f BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. btaa rcr3chynt etten dag, ultgèz. 2on- en Feeètd*. pe Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, Mor Leiden 18 ct. p. week, fl.7ü p. kwartaal; by oaie agenten 14 ct. p. week,f l.Söp. kwartaal.Franco n, post f2.15 p. kwartaal. IIc4 Geïllustreerd Zondags- blad is voor de Abonné's vei rrijgbaar tegen betaling ïfln 20ct. p.kwartaal,by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 9e Jaargang. MAANDAG 17 JUNI 1918. Bureau: STEENSCHUUR 15 - LEIDEN. InSerc. Telefoon 935. No. 2644 Postbus 6. lie Advertentieprijs Gedraagt van 15 regels f0.75 elke ïegel fheer 15 ct. Ingezonden mededeelingen van 15 regels f 1.50, elke regel meer 50 ct., met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verhuur, koop en vei koop 40 ct.p. 30 woorden. Ieder woord meer let. Waarom stemmen op de Katholieke lijst? Om de sociale verzekering! 't Kan niet tè duidelijk worden gezegd, 'dat de linkerzijde inzake de sociale wet geving in het tijdvak 1913—1918 een w an- beleid heeft gevoerd een wanbeleid ten nadeele van de arbeiders, in het bij eonder. We zullen een paar feiten in herinnering brengen. De Invaliditeits- en Ouderdomswet staat ginds 5Junil913in het Staatsblad. De wet moest op 3 December 1916 in werking zijn. De linkerzijde heeft een wetje doen aannemen om de invoering te verda gen tot 3 Dec. 1919. Dèt cijn feiten! En waarom heeft de linkerijde aldus ge handeld, aldus poilitieik spel gespeeld met de belangen van duizenden, die ge baat zouden zijn met het in-werking-tre- den van Talma's sociale verzekering? Men kan s^hijn-redenen aanvoeren. Maar de diepste grond daarvan is de poli tiek de politiek in den slechten, ver derflijken zin van het woord. Rechts, de christelijke minister Tal ma had het Nederlandsche volk de lang- begeerae complete sociale verzeke ring geschonken, en d&t mocht niet! Ver nietigd en vertrapt moest worden de reu zen-arbeid van den grooten, zelcteaam- krachtigen socialen werker, Talma! En, we herhalen het, in de plaats daar van werd beloofd het Staatspensioen het Staatspensioen, dat alleen een kleine- er i f t schenkt aan de ouden van dagen, maar zorgeloos staat tegen over de invaliden, de gebrekkigen en de zieken het Staatspensioen, dat finan cieel een dwaasheid is èn moreel een onding, omdat het de arbeiders ver laagt, hun een gift schenkt inplaats van een recht te verloenen. ue uitvoering; der wetten Talma heeft links niet gewild, omdat deze wetten kwamen van de rechterzijde. De stembus op 3 Juli zal toonen, dat de christelijke en katholieke arbeiders zich niet laten versmaden om hun be ginselen! Wij ciullen dan allen als één man opko men voor de edsöhen van ons schoon Katholiek program van actie! •Men leze in dit nummer eens nr. 25 cn 26 van hoofdstuk VII G van ons program. Plaatselijke gevechten in het Westen- Verwoede strijd in Italië: de Oosten rijkers maken 10.000 krijgsgevangenen- Mislukte aanval der Roode Gardes op Het Vredesvraagstuk. Overzicht. v Op het Westelijk front is de groote pauze van den herhaalden Duit- schen slag nog niet voorbij. Zaterdag, en ook gisteren bepaalde de gevechtsactie zich tot plaatselijke aanvallen van weerszijden, Bonder dat eenige resultaten werden ver kregen. Alleen verhaalt do Matin" van de kranige verrichting van een vlieger, die met zes makkers patrouilleerde toen hij in de vijandelijke linie de Duitschers voor den aanval gereed zagT staan. Hij schoot omlaag, gevolgd door cijn metgezellen, en ellen begonnen nu de troepen te beschie ten, die ten aanval wilden oprukken, ^waardoor zij een paniek onder de vijanden veroorzaakten ea dezen dwongen het ter