^ZeidUchaOowtG^ BUITENLAND. De Oorlog. In het Zwarte Veen. BINNENLAND. blaa verschijnt eiken dag, ultgez. Zon- en Feeatd. De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, *oor Leiden 13 ct. p. week, f.1.70 p. kwartaal; bjj p «centen 14 ct. p. week, f 1.S5 p. kwartaal.Franco pdst f2.15 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad 's voor cle Abonné's veiKrijgbaar tegen betaling tin 20 ct. p.kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke T' njmers5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. Se Jaargang. DENSDAG 11 JUNE 1918. Bureau: STEENSCHUUR 15 - LEIDEN. Interc. Telefoon 935. No. 2639 Postbus 6. 'De Advertentieprijs nedrnagl vart 15 regels f0.75 elke tegel meer 15 ct. Ingezonden mededeelingen van 25 regels f 1.50, elke regel meer 30 ct., met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worde» aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop on verkoop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder woord meer 1 ct Waarom stemmen op de Katholieke lijst? Ter wille varr den landbouw en zóó indi rect ter wille van de geheele samen'eving. Wat 'n ontevredenheid gist en broeit er den laatsten tijd in landböuwkringen! Een ontevredenheid, die wij moeten het eer lijk bekennen voor een zeer groot ge deelte gerechtvaardigd genoeund kan wor den! De heeren in Den Haag toonen vaak niet het minste besef te -hebben van wat de landbouw is en van wat de landbouwer -fceteekent voor heel de samenleving. En dót, terwijl vooral in dezen tijd izoo allerduidelijkst blijkt, dat onze neutra liteit sterker gewaarborgd is door een goede voedselvoorziening, dan door een krachtige gewapende weermacht! In deze is de regeering, ontegenzeggelijk, Staatsbestuur. Of liever gezegd": méér nog Uiijkt zij van hare verblinding niet geheel en al te zijn genezen! Nóg wordt te weinig bevorderd de prikkel voor den landbouw, n0g wordt te veel versmaad het recht van den landbouwer! Daarin moet verandering kamien zoo goed als handel en industrie moet de landbouw worden omhoog gestuwd, onder medewerking en steunverleening van het staatsbestuur. Of liever gezegd: mè(r nog dan handel en industrie, omdat ons vader- k a n zijn een landbouwend land bij uitnemendheid; omdat in ons vaderland de landbouw kan zijn een onuitputtelijke bron van nationalen welvaart! 't Is geweest de na zijn dood veel-ge- eerde, imaar tijdens zijn leven helaas veel- jversmade Talma, die den landhouwstand heeft geschonken het wetsontwerp "tot ver strekking van grond in eigendom aan landarbeiders. De practijk van dit wets ontwerp kan misschien in de toekomst het gebrek aan werkkrachten op het platteland mede-verhelpen, althans naar die zijde goeden invloed uitoefenen. Daar ligt een groot arbeidsveld braak voor socialen arbeid ten bate van den landbouw, en zoo indirect ten voor deel e van geheel de NederLandeohe natie! En de Katholieke Staatspar- t ij staat klaar, om den arbeid aan te vatten. Het Katholiek program van actie is haar daarvoor een leiddraad en zoo noodig ook een prikkel! Men leze in dit nummer paragraaf A uit hoofdstuk VII (Onderwerpen van algemeen maatschappelijk belang) hetwelk speciaal den landbouw betreft. Nieuwe vorderingen der Duitschers in het Westen. - Weerklank van het vredes offensief. De toestand in Rusland. Overzicht. Nu op het Westelijk front het Duitsche offensief wederom is hervat, blijkt al spoedig de overeenkomst met deze