op ZONDAG 18 AUGUSTUS a.s„ I „ZOMERZORG" PJJ Harmonie-Gezelschap „SPOLLO Ingezonden stukken. Drinkt eens het En gij blijft het drinken. iiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Entrée 30 cent. Militairen 15 cent. de (Ie vlieg zich aan de geringste oneffen heden vasthoudt, dat zij tegen een vlakken wand ;kan oploopon. Moeilijker nog ie Na tuurlijk het loopen tegen een vensterglas of een spiegel, die zoo glad zijn, dat zelfs de fijne klauwtjes van de vlieg er geen hou vast aan hebben. Daar komt echter nog wat anders de vlieg helpen. Onder eiken poot zitten namelijk twee zoogenaamde hecht- bolletjes, op welke plaatsen waarschijnlijk eenig vocht wordt afgescheiden, waarmede de vlieg zich tegen het venster of den spie gel vastkleeft, juist sterk genoeg om niet te vallen, maar .-.onder het losmaken van de pooten bij het verder Joopen te hinderen. Merkwaardig dun zijn die pooten van de vlieg, zij zijn nog dunner dan een draad garen, maar zij blijken voor het kleine, lichte dier toch stevige stelten te zijn, waarmede het snel kan loopen. Do vleugels van de viieg zijn vliezig en dooi- een wijdanaaig adierstelsel strak- ge spannen: Zij staan schfuin ter zijde van het lichaam, zoodat het insect dadelijk gereed Is tot vliegen. Slechts één paar vleugels heeft de vlieg, in tegenstelling met andere insecten, als bijen, wespen, vlinders. Maar des ondanks kan een vlieg goed en snel vliegen, waaraan zij natuurlijk haar naam dankt. Opvallend groot zijn de oogen der vlie gen, wat de veronderstelling wettigt, dat deze zoowel bij het vliegen als bij het zoe- ken van voedsel een voorname rol spelen. 'Die oogen nemen zoowel een deel van de boven- en onderzijde ais vam de zijkante® van den kop in, waardoor'een vlieg zonden- de oogen te bewegen of den kop te draaien, naar voren, naar boven, naar beneden, naar rechts, naar links en zelfs nog wat naar achter kan kijken. Zoo komt het, da tl een vlieg haar voedsel gauw ziet en nade rend gevaar tijdig ontdekt, van welke zijde het. ook komt. JletJ opnemen van voedsel geschiedt op eigenaardige wijze. Nauwelijks is een vlieg op suiker of broodkruimels neergestreken, of er komt een slurf voor den dag, die te voren onder den kop verscholen was. Met die slurf wordt dan hetgieen de vlieg tot haar spijs uitgezocht heeft, belast. De slurf Is een buis, die van onderen schijfvormig verbreed is. Maar met dat orgaan kan een vlieg noch steken of bijten, noch kauwen. En toch izien wij, dat een suikerkorreltje langzamerhand verdwijnt onder de bewer king met de slurf. Dit giaat zoo. Uit de slurf komt een vocht, dat de suiker oplost, welke oplossing dan door de slurf wordt opgezo gen, net als wij door een rietje limonade opzuigen. Alleen oplosbare stoffen kan de vlieg als voedsel tot zich nemen. Een bewegiing, die wij herhaaldelijk bij een vlieg zien, is het met de poolen over kop en lijf strijken. Het doel daarvan is vooral de oogen te reinigen van stof. Daar toe zijn de pooten van de vlieg van fijne haartjes voorzien, eij doen dienst als bor stels. Ook de pooten zelf worden door over elkaar wrijven schoongemaakt. In den nazomer zien wij vaak vliegen doodstil tegien een muur zitten. Tracht men zulke exemplaren weg te jagen, dan ver roeren zij zich niet, eij* zijn dood. Dergelijke vliegen zitten met uitgestrekte pooten en zijn omgeven door een witachtig) poeder, dat vooral op ruiten en spiegels opvalt. Het is afgescheiden door een schimmel, die ook den dood van 'de vlieg veroorzaakt. De vliegen zijn echte zómerdieren. In dten koelen herfst verdwijnen ziij, slechts op een warmen, zonnigen najaarsdag zien wij er nog vrij veeL 's Winters merken wij'niets van de vliegen en in het voorjaar te hun aantal slechte gering. Maar dit diuurfl niet lang, ©poddlig zijn er weer veel te veel