BUITENLAND. BINNENLAND. pit blad verschijnt eiken dag, uitgez. Zon- en Feestd. n, AbonnementsDrijs bedraagt, bij vooruitbetaling, Leiden 13 ct. p. week, fl.7u p. kwartaal; bij Vm«p aeenten 14 ct. p. week, f 1.85 p. kwartaal.Franco I'nost f2.15 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- rP'J is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling 1 n °0ct. p. kwartaal,bij vooruitbetaling. Afzonderlijke minersVet-, niet Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 9e laargang. 'DONDERDAG 25 JULI 1918. Bureau: STEENSCHUUSS 15 - LEIDEN. Infer c. Telefoon 935. No. 2674 Posfbus 6. De Advertentieprijs nedraagt van 15 regels f0.75 elke legel meer 15 ct. Ingezonden niededeelingeij vau 15 regeU 11.50, elke regel meer 80 ct., met gratia bewijsnummer. Bij Contract aanzienlijke korting, Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertcntiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop ou yeikoop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder woord meer let. Weelde. I *\Ve hebben er reeds meer op -gewezen, 'dat het begrip weelde zoowel in oeco- "oroisclien als in moreelen zin een be trekkelijke beteekenis heeft. 1 Wat voor den een weelde is, behoeft dit no* niet te zijn voor den ander; en wat ,den een en tijd geoorloofd is, kan op an deren tijd, in andere omstandigheden, als weelde veroordeelig verdienen. Laten we dit even in een voorbeeld ver duidelijken. Wanneer vroeger b.v. een toch reeds gezond mensch iederen dag| een extra flinke hoeveelheid vleesch bij zijn middagmaal gebruikte, -dan behoefde dit nog niet als weelde te worden beschouwd. Er was immers een hoeveelheid, -groot -ge noeg om allen voldoende te spijGigen en 'meakon door geld-geven, door aalmoezen, aan den ruim-voorzienen levensdisch ook voor and-eren, financieel-misdeeltieneen plaats beschikbaar stellen. Nu is 't echter anders, nu is er gebrek aan -bijna alle le vensbehoeften, en degene, die daarvan meer gebruikt dan voor hem noodig of ge- wenscht is, staat schuldig aan weelde zoowel in oeconomischen als in moreelen zin. Van wat hij gebruikt, hadden meer dere anderen kunnen krijgen wat noodig is om hen voor ondervoeding te vrijwaren. En, om dit begirip van. weelde te zetten in de levenspractijk, willen wij hier wijzen op den plicht in algemeenen zin ge sproken van de bewoners in streken of plaatsen, waar nog geen gebrek dreigt, om anderen van het hunne mede te deelen. Zoo dezulken alles voor cich houden, be zondigen zij zich door weelde. Gelukkig zien zeer vele onzer Katholie ken in de plattelandsgemeenten, waar de toestand nog verre van ongunstig is, dit in, en nemen tot zich stadskinderen, die reeds ondervoed Gijn of met ondervoeding worden -bedreigd. Een heerlijk werk der Christelijke charitas, dat wij hier nog eens willen aanbevelen! Waar, ondanks -don- ernst der tijden, de weelde nog vaak de ergelijkste uitspattin gen vertoont, daar stijge onder ons hoo- ger en hooger de beoelening der christe lijke liefde 1 DE FRANSCHE VORDERINGEN AAN HET WESTELIJK FRONT. PLAATSE LIJKE GEVECHTEN OP DE MEESTE LINIES. DE BUIT DER FRANSCHEN UITGEBREID. MEENINGEN OMTRENT DEN AFWEER DER GEALLIEERDEN. DE „JUSTITIA" GETORPEDEERD. OVERZICHT. Op 't oogenblik schijnt de verwoede strijd aan het Weste-lijk front geluwd en een korte rustpoos van verade ming ingetreden. Op het slagveld tusschen Soissons en Reims is het over het alge meen, een rustige dag geweest, zoo wordt uit Berlijn gemeld, en ten Z. van de Ourcq en ten Z.W. van Reims