De Oorlog. ï)it blad verschijnt eiken dag, uftgez. Zon- en Feestd. De Abonnementsprijs bedraagt, bij' vooruitbetaling, «oor Leiden 13 ct. p. weck, fl.70 p. kwartaal; bij onze agenten 14 ct. p. week, f 1.35 p. kwartaal. Franco «osf f2.15 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- Flati is voor de Abonné's vererggbaar tegen betaling van 20ct. p. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct.,met Geïllustreerd Zondagsblad S cent. 9e Jaargang. DONDERDAG 11 JULI 1918. Bureau: STEEÏiSCHUUfl <5 - LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Do •A.dvertenüeprije'bedraftgt van 1—5 tegèTs f0.7o elke ïegel meer 15 ct. Ingezonden mededeeiingen van' 15 regels 11.50, elke regel meer 30 ct., inet gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en yerkoop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder w<5ord meer let» Droevig. *0nder de droevigste verschijnselen, van onzen tijd behoort de georganiseerde God- loochenings-.propaganda, de georganiseer de God'sdi eixst-b e&tri jcLi ng Een bond, die het verderfelijke doel zou nastreven, den oorlog voort te zetten, zou minder verderfelijk zijn, dan die vereeni- ging, die beoogt uit de hoofden en harten der menischen weg te rukken, het licht en bet-geluk van de Gods-kennis. En tzulk een -vereeciging is ,,De Dageraad" een ver- jeeniging, die, gelukkig, onder de welden- kenden van alle godsdiensten en ook on der de niet-fanatieke godsdienstloozen al gemeens afkeer en walging opwekt, maar die toch niet afhoudt, propaganda te,ma ken en- hare haat-actie uit te breiden, ook in de stad Leiden. 06k in onze stad en wel door middel van lectuur en vergaderingen. 't Behoeft toch niet gezegd, dat een Ka tholiek een dergelijke -propaganda, die aanrandt de eer van zijn heilig Geloof, die heleedigen durft God-Almachtig, onzen Schepper en Vader, geen aandacht kan waard schenken, neertrapt in het slijk van een aJgeheele minachting. Er is geen propaganda, zóó zed e-b e- d ervend, als de propaganda vari een vereeniging als ,,De Dageraad", daar de»ze uit de menschheid tracht te verbannen, de bron van eiken zedelijkheids-plicht, name lijk de kennis van God, Die is de Belooner van het goed en de Wreker van het kwaad. Meer nog, dan om de duizenden, die sterven den droeven dood op de slagvel den, moeten wij treuren om de tientallen, per zJiele-leven wordt gedood door een dier gelijke. satanische propaganda. 't Is bedroevend, dat in onze samenle ving: een actie, als van ,,De Dageraad", die het waarachtig geluk der burgers, voor zoover het in haar macht is, onder- mijrit, vrij-uit kan -gaan! Rónd de Kamerverkiezingen DE VROUWELIJKE CANDIDATEN. Eén van de. merkwaardigste vedschijn- jslen van, de Kamerverkiezing is, dat de dezers absoluut geen lust hebben getoond >m vrouwen in het Parlemenf/te brengen. Terwijl verscheidene candidaten met voorkeur-stemmen gekozen zijn, is daar onder geen enkele vrouw. Mej. Groene- weg, van'de sociaal-democraten, de eenig- fökozen vrouw, dankt dit niie.t aan de 569 stemmen, welke zij. zèl-f kreeg, maar aan le overdradht-stemnxen, d'i-e zij; ontving. ;t ievolg dus van stemmen op nummer één. De „Tel." geeft,-om- het verschijnsel dui delijk te. oonstateer-eru, een lijst van de! die ala candidaten aan de verkies ling hébben deelgenomen, met het aantal voorkeuir-steminen, dat zij ontvingen. Uit dat overzicht blijkt, dat speciaal in de 'ere partijen het resulaat voor de vrouwen eenvoudig niet® beteekent. Telt men alle stemmen samen, dan. be reikt men, dat van die 1.344.309 kiezers, die een'geldige stem uitbrachten, slechts 10.425 een voorkeurstem op een vrouw bc-Öben uitgebracht, dat is slechts ruim Ö.7 pet. De dames wil men dn a voorloopdg liever buiten de Kamer houden. Trouwens, in ons staatsrecht is weinig rekening gehou den met een vrouwelijk Kamerlid. Dit blijkt ook uit die vraag van de „Msbd." iaraar HET AMBTS-COSTUUM VAN VROU WELIJKE KAMERLEDEN. 