UITENLAND. BINNENLAND. verschijnt eiken dag, uitgez. Zon- en Feestd. '\_retfientsDrijs bedraagt, bij vooruitbetaling, jfiden IS ctl p. week, fl.70 p. kwartaal; bij it n i4 ct. p. week, f 1.85 p. kwartaal.Franco et !efo i5 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- voor dé Abonnd's verkrijgbaar tegen betaling t n kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke ct., met Geïllustreerd Zondagsblad S cent. iet tegen den godsdienst! al zoovele malen weerlegd, dat het reerlegging meer vraagt en toch jen nog herhaaldelijk beweren, dat ,cialisme niet in strijd is met den fcnst. 3 bewering, die te weerspreken is door [eenzetting der soc.-democr. th.eo- )aar wier valschheid in nog heller komt te staan door de soc.-democr. It ij k. practijk zijn alle socialistische lei- alle socialistische bladen bestrij- j den Godsdienst en in het bij van onze heilige Roomsche Moeder- Ai Se Jaargang. WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1918. No. 2696 Bureau: STEEN SCHUUR 15 - LEIDEN. Intcrc. Telefoon 935. - Postbus 6. De Advertentieprijs bedraagt van 15 regels f0.75 elke ïegel meer 15 ct. Ingezonden medodeeliugen vnn 3regels 11.50, elke regel meer 30 ct., met gratia bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worder aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en vei koop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder woord meerlcW vormt b.v. ,,Het Volk" in hare ko- haast dag-in dag-uit een beschim- i de Katholieke Kerk en van hare en van allen, die den naam Ka- dragen, en met eere dragen, en roode lap op een stier, zoo werkt door een Katholiek begaan, of sstand, bespeurd in de Katholieke schap, die toch ook bestaat uit men net hun menschelijke fouten, op de van het genoemde socialistische 't Schijnt dien menschen een wel zijn, te schelden op alles wat Bk is! medelijden moeten wij hebben met wier oordeel op zulk een wijze leïnvloed en ten slotte gevormd, onzen kant moet daartegenover gehanteerd het offensief-defensieve Ier Katholieke pers. Zoo zullen wij versterken een Katholieke overtui- sterk genoeg, .oon ze te kunnen uit- onder hen, die worden misleid en Ik dwaalspoor gevoerd, reter n|et tegen den godsdienst" der so- erd8|che leiders is een e daarvan diep doordrongen zijn le overtuiging ronddragen, dat het neis inderdaad tegen den ist, tegen wat ons is het heiligste lierbaarste, dan zal ook zijn onze eg e n het socialisme: p r i n c i- men- 0 e 1 ge- fcHEOPMARSCH TEGEN NOYON. (ülTSCHE LINIES BEDREIGD. [TOCHT DER DUITSCHERS NAAR HEMIN DES DAMES? ENGEL- ^ORDERING BIJ ARMANTIERES. I VREDE MOGELIJK GEACHT, DEN OORLOG AAN DE AL- IfHERS. BURIAN OVER DE KEI- jjEENKOMST, OVERZICHT. succes wordt aan het W e s- front, tusschen Aisne en Oise, sche opmarsch voortgezet. Reuter nieuwe aanval, over -een front mijlen ondernomen, waarbij een an 2 mijlen bereikt en het dorp bezet is. ïaar het Noorden zijn Nampcel en lurt, iets Zuidelijker is Nouvron- eeds in handen der Franschen, die deze streek, tusschen Soissons pont, 5 K.M. over de oude loóp- cijn vooruitgedrongen. Ook ten itoye hebben zij zich door de bezet- Fresnov en Goyencourt over die pgraaf-linie heen gewerkt, sitie' van Lassigny, een der sleu- ile Somme-linie, wordt nu beden- et bericht van de bezetting schijnt nblik te kunnen worden verwacht, fan deze stad maakt het vasthou- Roye vrijwel onmogelijk en daar- ot de geheel e Duitsche linie tus- Somme en de Avre ernstig in ge- ►k Noyon zullen de Duitschers dan loeten prijsgeven. tsche terugtocht naar de Aisne zal het oog op het dreigende gevaar a'iding, niet langer uit te stellen zijn en het is mogelijk, indien Foch bij Noyon in de richting van Coucy-le-Chateau ver genoeg weet vooruit te dringen, dat Lu- dendorff «zijn strijdkrachten zelfs zal moe ten terugnemen naar den Chemin des Da mes. Aan het front van Armentières hebben de Engelsche troepen een verrassend suc ces behaald, waar