om ons rechtmatig bezit terug te krijgen". Aken in oorlogsm>od. Het „Kriegamt" heeft enkele gedenktee- kenen te Aken voor oorlogsdoeleinden aan gewezen, n.I. het „Kriegersdenkmal", het „Hansemann-standbeeld" en den „Wehr- haften Schmied". Eveneens wordt het koper van de dak- gooten, torenspitsen en torenornamenten van het oude raadhuis voor hetzelfde doel einde verlangd. Een nieuw geval-Lemire. - Ook Duitschland heeft thans zijn geval- Lemire. De bisschop van Trier heeft n.I. aan den weleerw. heer Gröber de aanne ming van zijn Rijksdagmandaat verboden. De afgevaardigde weigerde, en de Bisschop strafte hem met de kerkelijke suspensie, .waarna de eerste zioh op Rome (beriep. Om een paar koolstruiken. Een ambtenaar der spoorwegen, die tus- schen Cörrenzig en Ruhrich bij Keulen op metingen moest- doen, kreeg een paar witte Savoye kolen caudeau en legde die, in zijn ransel verpakt, terwijl hij aan het werk was, in een aardappelveld. Spoedig daarop verschenen een paar knechts van den boer, beschuldigden den ambtenaar aardappelen van het veld gestolen te heb ben en sloegen hem dood. Spanje. De censuur. In Spanje is sedert Woensdag de preven tieve censuur op de pers ingevoerd; alle oorlogsberichten en alle berichten en arti kelen in verband met Spanje's buitenland- sche politiek zijn er aan onderworpen. Rusland. De Tsarewit3j vermoord? De „Daily Mail" vertelt dat een Russi sche prins, die dezer dagen in Engeland aankwam, meedeelt, dat kort na den moord op den Tsaar door de bolsjewiki, deze ook den Tsarewitsj vermoordden. Volgens andere berichten zou de Tsare witsj te Pobolsk zijn gebleven. Dit bericht verdient dus noigi wel nadere bevestiging. De interventie van Amerika. De Amerikanen hebben nu evenals Fran schen en Britten thans troepen geland te Archangel en er zal een strijdmacht wor den gezonden van Canada naar Siberië, be staande uit een gemengde brigade van alle wapenen. D© tegien-revolutie. Te Moskou hebben groote vergaderingen van arbeiders plaats geh4d, die zich voor een tegen-revolutie uitspraken. Men vreest voor onlusten. Vereenigde Staten. Roosevelt over den oorlog. Roosevelt hield een redevoering, waarin hij aandrong op krachtige voortzetting van den oorlog en om geen vrede te sluiten zon der een complete en overweldigende over winning. De „Lusitania". In de zaak van de „Lusitania", waar van de torpedeering indertijd de geheele wereld in beroering heeft gebracht, heeft rechter Meyer van het Federal Admirality Court te New-York nu eindelijk vonnis ge veld en daarbij beslist, dat het onderzoek heeft uitgewezen, dat het schip niet-gewa pend was, nooit bewapend geweest is en op de reis, waarop het getorpedeerd is, geen ontplofbare stoffen aan boord had. Van Duitsche zijde is, naar men zich herinneren zal, de torpedeering juist, al toos verdedigd op grond, dat het schip wèl zulk een lading had en juist dezer dagen heeft de Scandinavische pers opnieuw die bewering verbreid. Intusschen laat de zin snede in de motiveering van rechter Meyer ruimte voor de onderstelling, dat het schip op zijn vroegere reizen wèl dergelijke stof fen heeft vervoerd. De erfgenamen dergenen, die hij.de tor- pedeering den dood' jgevonden hebben, en zij, wier eigendom daarbij verloren is ge gaan, zullen voorloopigi geen schadevergoe ding ontvangen, maar men zal zien wat men bij de vredesonderhandelingen voor hen kan doen. Nederland en de