BUITENLAND. De Oorlog. üverzichtX BINNENLAND. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgez. Zon- en Feestd De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, voor Leiden 13 ct. p. week, f 1.70 p. kwartaal; bij onze agenten 14 ct. p. week, f 1.85 p. kwartaal. Franco d post'f 2.15 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- "fr'ad is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling van 20 ct. p.kwartaal,bij voorui tbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent 9e laargang. WOENSDAG 10 SdU 1918. Bureau: STEENSCHUUR 15 - LEIDEN. inferc. Telefoon 935. No. 2663 Postbus 6. De Advertentieprijs bedraagtevan 15 elke egel .meer 15 ct. Ingezonden mededelingen van 15 regels f1.50, elke regel meer 30 ct., raefgratis bewijsnummer.7- Bij contract aanzienlijke koning, Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur ert verhuur, koop en. verkoop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder woord meerlcW1 f De „Arbeiders" in de S. D. A. P. Even moeten iwe hier een onjuistheid rechtzetten, -welke het partij-orgaan van de S. D. A. P. heeft gedebiteerd. In roode kringen schijnt men steeds meer en meer te vergeten, dat de S.D.A.P. als a rib e i d er sHpartij bedoeld1, doch in den loop der tijden verworden is tot een ambtenare n-partij, gelijk ook mr. Bomans het aanduidde. Van deze „vergeetachtigheid" zagen we in „Het Volk" opnieuw een sterk staaltje. Daar heette het: „De Katholieken hebben aanvankelijk luide verkondigd dat zij, naast den aftredenden Engels, nog min stens 6 a 7 arbeiders in de Kamer zouden brengen." Naar ons beste weten, is er in onze R.-K. Staatspartij slechts sprake van 5 arbeiders geweest, van wiie er vier zijn ge- Jcceen, n.l. de heeren H. Hermans, P. J. J. Haazevoet, G. J. Kuiper en Chr. v. d._ Bilt. Nu schept „Het Volk" verder op, dat er in de S. D. A. P. bij de 5 Kamerleden uit vakbeweging en arbeiderskringen nog zeven nieuwe 'gekomen zijn. Maar met den (besten wil van de wereld kunnen wij het niet tot 12 arbeiders in de S. D. A. P. bren- gen. Gaan we slechts na: Ilelsdingen, Her mans, He ij koop, Hugenholtz, Oudegeest, ïtugge, Schaper en v. d. Tempel zijn acht arbeiders of oud-arbeiders in de S. D. A. p. Doch waar zijn de vier resteerende? Zijn deze wellicht de meester Troelstra, de doc tor v. d. Waèrden, de jonkheer De Jonge en de. kapitalist Kleerekooper? Nu is het mogelijk, dat de S. D. A. P. haar onderwijzers-Kamerleden onder de arbeiders rekent. Best! Maar dan is „Het Volk" niet eerlijk, door bij ons de onder wijzers- of -oud-onderwijzers-Kamerlëden v. d. "Bilt, Bulten, Juten. Stulemeyer en Win term ans te verzwijgen. 't Wordt wel tijd, dat „Het Volk" eens gaat denken, voordat, klakkeloos grove onj uistheden worden neergepend. De roode goe-gemeente slikt intusschen den inhoud van Troelstra's paplepel „Het Volk" w.el, en geraakt zoodoende overver zadigd! Rond de Kamerverkiezingen het stelsel der overschotten. Hier volgt een staatje van de partij- sterkten in de nieuwe Kamer, zooals' die zouden geweest zijn, indien hier te lande Ibij de verdeeling van die zetels, in plaats van het stelsel van de gróótste overschot ten, het stelsel D'Hondt d. i. het Bel gische stelsel, dat <loor die Staatscommis sie was aanbevolen en oorspronkelijk ook door de regeering Was voorgesteld ware toegepast. Ter vergelijking zetten wij daarnaast de verdeeling van de Kamer in partijen, zoo als die op grond van de verkiezing van verleden week zal zijn. Men zal uit de staatjes