operatie en de voorgaande. Want -weer vorderen de Duitschers het meest in het centrum, terwijl op de vleugels de Entente maar weinig pad geeft. De grootste vorde- ring bedraagt 68 K.M. en haar spits is op Compiègne en Parijs gericht. De Duitschers staan volgens hun. stafbe- j richt ten Westen van de Matz óp de linie J Cmiilly-Ricqcfoourg; oostelijk van die rivier veroverden zij Gury. In het centrum kwa- aen zij voorhij Ricquebourg en Lamotte "T wierpen den vijand terug over Bour- mont eb Mare uil. Oostelijk en Zuidoostelijk van Lassigny zijn zij het hosch van Thier- i court binnengedrongen. Het Duitsche staf- bericht meldt nieuwe vorderingen ten Zuid- .westen van Noyon. De Franschen ontkennen dozen uitslag j niet, maar uit hun bericht blijkt, dat zij, ij trots hevige aanvallen, op de vleugels goed k standhouden. Courcelles bleef in hun hand en ten .zuiden van Noyons handhaafden zij zich bij Ville. Zij melden een nog iets ver dere vordering der Duitschers in het Cen trum dan deze zelf nog hebben gedaan, door mee te deelen, dat de Duitschers het bcsch van Ressons-sur-Matz en het plateau van Bellinglise bereikten. Het vredesoffensief is nog niet verstomd, evenmin hij de Geallieerden als bij de Duitschers. Zoo betoogt de „Dai ly Chronicle", dat imen geen dag langer oorlog wil dan noodig is, en zegt, dat de vijand cich duidelijk moet uitspreken en dat een eerlijke bespreking vanaf parle mentaire tribunes alle dubbelzinnige imo- noeuvres onmogelijk zal maken. De „Homme Libre", het oude orgaan van Clemenceau, schrijft, dat men niet mag dulden, dat de Geallieerden worden voor gesteld als tegen den vrede te zijn. Het blad zou graag vernemen, wat Duitsch- land precies wil. Intusschen hebben de Engelschen een half oorlogs- half vredeswerk verricht door een nieuwe brug over het Suez-kanaal te slaan. Voorloopig zal de beteekenis wel alleen strategisch zijn, maar welk schoon vredesvisioen geeft dö voorstelling, dat Hedjaz- en Bagdad-spoorweg door dezen brug met Egypte worden verbonden! In Rusland wordt de toestand heel gespannen. Het gaat knijpen voor de bols- jewiki. Men bericht een tsaristische betoo ging te Petersburg, waaraan alle klassen hebben deelgenomen. De hongerige imon- schen riepen: Wij zijn bedrogen, geef ons den Tsaar terug. Een orgaan der sociaal- revolutionnairen, bevat dagelijks vlammen de artikelen tegen de bolsjewiki. Het voelt zich ook bedrogen en eischt de Constituante. Dat Moskou in staat, van beleg verkeert, vernamen we reeds. Nu willLen de bolsijewiki boeren en. arbeiders met dwang mobiliseeren. De doodstraf wordt weer ingevoerd. Kortom, in Rus land schijnen velen bereid, den noodlotti- gen vonk in het buskruit te werpen. België. De crisis. De „Moniteur Beige" maakt bekend, dat tegelijk met de Broqueville alle andere mi nisters hun ontslag ingediend hadden. De Koning had dat ontslag niet aangenomen. t Duitschland. Paus en vrijmetselaar. Naar de „Reichspost" van 7 Juni meldt, heeft de Belgische socialist en vrijmetse laar afgevaardigde Lorand, die sinds 1914 in Italië werkzaam» was, naar aanleiding van de ter doodveroordeeling van den so cialist, senator Colleane van Luik, zich door middel van den Belgischen gezant tot den Paus gewend, om Colleane's begena diging te verkrijgen. Dank 's Pausen be middeling is thans de doodstraf in levens lange gevangenisstraf veranderd. Fehrenbach. De „Kölnische VoJksztg." schrijft: Het centrum, als