'Bij de vaststelling van het ambtscos- t'Jurn voor de Kamerleden is aan de moge lijkheid', dat op het Binnenhof ooit een dame als volksvertegenwoordiger zou netelen, niet gedacht, izooals uit de bepa lingen en voorschriften over liet amhts- costuum uit de ou.de stukken is gebleken, beschikbare gegevens over het age waad der Kamerleden zijn niet bijzonder uitvoerig, ein zeer sporadisch. Tot dez-e conclusie komt ook de heer J. J. |vm Kerkwijk in Vragen deo Tij-cis" van '"'M waar hij in een artikel het cosiuum •van de leden der Staten-G en-er aal be spreekt eni zegt, dat flrem uit oen onder-' zoek is gebleken, dat de meeste stukken, die op het costuum betrekking hebben, verdwenen zijn. Vandaar dat in den- loop der tijden af wisseling in het costuum is gebracht. Steek, rok en degen zijn steeda dezelfde -gebleven, alleen de pantalon varieerde tuis- schen witte pantalon mot goud galon en blauwe pantalon met goud galon voor het groote costuum en effen blauwe pantalon zonder gulon voor het gewoon of kleine costuum. Ofschoon aan liet dragen van het ambts- costuum niet a-ltijd streng de hand is ge houden, toch wordt het bij sommige gele.'- genheden als deepening der zitting van de Statein-Generaal door de Koningin, nog door velen gedragen. Men zal dus ook voor de dam,ës-Kamerleden een costuum hebben vast te stellen om er zich, als zij zulks wenschen, bij officieele gelegenhe den mee te kunnen tooien. ZIJN DE SCHERVEN TE LIJMEN? ■Het Unie-Liberale Kamerlid Jhr. R. R. L. de Muralt spoort de vrijzinnigen tot horeeniging aan. We hebben allen schuld, biecht hij eerlijk op. We hebben elkaar zwart gemaakt en bestreden, tot -voordeel van rechts en rood. De heer De Muralt wil de scherven dier vrijizinnige partijen weer aan elkaar lij men. Met het oog waarop? „De Provinciale Statenverkiezingen staan voor de deur. Een 'heel wat gewichtiger verkiezing dan die, welke achter ons ligt." Of dit laatste juist is, laten we daar, meent „Hot Huisgezin". Maar d-e heer De Muralt-heeft uitstekend begrepen,- dat de Statenverkiezingen de gelegenheid bieden, de rechtsdho meerdieaheid in de Eerste Ka- zner te breken. Daartoe wil h-ij alle krach ten inspannen. Laat bet ons gezegd) zijn en de-mobili- seeren wij niet. Niet over vier jaar eerst moeten wiji gereed staan. Over een half jaar reeds wacht ons oen nieuwe strijd, dien zoowel de vrijzinnigen als de sociaal democraten met groote felheid zullen voeren. DE KABINETSCRISIS. Naar wij vernemen, heeft in oen verg ad hering van de af deeling Arnhem der S. D. A. P., do heer Kleerekooper verklaard, dat de S. 'D. A. P. niet zou deelnemen aan een nationaal ministerie, daar ze daarvoor niet de mede-verantwoordelijkheid wil aanvaarden. - Alleen op het socialistisch program is de S. D. A. P. (bereid mede de verantwoordelijkheid te aanvaarden. De heeren hebben het, gevraagd of on gevraagd, maar te zeggen. De uitkomst kon- wel eens anders blijken. Troelstra is per gek 1 eede, jas op visite geweest hij H. M. de Koningin, ©n. wie weet hoe hem een mi-nisters-jaisje zij. het dan een rood heeft toegelachen. 