ontwaren, diaï, gelijk .bekend was, bij het stelsel D'Hondt de sterkste partijen nog eeniige ketels meer zouden hebben verkregen, doch dat daartegenover al die kileine groepjes, die nu één zetel verwor ven hebben, zouden afgevallen zijn. Bij het stelsel D'Hondt zou do Kamer dus heel wat minder verbrokkeld geworden zijn. En, voor de wan de oude anti these-politiek: er wou een meerderheid zijn geweest voor de rechterzijde! Het staatje berust op de officieele stem- cijfers. Stelsel Stelsel grootste D'Hont. overschotten:. Vrije Liberalen 4 4 Unie-Liberalen 6 6 Vrijzinnig-Democraten 5 5 Economische Bond 3 3 Christ- H istorisch en ,7 7 An ti-RevoIaiti oniairen 14 13 - ftoomsch-KaithjOli eken 33 30 S. D. A. P. 24 22 S. D. P., S. P. en v. d. Zwaag (verb.) .-3 3 Middienstandispartij 1 1 •Christen-Socialisten 0 1 Christelijk-Socialen 0 1 Christen-Democraten 0 1 Plattelanderébond 0 1 Veilb. Dern. Weerm. 0 1 Neutral© Partij 0 1 de pers en de kabinetscrisis. Als Arg.an uit ..Le Malade imaginaire" houdt „Het Vaderland" den pink aan hét oor, en fluistert over het coalitie-kabinet, „dat nu reeds vrijwel vaststaat, dat Idien- burg Koloniën, Kooien Financiën, Lede- boeir Justitie, IBongaeitiö Watexrtaaat ©n Stulemeyer uit het trio Landbouw, Handel en Nijverheid, de levensmiddelonvoorzie- ning krijgt, maar dat de voorzitter van de Tweede Kamer niet uit de Katholieke par tij zal komen." Ook in andere bladte-n zelfs in oen Katholiek' blad vindien wij dergelijke phantastiia'che combinaties en zuigselg uit den journalistendu im. Men late toch', nu niet eeng beslist is of wij een recMsch Kabinet zullen krijgen dan wel een natio naal Kabinet met een aantal Katholieken, de oplossing der crisis in het rustige be raad van andere dan redactiebureaux. HET KAN ZWART BLIJVEN. Een inzender in de ,JN. Rott. Crt.", die voorzitter is geweest van een der stem- bureaux bij, de jongste verkiezingen, maakt de opmerking, dat de telling der biljetten veel vlugger zou hébben kunnen geschie den, als de stipjes daarop niet zwart wa ren gemaakt. Het zoeken van het stipje en het controleeren of niet meer dan één plekje met het zwart© potlood behandeld was, eischfe veel nauwkeurigheid ,èn kostte veel tijd. Die inzender stelt voor, de Kieswet te veranderen en in plaats van „zwart" daar te doen lezen.: rood of blauw. Naar de meaning van „De Tijdi" is. geen wetswijziging noodig. Men zou de biljetten (kunnen drukken met kleur-inkt: ge-él of rood. Hierop zou de zwarte stip voldoende uitkoirïen. Ongetwijffeldl verdient veröchil in kleur tusschen het fciezerspotlood en den druk der biljetten aanbeveling, 't Voorkomt ook vergissingen en onmoodig gezoek. Nieuwe offensieven tegen de Geallieer den in het Westen en in het Zuiden ver wacht. Von Kühflmarm giaat heen. Een nieuwe Republiek binnen Rusland. Strenge maatregelen der BolejewikL Aan h-et Westfront, waar de plaatselijke aanvallen voortduren, wordt binnenkort een nieuw groot Duitsch offen sief verwacht. In het Pruisische Heeren huis heeft de vice-president Friedberg nog eens het vertrouwen uitgesproken, dat men ook daar cal zegevieren, gelijk men in het Oosten de overwinning heeft bevochten, en dat de zege niet ver meer af is. Ook in het Zuiden schijnt een nieuw Oostenrijksch offensief op til, dat dan weer, in tegenstelling met het laatste, door Duitsche strijdkrachten gesteund zal worden. Een onderstelling, wélke, gezien den onfortuinlijken afloop der jongste aan vallen, alleszins aannemelijk schijnt. Naar het heet, is-Ludendorff