rein te ontruimen. Do slag in Italië wordt door de Oostenrijkers met groote hevigheid ge voerd. Zij vallen aan over het geheele Ita- liaansche front. De voornaamste druk wordt uitgeoefend in het Piave en Brenta-, gebied. Op verscheidene plaatsen slaag den de Oostenrijkers er in de Piave over te trekken en bij de Mbnteill vorderingen te maken. Ten Oosten van de Brenta, waar de En tente-troepen tot den tegenaanval overgin gen, moesten zij een deel van het gewon nen terrein weer ontruimen. Ook op den Monte-Grappa en in de Sette Communi bieden de Italianen tegenstand. Aan het front der Franschen in Italië is de aanwaJ igösituit en bleef de oude linie gehandhaafd. Aan de Piave-linie maakten de Oosten rijkers 10,000 krijgsgevangenen; de Italia nen, volgens hun berichten, 3000. Met groo te hevigheid woedt de slag voort, en wie zal voorzien de groote hevigheid, met welke deze strijd zal worden ten einde gebracht. In Kaukasië, aan de Zee van Atzof, heb ben afdeelingen der Roode Garde, ter steriele van ongeveer 10,000 man, gepoogd tegen Taganrog op te rukken. Onder uiterst zware verliezen zijn zij door de Duitsche troepen verslagen en op de vlucht gedre ven. Het feit echter, dat de Roode Garde tot zulke krijgsverrichtingen overgaat, is op zich zelf reeds veelzeggend. Tegelijk met hun wapensuccessen in het Westen, houden de Duitschers eich, meer dan ooit te voren, bezig met het vredes vraagstuk. Komt men in Duitsch- land tot de overtuiging, dat met Amerika's hulp inderdaad op den duur niet te spot ten zal zijn? En dat de oorlog tot in het oneindige kan voortduren wanneer telkens de offensieven worden vertraagd? Hoe het zij, het geschrijf in de Duitsche bladen over de vredesmogalijkheden is op dit tijdstip inderdaad opmerkelijk, omdat in deze pers beschouwingen steeds de mogelijkheden van een vrede door overeenkomst en niet die van een vrede door geweld worden overwogen en besproiken, hetgieeni een ver blijdend verschijnsel mag heeten. In de Lucht. Nieuwe luchtaanval op Parijs. Om 11.40 uur Zaterdagavond werd te Parijs wederom het waarschuwing&sig- naal voor een vliegeraanval gegeven. Om 12.45 uur was de aanval geëindigd. Er zijn verscheidene slachtoffers en ook is eenige schade aangericht." België. Een Nederlander burgemeester. Blijkens een bericht hebben de Duit- ©ohera don burgemeester van Hopteelt afge zet en vervangen door een Nederlander, den heer Jef Esser, van Weert, die sedert eenige jaren een juwelierszaak te Hasselt heeft. Duitschland. Opeisching van kleederen.* De regeering heeft besloten in het ge heele rijk burgerkleeding op te vorderen ten behoeve van de werklieden in de oor- logsn ij veilheid. Dit besluit heeft onder de bevolking groote ontstemming ge\vekt, die in de bladen aan den dag komt. Het ,,Berl. Tagebl." schrijft, dat de re geering in den huidigen toestand geen verkeerder en gevaarlijker besluit kon nemen. De „Lokal Ameiger" die gewoonlijk: alle daden der regeering goedkeurt, protesteert met kracht tegen de requisitie van kle dingstukken. Een gesschenW. De Berlijnsche gemeenteraad heeft be sloten, ter herdenking van het honderdja rig jubileum van de Berlijnsche Stedelijke Spaarbank aan ieder in de hoofdstad ge baren kónd, van 15 Juni af, 'n spaarboekje met een inschrijving van 1 Mark te schen ken, om daardoor den zin voor sparen bij de bevolking van Berlijn aan te wakkeren. Gisting onder het volk1. De sociaal-democraten te Neurenberg waarschuwen tegen een massa-staking die heden uitbreken zou tengevolge van een vermindering van het broodrantsoen. Oostenrijk-Kongarije. Ernstige toestanden. Correspondenten der bladen te Weenen beschouwen den toestand als