zijn slechts plaat- |eelijke gevechten geleverd. De Franschen deelen mede, dat zij tus schen de Ourcq en de Marne haar aanval len hebben hervat en voortgezet. Op hun linkervleugel houden zij Armentières en het bosch van "Chatelet vast, van waar zij zijn voortgerukt tot Erécy, dat zij bezet hebben. In het centrum hebben de Fransch-Ame- rikaansche troepen op sommige punten «en vooruitgang van ruim 3 K.M. gemaakt. Verwoede gevechten zijn geleverd in de stneek van Epieds en T-rugny. (Epieds, dat door de Duitschers heroverd was, is op nieuw hernomen door een tegenaanval der Amerikanen.) Ten N. van deze twee dor pen hebben' de Franschen hun linie voor- uitgebracht tot voorbij Courpoil. Op den rechtervleugel hebben de Fran schen vorderingen gemaakt in het bosch van Fère, ten N. van Chartèves en van ïaulgonne. Meer Oostelijk hebben zij hun brugge- hootd van Trèloup uitgebreid en den zui delijken zoom van het bosch van Ris ver overd. In dezen sector eijn 5 kanonnen van 15 c.M., een 50-tal machinegeweren en een aanzienlijke hoeveelheid materiaal buitge maakt. Bij de gevechten van gisteren, ge durende welke de Fransche troepen het hosch van Reims ten Z. van Courmas ver overden, hebben zij ettelijke honderden ge hangenen gemaakt. Ten N. van Montdidiêr bedraagt het totaal aantal gevangenen, door de Fran schen op 23 dezer gemaakt in de streek van Mailly-Raineval-Aubevillers 1850, o. w. 52 officieren met inbegrip van 4 bataljons commandante^ Onder het buitgemaakte materieel zijn 4 kanonnen van 77 m.M., 55 loopgraafkanonnen en 300 machinegewe- De jongste gebeurtenissen hebben den indruk versterkt, dat men bij den afweer der Geallieerden in den slag bij Reims en hun tegenaanval tusschen de Aisne en de Marne te doen had met een, ook in hare samenvoeging stelselmatig voorbereide, eenparige handeling. De Fransche -legeraanvoering had het Duitsche aanvalspunt bijtijds doorgrond, de verdediging op de bedreigde punten zorgvuldig kunnen organiseeren en den flankstoot tusschen Aisne en Marne voor bereiden. Zij was, schrijft de Matin", bekend met het plan van den vijand, zijn maatregelen en het oogenblik zelfs waar op de aanval gou plaats vinden. De Duitsche legeraanvoering had even eens met het Fransche tegenoffensief reke ning gehouden. Zij was op de hoogte van het in gereedheid brengen der aanvals- troepen op het terrein van Soissons en aan beide zijden van de Ourcq. Daar de aan val sedert geruimen tijd verwacht werd, was evenals bij vorige afweerslagen het Duitsche voorterrein aanmerkelijk uitge breid en de artillerie diep geëchelonneerd opgesteld. Duitsche bladen wijzen or op, dat de verrassing derhalve van zuiver taktischen aard was en in verband stond met den massa-inzet op bepaalde punten van het front en het tijdstip van den aanval. Uit de berichten blijkt, dat verleden Za terdag niet de voormalige „Vaterland" (de tegenwoordige „Levathian") getorpedeerd is, maar een schip van de White Star Line, n.l. de „Justitia". Er valt niet aan te twijfelen of dit schip is het grootste schip van de Nederlandsche vloot, de nieuwe „Statendam", van de Holl.