®e£elcbelve (Bomatil BUITENLAND. De Oorlog. (it blaa verechynt eiken dag, uitgez. Zon- en iTeestd. ^Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, Lr beiden 13 ct. p. week, fl.70 p. kwartaal; bij L agenten 14 ct. p. week, f 1.85 p. kwartaal.Franco Lpost f2.15 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zotidage- Ld is voor de Abonné's veïKrijgbaar tegen betaling L 20cbp.kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke fumraersó ct., niet Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 9e Jaargang. VRIJDAG 14 JUNI 1918. Ko. 2642 Bureau: STEENSCHUUR 15 - LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. Be A'ivertenlieprijg Deóraagt van 1—3 regel, fO.7.7 elke regel xneer 15 ct. Ingezonden mede«ieeii«£en vau 15 regels f 1.50, elke regel meer 30 ct., mat gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke kouiing. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Ai verten titin, waarin betrekkingen wordt*a aangeboden of gevraagd, huur en ver'.wiur, koop ea verkoop 40 ot. p. 80 „woorden. Ieder woord me^rlct. Waarom stemmen op de Katholieke lijst? Om de sociale verzekering! jy]6 vrijzinnigen ijveren, tegenwoordig j0Or Staatspensioen of beter gezegd: jtaatsb e d e e ling. Zij hebben stuk geslagen de sociale-wet- jja-trits van wijlen minister Talma, en (ellen nu in de plaats van verzekering te- ouderdom, ziekte en inva- het Ouderdomspen- en oftewel de staatsbedee- voor den ouden dag. Dat dit stelsel vernederend is, en bedriegelijk, weten zij wel! wiUen hier even herinneren aan de jnalificaties, speciaal voor de vrijzinnig- leaocraten, aan het adres van het staats- ensioen gericht. Het staatspensioen kreeg vam hen de plgentie welverdiende onderscheidingen: i,Volksbedrog" (Noiting, vrijz.-dem,. ver- 1898). 1 „Agitatiemiddel" („Radicale Hervor- 1897). („Spelletje" (idetm). „Voorspiegeling tegen heter weten in" to). „Pensioenkwakzalverij" (idem). „Politieke wisselruiterij" („Land- en olk", vrije.-dem. blad). „Iets wat in strijd is imet de politieke jriijkheid en nauwgezetheid" (idem). „Het stelsel der politieke slimmelingen" or. Treuh, 1909). „Bewust bedrog" (idem)'. „Onbekookt plan" (mr, Veegens, 1910) „Volkswaan van den dag" (idem). „Monopolie der socialisten" (idem). „In de huurt komend van de socialisti- schrijvers" (Dr. Bos, 1909). „Misleidend in hooge mate" (idem). „Eene ten eenenimale valsche leuze" lem). Staatspensioen is principieel ver- ierd, omdat het is een bedeeling, omdat jtgeen recht schenkt, imaar een fooi Klopt. (Staatspensioen is ook financieel onmo- g o e d door te voeren. Een p e n- j e van 2 gld. 's weeks aan de 65- figen kost den Staat ruim 30 millioen 's jaars. Eii als ge het op vier gul- stellen (gelijk in de wetgeving- voor verschillende categorieën ge dan beloopt het bedrag ruim 60 lliioen gulden per jaar! pen gezonde basis voor sociale verzeke- hg is: een premiebetaling door patroon 1 arbeider (die een loonstijging 3 ondervinden vanwege de verplichte pre- B-storting) met financieelen steun van Staat! litsche vorderingen aan de Aisne. Franschen heroveren Mellicog en St. - Een brief van Z.H. den Overzicht. Van het Westfront valt voor weinig nieuws te berichten. Er is "afwisselend succes gestreden, wat ijkt. door de navolgende mededeelingen 1 de legerberichten: De Franschen hebben de Duitschers we- i op den rechteroever der Mate; terug- Nrpen en de hoogten van St. Croix- fard en Mellicog heroverd. Tusscben de en het woud van Villers-Goterets W>en de Duitschers vorderingen gemaakt. krachtige aanval hij Bouresches werd jor de Amerikanen afgeslagen. De Engelschen maken slechts melding kleinere operaties. Te Parijs is men p tevreden over den afloop van het of- Dsief tegen Compiègne. Men is er van peel, dat de militaire toestand alle re- Mot vertrouwen geeft. N Voor het bereiken