't Is thans- geen 1913 meerl HET NIEUWE KIESRECHT. 't Is niet onaardig op te .merken, dat de heer De Groot van den Bco-nomischen Bond het feit van zijn verkiezing te danken heeft aan de verwerping van het amendement- 'Borgaertis. De .heer 'Bongaer.ts stelde n.l. bij amen dement voor, dat in geval van dubbele verkiezing van een 'bepaald candidaat, alle stemmenvan dezen candidaat, ver kregen op de lijst, waarvoor hij niet zit ting neemt, zouden overgaan op de wijze, als in de wet voor de gewone overschotten boven den kiesdeeler ia bepaald. Hoewel dit amendement geheel in de lijn van het ontwerp lag, zich er volkomen bij aansloot en dezelfde argumenten pp zijn zijde had, die voor de gewone stem- oVerdracht pleiten, werd het met 38 tegen 30 stemmen Verworpen. Indien het aangenomen was, zouden alle Zuid-IT-ollandisehe ©temmen van den heer Tireüb overgegaan zijn- op Mr. Mesritz en zou -deze en niiet de heer De Groot verko zen zdju BUITENLAND. Plaatselijke aanvaren in het Westen. Geschuistrijd aan het ItaliaanSche foerg- front. Oostenrijksche terugtocht bij Berat. Ernstig conflict tu-sschen Ru&Sancf en Engeland. De toestand in Rus"and verbeterd. Overzicht. Op het "Westelijk front wor den slechts afgeslagen Duitsche aanvallen ten O. van Villers^Bretonneux en Engelsche vorderingen bij Merris gemeld. In Italië bepaalt de strijd zich voor het oogenhlik tot geschutsactie. In Albanië erkennen de Oosten rijkers, dat eij onder den druk der Fransch- Italiaansche troepen in de streek van Be rat zijn teruggetrokken. Het Russische conflict met Engeland neemt voortdurend scher per vormen aan. Uit St. Petersburg worden nieuwe opzienbarende arrestaties gemeld, waaronder ook van oud-ministers. De En tente-gezanten houden voortdurend be sprekingen. Naar het heet, zal de Engel sche gezant eerstdaags naar Archangel gaan, waarheen echter, als gemeld, de sovjet-regeering het reizen verboden heeft, in verband met de gebeurtenissen- aan de Moermankust. In de haven van Archangel zijn, onge veer 10,000 Franschen en Serviërs geland om „stad en land tegen een overval der Duitsche krijgsgevangenen te bescher men". Zoo groeit de daar saamgetrokken strijdmacht der Geallieerden «ienderoogen aan en de reeds -lang dreigende botsing zal dus naar alle waarschijnlijkheid wel spoe dig volgen. Duitschland. -J)e crisis en Von Kühlmatw, Volgens een -bericht uit Berlijn heerscht in Rijksdagkringen gevoeligheid -over het feit dat de Rijksdag in geen enkel opzicht gekend is in de crisis aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken. Men verwacht in verband hiermede heftige aanvallen te gen de .regeering. Evenwel bestaat er groote onzekerheid ten aanzien van de samenstelling der meerderheidspartijen, welke deze oppositie zull'erv. voeren, en men houdt rekening met do mogelijkheid, dat de partijen welke op hetstandpunt der vredesresolutie staan, numeriek in de minderheid zullen, komen. Het „Berliner Tageblatt", „Deutsche Tageszeitung" en „Hamburger Fremden- blatt" verklaren zich zeer ingenomen met het aftreden van Von Kühlmann als staats secretaris van Buitenlandsche Zaken en achtten hem steeds niet berekend voor cijn taak. Von Hinfee, Naar de „Germania" verneemt, zou von Hintze ook in aanmerking komen- als op volger van graaf Mirbach! Het ontslag van von Kühlmann was evenwel, tóen het bla'd dit bericht publiceerde,no-g nietinge diend. Uit den Rijksdag. In de hoofdcommissie uit den Rijksdag heeft