pruik hier 'te lande voor oen oorlog d. i. i flus met inbegrip van alle suiker, in de in dustrie gebezigd circa 15 K.G. per hoofd en per jaar bedroeg. Met dit cijfer voor pogen kan er, naar het hem voorkomt, kwalijk sprake zijn, dat het huidige rant soen van 10 K.G. per jaar uitsluitend voor huishoudelijk gebruik, onredelijk laag is ite noemen. Hij meent reden te hebben om aan te nemen, dat het gebruik van suiker ibij de Arbeidende klasse over het algemeen bok thans nog beneden het gestelde rant soen blijft. Ten aanzien van burgemeesters opmer kingen over de zeepvoorziening, verwijst de Minister naar zijne uiteenzetting daar omtrent in de „St.-Ct." van 3 Aug. (Vertegenwoordigers van de vakorganisaties in de lancl bouwcommissies. De heer J. van Rijzewijk; adviseur bij iden minister van Landbouw namens de .Chr. en R.-K. vakorganisaties, b«e't, naar.de Stand,'- meldt, aan de besturen ider plaatselijke R.-K. en Christelijke organisaties in Nederland een circulaire gezonden, waarin hij mededeelt, met den heter Fimmen, vertegenwoordiger van de moderne organisaties, bij eten minister van Landbouw te hebben aan gedrongen o<p het benoemen van verte genwoordigers der organisaties in de plaatselijke landbonwcommissies. De minister heeft, in overleg met de regtc- rings-commissarissen, beiast met de rijksgraanverzameling, 'gunstig op dit verzonk beschikt. De minister heeft de regeerings-corn- missarissen uitgenoódigd de plaatselijks landbo'uWcommissies in kennis te stel len met de motieven welke hem tot de zen maatregel leidden, en verzocht in d'eze alle medewerking te verlecnen. omdat, meer dan tot heden, in breede kringen de overtuiging wordt verkre gen» met hoeveel zorg de graan ve>:za- meliing is ter hand genomen. Do vertegenwoordiger der organisa ties, die in een landhouweommissie zit ting neeimt, zal zioh een beeld kunnen vormen van d'e maatregelen ten aanzien ïan de inventarisatie, inzameling en opslag van graant peulvruchten, zaden en aardappelen en aan de goede uitvoe ring daarvan kunnen medewerken. De minister heeft verder nog goed ge vonden, in iedere provincie, uit de Ka tholieke en Christelijke en de moderne organisaties een provinciaal comité van dirie of vier personen te vormen, welk comiiié met eventueel©, opmerkingen of vragen zich lot den regeringscommis saris zal kunnen richten, 'terwijl deze aan dat comité de noodige voorlichtin gen omtrent den algemeenén gang van zaken en de organisatie van de graanin- zameling met bereidwilligheid zal geven. Voor de benoeming van deze provin ciale comité's zijn de heeren Van Rij ze- wijk en Fimmen urtgenoodigd, aan de regeeringseommissanssen een voor dracht in te dienen,, ieder van vijf per.-, sonen, V Aardappelen."?. Het Bureau voor mededeelingen in zake de voedselvoorziening schrijft ons: Eemige dagen geleden kwam in een der bladen een becijfering voor, volgens welke QVz K.G. aardappelen per week ter beschikking der bevolking behoorde te zijn. Die 'berekening was de volgende: Vóór den oorlog werden jaarlijks on geveer 40 millioen H.L. aardappelen verbouwd! De (schrijver meende dit thans „veilig" op 50 millioen H.L. te kunnen schatten, d. i. ongeveer 3500 miiliioen K.G. Verdeeld over een bevol king van 7 millioen, zou nien kan ko men op 500 K.G. per hoofd^dler bevol king, d. i. 9V2 K.G. per weielk. Ware deze becijfering ook maar bij benadering juist, dan zou inderdaad een consumptie van 4 K.G. per week een „al te pover figuur" maken' zooals de schrijver het uitdrukte. Jammer ge noeg is echter zijn becijfering veai te optimistisch: In de eerste plaats is er geen enkele reden om den aardappeiloogsL op 50 mil lioen H.