van haar doel, de vernietiging der strijdkrachten van de Ge allieerden, heeft de Duitsche legeraanvoe ring steeds de linie van den geringsten weerstand, gezocht, om daartegen den aan- Aral te richten. Dit was het geval bij den stonmstoot tusschen Atrecht en la Fère, en op het terrein aan heide ijden van de Leie. Wat den aanval op den Chemin-des-Da- mes betreft, scheen dit bolwerk weliswaar onoverkomelijk te zijn, imaar het was niet voldoende van sterkte, strijdvaardige troe pen voorzien en tegen verrassing be schermd. Bij de jongste aanvallende beweging, tusschen Montdidier en Noyon, waar nu althans betrekkelijke rust heerscht is dit echter geenzins het geval geweest. Het aangetaste gedeelte was een krachtcen trum van het Fransche front. Met het oog op de waarschijnlijkheid van de bemachti ging der hoekstelling MontdidierNoyon Soissons, had generaal Foch talrijke troe pen bijeengebracht. Achter de acht divisies stonden volgens de berichten groote mas sa's reserve. Terwijl bij het offensief aan de Somme acht en veertig uur verliepen, voordat de reserves der Geallieerden ter plaatse ver schenen, was ditmaal de Fransche leger aanvoering ten volle gereed voor den strijd en zond reeds op den eersten dag sterke reserves uit, om een tegenaanval te doen, en het liet zich al dadelijk aanzien, dat een nog krachtiger tegenoffensief te verwach ten was. Van Duitsche cijde zijn echter eveneens talrijke troepen op het nieuwe ge- vechtsfront in den strijd getreden. 0p Zee. Mijnen bij Nieuw Zeeland. De „Tinnes" verneemt uit Wellington, dat twee vijandelijke mijnen vernield zijn bij Noordkaap (Nieuw-Zeeland). België. De „Antwcrpsche Duivef." Zooals Jan Olieslagers, de ook in ons land bekende Belgische vliegenier, ge noemd wordt, is door den President der Fransche republiek benoemd kt ridder in het Legioen van Eer. Rusland. De monarchie. Uit Moskou wordt officieus gemeld, dat aan de onlangs ontdekte samenzwering tot herstel der monarchie in Rusland minima listen zoowel als monarchisten deelnamen', de eersten wenschten herstel van het bond genootschap met de Westersche mogend heden, de laatste wederinstelling der mo narchie met den steun van Duitse hl and. De wantoestand. Een telegram uit Petrograd aan de „Neue Zurich er Zig." meldt, dat de op stand der arbeiders en (boeren verontrus tende afmetingen begint aan te nemen. In de geheele Oekrajina is die staat van ibeleg afgekondigd en te Kief woeden hevige straatgevechten. De onderhandelingen vlotten niet. De onderhandelingen tusschen Oekraji na en Groot-Rusland willen nog niet goed vlotten. Verschil van gevoelen bestaat nog over het herstel van het post- en telegraaf- verkeer en over de openstelling van het goederenvervoer, terwijl ook de al- of niet openbaarheid der zittingen nog een punt van twist tusschen de beide regeeringen uitmaakt. Van het Vaticaan. Een brief van den Paus. Op een adres vas het episcopaat van Lombardije heeft" de Paus imet een langen brief geantwoord. De Paus zegt daarin, volgens de „Msb."', o. a.: Behalve door de onuitsprekelijke el lenden van dezen oorlog, die zonder weder ga is in de groote wereldgeschiedenis en die het arme Europa dreigt mee te sleuren in een afgrond, worden Wij zeer smartelijk getroffen door de laaghartige en verfijnde campagne van laster en haat tegen Ons en Ons werk. De Pa-U9 wijst er voorts op, dat hij na het uitbreken van den oorlog, dien hij wenschte, dat in het welzijn der heele we reld ware vermeden geworden, alles deed en beproefde wat er toe kon bijdragen om de. eeer. simartlijke gevolgen van. den krijg te verminderen en te verzachten. Meer dan eens, met name in de consisto riale allocutie in het begin van 1915 en nog imeer expliciet in een andere van 4 Decem ber 1916 veroordeelde hij, gelijk hij het thans opnieuw doet, alle schendingen van het