in verband met de nieuwe plannen al in Trentino ge weest en zullen daar binnenkort drie Duit- Sche legerkorpsen worden saamgetrokken om onder von Below in den Alpen-sector te opereeren. In afwachting van de nieuwe groote krachtsinspanning is het voor het oogenblik xop het oorlogstooneel tamelijk kalm. De Duitsche staatssecretaris Von Kühlmann gaat heen, terwijl de huidige gezant te Kristiania, admiraal von Hintze, tot zijn opvolger is benoemd. Dit is een wending in de koers der Duitsche buitenlandsche politiek. Admiraal von Hirrtae behoort tot de conservatieven, de_ ak-Duitschers, die met de minderheid in den Rijksdag het programma der vredes- resolutie, „geen inlijvingen en geen scha deloosstellingen", verworpen. Zij willen geen vrede door overeenkomst, doch door wapengeweld. En zoo zou zich dus toch hét zonderlinge verschijnsel voordoen, dat een staatssecre taris, wiens programma door de meerder heid der volksvertegenwoordiging wordt gesteund, moet heengaan op den wensch van een minderheid en den haar steunen den „machtsfactor" het Duitsche hoofd kwartier. De onzijdigen zullen deze omwenteling in de koers der Duitsche buitenlandsche politiek vermoedelijk ook ondervinden. Voor hen is het heengaan van Von Kühl mann van het" grootste belang. Intusschen heeft de keizer Von Kühl- mann'a venzoek om ontslag ingewilligd. Von Hintze is weliswaar als opvolger be noemd, doch een definitieve beslissing is in dezen nog niet genomen'. Duitschland. Von Kühlmann gaat heen. De Berlijnsche correspondent van de „Frankf." Zeitung" meldt: Zooals bij de beraadslagingen over de credieten in den Rijksdag hekend is geworden, heeft staats secretaris v. Kü.hJimann zijn ontslag gekre gen. "Tot zijn opvolger is de tegenwoordige gozant te Kristiania, v. Hintze, benoemd. De Rijksdag heeft daarop de credietaan- vraag; terstond teruggestuurd naar de hoofdcommissie, opdat deze zou kunnen beraadslagen over de politieke gevolgen, die daaruit voortvloeien. Aan een verda ging van den Rijksdag is onder deze om standigheden niet te denken. De politieke toestand. In verhand met den politieken toestand verneemt de „Lok. Antz.", dat eerst Zater dag j.l. een nieuwe overeenstemming tus- schen regeeringi en meerderheidspartijen tot stand moet zijn gekomen. De rede van Scheidemarin op Woensdag 1.1. heeft, naar verluidt, grooter gevolgen gehad, dan eerst werd aangenomen en v. Payer heeft, inge val de soc.-democratie naar de oppositie overgaat, zijn aftreden aangekondigd. Door bemiddeling van het Centrum wer den de geschillen weer uit den weg ge ruimd. De soc.-democratie verklaarde zich bereid, in het meerderheids»-bloc te blijven en Payer liet daarop zijn voornemen om' af te treden weder varen. Engeland. De tunnel onder het Kanaal. De „Daily .Chronicle" schrijft in een hoofdartikel: Eenstemmig werd op de in ternationale parlementaire conferentie een voorstel gedaan ten gunste yan het bou wen van een Kanaal-tunnel. De openbare meening in Frankrijk was steeds het plan van een tunnel gunstig gezind en zij werd hij deze gelegenheid "krachtig gesteund door Italië. De Italiaansche afgevaardigde merkte op, dat een tunnel onmisbaar was voor de ontwikkeling der banden,, welke' de drie groote westelijke Europeesche de- mocratiën verbinden. Wii geloven, schrijft de „Daily Chronicle", dat dit juist is en indien wij de ketener», die de oorl-cg tus- schen ons 'en onze vrienden, hoeft gesmeed, ook na den oorlog stevig weniscben te zien en indien wij ome betrekkingen willen ontwikkelen