zeer ernstig. De berichtgever van het „Berliner Tage- blatt" verklaart onomwonden, dat het met het oude regime, met het Oostenrijk van de grondwet van 1867, gedaan is. Terwijl de „Frankf. Ztg.,J zich nog afvroeg: „Geldt bet een regeeringscrisis of een parlemen taire crisis?" eegt het „Berliner Tbl." dui delijk, dat het een staatscrisis geldt. Het beschouwt de positie van het kabinet-Seid- ler els onmogelijk, en legt er den nadruk op, dat Duitschland zich er wèl reken schap van moet geven, dat de oude bond genoot niet meer bestaat en door geen macht ter wéreld weer tot het léven terug geroepen kan worden. De Tsjechen-leiders hebben bij den Oos- tenrijkschen premier aangedrongen op een onmiddellijk bijeenroepen van het par lement. Zij behielden zich tegenover de re geering volkomen vrijheid van handelen voor. Honger-onlusten. De „Daily Mail" verneemt uit Milaan: Er waren ernstige onlusten in Lemberg vooral Zaterdag, toen de menigte honder den winkels plunderden en de karren en wagens leeghaalden, die de levensmidde len naar de stad moesten brengen. De toe stand werd Zondag nog erger toen 5000 militairen waren aangerukt om de orde te herstellen.. Ook in Tirol is de toestand ernstig. De Beieren doen al het mogelijke om hulp te verleenen en zenden wagens met meel naar Innsbrück. Van de grens bereikt ons, aldus het V. D.-bureau, het bericht, dat volgens uitla tingen van Duitsche militairen de toestand in Oostenrijk op het oogenblik ernstig is en dat in verschillende plaatsen onlusten zijn uitgebroken. 1 Spanje. De militaire hervormingen. Naar de „Temps" uit Madrid meldt, heeft de vroegere minister wan oorlog La Cietva, in een rede over de voorgenomen militaire hervormingsmaatregelen gezegd, dat Spanje met het pog-ft.p^bx;! Europcesche conflict onvoorwaardelijk moet zijn toege rust. China. De Duitschers verbannen naar Australië. Uit Tokio wordt geseind: Dokter Tsur, secretaris van de Chineesche legatie, die aangesteld is tot directeur van het depor tatie-bureau van 7000 Duitschers man nen en vrouwen van China naar Austra lië, is naar Peking vertrokken op weg naar Australië. Naar verluidt zullen de onkos ten der deportatie gedragen worden door de geallieerde regeeringen. De verwijde ring van alle Duitschers uit China helpt een ernstige bedreiging uit de wereld en brengt een geweldigen economischen slag toe aan Duitschland in het Verre Oosten. Nederland en de Oorlog. D e v e tkaart. De minister van Landbouw maakt be kend, dat de bon 3e week van de boter-, melange A en B en margarine-kaarten voor het le tijdvak, geldig is van 17 tot 23 Juni 1918. Boter zonder bons. Het Rijksbureau voor vleesch en vetten heeft diazo week aan de (baterfahricken, een zekere hoeveelheid boter vrijgegeven, wel ke aan de melkleveranciers der fabrieken zonder bon mag worden afgegeven om deze tegemoet te komen bij de verplichte melklevering aan de fabrieken. Eieren. Binnen enkele dagen zal het verbod van vervoer van eieren worden uitgevaardigd. De bestaande maximumprijzen zullen streng worden gehandhaafd. Maximumprijzen van groenten. De minister van Landbouw heeft inge trokken cijn beschikking van 19 October 1917, houdende vaststelling, van maximum prijzen van groenten, voor zoover betreft stapelgroenten (uien, roode en gele kool, knolrapen en peen). Postbladen en papier- schaarschte. De minister van Waterstaat heeft be paald, dat in verband met de sehaarschte van papier de verkrijgbaarstelling van. postbladen tijdelijk zal worden gestaakt. De nog op de kantoren aanwezige voor raden van die bladen zullen worden ver meld en daarna voor eoover zij nog kun nen dienen, worden verdeeld over de kan