partij, brengt met de verkie zing van Fehrenbach een offer, want het verliest zijn besten spreker en debater. Men herinnert zich nog de zeer merkwaar dige zitting, kort na de laatste rijksdag verkiezingen. De Münchener socialisten-leider Frank had 'n twee uur lange redevoering gehou den, vol politiek gift voor het centrum. Met succes, met rhetorisch talent had hij gesproken, het valt "niet te ontkennen. En de indruk van Frank's rede was dan ook buitengewoon. Toen stond Fehrenbach op,, sprak 20 minuten lang, nu eens met vinnige scherp te, dan weer met humor, of met diepen ernst de verschillen behandelend, welke de sociaal-democratie van het centrum scheiden. Gelijk een frissche onweersbui kwam de korte rede van Fehrenbach over het huis en toen hij besloot, was de geheole indruk van Frank's rede uitgewischt. Aan 't aftake'en. Op een sociaal-democraiischen Landdag te Dresden is medegedeeld, dat het aantal ieden dcc partij in één jaar tijd van 177,000 tot 24.000 verminderd is. 62.000 icden eijn overgegaan naar de onafhankelijke socialisten. Oostenrijk-Horigarije. De bijeenkoir.pt van den Rijksraad. Tusschen den Oostenrijkschen premier en de partijleiders heeft een bespreking plaats gehad over de vraag, of nog in den loop van deze maand de Oostenrijksche Rijksraad bijeengeroepen zou worden. De (minister-president zette de voorwaarden uiteen, waaronder .zulks mogelijk zou zijn FEUILLETON. „Dat verzoek heb ik niet noodig", ant woordde Bruno met ernstige innigheid. >,Gij kunt niet vermoeden, hoe zeer ik, on- I danka de goedheid en liefdé mijner vrien den in het Zwarte Veen, van kinds afaan verlangd heb naar een familieband. Maar zeg mij nu oom, aan welk toeval ik het te danken heb, dat gij u thans in W. en niet in Langenried bevindt?" „Tante Jetje, maar dat is waar ook, gij zult nauwelijks weten, wie tante Jetje is." „Inderdaad, ik kern de dame niet.' ..Zij is de nicht en de huishoudster van ffdju neef Herman in Altenhagen. Maar van hem zult gij al even weinig weten als k (Win mij."- ..Niet zoo heel weinig. Is hij niet de Grootvader van juffrouw von Prahwe?" ..Ja, inderdaad. Maar kent .gij Eva dan?" ..Zeker oom, de freule woont sedert eeni- £en tijd in Ravensbruch." ..In Ravensbruch wonen zij? Ik dacht, dat ze in Steinort woonden." daar wild sin zij zich oorspronkelijk vestigen., maar zij veranderden hun plan nen °en huurden een woning in Ravens bruch." ,,Nu, gij moet weten, dat Eva's grootva der een even hardnekkige oude vrijgezel is als ik. De eigenzinnigheid is een erfstuk der Schwandheims en gij zult bemerkt hebben, dat ook Eva een goede portie van die koppigheid heeft meegedragen. ,,Ik ben overtuigd, dat gij u vergist, oom." „Zoo? Ik k'en de kleine toch langer dan gij. Maar gij hoeft niet zoo verschrikt te kijken; al ben ik ook eigenzinnig, men mag toch gerust van een andere meening zijn"dan ik. Maar ik wilde van tante Jetje spreken. Zij schreef mij een lamentaibc-en brief over den wanhopigen toestand van Gehhard, voor wien zijn oom de grootvader van Eva is namelijk de oenige •broeder van Gebhard's overleden vader nict3 wilde doen. Hij heeft hem voor den ritmeester gij weet wie hij is? ge waarschuwd; de ijdele gek heeft echler met de adfclïke familie gepraald en zijn ondergang aan zich zelf te danken. Tante Jetje heeft hij alle heiligen des hemels gesmeekt, dat. neef Herman zijn" neef toch te hulp zou komen. Wijl het zonder gevolg gebleven