ten bate van vredesdoelein den, dan moeten wij het plan maken en den tunnel zoo spoedig maar mogelijk is bouwen.. Er zou geen beteren waarborg kunnen wordien gegeven, dat de invloed welken Duitschland op industrieel gebied' tracht uit te oefenen in de Latijneche lan den door directe spoorwegverbinding, zich niet langer zal kunnen ontwikkelen, als dat er een voldoend ^Britsch tegenwicht tegenover komt te staan. In de beschaafde kringen van handel en wetenschap in Groot-Britaninië i9 de oppositie tegen het Kanaal-traject aan het afnemen. Maar het is niet zeker, of men er zich wel ten volle .rekenschap van geeft hoe kortzichtig en uit den tijd het standpunt was. Rusland. Een nieuwe reputo'ïek. Volgens berichten uit Moskou is te gelij kertijd met de Witte Zee-republiek een nieuwe staat ontstaan, die den naam van Wologdaczhe-republiek voert en het ge- heele Noordoostelijk deel van Rusland van de Witte Zeekust tot aan de Aziatische grens, omvat. De nieuwe republiek is En tente-gezind. Kerenski over graaf Mirbach. Een vertegenwoordiger van de „Asso ciated Press" heeft aan Kerenski gevraagd, wat hij van de moord op graaf Mirbach daeht. Kerenski verklaarde, dat. hij iederen moord principieel afkeurt, doch zich in zooverre verheugde over den dood van graaf Mirbach, omdat deze een gelukkige gebeurtenis voor Rusland beteekent en hierin een teeken van de wedergeboorte van Ruslandi te zien is. Naar zijn rneening zal van uit Moskou de beweging tegen Duitschland uitgaan. Hij verklaarde over tuigd te zijn, dat de Duitschers Moskou zouden bezetten. c. Strenge maatregelen der boisjewiki. De berichten laten geen twijfel, dat het den bolsj ewiki ernst is met hun voornemen om de contra-revolutionnaire woelingen met kracht en geweld tegen te gaan. Reeds is er een permanente krijgsraad ingesteld, waarin de commandant der Roode Garde Maerawief het voorzitterschap bekleedt en voorts twee volkscommissarissen zitting hebben. De militaire commandant van het district Moskou laat de bevolking niet in het onzekere, dat zelfs de minste poging tot nieuwen opstand onmiddellijk met ge weld van wapenen zal- worden onderdrukt. De sovjet-regeering heeft verder naar aanleiding van den moord op den Duit sch en gezant uitgebreide maatregelen ge troffen om de vreemde missies te beveili gen. Zij is voornemens de Entente tot vij and van het revolutionnaire Rusland te verklaren en een volksleger ter bescher ming van de republiek op de been te bren gen. Voor een mogelijke weder-opleving van het oproer en alle daaruit voortkomen de gebeurlijkheden schuift zij de volle ver antwoordelijkheid op de sociaal revolution- nairen, van wie overigens gebleken is, dat zij in de intiemste betrekkingen tot de En tente staan. Zwitserland. Brand. In de. Rijnhaven, van Bazel zijn door een grooten brand aanzienlijke hoeveelhe den katoen, die daar voor Duitschland waren opgeslagen, vernield. De schade loopt in de honderdduizenden. Munitie-trein ontploft. De „Progrès de Lyon" meldt: Verleden Woensdag heeft 's nachts een ontploffing plaats gehad van een munitie-trein op weg naar het front, in het station Ho-uhan-le- Susilien. Materieelc schade werd aange richt. Vereenigde Staten. Dagblad-directeur gearresteerd. Dr. Rumely, vice-president vas de maat schappij, aan wie.de „Evening Mail" toe behoort, is gearresteerd wegens onjuiste opgave aan den bewaarder van vijandelijk eigendom. Er .wordt beweerd, dat hij het blad voor de Duitsche regeering gekocht heeft en daarvoor 1.360.000 dollar