recht, overal waar zij bedreven worden en door vermaningen, door openbare ge beden, door boetedoeningen, door voorstel len tot een rechtvaardigen en duurzamen vrede poogde hij het einde dezer onmetelij ke slachting naderbij te brengen. Desondanks antwoordt imen overal met dwaze en absurde lasteringen zoowel openlijk als bedekt. Op het platteland en in de dorpen, waar de droefheid grooter is en deze derhalve meer geëerbiedigd moet worden, zegt men: De Paus heeft den oor log gewild. In de steden daarentegen cegt imen dat de Paus een onrechtvaardigen vrede wenschte, 'een vrede, die alleen voor- deelig was voor een bepaalde groep oor logvoerenden. Men verdraait de woorden des Pausen, men verdenkt zijn gedachten en bedoelin gen. En zelfs zijn stilzwijgen ten opzichte van een of andere misdaad -wordt op las terlijke wijze uitgelegd, alsof het bij een zoo groote onzekerheid der dingen en te midden van zulk een grooten storm van hartstochten gemakkelijk, Ja eelfs mogelijk ware op zich zelf staande veroordeelingen uit te spreken tegen deze op zich zelf staan de feiten, die door de veroordeejing des Pausen krachtens het algötneene beginsel, dat alle misdaden omvat, reeds door een ongetwijfeld rechtvaardige uitspraak zijn verworpen. De Paus bespreekt ten slotte de campag ne van haat, die in Italië ontketend is te gen zeker hoogverdienstelijke priesters en doorluchtige bisschoppen en zegt dat dit hem niet neerslaat en ontmoedigt. Inte gendeel, de Paus voelt het als eijn duren plicht de heiligheid der Kerk te verdedigen en haar eer te beschermen. Derhalve pro testeert hij tegen deze lasteringen en on derwerpt hij ze niet alleen aan het gewe tensoordeel der geloovigen, maar ook van alle rechtschapenen, waar zij zich ook be vinden. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. De Duitse h-N ederlandsche onderhandelingen. De Duitsche onderhandelaars, die verle den week naar Berlijn waren teruggekeerd ten einde hun instructies aan te vullen, zijn Dinsdagavond weer in de Residentie aangekomen. Naar verluidt, zouden de Duitsche afge vaardigden van de Nederlandsche nder- handelaars een volledige opgave verlan gen van alle artikelen, die voor uitvoer in aanmerking komen. Zocdra deze opgave is overgelegd zullen de besprekingen beginnen over de prijsbe paling van de stenkolen en vischq-uaestie. Onder de artikelen, die, naar Duitsche opvatting voor uitvoer in aanmerking ko men, worden genoemd caseïne, melkpoe der, gecondenseerde melk en huiden. Levensmiddelen in de' pensions. Naar. aanleiding van ingekomen bericht v#an het Rijks Centraal Administratiekan toor voor de distributie van Levensmidde len en van een onderhoud met de directie, van evengenoemd kantoor, deelt het hoofd bestuur van den Nederlandschen Pension- houdersbond imede, dat het bij de tegen woordige schaarschte van levensmiddelen ondoenlijk is om voor de vele tienduizen den pensiongasten beschikbaar te stellen: rijst, peulvruchten, havermout en zachte zeep; waaruit volgt, dat alle andere artike len van verbruik in de pensions zoo goed als "elders verkrijgbaar zullen zijn. Nie mand behoeft zich derhalve door de vrees onvoldoende voorziening van levensmidde len in de pensions te laten weerhouden in de uitvoering van zijn voornemens, en eenige dagen elders in een pension door te brengen. Peper. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Volgens een courantenbericht zou bin nenkort tot-distributie van peper worden overgegaan, waarbij de verstrekking van dit artikel aan particulieren zou worden Voor dit bericht bestaat geen aanleiding. Er is in ons land voldoende peper aanwe zig om aan alle behoeften te kunnen vol doen. Broodkaart 54e tijdvak. De directeur van het Centraal Broodkan- toor maakt bekend, dat de broodkaart van het 54ste tijdvak geldig is van 15 Juni tot en met 21 Juni. De eenheidssigaar. Het in de bladen voorkomende bericht omtrent het spoedig invoeren van een heidssigaren waarschijnlijk met ongeveer eene maand, is met de daaraan toegevoeg de verdere uiteenzettingen, minstens voor barig té noemen. Wel is over deze zaak door reg.eerings- ambtenaren met industrieelen en andere deskundigen beraadslaagd, doch de voor gestelde plannen en maatregelen zullen eerst nog nader aan andere voorstellen worden getoetst, voordat eene geldende beslissing zal worden genomen. Zoo zal a.s. -week nog een voorstel van eene zeer ter zake kundige zijde in over weging genomen worden, vooral omdat dit op een stelsel berust, waarbij de schatkist voordeel zal hebben, »althans geen verlies behoeft te lijden, zonder dat de belangen van ondernemers, winkeliers en publiek zullen geschaad worden, terwijl een zeer uitvoerbaar controleplan, dat iedere frau de uitsluit, zich daarbij automatisch aan past. Eenige ter zake kundig.en, die vooraf van het bewuste distributieplan kennis konden nemen, verklaarden er zich ten zeerste mede ingenomen. Wat, de tijd van verstrekking der een heidssigaren betreft, kan hieromtrent niets vooraf worden bepaald, daar zulks geheel zal afhangen van eene snelle en goed ge organiseerde vervaardiging, controle en distributie. In het gunstigste geval zal hiermede nag wel minstens een paar maanden gemoeid zijn. „Hbld." Verkiezing Tweede Kamer. Een bijvoegsel van de ,,St.-Ct." no. 136 bevat de lijsten van candidaten, ingeleverd in de verschillende kieskringen. Prov. Staten van Gelderland. Tot lid der Prov. Staten van Gelderland voor het district Eist (vac. II. A. Pauwen) is bij enkele candidaatstelling gekozen K. A. M. ridder de van der Schuceren te Bem- mel (R.K.). Droogmaking der Zuiderzee. Het wetsontwerp tot afsluiting en droog making van de Zuiderzee is in de Eerste Kamer gisteren zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Minister Lely werd van alle zijden ge- lukgewenscht. Mr. Troelstra naar Londen en Parijs. Mr. P. J. Troelstra heeft zijn verkie- zingsreis in het Noorden des lands onder broken en is te Den Haag teruggekeerd onj. zoo mogelijk, zijn vertrek naar Lon den en Parijs te regelen. Vereeniging Ondersteuningsfonds weduwen en kinderen van vlsschers. Uit lief jaarverslag van de Vereeniging tot voortdurende ondersteuning der nega- laten betrekkingen van verongelukte vls schers te Noor d#w ij k a. Zee en K a t w ij k a. Zee blijkt het navol gende: Gedurende het boekjaar 1917/18 werd ontvangen: bijdrage van H. M. de Ko ningin uit het Sophiafonds f 50, aan con- tributiën f 685, aan jaarlijksche bijdragen f 321.15, en aan renten f 2590.24, te zamen f 3646.39. Einde der -maand November 1917 ont ving de reeder II. van Beden te Noonhvijk bericht dat de logger Noordwijk I op een mijn was geloopen en vergaan met de go- heele bemanning, welke lieeft nagelaten 3 weduwen en 8 kinderen, die 3 December d.a.v. in de wekelijksche uitkecringen zijn opgenomen. In eene buitengewone vergadering op 8 April was besloten voor den tijd van 3 jaren ook" in de uitkeeringen te doen dee- len de moeder-weduwe en haar 12-jarig dochtertje, die door het mede verongeluk ken van den 17-jarigen matroos ten deele haar kostwinner verloren. Gedurende dit boekjaar genoten onder steuning 29 weduwen en 50 kinderen eni werd per week uitgekeerd gedurende de zomermaanden f 1.50 voor elke weduwe en f 0.25 voor elk kind, gedurende de winter maanden f 2.25 voor elke weduwe en f 0.50 voor elk kind en als Kerstgave f 5 voor elke weduwe, te zamenJ 4221. De jaarkring sluit met een tekort van) f 628.11, plus de kosten van beheer ad f 49.91, te zamen f 678.02, makende met het tekort van het vorig dienstjaar ad f 491.32 een nadeelig saldo van f 1169.34 op de ge wone rekening. Door de laatste* zeerampen is het aantal der nagelaten