was, smeekte ze nu mij, hem en drong op een spoedig antwoord der partijen aan. Frankrijk. Cooreman en Clemenceau. De nieuwe Belgische minister-president Cooreman zend aan Clemenceau een tele gram, waarin hij opnieuw de verzekering geeft der innige en vriendschappelijke sa menwerking van België met de Fransc.ie regeering, en sympathie uitspreekt met hot Fr arische leger en den strijd voor Recht en Vrijheid. Engeland. Een nieuwe ster ontdekt. Reuter verneemt, dat den 8en Juni, om 10.45 's avonds (Greenwich) te Tnornton- heath Surrey een nieuwe ster van de eer- ste grootte ontdekt is door Felix de Roy, secretaris van het astronomisch genoot schap te Antwerpen.Zij is te vinden in that sterrenbeeld A qui la op den Noordelij ken randi van den Zuidelijken tak van den Melkweg. Geen ster van zulk een helder heid is ontdekt sedert 1901, toen Anderson de Nova Persei ontdekte. De ster werd te gelijkertijd door tal van andere waarne mers gezien. Rusland. Soechomjinof portier! De Russische „Pfessekorrespondenz" be richt, dat de op grond eener amnestie in vrijheid gestelde vroegere minister van Oorlog Soechomilinof, eertijds millionnair, thans van alle middelen beroofd, portier is in een holsj ewiki-bureau. Daar hij reeds vrij oud is, kon hij geen andere bezigheid vinden. Zijn vrouw is werkzaam bij een bioscoop-theater. De doodstraf weer ingevoerd. Volgens berichten uit Kiëf meldt het Rus sische blad „Isvestia", dat in Rusland de doodstraf wederom in vollen omvang is in gevoerd. Te Moskou werden o. a. 2 gebroe ders Tscherieff-Spiridowitsch wegend hoogverraad epi oorlogswoeker dcor het re- volutionnaire gerechtshof ter dood veroor deeld en gefusileerd. Beiden waren beken de Pan-Slavieten. De eene was president van het Pan-Slavistisch congres, dat in 1914 te Petersburg is gehouden; de andere was vroeger consul-generaal van Servië te Moskou. Betooging voor den Tsaar. Volgens het „Hamburger Fremdenblatt" meldt het „Journal do Genève": St'. Peters,burgsche blademberichten, dat dezer dagen in St. Petersburg ten gunste van de weder-invoering van het tsaristisch regime een groote betoegwg is gehouden. Duizenden hongerige personen hielden een optocht, waarin horden werden rond gedragen met de opschriften: Wij zijn be drogen! Geef ons den tsaar terug! De menigte trok naar het hoofdkwartier der bolsjewiki, doch de daarheen leidende straten waren met machinegeweren afge zet. De roode garde vuurde, waarop de volksmenigte zich verstrooide. Alle klassen der bevolking namen aan deze betooging deel. De bladen, welke hier over (berichten geplaatst hackten, werden in beslag genomen. Vredesonderhandelingen. De zittingen der Oekrajinsche en Groot- Russische vredesonderhandelingen- zijn gis teren weder begonnen, nadat men het eens was geworden over de demarcatielijn. Interventie in Siberië? De „Daily Mail" meldt uit Tokio, dat het pro-Duitsche bolsjevisir.o zich naar het oosten uitbreidt in de richting van Wladi- wostock, nu de kozakken-aanvoerder Se- menof geen hindernis hiervoor meer is. De correspondent van de „Daily Mail" meent dat de Japansche militaire autoritei ten voor dit feit de oogen niet kunnen sluiten en hij verwacht dan ook, mede op grond van goede inlichtingen dat er weldra in het Verre Oosten een dramatische ont knooping" zal komen. Oekrajina. Het vertrek der Duit&chen3. De Duitsche troepen in de Oekrajina zijn naar Frankrijk gezonden en door Oosten rijkers