vice-kanselier von Payer meegedeeld, dat von Hertling, die uit het hoofdkwartier te Berlijn is teruggekeerd, met de leden den -politieken toestand wenscht te be spreken. Daarbij zal dan waarschijnlijk over de reden en de beteekenis van von Kühlmanns aftreden wel meer -licht worden .ontstoken. Geer» vrouwelijke ambtenaren. De minister van binnenlandsche zaken heeft beslist, dat de benoeming van vrou welijke personen in staatsambten of plaats vervangende betrekkingen van staatsamb ten niet toelaatbaar i9. De besturen van steden en 'landelijke districten hebben een aanschrijving gekregen van deze beslis sing. Tsjechische fcetoogingcre. De „Reich'Sjpost" verneemt uit Olmöte: Naar aanleiding van het -feest van den be schermheilige van het Slavische .land had gisteren in (het iAroeihide bedevaartsoord Welshrad een grootsche betooging plaats van Tsjechische katholieken. Hieraan werd deelgenomen door meer dan 30,000 perso nen. De afgevaardigde dr. Hub an hield een rede, waarin hij verklaarde, dat het .katholieke Tsjechische volk strijdt voor de zelfstandigheid van de natie en een -eigen staatwezen in het kader der monarchie en onder de dynastie van de Habsburgers. Engeland. Een record. De „Daily Telegraph" verneemt uit Bel fast, dat de arbeiders van de Clark Com pany- een record hebben geslagen door in vijftien werkdagen een standaardschip van achtduizend ton na het van stapel loo- pe9 voor de zee gereed te nfaken. De geallieerden en Rusiaml. De „Daily Telegraph" bevat een eenigs- zins tegenstrijdig hoofdartikel, waarin ©ersit aangetoond wordt dat de Bolsfjewiki- sch'e regeering begint te wankelen en waarin later op gewapende interventie in Siberië wordt aangedrongen. Hef Belgische koningspaar. Lord Curzon heeft medegedeeld, dat het Belgische koningspaar de reis naar Enge land per vliegtuig heeft gemaakt. De koning en de koningin vergezelden het Belgische -koningspaar van Bucking ham Palace naar Albert Hall, waar zij een concert, door een Belgische militaire kapel ten behoeve van het Britsche JRoode Kruis gegeven, bijwoonden. Een enorme menigte verdrong zich in de ©traten en begroette den koninklijken stoet met groote geestdrift. Nu het bezoek ai reeds tot het verleden behoort, is het geoorloofd mede te deelen, dat het voornaamste doel der reis Van het Belgische koningspaar naar Schotland was een bezoek aan de vloot te brengen. Rusland. Het verdrag van Brest-Lltofsk. Tusschen den Russischen gezant en den Bulgaarschen zaakgelastigde izijn de ratifi catie-oorkonden van het vredesverdrag van Brest-Litofsk uitgewisseld. De toestand. In de ho-ofdstad Moskou is, volgens Duitsche berichten, het oproer geheel be dwongen en de rust weer teruggekeerd. De stad heeft haar gewone aanzien herkregen. Alleen het spoorwegverkeer _is nog niet hersteld. Naar het heet, zijn ongeveer dui zend personen in verband met de contra- revolutionnaire woelingen in hechtenis ge nomen. Over den strijd tegen de Kozakken wordt uit Moskou gemeld, dat de sovjet-troepen in de richting van Jekaterinènburg-Tsjel- jabinsk zegevierend tegen de Tsjechen en Kozakken vooruitrukken, evenals in Sibe rië in de richting van Tobolsk. In Kaukasië hebben de K-ozakken in het Koeban-gebied Weliko-Kujasheskaja en Torgowaja bezet. Finland. De Joden. Het Joodsche Persbureau te Stockholm meldt dat do Joden zich niet een verzeek om hulp tot de -beschaafde wereld wende ft. De"Finsche Senaat vat d:e emancipatie-wet van den landdag op als een recht, dat in dividueel