||£Jê schatten. Integendeel. Voor 1915 werd de o-ogst op 44M> millioen H.L. voor 1916 daarentegen op slechts 3' millioen geraamd. De oogst van dit jaar behoort stellig niet tot de gunstigste hooger dan 40 millioen H.L. mag die zeker niet worden geschat. Maar die oogst is niet geheel voor de consumptie beschikbaar. Een zeker quantum is ncodig om vermalen of wel licht gedroogd te worden, waarvoor minder Ivoor consumptie geschikte aardappelen in aanmerking komen, Hoeveel dit zal zijn, 'is nog mot te zeg gen, maar het vorige jaar werd ruim 6 millioen H.L. vermalen, ten deele voor broodmateriaal. 1-Iet is dus veilig deze hoeveelheid ook dit jaar in mindering te brengen. Blijft óver 35 millioen. Daar van gaat echter een aanmerke'-ijk deel af voor pootgóed, kriek afval ea bederf, in de „Beschrijving van de aardappelen- cultuur in Nederland", in 1910 uitgege ven door het Departement van Land bouw, wordt daarvoor 13 millioen afge trokken1 van de totale productie con sumptie-aardappelen. Zoodoend! zou er overblijven 22 a 23 milioen H.L. Zondc-ir nu nog rekening te houder, anat wat er ongetwijfeld ondanks het verbod aan aardappelen zal worden ivervoederd', mag dus hoogstens worden gerekendi op 23 millioen H.L. voor de consumptie. Dus niet op 3J#0 miJÜocn, maar slechts op 1600 millioen K.G. Dus niet op 500, maar slechts op 230 K.G. p-er hoofd der bevolking. Neemt men aan, dat toch ook nog een kleine reserve noodig is, dan mag dus thans niet mier !dan 4 K.G. per week worden gegeven liet spreekt vanzelf dat deze cijfers slechts ruwe ramingen zijn, Maar in ieder 'geval benaderen zij de werkelijk heid heel wat dichter dan de gevaariijk- optimistischo berekening diie hierboven weid vermeld. De aardappele n-d i tributie. Het Rijks Centraal Administratiekan toor voor de distributie van Levensmidde len heeft aan de gemeentebesturen bericht, dat met ingang van 2 September a.s. de orders op aardappelen wederom recht streeks door genoemd kantoor zullen wor-. den uitgevoerd en dat van dien datum af de levering van aardappelen door tusschen- liomst van het Rijkskantoor voor Groenten en Fruit ophoudt. Aangecien de thans lo.opende vierweek- sche periode eindigt op 9 September a.s. en de daaraanvolgende vierweeksche pe riode loopt töt en met 7 October d.a.v. wordt aan de gemeenten verzocht de eerste hestelling reeds thans in te zenden voor de behoefte van 2 September7 October 1918, berekend naar een rantsoen van 4 K.G. per hoofd per week. De hestellingen voor daar opvolgende vierweeksche tijdvakken kun nen dan wederom op de gewone tijdstip pen worden ingezonden, waarbij aangetee- kend wordt, dat het aanbeveling verdient, met het oog op een regelmatige verzending de orders tien dagen voor den aanvang van een nieuw vierweeksch tijdvak aan het R. D. K. in te zenden. Aannevangen zal worden met de distri butie van Eigenheimers (Borgers) en In dustries en daarmede gelijk te stellen soor ten. De gemeenten zullen in de eerste plaats worden voorzien van de aardappe len, welke van deze soorten in de gemeen ten zelve worden verbouwd. Worden in eenige gemeente -geen of geen voldoende aardappelen van deze soort verbouwd, dan zal gelijktijdige aanvoer van klei- en van zand- of veenaardappelen plaats hebben en zal iedere toewijzing voor