toren in de provinciale hoofdsteden, als- mode te Amsterdam en te Rotterdam, cm aldaar te worden verkocht op de hoofdkan toren. Het convooi naar Indië. De datum van het uitvaren van het convooi naar Indië blijft op 19 Juni be paald. Op een mijn geloopen. Volgens mededeeling van twee op Ame land aan wal gekomen manschappen is de tjalk „Vier Gebroeders", kapitein Eefting, met een lading hout van Frederikstad naar Haarlem, hij Doggersbahk Noord op een mijn geloopen en lek geslagen. Het ligt nog steeds N.O. ten N. van den lichttoren ten anker met nog 2 man aan boord. Een m ij n. Zaterdagmorgen is te Noordwijk aan Zee een groote mijn aangespoeld, die door de genie tot ontploffing is gebracht. Wering van vreemdelingen. Omtrent den ministerieelen.. maatregel, waarbij vreemdelingen, die zich na 1 Mei 1.1. in Haarlem hebben gevestigd, die ge meente moeten verlaten, meldt men nader van daar, dat dece maatregel is toegepast om te waken tegen overbevolking bij drei gend oorlogsgevaar. Aan hen, die in dit g e v aPv'eTk e ere ri i s twee drie weken gela ten om naar elders te vertrekken, alvorens de maatregel tot uitzettting op hen wordt toegepast. Veroordeeld wegens land verraad. Wolffbureau meldt uit Berlijn: Bij vonnis van het rijksgerecht, d.d. 6 Juni 1918, is de Nederlandsche Anna Schol- tens, geboren Van Kol, uit Amsterdam, wegens poging tot landverraad, tot 3 jaar en 6 maanden tuchthuisstraf veroordeeld. Nederlander wegens spion- nage veroordeeld. De Parijsche correspondent van het „Hbld." seint: Het cassatieberoep van den Nederlander Otten, door den krijgsraad te Grenble ter dood veroordeeld wegens me deplichtigheid aan spionnage, is door het Hof van Cassatie verworpen. Ons Katholiek-program. VIII. ONDERWERPEN VAN ALGE- MEEN MAATSCHAPPELIJK BELANG. C. ARBEID. 21. Bevordering der arbeidsgelegenheid. Bestrijding van de werkloosheid. Wettelijke regeling van de arbeidsbe middeling. 22. Wijziging van de wettelijke regeling van de arbeidsovereenkomst. 23. Uitbreiding van de arbeidersbescher ming, in het bijzonder met betrekking tot den arbeidsduur eoo, "dat, waar mogelijk en noodzakelijk, de wettelijke 8-urige ar beidsdag wordt verkregen. Verbod van den arbeid der gehuwde vrouw in fabrieken en werkplaatsen. Wettelijke regeling van den arbeid in de huisindustrie. Brandstoffencommissia Leiden. Betreffende de maximum-prijsstelling d.d. 5 Juni 1918 wordt nader bepaald: dat •b', handelaren te Voorschoten, War mond /n Zoeterwoude (Dorp) gemachtigd zijn o/i voor leveringen van gascokes 5 ets. per ÖI.L. meer to boreOoenen diam. op do max/.numprijslijst voor dit artikel staat aangegeven, dat de handelaren te Rijnsburg en Val kenburg gemachtigd zijn voor leveringen van anthraciet, eierkolen, steenkolen, giet- cokes, gascokes en bruinkoolbriketten 5 ets. per H.L. (voor industrie per 100 K.G.) en voor levering van turf 50 ets. per eenheid (voor industrie 10 ets. per 100 K.G.) meer ,te berekenen dan op de maximumprijslijst voor deze artikelen staat aangegeven. De Directeur van het Brand- stoffenbureau, KRAMER. Leiden, 17 Juni 1918. 4630 Afschaffing van nachtarbeid der bakkerg en van anderen noodeloozen nachtarbeid. 24. Herziening van "de Ongevallenwet, ter verruiming van den kring der verze kerden in de industrie en uitbreiding der ongevallenverzekering tot landbouw, zee vaart en zeevisscherij. 25. Uitvoering van de invaliditeitswet. Uitbreiding van de invaliditeits- en ouder- domsverzekering tot hen, die cclfstandig arbeid verrichten. 26. Invoering van de ziekteverzekerings wet. Opneming van de genees- en heelkundige behandeling. 