betrekkingen vermeerderd met 32 weduwen en 91 kinderen. Het vol gend dienstjaar worden dus aanzienlijke uitgaven meer vcreischt, waarin 't kapitaal der vereeniging niet kan voorzien en daar om de algemeene liefdadigheid in verschil lende agbladen moet worden ingeroepen, opdat geholpen worde door ieder die kan om in de dringende behoeften te voorzien. Vergaderingen van het Doorluichtig Episcopaat, Namens Z. D. II. den Aartsbisschop wordt medegedeeld, dat voortaan in da vergaderingen van het Doorl. Episcopaat geen stukken meer in behandeling zullen worden genomen, welke niet minstens één maand te voren bij Z. D. H. den Aartsbis schop in vijfvoud zijn ingekomen. De vergaderingen worden gehouden in de week van Drievuldigheidszondag en in de tweede helft van September. Deze medcdeeling "is vooral voor R.-K, vereenigingen en dezer adviseurs van be- lang. Begrafenis van Pastoor Verbraak. Pastoor Verbraak is te Magelang onder algemeene belangstelling mei militaire eer begraven. Drie militaire, muziekcorpsen speelden de treurmuziek. ONZE DAAD. Honderden Luberculose-lijders zijn cLoor „Herwonnen Levenskracht" ver pleegd. Nieuw leven, gezondheid en sterkte mocht ons fonds hun schenken. Maar steeds langer worden de lijsten dor wachLenden. En eindeloos rijen zich de kinderen aaneen, voor wie van Herwonnen Le venskracht" hulp gevraagd wordt. -Daar client oen daad ie kc-mert. Wij willen er méér wagzenden dan tot nu toe. Wij willen met tientallen onze Room- sche) klinMoren zenden naar sanatoria en vacantiekolonies. Wij willen de zwaksten onzer kleinen) behoeden, voor don witten dood. Dat kost duizenden extra! En dio buitengewone kosten moeten) giodjeikt op buitengewone wijze. Herwonnen (Levenskracht" viert feest. 15'Junii bestaat ons fonds vijf jaar. En dit feest van dit fonds is een bij zondere dag voor omsoe beweging. Herwonnen Levenskracht" geboren uit dq solidariteit en do Christelijke liefdo onzer Roomsche arbeiders, vraagt van hen als feestgave een daad van liefde. Zeker op <tit feest, dat er geen is van jubel en bloemen en lied. Qp dit feeSt, waarop wij wöl zeggen kunnen hoeveel wij deden, maar, waar op wij zien ook, hoe ontzettend veel cn juist thans te doen ie, hoeveel leed te lc- nigen, hoeveel te voorkomen. FEUILLETON. DE KINDEREN AN DEN RENTMEESTER. HOOFDSTUK-1. De familie Montgrand. Je October-avonden, waren kort en koud rorden en de droefgeestigheid van een t rassche schreden naderenden winter spreidde -zich over het landschap. In de eptiezaal van het kasteel Les Abymes fdde een levendig haardvuur en het "Iterend lamplicht werd eenigszins ge- jperd door een kanten sluier aan de pleinen- kap bevestigd, k adellijke bewoners van het kasteel, graaf en de gravin Montgrand, zaten |end tegenover elkander. Naar de uit- iskiag- van hun gelaat te oordeelen een diepe smart hen hebben over- pigd en de treurige stilte getuigde van er leedgevoel dan men zou kunnen leg- een schat van woorden. "ei't vijf en twintig' jaren waren zij in een gelukkigen echt en van dag dat de priester hen had ver bonden, steeds voortgegaan op den weg van wederkeerige liefde en waardeering. Idealen, droomen voor de toekomst, be proevingen alles hadden zij gedeeld en aarr den herfst des levens gekomen, kon den zij met welgevallen op het verleden teru geien. De graaf scheen ongeveer vijf en vijftig jaren oud. Grijze haren golfden langs zijn hoog voorhoofd, waarop de uitdrukking stond te lezen van de eigenschappen eener edele ziel. De gTavin imoest eenige jaren jonger zijn. Men kon het haar aanzien dat zij leed; maar dat zij den bitteren kelk had aanvaard met al den ootmoed van een geloovige Christin. Nu eens staarde -zij in het haardvuur, dan weidden haar blikken door de zaal en als zij haar schoone blauwe oogen op den graaf vestigde, las men op haar gelaat een hevige