van die lastige (diertjes. Zij ver menigvuldigen' zich clan ook bijzonder snel. De ontvvikkeJingsgesehied«nis van de kamervüieg is de volgende: Hare eieren legt zij in allerlei stoffen, die in rotting verkeeren, vooral In paardenmest. Het is waarschijnlijk, als een gieJvolg daarvan te beschouwen, dat wij' in stallen en boeren woningen zooveel vliegen aantreffen. Bee de na ongeveer twaalf uur komen uit die kleine witte eitjas de vlfege-larven, mailen, te voorschijn. Deze vinden in den mest of in andere afvalstoffen ai les, wat zij noodiig hdbben om zich te voeden en verder te ontwikkelen. De larven behoeven niet naar voedsel tie zoeken, zij eijn dan ckM pootloos en> blind, hun kleur is wit. Na ongeveer veertien dagen verpopt zich de larve. Daarbij word tl de larfhuid niet afgeworpen, zij: verschrompelt wat, wordt hard en vormt een tonnetje voor de pop. Spoedig komt daaiuiit die vlieg te voor schijn. Maar in het najaar gebeurt dit niet, als tonnetjes overwinteren de vliegen. Natuurlijk' komen daarvan in het koude jaargetijde heel wat om. De vliegen, die- wij in het voorjaar het eerst aicn, zijn grootendeels uit poppen gekomen, die overwinterd hebben, want slechts enkele vliegen overwinteren als volwassen insect op beschutte plaatsen binnenshuis. Komt de winter er niet tusadhem, dan duurt de heele ontwikkeling van de vlieg, van ed tot volwaseen insect, slechte drie vlier we ken. De jonge diertje® leggen dadelijk eieren -en zoo gaat het voort, verscheiden geslachten volgen elkaar snel op. Verme- nlgvuldiigde de vlieg zich nief zoo sterk en had zij niet zulke goede oogen en snelle vlucht, dan zou hij als zwak en weerloos dier al lang zijn uitgeroeid, want voor vele dieren vormt zij een belangrijk voedsel. Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de redacteur, Beleefd verzoek ik u een plaatsje in uw blad voor het onderstaande schrijven, dat door het bestuur, onzer Groene-Kruis-afd. ontvangen werd: M.M. Den 15en Juni 1.1. werden door het be stuur van onderstaand Comité duizend brieven gezonden aan alle afdeelingen van het Groene Kruis, benevens aan alle auto riteiten en philantropen van-het platteland. In dit schrijven werd gewezen op den zeer ellendigen toestand, waarin duizen den onzer stadskinderen verkeeren en op de noodzakelijkheid dat op bet platteland gezinnen opgespoord worden, die zich be reid verkaren, liefst kosteloos, een of meer kinderen gedurende 4 a 8 weken op te nemen. Dit schrijven had slechts tot resultaat, dat door de afdeelingen van het Groene Kruis" en enkele notabelen in één 8tal plat telandsgemeenten van Zuid-Holland cor respondentschappen werden opgericht, die er in geslaagd zijn... 71 plaatsjes voor de arme bleekneusjes te vinden. Voorwaar een bedroevend resultaat! En dat in Zuid-Holland met zijn welge stelde plattelandsbevolking! En dè,t, terwijl in het arme Drente in dienzelfden tijd niet minder dan 700 gezin nen zich bereid verklaarden een kind op te nemen. Men maakt er zich o. a. af met een ver wijzing naar den voedselnood, die ook ten plattelande heerscht. Maar is dat niet overdreven? En daarbij, de kinderen brengen hun brood- en andere kaarten mede. Bij den boer licht, lucht en ruimte in overvloed, slaapplaats(en) gemakkelijk op te stellen, en een (of een paar) kindertjes meer aan de keukentafel als muschjes onder de hoenders och, voor wie overi gens de zaak sympathiek is, is dat wel te Overkomen. En daarbij, hoevele duizenden kinderen uit België en Duitschland werden en wor den hier niet liefderijk opgenomen! Toen enkele jaren een onzer ondergetee- kenden ongeveer eenzelfde schrijven richtte aan enkele duizenden gezinnen om een Bel- gtiiseh kind op 1© nemen, waren er tien-, twintigmaal meer aanvragen dan kinde ren. En thans, nu onze eigen Mndere® ge- gebrek