zij over een breedte van 10,000 yards zijn vooruitgerukt en Merville hebben genomen. Gelukkig begint het in Duitschland door te dringen, zelfs tot dr. Hans Delbrück: ,,dat geen vrede mogelijk is, wanneer niet vooraf oorlog is verklaard -aan de Alduit- schers. Men kan niet van de Engélschen verlangen, dat zij gelooven aan de eerlijk heid van onzen vredeswensch, en tevens de Alduitschers de hoop laten, dat men hun heimelijke vriend en bondgenoot is." Dit is een waar en een verstandig woord, dat de bestuurders in Duitschland wel zul len doen, zich steeds voor oogen te hou den. Alduitsche plannen voor verovering van de halve wereld gaan niet samen met vredelievendheid. Von Hertling kan nog zoo "Vredelievend eijn in den Rijksdag, wanneer, niet open lijk den band tusschen de regeering en de Pangermanen worde doorgesneden, blijft zfjn woord dat van een roepende in de woestijn. Wanneer de Rijksdag bijeenkomt en opnieuw de wensch naar het einde van den bloedigen en waanzinnigen strijd wordt uitgesproken, kan Von Hertling er toe bijdragen om het einde te bespoedigen, wanneer hij zich duidelijk verklaart voor de Rijksdagresolutie en tevens verklaart, dat geen der Alduitsche wenschen of ver langens deel uitmaken van de plannen der Duitsche regeering. Slechts een ruiterlijke en eerlijke verkla ring kan bijdragen om eindelijk de lucht te zuiveren. En dat is hoog noodig! België. De Antwerpsche diamantindustrie. Het „Syndikaal Mededeelingsblad", or gaan van den Antwerpschen Diamantbe- werkersbond en van de Federatie van Vak bonden, verhaalt eenige bizonderheden over de wijze, waarop in Engeland alles gedaan wordt om de Antwerpsche diamantindus trie daarheen te verplaatsen. De uitverkoren plaats waar die indus trie ingeburgerd wordt, is Brighton, een zeebadplaats aan de zuidkust van Enge land, welke plaats in zeer kort tijdsverloop van een onoogijk visschersdorp tot een stad van ongeveer 125,000 inwoners is uitge groeid en in rechtstreeksche verbinding staat met Londen. In de daar ingerichte yakschool werkten einde Mei ongeveer tien zoogenaamde leermeesters. Men is te Brigh ton bezig een fabriek te bouwen, welke minstens tweemaal zoo groot is als de Volksdiamantslijperij in de Van Immerseel- straat te Antwerpen en dus ongeveer 1200 molens bevatten kan. Dati wil zeggen, dat er plaats is voor ongeveer tweeduizend diamantbewerkers. Aan doze fabriek is met de grootst mogelijke spoed gewerkt. Zeifis des Zondagg stond het weric voor de voltooiing niet stil. Wel een bewijs dat al les gedaan is om de Antwerpsche industrie daar ten spoedigste heen te verplaatsen en deze industrie daar vasten voet te verschaf fen. Duitschland. Helfferioh. De „Lokal Anzeiger" deelt mede dat Helfferich, die onlangs tot Duitsch ge«zant in Rusland is benoemd en dezer dagen van Moskou naar Berlijn was overgekomen, niet meer naar Rusland zal terugkeeren, althans zoolang het gezantschap in Ples- kau (Pakof) zetelt. De „Vorwarts" zegt dat het uitstapje van dezen man in het diplomatenleven een vborloopig einde heeft genomen. Helffe rich heeft evenveel beroepen uitgeoefend als een Californisch gouddelver of con bioscoopeigenaar. Hij was hoogleeraar, di recteur der Anatolische spoorwegmaat schappij, directeur der Duitsche Bank, staatssecretaris van financiën, staatssecre taris van binnenlandsche zaken, vice-kan- selier en gezant. Dr. Solf contra Balfouri Dr. Solf, de staatssecretaris van kolo niën, heeft in een rede nog eens uiteenge zet, dat de waarborging van Duitschlands koloniale toekomst niet alleen het doel van de Duitsche regeering, maar van het ge- heele Duitsche volk i£. De handhaving vdn het koloniaal bezit is een levenskwestie voor Duitschland als groote mogendheid en daarom van niet minder nationaal gewicht dan eenig an der oorlogsdoel. Solf bestreed daarbij de Lagerhuisrede van Balfour, den Engelschen minister van buitenlandsche zaken, die beweerd