vervangen. Roemenië. Slachtoffers eener ontploffing. Bij de jongste munitie-ontploffingen in de buurt van Jassy werden 400 perso nen gedood. Turkije. De groote brand te Stamboel. Volgens de „Tasvir-i-Efkiar" wordt het aantal huizen, dat bij den grooten brand te Stamboel werd vernield, op minstens 8000 geschat. Zij besloegen een oppervlak van minstens 2% radllioen M2. In de laat ste tien jaren werden tengevolge van bran den ongieveer 20,000 huizen, over een op pervlak van meer dan tofa imdllioen M2., vernietigd. Spanje. De geheimzinnige ziekte. Volgens een bericht der „Köln. ^Ztg." meldt het „Journal", dat ten gevolge van de grootere verbreiding der .ziekte in Span je de tramdienst in Madrid is gestaakt. De geneesheeren verklaren, dat aan het uit breken van de pest in 1339 een dergelijke epidemie is voorafgegaan. Nederland en de Oorlog. Het convooi naar indië. De „Vossische Zeitung" ontvangt, naar een Wolff-telegram imeldt, uit Stockholm llvet bericht, dat daar groat opzien heeft gebaard, dat Nededland. de tegen de neutralen gerichte blokkade-pouii'.dek zou willen verbreken, doordat het een aantal groote handolsstoom,booten, onder konvooi van twee Nederlandsche slagschepen naar Indië zou uitzenden. Dit optreden van Nederland geeft, zegt het Zweedsche bericht, onwillekeurig aan leiding tot een vergelijking met de uitleve ring van Zweedsche scheëpsruimte aan de Entente. „Svenska Dagbladet" betoogt, dat Ne derland door een dergelijk optreden voor fret onmiskenbare recht der neutrale staiten veel meer doet dan het voorbeeld, dat de Vereenigde. Staten hebben gegeven gedu rende al den tijd, dat zij.nog neutraal waren. Gelijk men weet, strekt het konvooi naar Indië niet om de blokkade-politiek der En tente te verbreken, aangezien deze blokka de den handel en het particuliere reizi gers-verkeer der neutralen belet, en het konvooi slechts rijksambtenaren en rijks- goederen vervoert. Wel strekt het om de bezwaren op te heffen, die de blokkade ook voor dat vervoer oplevert. Naar wij vernemen, i9 het vertrek van de „Hertog Hendrik" de „Tabanan" en da „Noordaim" nader vastgesteld op Woens dag 19 dezer. De Koningin-Regentes, De Nederlandsche regeering heeft een spe ciale commissie benoemd om de mogelijk heid tot lichting van het gezonken stoom schip „Koningin Regentes" te onderzoeken De MichielTaal. Met* den gisternacht van Bergen te Maas sluis aangekomen vracht/logger Rotterdam zijn 4 der opvarenden van den onlangs ge- torpedeerden vrachtlogger „Michiel Taal" Jbzn. (SCH. 112) medegekcraien en gister ochtend vroeg naar Scheveningen ver trokken. De overige bemanning is thans nog in Noorwegen. Do tweede boterbon. De minister van Landbouw maakt be kend, dat de bon 2de week van de boter-, melange A en B en margarinekaarten voor het lc tijdvak geldig is van 10 tot en met 16 Juni 1918. Nederland en Oostenrijk. Uit Weenen wordit gemeld: Nader blijkt, dat de economische besprekingen tusschen Öostenrijk-Hongarije en Nederland nog niet tot een einde zijn gebracht. Men hoopt echter na eeniigen tijd tot een definitieve regeling te geraken, waarbij ook het vraag stuk der crediet-verleening zal worden ge regeld in den zin als, reeds is aangegeven. (Noot van het Persbureau Vas Dias: Van bevoegde Nederlandsche zijde is ons intus schen medegedeeld, dat de onderhandtlin- gen, welke met vertegenwoordigers der Oostnrijksch-Hongaarsche monarchie in het midden der vorige maand