lijden, kunnen wij van de duizenden kinderen», voor wfe een plaatsje gevraagd wordt, nauwelijks 70 in Zuid-Hoiland ge plaatst worden! Ie ons beroep op uwen weldadigheidszin dan te vergeefs gieweest? Gij allen, die onze circulaire zonder meer ter zijde gelegd hebt, och doet uw hart nog eens wijd open, laat uw gemoed eens spre ken en vraagt u eens af, of gdj langer rus tig moogt toezien, dat onze eigen kinderen verstoken blijven van een weldaad, die Ne derland, en ook Zuid-Holland, in zoo ruime mate aan den vreemde bewees! Laat ons bedenken, dat de liefde bij eigen huis begint, vooral ook gij heeren onder wijzers, die beter dan menig ander, met het wel en wee onzer kinderen op de hoogte zijt. Helpt allen een handje mede aan dit edele en schoone werk. Richt in uw dorp een comité of corres pondentschap op, dat zich bereid ver klaart, plaatsen voor kinderen in de gezin nen te zoeken. Laat Zuid-Holland, dat thans het laatste is, de eerste worden, gedachtig de oude spreuk: „de laatsten zullen de eersten zijn" Mag onze secretaris (per adres Bureau „Studio", Rotterdam) uw opgiave ten spoe digste tegemoet zien? Het Prov. Z.-Holl. Comité voor de uit zending v. Ned. kinderen naar buiten. Dr. J. Ph. ELIAS, Voorzitter, Rotterdam. H. LE COULTRE, Penn. Bodegraven. A. B. DE ZEEUW, bestuurslid, Rotterd. Mevr. L. v. PANHUIJS—VAN DER LEK DE CLERCQ, bestuurslid, Noord wijk. Mr.F. J. D. C. EGTER v. WISSEKERKE bestuurslid, Brielle. A. KELLENAERS, secretaris, Rotterdam, p. adres Bureau „Studio" Rotterdam. Wij behoeven niet veel aan dit schrijven toe te voegen. Het spreekt voor zichzelf! Van die 71 kinderen zijn er 6, zegge: zes! in de welvarende gemeenten Zoetermeer en Zeg waait geplaatst. Is het niet bescha mend?! Zoetermeer en Zeg waart, die zich nooit onbetuigd lieten, als het er op aan kwam een werk van liefdadigheid en barm hartigheid te verrichten. Tot tweemaal toe is hier gastvrijheid verleend aan een groot aantal Duitsche kinderen. En dit is zeer zeker te prijzen! Maar mag men dan de deur gesloten houden als de kinderen van onze eiigien arme landgenooten komen aan kloppen? Kinderen die behoefte hebben aan alles: aan goede voeding, aan gezonde lucht, aan een frissche woning. Is men dan niet zedelijk verplicht die ongelukkige stumpers, die in zulk een ellendigen toe stand verkeeren, te helpen? Laat men zich nu niet verschuilen achter den voedselnood! Wantheusch! de toestand is zóó, vooral bij onze landbouwers,, dat één kind wel eenige weken mee kan eten. Zooals uit het schrijven van de commissie blijkt, brengen zij hun brood- en levensmid delenkaarten mede. Daar het) hier ook het bevorderen der volksgezondheid betreft, spoort het bestuur van onze Groene-Kruis-afdeelingi onze in gezetenen met des te meer vrijmoedigheid en met grooten aandrang aan, om aan het dringend verzoek der commissie gehoor te geven. Hun, dde een kind willen opnemen, wordt verzocht daarvan opgave te doen bij den ondergeteekende, of bij een der andere bestuursleden van „Het Groene Kruis", vóór 19 Augustus e.k. Van harte-hopen wij, dat deze roepstem niet die eens roependen in de woestijn zal zijn, doch dat Zoetermeer en Zeg waart hun goeden naam op 'phil an tropisch gebied schitterend zullen handhaven. U dankend voor de verleende plaats ruimte, met achting G. J. VERWERS, Secretaris der afd. Zoetermeer—Zeg- waart van „Het Groene Kruis". Zegwaart, 12 Augustus 1918. Land- en Tuinbouw. De g.eit. De geit is de koe van den arme; heette het weleer en nog 111 den- volksmand. En ontegenzeglijk is de g,eit voor den kleinen man, den dagiooner en fa brieksarbeider, in menige streek. van .groote waarde. Maar zij kan die even zeer zijn voor anderen, .en 't is wel jam mer, dat in de zandstreek, bij het toe nemen dei- welvaart, door boer en bur ger de goit hoe langer zoo meer werd afgeschaft in de laabfse 20 jaar. t Is of men er zich voor begon te schamen er nog een geit zoo'n gering stuk vee! op na te houden. Dat bet men nu maar oyer aan den kleinen man. Wal heel dwaas was! In de geit toch bezit ten wij een productiedier, dat aan de voeding geen hooge edschen stelt, zich gemakkelijk aanpast, en dankbaar te ruggeeft, wait er goeds aan haar gedaan wordt. De heer Swierstra, Rijksvee teel (.