-Ameri.kalijn. In uiterlijk kwam de ex-,,Statendam" veel overeen met de „Va terland", hetgeen dus de vergissing van den Duitschen duikbootkapitein kan ver klaren. De plaats waar de beweerde tor pedeering van de „Vaterland" had plaats -gevonden, n.l. ter hoogte van de Noordkust van Ierland, had reeds bij de directie der Hcxll. Amer, Lijn het vermoeden doen rijzen dat het getorpedeerde schip de ex-,,Staten dam" moest -zijn geweest. Thans wordt dit vermoeden door een Duitsch bericht bevestigd. De vaste route van de „Justitia" ging n.l. langs de noordkust, van Ierland, ter wijl de ex-„Vaterland" geregeld tusschen de Ver. Staten en een Fransche haven, dus bezwaarlijk ter noordkust van Ierland had kunnen zijn aangetroffen. Wellicht voer de ex-„Statendam" Bon der begeleidende oorlogsschepen, op haar snelheid' vertrouwende voor haar veilig heid. De .Statendam" voer niet voor Ne- derlandsdhe, doch vaor Enge'.s^he reke ning op risico. 0p Zee. De „Justitia" getorpedeerd. Het s.s. „Justitia" van de White Star lijn (groot 32,000 ton), is Zaterdagochtend aan de Iersche noordkust door een duik boot getorpedeerd en tot zinken gebracht. Het schip had een equipage van 600 a 700 man, waarvan elf gedood werden. Gecon stateerd -werd, dat de duikboot tien torpe do's afschoot, waarvan vier tot ontploffing werden gebracht door kanonvuur van het stoomschip uit. Er kwamen geen passa giers om het leven. Het gevecht van de „Justitia" met de duikboot duurde 24 uur. De eerste torpedo trof Vrijdagmiddag 3 uur de machineka mer, waardoor het schip moest stoppen. Van de overige torpedo's hadden slechts twee effect. Het schip bleef drijven tot Zaterdagmorgen. De overlevenden zijn in een Iersche ha ven geland. Een schoener tot zinken gebra,cht. De Amerikaansche schoener „Robert Ri chard" is den 22sten Juli aan de kust van Maine tot zinken gebracht. Duitschland. Het gebrek aan priesters. Als een treurig teeken des tijds meldt de „Rottenburger JZtg.", dat bij de jong ste priesterwijding te Rottenburg slechts één de H. wijdingen ontving. Sinds 1914 is het aantal der nieuw-gewijden in dit diocees, waar het aantal priesters toch al veel te gering] was, voortdurend afgeno men. De helft der priester-candidaten der 4 laatste jaren vonden op het slagveld den dood. Het Vrijmetselaars-congres te Berlijn. Men schrijft aan „De Tijd": Herhaaldelijk kan men vooral in de Ger- maansche, Katholieke -bladen allerlei ten- dqpzieuse berichten opmerken - over den invloed der vrijmetselarij aan Entente zijde. Ongetwijfeld is die invloed niet ge ring en in menig opzicht noodlottig voor de kerkelijke en godsdienstige quaesties, welke van de oorlogslotgevallen niet te scheiden zijn. Evenwel Gijn bedoelde bladen in Duitsch land wel de minst gerechtigden, om in dezen vermanend en dreigend op te tre den. Dat ook in Duitschland onder auspi ciën van leden der keizerlijke familie de loge wroet en werkt is bekend. Nog pas vergaderden' in de hoofdstad van Duitschland de grootmeësters en ver tegenwoordigers van alle geheime genoot schappen in dat land en Hongarije met de accacia-vereenigingen van Bulgarije en de Mahomedaansche loges met hun Turk- schen, voor de moraliteit zoo verderfelij- ken eeredienst. De Duitsche troffel in bondgenootschap met het kromzwaard on der de Halve Maan en de teekenplank van Hongarije! Daar de vergadering ook aan het poli tieke oorlogsbondgenootschap dienstbaar werd gemaakt en met instemming van de Duitsche regeering plaats vond, zonden de vereenigde Broeders geestdriftige tele grammen vol toewijding aan, ,den keizer v. Duitschland en den nieuwen Sultan. Ook werden onder groot vertoon de leden van het congires der geheime genootschappen in het jachtslot Klein-Glienckc, ten Wes ten van Potsdam, ontvangen door niemand minder dan" Prins Frederik Leopold van Pruisen, die zelf een hoogen vrijmetse laarsrang (bekleedt, en die een toepraak tot hen