dergelijke ge meenten bestaan uit ten hoogste 40 pet. kleiaardappelen, naar boven en naar bene den afgerond op heele wagons. De aandacht van de gemeentebesturen wordt door het R. D. K. er nadrukkelijk op gevestigd, dat het van het grootste be lang is, dat -bij het vaststellen van het aantal inwoners (boven, den leeftijd van één jaar), dat recht heeft op "regeerings- aardappelen, -door de gemeenten nauwlet tend rekening wordt gehouden met hen, die zelf aardappelen verbouwen. Met het oog op de mindere houdbaarheid der aardappelen, welke thans beschikbaar zijn, zullen de orders der gemeenten tot 7 October a.s. .zooveel mogelijk in gelijke hoe veelheid voor de behoefte van één week worden uitgevoerd. Hierdoor zal het voor komen, dat minder dan één wagen moet worden gezonden, in welk geval zendingen van naburige gemeenten zullen worden sa mengevoegd, tenzij de betrokken gemeente hij hare' hestelling mededeelt, dat het spoorvrachtverschil, ontstaande bij zendin gen van minder dan 10,000 K.G., te haren laste komt. Alle schade, ontstaan door verkeerd op gegeven instructies, komt ten laste van de gemeente die de onjuiste order opgaf. Omtrent prijsbepaling cal door bovenge noemd kantoor spoedig nader worden be richt. Verwerking van vetten. De minister van Landbouw heeft be paald, dat het verbod van verwerking van soapstock, vetzuren en -afvalvetten van margarinefabrieken, niet van toepassing zal zijn op hoeveelheden oleïne van 10 Kg. en minder. Meel' en bloem." Sedert 15 Augustus is de samenstel ling van meel en bloem als volgt: - Bloem (voor witbrood): 20 K.G. ger- steibloem, 20 K.G. rogge, 30 K.G. Amori- kaansch of La Plata meel en 30 K.G. meel, uitgeimalen op 85 pet. vaji 32 K.G. buitenlandsclie tama, 18 K.G, imand,- sclie tarwe en 50 K.G. rogge. Meel (voor bruinbrood) 15 pet. inland1 sche tarwe* 15 pet. buitenlandsclie tar we, 30 pet. inlandsche rogge, 20 pet. maïs of maïsmeel, 10 pet. erwten of boonert en 10 pet. gedroogd aardappei- meelpoeder of wel 5 pet. inlandsche tarwe, 15 pet. buitenlandsche tarwe, 40 pefc. inlandsche rogge, 20 pet. maïs of maismeel en 10 pet. gedroogd aardap pelmeel poeder. Een Bond van Crisis- personeell' Te 's-Gravenhage worden pogingen aan gewend om te komen tot de oprichting van een hond van crisispersoneel. „Tel."' Geleidebiljetten voor manufacturen. De minister van Landbouw deelt den burgemeesters mede, dat de nieuwe gelei- debiljetten voor manufacturen bestaan uit een wit of een rose foriilier, waarover dia- goiiaalsgewijs van onderlinks naar boven- rechts een roode streep is gedrukt. De eenheidssigaar. De „Tel." heeft inzage gekregen van de formulieren met voorwaarden, die de si garen-winkeliers te Amsterdam ter invul ling hebben ontvangen voor het betrekken van sigaren van het Algemeen 'Sigaren- Syndicaat, de zoogenaamde eenheidssiga ren. 16 Een groote teleurstelling zal het voor alle rookers met kleine beurzen zijn, zegt het blad, dat niet meer dan drie sigaren tegelijk pea" dag- aan één persoon mogen worden verkocht. De A. S. S.-sigaren mogen niet worden verkocht dan aa.n de vaste afnemers voor persoonlijk gebruik, in geen geval aan niet-" vaste afnemers, 'zoowel om opkoop en te voorkomen als in het belang van de win keliers, ten einde hun eigen vaste klanten te gerieven. De prijs van de eenheidssigaar is 5 cent. De winkelier mag daarvoor geen anderen prijs vragen en in zijn winkel moet een door het A. S. S. gewaarmerkte „windel- kaart" worden opgehangen. Voorts publiceert bet blad o. m. nog de volgende bepalingen: „Ter controle van de opgaven, zal de betrokken winkelier den directeur, admi nistrateur van het A. S. S. of de door één dezer aangewezen persoon ten allen tijde toegang moeten, verleenen tot zijne opslag en verkoopplaats en inzage in zijn boeken moeten verleenen." Het A. S. S. houdt zich het recht voor om over de bij de winkeliers aanwezige voorraden A. S. S.