Oorlog. Logger over tijd. Te IJmuiden maakt men zich ernstig ongerust over den zeillogger IJmuiden 207 „Lisa", welke 12 Augustus voor een Noord zeereis "van ten hoogste twaalf dagen van IJmuiden vertrok, en nog niet is aangeko men. Men acht het niet onmogelijk, dat be doeld vaartiig eveneens tot zinken' is ge bracht en de bemanning door een passee- rend schip is opgepikt en medegevoerd. Nog meer loggers vernietigd. Zondagmorgen heeft de logger K.W. 102 te IJmuiden aangebracht de scheepsboot en de bemanning van den logger „Neer- landia2", K.W. 34. Even later werden door den logger K.W. 145 de scheepsbcroten en de bemanningen aangebracht van de log gers „Neerlandia 3", K.W. 38 en „Stella" IJ.M. 237. Alle geredde visscherslieden wa ren ongedeerd. De K.W. 34 en de K.W. 38 behoorden aan de reederij M. den Duik, de IJ.M. 237 aan de Visschermaatscha.pipjj Bestevaer, directeur de heer G. van Wie- nem Jr. Deze loggers werden door dezelfde duikboot vernietigd, die ook de vier sche pen tot zinken bracht, waarvan de opva renden zijn opgenomen op de hospitaal schepen „Sindoro" en „Zeeland". Naar men meldde, heeft de vernietiging plaats gehad Zaterdagmorgen tusschen vijf en ne gen uur, ter hoogt© van het Haoksvuur- schip. De vernietigde schepen hadden zich al visschende enkele mijlen in het versperde gebied begeven. De duikboot-commandant had aan. andere loggerschippers een lijstje getoond van de door hem vernietigde sche pen. Men meende er acht of negen op te lezen. De mogelijkheid bestaat du9, dat er nog meer dan do génoemde zeven schepen vernietigd zijn. Uit IJmuiden wordt gemeld: Alhier aangebrachte opvarenden van vernietigde loggers hebben medegedeeld, dat het een toeval is geweest, dat niet nog meer schepen als slachtoffers zijn gevallen van de vernielwoede van den duikbootcom mandant. Men had zeer lang werk om de K.W. 169 tot zinken te brengen. Van deze gele genheid maakten een aantal loggers ge bruik, het vischtuigi te kappen, alle zeilen hij te zetten en te ontkomen. Toen einde lijk de K.W. 169 gezonken Was en andere schepen aan de beurt kwamen, verschenen de „Sindoro" en de „Zeeland". Vermoede lijk heeft de duikbootcommandant gedacht, dat het oorlogsschepen waren, althans hij staakte het vernielingswerk en verdween in de diepte. Aan de bemanningen, die in de booten ronddreven en wier schepen gezonken wa ren, werd op hun vraag1, op welken logger zij zich mochten begeven, door den duik- bootcommandant geantwoord, dat zulks nutteloos was en zij gerust in de booten konden blijven, want dat hij alle schepen zou vernietigen. Aan enkele bemanningen had hij tijd ge geven, in de booten te gaan en lijfgoed mee te nemen; andere loggers waren zonder waarschuwing beschoten, en de opvaren den daarvan hadden geen gelegenheid, iets te bergen. Het c o n v o o i. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen telegram is het convooi, onder hevel van den kapitein ter zee A. C. de Jonckhecre, den 25sten Augustus Kaap de Goede Hoop gepasseerd. Alles wel. De „O t i s Tetrax" d e e r d. f e t o r p e- Te Rotterdam is bericht ontvangen dat het door Engeland gerequireerde s.s. „Otis Tetrax" in de Noordzee is-getorpedeerd. (De „Otis Tetrax" (996 ton bruto) be hoorde aan Hudig en Pieters Alg. Scheep vaart Mij.) Bescherming van den oogst. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft den minister van Binnea- landsche Zaken gewezen op de groote kans, dat te velde staande granen en peulvruch ten door anderen dan de eigenaars zullen worden weggenomen, alvorens tot oogsten kan worden overgegaan. De algemeene schaarschte van levensmiddelen en de hooge prijs, die thans voor granen en peul vruchten huiten de distributie wordt be taald, werken deze strooperij ten zeerste in de hand. De minister van Landbouw heeft daarom den minister van Binnenlandsche Zaken verzocht maatregelen tegen deze strooperij te treffen en door extra toezicht gedurende den oogsttijd tot voorkoming daarvan te willen medewerken. Uit schoons©! enz. van granen enz. De minister van Landbouw heeft, met intrekking van het ter zak© bepaalde in zijn -beschikking van 10 Juli, bepaald: Art. 1. Het is verfhouten, stof, kaf, of uit- echoonsei uit granen, peulvruchten en za den af te leveren of te vervoeren. Art. 2. I-Let verbod, gesteld in art. lf geldt niet): a voor afleveringen of vervoer op last van een'regeeringscornmssaris, het comité van graanhandelaren te Rotterdam, de commissie voor don graanhandel te Am sterdam en de N.V. Van StoiLk's Commissie handel te Rotterdam; b. voor afleveringen of vervoer van partijen, welke geadres seerd zijn aan een regeeringseommiissaris, de N.V. Magnesietfabrieken He Vlaardiingen of van de N.V. Van Stolk's Commissiehan del te Rotterdam; c. voor afleveringen ol vervoer van haverkaf, roggekaf, tarwekaf, kanariezaad, erwtenkaf (vlasdoppen, bol en bladkaf) en ylasschoven, welke vermeld zijn op een v orv© orb e wijs, afgegeven door den regeeringscoinmissarta voor do Rijks- graanvorzameding in de provincie, waar het kaf of de vlasschoven zich bevinden. Art. 3. Tot ihet (bekomen van een vervoer- bewijs voor eene partij kaf of vlassclioven, als bedoeld in art. 3, srub 1, moet eene aan vrage vergezeld van een monster van do te vervoeren partij, won-den gericht tot den regeeringscommiisisaris voor de Rijksgraan- verzameüng, (bedoeld in art..2, sub c. Het vervoerbowijs wordt slechts afgegeven voor partijen kaf en vlassohoven in onvermeng- den staat, waarin met name geen graan, •lijnzaad of gehakt stroo aanwezig is. Art. 4. Overeenkomstig art. 8, 3o lid, van de Distributie wet 1916, worden de wi gend e prijzen vastgesteld', tegen welke do in art. 2 sub c, genoemde afvalproducten ten hoogste mogen worden tc koop aange boden en verkocht. De prijzen gelden per 1000 K.G. netto gewicht exclusief zak, ge leverd spoorvrij naaste spoorwegstation of boordvrij groot vaarwater. Levering bij de© producent: haverkaf f 60, roggekaf f 50, tarwekaf f 60, lijnzaadkaf (vlasdoppon, bladkaf of bolkaf) f 70, kanariezaadkaf f 60, erwtenkaf f 70, vlsschoven f 30. Bij levering aan den consument mogen de hiergenoem de maximumprijzen worden verhoogd met ten hoogste f5 per 1900 K.G., vermeerderd fnet de zuivere spoor- of scheepsvracht én eventueel dekklcedenhuiir (maximum dezer huur f 0.50 per 1000 K.G.)