hield, waarin hij zinspeelde op de politieke trouw der Broeders. Italië. Een socialistisch congres verboden. De „Times" verneemt uit Rome dat de minister van Binnen-landsche Zaken de bij eenkomst van het nationale socialistische congres, dat aan het. einde der maand te Rome zou vergaderen, heeft verboden. Rusland. De tsaritsa weggevoerd. De tsaritsa is uitJekaterinaburgj wegge voerd. Er is verder een besluit gepubliceerd, waarbij de inbeslagneming van alle eigen dommen der tsarenfamilie wordt bevolen. De onderhandelingen met Fire'and. De FinsohedRu-seische onderhandelingen zullen, naar de „Norddeutsche" verneemt, op wensch van de beide regeeringen te Berlijn plaats hebben. Het onderwerp zal zijn de gozamenlijke betrekkingen -tusschen Finland en Noord- Rusland. Voor alles is een regeling van de grenskwesties, d. w.~z. de beslissing over de staatkundige afhankelijkheid van Oost-Karelie gewenscht. De dood van den Tsaar. De berichten bevestigen, dat de tsaar door een eigendunkelijke beschikking van het centraal bestuur in Jekaterinenburg is terechtgesteld, nadat men een wijd verlak te samenzwering op lffet spoor was geko men, welke beoogde den tsaar weer ten troon te hebben. In een auto met drie roo- de gardisten werd de tsaar weggevoerd. Toen hem het besluit, dat hij gedood zou worden, voorgelezen werd, nam hij het doodvonnis zeer gelaten op. Zijn verzoek om de tsaritsa nog eenmaal te mogen Gien werd geweigerd; ook werd hem niet ver gund iets op schrift te stellen. Eerst -later heeft de regeering te Moskou het vonnis bekrachigd. Zuid-Afrika. Mijnongeluk. Ten gevolge van een Mftongeluk in <ie Charltonmijn te Johannesburg, tengevolge van het breken van het hijschtouw, viel de kooi van duizend voet hoogite. Bij het ongeluk vonden 21 blanke werklieden den dood. Van het Vaticaan. Frankrijk, de H. Stool en het Oosten. Een bericht uit Genua meldt van onte vredenheid in sommige Fransche politieke kringen over het feit dat de nieuwe Chi- neesche gezant te Madrid tevens in die qualiteit zal worden benoemd bij den H. Stoel. Zij beroepen zich daarbij op de be kende oude protectoraats-rechten van Fï-ankrijk over.de Katholieken en katholie ke instellingen in het Verre Oosten. Vooral de -benoeming van een pauselij- iken nuntius te Peking heeft do vrees voor oen verlies van d'e Fransdho privileges in het Verre Oosten doen toenemen en het gedeeltelijk herstel bespoedigd der diplo matieke betrekkingen tusschen Frankrijk en den H. Stoel, door de benoeming van den voormaligen minister Denys Cochin als diplomatiek vertegenwoordiger van Frankrijk bij het Vaticaan. Nederland en de Oorlog. D e ,,Z ij-I d ij k". Bij het departement van Buitenlandsche Zaken is bericht ontvangen dat de „Zijl- dijk'.' met een -lading grondstoffen voor broodbereiding gisteren uit New-York naar Nederland is vertrokken. De „F r i s i a". Het s.s. „Frisia", van Amsterdam naar Buenos-Ayres, arriveerde 21 Juli te New- York. Het Ned. stoomschip „Sta-ten- dia m" gezonken, Het in 1917 in de vaart gekomen 6.s. „Statendam" aran- de Ho-lland-Am er ik a- •lijn is op 20 dezer getorpedeerd en gezon ken-. Het ©chip was door de Engelsche regee ring oj gevorderd en voer nu onder den -naam „Justitia" als passagiersschip tus schen Liverpool en New-York onder direc tie van de White Starlijn; De „Statendam" was 32.234 bruto en 19.801 nebto ito-n groot, in 1917 bij Harla-nd Wolff te Belfast gebouwd. Vjörvoer per beurtboot. De Stct. bevat de max i mum-vrachtprij zen, vastgesteld voor het vervoer r-er beurt-boot. Ons dagelijksch brood. Van 20 Juli af bestaat ons brood uit de volgende samenstelling: Het bloem voor wittebrood uit 30 pet. in- landsche rogge, 25 pet. binnenlandsche tarwe, 25 pet. buitenlandsche tarwe, 10 pet. Amerikaansche patent en 10 pet. aard appelmeel. Het meel voor kropbroad uit 30 pet. in- landsche rogge,. 