27. Wettelijke regeling van de werkloos heidsverzekering. Veramterde bestol di ene 1. Naar wij vernemen, wrdt met 1 Juli a.s. de expeditie der goederen, waarmede zich tot dusver de H.IJ.S.M. belastte, overgeno men door de firina Van Gend en Loos (H. Collignon en Co.). In bijna alle plaatsen van ons land zal dan de expeditie der goederen uitsluitend door laatstgenoemde firma worden ver richt. Sociale berichten. R. K. Nationale Bond van Rijwielhando'a- rer» en Horsteller?. Dinsdag 11 Juni 1.1. is te Utrecht op initiatief van de gewestelijke R.-K. Vereeni ging van Rijwielhandelaren te Alphen a. d. Rijn bovengenoemde Bond opgericht. De voorzitter opende de vrij goed be zochte vergadering van belanghebbenden uil alle deelen des lands. De heer Splinter van A 1 p h e n bracht verslag uit van de voorbereidende werkzaamheden, waaraan hij zulk een groot werkzaam aandeel heeft gehad en las vele sympathiebetuigingen voor van collega's, die niet aanwezig kon den zijn. De voorzitter brengt hem dank alsmede den weleerw. heer Duin van Alphen, die Rxrvodl heeft bijgedragen tot welslagen de zer beweging. Alsnu krijgt de eerste spreker, de heer Kamerbeek van Haarlem, het woord over het onderwerp: „Oprichting Nationale Vakbonden." De tweede spreker, de weleerw. heer Duin, bespreekt het waarom van de R. K. organisatie. Do lieor Botter, rijwielhandelaar te Nij megen, geeft een overzicht van het vak en de bedrijfstoestanden. De voorzitter zegt de sprekers dank en de aanwezigen vereenigen zich met hem om den Bond op te richten. Tot voorloopig bestuur worden gekozen de heeren Loh- mans te Haarlem (onder voorbehoud), .Ton- gcrius te Utrecht (onder voorbehoud), Van Roijen 't Nut (onder voorbehoud) en da heeren Vreesman te Wateringen en Weijer9 te Didam. Het voorloopig bestuur van de Inkoop- Centrale is geformeerd door de heeren Nef- kens, Amersfoort, Splinter, Noorden Z.-H., C. H. D. Botter, Nijmegen, Eckholt, Am- FEUILLETON. DE KINDEREN VAN DEN RENTMEESTER. Van tijd tot tijd logde hij de pen neer, Leek naar de schilderijen aan den muur, oierkwaardig.8 kunststukken van Parijs voorstellende, om dan weer met een zucht &ijn onderbroken berekeningen te her vatten. Juist was hij bezig oan met een algemeen gcbruiikolijken term zijn brief te besluiten, toen de oude Matthias, die op het kasteel de twee funetiën van kamerdienaar en koesier in zich vereenigde, hij Tiburce aan klopte imet de boodschap: „Mijnheer de graaf wenscht u te spreken." De rentmeester stond werktuigelijk op. fcEen vluchtig rood overtoog zijn gelaat en terwijl Matthias zich verwijderde, bromde de trotsche jonkman in cich zelf: „slaaf, 'gehoorzaam, uw meester heeft bevolen." Toch had de familie de Montgrand hem nooit uit de hoogte behandeld. De graaf g&f zijn bevelen gewoonlijk in deh vorm van een vriendelijk verzoek. De gravin jva$ iceiper voorkomend en welgezind je gens hare omgeving, maar Tiburce schaam de zich in zijn verreg,aanden hoogimoed over een betrekking, die vele jonge lieden van zijn leeftijd hem benijdden. Na de eerste opwelling van drift keer de oo zijn gelaat die koude onverschillige uitdrukking terug, welke hem coo zelden verliet. Hij keek nog eens even in den spiegel, als om zich te overtuigen of zijn kaknte werkelijk was teruggekeerd eu daalde toen de trap af naar de receptiezaal. „Ga zitten, Danglès", sprak De Mont grand op vriendelijken toon. „Ik kan niet langer nalaten u met een omstandigheid in kennis te stellen, die ons smartelijk treft en ook op uw positie invloed zal uit oefenen. Ons kasteel „Les Abynes" is ver kocht, de koopprijs wordt mij dezen avond reeds ter hand gesteld en over acht dagen zal de nieuwe eigenaar hier reeds zijn in trek namen. Binnen dien tijd