-sigaren tegen kostprijs te beschikken, indien de omstandigheden daartoe aanleiding geven." „De winkelier kan niet eischen afleve ring van het fabrikaat van een bepaalden fabrikant en/of levering van zekere soor ten, terwijl door het A. S. S. geen garantie kan worden gegeven op welke wijze en op welke dagen de toegewezen hoeveelheden gullen kunnen worden afgeleverd." „Vervoer, ruiling, of aflevering van den eenen winkelier naar den anderen, ook in dezelfde gemeente is ten strengste verbo den." DE KABINETSCRISIS. Naar wij vernemen, heeft; H. M. de Ko ningin gisteren den1 heer H. Golijn, oud- minister van Oorlog, in audiëntie ont vangen. De „Res." kan volkomen bevestigen, het bericht, dat onze gezant bij het Va- ticaan, jhr„ mr. Van Nispen tot Sevona&r aan H. M. de Koningin heeft medege deeld!, dat een hartgebrek hem belet de zware taak van minister van Buiten landsche Zalvende aanvaarden. Het Vaderland concludeert, evenals wij gisteren deden, uit heb feit, dat mgr. Notens aan d'e Kroon verzocht heeft om ontheven te worden van de vorming van een ministerie, dat de oplossing van de crisis zeer nabij is. Het blad schrijft m.l.: Wij zijn dan (nu zoover, dat dr. Notens aan de Kroon verzocht heeft ontheven te worden van de vor ming van een ministerie. Zoo-ver? Is di't dan niet een felit, dat er op wijsb, dat de formatie van een Rechts Kabinet in hooge mate on waarschijnlijk wordt; dat zich daar bij zóo groote moeilijkheden hebben voorgedaan dat men goed doet er niet meer op te rekenen? Ons wil het, totdat men ons be wijzen zal gedwaald te hebben» voorkomen, dajt juist het tegendeel het geval is. Wij zaten, in hegrijpe- pelijk verlangen dat de oplossing van de crisis niet te lang zou duren om zoo1 te zeggen te wachten op het verzoek van den heer Nolens aan de Kroon, om ontheven te worden van de vorming, van een ministei- rie. Eerst tóch ais dut stadlium was bereikt,zóu er naar onze meeniag. iets beginnen te daeghen in den Oosten. Want, nu het, ook door de uiringen van sommige katholieke bladen, wel zeker is dolt de heer Nolens van meet af aan niet be reid -is geweest zelf te gaan zitten, kon hij zonder aan !de normale op lossing van de crisis geweld aan ie doen, geen formateur wezen. Wat Thorbecke en Borgesijisin deze heb ben gedaan blijve liefst de uitzo n- dering die den regel bevestigt- Mgr. Notens is dus in de afgeloopen we ken om zoo' te zeggen de terrein- peiler geweest, de man die moest onderzoeken of de formatie van een Re.chtsch Kabinet mogelijk zal we zen, en hij treedt terug nu de mo gelijkheid if* gecongtfcüje>e|rd. Ware het onmogelijk, dan zou deze zoo bij uitstek kalme en voorzichtige staatsman, reeds veel eerder zijn te ruggetreden, zoo slechts kunnen wij de zaak zien. De Kroon zal nu weldra, zooals wij verwachten, de opdracht tot formatie van een Rechtsch Kabinet aan een ander staatsman van de Rechterzijde ge ven, en de oplossing vamde crisis dunkt ons nu zefer nabij, al willen wij gaarne aannemen dab er veel •tijd is moeten besteed worden om sommige