20 pet. inlandsche tarwer 20 pet. buitenlandsche tarwe, 10 pet. mais, 10 pet. peulvruchten, 5 pet. lijnkoek en 5 pet. grind, gries en zemelen. Teeltregeling 1919. Omdat de voedselproductie in het oogst jaar 1919 tot Goodanige hoogte moet opge voerd worden dat met meerdere gerustheid de toekomst kan tegemoet gezien worden-, moeten ook de zuivere tuinbouwbedrijven, met inbegrip van die voor de bollenteelt in de Teeltregeling worden opgenomen. De verbouw in die bedrijven moet opnieuw worden geregeld, en de teelt van export artikelen nog sterker dan thans worden ingekrompen. Daarom heeft de Ned. Tuin- bouwraad zich tot de Groepen en afdee- -lingen gewend om voorstellen të doen. Het Centraal Bestuur heeft nu met de besturen der Groepen een algemeene ver gadering gehouden waarop de Teeltrege ling werd besproken. Van de 'onderscheidene Groepen waren Uitgewerkte rapporten ingekomen, die door de vertegenwoordigers dier teelten nader mondeling werden toegelicht. Ook aan de zaad-, bloembollen- en fruitteelt werd de noodige aandacht gewijd. Nadat de zaken uitvoerig waren -bespro ken', werd besloten een adres aan den minister te zenden waarin het hier gespro kene zal worden medegedeeld. Ter sprake werd gebracht dat vele land bouwers in Noord-IIolland, maar ook el ders, terstond nadat de aanneming dec Scheurwet bekend werd, groote en kleine aardappelen van de vroege soorten hebben opgekocht om die op versch gescheurd land uit te poten. Daardoor zal een sterke uit breiding gegeven worden aan den teelb van vroege aardappelen die niet bewaard kunnen worden, ten koste, van de goed •bewaarbare -latei soorten. Besloten werd daarom dit onder de aandacht van den minister te brengen en hem te venzoeken maatregelen te nemen-, opdat zulk een on- gewenschte uitbreiding voorkomen worde. Suiker voor hotels, enz. - Het Bureau voor Mededeelingen inzak© de Voedselvoorziening vestigt er de aan dacht op dat hotels, café's, restaurants, pensions en dergelijke inrichtingen ten aanzien der suikerrantsoeneering als in- dustrieelen worden beschouwd. Zij moeten derhalve bij het Rijkskantoor voor Suiker te Amsterdam aanvragen om ingeschreven te worden. De burgemeesters mogen geen aanvragen van dergelijke inrichtingen goedkeuren, maar dienen de -belangheb benden te verwijzen naar het Rijkskan toor voor Suiker. De tabak-industrie. In «en te Utrecht, in lret Gebouw van Kunsten en Wetenschappen gehouden aL- gemeene vergadering van de fabrikanten- organisaties, is de volgende motie aange nomen: „•Het Verbond van Vereenigingen van! Sigarenfabrikanten in Nederland, geves tigd te Utrecht, en de R.-K. Zuidelijke Bond van tabaks- en sigarenfabrikanten, gevestigd' te 's-Hertogenbosch, vertegen woordigend 360 si garenfalbri kanten met ongeveer 18.000 werklieden in hun dienst, in algemeene verga-dering bijeen le Utrecht op 23 Juli; betreuren dat een groote stilstand in het be.drijf is ingetreden, omdat het R.B.T.