ontving. Van het Vaticaan. Een nieuwe Pontificaats-medaiile^ De Ponti f ie aatsnm ed ailie van dit jaar, die volgens oud gebruik op het feest van de H.H. Petrus en Paulus wordt geslagen, vertoont op de voorzijde de beeltenis van Z. H. Paus Benedictus XV met het rand schrift „Benedictus XV Prit. Max. A. W. Op de achterzijde vertoont de medaille Paus Benedictus op den troon gezeten en omgeven door vier hoogwaardigheidsbe- kleeders der Oostersche Kerk. De Paus buigt zich een weinig naar de linkerzijde om aan twee voor hem knielende -jonge priesters het gebouw te toonen, dat als hoog pauselijk instituut voor Oostersche studiën is bestemd. Nederland en de Oorlog. Het konvooi. Reuter seint uit Londen d.d. gisteren: In antwoord op de vragen met betrek king tot. het Hollandsch konvooi naar In- dië, dat de blokkadegebieden zal passeeren zonder onderzocht te worden, Zei lord Ro bert Cecil, dat de Regeering overtuigd is, dat niets is voorgevallen in cake het kon vooi, dat beschouwd kan worden als een opgeven of wijzigen van het recht van on derzoek. Morgen zullen rnededeelingen ge daan worden, die een gedetailleerd over zicht zullen geven van alles wat gebeurd is. Cecil deelde verder mede, dat de Regee- ring niet aan de Hollandsche Regeering herhaald heeft, dat het recht van onder zoek niet prijsgegeven kan worden, maar de Regeering was bereid een overeenkomst aan te gaan, die elke ontduiking van de blokkade waarborgen gaf. Met andera woorden, zij wilde als speciale gunst je gens de Hollandsche Regeering, en met het! oog op de buitengewone omstandigheden, van dit geval, het .konvooi toestaan te mo gen passeeren zonder aangehouden to worden. Van Iir. Ms. „Hertog Hendrik" is be richt ingekomen, dat het convooi hedeni te Thorshavn (Faroëreilanden) is aange komen. Alles wag wel aan boord. Koftjalktot zinken gebracht. Naar wij vernemen, is gisteren te 7 uur 5 namiddag binnengebracht in de Schcve- hingsche haven door schokker SCH 114 de bemanning van de Nederlandsche koftjalk „Frederika". De tjalk, bestemd naar Havre via Yarmouth, is'9 Juli W.N.W. 21 mijlen van den Waterweg door een Duitsche duikboot in brand geschoten. De beman ning bestaat uit kapitein J. Londema, van Rotterdam, stuurman D. Londema, kok J. Burgerhoudt en matroos A. van der Zwaan. Allen zijn ongedeerd aangekomen. Buitenlandsche vliegtuigen. (Officieel.) Het Ministerie van Buiten landsche Zaken deelt het volgende mede: In den namiddag van 30 Juni j.l. te ongeveer 3.26 uur bewogen «zich drie Duit sche en vijf achter hen volgende Britsche watervliegtuigen in Oostelijke richting bo ven de territoriale wateren bij Ameland.- De vliegtuigen werden onder vuur geno men. De Britsche vliegtuigen keerden ter hoogte van het Friesche gat terug en ble ven zich daarbij boven de Nederlandsche territoriale wateren bewegen, waarop zij. opnieuw onder vuur genomen werden. Op dienzelfden dag te 3.30 uur namid dags werd door Hr. Ms. „Rotterdam" Ier hoogte van het Noord-Oostgat (N.-W. punt van Ameland) èen Duitsch vliegtuig beschoten, dat zich, komende uit Noord- Westelijke richting over'de Nederlan.dsche territoriale - wateren in Noord-Oostelijke richting verwijderde. Op 7 Juli j.l. te ongeveer 11 uur voor middags werd een Duitsch watervliegtuig waargenomen hoven de haven van Cad- zand, koersende in Oost-Noordi-Oostelijke richting. Het vliegtuig is aldaar gekeerd on weder in West-Zuidelijke richting verdwe nen, nadat het, aangezien het geen nood seinen vertoonde, door de Nederlandsche afweermiddelen