gemoedsbeweging, die zij tevergeefs trachtte te onderdrukken. Montgrand greep de hand zijner gade en verzamelde al zijn moed om het pijnlijk stilzwijgen te breken. „Alles is heslist, Panjine. Ik heb ge daan, wat ik oi-et het oog op de toekomst onzer kinderen noodig oordeelde. Over acht dagen zullen wij het kasteel verlaten en reeds van avond komt de notaris van "Nanteuil, mijnheer Refus, ons de drie hon derd duizend gulden brengen, die de koo- per te zijnen kantore heeft gestort." „Reeds over acht dagen", euchtte de gravin. „Kan ik dan. nog maar acht dagen in de groote lanen van het park wandelen, waar ik zooveel jaren dén zomer heb ver beid en (begroet. Mag ik nog maar acht da gen onder een dak wonen waar ik zoo lang gelukkig ben geweest, waar Tancredo en Paula-zijn geboren... En zullen onze kin deren als zij hun studiën hebben voltooid deze woning niet meer betreden! O, moch ten we toch hier blijven." „Pauline", zei de graaf op een emsligen toon, „spreek zoo niet. Uw klaagtoon breekt mij het hart, en doet mij berouw gevoelen over mijn handelwijze, waardoor ik uw fortuin en de mijne in den afgTond heb gestort." „Hoe", hernam de gravin, „waart ge dan niet verpicht de schuld van Raoul te dekken? Zeker, uw broeder deed verkeerd, zich aan zulke gevaarlijke ondernemingen te wagen, maar dat is nu eenmaal gebeurd en de eer van onzen naam eischte uw tus- schenkounst. Zonder-aarzelen heb ik hierin toegestemd en als ik nu mijn droefheid niet .kan vermeesteren, dan strekke u dit niet tot verwijt. Ocli, we hebben hier imct onze kinderen zoo gelukkig geleefd, .zoo innig gelukkig, niéT waar? Maar, vergeef mij die zwakheid, ze is voorbijgaand. Als we dit kasteel verlaten zal ik aan het ver leden niet méér denken. De toekomst onzer kinderen zal mijn geest, bezighouden. God cal mij de noodige kracht schenken en ook elders zullen we samen gelukkig zijn." „En weldra", hernam de graaf, „is de opvoeding van Paula in het klooster vol tooid. Ook Tancred-q zal spoedig' tot ons terugkeeren." „Het gezelschap onzer kinderen zal u af leiding en troost schenken. We zijn toch nog niet verloren. Behalve de som», diefde notaris mij nog dezen avond cal ter hand stellen, heb ik nog honderd duizend gul den. We kunnen dus tc Parijs ordentelijk leven; al- is er dan geen weelde, het noodi ge voor onzen stand zal ons niét ontbreken. Als Paula ten huwelijk wordt gevraagd en Tancredo wil zich op de eene of andere wijze vestigen, kunnen we hun ieder hon derd" duizend gulden schenken en wij stel len ons tevreden mét de rest. Tancredo is een goede, flinke jongen, Paula is uw even beeld. Wat kan ons deren, Pauline, als de Voorzienigheid waakt?" Mevrouw de Montgrand schepte mocrl. Er werden plannen gemaakt voor de reis naar de hoofdstad en voor de inrichting der nieuwe leefwijze; zij moesten ,om zoo te zeggen, opnieuw gaan leven, niet voor zich zelf, maar voor Paula en Tancredo. Uit het gesprek tusschen den graaf en de gravin zal men begrepen hebben, dat hunne millioenen tot duizenden waren ver smolten, ter wille van hun ongerepten naam „de Montgrand". Sedert imieer dan honderd jaren werden de goederen van het kasteel r,Les Abymes"i geadministreerd door de familie Danglèd van vader op zoon. Joeeph Daglès, die den ouden graaf in ballingschap volgde, stierf in 1821 en liet zijn taak over aan zijn eoon Jean. I-Iij wijdde zich evenals zijn vadeu moet hart en ziel aan het rentmeesterschap, en beschouwde zijn meester als eijm wel doener. Toen'dc Montgrand het grootste gedeel te van zijn vermogen diad ten offer ge bracht aan liet hazardspel van Raoul, deedi Jean Danglès nog eene wanhopige poging om door strikte zuinigheid en overleg de ruïne te voorkomen. Het mocht evenwol den ouden rentmeester niet baten. (Wordt vervolg&l

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 1