heeft, dat het intellectueele Duitschland door de leer van het geweld wordt beheerscht. Oostenrijk-Hongarije. De vretfesmogelijkheid. Naar uit betrouwbare bron wordt mee gedeeld, heeft bij de onderhandelingen in het groote hoofdkwartier ook de vredes- vraag en de mogelijkheid van vrede een •groote rol gespeeld. Daar de Middenrijken steeds te kennen hebben gegeven, dat zij geen middel onbeproefd 'willen laten, dat tot den vrede zou kunnën voeren. Daar echter aan den anderen kant deze oorlog verder gevoerd moet worden zoo lang bij de vijanden de wil tot vernietiging bestaat, kan men aannemen, dat de ge sprekken volgens dezén grondslag gevoerd zijn en dat geen enkel middel van welken aard ook, dat er toe brengen kan, een eer lijken en rechtvaardigen vrede te sluiten, onbeproefd is gelaten, doch dat men de pogingen als tijdelijk opgegeven zal moe ten beschouwen. - De bijeenkomst der Keizer9. De ,,Neue Freie Presse" geeft een inter view van Burian inzake het resultaat van de besprekingen in het Hoofdkwartier. Bu- rian verklaart eich in elk opzicht tevreden met het bereikte, tout court! Intusschen heeft de samenkomst der keizers van Oos tenrijk en Duitschland, elk met hun poli tieke leiders, in het Duitsche hoofdkwar tier tot volkomen overeenstemming tus schen beidé partijen geleid. Veel positiefs vernemen wij echter nog niet over de resultaten dezer keizersbijeen- komst. Dat is het dwaze in de verhouding tusschen de volkeren onderling. Frankrijk. Een derde maarschalk? De „Humanité" zegt, dat er geruchten gaan over een derde maarschalkbenoe ming. Caillaux. De Temps" bevat de mededeeling, dat de Fransche regeering definitief het plan om Caillaux wegens hoogverraad in staat van beschuldiging te stellen heeft opgege ven. Zij zal binnenkort een staatsgerecht bijeenroepen en voor deze rechtbank zal Caillaux zich hebben te verantwoorden wegens het feit, dat hij de veiligheid van den staat in gevaar heeft gebracht door zijn pogingen om het verbohd van Frank rijk met Engeland en Italië te verzwakken. Engeland. In/ het H. Land. Niet enkel het Zionisme, ook het Angli- canisme is te vreezen, zoo de Engelschen Jeruzalem bezet houden. Reeds sparen de Anglicanen kosten noch moeite, om de ka tholieke missies in het H. Land te verdrin gen. Reeds enkele maanden geleden had de Anglicaansche bisschop van Londen meer dan drie millioen pond sterling verzameld voor dit doel. Ook tracht hij een toehade- ring te bewerkstelligen tot het orthodoxe episcopaat te Jeruzalem. Rusland. Waar i9 do Tsaar begraven? De ,,Krasnaja Gaseta" van Moskou weet te vertellen, dat men de plaats, waar de vermoorde tsaar van Rusland is begra ven, strikt geheim wil houden, ter vermij ding van bedevaarten daarheen, daar men bevreesd is, dat de reactie in Rusland deze plaats als een nieuw heilig oord zal gaan beschouwen, ten einde daaruit politieke munt te slaan. Volgens andere mededeelingen zouden de Tsjecho-Slowaken er in geslaagd cijn het lijk van den tsaar te vinden, en het daarop wederom met veel pracht en praal ter aarde hebben besteld. Het schijnt ech ter, dat dit een loos gerucht is en dat de plaats, waar wijlen Nicolaas II is begra ven, geheim is gebleven. De gevechten te Petrogradi De correspondent van de ,,Vossische Zei- tung" te Stockholm schrijft over de straat gevechten te Petrograd: Nadat de stad ge durende twee dagen zonder brood gebleven was, zijn ernstige onlusten begonnen. Groote stoeten arbeiders trokken uit de ar beiderswijken naar het centrum, onder het geroep van „Weg met de Duitschers! Weg met het Kremlin". Op weg tusschen het Alexander Nefskiklooster en het Smol- ny-instituut ontbrandde een formeel straat gevecht tusschen de betoogers en de Letti- sche garde. Van weerskanten vielen hon derden dooden. Vrijdagavond was Petro grad nog vast in handen der bolsjewiki. Toen werd hot standrecht geproclameerd. Vei'scheiden bladen, behalve de officieele '„Sjevelnja Kammoni", werden onderdrukt. Karakteristiek voor het tegenwoordige Petrograd is het, dat de eigenlijke middel klasse en ook een groot deel van de oude arbeidersklasse de politiek moet zijn en openlijk in trams, café'9 enz. den wensch uitspreken, dat Duitsche hulp zal worden ingeroepen. De toestand. De bladen melden dat van de 15,000 offi cieren die bij de registratie gevangen zijn genomen, een derde als militaire instruc teurs dienst zullen moeten doen, terwijl de overigen voor dwangarbeid in het achter land zullen worden gebruikt. Wegens het choiera-gevaar is het ver keer met Jekaterinenburg stopgezet. Polen. De vorming van het koninkrijk. Naar de „Neue Freie Presse" verneemt, houdt men de stichting van een koninkrijk Polen met aartshertog Stefaan aan het hoofd, door verdrag verbonden aan do Cenlralen, voor de beste oplossing van het Poolsche vraagstuk. Volgens berichten uit Weenen is een de finitieve beslissing nog niet genomen. Roemenië. Verduistering van vier millioen. Een W. B. uit Boecharest maakt mel ding van de ontdekking van een verduiste ring te Galatz van vier millioen, onder de regeering van Bratianu en Jonescu door de hoofdambtenaren van stad en district gepleegd. Bulgarije. De Tsaar ernstig riek? Het blad „Liberal" verneemt dat de Tsaar van Bulgarije in Frankfort op ster ven ligt. De geruchten over Tsaar Ferdinand hou den niet op, al worden zij telkens weer van fiulgvaar^che Mjde Tegengesproken. Voll- gens de Duitsche bladen was de tsaar met zijn familie voor een lang oponthoud in Bad Nauheim aangekomen voor herstel van gezondheid. Vereenigde Staten. Kerensky te New-York. Naar verluidt is Kerensky in cognito te' gemaakt met een schip, dat tegelijkertijd als de „Justicia" (exr„Statendam") aan de Iersche kust door een duikboot werd aan gevallen, doch er in slaagde aan den vij and te ontkomen. New-York aangekomen. Hij heeft de rcid Nederland en de Oorlog. Het antwoord van minister Posthuma aan den burge meester van Rotterdam. Aan het uitvoerig antwoord van minis- ter Posthuma aan burgemeester Zimmer man ontleenen we nog het volgende: Wat de aardappelen 'betreft, merkt da Minister dan allereerst op, dat van vroege aardappelen in normale jaren 10,000 ai 12,000 waggons geoogst worden, waarvan 5000 a 6000 waggons plegen uitgevoerd te worden. De cultuur ervan is in hoofdzaak beperkt tot 3 gebieden: Noord-Holland, het Westland en Friesland. Op de Zuid-Hol- landsche Eilanden, die in normale jaren Rotterdam van aardappelen voorzien, wor den de eigenlijke vroege soorten slechts in geringe hoeveelheden geteeld; de soorten, die in normale jaren van daar omstreeks half Juli aan de markt worden gebracht, zijn „vervroegde eigenheimers" en behoo- ren dus feitelijk ook tot de late soorten. Met cijfers betoogt de Minister, dat het onmogelijk is geweest, dit jaar de uit Ne- derlandsch oogpunt goede soorten aardap pelen op groote schaal uit te voeren; de plaatsgevonden uitvoer toch is zeer aan zienlijk kleiner dan het verbruik hier te lande, niet alleen, doch de uitvoer is in verhouding tot de productie en tot den uit voer in andere jaren zeer gering geweest. Uit die cijfers blijkt, dat de aflevering van vroege aardappelen in 1918 zooveel langer heeft geduurd dan 1917,-v.zulks in verband met het systeem om zoo laat mogelijk de vervroegde eigenheimers te rooien; zoo werden in begin Augustus 1917 in hoofd zaak reeds late soorten gegeten" terwijl op het overeenkomstige tijdstip van 1918 de aflevering van vroege soorten, waaronder vervroegde eigenheimers, in vollen gang Ten 6lotte merkt de Minister ter zake van de vetvoorciening nog op, dat een or ganisatie in voorbereiding is, die ten doel heeft de inzameling van beukennootjes zooveel mogelijk te bevorderen. De Minister wijdt nog aandacht aan do vraag, of de inperking van het gebruik van volle melk noodzakelijk moet leiden tot hefc béschilThaar zijn van