beschoten was. Hr. Ms. vertegenwoordigers te Berlijn en te Londen hebben opdracht ontvangen respectievelijk bij de Duitsche en Britsche regeering te protesteeren tegen bovenbe doelde door Duilsoh© én Britsche strijd krachten gepleegde schendingen van het Nederlandsch rechtsgebied. Het slachtverbod. Door den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel is tot de burgemeesters de navolgende circulaire gericht: Ik heb de eer u afschrift te doen toe komen van mijne d.d. 9 Juli in de „Ned. Staatscourant" verschenen beschikking houdende aanvulling van het slachtverbod en wel in dier voege, dat niet alleen het slachten, doch ook het doen slachten van runderen, schapen, varkens en paarden verboden is, zoodat thans de opdracht gever van slachtingen, zooals voorheen, bij overtreding niet. meer vrij uit gaat. Ik verzoek u van een en ander kennis te willen nemen. Het vervoer van r ij wielen. Naar de „Tel." verneemt, zal met 1 September a.s. het rijwielvervoer op de spoorwegen worden stopgezet. Deze bepaling geldt niet voor plaatsen, welke niet bereikbaar zijn door vervoer ta water. Oostenrijksche kinderen. De aartsibisiscoop van Weenen beeft de hulp ingeroepen van het Nederlandsche episcopaat om hier te lande huisvesting van 300 Oostenrijksche kinderen geduren de de maand Augustus te verkrijgen. Flink zoo! Naar aanleiding Van het samenstellen eener schunnige potpourri van liedjes, die •hij voor die soldaten had laten, vermenig vuldigen, i© de le luitenant Van Reedo op last van den O pperbevelh ebber door den depot-commandant gestraft en tevens uit H arderwijik o vergeplaatst. FEUILLETON. DE KINDEREN VAN DEN RENTMEESTER. 17) Jean Danglè® dacht er niet aan, dat het gerucht, als zou de graaf de "MonitigTand "Vocxmemena z,ijn het Landgoed te venkoo- pen, eou bewaarheid wordienr Hij was wel °P de hoogte met den stand van zaiken en Blij begreep, dat d'e 'familie zich niet dan m°t groote opofferingen in deze leefwijze kon staande houdenmaar de grijsaard 'aohtiie den naam de Mon/tigrand onafschei- delijlk van ihet (kasteel „Les Abymes". Zelfs toen zijn 'zoon eeniige dagen na den moord binnentrad, dacht de grijsaard er geenszins aan d'e tijding te vernemen van de verkoop' van bet kasteed. Wel (kwam (het hem voor, dat Tiburce <er Meek en ontdaan-uitzag. »Wa4 seh'e-elit er aan, jongen?" vroeg Jean I)angles. ,,Niets, vader", antwoordde Tiburce, i.een weinig ongesteld. Ik heb mijn hand (bezeerd aan, de dleur van do bibliotheek, ^al .hier wel spoedig herstellen." i)Ge blijft, mij duis eeaiigo diagon gezel- SGaqc*, honden?" vroeg Jean Danglès. „O", .antwoordde Tiburce, „misschien wel langer dan eenige diagen als het u belieft. Ik héb niet meer de eer te zijn de onderdanige dienaar des graven do Mont- granid." - - In de 'laatste niedodeeling legde de trot- öche jongeling zooveel mogelijk spot en bitterheid. „Kom, kom", zei de grijsaard, „geen dwaze ijdeflJhead. Al'les wat wij bezitten hebben wie aan die familie te danik-en. Al leen d,e ondiarukbaire schaamt zich voor gé- noten weldaden!" s „Maar, vader", viel Tiburce in, „er is •geen sprake van ondankbaarheid. De graaf heeft hij niet meer noodig. Het kas teel is verkocht." „Hoe", riep Jean Danglès, „het kasteel verikocht? Wat begint de graaf?" „Dat wieet ik niet", antwoordde Tibuirce, „ik kom Ihet u maar vertellen, om te voor komen dat dleze of genie u onverwacht met eon versohiikikelijikie tijding op het lijf valt. In de laatste dagen is er heel wat jbewe- ging op h'et kasteel geweest...." „Wat