personen te oven-eden eventueel in het Kabinet zitting te nemen. Maar dat zijn juist de per sonen die men hebben moet; wie in dezen tijd zoo uiterst belust is om minister te worden, is voor ou de ware broeder zeker niet, omdat het happig wezen daarop niet re kent met cle zwaarte der taak, 'he slechts ui'fc opoffering in 's Lands belang moet worden aanvaard. Het liberale blad (waarvan, zooals be kend, de heer Roodhuijzen de politieke hoofdredacteur is) hetwelk over deze crisis reeds meerdere zeer lezenswaar dige en van objectief inzicht getuigen de artikelen heeft geschreven, gnat dan als volgt verder: In dien gedachtengang zou mei! het wel het allermeest moeten be treuren/dab dr. Notens zelf niet is willen gaan z&ten; in de eerste plaats is hij een buitengewoon be<- kwaam man en geheel niet eerzuch tig en met hem als premier zouden wij evengoed gewaarborgd zijn te gen gewaagde proefnemingen wat onze neutraliteit betreft als wij dat onder Gort van der Linden waren en men zou geneigd zijn zich af te vragen, wat voor geheimzinnigs is er toch in de lucht, dat waar deze staatsman alle eigenschappen he:ft voor hot premierschap» hij zich daarvoor niieb beschikbaar stelt? Dat is echter niets geheimzin nigs, .maar het feit dat dr. Nolens zeer terdege rekent met de menta liteit van het Nederlandsche volk. met een groot deel daarvan althans, dat nog niet zoover is als Willem de Zwijgen" reeds meer dan drie eeuwen geleden was, en den Room- schen medeburger niet voor geheel vol aanziet. Deze joviale Lirnour- ger, die zooals wij zeiden niet eer zuchtig is, zal een Rechtsch ministe rie niet reeds bij geboorte daar van den doodsteek toebrengen door het een Roomsch prelaat tot presi dent te geven. In de Kamer zou dat makkelijk gaan, men kent. daar den heer Nolens en men mag hem graag en zijn politieke noteeiiing is daar een heel eind boven pari. Maar in den lande zou men, en dat te meer naarmate men -den persoon minder kent, zich laten ophitsen tegen een ministerie met hem als president, en waar hij dat weet zal. hij die eereplaats gaarne nan een "ander overlaten. De Maasbode schreef gisteravond: Wij beschouwen met het bericht', dat mgr. dr. Nolens ontheffing heeft gevraagd van zijn opdracht tot vorming van 'een kabinet, de kans op, een rechtsch0kabinet niet verdwenen, gezien de groote moei lijkheid van eon andere oplossing. Indien slechts dr. Nolens liarl kunnen besluiten zelf zitting te ne men, zou de moeilijkheid, welke zjich naast het bezetten van Bui tenlandsche Zaken en Financiën concentreert op het premierschap, zijn weggenomem Of intusschen de heer De Savor nin Lobman thans de opdracht zaL ontvangen ent aanvaarden, moet nog afgewacht worden. Deze op dracht zal een zuiver gevolg zijn van het feit, dat een Katholiek for mateur eetrst heeft bedankt. Zelfs wanneer de heer DG Savor- nin Lohman zou bedanken, zou een rechtsch kabinet mogelijk blijven. Intusschen blijkt uit dezen teleur stellenden loop van zaken, dat do moeilijkheden uiterst groot zijn, hetgeen voor een aanmerkelijk deel wordt veroorzaakt door het ontbre ken van een ware meerderheid. Het Huisgezin schrijft: Het lean zijn, dat de heer Nolens in zijn opzet n'iet -is geslaagd en, dat dus een heel nieuw man met de vorming van een ministerie, van een andere samenstelling dan dr. Nolens zich die gedacht iiad, wordt belast. Maar het kan óók zijn en deze veronderstelling lijkt ons voors hands waarschijnlijker dat 'dr. Nolens met zijn