op genaturaliseerden toegepast kan worden, en zal worden verleend aan de weinige Joden, die in de gelederen der Witte Garde gestreden hebben. De regee ring heeft bével gegeven, om alle Joden voor 30 September uit te wij.zen, en aan de gemeentebesturen gelast, -hun na dien tijd geen voedsel meer te verstrekken. Polen. Candidates voor het kommgSffihapt Het „Berliner Tageblatt" meldt, dat den laatsten tijd de wensch naar een koning schap levendiger wordt. Vooral is dit het gevolg van de heersc-hende toestanden in Rusland. Vijf namen van candidaten treden daar bij op den voorgrond en wel: prin$ August Wilhelm van Pruisen, aartshertog Ste- phan, hertog Albrecht Eugene, de tweede zoon van prins Albrecht van Wurtemberg, prins Friedrich Christian, de tweede zoon van den koning van Saksen, en prins Cy ril, de tweede zoon van den koning van Bulgarije. Zwitserland. De Spaartöche ziekte. Zwitsersche bladen berichten dat de Spaansche ziekte angstig om zich heen- grijpt en een ernstig karakter aanneemt. Zoo zijn te Chaudefonds 5 soldaten en el ders 10 gestorven. Ook te Bern zijn eenige sterfgevallen voorgekomen. Vereenigde Staten. Reclame voor de leenrngei». Het departement yan de schatkist deelt mede, dat de totale uitgaven voor propa ganda voor de drie vrijheidsleeningen to .zamen 2,719,480 dollar hebben bedragen.. De grootste helft hiervan werd uitgegeven door de federale reservebanken. Het papier voor de obligaties kostte 171.320 dollar en de drukkosten 744.550 dollar. Alle andere kosten, zooals voor reizigers, telegraaf- efn telefoonkosten, assurantiekosten enz. wor den door de koopers gedragen. Treinongeluk. Er zijn te Nashville 100 personen gedoocC bij een botsing tusschen twee passagier- treinen. Het hospitaal is overvol. Meer dan 80 personen zijn gekwetst. In een wagon werden alle passagiers gedood. De machi nisten en stokers van beide treinen zijn ge dood. De oorzaak van de ramp is niet be kend. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. Het konvooi. Op vragen van den heer Van Hamel, be treffende de uitvaart van het konvooi naar Ned.-Indië, hebben de Ministers De Jonge en Loudon geantwoord, dat de redenen, waardoor het uitzenden van het konvooi en de daaraan verbonden kosten werden ge rechtvaardigd, naar het voorkomt, ook thans nog blijven gelden. De ingeslagen weg is zeker de eenige, die in de gegeven omstandigheden zou kunnen leiden *tot een rechtstreeksche gouvernementsverhin- bing met de koloniën. Onze graanschepen. De Nederlandsche regeering heeft het s.s. Sirrah", van de Mij. Nievelt, G-ou- driaan en het s.s. „Terschelling", van den Rotterdamschen Lloyd, als wisselschepen aangewezen voor de „Zijldijk" en „ITec- tor". De ize'ven getorpedeerde schepen. Het onderhoud tusschen dr. A. Plate, als Nederlandsch gevolmachtigde, en een geyolmachtigde der Duitsche Regeering, in zake de vervanging van de op 22 Fe bruari 1917 bij Falmouth getorpedeerde zeven Nederlandsche schepen, zal, naar het „Rotterd. Nbl." meldt, dezer dagen te Rotterdam hervat worden. Verongelukte Katwijksche schepen. Op vragen van den heer De Visser, be treffende het toekennen eener schadever goeding aaij opvarenden van door mijnen verongelukte Katwijksche .