is er dan gébeurd?" vroeg de grijsaard. „Spréék' op." „Denzelfden avond dat de graaf mij den verkoop aankondigde, zou 'de notaiug ko>- ajien om d'e kooppom te brengendoor dep nieuwen eigenaar te Nanteuil gestort. De notaris is 's .avonds op den weg vermoord en uitgeschud. De moord bec/Ot d'e familie met één slag geruïneerd." .De grijsaard beefde over ai zijn lede maten. „Mijn meester geruïneerd, mijn meester doodarm!" o-iep bij uit. „Ten minste bijna doodarm", merkte" Tiburce koeltjes aan. „Buiten bun vaste goederen hebben z© nog maar 'honderdduizend gulden" zei Jean Danglès. „Juist", antwoordde de jongeling cp een toon, alsof hij zéggen wilde: daar moeten zij zich maar mee redden. „Maar wat beduidt zoo'n kapitaal voor zulke m'enschen?" vtroeg de grijsaard. „Hun kinderen zijn volwassen. Tanerède moet bij een ambassade geplaatst wordien.. Hij alleen heeft jaarlijks die rente van dat geldnoodig.- Pule zal, evenals onze* Lea, van de school terugkeeren. Hoe kunnen de menischen dat meisje géven wat 'haren stand voegt met d-e rente van honderd duizend .gulden? Wat hebben ze dan nog voor zich zelven?" „Het eerste oogenblik", hernam Tiburce, „wae verschilkkelijk; maar de gravin heeft zich ferm gedragen. Dadelijk heeft zij zich tot de zuster van dén graaf freule Louise die Montgrand, gewend en dez© heeft o ogen blikkelijk een gedeelte barer woning tea* beschikking van <ie familie gesteld. De graaf wilde van dit aanbod aanvankelijk geen gebruik maken, misschien gevoelde hij er zich door gekreukt; maar de gravin heeft dat vooroordeel overwonnen. Intus schen heeft de graaf nog voar\mijn dien- rten bedankt vóór hij, ie te van moord, of diefstal wist; ik ben dus geheel vrij." „En wat is niu uw plan?" vroeg Jean Danglès. De jongeling antwoordde niet dadelijk. Hij keek «zijn vader met een uitvorschen- den blik aan en vroeg: „Hoe vraagt u dit zoo nadrukkelijk?" „Mij dunkt dat deze vraag u den gehee- len dag moest bezighouden-. Ge hebt den titel van meester in de rechten, honderd gelegenheden staan voor u open, en hoe wel de graaf de Montgrand nu arm gewor den is, hij heeft nog vermogende vrienden. Ik twijfel niet of hij zal u aan een ambt kunnen helpen." „Ik wensch in geen geval ambtenaar te worden", antwoordde Tiburce. „Hoe .zult ge dan in uw onderhoud voor- ei en?" Evenals zoovele anderen hierin Pa rijs. Ik zal mijn geluk aan de beurs be proeven. Ik heb geen plan om mijn geheele leven achter een lessenaar te zitten om mij de zetel van onder-directeur als ideaaï voor oögen te stellen. Ik gevoel behoefte aan iets grootsch, iets verhevens. Vergun mij het leven naar mijn zienswijze op to vatten. Ik houd niet van dat burgerlijkeÉ van dat alledaagsche!" „Tiburce, Tiburce, hoe komt ge toctt aan zulke denkbeelden;'ge behoort toch 'tot den bui-gerstand en kunt ge u dan niet verdienstelijk maken in den kring waarin ge u volgens uw afkomst behoort te bewe gen. Ik ben er immer op uit geweest om het in uwe opvoeding aan niets te laten ontbreken en Lea is in de schitterendstfl kostschool van Parijs opgevoed; maar ver lies toch niet uit het oog dat de jongelui waarmee ge gelijk gestudeerd hebt, daar om nog uws gelijken niet zijn. Uwe scholen hebben mij misschien meer geld gekost dan de graaf 'aan de studie van Tanerède en Paule ten koste legt; maar eenmaal den' mannelijker)- leeftijd bereikt, moet ge uwé weeg;s gaan en u niet met jongelui van adel en fortfrin gelijkstellen. (Wordt vorvolsdj

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 1