moeten wij het dus verlaten en eullen te Parijs gaan wonen. Bij de wisseling van mijn fortuin moest ik mij het genot van uw diensten ontzeggen. Het doet tmij innig leed, mijn vriend; want ik heb u altijd beschouwd als een lid der familie. Uw grootvader heeft ten tijde der revolutie in 1792 den mijne het ieveji gered, uw vader heeft mij trouw ge diend en alles gedaan oim onze ruïne te voorkomen. In de vacantie bracht ge met uw zuster Lea en mijn kinderen hier zoo veel genoeglijke dagen door en gedurende do weinige maanden, die gij 'hier als rent meester hebt doorgebracht, heb ik u als eerlijk, stipt en werkzaam leeren waardee- ren. Ik ben u dan ook zeer genegen en ge loof mij, dat ik, waar het imogelijk is, alle pogingen zal in het werk stellen om u eene goede betrekking te bezorgen. Te Parijs heb ik invloedrijke vrienden, ik hoop u dus nog voor het jaar ten einde loopt, eervol geplaatst te eien." „Zeer verplicht, mijnheer de graaf", antwoordde Tiburce. „Zoo ik hier als rent- imeester naar behooren mijn plicht vervul de, dan geschiedde dit uit eerbied voor den wil mijns vaders en uit belangstelling in de welvaart uwer familie; maar ik imag u niet verzwijgen dat mijn wetenschap, mijn smaak, mijn idealen, kortom alles, mij verwijdert van eenen werkkring, die niets te denken geeft en slechts een werktuige lijke stiptheid vordert, zoodat ik nergeng een betere gelegenheid had kunnen vinden tot verstomping van mijn verstand." >,Wat wilt ge dan aanvangen?" „Een bepaald antwoord kan ik hierop Diet geven. Ik begrijp bet self nog maar half. Misschien baan ik imij een weg als advocaat, of ik richt, als de fortuin mij wil terzijde staan, een handelshuis op. In ieder geval, ik wil vooruit in de wereld." „Ik kan u geen'ongelijk geven. Uw ijver en goede wil zal zeker het geluk uws va ders verhoogen en hoe gij u ook vestigt, hetzij als advocaat of in zaken, kunt ge op mijn hulp rekenen. Doe mij nu het genoe gen te zorgen dat alle boeken en rekenin gen op ons landgoed bedekking hebbende, zoo spoedig mogelijk ter beschikking wor den gesteld van den nieuwen eigenaar." „Nog dezen avond cal ik hieraan vol doen", antwoordde Tiburce. „Dus al uwe boeken zijn tot op dezen dag, in orde?" Tiburce knikte bevestigend. „Ik bewonder u#e nauwgezetheid en het spijt imij daarom des te meer, dat wij elkaar zóó moeten verlaten. Inlusschen al les zal terecht komen. Morgen zal ik u het salaris uitbetalen van een vol jaar, dan kunt ge voorloopig onbecorgd leven." „Maar dat is irromers onnoodig, mijn heer de graaf. Ik ga voorloopig naar mijn vader terug." „Toch zult ge mij verplichten deze sam te aanvaarden, en als ik u bidden mag draag zorg voor uw zuster. Lea is zoo schoon cn de wereld gij kent haar ba ter dan uw eenvoudige vader dé \va. reld is zoo bedorven, zoo geneigd om cei»^ schoone bloeim te vertreden." „Ik beloof het u, mijnheer; ofsdhoon Lea beginsel genoeg heeft om over zich zelve te waken." „Zoudt ge u nu willen belasten met de zorg over mijn boekenverzameling?. Ze wordt zoo licht met overbrenging bescha digd, en vraag aan Matthias of hij, zoo dra de notaris zich aanmeldt, haai hier binnen wil laten en vervolgens met alle zorg den uitgang sluiten. Hij moet vooral niet vergeten Sultan los te laten." Tiburce imaakte een lichte buiging ei vertrok. Hij ontmoette den ouden bediende oj den trap. „Goede vriend, de graaf heeft bevolen, dat ge dezen avond alle mogelijke voor zorg zult in acht nemen. Als de notaris komt, moet ge hem binnen laten en dade lijk alle buitendeuren sluiten. Sultan moe*- ge van nacht los laten loopen." (Wordt vervolgd}

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 1