minder voedsel. Naar zijne meening kan deze vraag ontkennend- beantwoord worden. Weliswaar wordt het vetverbruik geremd, doch daartegenover staat, dat een grootere hoeveelheid eiwit verkregcri kan worden. Op de vraag van den burgemeester of de suiker niet beter besteed had kunnen wor den voor directe voeding dan thans in ge condenseerde (tapte) melk te verwerken, antwoordt de Minister ontkennend. Indien het gecondenseerde product hier te lande niet noodig mocht zijn, zou een eeer waar devol ruilartikel blijken ter verkrijging uit het buitenland van ten onzent zeer noodige goederen. Evenmin is er verspilling van -suiker door deze in jams te verwerken. Nu het vet schaarsch is, is het noodig een product in groote hoeveelheid beschikbaar te hebben, hetwelk althans eenigermatc het vet kan vervangen. De Minister vertrouwt, dat ook de bur gemeester zal toegeven, dat als zoodanig allereerst jams in aanmerking komen. In dit verband is het ook niet ondienstig er op te wijzen, dat de jamfabricage thans uitsluitend voor het binnenland geschiedt, en dat van den suikeroogst 1917 in het ge heel geen uitvoer plaats gehad heeft, noch in natura, noch in den- vorm van suiker houdende goederen. Voor zooveel nogdig teekent do Minister hier nog bij aan, dat het totale suikerver- feuilleton. de kinderen den rentmeester. EN iranl 'IÉN ging. Js ziet hij een paar reizigers haas- ijken voor een grooten hond, die woesten blik en eijn dolle vaart aat was om iemand schrik aan te iturce herkende zijn ouden vijand; hij er aan kon denken zich te sn. vloog het dier hem naar de greep hem zoo stevig vast en ont- zooveel bracht dat Tiburce neer- Er volgde een strijd op leven en verbazing en schrik der vele om- die geen van allen tusschenbeide Komen. Ütie-agent, die aan de deur de e'd, kwam toeschieten en verbrij- dier den kop met zijn sabel. '1de Tiburce te hulp komen; maar Je ongelukkige was niet meer. oinissaris van politie werd onmid- 'n het gebeurde in kennis gesteld Jeen op de plaats cjcs onheils. Hij hi do zakken van den ongelukkige, en papier, geen visitekaartje kon j21?.n' me^ wien hij te doen had. 'd hij bij hem een portefeuille met "JiUioen aan bankbiljetten, de Morg-ue!" beval de commissa- k'en. k°mt vandaag of morgen e het lijk opeischen." geling, in het bezit van zulk een zonder bagage, zonder gezel- ?orzien van een kaartje voor den trein naar Brussel, die jongeling had voor den commissaris veel geheimzinnigs. Toen Remy den volgenden morgen op stond, las hij de gebeurtenis en het signa lement van Tiburce im de courant. „Agab!" riep hij, „A-gab, waar is Plu to? „Ik weet het niet, meester, hij is wegge- loopen." Remy Posquères begreep nu aanstonds wat er gebeurd was. Hij begaf zich naar de Morgue, het doodenhuis, en vond daar inderdaad het lijk van Tiburce Danglès en naast hem lag de hond, Pluto. Remy begaf zich naar het.huis van Jean Danglès, om hem de treurige lijding mee te deelen. „Dood!; mijn zoon dood!" jammerde de grijsaard. Posquères .geleidde vader en dochter naar het sterfhuis. Daar wachtte reeds de commissaris van politie, die den ouden rentmeester de portefeuille met bankbiljet ten overhandigde en zich verwijderde na den grijsaard eenige woorden van troost te hebben toegesproken. „Gauw", zei de ongelukkige vader, „gauw, Lea, papier en een pen. Ik heb den moed niet het lijk van uw beklagenswaar- digen broeder te aanschouwen, voor en al eer ik ten minste een gedeelte zijner schuld heb betaald. Wat nog te hei'stellen is, moet hersteld worden." Hij deed het gestolen kapitaal in een groote enveloppe en legde er een reepje papier bij, waarop hij, met meer vastheid dan men in deze oogenblikken van .hem mocht verwachten, deze woorden schreef: A-an mijnheer de graaf Hector Tancrede de Möntgrand. „Teruggave". Vervolgens nam hij een bedrag van hon derdduizend gulden en sloot dit in een en veloppe waarop een adres: Aan de familie Refus. De