-schepen of aan hun nagelaten betrekkingen en betreffende het opruimen van mijnen in de vrije vaar geul heeft de Minister van Landbouw ge antwoord, dat nimmer de Regeering het gebied van de .zoogenaamde „vrije vaar geul" voor niet gevaarlijk heeft verklaard. Maar los van deze overweging kan er van het toekennen van een bijzondere schadeloosstelling aan opvarenden van de door oorlogszeerampen verongelukte Kat wijksche visschers of hun nagelaften be trekkingen geen sprake zijn, omdat zoo danige. bijslag op de wettelijke uitkeerin- gen niet beperkt zou mogen worden tot een enkele categorie van zeevarenden, doch eventueel vo-or alle opvarenden van Neder landsche koopvaardij- en visschersschepen zou moeten gelden-. Een wetswijziging in dien zin meende de Minister echter niet ter hand te mogen nemen vermits de tot dus ver gehandhaafde overeenst<*nm.ing met 't stelsel van de Ongevallenwet 1901 zijns in ziens niet behoort te worden prijsgegeven. Daaraan werd door hem hog toegevoegd, dat een en ander niet wegneemt, dat er naar andere dan wettelijke maatregelen kan worden gezocht om het bedrag der uitkeeringen te kunnen verhoogen cn dat de belanghebbende reederijen er wellicht toe zullen willen overgaan een hijslag op het wettelijk vastgestelde bedrag uit te keeren. In dit verband kan worden mede gedeeld, dat tot dusver voor één categorie van ceevarenden, n.l. die in dienst bij aan geslotenen bij de Groote Vrachtvaart On derlinge, aanvullende regelingen zijn tot stand gekomen, krachtens welke hijslagen op de wettelijke uitkeeringen worden ver leend. Met betrekking tot het vraagpunt, of de Regeering bereid .zou zijn de mijnen, die zich in de vrije vaargeul bevinden, te doen opruimen, heeft de Minister overleg ge- FEUILLETON. DE KINDEREN VAN DEN RENTMEESTER. Alleen als ge op een zuiver maatsch'ap- iPelijk standpunt staat, zal men u waab- ëeeren; niet als ge hoogmoedig zijt. Bui tendien is het leven, dat ge verkiest te lei- öen, voor u een onmogelijkheid. Voor het beursspel en wat ge nog meer wenscht te ondernemen is geld, veel geld noodig. En L bebt ge niet. Bij den dood uwer moe- «m scheiding vijf en twintig duizend gu den afgezonderd, de helft voor u, de Jn t,V00r Lea- 0ver die som kunt oe he- nkken; maar ge zult me toch toestem- pen. dat dit kapitaaltje niet geschikt is oor reusachtige ondernemingen. Stel u 16 luchtkasteelen uit het hoofd. Zie naar en nette betrekking, om en als over wei- ige - dagen Lea voorgoed thuiskomt, zui den 6en ~eenvourï'&> gelukkig leven lei- ■aajjiljurce keek zijn vader medelijdend van' -f" hrij zich ver boven den eenvoud gHjsaard verheven achtte. 1 aar vader", zei hij eindelijk, „coudt u dan meeiien dat Lea zin had om voor burgermeisje te spelen?" „Ik begrijp j-e niet, Tiburce, wat ia Lea dan?" „Lea is geboren om naam ie maken dooas haar talent, om te schitteren in de voornaamste salons van Parijs door haar schoonheid, ze moet schitteren boven al haar tegenwoordige vriendinnen, boven al het schoons en geniaals wat de hooge kringen aanbieden. Maar daar behoort moed toe om het zoover te willen brengen' en ik weet niet of Lea den strijd tegen het noodlot zal volhouden; maar we zullen hem samen aanvaarden, we moeten samen overwinnen of ondergaan." „Nog eens, Tiburce, ik begrijp u niet", zei Jean Danglès een onrustigen blik op zijn coon werpend, „ik begrijp u niet. Lea moet weten en begrijpen, dat de vrouw alleen dan aan haar roeping beantwoordt, wanneer zij zich wijdt aan het huiselijk leven. Daar kan zij schitteren in eenvoud des harten. Zij is mij altijd een lief kind geweest, de troost van mijn ouderdom en ik verbied u, zóó.van haar te spreken." „Vader", zei Tiburce half spottend, „ik ken het karakter van Lea heter dan gij meent. Door een