! doch zonder eenige verdere verhooging voor staan- of liggelden of anderszins. Art; 5. Onder granen worden in deze regeling verstaan: wintertarwe, zomer- tarwe, pelt, winterrogge, zomer rogge, win ter gerst, zomergerst haver evone, boekweit en kanariezaad. Onder peulvruchten wor den in dez>e regeling verstaan: 'veldbóonen (wieT-, paarden-, duiven-, schapen- en Waalsche), alle soorten groene erwten, in begrepen gele erwten, allo soorten grauwe •erwten, allo soorten bruine, gele en witte boonen. Onder zaden worden in deze rege ling verstaan: koolzaad, raapzaad, blauw- maanzaad, boterzaad, dedenzoad, lijnzaad, geeLmosterdzaad, bruin mosterdzaad kar- wijzaad, klaverzaad. M ij nwlrkers. Nu de verstrekking van de extra-voedsel rantsoenen aan de mijnwerkers regelmatig en in vollen omvang geschiedt, heeft de Ne derlandsche Mijnwcrkersbond het besluit om vandaag een proteststaking te houden, buiten werking gesteld. De Algemeene Bond van Christelijke Mijnwerkers, gisteren te Heerlen in verga dering bijeen, betoonde zich zeer voldaan over de verkregen aanvullingsrantsoenen en sprak zich absoluut legen het procla- meeren van een staking opder de gegeven omstandigheden uit. Huisindustrie t'e R'o tterdam. De Rotterdamsche redacteur van „Het Volk" heeft een onderzoek ingesteld naar het inmaken van groenten in huisindustrie. Van de fabrieken, die zich met het inma ken bezig houden, geven sommige het werk voor een deel uit. Vooral in sommige buur ten worden de groenten thuis schoonge maakt en afgehaald. Over de toestanden, die daarbij voorkomen, lezen wij o. a.: Nergens cagen we kleeden op den vloer: enkele armoedige stukjes, enkele stukken kapot huisraad, een tafel, enkele stoelen, een kastje en dan een kookkachel in al deze huizen van vreemd model. In een hoek van de kamer, waar het gezin leefde en sliep, zaten dan een of meer personen bij de tafel voor een stapel boonen, die afge haald moesten worden. In één lag een lijder aan de Spaanscho ziekte, die er zei een zuster een „long ziekte" bijgekregen had. Hij hoestte ake lig over de tafel naast hem, die vol boonen lag. Een vijftal jongens en meiden cat ec zingende en gekkend te draden. Reeds op de kade hadden we tal van kinderen mee aan den arbeid gezien. Ilier vonden we een kinder-exploitatie op groote schaal, een der oude euvelen van de huis- industrie, terug. Kindertjes van vijf jaar en jdnger zaten ijverig aan den arbeid. Een, gang zat vol van dit»jonge gespuis tusschen, zakken en hoopen boonen. En we zageni handjes en voeten en hoofdjes, die de groe ne snijers beduimelden Het was Zaterdagmiddag cn in menig FEUILLETON. EN EDEL HART. den 9chijn van den brand zag hij wat ,as: een kleine gouden beurs, welker en buigzame ringetjes geleken op de *aar maliënkolders uit vervaardigd en- Zij was nagenoeg met gouden tokken gevuld. ia aardig! dacht hij; wie mag toch rouw wezen? bereikte de straatpoort, nder gerucht of drukte, sloop hij, op beurt, tusschen de groepen door om 'bekende in te halen, welke zich snel jderde. de straat gekomen, zag hij dat ze Ver weg was. Rijzig, tamelijk lang gebouwd, was haar gang zoo vlug ^anb. Zij had op Barrière een groo- toraprong. verhaastte zijnen stap, maar de af- tusschen haar en hem verminderde Zij zal moe worden, dacht hij. Op de s 'a République haal ik haar in. ir6lste.zich, hij haalde haar niet in. Gekomen aan het uiteinde van het voorge borchte des Tempels, snelde aij de rue de I'Eritrepot in en verdween uit het gezicht. Marcel, die nogal wat achter was, kon haar niet langer met de oogen volgen. Woont zij aan deze kanten? vroeg hij zich af, en ga ik haar spoor bijster worden? Naar aanleiding van die onbekende, ver moedde hij een geheim. Zij was mooi, ontegensprekelijk mooi; maar die wreede blik maakte nog meer in druk op den jongen man, dreef hem, bijna onbewust, er toe aan, den sluier te willen scheuren welke haar omhulde. Hij zette