hier te lande Brandstoffencommissie Leiden. Daar. in het District Leiden nog steedc turf wordt vervoerd en te koop wordt aan geboden, z.g.n. buiten de distributie, her^ inneren wij met nadruk aan de navolgend® bepaling van Z.Exc. den Minister va» Landbouw, Nijverheid en Handel: „Alle vervoer van turf, veenkolen en allt andere brandstof van veen afkomstig it» verboden." Vergunningen tot vervoer en verkoop kunnen echter op zekere voorwaarden wor den verleend, waaromtrent inlichtinger zijn te bekomen bij den Directeur van hei Brandstoffenbureau. Degenen, die zonder vergunning boven*: genoemde brandstoffen vervoeren, verkoop- pen of koopen, stellen zich bloot aan bui tensluiting van de brandstoffen-distributir en inbeslagneming dezer brandstoffen. De Directeur van het Brand» stoffenbureau, KRAMER. Leiden, 11 Juni 1918. 446P hebben plaats gevonden, tot geen resultaat hebben geleid. Men was hier van oordeel, dat de tegenpraestaties, welke Oostenrijk in ruil voor de verlangde credieten wildl bieden, te weinig omvatten om de verlee ning van zulke credieten te rechtvaardigen. De Oostenrijksche vertegenwoordigers zij* toen onverrichterzake naar hun land te* ruggekeerd.) Gebrek aan aiilverbons ©n pasmunt. Zaterdagmorgen openbaarde zich aan hoofdpostkantoor te Amsterdam gebrek aan zilverbons en pasmunt. Gedurende drie kwartier kon de afdeéhng postwissels niets dan .groot geld uitbetalen, wait voor menigeen veel ongerief veroorzaakte. Oorlogiswaniatbe.lasting. Naar de „Nationale" verneemt, is het voorloopig verslag van de afdeelingen der Tweede Karaier. betreffende het wetsontwerp tot verhoogtn.g van de oorlogswinstbelas ting niet vóór half Juli te verwachten. Begrafenis' van den adminis trateur der „Koningin- Regentes". Men -sednt uit Vlissingen aan de ,,Msb.": Onder groote belangstelling is gister middag het stoffel ijk overschot van den administrateur van do „Koningin Regen- les" ter aarde besteld. Een schat van bloemen en kransen dokte de lijkbaar. Aan de geopende groove werd 'het woord gevoerd door den hcerr Th. de Meester, direblour dei- Mij. „Zeeland", die zcide, dat allen, olie met hem op 6 Juni het onge luk medemaaktcn of die in ongerustheid waren bij Biet vernemen wam het eerato bericht, zullen begrijpen, dat hij behoefte welt om te spreken. Gedurende de vijf maanden diait .de ihospitaaischepen varen, hebben de mannen -van de „Koningin- Regentes" alles gedaan wat hun plicht is. Spr. brengt hulde aan de eöachtoffers. Ook na do stellige verzekering van de vrije vaart heefit men bij do corst^ .reizen wel eenigszins in angst verkeerd, maar na een paar reizen was men meer vertrouwen gaan stellen. Nu bij do 17e thuisreis movst toch een boot aLs slachtoffer vallen, door welke oorzaak wil spr. niet nagaan cp dit oogcnbliik. Spr. schetste ten slot/te hoe Smit steeds pal hoeft gestaan voor de belangen dar maatschappij, gedurende 43 jaar. Namens gezagvoerders en varend perso neel bracht spreker een laatsten groet aan den overledene eri herdacht tevens do slachtoffers, die men op zee moest achter laten. Nog werd het woord gevoerd door den heer Wisse, oils oudste collega van den. overledene, die ook diens goede eigen schappen schetste en woorden van troost tot de nabestaanden sprak. De heer Henseveldt, stationschef van de D. P. te Rotterdam, sprak als vriend, ter wijl een zwager en de zoon van den over- ledono dankte voor de betoonde eer. Onder- de