- consulent voor Utrecht en Gelderland, schreef in 't Orgaan van het Utrechtsen Landbouwgejioolschap een aardig, leer zaam artikel over de geit, waaraan wi) een en ander willen ontleenen. De groote waarde van melk als voed sel, als bevattende alle voederde be- standdoelen in gepas/, e veriiouding, is in de laatste jaren meer en meer erkend. Met die erkenning valt ook ongeveer samen het bekend warden van dc ge varen, Sveüke het gjmriutik van rauwe melk met zich mee kan brengen. De zoo terecht gevreesde ziekte, de- tuber culose, zou haar oorzaak kunnen, vin den in het gebruik van rauwe, dat. is ongekookte melk. Toen op de gevaren hiervan werd g,e^ wezen, was ook tegelijk het middel bi] de hand, iU. de melk te koken. Daar mee was dus ziekte-besmettelijk gevaar geweken. Het koken van mellc had ech ter zijn bezwaren: vele menschen hou den niet van gekookte melk, en wal veel erger was: door het koken verliest melk van haar natuurlijke eigenschappen en kan daardoor, vooral bij jonge kinderen een eigenaardige ziekte te voorschijn roepen, df.ie mioeiti fwordlen (toegeschre ven juist aan het gekookt zijn van de gebruikte melk. Ook hiervoor was we der baat te vinden door de melk, voor de voeding bestemd, aseptisch ie win nen, d.w.z. van koeien die door vc-earl- sienijkundige (ondier do-ck een waarborg geven, geen gevaar op te leveren, en waarbij ook door de verdere behande ling der melk dezelfde waarborg we-.d verkregen, ziektekiem vrij den verbrui ker te bereiken. Ik bedoel de melk ver kregen in de zg. gezondheids- of hygi ënische melkerijen. Het goed uitvoeren van alle te nemen voorzorgen bracht zooveel kosten mee, dat de daar venire gen melk noodzakelijk 20 a 25 cent per Ster moest kosten in-den tijd, toen de gewone consumptie-melk in die steden hoogstens 10 cent kostte. Het ligt voor de hand, dat de prijzen; zoo pas ge noemd, Ivoor gewone beurzen veel Je hoog waren. En waar nu de geit zoo goed als vrij van tuberculose is. d.w.z. dat tuberculose onder geiten heel wei nig voorkom)!, daar werd ion willekeu rig de aandacht naar de melk van dit dier geleld, waar het gold het gebruik van rauwe melk. Daar komt bij, dat hot dier 'het meest gehouden werd in een voudige gezinnen, waar juist eenige uiers goede melk zooveel goed kunnen doen. Een glas geitenmelk is honde-rd maal beter voor de kinderen» aan de voorheen vaak toegedeelde slappe koffie en thee: En dan in de huishouding voor .het bereiden van meelspijzen, voor het aanmaken van de groenten, soms ook voor Let karnen van boter, hóéveel be- leekenis heeft daar niet de geitenmelk'. Zoo kan de geitenfokkerij het middel zijn om de molk te brengen aan ieder. een. Met zulks te doen en op die wijza de volksgezondheid, de bevorderen wordt een groote weldaad verricht. In het algemeen kleven echter de gei ten nou der ij nog groote fouten ;ian. De gcitenhouders moeten in de aker- eerste plaats loeren, op welke wijze d# melk gewonnen moet worden, zal gé ze 'Lijn een gezond voedsel. Allereerst moe» ten ook zij weten, zoo goed als de groota veehouder, dat, het vee is een product van bodem, voedsel en gebruik. De bodem doet veel af aan den g#-: zondheidsloeb'.and der geiten. De baker mat dezer dieren was, in cle hooge stre ken, waar ze leefden en nog leven op een harden bodem met droge harde grassen. En wat zipn we hier ci.ikwi.lsl Dat dc dieren slaan in geitenstalloijes mat op den grond, maar er in, w iar. den toevalligcn bezoeker het vocht in de schoenen dringt. Op zoo'n bodem kan de gei.l riet tie nen; 'tze gaat kwijnen, wordt vatbaar, voor allerlei. ziekten en groote sterile is er het gevolg van. En het voedsel? Vier, vijfmaal per dag een slobber.