het op een loopen. Na korten tijd kreeg hij de onbekende in 't oog. Zij gaat den boulevard Magenta op stappen, peinsde hij, dan steekt zij waar schijnlijk den Boulevard Saint-Martin over en ik loop gevaar haar spoor bijster te worden in de oude wijken Turbigo en der Hallen. Ilij ^rsnelde zijn loop. Toen hij den boulevard Magenta be reikte, stapte zij juist op het tegenoverge stelde voetgangerspad; tzij was hem ter nauwernood nog eenige meters voor. Zij hoorde achter zich loopen en onrus tig wendde zij heur hoofd om. Mevrouw! riep de schilder, mevrouw wacht een oogenblik! Inplaat9_ van hem te gehoorzamen, scheen de onbekende als aangegrepen door een ontzaglijken angst, en op haar beurt ging zij, aan den boulevard Saint-Martin gekomen, op den loop. Barrère liet zich niet ontmoedigen. Hij haalde haar weer bijna in. Zoo waar ik leef, riep hij haar toe, zoo gij niet stilstaat schreeuw ik moord en brand! En ik klaag u aan bij den eersten politiebeambte dien ik ontmoet. Die bedreiging kon verwezenlijkt wor den. Zelfs des nachts ontmoet men politie mannen op de boulevards. Als maakte dit woord op haar het uit werksel eener bliksemflits, schielijk bleef zij staan, roerloos, als aan den grond ge spijkerd. Opnieuw was haar hoofd bedekt met het zwartkanten manteltje. Bij den onbestem- den schijn van den opkomenden dag, viel het Barrère op dat zij bleek zag als een lijk, en dat haar wondere, zwarte oogen, hardvochtiger keken dan ooit. Maar <zeg mij eens, viel zij uit, wat verlangt ge van mij? Waarom loopt ge mij achterna? En zij vervolgde met snellen stap haren weg naar het middengedeelte van Parijs, thans begeleid door den jongen man. Om u een voorwerp ter hand te stel len dat ik u zag verliezen, mevrouw, op de binnenplaats van het afgebrande huis der rue Fontaine-au-Roi, antwoordde de schilder. Ik, sprak zij, ijselijk rillende, heb nie mendal verloren. Marcel haalde het gouden beursje uit zijnen zak. En dit? vroeg hij. Zij hield zich kloek. Dat hoort mij niet toe, zei ee kortaf. Och kom, ik heb het uit uwen zak zien vallen. Gij hebt u vergist. JNeen, ik ben er zeker van. Ik herhaal dat die beurs mij niet toe behoort. Een arme werkster als ik bezit zoo'n geldbuidel niet, en zeker niet het geld dat" hij inhoudt. Zijt gij een werkster? Wel zeker. Vindt gij dat <zoo verwon derlijk? Heel verwonderlijk. Uw gang, uw hee- 1© manier van doen, uw kleeding, rang schikken u onder een andere klas. Iedereen kan een fatsoenlijk aanzien hebben. En dan, de kleeding: een zwart cachcmircn kleed, door mij zelf gemaakt; het kost 1.95 fr. per meter; een regenman tel, voor 11 fr. gekocht in den „Temple'T Die antwoorden sloegen Marcel wel wat uit het veld. Waren zij niet de uitdrukking der lou tere waarheid, dan getuigden zij van on gelooflijke stoutmoedigheid. Hij liep eeni ge seconden naast haar voort, zonder U spreken. Gij woont toch niet in onze wijk? on dervroeg hij nog, maar meer bedeesd. Gij hebt 't mis. Mag ik weten, waar gij woont? 't Kanniet schelen. Dusl In de rue Oberkampf, waar ik mei mijne moeder paarlen rouwkronen maak. Dat is wel aardig! Wat i9 er aardig? Dat ik u nog nooit ontmoet h$b. Mogelijk komt gij niet dikwijls iQ mijne buurt. Integendeel, alle dagen; mijn baad woont er. Dan komen wij op verschillend* uren op straat. Ongetwijfeld, zeide.hij, nadenkende. (Wordt vervolgd.}

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 1