kransen en bloemen waren er ook vani met de hospitaal schepen vervoerde Duit schers. Troelstra naar Frankrijk. Havas seint: De openbare meening in Frankrijk legt eenige verwondering aan den dag over het bericht, dat Troelstra do Nederlandsche so- te helpen. Ik was aanstonds besloten, het mi et te doen. Wat ging mij de zaak aan? Herman waa de man, die hem het eerst moest helpen. Maar de noodlottige brief liet mij geen rust. Die vrouwen kunnen zoo sin eekend schrijven. Bovendien heib ik Gebhard's vader te lief gehad en zijn moe der was een brave vrouw. Daarom heb ik mij op weg begeven, vertoornd op tante Jetje, neef Herman, den ritmeester, Geh hard en zijn dwaze vrouw, kortom, boos op iedereen, om hier naar den rechten man uiit te zien. Sedert een half uur zat i'lc onder in de koffiekamer, toen gij bin- nenkwaamt, ni.ijn brave' jongen, en zoo ben ik nu ver boven mijn verdienste be loond voor het beetje goed, dat ik wilde doen." Hij reikte zijn neef met een glimlach de hand en Bruno greep die met kinder lijke warmte. Den volgenden dag ging Schwandheim vroeg uit, om de moedige stoppen te doen, om den onigelukkigen 'Gehhard to hulp te komen. Voor het oogenbUk kootte het een groot, offer van do zijde van Fried,rich Schwandheim, om het crediet van het huis G. Schwandheirr weer te herstellen en ds voortzetting der zaken weer mogelijk- te maken. Maar in dankbare vreugde over zijn gelukkige ontmoeting met Bruno bradht hij het offer zonder de minste be denking. Een uiur vóór den middag haalde hij Bruno tot een bezoek bij de Markfeld'3 af. Toen hij bij zijn nicht werd aangediend, kwam zij hem met haar gewone luidruch tigheid tegemoet en zag Bruno niet. Haar oom viel baar ochiter spoedig in de rede: A Indien gij reeds over mijn verschijnen verwonderd zijt, Emilio, wat zult ge dan wel zeggen, dat ik Bruno heb meege bracht.' Op het gelaat van Markfield was giroole slchrik te lezen,terwijl zijn vrouw zich snel naar den, jongen man omwendde, op ■wiens schouder haar oom vertrouwelijk zijn hand legde. „Bruno?".... stamelde zo vèrbleckend. „Moet dat Bruno zijn?" „Ja, herkent gij hem niet meer? Het is nauwelijks een half jaar geleden, dat gij hem naar Langenried broeihit." „Ik dezen jongen man naar... naar.... Langenried gebracht?" stamelde ze stok kend en mot verwarden blik nu eons het l spottend gelaat van. den oom, dan weer het ernstige gezicht van Bruno beschou wend. „Gij lijkt verwonderd, dat hij zoo veran derd is? Indfcrdaad, in dezen prachtiger* jongen zal niemand een spoor vinden van het misselijke earricatuur, dat gij voor mijn neef hebt uitgegeven. De Voorzienig heid heeft echter de booze en snoode plan nen van jou en jo man verijdeld. Je bere keningen waren sluw genoeg verzonnen, maar ze zijn verkeerd uitgekomen. Jd wilde do erfenis van Lina'9 verweesden* zoon aan je spruiten geven, maar d« oogen zijn me nog gelukkig bijtijds geV opend. Neen, tracht geen verontschuldi gingen te zoeken, ze zullen; niets baten. Kom, Bruno, hier heorscht een lucht, dia •een eerlijk man niet kan verdragen." Emilio viel bijna in zwijm, doch niemand lette daarop. Markfeld wilde zioh nog ven- ontsiohuhiigcn, maar de toornige blik van Schwandh eim deed Bi cm de woorden op dia tippen besterven. Ee.r hij zich eenigermate kon herstellen, ■zag hij zich alBeem met zijn vrouw, die van woede en spijt óp den grond lag le kermen. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 1