- Daarmede krijgt het dier veel le veel vocht in het lichaam en worden de voe dende b es tan dde cle n veel le veel ver dund. Zoo'n voedsel past niet voor een dier dat van nature bestemd is narda grassen en hooi, dat op rotsachtig a gronden groeit, te eten. Niets geen alvai mag verloren gaan. en kan dit in den vorm van een slobber het best benut, welnu, dan doe men dat, maar niet va ker dan eens per dag. Heeft het dieii overigens behoefte aan water, dan geve men het frisch zuiver water te drinken, alsof het dier zich aan oen bron laaide En nu het gebruik. Al melkende komt de melk. lp den uier is bij den aanvang van het melken slechts een geringe hoe veelheid melk aanwezig, maar wel d3 grondstof voor de melk. Wat rnen nu met vaster hand melkt en zóó, dat het dier er een genot in vindt om gemolken te worden des te meer en beter molk krijgt men. „De laatste drop. is de bo- terknop", dat wil zeggen, de laalslo melk is de vetste; als men dus beter ui'!melkt, de uier eens eeni paar maal wrijft, des te beteras dit voor de ontwik keling van, de melkgevendheid ook Daarbij moet het dier. met zachtheid behandeld worden, niet mee,trekken of schoppen, maar het in een- goede stem ming brengen, dan geeft het zich voor de melkafscheiding, en eerst dan krijgt men de beste melk. Het doel der geitenfokkerij is melk productie én het vleesch. Goede melkge vende geiten te slachten, zooals in den laatsten tijd gebeurd is, moet stem af gekeurd worden." De melk heeft voor het gebruik een veel te groote waarde, om daarmee jonge dieren voor de slacht te fokken. BI. Burgerlijke Stand. LEIDEN. Overleden: J. Devilee. <z. 20 j. levenloos geboren kind van J- Rot en. S. Prevo A. M.. van Diernen, d. 7 j. J. G. Duijzend. z. 3 j. C. Gerritsen, m. 63 j. J. G. Posthumus, z. 16 j. P. J. Kramp z. 22 j. A. van Houten, z. 4 j. -- IL Mark s. 70 j. SASSENHE1M. Geboren: Johanna Geertruida d. van H. J. Jonkers en N. Spies Helena Johan na Maria d. van J J. L. Dieben en M. van Rijn Ernst Johannes Augustus zoon vart G. de Groot en L. A. M Bookelman. Jobje, d van M. Dwarswaard en C. H. Vlugt Getrouwd. P. Freriks j.m. 27 j. et P. G A. van Niekerk jd. 24 j. Overleden: J. Thijs, jin. 27 j. H. A. Bakker, jd. 54 j. - Telefn. 115. g| Bondsrijwielfiersteller. p AGENTDER Simplex-, Vierkleur- en andere Rijwielen. U Buime voorraad, 8605 Ie klas Reparatie-inriohting van alle soorton rijwielen, fü Vulcaniseeren met garantie. 1 OOK INZETTEN VAN NIEUWE DRADEN. Ijj Een partij 2de hands RIJWIELEN, waar- j§ onder 1st© klas merken. Hoekhuis Pieterskerkgracht 2a. Hf CONCERT i te geven door het uil 's-Gravenhage, Directeurde Heer A. C. L. WÊMELINK EWÏJMS<, aanvang 8 uur. 6313 Oude gaskronen Fiesschen, Jampotten cn Scheer- zeeppotten te koop gevraagd door I. DE TOMBE ZOON, Uiteretegracht 33, bij de Nieuwe Rijn, en Oude Heerengracht 10, Leiden, Telefoon 714. 5454 aan blokjes van 20 c.M. ge zaagd, wordt franco naastbij- gelegen station geleverd voor f310.- per I0.C0C K.G. Aanbevelend, 5377 J. C. BONTJE Tefl. 19. Stëoordeönde. Roelof arendsveen. Van al wat in den loop thjaw Tot heil der menschheld is Tot 't geen hot meest aandacht trekt. De schrik, die dames Wanneer hour haar vermind ree gaal Behoort gelukkig tot 't verleden, Fédora toch bezweert dit kwaal, Verkrijgbaar te LEIDEN bij. Gcbr. SUSAN, Haarlemmerstr. Maison SUSAN-BASOSKI, Oameskapsnlons, Yrourvest, 3. H. J. 1>E HAAN, NleMI Itijn 44. 5M)

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 4