- maatregelen voorstelt, die hun organisa ties meenen niet te kunnen aanvaarden; spreken liun leedwezen uit over het f^it, da-t (ter oorzake van dezie stagnatie* vel© fabrikanten zich genoodzaakt zien- zich te onderwerpen aan- de voorgestelde, voor het bcdrij'f zeer knellende bepalingen; '2ien daarin oen aanslag op hun orga nisatie; verklaren zich bereid in-ede te .werken- tot oplossing van de verschillende moei lijkheden, mits hun organisaties erkend worden, o.a. doordattwee leden van elk) dier beide vereenigingen zitting kunnen nemen in de commissie van toezicht van het R.B.T., waardoor het in de toekomst uitgesloten is, dat maatregelen worden genomen, zonder voldoend overleg met de industrie; meenen niet verantwoordelijk te kunnen! worden gesteld voor de ernstige en na- deelige gevolgen, die daaruit voortvloeien voor de industrie en de daarin werkende fabrikanten en werklieden; besluiten daarom 'bij den minister van Land-bouw een audiëntie aan te vragen, ten- einde dezen noodtoestand te bespre ken, alvorens hun leden zich gedrongen zullen zien hun fabrieken geheel of ge deeltelijk te eliliten." De Rijksmiddelen. 's Rijksmiddelen hebben in Juni opge bracht f24,007,i28.85«/» tegen f23,416.053.82 in Juni 1917. Er is dus een vermeerdering van f 591,375.03»/,. Er is over de eerste zes maanden van dit jaar ontvangen f 124,420,789.41, tegen f 113,582,545.15 in gelijk tijdperk van 1917, terwijl 6 twaalfden van do raming f 108,391,999.98 -bedraagt. De belastingen in verband met de bui tengewone omstandigheden hebben in het eerste halfjaar f 120,742,821.16»/^ opge bracht, terwijl aan opcenten voor het Lee- ningsfonds 1914 is ontvangen f 21,267,797.05 Plaatsvervangende Kamerleden. Naar verluidt zal de heer J. Beckers, uit Jabeek, indien het Tweede Kamerlid de heer M. Bongaerts zou worden benoemd tot Minister van Waterstaat, zijn plaats als Kamerlid (opschuivend) overlaten aan d"en heer Jules Schaepken® van Riempdt Jr. ie Maastricht. „Tijd". Reorganisatie Kamovs van Koophandel. Naar wij van bevoegde zijde vernemen. FEUILLETON. DE KINDEREN VAN DEN RENTMEESTER. Nog nimmer had de hoogmoed van Lea zooveel voedsel gekregen als dien avond, te als haar houding bij het telkens bin nentreden van nieuwe gasten niet zoo def- *'g bad moeten wezen, zou men beter héb- ten kunnen opmerken hoe haar oogen ^bitterden van geest. Een oogenblik ge doelde zij zich voldaan. Maar toch er ont- teak iets aan ze keek van tijd tot tijd onrustig naar de pendule. Waar -bleef de lam»lie de Montgrand? -De meeste genoodigden waren intus- en tegenwoordig en op herhaalde uit- oodiging zong Lea met haar gezelschaps- j|I»er, Leopoldine des Genets, een duet. o midden van de plechtige ©tilte" door de gem&ene aandacht van den scboonen Rr Sow»jd, versoheen Tancrede de Mont- h, Lea ©evoelde een zelfvoldoening, cm ?°r haar fret bloéd naar de wan- coiri i-maakle een zeer beleefd r1Ijnent en terwijl hij Gijn blik over het sohap liet weiden, had hij spoedig be merkt, dat hier het kapitaal en de 'kunst waren vereenigd. Maar was hij niet van adel? Lea bewoog zich gemakkelijk onder al de weelde, die haar omringde. Zij wist als gastvrouw uitmuntend de eer van het huis van haar broeder op te houden en wendde zich nu eens links, dan eens rechts tot de verschillendte groepjes, zonder met het eene te vertrouwelijk te worden of tegenover het andere te deftig. Zij gevoelde zich thuis in dien kring en Tiburce sloeg haar houding met welgevallen gade. Neen, hij had zich niet vergist in zijn zuster. Omstreeks elf uur, toen men Gag dat alle gasten aanwezig waren, begaf Lea zich aan den arm van Leopoldine des Genets naar het kabinetje. De verborgenheden van dat heiligdom waren voor niemand