rest reikte hij in de portefeuille aan Posquères over. ,B,egrijpt ge mij, mijnheer Posquères?" „Ja wel, mijnheer", antwoordde de schilder. „En nu", zei Jean Danglès, terwijl hij op den arm van Lea leunde, „nu ik gedaan heb wat mogelijk is, wil ik mijn zoon zien." Een priester was intusschen gekomen en lag met Segaudi en Véronique voor het doodbed neergeknield. Lea en Jean Dang lès vereenigden zich in hun gebed en de priester bad overluid: De profundis Toen Jean Danglès den volgenden mor gen van de begrafenis terugkeerde, riep hij snikkend uit: „Nu heb ik niemand meer dan u, Leal" Lea sloot den grijsaard in haar armen en antwoordde onder een vloed van tra nen: „Ik zal u nooit meer verlaten, nooit!" HOOFDSTUK XIII. De morgen van een nieuwen dag. De oude graaf eat in zijn kabinet een dagblad te lezen, toen Matthias den notaris van Nanteuil kwam aandienen. De Möntgrand beefde bij het hooren van dien naam. Het was geen wonder dat op eens een reeks treurige herinneringen» bij hem bovenkwamen. Hoe dikwijls zat hij uren te peinzen over het verleden en de toe komst. Hij voor zich stelde de eischen des levens niet hoog. De gravin berustte met de onderwerping van een christenhart. Paula zonderde zich van de wereld af, maar Tancrede?De Möntgrand had op gemerkt dat er in den laatsten tijd iets in het hart van den jongeling omging dat hij vergeefs trachtte te verbergen. „Laat den notaris binnenkomen", ant woordde de graaf. Een oogenblik later stond de zoon van Antoine Refus tegenover den edelman. „Mijnheer de graaf", zei de notaris na een eerbiedigen groet, „vergun mij bij voorbaat een beroep te doen op uwe wel willendheid. Het voorstel, dat ik'onder uw aandacht wenschte te brengen, kan u on tijdig voorkomen. Het kasteel Les Abymes is te koop." „Nu reeds?" vroeg de graaf met ver wondering. „Een gril heeft er den heer Grimeert toe gebracht het te koopen en een nieuwe gril om het weer van de hand te doen. Hij beeldt zich in dat de onjstreken van Bon dons niet voordeelig op zijne gezondheid werken en heeft mij daarom gemachtigd het landgoed tie verkoopen tot eiken prijs." „Het spijt mij, mijnheer de notaris, maar ik kan er niet aan denken," „Mijnheer Grimbert vraagt geen contant geld." „En het is mijne gewoonte niet op cre- diet te koopen." Matthias kwam den abbé Janvier aan dienen. De graaf knikte toestemmend en op het oogenblik dat de priester binnentrad stond de notaris op om te vertrekken. „Ik hoop, mijnheer de graaf, dat u over mijn voorstel nog eens wilt ^adenken, en dat het mij vergund zij op den voorslag terug te komen. „Onmogelijk, mijnheer de notaris", zei de Möntgrand, terwijl hij den priester een zetel aanbood; „want morgen ben ik even arm als vandaag." „Dat is boud gesproken, mijnheer dei graaf", zei de priester, „en ik geloof ze ker, dat ge u vergist!" „Wat bedoelt u daarmede, eerwaarde?"' „Vergun mij den notaris te verzoeken hier te blijven. De wegen der Voorzienig heid zijn wonderbaar, mijnheer de graaf. Nog weinige oogenblikken en ge zult de toe komst met een helderen blik, met vreugde tegemoet zien. Het is nu drie jaren geleden, dat op den weg tusschen Nanteuil en Bon dons een vreeselijke moord werd gepleegd. Met dit misdrijf ging uw kapitaal verloren, en het mocht de justitie niet gelukken den dader met zijn buit op te sporèn. De schul dige is ter ziele, mijnheer de graaf." „Is hij dood?" vroegen de graaf en de notaris, die beiden met evenveel belang stelling hadden geluisterd, tegelijkertijd. „Hij is overleden", herhaalde de pries ter, „en ik ben belast met het overbrengen van een som geld aan den rechtmatigpn eigenaar." De priester reikte den gr?J&$ het pakket over. „Ziehier uw kapitaal met den interest óver drie jaren!" De graaf maakte met bevende hand het papier los, en werkelijk, hij kon zijn oögeu niet gelooven de sörh was volledig. (Slot volgt.)

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 1