taak is gereed ge komen, dat hij omtrent de keuzo der mannen voor de verschillende portefeuilles en omtrent vle samen-, stelling van het regeeringspiogram naar wensch is geslaagd; dat hij hiermee, indien -hij, zooals reeds van den aanvang verluidde, niet persoonlijk in het kabiinet wenschb zitting te nemen, zijn taak ten einde gebracht acht, het resultaat zijner, bemoeiingen aan Hare Majesteit heeift medegedeeld en deze nu den aangewezen premier de definitieve opdracht tot kabinetsformatie zal verleenen. Het blad verwacht overigens nog al tijd, dat de heer Van Nispen iot- Seve- naer of de heer Ruys de Beierenbrouck als leider van het te vormen ministerie zulten optreden. Spoedige vervanging van het aftredend kabinet door een nieuw ministerie- acht het in het be lang van het land. Afschaffing van nachtarbeid. De crisis-commissie uit het bakkers bedrijf te Rotterdam, door B. en W. uiri genoodigiA advies uit te brengen inzake de afschaffing van nachtarbeid voor bakkers, heefb naar „Het Volk." meldt, aan het college meegedeeld, dat de ver schillende werkgeversorganisaties, na kennis te hebben genomen van een aan tal bestaande verordeningen, over het algemeen geen overwegend .bezwaar hebben tegen heb beginsel der afschaf fing. Niettemin zijn de moeilijkheden geenszins te onderschatten. Als zooda nig worden genoemd: a. het meerdere brandstofverbruik; b. de bezorging in den namiddag die vooral' in den winter bezwaarlijk zal gaan. De commissie voorziet o. a. dief stallen1 op groote schaal, indien de kar ren niet tijdig binnen zijn; c. de waarschijnlijk noodzakelijke verandering van „vaste" loopers in „halve" loopers; d. de onmogelijkheid om 's Maandags morgens brood te bezorgen. Deze en meerdere bezwaren nopen er de commissie toe voor te stelten om, alvorens een definitief besluit te nemen, eerstt eens gedurende een maand de werking van de Amsterdairische veror dening gade te slaan, teneinde te zien. welke beleekenis deze bezwaren in de praktijk zullen hebben. Korle Kroniek. Werden reeds bladeren van kersenboo- men, meidoorn en bessenstruiken opge kocht, thans is er veel vraag naar noten bladeren, geiplukt zonder steel. Men be steedt tot f8 per 100 Kg.; bij groote par tijen tot f 10 per 100 Kg. Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad te Sloten is gekozen mr. Kropman (R.K.) met 618 stemmen. De heer Steenwijk (Ec. Bond) had 416 stemmen be komen. Er worden pogingen in het werk ge steld, om het nabij Den Helder gelegen* Koegras, dat tot Den Helder behoort, een eigen gemeente te doen zijn. Te Zapdvoort zijn de vorige wt gevallen van roodvonk geconstateerd Als proef voor gemeentelijke va mesterij heeft de gemeente Amh? varkens gekocht. De gemeenteraad van Edam l1{ noemd tot arts je Volendam den hi H. Wevers te Amsterdam. In vérband met de schaarse!! personeel is bepaald, dat "aan de co zen bij post en telegrafie tegen een i stelde vergoeding overwerk kan word gelegd. Deze maatregel geldt tot 1 Januari a.s. Zaterdag is er geen audiëntie ministers van Justitie en Binnenin Zaken. Gemengde Berichten Dé Gliineezenmcoird. Het van het geval is, dag iedere Chin; het logies der" Maatschappij ontkent, iets van de vechtpartij af h Daartegenover saat echter de befc van Liang Leetack, .die werkelijk eo. der is van den eersten vermoord? Lianb. Men moet het overigens echt die ,,broiederscliap" niet al te nauw; Zoo schijnen de Chineezen er in; stiefvaders op na te houden. Vera^ personen