geheim gehouden en toch was iedereen nieuwsgierig en in spanning. De zware gordijnen waarin de attributen der schoo- ne kunsten met gouddraad waren aange bracht, ontsloten zich en iedereen werd verzocht Lea's schilderstuk en haar beeld houwwerk te komen bezichtigen, en uit de hand van de schoone schrijfster een exemplaar van haar pennevrucht te aan vaarden. Denk niet dat men zich verdrong in den tempel dex muze. de etiouette kwam hier vriendelijk tusschenbeide. Elk Gijne beurt. We zien ook Tancrede de Montgrand -binnentredeh. „Mejuffrouw", zei hij, „het oogenblik kwam mij bij onze eerste ontmoeting he denavond hiertoe minder gunstig voor en daarom verzoek ik u bij deze mama en Paula te verschoonen, voor de tekortko ming in het volbrengen harer beloften. Mama is -licht ongesteld geworden en mijne zuster kon haar voor dit geval niet alleen laten." „Ontvang mijn betuiging van deelne ming, mijnheer de burggraaf. Het zou mij zeer veel -leed doen als deee ongesteldheid van ernstigen aard mocht worden." Intusschen geloofde Lea geen woord van al wat Tancrede gezegd had. Zij ge voelde als bij ingeving dat die voorge wende ongesteldheid slechts een uitvlucht was, en met zeer veel moeite behield zij hare kalmte en met een' lachje bood zij hem het boek aan met vriendelijk verzoek het welwillend te beoordeclen. „Ik ben geen criticus, juffrouw", zei Tancrede zeer bescheiden. „Ge ontwijkt de critiek misschicn?" „Neen, werkelijk niet." „Dan Guit ge mij uw oordeel over mijn schilderstuk ook niet weigeren." „Uw schilderij vind ik prachtig." „Dat is eenvoudig een compliment." „Eene waarheid, juffrouw." „En mijn beeldhouwwerk?" „Doet mij denken aan Michel-Angelo." „Nu spot ge er mee!" „Neen, volstrekt niet!" „En zult ge mijn roman -lezen?'* „Neen", antwoordde Tancrede. Lea werd bleek. „Niet", riep zij uit. „En ge leest zoo vaak werken van eèn onbekende!" „Zeker, maar uw roman lees ik niet!" „Verklaar u, mijnheer de -burggraaf, verklaar u!" En ze wierp zioh achterover in de fau teuil, terwijl ze hare schoone, schitterende oogen strak op den jongeling vestigde. Ook hij bad zijn blik op haar gericht met een mengelmoes van bewondering en medelijden. „Zie eens, ik herinner mij immer met genoegen de jaren onzer jeugd, toen we in de lanen van het kasteel als kinderen onschuldig ons vermaakten. Die herinne ring komt ook thans in mij op. Maar ze kan niet -levendig, niet frisch meer zijn als ik u hier omringd zie van zooveel wereld sclie ijdelheid. Ik eerbiedig de kunsten, de wetenschap, ook waa<r ze door een vrouw worden beoefend en wel verre van een vrouw hare verdiensten op dit gebied te ontzeggen, omdat ze een vrouw is en an dere plichten haar roepen, kan ik toch niet van mij verkrijgen uw streven aan te moedigen. Ik neem aan, dat uw geest zoo voordeelig ontwikkeld is, dat ge u een schitterenden naam kunt verwerven, maar wijd u dan geheel aan de kunst. Wee© niet gastvrouw en romanschrijfster tege lijk. De bedwelming der vleierij is even ge vaarlijk voor de Giel als de dronkenschap voor het lichaam. Den roem dien gij onder deze omstandigheden gaat inoogsten, zult ge eenmaal zelf naar waarde leeren schat ten. Neen, Lea, nogmaals, waar ik u zoo als schrijfster zie optreden, verliest dia streelende herinnering aan onze kinderja ren haar schoonheid." „Dus", vroeg Lea met bevende stem, „zal mijn naam in de letterkundige we reld mij van alle weldenkenden verwij deren?" (Wordt vervolgd),

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 1