bijzondere geestesontwik keling is het ons onmogelijk geworden met uwe beginselen en opvattingen vrede te hebben. Gij vindt een zeker geluk in de stilte, in de kalmte, wij willen kampen en worstelen om de hoogte te bereiken, waar op wij behoorden geplaatst te zijn." „Waar -hebt ge die beginselen opge daan?" vroeg d-e grijsaard mistroostig. „Terwijl ik in de rechten studeerde, heb ik het menschelijk leven en de maatschap pij van meer dan een kant leeren bekijken en heb ik alle oude, vermoLmde stelsels en levensopvattingen overboord geworpen. Do menschen lcunnien Booveel' praten als ze willen over kalme berusting, stil geluk en eenvoud., bij slot van rekening is toch -hij het gelukkigst, die met d'e meeste schijven kan rammelen. Men -heeft geen rekening te houden met -het verleden en de afkomst zijner voorouders vooruit is de weg, de toekomst beslist. Het leven is een kaart spel. Wie de hoogste troef speelt, wint de partij!" „En wie het leven 'zoo opvat, Tiburce, speelt met zeer twijfelachtige kaarten!" ,-Dat geldt voor de -onhandigen", merkte het veelbelovend i-ongmeniscti aan. „Tiburce", hernam Jean Danglès, „ik zeg, u, die zich verboovaardigt en in het goudi zijn geluk zoekt is op een dwaal spoor. Wilt go gelukkig zijn, zoek dan den vrede, dien de wereld niet geven- kan: den vrede met Ood, met uw naast© en met uw geweten. Ik heb vele on zware beproevingen doorstaan. Dierbare kindo ren zijn mij ontvallen. Uw moeder is hen op jeugdigen leeftijd gevolgd. Ik heb im mer troost -gezocht in het gebed en nooit tevergeefs. Mocht dan ook de lijdenskelk niet van mij gaan, ik vond ton mi-nSt© de (kracht om te zeggen: Heer, uw w^l ge schiede. Als rentmeester heb ik zoo goed: ©n getrouw mogelijk mijn plichten ver vuld) én zoo gaarne had ik u-als mijn opvolger 'gelukkig en tevreden geizien." „Ik -heb u gehoorzaamd", antwoordde Tiburce, „zoo lang mogelijk. Nu een toe vallig© omstandigheid mij van het rent- meesfersèhafp ontslagen- heeft vraag ik mijn volledige vrijheid, om mij een toe- komst te ischep-pen zooals ik die wensich. Geef mij nu gerust ons kapitaal, ik zal. het niet verkwisten-, en acht u het nood lottig dat wij uw denkbeelden niet deelen, wee® ov-ertuigd, dat we nooit gelukkig zou den zijn uls we den weg volgden, dien u ons aanwijst." Jean Danglès zuchtte. „Komen we nu eens op Lea terug", her nam Tiburce. „Gij hebt nooit gedacht: wat zou er wel in haar ziel omgaan! I-Iet is u misschien immer voldoende geweest haar bij moeder te vergelijken. Dwaling! Lea'is naar de eischen van onzen tijd opgevoed te midden van deftige jonge dames, ge woon aan beweging, aan schitterende par tijen, aan groote uitgaven. Hoe zal zij zich) kunnen schikken naar de bescheiden le vensopvatting van een burgermeisje. In haar vrijen tijd op de kostschool rijdt ze mee in de sierlijke ccupé of landauer van) een of andere vriendin en denkt er niet aan, om in de deftige kringen waar ze bij zulke gelegenheden wordt voorgesteld, te vertellen, dat haar vader maar rentmees ter is. En wie kennis met haar maakt en betooverd wordt door hare schoonheid of zich verbaast over hare geestesgaven, meent in haar de telg te zien eener hoog adellijke familie. Zij gevoelt dit en weet meesterlijk partij van te trekken. Zij schil dert, zij zingt als-een nachtegaal, zij sehrijft romans. Zij weet dat zij heerlijk ontwikkeld is, naar lichaam en geest maar ze weet. ook dat zij arm is. (Wordt vervolgdi)

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 1