tenminste vertelden sis van den vermoorden Ivan Liang te De menschen schijnen geen and? machtig te zijn dan het Chinees politie heeft op dit punt onaangen; varingen opgedaan. Het grog verstaat wel degelijlk Engelsch; zelfs iHo-llandsch. Het is gebeurd, Chinees op het bureau met de moeite door middel van een tolk werd. Toen de inspecteur een paa ten hevel gaf hem op te ©luiten de Chinees zich met een theatreal tot de politiemannen en ©prak in Hollandsch: Wacht slechtte vijf min Een' anderen keer, toen een Chin zijn Hoilandsche vriendin de trap bureau opklauterde, hoorde de juist, hoe de vrouw tegen hem zei maar .net, of 4e geen Engelsch Deze zonderlinge dingen deden zk toen de koffer van een der China? stolen was. De inhoud werd er uit? terwijl de koffer self in het waft geworpen. Nooit beeft men- door bewijzen gehad, w&t er eigelijk in fer zat. Misschien zat er meer ach een- diefstal van enkele simpele delijke voorwerpen. Liang Leetack, -die op 'toogeij verblijf, houdt in een dei" cellen politiebureau Kattenburg, weigert wone voedsel dat hem wordt voorw eten. Anderij Chineezen koken potje. Maandagmiddag zouden de twee den, Pang Fok en Schoung Ko-k, hoofdinspecteur Tinholt gehoord maar aangezien geen Chine-esice schikbaar was, i-s dit verhoor tot li tlum uitgesteld. Leetack zelf spreekt vrij goed Ei Hij moet een ontwikkeld man zij hij zeer vlot de Chdneesehe letters; 'De -politie heeft besloten, nog Chineezen te hooren. Tog du-svero oorzaak der moordpartij nog in het Maandag is met de autopsie in helmdnagasihuis aangevangen.. Spaansche griep hij paarden, Duitschland doet zich de Spaansr! thans al3 paardenziekte voor; krijgen hooge koortsen en andere! verschijnselen en herstellen als rusten laat, eterven echter aan i ajs men ze laat werken. Onder schijnt de paarden zeer vatbaari te hebben. Gratis g,as. - De colporteur B. zag zijn gasleiding afgesneden, i te veel gag had verbruikt. Hij vis zijn binnenleiding met de buiöenif verbinden en slaagde er aldus gas van de gemeente te betrelöf gratis. De politie ontdekte het heidje echter en maakte na een verbaal een eind aan dit geknot Frauduleuze kermisse». 'Door mandant- van Limburg was bep; er in de gemeenten, die geen uni Duitscbe of Belgische grens wareif geen' (kermissen mochten plaats Door vélen, die hierin .een eerstee stap zagen tot verdwijning van ds werd dit bes-luit ten zeerste tloe; Maar wat gebeurt nu? Na de dagen, -die officieel als dagen bekend stonden mag kerml gehouden. En vele burgemeester; van deze milde bepaling gebrui! de laatste maand in Zuid-Limbt"! meeste grensp|laatsen volop kerniH in Simpelveld, Schaesberg en c" heide. Wij kunnen deze verzetting van mis niefi al te best begrijpen ons af, waarom de. burgerneci meewerken, om vooral in deze kermissen, waarop het woeker- kelgeld wordt verbrast, te weren in beslag genomen. Bij ets houder van de firma Verkade fe een partij van ongeveer 500 kilo» zoete chocolade in beslag gen0S door een Duitsch-er was gebrachtt dagavond per auto zou worden Wraakneming,. Uit wraak inventarisatie van het vee, 0 burgemeester van Waspik de rit worpen. Hotetdi&ven. Te Haarlem ,ho telr att en" aan geh o u d en, hotel „St. Tan" dekens stalen, in het hotel „Funkier" gesps, diamantbewerkers te Amsterdam hotels, in verscheidene plaatsen" diefstallen pleegden. Schade. De schade, welke eche radersleepboot .Herzag" aan derhoofd (nieuw gedeelte) te

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 2